I/cut het TMuisp&wk Hertairageii »m veelbewogen jaren Installatie Kameraad Klomp als burgemeester van TERNEUZEN 6 April 0 0 Een woord p aan de vliegers pf Kameraad E* Kalle burgemeester te Westdorpe. w k -■■■■•■ - Heeds in de morgen-uren van Woens dag 28 April 1943 vestigden door de straten van Tefneuzen trekkende W.A.- en Jeugdstorm-formaties de aandacht van de bevolking op de voor dien dag aangekondigde installatie van kame raad Klomp tot burgemeester van Ter- neuzen. Voor het eerst wapperde aan den gevel van 't stadhuis naast het oranje- blanje-bleu, en de gemeente-vlag, onze zwari-roode banier. De bevolking, die voor deze plechtig heid veel belangstelling toonde, was door middel van versterkers in staat gesteld het gesproken woord te volgen. Om twee uur betrad de burgemeester in gezelschap van zijn familie, den Be- auftragte van den Rijks-Commissaris, den heer Münzer, den Gemachtigde van den Leider, kameraad Dekker, den Ortskommandant, wethouders en ge meente-secretaris, de druk bezette zaal. De Onder-Kringleider, kam. Hame link, opende de bijeenkomst en, ver zocht den gemeente-secretaris het be noemingsbesluit van kam. Klomp voor te lezen. Hierna sprak de waarnemend burge meester, de heer C. Verlinde. Nadat hij kam. Klomp zijn ambtsketen had over handigd, verklaarde hij hem geïnstal leerd als burgemeester van Terneuzen. Kam. Klomp nam het woord en sprak een woord Van dank uit aan den Rijks- Commissaris, Dr. Seys Inquart, en den Leider van het Nederlandsche Volk, Ir. Mussert, voor het in hem gestelde ver trouwen, alsmede den Beauftragte en den Gemachtigde van den Leider, die aan zijn b.enoeming hebben meege werkt, en gaf' de verzekering dit ver trouwen niet te zullen beschamen. Als oud-zeeman en als nationaal so cialist legde hy er den-, nadruk op, "ten volle de consequenties te aanvaarden, die zijn overtuiging meebrengt en zich ten allen tijde te laten leiden door het Leidend Beginsel der N.S.B., d°=h dat zijn beleid zich steeds zal kenmerken door rechtschapenheid, zonder aanzien des persoons. v. Gedreven door zijn liefde voor het Volk, zijn alle gevoelens van haat hem vreemd en vanaf deze plaats wilde hij gaarne iederen volksgenoot de vrien denhand toereiken. Hèt verheugde hem, reeds vele blij-' ken van sair^nwerking te hebben on dervonden. Hij beschouwde het als een voor naam deel van zijn taak, wantoestan den op te heffen en socialss-rechtvaar digheid te bevorderen en hij noemde daarbij vooral het prachtige weïk van den Volksdienst, Winterhulp en het Ar beidsfront, dat zijn volle medewerking zou genieten. Voor de goede orde in zijn gemeente beschouwde hij bet als zijn plicht, sa boteurs te bestrijden en de bevolking te beschermen tegten zwart-handelaars en prijsknoeiers, waarbij alles wat de welvaart voor de gemeente Terneuzen kan bevorderen, zijn volle aandacht zal hebben. Spreker bekende als gewezen zee man groote belangstelling te koesteren voor de haven en alles wat daarmede samenhangt. Hij twijfelde er niet aan, of na de overwinning door Duitschland zouden zich ongekende perspectieven openen van welvaart en voofspoed voor deze belangrijke havenplaats, biet haar gunstige ligging en welvarend achterland. Tenslotte vroeg hij den Almachtige hem kracht en wijsheid te geven, om zijn taak naar behooren te vervullen en hem Zijn onmisbaren zegen op zijn werk niet te onthouden. Geschraagd door zijn godsvertrou wen, gedreven door zijn liefde voor Volk en Vaderland en vervuld van eer- yyYA Britsch bombardement op |P ROTTERDAM. |p Tot heden227 dooden, pp w.o. 62 wouwen, 23 hinde- V/W, ren beneden 7 jaar, 37 kin- pp deren boven 7 jaar, P Vliegers, heb je eenVader, Hoeder, p 0 Vrouw, oi misschien zelf een kind 0 P Of als in je vliegerskleeren 5%? p er zich nog een harl bevjndf 0 Toe kom dan eens even kijken 0 0 waf of je voor „doelen" nam, P P daf hlijff je bij je heele leven fA 0 deze les van Rotterdam. p Verantwoordelijk voor den inhoud de hoofd opsteller Drs. G. Schuerman te Middelburg. Uitgever,; District 14, Zeeland v. 