Mm Ui ik€mmke> DURF Zóó zijn er! Goes is vergaderingen met Hax Blokzijl zijn tijdelijk uitgesteld Zierikzee Installatie kameraad J. Boot Burgh. Aanbieding van Nationaal-Socialistische Boekwerken OPROEP Een voorbeeld 1 Neerlands Jeugd zal stormen Geen lucifers in frontpakketjes. Groote Openbare Vergaderingen Kameraad J. H. L. de Bruin spreekt te Teroeuzen» 3 Maart a.s,, in Café Centraal, 8 uur. Zierikzee» 4 Maart n.s., iu Hotel Korenbeurs, 8 uur. Groepsvergadering De eerste Groepsvergadering In 1943 vras goed bezocht en al spoedig was de Schuttershofzaal tot de laatste plaats bezet. De Gemachtigde van den Leider en Burgemeester Lenshoek waren even eens aanwezig en men kon van de gezichten der kameraden en kame- raadskes aflezen, dat de Goessche leden der N.S.B. op dezen avond meer dan ooit wilden getuigen van den vasten wil tot overwinnen en den trouw aan der, Leider van het Nederlandsche Volk. Daar de Groepsleider dezen avond verhinderd was, opende de plaatsver vangend Groepsleider, kam. Geense, de'vergadering met het Leidend Begin sel en de Drie Bronnen van het Nat.- Soclalisme, om daarna het woord te geven aan den Districtpropagandalei der, kam. Klooté, die onder luiden bij val bekend maakte, dat deze week de verkoop van Volk en Vaderland geste gen was in Goes tot 1000 exemplaren. Was dit vóór 4 'maanden slechts 275 stuks, thans lezen 1000 gezinnen in Goes wekelijks het Weekblad der N.S.B., waaruit dus blijkt de steeds groeiende belangstelling voor het Nat.- Socialisme. Uit de vaste lezers van Volk en Va derland komen de nieuwe leden en kamerpad Klooté besprak dan ook de nieuwe actie die gevoerd zal worden met huisbezoek: Dat ook op de dorpen meer en meer de vraag naar voren komt„Wat wil toch die N.S.B.", bleek wel uit de mede- deeling, dat bij de eerste colportage op de dorpen 's-Gravenpolder en Hoede- lcenskerke een resultaat van 41 ver kochte VoVa's kon worden geboekt. Nu het voorjaar voor de deur staat werd besloten, dat de Goessche kame raden er op uit zullen trekken naar de dorpen om ook daar het gesproken woord van den Leider onder de vólks- krijgt te vervullen dan hij, die met minder gaven bedeeld is echter zóó, dat beiden elkaar aanvullen en een gezonde gemeenschap vormen. De leiders-gedachte vinden we bij alle volken en door alle eeuwen heen, ook bij het Christendom. Het Christen dom leert, hoe vreemd het ook .gezien de tegenwoordige practijk, moge klin ken, gehoorzaamheid aan dengene die over ons gesteld is en een dienen zoo wel van den kwaden als den goeden heer. Dat deze leerstelling niet enkel theorie is geweest, blijkt genoegzaam uit onze geschiedenis. De Fransche revolutie heeft de leiders idee als onaanvaardbaar gesteld. De grondleggers van de Fransche revolu tie, Rousseau en Voltaire, beiden God loochenaars, erkenden geen leider schap, voor hen bestond geen God. Voor hen bestond enkel de mensch, de Godmensch, welke zijn eigen weg ging zonder zich te storen aan de in geschapen wet, welke elk mensch in een bepaalde richting leidt. De leer van deze Godloochenaars erkenden mitsdien niet de leiding van de bekwaamsten, maar de leiding van de massavijftig plus één moest be slissen en regeeren. De gevolgen hier van hebben wij aan den lijve onder vonden en de bedoelde vrijheid der democratie heeft geleid tot bandeloos heid en anarchie. Wij, Nationaal-Socialisten daarente gen, willen terug naar de eenvoudige grondbeginselen der goddelijke natuur. Wij erkennen en aanvaarden het lei dersprincipe wij weten dat onze Leider Mussert niet aan het hoofd van het Nederlandsche volk staat bij de gratie van menschen, ook niet uit machtswellust, maar wel uit liefde voor z,ijn volk daarom vertrouwen wij hem en zullen wij hem blijven volgen. Spreker besloot met de aanwezigen op te wekken om onder alle omstan digheden, ook wanneer het moeilijk en zwaar is, in vast vertrouwen den Leider te steunen en gezamenlijk te vechten genooten te brengen. Na een opwek