Bolsjewistische „Tien Gebeden" voor schoolkinderen Nederlandsche Volksdienst Be Nederlanden en de Luchtvaart. Verleden, heden, toekomst. Schadelijke eiwitten «DE STORMVLAG" DANKBETUIGING. 1 „Vliegt de Blauwvoet, storm op zee 1" wees1 MerMsch denken Het voortgezet Lager Onderwas (Slot?) H»t dóel van de Aid. Algemeene Bijstand de instandhouding van het gezin als bron' Age volkskracht en het opheffen van gezinnen cf alleenstaande personen uit een toestand, die rifet in overeenstemming is mef hun waarde voor de volksgemeenschap. De Afd. Algemeene Bijstand tracht dit doel te bereiken door het verstrekken van matericele en moreele hulp. Het verschil met de uitkee- ringen van W.H.N., teneinde de nood te ver lichten, Bestaat hierin, dat deze laatste een schematischen toeslag vormen gedurende de moeilijke wintermaanden, terwijl de uitkeerin- gen van de Afd. Alg. Bijstand van den Neder- derlandschen Volksdienst steeds individueel moeten" worden bezien. Wij zouden, om het beeld van den thermometer eens te gebruiken, het ook alsyvolgt kunnen zeggen Winterhulp brengt de rnenschen van het min punt nc^r het nul-punt, terwijl de Nederland sche Volksdienst ze brengt van het nul-punt naar een plus-punt.. Hierbij moge er nog op worden gewezen, dat overwegingen van lief dadigheid" noch bij den N.V.D. uitkeeringen, noch bij die der W.H.N. een rol mogen Spelen. Tenslotte dient het begrip .Moeder en Kind in het middelpunt te staan. Bij de behandeling van aanvragen om al- gemeenen*bijstand blijkt herhaaldelijk, dat om hulp wordt verzocht in gevallen, die niet in de lijn van den Nederlandschen Volksdienst liggen. Het is moeilijk, zoo met onmogelijk, richtlij nen te geven, welke gevallen niet en welke wel in de lijn van den N.V.D. liggen. Dit is slechts in groote trekken mogelijk, omdat door ae groote verscheidenheid van problemen (het eene gezin is immers maatschappelijk en gees telijk anders ingesteld dan het andere) het vanzelfsprekend niet mogelijk is, deze in details te bespreken, nog afgezien .van de vele .grens gevallen" die zich dikwijls-voordoen. Als algemeene regel geldt dan, dat alleen zij voor hulp van den Ncderlandsche Volksdienst in aanmerking komen, die als volwaardige volksgenooteilV kunnen worden beschouwd. Als zoodanig wórden hiertoe gerekend valide per sonen, ongeacht rang of stand, ongeacht poli tieke of geestelijke richting, die door omstan digheden buiten bun wil in moeilijkheden zijn geraakt of daarin dreigen te geraken en wan wie met aan zekerheid grenzenden waarschijn lijkheid kan worden verwacht, dat zij door één malige hulpverleening wederom in staat zijn gesteld verder, onafhankelijk van personen en/of instellingen,"behoorlijk en blijven'd in. hun on derhoud te voorzien. '"Daar de N.V.D. een instelling is van de nieuwe orde, moet het werk bijgevolg door dezen geest worden gedragen en hebben wij als eerste plicht den gemeen schapszin in ons volk aan te kweeken. De idee, „dpt een volk zichzelf moet helpen", moet dan ook steeds in practijk worden gebracht. Deze gemeenschapszin zal in het bijzonder tot uitdrukking kunnen komen in gevallen waarin bijv. sprake is van een op -handen zijnde gezinsvermeerdering. Door familieleden van het gezin waarin deze gebeurtenis moet plaats heb ben, zullen allicht nog wat kleertjes of anders zins van d"e jongste kinderen, die daar uit zijn gegroeid kunnen worden bijeengebracht, terwijl wederzijdsche ouders, voor wie de geboorte van een kleinkind een groote vreugde meebrengt, er het hunne toe zullen bijdragen de(n) te verwachten wereldburger (es) waardig te ont vangen. Zelfs de buren en kennissen laten zich bij zoo'n gelegenheid vaak niet onbetuigd. Eerst wanneer op deze wijz,e geen of