èmmuh&TJudtfe&td Installatie van drie nationaal-socialistische burgemeesters in Zeeland- \JüH het W olphaartsdijk Middelburg Kam» Boot te Haamstede, kam» Tuiten te Kloetinge en1 kam» Hollebrandse* te *s Heer Arendskerke geïnstalleerd» t j Afscheid Frontstrijders» Vier leden zetten zich daadwerkelijk voor het nieuwe Europa in. Woensdag 13 Januari werd ln een blina voltallige Groepsvergadering, waarbij aanwezig waren Kringleider Kam. Rosier met eenige Kameraden uit Goes, afscheid genomen van vier Ka meraden, die zich vrijwillig inzetten voor den grooten strijd in Europa. Een Kameraadske vertrekt naar het Oost front als hulpverpleegster, twee Kame raden worden ingedeeld bij het Vrij willigers Legioen Nederland, terwijl één Kameraad opgeleid zal worden bij het luchtwapen. Door den Groepsleider werd in een toespraak gewezen op de groote ernst van dit oogenblik, waarop vier Kame raden, nog in de bloei van hun leven, vertrekken om deel te nemen aan den geweldigen kamp tegen het Bolsjewis- tisohe Bandietendom. Zij zijn het toch, die met eenige duizenden Kameraden vrijwilligers, voor de toekomst van ons Vaderland alles geven, desnoods het hoogste offer. Zij zijn het, die straks als de pioniers van een nieuw herbo ren Nederland zullen jrorden begroet. Men kan niet meer spreken van een oorlog. Duidelijk en helder moet het voor een ieder zijn, dat hier twee werel- f den botsen, n.l. de groot-kapitalistische met het monster verbond van Moskou, en het jonge nationaül-socialisme, ge baseerd op den arbeid. Ons volk, door het democratische stelsel grondig kapotgemaakt en in zich zelf verdeeld, leeft nog voor een groot deel zonder eenig ideaal. Wij, nationaal-socialisten, zien in .-deze donkere dagen nog voldoende licht voor de toekomst van ons dierbaar Vaderland, in tegenstelling met de vele vooraanstaande volksgenooten, die uit angst voor hun goed betaalde baantjes en bedrijven de Volksbelangen ten eigen bate willen dienstbaar maken. Gedreven door hun nationaal-socia- lisüsche plicht hebben onze kameraden niet geaarzeld zich aan te melden, waarmede zij de toekomst van ons Volk veilig stellen tegenover de land verraders in Londen en tevens de eer hoog houden van de N.S.B. Met de beste wenschen en behouden thuiskomst eindigde de Groepsleider. Vervolgens gaf hij aan den Kring- leider het woord, die in een gloedvolle rede zijn voldoening uitsprak, dat deze kamerttden bereid waren hun beste krachten in te zetten voor ons onver woestbaar ideaal. Zij geven daarmede den Leider de zekerheid, dat ons goede Vaderland een waardige plaats zal in nemen in den Germaanschen .Staten bond. Aan het slot van dezen avond werden nog ,yele strijdliederen gezon gen, waarna de Groepsleider met het gezamenlijk zingen van het 6de couplet van het Wilhelmus deze vergadering sloot. J. C. K. „Nationaal-Socialist zijn betee- kentStrijden Dienen Offers brengen 1 Voorbeeld geven 1" MUSSERT. Openbare Vergadering te Groep Middelburg der N.S.B. heeft een openbare vergadering gehouden, met als spreker kam. v. Breen. S]5>r. hield een rede, waarin hij o.a. heeft gewezen op de belangrijke be slissing van 13 December 1942. In een terugblik zagen wij weder voor oogen de jaren van strijd, die achter ons liggen. Jaren van smaad, hoon, laster en brood-roof voor de oud strijders der Beweging. Zij hebben ge streden met bezieling, met geloof in de toekomst, in jaren van werkloosheid, verval en zedeloosheid. In een tijd fM volk vreemde krachten door middel van pers en film ons volk hebben opgehitst en verdeeld. Er zijn krachten in dit volk, die dit volk weder omhoog zullen stuwen. Dit volk kan en zal niet ondergaSn, indien het terugziet op de groote daden uit een rijk