king aan de leden, nu meer dan ooit alles in te zetten voor de propaganda, werd spontaan een strijdlied gezongen, waarna de nieuw benoemde leidster van de N.S.V.O. te Goes, karneraadske Dekker, 't woord nam om de vrouwen op te wekken, lid te worden van de Vrouwenorganisatie en de veertien- daagsche avonden geregeld te bezoe ken. Op deze avonden wordt sociaal werk verricht zooals naaien, verstellen, kousen stoppen, enz., waardoor in vele gezinnen de zware lasten die op Moe der drukken worden verlicht en over genomen door de Nationaal-Socialisti- sche vrouwen, die ook hun taak willen verrichten in den komende Nationaal- Socialistische staat. Karneraadske Dek ker deelde mede, dat ook vrouwen, die geen lid zijn van de N.S.B. van harte welkom zijn op deze avonden. Na de collecte voor het Strijdfonds - werd een half uur gepauzeerd, waarin gelegenheid was om een kijkje te nemen aan de rijk voorziene tafel met de nieuwste brochures en boeken van de Beweging, waarbij opviel de nieuwe plaquette van den Leider. Niet alleen op alle vergaderingen, maar ook in de Nat.-Soc. Boekhandel „De Blauwvoet", Lange Kerkstraat 40 te Goes, zorgt de districts materiaalbeheerder, kameraad Siereveld ervoor, dat steeds een„uitge- breide collectie Nationadl-Socialistische lectuur aanwezig is en dat zro vele volksgenooten belangstelling toonen voor de uitgaven der Beweging, is evenals de steeds stijgende verkoop van Volk en Vaderland een bewijs, dat ook de volksgenooten niet afwijzend meer staan, doch belang toonen in den strijd welke de N.S.B. nu meer dan elf jaar voert en alleen gericht is op het welzijn van ons Volk en Vaderland. Na de pauze nam den Kringvor- mingsleider, kam. Jan Hoekman het woord. Deze begon met er op te wijzen, hoe noodzakelijk de vorming is; immers, wanneer thans aan ons Nationaal-So cialisten de taak opgedragen wordt om leiding te geven aan het Nederlandsche Volk, dan moeten wij de groote ver antwoordelijkheid bewust zijn, welke op ons rust. Wij moeten ons ideaal* kennen- en tot werkelijkheid doen worden. Alleen dan, als we elk per soonlijk de orde, tucht en solidariteit, voorgeschreven in ons leidend begin sel, uitleven, zullen wij het vertrouwen van onze volksgenooten waardig zijn en verkrijgen. sprekende over het leiders principe als de voornaamste grondslag van het N ationaal-Socialisme, toonde spreker aan, dat de democratie en de kerken met de miskenning van het leiderschap een daad plegen, rechtstreeks" in strijd met het geloof in God. Immers, wan neer wij in God gelooven, dan erken nen wij de groote*. verscheidenheid in de schepping, ook ten opzichte van de menschen van wie de een met veel, de ander met weinig gaven bedeeld' is, waaruit vanzelf weer volgt dat de mensch met vele gaven een meer ver antwoordelijke post in de gemeenschap Verantwoordelijk voor den inhoud de hoofd opsteller Drs. G. Schuennan te Middelburg. Uitgever: District 14, Zeeland v. d. Nat.-Soc Beweging. Drukker: Gebrs. Siepman, Goes. Verschijnt tweemaal per maand. Abonnementen buiten Zeeland 1.50 per jaar. P.V. 1894/23. voor de vrijheid en de toekomst van ons Land en Volk. Zijn met overtuiging uitgesproken rede werd meerdere malen door luiden bijval onderbroken en aan het einde hiervan was er geen enkel lid, die niet doordrongen was van de beteekenis van het stadium, waarin thans den strijd is gekomen, de eindstrijd tusschen het Nationaal-Socialisme aan de eene kant en het bolsjewisme aan de an dere kant. In dezen strijd alles te geven, hiervan zullen de Goessche ka meraden na de bezielende woorden van kameraad Hoekman zeer zeker blijk geven. Hierna werd onder leiding van Kring leider Rosier en kameraad Visser aan de piano verschillende strijdliederen gezongen en uit het enthousiasme, waarmee gezongen werd, bleek de uit stekende strijdgeest welke in de Goes sche gelederen der N.S.B. heerscht. Tot slot beantwoordde Burgemeester Lenshoek eenige vragen die hem ge steld waren, de