slechts onvoldoende hulp kan worden verleend, zal de N.V.D. als aanvullend orgaan, deze taak overnemen. Er dient echter voor te worden gewaakt, dat de ons toevertrouwde gelden, niet zoo .maar voor gevallen van Algemeenen Bijstand worden uitgedeeld, maar is het een drlfigende eisch, dat elk geval zoo nauwgezet mogelijk wordt onderzocht en de gegevens ge controleerd. In geen geval verstrekt de N.V.D. een geldelijken toeslag op een vermeend te laag steunbedrag. Aanvragen* niet op ons terrein %liggende, worden nimmer zoo maar afgewezen. Ook worden aanvragen nimmer naar een andere instantie vefwezen. Indien dit laatste nood zakelijk is, dus bij gevallen welke niet op het terrein liggen van den N.V.D., dan zal het contact tussclïen aanvrager en instelling, die geacht wordt te kunnen helpen door-den N.V.D. gelegd worden. Er zijn behalve het vele, dat de N.V.D. reeds op sociaal terrein verricht, ook diverse projecten, die thans nog tot de taak van andere instellingen behooren. Dit geldt in het bij zonder voor de Geneeskundige Armenverzor ging/" De verstrekking n.l. van. genees- en heelkundige hulp- en versterkende middelen, orthopaedische instrumenten, w.o. kunstgebit ten, alsmede verloskundige hulp, ressorteeren onder Maatschappelijk Hulpbetoon, Burgerlijk Armbestuur. Deze instellingen hebben verder tot taak de bestrijding van armlastigheid, alsmede het voor komen hiervan. Meent men voor hulp van den N.V.D. in aanmerkingte komen, speciaal voor Alge meenen BijSfand, dan aar?ele men niet, doch geve zulks te kennen aan het blok- of wijk- hoofd, die dan het noodige zal verrichten. Wij vertrouwen, dat aan de hand^van bo venstaande "Voldoende door U kan worden na gegaanof Uw geval al dan niet. voor den N.V.D. bestemd is, Zou blijken, dat een door U ingediende aanvrage niet op het terrein van den N.V.D. ligt, dan zorgt deze zoo noodig voor contact tusschen U en de instelling welke hulp kan verstrekken. In enkele artikelen, waarvan dit dan het laatste is, hebben wij U, Zeeuwsche Volksge nooten, trachten aan te toonen van welk groot belang de Nederlandsche Volksdienst voor ons volk is. Dit volk moet zelfbewust eo. sterk worden, anders zal het zich in de toekomst niet kun nen handhaven, zal het ondergaan en geen rol van eenige beteekenis meer spelen. Ieder rechtgeaard Nederlander, onverschillig tot welke godsdienstige schakeering hij ook be hoort, onverschillig ook hoe hij politiek denkt, zal er dus aan moeten medewerken dat het werk van den Ned. Volksdienst slaagt. Bouwt mede aan dit volk, doe een daad en F op a's van den Nederlandschen Volksdienst. Opgave van het lidmaatschap kan geschie den bi) hét buurtschapshoofd in Uw woon- P'aats. of aan de bijkaiftorenZierikzee, Lange Nobelstraat. Goes, Opril 10, Ter- neuzen, Schoollaan 10, Verantwoordelijk voor den inhoud de hoofd opsteller A. J. Klooté te Goes. - Uitgever: District 14, Zeeland v. d. Nationaal-Socialis- tische Beweging. Verschijnt eenmaal per maand. Abonnementen buiten Zeeland f 1.50 per iaar. P.V.' 1894/23. Gratis verspreiding. ZANGKOREN Alle zangkoren In de Beweging behooren In geschreven te staan bij den Dienst Muziek van de Hoofdafdeeling Vorming, Maliebaan 41 te Utrecht. - Zij, die dit tot nog toe verzuimden en ook de nieuw-opgerichte koren, worden verzocht, Jleze inschrijving ten spoedigste te doen. Hierna volgt inschakeling bij concerten en bij vergaderingen, enz. Niet-inschrijving heeft dus isoleering ten gevolge. Ter kennis van de belanghebbende koren wordt opgemerkt," dat een overeenkomst met dj Cultuurkamer is gemaakt, dat inschrijving bij den Dienst Muziek tevens beteekent, dat de verenigingen door de cultuurkamer worden overgenomen, c.q. ingeschreven. Aanmelding