'd. Nat.-Soc. Beweging. Verschijnt tweemaal per maand. Abonnementen buiten Zeeland f 1.50 per jaar. P.V. 1894'23. Gratis verspreiding. bied voor den arbeid, aanvaardde ka meraad Klomp het ambt van burge meester der Gemeente Terneuzen. De Beauftragter spreekt. De Beauftragtér van den Rijks-Com missaris nam het woord en verklaarde dat door de belangrijkheid der ge meente de keuze uit de candidaten voor het burgemeesterschap eerst na grondige selectie kon worden gedaan. Terneuzen als centrum van Zeeuwsch Vlaanderen, noemde hij een der gun stigst gelegen hüvéns van Nederland en gelegen aan het belangrijke kanaal naar Gent, v§reisch»het 'n burgemees ter met een grondige kennis van de scheepvaart, die daarenboven ook de geschiktheid en persoonlijkheid bezat voor deze functie. Hierna ging de heer Münzer uitvoe rig in op de politieke ontwikkeling in j Nederland, waarbij hij uiteenzette, dat de verhouding tusschenhet Nederland- scheWolk en het Nationaal Socialisme in het algemeen beheerscht wordt door de onbekendheid met de nationaal so cialistische leerstellingen, angst voor Engeland en dwang van bepaalde kleine groepen. De nationaal socialist laat zich bij zijn strijd om het volk door dit alles niet beïnvloeden. Op deze basis staande, zult gij als Nationaal Socialist den goeden koers houden. Het feit, dat gij in de Meidagen van 1940 uw trouw aan Mussert met de gevangenis moest bekoopen, geeft mij een nog grootere waarborg voor uw actieven inzet in Zeeland. Uw vrouw, die de hoogste onder scheiding der Beweging „Strijd en Of fer" draagt, zal U daarbij steunen en geeft mij dit de verzekering, dat wij op U kunnen rekenen. Met Mussert voor Volk en Vaderland besloot de Gemachtigde zijn toespraak. Hierna sloot de Onder-Kringleiderf Kam. Hamelink, de bijeenkomst. Burgemeester Klomp inspecteerde vervolgens de opgestelde formaties. Te half vier vond een druk bezochte receptie plaats in het Hotel Rotterdam. 's Avonds vierde de Groep Terneu zen deze installatie met een goed ge slaagden kameraadschaps-avond. De afrekening moest komen Het is op den duur onbestaan-. baar, dat een natie, die naar buiten een harden strijd om het bestaan heeft te voeren, jaar in, jaar uit, met het geweer bij den voet moét blijven staan om het markisme in toom te houden. Een natie, die dat duldt, legt het op den duur tegernjjqt «marxisme af. Mussert in V-ova van 14 Januari 1933. Tot de taak van den burgemeester behoort eveneens, door zijn daden en levenshouding het vertrouwen van het Volk in 't nationaal socialisme te win nen. De Nat. Soc. gezagsdrager moet datgene naar voren b<engen, wat in het hart van het volk leeft. Als in de jaren van strijd om het Duitsche Volk te winnen de Führer sprak, dan erkende aan het slot de massa, dat hij die gedachten had uit gesproken, die reeds lang in 't diepst vcm hun hart leekten. Spreker sprak zijn overtuiging uit, dat het oogenblik zal -komen, 'waarop het Nederlandsche Volk zich als één man'achter het nationaal socialisme zal scharen. De revolutie is-reeds beëindigd, wij leven thans in de evolutie. Revolutie is omwenteling, de strijd om