kei hols in brand staat Hid lUagen, maac ècmm, ckm tzuiUci wij- Wat bent U van plan te doen Van een Koene ambtenaar» Het jeugdstorm* Sportdraagteeken Jon Doorsnee-Nederlander zit in zijn gemakkelijke armstoel in den .knussen voorkamer van zijn middenstandswo- ning? 1 Do theeketel suist en het',surrcgaat- pepermunfje wacht op hei. bijgie:eh. Op den schoorsteenmantel tikt het klokje regelmatig, zooals het dit al tientallen jaren deed èn nog zeker zoo veel jaren zal doen. Daarnaast pronkt een Vaas met Judaspenning links en een met pauwe- veeren rechts. Op het boekenkastje prijkt het portretje van 3e onkreukbare, waarnaast 'n bosje vergeet-mij-nietjes. Een schilderij van, een Sint Bernard, gedrapeerd met oranjelint, versiert den eenen wand, terwijl de andere getooid is met "wajangpoppen op een sjaal en twee gekruiste krissen. Het is ongelooflijk, maar Jan Door snee-Nederlander doet zijn best wat te dutten en dat, terwijl de bovenverdie ping in lichte laaie staat. De brand sioeg over van de Oostzijde en vreet langzaam een gat in de betimmering. Nu en dan vallen er vonken langs de ramen en waaiert de asch der verlo ren' illusies voorbij het uitzicht. JanDoorsnee heeft volmaakt lak aan deze ongewone situatie. Hij vindt het alleen hoogst onaangenaam, dat er geloop is "voor zijn deur, gésjouw van brandweermannen, wier laarzen zijn dutje verstoren en wier helmen zijn oogen vermoeien. De brand zal wel weer gebluscht worden door die'kerels, zag I Daar zijn die kerels—voor, -he ?- Jan Doorsnee vindt hen tamelijk brutaal. Hij hoor,t hen door zijn schoongeboende gang loopen. Hij heeft die lui hier niet geroepen, zagAlarm maakte een ander voor hem. Het zal heel verve lend zijn als hij straks misschien ook nog geroepen wordt om water aan te géven. Dat zou wel het toppunt zijn, zag 1 1 Jan Doorsnee staat eindelijk op, rekt zich geeuwend uit, zet zijn duimen in zijn oksels, trommelt met de vingers op zijn frontje, zijn tweede, vanwege de stoffigheid en kijkt met verveelde blikken naar den Westelijken overkant, waar Levison druk staat "te gesticulee- ren en de brandweerlieden" voor de beenen loopt. 1 Jan Doorsnee vindt dit vermakelijk. Hij kijkt eens naar boven. De zoldering met de kalk-engeltjes is nog stevig, wat kan hem gebeuren, he 't Is alles een vervelend gedoe, zag, en de schade, de s-'-ade 1 Gelukzalige mijmeringen. L ongeveer is de_ houding van den doorsnee-Nederlander in dezen tijd tegenover het wereldgebeuren. Laat kome wat kome, als de gloeiende sin tels nog niet precies op hem neervallen en slechts op zijn buurman, interesseert hem dit alles maar bitter weinig. Het beginsel der naastenliefde is al even verdord als zijn Judaspenning en zijn eigengereidheid en gevoel van superi oriteit toont dezelfde ijdelheid als zijn roerlooze pauweveeren. Intusschen knettert en kraakt het rondom hem heen en het laat zich aan zien, dat de hardvechténde buurtbe woners naast hem, een zeer zworen strijd zullen hebben te voeren om de woedende elementen te overmeesteren. Jan Doorsnee denkt als volgt: Er is oorlog. Nou ja 1 dat is nu eenmaal een gevolg van 's menschen zonde. Tot beden voerden zij die buiten de gre'n- zeft. Nu. heeft <=pn der partijen de on beschaamdheid gehad om ter bescher- xming van zijn levensbelangen, dit land binnen te loopen, zijn tuin en zijn huisje. Veffleel je 1 Eenvoudig het toppunt De leiding is er vandoor gegaan en toen heeft de buurman de leiding over- genomen. Die is zoo