voor de Bereden W.A. Er is veel belangstelling voor de kleine groep W.A. met het hoefijzer op de mouw. Alleen echter zij, die rijkundig onderricht hebben ge noten kunnen bij de Ber. W.A. geplaatst wor den, dus bijv. de kameraden, die in een rij- vereeniging of in een manege hebben leeren rijden of bij een bereden wapen dienden. Men moet echter weerman zijn en zich dus allereerst bij de gewone W.A. aanmelden, ten einde de gewoné opleiding te ontvangen. Men meldt ^ich dan tegelijkertijd aan bij zijn Ven delcommandant en bij den Inspecteur der Ber. W.A. om later, na de opleiding, onmiddellijk naar de Bereden V/.A. overgeplaatst té worden. De Vendelcommandant is verplicht de noodige stappen voor overplaatsing te nemen. Iedere kameraad, die het paardrijden machtig is, melde zich bij de Bereden W.A. Meer dan ooit te voren zal ons Volk in de toekomst zijn bestaan moeten zoeken in het Internationale en het intercontinental? vervoers wezen, dit wil dus zéggen, dat het Nederland sche Volk nog meer dan vroeger een Volk van Zee- en Luchtvaarders zal moeten, worden. Met de zeevaart is ons Volk vergroeid, doch met de luchtvaart is het anders gesteld, en het ligt in de bedoeling der Luchtvaart W.A. om mede te helpen de luchtvaart op zeer groote schaal te ontwikkelen. Reeds nu kunnen en moeten wij aan de ont wikkeling van een nieuwe Nederlandsche lucht vaart werken. In de eerste plaats is het nóodig den luchtgeest onder het Nederlandsche Volk te verbreiden, terwijl aan. de jeugd^ een gron dige luchtvaartopleiding moet worden geboden. De Nationale Jeugdstorm heeft hiertoe reeds de'eerste stappen gedaan, terwijl thans ook de Luchtvaart W.A. als stoottroep en als bun delende én leidinggevende organisatie zal op treden. jjdfcchtingen of aanmeldingen als lid of be- vfWfraar bij den waarnemend Inspecteur der Luchtvaart W.A., Raadhu'sNéin 5 te Heem stede. Verleden tijd. Reeds ziet mijn oog de torens van het kasteel aan den horizon opdoemen. Zou Graaf Adel- brecht reeds van mijn komst verwittigd zijn? Ik heb mijn schildknaap reeds vooruit gezon den, om hem mijn bezoek aan te kondigen. Hopenlijk heeft de brave jongen het' kasteel reeds bereiktEn de dochter van Graaf Adel- brecht, de schoone Mathilde, zou zij niet reeds aan één der vensters van een toren staan, om naar mij uit te zien en mij met haar zak'doek een welkom toe te wuiven-? Kom, laat ik mijn braven klepper de sporen geven, zoodat ik des te- vroeger Geachte lezers, laat ik hiermède ophouden 1 Dit is verleden tijd. WIJ kunnen hierover, voor zoover v-Ij tegenwoordig tijd hebben, een boek lezen en kunnen dit zelfs mooi vinden, maar niemand zal zoo naïef zijn te denken, dat zulk een tijd nog eens terug komt. Jüist, deze tijd komt nooit meer terug. Net zoo min als de tijd,, dat we op z'n democratisch" geregeerd werden. We moeten de realiteit van het heden zien 1 Laten we nu in 's hemelsnaam de realiteit eens gaan zien Van Kleffens c.s. zijn weggen blijven weg. De koningin is met heel de familie, Bernhard incluis, weg en zij blijven Weg. De Joden zijn gelukkigerwijs bijna allemaal weg hopenlijk zijn zij binnenkort allemaal vertrokken, en voorgoedBarmat, Wreczinski, deze lieden zullen nooit geen kans meer krijgen, hier hun duistere practijken uit te oefenen En nu kan ik me waarachtig niet voorstellen, dat het meerendeel van ons volk daarop ook zou gesteld zijn. Men weet verduiveld goéd, dat de kronmeuzen wel met de „goy", natio naal socialist of niet, zouden afrekenen, als ze kans kregen. Er zouden meer huizen gevor derd worden, dan de Duitschers ooit gedaan hebben O ja, de Duitschers, die zijn hier nog steeds* en noch de Brit, noch de Rus, noch de Ameri kaan, zal hen hier verdrijven, daar