gemeente, Winterhulp en Volksdienst betreffende. Toen kameraad Geense tegen 11 uur de vergadering sloot en het 6e couplet van het'Wilhelmus weerklonk, gevolgd door het krcahtig Hou-Zee voor onzen Leider, kon de groep Goes terugzien op een zeer geslaagde avond en ieder van ons zal verlangend uitzien naar de vol gende groepsvergadering. En gij, volks genoot die nog niet toegetreden zijt tot de N.S.B., begrijpt dat gij niet langer afzijdig moogt blijven staan, onze Lei der is nu ook Uw Leider, srtijd mede met ons voor Uw Volk en Uw Vader land, schaart U in onze gelederen, op dat wij ook U op de volgende groeps vergadering kunnen opnemen in onze kameraadschap. R. Groepsvormingsavond te Op Maandag 15 Februari hield de Groep Zierikzee de eerste van een reeks van zes vormingsavonden in dit jaar. Als spreker trad op de ondenkring- leider, kam. J. Molema. Spr. had als onderwerp voor zijn lezing gekozen de nieuwe mensch. Alvorens van dit type ons een begld te geven, schilderde hij ons de ver schillende menschriypen in het verle den. Tegenover den onbewust gebon den mensch uit het tijdperk der Mid deleeuwen en den bewust ongebonden mensch uit dat van na de Fransche re volutie tot heden, stelde spr. den be wust gebonden mensch, zooals de Na- tionaal-Socialistische leer dien eischt. De deugden van dezen mensch zullen zijnmoed, eenvoud, openhartigheid en trouw. Deze trouw doet den Natio- naal-Socialist gehecht zijn aan zijn ge loof, zijn ras, zijn volk en "zijn land. En deze trouw tenslotte zal den Leider de kracht geven mede te werken aan den opbouw van een Germaansche Sta tenbond, waarin ons Nederland, dank zij Mussert en de N.S.B.,'als gelijkbege- rechtigd land zijn plaats zal kunnen innemen. Deze leerzame lezing werd afgewis seld door het zingen van een aantal strijdliederen. Na afdoening van eenige zaken van huishoudelijke aard, sloot de groeps leider dezen avond met het zingen van ons Volkslied. J. B. tot burgemeester van Op 3 Februari 1943 had de installa tie plaats van kam. J. Boot tot burge meester van Burgh. Reeds vanaf 's morgens weerklonken W.A.- en Jeugdstormliederen door het dorp. Van het gemeentehuis wapper den de vlaggen, terwijl ook verschillen de kameraden de rood-zwarte vlag hadden uitgestoken. In gezelschap van zijn echtgenoote en den Gemachtigde van den Leider, kam. J. Dekker, betrad de nieuwe bur gemeester, begeleid van den wnd. bur gemeester, de raadszaal, die geheel gevuld was. De wnd. Burgemeester, volksgenoot B. F. Boot opende de plechtigheid met een korte rede, waarna hij kam. J. Boot den ambtsketen omhing. Rede van kam. J. Boot. Kam'. Boot sprak zijn dank uit aan autoriteiten van Staat en Beweging, die aan zijn benoeming hadden medege werkt. Vroeger was er tusschen Burgh en Haamstede een minder vriendelijke verhouding, thans is deze gelukkig zeer goed te noemen. Spr. 'gaf de verzeker ring dat Burgh in hem geen zgn. stief- burgervader zou krijgen. Voor beide dorpen is een mooie toe komst weggelegd, doch thans is het onze harten, daarvoor zijn wij bereid te offeren en te strijden. Nederland, dat hebben wij lief, dat staat ons voor oogen, eiken dag opnieuw. Ons land weer te brengen tot aanzien in de ge- heele wereld. Ons volk moet weer groot worden zooals het vroeger onder De Ruyter en Tromp was. Een volk van zeevaarders en pioniers en bouwers een volk, dat weer bewust Nederlan der is. Wij Zeeuwen kunnen trotsch zijn op de geschiedenis onzer voorvaderen. Zeehelden zijn er uit voortgekomen, ko lonisators, mannen die de Nederland sche taal gebracht hebben aan alle stranden. Deze zelfde waarden sluimeren nog in ons, en moeten wakker geschud worden tot heil van land en vólk. Hier toe is maar één middelonze Jeugd moet éendrachtig worden in één orga nisatie. Niet zooals het voorheen voorkwam tientallen vereenigingen van verschil lende richtingen. Op die manier was het onmogelijk om alle waarden, die in een volk leven ten nutte van de ge