verleden. Destijds zijn wij ook uitgetrokken naar het Oosten. Wij heb ben in ons Indië daden volbracht, waarop wij trotsch kunnen zijn. Nu staan daar onze jongenswaan het Oostfront, helden die de toekomst van ons vaderland in het nieuwe Europa veilig stellen. Het thuisfrortj zal door levenshou ding en voorbeeld hier tot ons volk moeten uitgaan, om dit bedrogen en voorgelogen volk weder moed en ge-| loof te geven. Met het zingen van het 6e couplet van het Wilhelmus, is deze bijeen komst door den Groepsleider Bliek ge sloten. Wij verwijzen nu reeds naar de a.s. vergadering, begin Februari, met als spreker kam. Blokzijl, waarop geen ka meraad mag ontbreken en veel volks genooten Worden verwacht 1 C. D. Installatie kam. Hollebrandse te 's Heer Arendskerke. J Op 7 Januari 1943, om half drie des middags vond de installatieplechtigheid plaats, alwaar kam. HoIIebrands door wethouder volksgenoot Hommes geïnstalleerd werd. In zijn rede heette wethouder Hommes, die het loco burgemeesterschap had waargenomen, den nieuwen burgemeester hartelijk welkom en xegde zijn medewerking te willen verleenen bij het bestuur der Gemeente 's-Heer-Arends- kerke. Na de installatie sprak kmn. Hollebrafrds de navolgende rede uit, hier in te kort weerge geven In de eerste plaats dankte spr. den Beauf- tragten des Relchskommissars für /lie Provinz Zeeland voor het bevorderen zijner benoeming, terwijl hij ook den Gemachtigde van den Leider kam. Jan Dekker, dankte voor het in hem ge stelde vertrouwen en de wijze waarop hij in alles zijn steun had verleend. Verder dahkte spr. den wnd. Commissaris in de Provincie Zeeland voor zijn medewerking bij deze benoeming. Daarna werd het woord gericht tot de volks genooten inwoners van 's-H.-Arendskerke. Volksgènooten Mijn benoeming tot burgemeester van de gemeente Uwer inwoning brengt in de eerste plaats met zich mede, dat ook deze gemeente voortaan in Natlonaal-Socialistischen zin zal worden bestuurd, dat wil zeggen, naar het lei dend beginsel en steunend op de drie bronnen het Godsvertrouwen, de Liefde voor Volk ei£ Vaderland en den Eerbied voo- den Arbejd. Vanzelfsprekend zal het onder de tegen woordige omstandigheden niet altijd taogelijk 'zijn alle voornemens in daden om te zetten. De Leider van het Nederlandsche Volk heeft d het in zijn historische recle op 13 December 1942 zoo Juist gezegd: .„Men moet goed be grijpen wij kunnen niet doen wat wij willen. 1 Er is oorlog en wij zijn hier oorlogszone. Wij kunnen nóg niet aan den opbouw beginnen." Dat is nog niet mogelijk, dat moet straks komen. Er moet zijn samenwerking, innerlijke verbon denheid en uiterlijke verbondenheid. Alles kan dus niet aanstonds verwezenlijkt worden, wij weten ook niet wat de naaste toe komst ons brengen zal. Des te meer zullen wij in eendrachtige samenwerking onze beste krachten moeten wijden aan het vervolmaken en uitbouwen van die instellingen, die in dezen tijd reed§ tot stand zijn gekomen, Ik denk daar bij aan de Ned. Landstand en Arbeidsfront, met daarnaast de Nederlandsche Volksdienst. Ik reken daarbij dan ook op Uw aller steun en medewerking Verder zal mijn streven in deze gemeente er voornamelijk op gericht zijn de landbouwproblemen op te lossen, de slagen zoo goed mogelijk op te vangen en hun uitwer king zooveel als in mijn macht is te verzachten. Financieel staat de gemeente op gezonde basis. De werkloosheid behoort tot het verle den, terwijl ook de volksgezondheid weinig te Wenschen overlaat. Het is dus een vreugde een dergelijke, kerngezonde Zeeuwsche gemeente te mogen besturen. Verder verwacht ik van U, werkzaam op de secretarie, dat gij ten volle Uw plicht zult doen. Ook geldt deze toezegging voor de overige leden van