kunnen we het nu zoo langzamerhand wel over eens zijn. Als ze «weggaan, zal dit vrijwillig geschiedén En dan zal dit niet de verdienste zijn van een stelletje misselijke sluipmoordenaars, sabo-, teurs en hoe men dit gespui nog meer mag noemen, dat tegenwoordig nog vrij in Neder land rondloopt. Doch dam zal dit de groote verdienste zijn van onzen Leider, die dag en nacht zwoegt, om straks aan de conferentietafel geen aalmoes te moeten aannemen. Dan zal dit de verdienste zijn van duizenden van zijn volgelingen, de positieve strijders aan - de oorlogsfronten en hier aan het thuisfront» Of dacht U soms,-dat, als we allemaal met de handen in den schoot zouden blijven zitten, de Führer straks zal zeggen „Ziezoo, mijn brave Nederlanders, nu he£> ik er tenminste voor gezorgd dat de Bolsjewis ten jullie kerken niet omyer gehaald hebben, jullie geestelijken en intellectueelen niet ver moord hebben, jullie volk en cultuur niet verder verpest hebben. Ik heb nu de eer, om je het heele stel ongeschonden, voor zoover jullie vrienden en Britten niet hier en daar per on geluk een bom lieten vallen, weer aan te bie den." We kunnen gevoeglijk aannemen, dat zij, die zoo denken, stapel zijn. Maar zoo het zich nu nog steeds laat aanzien, blijkt ook hier weer, dat het gezegde, dat er meer gekken buiten dan in Meerenberg rondloopen, op waarheid berust. We zullen hard, in eendracht vereend, moeten gaan aanpakken Wanneer wij straks onze viool in den Bond van Germaansche Staten fatsoenlijk willen be spelen, zullen wij en blocf verduiveld hard moeten gaan werken en daarmede geen dag langer moeten^wachten. Wij zullen vlug moeten gaan inzien, dat het op deze manier niet langer kan doorgaan. We zullen ons nu eindelijk eens inoefen gaan realiseeren, dat deze oorlog, het koste wat het kost, door de As gewonnen moet worden en dat deze overwinning preveleert boven alles* zelfs boven een wittebrood en een borrèl, hoe graag we een en ander ook lusten*} dat het reeds honderden malen herhaalde gezegde, dat deze oorlog zal beslissen over het zijn of ^ïiet zijn vart Europa en daarmede van Nederland, op waarheid berust. Onze „gegoede" jeugd zal moeten gaanin zien, dat niet Engelsche songs en tennis-rackets, doch spaden en houweelen dingen van de eerste orde zijn. De geest van het volk deugt nog niet, doch verbetering is in zicht. Wij, nationaal socialisten, zullen dit steeds van dè~ daken af blijven schreeuwen en hier mede steeds weer terugkomen, net zoo lang, tot ons geheele volk de waarheid ervan inziet. Wij leven nu eenmaal in èén tijd, waarin heel wat heilige huisjes worden afgebroken, een tijd, waarin een geweldige -revolutionaire storm -Over de wereld waait.. En, geloof het nu einde lijk eens deze storm te willen tegenhouden, is onzin. Het Nederlandsche volk is altijd een volk geweest, waar pit in zit. Althahs, in" de ge schiedenis zijn de bewijzen hiervoor rijkelijk voorhanden. Maar als we dat stelletje kruide niers van tegenwoordig soms over»de straat zien tippelen, bekruipt ons wel eens het angstgevoel, of hier ooit nog wel iets van te m^ken is. En inderdaad, van velen is werk^jijk niets meer* te makèn. Vandaag of morgen gaan ze zacht en kalm dood, want ze kunnen dezen tijd toch niet begrijpen en meemaken. Nu is het maar gelukkig, dat we het van deze rnenschen niet moeten hebben. Dc jeugd is onze toekomst. Onze hoop is gevestigd op de jeugd, de toe komst van ons volk. Als^we bijv. zien, dat Max* Blokzijl op speciaal voor de jeugd be legde vergaderingen tot "berstens toe volle zalen trekt, dftn is er voor ons geen twijfel méér aan, of de weder-opstanding Van óns Volk zal mettertijd een feit geworden zijn. Wanneer we zien, dat de Jeugdstorm met den dag