de macht. Evolutie is opbouw, is het naar boven brengen van 4© nationaal socialistische beginselen uit de harten der menschen. NDe nationaalsocialistische paTtij of beweging is slechts middel tot het doel, n.l. in Nederland het voortbestaan van het Nederlandsche Volk, in Duitschland het voortbestaan van 't Duitsche Volk. Indien U, Burgemeester Klomp, met dit doel voor oogen uw ambt aan vaardt, dan zult U Terneuzen voor het nationaal socialisme winnen en daar mede tevëns een deel van het Neder landsche Volk. De Gemachtigde spreekt. Wanneer gij, kameraad Klomp, als Burgemeester van Terneuzen wordt ge ïnstalleerd, doet gij hiermede, gelijk uw intrede in onze goede Provincie Zee land, een gebied dat rijk is aan histo rische gebeurtenissen en aan roemrijke daden. Niet altijd heeft Terneuzen in de his torie die belangrijke plaats vervuld, welke wij zouden vermoeden dat het door zijn ligging en inwoner-tal toe komt. In 1824 bedroeg het aantal inwoners hechts 1519 zielen, legen Axel 2191 en was het zelfs nog kleiner" dan Zaam- slag, met 1733 zielen. Trouwens de kro-' niefechrijver Smallegange zegt, dat in 169Crde regeering van Terneuzen „on der Axel" was. Wel merkt hij op, dqt Terneuzen „een goede bequame plaets" was, van vele „voornamen inwöonde- ren" voorzien. Er is veel veranderd en wanneer Terneuzen thans (vóór 1940) als de 4e zeehaven van Nederland te boek staat, wanneer wij gelooven in het nieuwe Europa, waarin vrij verkeer zal zijn, dan gelooven wij tevens dat de groei in 100 jaren tot het 7-voudige aantal^ inwoners slechts een begin is van een groote ontwikkeling, die het geheele Gewest ten goede kcrq komen. De oorlog belemmert ons ten sterk ste in de uitvoering van alle plannen, die voor onze Provincie van belang zijn. Europa is één groot huis, waarin de brand geblusGht moet worden, door misdadige elementen ontstoken. Eerst wanneer dit geschied is, kun nen wij de inrichting dpr verschillende vertrekken ter hand nemen. Spréker wees er verder op, dat Ge meenteraden en Provinciale Staten din gen zijn, die wij nooit meer terug willen hebben. Het nationaal socialisme bedoelt „mannen" aan het bewind te brengen, niet voor hen zelf, maar om het volk op de beste manier te dienen. Spreker wees op de taak van den burgemeester, die allereerst een natio naal spcialist is, en wiens richtsnoer ligt in de bronnen van hei Nationaal SocialismeGodsvertrouwen, Liefde voor Volk en Vaderlcnfci, Eerbied voor den Arbeid. De installatie-plechtigheid had plaats op Donderdag 29 Grasmaand, om 1-1 uur des morgens. Van te voren marcheerden afdeelin- gen van 'den Nationalen Jeugdstorm onder het zingen van pittige, liederen én voorafgegaan door een muziek groep bestaande uit tamboers-en hoorn blazers, door hét dorp, dat met ver scheidene vlaggen was getooid. Om 11 uur arriveert de Gemachtigde van den Leider, kameraad Jan Dekker, en de vertegenwoordiger van den Be auftragte, Referent Kodat. De Installatie. 'Na de opening door den, Onder- Kringleider leest de Gemeente-Secreta ris de bénoemingi voor en spreekt de wnd. burgemeester eenige hartelijke woorden, waarbij hij herinnert aan de twintig jaren die achter ons liggen, waarin, kameraad Kalle en hij samen op de bres hebben gestaan voor de belangen van de arbeidende klasse. Hierna overhandigt hij den ambts- ketr De nieuwe Burgemeester "spreekt. Kameraad Kalle spreekt het vertrou wen uit, dat hij, met als richtsnoer het Leidend Beginsel van de Beweging, het in hem gestelde vertrouwen niet zal beschamen. De eerste bron van het Nederland sche Nationaal