brutaal om nota bene eischen te stellen. Die .wil rust, orde, regelmaat en geduld. Siel je voor, welk een onbeschaamdheid om zooiets te vergen van een zakelijk en nuchter Nederlander I Het spreekt vanzelf dat men dus moet trachten deze orde om fe zetten in chaos, temeer daar de heeren van de overzijde dit ook willen. Dan zijn er nog lieden, die meehelpen aan dezs orde, ja zelfs in je eigen; familie. Zulke elementen dient mên eenvoudig af' te ma,ran, té martelen, fe verbannen of ln tonnen met spijkers te doen omko men, zooals eens de uitverkorenen hun tegenstanders door de gloeiende tichel ovens joegen^ Zulk een wraak is ge permitteerd, wjmt 't staat beschreven Het spreekt vanzelf dat men het een rieetje op een accoordje moet gooien met andere voorschriften. Jan Doorsnee volgt zijn voorganger Z\ch -waarschijnlijk houdt aan de woorden„wees niet al te rechtvaar dig en met al te goddeloos". Nou ja het kan ook met een bijltje gebeuren! in deze gelukzalige mijmeringen, in het gevoel van wrpak, is het-leven nog eenigszins te dragen. De liefde °'aIiefdeen dlé'toe- Swf? -)e naaste' zoowel als je ril iL natuurlijk heel lasiig en maakThe niet vo1" Bovehdien is met die naaste een redelijk mensch bedoeld en niet de een vrman^ere barl=a3r of knechten daar van, men moet de dingen zuiver on- derscheideh. Het beste is om niet sen timenteel te zijn en die liefde in den breede toefte passen als de vijanden uit den weg geruimd zijn. Het is zalig God te danken als er weer spek op tafel staaf en op het graf van Katyn d® dennetjes weer geuren. Als Jan Doorsnee eens ontwaakt Het -zou natuurlijk ook kunnen ge beuren, dat Jan Doorsnee opeeps voor de realiteit van zijn wenschdroom kwam te staan. En die droom is on geveer als volgtDe Rus wint, in het mooiste geval ls hij zoo uitgeput, dat hij niet meer in staat is, om ook nog Nederland binnen ie loopen. Die paar honderd kilometers, nadat hij er dui zenden heeft afgelegd, kan hij niet meer nemen. Goed, de Rus is dus ongeveer bpk-af en ligt ergens bij Veenendaal naccr lucht te happen, he? Wé gaan door I- Dan komen de lieveheersbeestjes, de Tommy's, die nu al zoo knus hun krijtstreepjes langs de lucht trekken en naar wie het zoo zoet is op te zien, zoo-- lang ze geen streep door je eigen reke ning halen en bijv. je kinderen weg- slingeren, zooals dat elders in 't land wel gebeurt en in je eigen knollentuin tje de eindstreep van je leven bepalen. Nou ja daar denk je niet aan, want als zoo iets zou gebeuren, dan ls hef puur een ongeluk, de lieveheersbeestjes zijn veel te humaan en te christelijk bovendien om. zoo iets met opzet te doen. Het is natuurlijk doodjammer, als je er in blijft, maar dat wordt je later allemaal dubbel en dwars ver- - goed, d.w.z., als ze maar eerst hier zijn. Goed, dat gebeurt dus niet, De ge liefden komen, negers uit Afrika, los gelaten misdadigers, edele lords, die sorry zeggen, .als ze je land plat bran den. Die 'brengen Haar mee, nou en dan is 't voorbij en dan komt er een schip met bananen, taartjes, kaas, autobanden, jenever, olienootjes en goede sigaren, want aan den overkant hebben ze alles nog volop. Verder heb je niet te denken. Maar sorry.... wacht eens even. Dat Rusland, he Stel je nu eens voor dat die lui toch doorloopen, hei zou toch kunnen, die lui zijn toch behoorlijk sterk en. fanatiek. Dan landen er eenige SowjetcommissarijBsen op Schiphol, De realiteit. Zij stellen uit het schuim van het vólk hun arbeidersraden samen