groeit, dan beteekent dit voor ons, dat steeds meer jonge Nederlanders tucht en orde boven ^bandeloosheid gaan prefereeren. En vooral niet te vergeten het feil, dat steeds meer jonge landgenooten zich voor den front dienst aanmelden en dat da eerste Ridderkruis- drager van de Germaansche vrijwilligers, tevens jongste Ridderkruis-drager van alle tegen het Bolsjewisme en Geallieerden strijdende solda ten, toch maar weer een Nederlander is, stemt ons tot groote vreugde en doet ons de" toekomst glimlachend tegemoet zien. Zelfs geen tijdelijke tegenslagen op het oor logsterrein, ook geen ondergrondsche tegenwer king, die we nóg altijd op alle gebied onder vinden, kan ons hier van af brengen. Inderdaad, we hebben alle redén om optimis tisch te zijn en gaarne zouden wij ons optimis me willen deelen met rnenschen die nog buiten onze rijen staan. Daaróm roepen, wij onzen landgenooten toe Schaart U in onze rijen of neemt op z'n minst eens kennis van onze" lec tuur, bestudeert onze bronnen en stelt op de hoogte van hetgeen wij eigenlijk willen en voor staan. Tien. tegen één, dat U dan denkt, zóó heb ik me die N.S.B. toch niet voorgesteld. En dan zal het gebeuren, dat U met ons mede wilt strijden voor de wederopstanding van ons Volk, welks belangen wij toch allen op het cog hebben J. de C. Toen dezer dagen kameraad P. Verlinde fe Veere „De Zeeuwsche Stroom" bezorgde, werd hem bij het huis van den mijnmeester Everaars de toegang ontzegd., Toen kameraad Verlinde daarop ons blad aan de vrouw van Everaars overhandigde; verzocht deze een meisje de krant in de vuil nisemmer tè werpen, met de woorden „gooi dje vuiligheid eens in de bak". Kameraad Verlinde heeft de politie te Veere procesverbaal doen opmaken wegens beleedi- ging van de Beweging. Wie „De Zeeuwsche Stroom" als vuiligheid beschouwt, beleedigt rechtstreeks de Beweging .en haar Leider en men zal moeten beseffen, dat zooiets niét zal worden geduld. En dit nog wel de 'vrcyiw van een dppr den burgemeester geprotegeerd gemeenteam! tenaar Dat deze man, die in oc rnobick-elir hie. is blijven hangen en door den. burgemeester aan een baan geholpen werd, terwijl dit rechtens andere, oudere en met het vak goed bekende Veerenaren werd onthouden, is al bar genoeg, maar dat deze hetzfamilie ook nog dergelijke beleedigingen lanceert, gaat over de grenzen. In Veere verpest zij alleen de goedgeloovigen. Wij kurfnen deze lieden, verwaand en .brutaal als de beul, missen. Het Strijdblad van den Jeugdstorm. Reeds 8 weken verschijnt nq het strijdblad van den Jeugdstorm, „De Stormvlag", weke lijks en in een nieuwe, practische uitvoering. Het blad heeft een pittigen, strijdbaren inslag en beoogt vooral een nauw* contact te leggen tusschen de leden van den Jeugdstorm en de jongens en meisjes die nog buiten zijnrijen staan, bij de lpatsten begrip voor de stor- mersidealen te wekken. Het blad is reeds goed begonnen mef^een actie tegen de „vrije jeugdherbergen" en de kampeerboerderijen, die vandaag aan den dag poelen van verderf zijn voor de jeugd. Iedere week worden in verscheidene artike len de brandende vraagstukken behandeld, die ons jeugd- en volksleven aangaan. De geest van kameraadschap die den Jeugdstorm ver bindt met onze frontstrijders komt eveneens tot uiting. „Het vraaggesprek van de week" is een zeer aantrekkelijke rubriek. Telkenmale wordt een onderhoud met bekende sportfiguren uit'den Jeugdstorm gepubliceerd. Dit hoekje op blad zijde 6 zal dan ook zeer zeker de belangstel ling van iederen jongen of ieder meisje hebben. „Uit de Gewesten" bevat verslagen uit het Jeugdstprmwerk in den lande, terwijl de vra- genrubriek de jonge lezers toeroept„Maak van je hart geen moordkuilN Met rechtde „Stormvlag" is een strijdblad. Voor de Nederlandsche jeugd heeft hét een groote voorlichtende waarde 1 De Nationale-Jeugdstorm Gewest-Zeeland heeft van de kameraden en volksgenooten een bedrag van f4412.06 ontvangen ^voor winteruniformen. Hierdoor is elk kind in staat gesteld, komenden wintè? beschut te zijn tegen de koude. Wi) brengen dan ook onzen hartelijken dank aan de gevers en geefsters, Hou-Zee l De Gewestleiding. 