meenschap te stellen. Daarom een Jeugdstorm, waarvan allen lid moeten zijn. Velen die dit lezen denken, dat het militairisme niets voor hun is. Niets is minder waar, althans niet voor het ge zonde deel der natie, en dat is onze jeugd. Leuk is het, wanneer de Jeugdstorm door de straten marcheert, dat tiental len kinderen het ons probeeren na te doen. Durf daarom dan ook in onze rijen mee te marcheeren. Weg met de angst voor je vriendjes en kennissen. en mr. Churchill, zou het tweede front in de eerste plaats geen verschrikkelijke gevolgen hebben voor de bevolking ,,Ach slechts de eerste 24 uur, dan zou alles voorbij zijn.' Tekening Erik-Pax (c.m. of s.) nog oorlog, welke gewonnen moet wor den, waardoor harde maatregelen noodig zijn. Als Nationaal-Socialist zal hij de gemeente besturen, niets zal hem kunnen weerhouden voor zijn be ginselen pal te staan. Ook hier wint de Nat.-Socialistische gedachte veld, gezien de verkoop van „VoVa" en de nieuwe inschrijvingen van leden. Met de bede dat God hem in zijn taak moge steunen, aanvaardde kam. Boot 't ambt van burgemeester der gemeente Burgh. Rede vcm kam. J. Dekker. De Gemachtigde van den Leider, lcam. J. Dekker wees er op, dat de keuze van burgemeester anders gaat dan vroeger. Destijds kon men veelal burgemeesters op een plaats benoe men, waarvan zij nauwelijks het be staan kenden. Het is spr. streven nu zooveel mogelijk geschikte krachten ter benoeming voor te dragen, die in deze provincie zijn geboren en geto- gen en Nationaal-Socialist zijn. Na het einde van zijn rede heeft de groepsleider der groep Haamstede- Burgh een fraaie foto van den Leider aan den burgemeester aangeboden, welke gaarne werd aanvaard en een waardige plaats in het gemeentehuis zal krijgen. Van de gelegenheid tot gelukwen- schen werd na afloop, in Hotel Koster, een druk gebruik gemaakt. Na een marsch van W.A. en Jeugd storm door het dorp, behoorde deze dag weder tot het verleden. Met een Nationaal-Socialistische bur gemeester en een flinke groep, waarop men steeds zal kunnen rekenen, kunnen wij met vertrouwen' de toekomst ook van Burgh tegemoet zien. J. M. Zeeuwsche jongeren, Neerlandsch jeugd, durf toe te treden tot onze rijen toon je een kerel van stavast. Ik weet het, diep in jullie harten zou den jullie graag ,in onze gelederen Hetgeen ook nog in 1943 geldt. Zonder Mussolini en Hitier waren Italië en Duitschland ten prooi gevallen aar. het communisme heel Europa is hun daarvoor dank ver schuldigd. Want, wanneer hef com munisme in staat is, om van Wladi- wostok tót Winterswijk te komen, zou het dan niet van Winterswijk tot Noordwijk gaan MUSSERT in een rede te Amsterdam, Sept. 1933. i Het Nationalisme van de N.S.B. 3.25 Het Socialisme van de N.S.B. „3.50 4.70 Moeder, vertel eens wat van 3.90 Generaal Rommel en zijn Soldaten 1.25 3.95 Nationaal-Socialistische Boekhandel „DE BLAUWVOET', Lange Kerkstraat No. 40, te Goes Deze boekwerken zijn tevens verkrijg baar in alle Groeps- en Kringhuizen der N.S.B. in Zeeland. am Besef dqt het gaat om het zijn of niet zijn van ons volk. Makkers, ook jullie behoort in onze gelederen, bouw mee en lach om de kleine moeilijkheden, die jullie weer houden om toe te tréden. Durf opgewassen te zijn tegen moei lijkheden durf te vechtentoon je een kerel, trouw aan ons land en volk, met het devies„Ik worstel en ont- zwem". Hou-Zee I Hoofd van de Geweststaf, J. Quist, Kompaan. Vragen beantwoorden wij zeer gaarne. Rich tdus al jullie vragen aan het Ge westkwartier van den Nationale Jeugd storm, Turfkade 17, Goes. De Nationale Jeugdstorm organiseert een cursus in de modelvlisgtuigbouw- sport. Speciaal niet-leden van den Jeugd storm van 12 tot en met 17 jqar, worden opgewekt hieraan deel te nemen. Ons volk is een volk van boeren, visschers en..J.j. luchtvaarders. Mede door zijn luchtvaart zal ons volk zijn plaafs in het nieuwe Europa in kunnen nemen. Jongens, legt nu je vrees en valsche schaamte tegenover den