het gemeente personeel. Gij allen hebt, elk oj> Uw eigen;terrein, Uw taak te vervullen, die zeker in dezen tegenwoordigen tijd den vollen mensch vraagt en dikwijls groote zorgem met* zich brengt. Rede van Referent Korte, Hierna sprak kam. Ref. Korte weder een woord van gelukwensch, waarbij hij. wees op den grooten strijd welke daar in het Oosten wordt gevoerd. Een strijd ook van belang voor Nederland, het gaat om de toekomst van geheel Europa. Indien daar niet de legers van Duitschland stonden, met de haar verbondenen, en ook de vrijwilligers van dit land, dan zou de Bolsje wistische storm over vjïuropa gaan, en zeker ook niet voor deze grenzen halt houden. Daar om kunnen er hier slechts mannen staan, die dit zoo zien en begrijpen. Dit volk zal ook Nat.-Socialistisch worden, hiervan was de spr. overtüigd, juist dit volk van boeren en ar beiders. Wij zien nu het schip Europa, hierop is noo- dlg eem kapitein, niet in een vorm van dictatuur doch als een Leider. De burgemeester zal daar* ook staan iti zijn gemeente als de vader van een groote familie, om de menschen te bewijzen dat onze Natio- naal-Socialistische gedachte een kwestie is van handelen in liefde. Spr. besloot met den burgemeester te verzoe ken zijn best te doen voor deze menschen, die dit volkomen waard zijn. Rede van Kameraad Dekker. De Gem. van den Leider, kam. Jan Dekker, moest er op wijzen, dat de gebeurtenissen van nu moeten worden gezien in het licht van deze geweldigen strijd tusschen kapitalisme en joden dom eenerzjjds, en het Nationaal-Socialisme of den arbeid anderzijds. Wanneer gij, kameraad Hollebrandse, hier staat als burgemeester, dan. is dit niet als ambtenaar, doch om ons volk te dienen. Spr. moest wethouder Hommes er op wijzen, dat de tijd, welke achter ons ligt, toch niet erg goed was, daar wij anders geen 400.000 werkeloozen hadden gehad. Er behoeft geen angst te zijn, dat men de geestelijke vrijheid van ons volk zal aanranden, zeker niet van ons, die in onze bronnen het Godsvertrouwen hebben opgenomen. Doch zij, die misbruik maken van hun ambt om zich te mengen in Staatszaken welke niets met Gods dienst hebben te maken, zullen niet op deze bescherming kunnen rekenen. Spr. moest er op wijzen, dat in tegenspraak met de rede van wethouder Hommes, de bevolking niet zoo anti is als men het wil doen voorkomen. Hiervan is het bewijs, dat de menschen overdag slechts een gering aantal „VoVa's" koopen, doch wan neer het donker is, dus er geep- angst voor ter reur kan zijn, honderden bladen worden ver kocht. Het aantal brieven van volksgenooten, dat wij ontvangen om nadere inlichtingen enz., is het bewijs dat "ons volk het Nat.-Socialisme op de juiste wijze gaat zien. Staat klaar voor het volk, besloot de Gemachtigde van den Leider zijn rede, ik vertrouw dat gij voor de geheele bevolking al het mogelijke zult doen. Nadat ook hier de groepsleider van Goes een portret van den Leider aan Kam. Hollebrandse had aangeboden, waarvoor in welgekozen woor den dank werd gebracht, konden de aanwezigen kameraad Hollebrandse de gelukwenschen aan bieden.» C. D. Installatie kam. Tuiten te Kloetinge. Nadat wethouder Straub de installatie-rede had uitgesproken, nam kam. Tuiten het woord voor het uitspreken van zijn rede. In deze rede dankte spreker allereerst de personen en autoriteiten die aan zijn benoe ming hadden medegewerkt. Hij wees er op, dat, na slechts één jaar werk te Westkapelle, zijn benoeming te Kloetinge kwam. De oorzaak hiervan vond spr. in het ontbreken van een behoorlijke woning voor een gehuwd burge meester. Hij had echter steeds met groot ge noegen te Westkapelle gearbeid in een vriend schappelijke verhouding met bevolking en ge- menetepersoneel. In dit verband wees spr. er op hetgeen een Westkappelaar van hem te Middelburg zei, n.l.: „De burgemeester is een goede man, al leen maar jammer, dat hij Nationaal-Socialist is." Verder zeide hij een goed Nat.