eft gaan de zaak hier proletariseeren naar het Marxistisch testament. Punt I. De boeren dienen zich eerst te melden: Niet vrijwillig Best, dan helpen ze een handje. De rijke grond bezitters, de koelakken kunnen heele- maal' niet gebruikt worden, dus die gaan aan een boom, of krijgen een nekschot. Het liquideeren van het hoerendom, heet dat officieel. Punt II. De oranjeristen (zie het anonieme pamflét maar, dat eenige weken geleden verspreid werd) gaan er eveneens aan. Het intellect gaat, naar het voorbeeld van Letland en Li- thauen naar Siberië en verzinkt spoor loos. Punt III. De kinderen worden de moeders afgenomen, want het kind is bezit van den Staat en tot Sowjet-jsugd opgevoed en daarvoor moeten zij in opvoedingskampen, zij mogen immers niet zelfstandig leeren denken en leven dat zou de Staat kunnen benadeelen. Dan zou 't kunnen gebeuren, zooals dat in Rusland plaats vond en door soldaten gerapporteerd werd, dat eeni ge duizenden kinderen doodgevroren waren in treinen, die op dood spoor "waren gereden. PuntilV. De predikanten verdwijnen op dezelfde wijze als de dominees waarover as. Krop en ds. De Koning van St. Laurens vrceger altijd preekten en waarvoor zij inzamelingen hielden. (De Zeeuwsche Beker.) Jammer I dat is óók' watNiet aan denken, zag Ben je nou h'eslemaal, Engeland is er toch nog en Amerika, wat denk je O glanspunt cller verwachtingen, de steenrijke, geweldige fantastischs on overwinnelijke en onwëzenlijk-stérke enorme Amerikanen. Wat denk jé nou. dat papa Roosevelt dat zou'toelaten Dat de Sowjets hier dé baas speetjfan Nu hebben Churchill en Roosevelt wel verklaard, dat ze Europa zouden beschouwen als de invloedssfeer jfer Russen, inclusief Holland, maar nou ia, de Engelschen en de Amerikanen heb ben al zooveel gezegd wat niet precies uitkwam, het is toch duidelijk.dai al leen die landen bedoeld zijn, die tegen de Sowjets gevochten hebben, en» dat doet Nederland niet. Maar nu doet zich het verschijnsel voor, het is ongehoord, zagdat er Nederlanders zijn, die zonder Engel- sche verdoovingsspuitjes en Flitverbijr.- teringen zoo vrij zijn 'al deze dingen gewoonweg kalm te overdenken. Mogen vrij s.v.p. een eigen meening hebben Dat mag toch wel, niet waar Je mag toeH bijv. je verstand gebruiken, hê Je mag toch o.ok, nadat je honderd maal door de radio uit Engeland be zwendeld bent, eventjes hopen dat Rusland niet wint, eventjes maar hoor I Wat zegt U, is men daarom al leen al een landverrader en een rot- ennesbeejers Luister nu eens, het is toch mogelijk, dat Engeland, dat al aardig hoog zit (luistert U werkelijk goed naar de radio, ze schieten daar toch op musschen, omdat het zoo'n goed eten is) het op een dag niet meer volhoudt. Uitgesloten zegt U Wacht eens eerst af, ls het niet zoo, dat Enge land rich reeds geheel naar de wen- schen en eischen van papa Roosevelt moet schikken? Dus de mogelijkheid bestaat, en wat dan? Als de Sowjetsoldaat op een dag door Uw raam kijkt en met rijn ge- meene klauw grijpt naar uw vrouw; niet die van uw buurman, maar die van U, en naar uw bezit en uw geloof en uw leven Maar, zoover komt" Jan Doorsnee- Nederlander niet. Boven hem brandt zijn huis, de straat is vol alarm, ruiten barsten en rinkelen kapot...... Maar hij gelooft het wel enhij vindt het ook nog goed indien men de vloer met petroleum be sprenkelt, opdat het ook al vlak bij zijn voeten zal gaan branden.