Jeugdstorm eens af. Wil je toetreden tot onze rijen, dan zooveel te beter. Maar dat is niet nood zakelijk. Deze lessen worden vanuit Utrecht schriftelijk toegezonden en staan ge heel apart. Aanmeldingen ten spoedigste bij Kompaan Quist, Gewestkwartier Goes, waar ook nadere inlichtingen zijn te krijgen. Leden van den Jeugdstorm moeten zich in overleg met hun plaatselijk leider bij hun Streekleider mieden. Dhr. A. v. d. Velde, gemeenteont vanger te Borssele, heeft Maandag 8 Februari een echt goeden dag gehad. Ja, hij heeft echt genoten. Hoe zoo zult ge vragen. Wel, bovengenoemde heer v. d. Velde was thuis en zat in zijn voor- kamer toen ondergeteekende bij hem aanbelde om een offer voor de Win terhulp te vragen. Welgeteld 10 minu ten heeft de collectant staan wachten en zich laten bekijken door den ge meenteontvanger. Toen is hij maar vertrokken, want meneer bleef zitten waar hij zat. Neen, vcm die instellingen van de nieuwe orde moet, de gemeenteontvan ger heelemaal niets hebben, hij walgt ervan, en dan toch zeker van zoo'n ingevoerd artikel, de Winterhulp, ja, meneer, zuiver ingevoerd uit Duitsch land. Waarom hij dan toch nog gemeente ontvanger blijft, ondanks didn' nieuwen tijd en de Duitschers 7 Oh, 'maar geld stinkt niet 1 Wat zegt U, krijgt hij dat geld dank zij de gemeenschap Niets erg hoor, meneer van de Velde is er cm aan de gemeenschap te verdienen, het woord dienen komt niet in zijn woordenboek voor. Ga voorloopig nog maar zoo door, meneer van de Velde, het dienen van uw volk zullen wij U ter zijner tijd wel leeren. De Bode. Naar wij van den groeps-propagan- dist te Middelburg vernamen, heeft kameraad P. A. Torbijn te Middelburg in één maand, n.l. Januari 1943, voor namelijk onder de arbeiders van de O.T. in de lagers op Walcheren, -i*j 1550 exempl. van „Volk en Vaderland" verkocht. Het is onder Nationaal-Socialisten geen gewoonte om kameraden met -naam te vermelden, daar verwacht mag worden, dat een ieder zijn plicht kent en zal nakomen. Wij. meenden echter voor dit geval een uitzondering te moeten maken. Wat met uiterste plichtsbetrachting kan worden bereikt, hiervan geeft ka meraad Torbijn een voorbeeld. Wij vertrouwen dat dit voorbeeld de Zeeuwsche Natinoaal-Soc. tot neg meer activiteit zal opwekken, terwijl de Zeeuwsche volksgenooten kunnen zien, dat een steeds grooter belangstelling voor het Nationaal-Socialisme blijkt te bestaan. C. D. Dezer dagen sprak kameraad Max Blokzijl voor de radio de hoop uit, dat vele landgenooten zouden helpen om de Jeugdstormertjes en -stormstertjes, die uit arme gezinnen komen, in de blauwe uniform te steken. Sindsdien offerden reeds velen voor dit doel. Dus zeker Kameraden, die daartoe in de gelegenheid zijn, mogen niet achter blijven, want het gaat om de Neder landsche jeugd, die toch onze hoop is. Het gironummer 401004 ten name van Max Blokzijl, staat voor bijdragen open. Nationaal-Socialisten, stelt de daad I Londen houdt Bidstond voor den Duivel. Naar de Engelsche nieuwsdiens. meldt zal Zondag op initiatief van Chur chill ter gelegenheid van den verjaar dag van het Roode Leger, te Londen een bijzonder eerbetoon voor de Sovjet- Unie plaats hebben. De aartsbisschop van Canterburry heeft ten aanzien hiervan verklaard, dat Groot-Brittahnië a.s. Zondag „zijn verplichte cijns moet betalen aan de groote heldendaden van zijn bondgenoot". Den laatsten tijd bereiken ons klach- ten, dat er veelal lucifers in de front- pakjes bijgesloten worden. Dit is weqens brandgevaar ten eenenmale verboden en deze pakjes worden door de Feldpost niet verder gezonden, zij komen dus niet te be stemder plaatse aan. willen staan en mee doen met onze exercitie, sport, spel en zang. Weten jullie wel precies waarvóór wij ons inzetten Neen, natuurlijk 1 Wij zetten ons ten volle in voor ons land en voor ons volk, waarbij jullie ook hooren, zonder onderscheid van rang of stand. Voor Nederland kloppen

Zeeuwsche Stroom | 1943 | | pagina 4