'Het te Lissabon verschijnende blad- „Novedades" publiceert tien Bolsjewistische- geboden, die den schoolkinderen der Sovjet- Unie bijgebracht werden. Zij luiden 1. Wil je een goed leerling zijn, wees dan^ atheïst, zooals Lenin en Stalin. 2. Duldt nooit, dat men je naar de kerk stuurt. v. 3. Wanneer je ouders je willen dwingen tot godsdienstige hande lingen, wend je dan tot de GePeOe. 4. Noem al de jou bekende Staatsvijanden, .van wie je weet, dat zij aan godsdienst doen. 9. Atheïst zijn beteekent een trouw volgeling zijn van Lenin en Stalin. Elke atheïstische scholier draagt 'het atheïsten-insigne. Wanneer je een priester ziet, wijs dan met den vinger naar hem als naar den grooisten vijand van het proletariaat. Als goed atheïst moet je de leer van het Sovjet-regiem kennen. Vergeet nooit, dat de geestelijken de grootste vijanden van onze revolutie zijn. Elke atheïst moet bereid zijn, het regiem met de wapens in de 'hand tegen binnen- en buitenlandfcche vijanden te ver dedigen. Dc jeugd, der Zuidelijke Nederlanden. De jonge Nationaal-Socialisten in .Zuid-Ne derland hebben een strijd te voeren, die nog zwaarder is dan die van den Jeugdstorm hier in het Noorden. Ieder, die met de kameraden van de „Nationaal-Socialistische Jeugd in Vlaanderen" in aanraking komt, weet, hoe fa natiek deze meisjes en jongens op de bres staan voor hun volksche, Nederlandsche ideaal". De groepen van seperatisten en imperialisten komen in de samenleving in Zuid-Nederland wel zeer sterk in botsing, maar de Eenheids beweging van het V.N.V. heeft mèt de N.S.J.V. haar standpunf bepaald en houdt dat vast. - In de Bloeimaand werd overal door de N.SJ.V. een groote actie gehouden. Het Len tefeest der Dietsche Moisjes Scharen te Brussel, waar 3000 stormsters en kerlinnekens op sport en cultureel gebied aan hun Leider Dr. Elias lieten zien wat zij konden, was wel de belang rijkste uiting. Maar ook in Antwerpen, in Brugge en Leuven wérden groote gebedsbijeen komsten gehouden, zooals uit geïllustreerde ver slagen in het maandblad „De Jonge Nationaal- Sociélist" blijkt. In Aalst, waar Staf de Clercq het V.N.V. stichtte, werd het 3de Pinksterkamp der D.M.S. geopend door de Jeugdleidster J'etje Claessens met de woorden „Wij zullen heel ons leven stellen in het teeken der schoone dienende liefde". Bij de vlagge-parade op den hoogtijdag, 1ste Pinksterdag, luidde het dagparool„Mussert", eii de vlaggespreuk„Ik ben Nederlander met hart en ziel". Op dien dag werden plechtig de 14-jarige „kerlinnekens" opgenomen in de rijen der storm sters. 1000 D.M.S.-meisjes zullen dit Pink sterkamp nog lang in hun- herinnering bewaren In Zuid-Nederlaftd doen jonge strijders hun plicht. Zij strijden voor ons gemeenschappelijke doeleen fier Ncderlandsch Volk -in de rij der Germaansche \j©lkeren Onze Nederlandsche volksgenooten die leven over onze Zuidelijke staatsgrens, trekken ge lukkig weer meer de aajidacht. „Nieuw Neder land" van April, gaf bijv. een belangwekkend artikel over FrSnsch-Vlaanderen. Fransch-Vlaanderen, het gebied bij Duin kerken en Rijsscl,- waar rnenschen wonen van Nederlandschen stam, heeft "natuurlijk zijn eigen periodieken. Zoo is „Le Lion de Flanjre" het orgaan van het „Vlaamsch Verbond voor Frankrijk". Dit blad gaat reeds zijn vijftiende jaargang