Socialisme, Liefde voor Volk en Vaderland, ziet hij in de eer ste plaats verwezenlijkt door onze ka meraden die aan het Oostfront, hun plicht cfoen in den strijd tegen het Bolsjewisme. In sterk Godsvertrouwen willen'wij in gedachten hun strijd volgen en in de Gemeente Westdorpe meewerken, opdat de opdracht, het Volk Nationaal Socialistisch op te voeden, vervuld wordt. Dat de derde bron Eerbied voor den arbeid in, mij een warm' voorvechter zal vinden, jjiervoor moge mijn ver leden U allen een waarborg zijn. - Als burgemeester wil ik de eerste .arbeider der Gemeente zijn, overtuigd als ik ben, dat, de Gemeente er niet is voor den burgemeester, doch dat hij er 4s voor de Volksgenooten. Hetgeen bijna gelukt was Mort en goed is het parool van Moskougeleidelijke uitbouw der gereld-revolutie, door de Europee- sche staten .tegen elke 'adas, op te zetten, met de democrate'n&'dan te pappen want via' de democratie is hun doel te bereiken en vooral het fascisme, hun eenigen vijand, te krqken. Mussert in zijn Landdagrede op 12 October 1935. >- Referent Kodat. Namens dén Beauftragte brengt Re ferent Kodat diens gélukwenschen en zegt verder, dat het hem een groote vreugde is, dat juist kameraad Kalle in dit voor den tegenwoordigen tijd zoo belangrijke ambt van burgemeester is benoemd. De tegenwoordige gebeurtenissen eischen van ons den algeheelen inzet van onzen geheelen persoon. Zooals aan de fronten zoowel de Duitsche als Nederlandsche kamera den strijden voor een betere toekomst en hun offers brengen, zoo moeten ook wij, waar wij ook worden ihgezet, ons ten volle geven, opdat wij kunnen zeg- genook wij hebben medegewerkt aan den opbouw van het nieuwe Europa. Zoo juist verschenen de volgende boeken, welke zeer zijn aan te bevelen voor de jeugd Mijn ieven als Vliegenier. Ernst Udet f4.25 Rumoer om inge, L. O. Renz (meisjesb.) -3.25 Tijger en Mensch, Bengt Berg -5.25 Soldaten van den Arbeid, Dr. Robert Leij - 4.25 Over de Maas, Heinz Maassen -2.75 De Spookdivisie van Rommel, Alfred Tschimpke*- 3.50 De Weerwolf, Herman Löns -2.90 De laatste Hansboer, Herman Löns - 2.90 Over alle Wereldzeeën, Herman Jung -2.90 Deze boeken zijn aan de bekende adressen verkrijgbaar. Haast U en koopt nu een mooi boek. De Districtsmateriaalbeheerder. Kameraad Kodat spreekt verder het vertrouwen uit, dat eens de tijd zal ko men, waarin de met blindheid geslagen Volksgenooten zullen gaan inzien, dat de burgemeester van Westdorpe maar één doel had, en wel, te strijden en te werken voor het welzijn van de ge meenschap. Rede van den Gemachtigde van den Leider. Wanneer ons Volk, dat zoo rijk is aan historie, deze naar waarde zou schatten, dan moesten wij hdtien her denken, dat één onzer grootste Neder landers op dezen datum viel voor Volk en Vaderland, n.l. Michiel Adr. de Ruij- ter, op 29 April 1676, in één van onze tallooze oorlogen tegen Engeland, de voortdurende bedreigster van onze macht ter zee en in dé koloniën. Hij, de man, die ook door den Führer de grootste Admiraal aller tijden werd genoemd, was een Zeeuw eri viel in den strijd tegen Engeland. Gij ztjt hier geen onbekende en gij hebt jarenlang gestreden voor 't volk- sche socialisme. Reeds vóór ge uw wey had gevon den naar de N.S.B., hebt gij de kapi talistische macht met haar eigen mid delen bestreden, door U te laten kiezen als lid der Provinciale Staten op een z.g.n. „Vrije Lijst". Ik hebgaarne Uw benoeming be vorderd, omdat ik de stellige verwach ting heb, dat gij, die een zoon van het Volk zijt, dit zult blijven,' een een voudige volksgenoot, teen arbeider on der uw mede-arbeiders, een kameractd onder uw kameradep. Ha de plechtigheid. In den middag werd een groot feest georganiseerd voor de jeugd van West dorpe. De Jeugdstorm zong en voerde volksdansen uit, een goochelaar ver toonde goede slaaltjes van zijn kunnen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de kinderen uit Westdorpe aan het eind van dezen geslaagden middag uit volle borst een Jeugdstorm-lied mee zong. 