- Jan Dcors- ee-Neder!ander is half bewusteloos, want hij denkt niet meer en. dat ts nog erger dan de „vliegende fleurus". Mogen we 't er nóg eens evéh over hebben Want het is natuurlijk mogelijk, dat Jan Doorsnee-Nederlander uit zijn bq- zwijming ontwaakt, de schoone slaap des rechtvaardigen van zich afschudt, opeens ziet wat hem bedreigt en naar buiten vliegt om te helpen blusschen. Dat ls wel heel mooi gedacht, maar het kan ioch, en zoolangser leven is, is er hoop. Jan-Doorsnee-Nederlander, mag ik even aan uw ooren blenteren „Alarm". Er is Brand". Dank U I ,En weest tot een volgende maal gegroet en van harte. Mei 1943. De gespikkelde veugell Wij, Nationaal-Socialisten, wij den ken aan het verleden, wij zien in het 'heden, wij gelooven in de toekomst. Gedreven door ons ideaal, gehard door onzen strijd, gaan wij verder op den weg, die ons zal leiden naar het doel, het welzijn van ons Volk en Vaderland. Wanneer hier in ons Zeeuwsche land, reeds duizenden den weg naar het Nationaal-Socialisme hebben gevon den, dan is dit het bewijs, dat ook Zeeland, dat ook dit deel van ons land mat zal achterblijven, maar den roep van het heden heeft verstaan. Zeeland, het land aan de zee ont rukt, met "zijn polders en dreven, mef zijn dijken en duinen, met zijn een voudig, gelgovig, arbeidzaam volk. Meer dan iien jasen geleden, klonk voor het eerst de Toep van het Natio naal-Socialisme door het Zeeuw^phe land, verstaan en begrepen door en kelen, door hen verder uitgedragen in geloof en vertrouwen. Deze enkelen, werden tientallen, hon- derden^- duizenden, een leger in niet jneer te stuiten opmarsch. Zij, die nog niet begrijpend ter zijde staan, zij zullen eens als kameraden, schouder aan schouder met ons mede marcheeren, gesterkt door onze kracht, geloovend in ons ideaal, vertrouwend op de toekomst I v Geen macht o^s breekt Geen concentratiekamp, geen gevan genis, geen moorden, konden ons af houden van onzen strijd voor Volk en Vaderland. Geen smaad, geen hoon, geen broodroof en terreur hebben ons doen buigen, dan is er ook geen macht, die ons breken zal. Wij dragen in ons het Geloof, dat eens ons Volk in het geheel, onzen strijd zal begrijpen en waardeeren. Ondanks de moeilijkheden waar onder wij gebukt gaan, komen, de duizenden onder onze vanen, de wer kers van hoofd en hand, het arbeidend deel van onze natie. Wij kunnen ook in, Zeeland de toe komst -met vertrouwen tegemoet zien. De volksmisleiders, de ophitsers ver liezen de macht over de massa, het volk -gaat weer zelfstandig denken en handelèn. Wanneer wij ons volk willen lelden en voorgaan, dan hebben wij te gaan tot ons volk, dan moeten wij staan te midden van ons volk, dan zullen we ons volk begrijpen en kunnen helpen. Wij hebben elkander te verstaan en moeten de eenheid tof stand brengen, die noodig is, om nu öns land weder een eervolle plaats in het Europa van morgen te doen innemen. De Nationaal-Socialist, die zijn taak begrijpt, zal moeten-beseffen, dat niet de grootste welsprekendheid ons zoo dikwijls belogen en bedrogen volk zal kunnen overtuigen. Het voorbeeld, de Daad, als bewijs van de liefdé voor land en volk, is het steunpunt in de branding in deze zoo moeilijke tijden. Het voorbeeld van eenvoud, van moed, van offerbereidheid, en open hartigheid. De Nationaal-Socialist, op zijn post, die vergeet dat hij daar staat voor ons volk, zal verdwijnen, hij, dis het Nationaal-Socialisme verloochent, zullen wij versfoofén. Nationaal-Socia list zijn wil zeggen) offers brengen voor de gemeenschap. Openhartig