in enxis dus geen conjunctuurverschij ning. Het is teekenend voor de verhoudingen,, dat dit tijdschrift in het Fransch moest ver schijnen. Zóó het volk verfranscht door de maatregelen van een volksvreemde regee ring. Practisch alles wat gedrukt werd, ver scheen in het Fransch Het Vlaamsch als volkstaal, leeft nog wel als geschreven, ambtelijke, en nog meer als letterkundige taal, ^s het geheel verdrongen in dit gebied. Als gescheiden, maar verdienstelijk op dit gebied verschijnt er nu ook een Vlaamsch blad, „De Torewachter" geheeten. Reeds de titels van de artikelen van de drie laatste nummers van „Le Liön de Flandre", Organe mensuel du „Vlaamsch Verbond van Frankrijk", geven een indruk van d,en geest waarin het tijdschrift geredigeerd wordt. Wij noemen„La Mission Nordique de la Sud- Flapdre", „Les premières couches ,du peuple- .ment" uit een serie artikelen „Histoire '4es Pays-Bas f rangais" dan een heemkunde-arti- kel „Maisons rurales de chez nous" (Boeren huizen in ons lapd), dat de verwantschap -tus schen de boerenwoningen in Fransch-Vlaande ren met die in het Noorden aantoont. Bijzonder boeiend is het artikel van A- Very poort „Les Pays-Bas frangais et la Scandi navië", waarin de schrijver wijst op de nauwe betrekkingen in bloed en cultuur, die vanouds bestaan tusschen het zuidelijkste en het noor delijkste gebied van het Germaansche deel van sEuropa. De Friezen, Denen, Noren, de Vikingers heb- ben in de vroegere Middeleeuwen een belang rijke bijdrage geleverd aan den opbouw van de huidige bevolking, waarvan de sporen ook blijken in de namen van plaatsen en families, in het menschentype, in zeden en gewoonten, kortom in de Fransch-Vlaamsche folklore. Het is misschien niet allen lezers bekend, dat hetzelfde geldt voor de Zeeuwsche Noord zeekust het mpest treffende voorbeeld hiervan is wel het dorp Westkapelle met zijn eigen aardige, typisch Noorsche bevolking. In het Zuid-Nederlandsche Volle in Noord- Frankrijk leeft nog steeds het Germaansch be sef. Eerst onder de huidige omstandigheden kan dit zich weer vrijelijk Uiten. Zuid-Nederland en ook Fransch-Vlaaadereo weer ah, vanouds Germaansch lajidl Het Lager Onderwijs, dat, zooals de Grond wet zegt, „een voorwerp v^n bijzondere zorg van dé Regeering uitmaakte", heeft niet raindeg^ de volle aandacht van de Nationaal-Socialisti sche Beweging der Nederlanden tot zich ge trokken, zooals blijkt uit de in 1938 verschenen brochure van den Leider„Grondslagen voor het Lager en Middelbaar Onderwijs in den Nationaal-Socialistischen Staat' Het weekblad van het Opvoedersgilde, „Op voeding in volkschen geest", bespreekt in het nummer van 5 Juni j.l. de zoogenaamde „kop- scholen", dat zijn de scholen die bezocht zullen worden door die kinderen, die straks de massa van ons Volk zullen vormen. Het is misschien het belangrijkste nieuwe element dat deze schoolhervorming brengt. Het is de school die volgt op het gewoon lager onderwijs en bestemd is voor die kinderen, die na de lagere school gevolgd te hebben, niet naar een inricht5ng voor nijverheidsonderwijs en ook niet naar het uitgebreid lager onderwijs gaan, de school dus die hun schoolopleiding moet voltooien. Men moet overigens niet denken, dat de kop- scholen de verzamelplaats zullen» worden van de kinderen die niet de bekwaamheid hebben om onderwijs te vplgen. Voor die kinderen zal op andere wijze worden gezorgd. Men moet de kopscholen zien als een zeer positieve onder wijsinstelling, niet als een plaats om de domme elementen op te vangen. Deze kopschoen kun nen het belangrijkste element van het geheele onderwijs genoemd worden. Zekér 80—90% van de jeugd in de voor de opvoeding zoo vruchtbare 12e, 13e en 14e levensjaren zullen