's Avonds volgde nog een kameraad schappelijk samenzijn, waar over een goede stemming niet viel te klagen. Waar bet inzicht toch blijft Menige tegenstander zegt hartstoch telijk te verlangen naar den terugkeer der oude tijden. Dat is natuurlijk Waanzin er bestaat geen „terugkeer naar iets ouds", er bestaat slechts een ontwikkeling naar iets nieuws". Als iemand dat ontkent, is hij kortzichtig. „Terugverlangen naar het oude" gaat dan ook in den regel niet verder dan de wensch naar onbepèrkte voeding, kleeding en huisvesting, kortom, naar de bevrediging-als-van-ouds van de primitieve levensbehoeften. Afgezien natuurlijk daarvan dat „van ouds" deze bevrediging voor zekere 'standen reeds twijfelachtig was. Meer dan stoffelijke voldoening kan dus een „terugkeer" niet schenken. Want overigens is de wereld niet te kluisteren in welke vormen, wetten, be ginselen, ja waarheden dan ook. In een tijd waarin de menschheid er achter is gekomen, dat stof energie is en waarin dientengevolge pogingen worden aangewend om uit een korrel zand- ongehoorde krachten vrij te maken, in zóó'n tijd moet toch wel ieder mensch er van doordrongen zijn, dat de geheele wereld een voortdurende wenteling van zijn krachten en mach ten te zién geeft hetgeen den nietigen mensch stééds belet, deze wereld vast te leggen in begrippen en formules. «De krachten en machten dqj; wereld zijn vele. Niet in het minst spéélt de menschelijke geest, gebonden aan er felijke eigenschappen (welke aan diep ste oorzaken ontspringen) een rol. Deze menschelijke geest wordt door twee uitersten begrensd de dienende waar achtigheid die bundelend organi seert eenerzijds, en de zelfzuchtige intrige die vernietigend verdeelt anderzijds. Gekoppeld aan de krach ten, die de menschelijke geest in staat is op te roepen, ontstaan machtsgroe- peeringen, waaruit het lot van de en keling, den kleinen man, voortvloeit. En hief, in de breede, dragende lagen van de maatschappij, bréekt de eeuwige vernieuwing .zich een baan. Daar wordt gevoeLi de (ngdetende) onhoudbaarheid van indertijd tot ont wikkeling gekomen denkbeelden, die toenmaals algemeen aanvaarde toe standen schiepen, op grond van de machtsverhpudingen. Daar groeit dp vernieuwing. Immers daar weerspiege len zich de groeiende ongewensch'he- den van een bestaande orde, die toch zoo netjes in artikelen en paragrafen was uitgestippeld. Het volk ten slo'.te groeit en worstelt, streeft' en lijdt en komt tot opstand. Geweld moet ten laatste uit het volk barsten om reent te verschaffen, om de wereldconstella tie desnoods tot injjaar voegen omver te stooten. Machtsverhoudingen zijn tijdelijk: goed en kwaad zullen altijd hebben te vechten. Daarom is foeteren tegen de dingen, die gaande zijn in de wereld, een grove kortzichtigheid. De wijze mensch aan vaardt en joordeelt. Volksch contra Kapitalistisch, Lekker eten, mooie kleeren e.a. ge rieflijkheden komen „terug". "Juist ter wille daaróm brandt thans de wereld omdat millioenen en millioenen ont- rechien recht zoeken en omdat enkele honderdtallen zich tjrachten te hand haven. Nederland was. een .onmetelijk 'rijk eiland temidden van het