hebben wij te gaan tot ons volk, niet verzwijgend, wat wij als feiten hebben te aanvaarden. De onjnisbaren. Wanneer wij na drie jaar oorlog hier in het Zeeuwsche land, de balans op maken, dan kunnen we hieruit de kracht putten om verder te gaan. Onze druk bezochte bijeenkomsten geven 'n weerspiegeling van datgene, wat zij willen zijn, volksvergaderingen' van de werkers van Nederland. Hier slechts ontbreken de „heeren" met dejxmksaldo's, de zoontjes van Pa en de echte oude ambtenaren met de goede baantjes. De heeren met de banksaldo's behoeven niet tot ons te komen, wij zullen tot hen gaan, de zoontjes van Pa kunnen komen wan neer zij hebben ondervonden, wat het woord arbeiden zeggen wil, de echte -oude ambtenaartjes zullen wij ontmoe ten als zij met vervroegd-ontslag en pensioen -gaan. Wie zijn het, die teruggrijpen en vasthouden aan datgene, dat onherroe pelijk voorbij is Wie zijn het, die kankeren en saboteeren, die dreigen en voorspellen, die ons schuwen en haten Zij,-die leven van .ons volk, zich ver- rijken, ten koste van ons volk I Zij, die den arbeid schuwen als de pest, en zij, de oude ambtenaren in hun büreausleur, wakker geschud 'uit hun zoete rust, slechts levend voor het eigen „ik". Het is ons een eer en gqrioegen, dit gezelschap tegenover ons te vinden. Tegen hen zijn'wij den strijd begonnen, tegen hen zullen we verder' strijden, tegen hen zullen wij overwinnen. Ambtenaren verzoeken. De haat, welke beslaat, is en wordt kunstmatig gevoed door hen hierboven geschetst. De offers door ons volk ge bracht, kunnen en zullen niet voorbij gaan aan hen, die zich daarboven ge steld dachten. Ook in ons Zeeland hebben steeds weer de eenvoudigen het offer, gebracht. Duizenden hebben het gezin moeten verlaten om in "het buitenland te arbeiden voor het volks belang. Zij, in hun gemakkelijke stoel, heb ben meewarig geklaagd en hebben gescholden. Zou men-hen, die „onmis- baren" durven storen in hun rust Van het groote gebeuren hebben zij niets gelaerd en begrepen. Aanbid dend het oude, wachtend op Tommy, hebben de dapperen het Nieuwe be spot en gehoond. Toen nog voor kori, het leed' aan onze volksgenooten in Rotterdam moest worden verzacht, toen ons volk als steeUs hdt offer heeft gebracht, hebben ook de ambtenaren op' het gemeente huis in Middelburg zich geplaatst kuiten de-volksgemeenschap, door het in afspraak weigeren van een gift. Dat zij hiermede hen, die alles hebben ver loren, het hoognoodige hebben onthou den, kan hen niet deren. Zij waren „dapper", en.... het is ook wel zoo voordeelig 1 Nu klinkt voor hen de klop op de deur 1 Nu klinkt ook door het Zeeuw sche land.ambtenaar, Uw tijd is daar I Ook van enkelen van de heeren wordt het offer gevraagd, reeds door duizenden voor hen gebracht, om huis en haard te verlaten, om te gaan ar beiden voor het lot van Europa. Nu is er onrust en verwarring. Nu stellen zij een Koene Daad, en zooals bij ambte^ naren gebruikelijk is, zij „verzoeken". Zij verzoeken aan hen, die zij hebben bespot Zij verzoeken aqn hen, die zij hebben gehoond 1 Zij verzoeken aan hen, die zij hebben belasierd I Wij, Nationaal-Soqlalisten, wij eischen, dat de offers zonder onderscheid door het géheele volk. worden gebracht. Dat het woordje „neen", zoo dikwijls den collectant toegeroepen, ook nu voor hen van toepassing zal zijn C. D. Ook voor niet-Jeugdstormledea, De Jeugdstormdiensten worden, zoo als bekend, voor een zeer belartgrijk deel benut door sport