bij dit onderwijs komen. De karaktervorming zal op deze scholen -naast vakken als lezen, schrijven, rekenen, geschiedenis en aardrijks kunde een zeer ruime plaats moeten krijgen. De lichamelijke opvoeding, de handenarbeid voor jongens en het handwerkonderwijs voor meisjes zijn belangrijke yakken voor de kop- school. Deze gedachten van den Leider zijn door het Besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming van 26 Augustus 1942, (Verordeningenblad no. 95 van 1942) voor een deel reeds in vervulling gegaan. Bij dit besluit is onder meer het 8ste leerjaar ingevoerd. In aparte scholen met tenminste 2 achtereenvolgende leerjaren, aansluitend op liet 6de leerjaar van een school voor Gewoon Lager Onderwijs zal „Voortgezet Gewoon Lager On derwijs" worden gegeven. Dit besluit is niet geheel in overeenstemming met de plannen van den Leider, die voor de kopschool drie leer jaren noodzakelijk acht, terwijl het besluit van den Secretaris-Generaal slechts twee leerjaren bij het Voortgezet Lager Onderwijs kent. Dit laatsfe houdt mede verband met het feit, dat volgens de thans bestaande regeling het Ge woon Lager Onderwijs 6 leerjaren kent, terwijl de Leider dit tot 5 wil terugbrengen. In totaal is er dus geen verschil in het aantal leerjaren, namelijk" 8. g Het leerplan voor de scholen voor V.G.L.O. omvat behalve de voor het G.L.O. gegeven vakken bovendiëh de vakkenDuitsche taal (tenminste 4 uur per week), algemeene ge schiedenis, handenarbeid en eenvoudige huis houdkunde, terwijl daaraan toegevoegd kunnen «worden de vakken land- en tuinbouwkunde, en met machtiging van den Secretaris-Géneraal ook wiskunde en handelskennis. Van de verplichting tot het geven, van onderwijs in handenarbeid en eenvoudige huishoudkunde kan vrijstelling worden verleend. Uit dit leerplan blijkt wel, dat het de fc»e- dbeling van het onderwijs is, de leerlingen ge schikt te maken voor de practijk van het leven. Slechts, leerlingen die de hoogste klassen der Lagere School doorloopen hebben, mogen laaar het V.G.L.O. overgaan. Het programma hier van benadert dat van dé Scandinaafsche volks scholen, is echter iets minder omvattend. Tenslotte worde hier nog als voorbeeld" het programma va^ de scholen voor Voortgezet Lager Onderwijs in de Gemeente Utrecht ge geven. Dit omvat Nederlandsch, Rekenen, Heemkunde, Aardrijkskunde, Geschiedenis, Nat. Historie, Natuurkunde, Practisch Leven, Zin- gén, Teekenen, Duitsch, Handenarbeid, Nuttige Handwerken, Lichaamsoefeningen, terwijl in elke klasse een les van 45 minuten voor Gods dienstonderwijs is gereserveerd. Het vatc„Practisch Leven" omvat onder wijs in eenvoudige boekhouding en eenvoudig handelsrekenen, percentberekening, kennis van vreemd geld, oefeningen in het invullen van postwissels, postcheque- en giroformulieren, bestel- envrachtgoederenformulieren, gebruik van dienstregelingen van trein, enz., onbruik van telefoon en telegraaf. Het invullen van aangifteformulieren van den belastingdienst vormt eveneens een onderdeel van dit vak, evenals het ondeiwijs in de verkeersregels. Onder heemkunde valt het onderwijs in aard rijkskunde, geschiedenis en plant- en dierkunde, voorzoover* deze vakken betrekking hebben op Nederland. Dit onderwijs wordt in -onderling verband en streeksgewijs behandeld. In Utrecht bijv. wordt Utrecht en omgeving met excursies uitvóerig behandeld, Aan de jeugd dient voorts op deze scholen gelegenheid gegeven te worden om metterdaad werkzaam en niet uitsluitend berustend-opne mend to 3iju« ven. Sociali boog, Winte niets ióarvc Het niets yoorkc altijd ken, n woc&d Hoe schen frontei den v moet Wa dat V« weg stilte, der i Dan hoefte wekro vragei „dat

Zeeuwsche Stroom | 1943 | | pagina 4