onrecht. Heer lijk, heerlijk Maar nu c.e machten botsen völk- sche tegen kapitalistische blijkt plot seling, dat Nederland geen~teiland is, maar waarachtig een stuk van^uropa, om welks behoud thans op leven en dood gestreden wordt. Moeten we onze" tegenstanders mi« schien uitnoodigen den atla's voor zich te nemen en zich over de kaart van Europa te buigen Midden-links, daar ligt een plekske grond, genaamd Ne derland I Rechts van Europa ligt een onmetelijk bolsjewistisch continent, links onze erfvijand en plutocratische moeder, 'als voorpost vcm de Vereenig- de Joodsche Staten. Wat plachten we niet te grinneken, als de éeneZuid-Amerika'ansche staat den andere weereens op den nek - sprong. Dat heetgebakerde Zuid-Ame- rika toch Nu is Zuid-Amerika een continent, dat paradijsachtig aandoet vergeleksn bij den EuropeescKen toestand. Het is de harde werkelijkheid, dat ons volk thans niet in Zuid-Amerika woont, doch deel uitmaakt van het oude wterelddeel. Körfzichtig is al weer hij, ,jdie zich hieraan ergert. De wijze mensch en Nederlander aanvaardt en handeltIn de "Europeesche worsteling om het be slaan. Omdat het rad der\geschiedenis eeuwig wentelt, terwijl de volken aan hun bodem zijn gebonden; slaat voor ieder 'Runner eens het uur der lots- wende. Dat zijn wij ons bewust en daarom wijken we niet JLA. Er zullen weinig kranten In Neder land zijn, met zulk een veelbewogen ges^hiedênis als ons jonge „Nationale Dagblad". 'Door den Leider gesticht in den zomer van 1936, verscheen het eerste nummer in November van dat iaar. De persen stonden in Leiden, in een klein gebouw, waarin directie, redactie, administratie, zetterij\sn druk kerij waren ondergebracht, waarin tegelijk „Volk en Vaderland" en an dere uitgaven van de Beweging moes ten worden gereed gemaakt. Beperkt als de niimte, waren ook de geldmid delen. Voor een nieuwe zetmachine laai^taan een persihoesi een beroep worden gedaan op het Bouw fonds, dat door de offervaardigheid van kameraden in stand werd gehou den." In dat kleine bedrijf in Leiden zijn bergen werk verzet I Daar werd ge zwoegd ..om met de gebrekkige tech nische middelen een behoorlijke krant op tijd de deur uit te krijgen, Daar werd gewerkt onder de ongunstigste omstandigheden, om de stem van het Nationaal Socialisme in geheel Neder land te doen doordringen. Daar werd ook gekampt tegen de extra-moeilijk- heden, die de democratische macht hebbers uitvonden om ons werk te be lemmeren. Daar stonden na de in- beslag-neming van de pers in '1939, midden in den nacht, directeur en re dacteuren samen aan een handpers, om een noodkrant te drukken Ja, de herinneringen aan de eerste jaren van ons blad zijn vele. De beste herinneringen zijn ongetwijfeld die, welke de medewerking van de strij dende kameraden weer in onze ge dachten terugroepen. Zonder hén "zou ons Dagblad den moeilijken strijd om het bestaan niet hebben volgehouden. Ook nu nog kennen wij moeilijkhe den. Maar ook nu doet de krant van den Leider een beroep op ds kamera den en kameraadskes. Véél is reeds gewonnen, véél is reeds verbeterd. Veel is gemakkelijker gew rden. Wat er nog te doen valt, op het gebied van bezorging en nieuwsverzorging, moet in laatste instantie óók komen van de Beweging zelf. Daarom wordt aan alle kameraden en kameraadskes gevraagd, zich te abonneeren op onze eigen krant en ook anderen zoover te brengen 1 Ons voqt- loopige doel in dezen oorlogstijd ié, onze krant te brengen in alle natiopaal- socialistische gezinnen in Nederland I Werkt daaraan mee, kameraden I

Zeeuwsche Stroom | 1943 | | pagina 4