en spel. Naast de geestelijke vorming is de lichamelijke opvoeding in den Jeugdstorm van hei grootste belang, en algeheele karakter vorming is het uiteindelijke doel. Met de bedoeling, de sportbeoefe ning in den Jeugdstorm aan te moedi gen, is thans door den Hcofdstormer het sportdraagteeken ingesteld. Ieder Jeugdstormlid, dat geregeld oefent, kan aan de gestelde eischen vSldoen en het draagte^en verwerven. En als teeken van den wil van onze Jeugcbe- weging, om samen te werken met de goedwillende jongeren, die nog niet in de Jeugdstormvendels meemarcheeren, kunnen ook niet-leden van den Jeögd- storm het sportdraagteeken verwerven. Hierover zullen nadere mededeelingen volgen. Het kaderblad „Dienst" van oszs maand bevat de bepalingen en eischen, die voor het behalen van de sport- draagteekens zijn ingesteld. Vcor iederen leeftijd zijn deze eischen anders tot 18 jaar worden zij steeds zwaarder, waarna zij geleidelijk afne men. Ieder jaar opnieuw moeten de vaardigheidsproeven worden afgelegd, en wel tusschen 1 Louwmaand en 1 Slachtmaand. Aan alle eischen meet dan zijn voldaan, zoodat hej niet moge lijk is, het afleggen van de proeven over twee of meer jaren fe verdeelen. Alleen door bevoegde, oordeelkun dige kaderleden mogen de proeven worden afgenomen. Feestelijk zal dan in iedere ,Streek het sportdraagteeken aan die jongens en meisjes worden uitgereikt, die hun kunnen op sportge bied hebben bewezen. Als voorbeeld laten wij hieronder de eischen volgen, die gelden voor en kele leeftijden Meeuwen 12 jaar 8Ck m.-loopIR.sec. Verspringen 3.25 m. Hoogspringen 1.m. Kastiebalwerpen 30.ra. Paalklimmen 5.m. marsch, 15 k.m2V2-3'/2 u. Meeawkes 12 jaar 60 m.-loop 12.10vsec. Verspringen 2.60 m. Hoogspringen 0.85 m. Kastiebalwerpen 14.m.- Grooie bal werpen 8.m. Marsch, 10 k.m. binnen 2lA u. Stormers 17 jaar 100 m.-loop 14.Sec. 3000 m.-loop 13.30 min. Verspringen4.50 m. Hoogspringen 1.25 m. Kogetstooten, 5 k.g7.50 m. Knótswerpen35.m. Speerwerpen, 600 g,20.m. of Discuswerpen, 1 k.g. 17.50 m. Touwklimmen 10.m. Marsch, 25 k.m41/2-5'/2 u. y Stormsters 17 jaar 80 m.-loop 13.10 sec. Verspringen 3.15 m. Hoogspringen 1.05 m. Kastiebalwerpen 25.m. Speerwerpen 12.50 m. Marsch, 20 k.m5.u. Jeugdsiormsportdraagteeken voor jongens. De Jeugdstorm beoogt niet louter fa vorieten te kweeken. Niet iedereen zal ook aan alle gestelde eischen kunnen voldoen. Dit mag overigens geen reden'zijn, om een Jeugdstormlid, dat niet het sportteeken draagt, voor on volwaardig aan le zien. Het is mis schien nuttig hier even op te wijzen. Noodzaak is echter, dat iedere jongen en ieder meisje zijn of haar lichaam staalt door een juiste sportbeoefening. Dat is het eenige middel om te komen tot het doel, dat dé Jeugdstorm zich gesteld heefthet verkrijgen van een gezond en krachtig jong geslacht, waarmee ons Volk gerust zijn positie im het wordende Europa kan ingaan I Ons ideaal I Tegen het steeds meer verblee- kende, misvormde beeld van een wereld, bevolkt dooi proletarische, ontwortelde massa's zonder Gods dienst, zonder volk, zonder vader land, stelt de nationaal socialist klaar en duidelijkzijn waarlijk so cialistisch volk van arbeiders van hoog tot laag, die met elkandei ©n naast elkander als goede volksge nooten, ieder naar "beste weten en kunnen, arbeiden aan de instand houding van het geheel, hun volk, in vrijheid levend in hun vaderland. Mussert in de Bronnen van het Nationaal Socialisme.

Zeeuwsche Stroom | 1943 | | pagina 2