-Socialisitsch burgemeester te willen zijn, iets dat niet zoo erg eenvoudig is, daar de Nat.-Socialistische poli tieke idealen hoog hangen, waarna hij er op wees, dat de Leider Mussert, geniaal als hij is, een leidend beginsel heeft vastgesteld dat aldus luidt: „Voor het zedelijk en lichamelijk welzijn van een Volk is noodig, een krachtig staatsbestuur, zelfrespect van de natie, tucht,, orde, solidariteit van alle bevolkingsklassen en het voorgaan van het algemeen (nationaal) be lang boven het groepsbelang en van het groeps belang boven het persoonlijk-belang." Terwijl de Leider als de drie bronnen waaruit dit Nat.- Socialistisch beginsel voortvloeit heeft genoemd le. Godsvertrouwen 2e. Liefde voor Vólk en Vaderland 3e. Eerbied voor den Arbeid. Spreker wees er vervolgens op, dat in deze luttele zinnen het geheele Nationaal-Socialisme en zijn beginselen en doelstellingen wordt weer gegeven. Kort en krachtig, maar ookgoed, waar en klaar. Geen woord Fransch er dus bij. En deze beginselen wil spr. ook hier in Kloetinge in de practijk brengen,tot heil van de gemeente en van zijn nijvere en welvarende bevolking. Daarna ging spr. wat dieper in op de drie bronnen der Nat.-Socialistische Beweging en wat dit voor Kloetinge te Beduiden heeft, voor al jn een tijd zooals nu, met oorlog, weinig eten en veel ongemak.en met veranderde tijdsom standigheden. Men moet nu kijken naar*het Oosten, daar komt de zon op en begint een nieuwe dagniet naar het Westen, daar gaat de zon onder en komt de duistere nacht. De oude wereld stort in, een nieuwe gaat herrijzen. Verder wees spr. op het Bolsjewisme eil Plutocratie, twee gedachten van Joodschen oor sprong en onder Joodsche leiding, probeerend de wereld in een chaos te veranderen opdat zij een gemakkelijke prooi zou worden. Hitier, Mussolini, Mussert e.a. hebben dit gevaar echter doorzien en den strijd tegen dit gevaar aangebonden. Ook in Kloetinge heeft men dit gezien. Zes mannén uit deze gemeente staan in de voorste gelederen om deze vijanden te helpen bestrijden. Dappere kameradén, hou moedig zee, eenmaal zal het gansche Vaderland U dankbaarzijn. Tot slot wees spr. op zijn werk als burge meester te Kloetinge^ Hij hoopte in goede hai*- monie met allen te kunnen samenwerken. Wel willendheid zal de grondtoon zijn van zijn op treden en dit optreden zal gebaseerd zijn op Nationaal-Socialistischen grondslag. Zijn belangstelling gaat vooral uit naar land bouw, veeteelt, fruit en groententeelt, welks bloei hij gaarne zal helpen bevorderen. Voorts naar het onderwijs, volksgezondheid en volks huisvesting, sport, muziek en verzorging van wie zonder schuld ln levensmeoilijkheden-raakt. Winterhulp en Ned, Volksdienst dus. Spr. wil bouwen en niet breken, het oude zal vallen, maar de Nieuwe Gedachte moet' zegevieren. Waarna hij besloot met een„Met Mussert voor het heil van ons Volk en Vaderland. Hou Zee." Rede van Referent H. Korte. Na het uitspreken van dez& rede, die met hartelijk applaus werd begroet, sprak de ver tegenwoordiger van den Beauftragte.^ie Sozial- referent, kam. H. Korte een gelukwensch uit, waarbij hij de groeten overbracht van den Be- auftragte, die door treurige familie omstandig heden verhinderd was aanwezig tezijn. Ref.- Korte moest er op wijzen, dat de bur gemeester er is als dienaar van het Volk, dus geen dictator, waarbij hij een woord van Fre- derik de Groote in herinnering bracht. Een groote verantwoordelijkheid brengt dit met zich, doch wij kennen kam. Tuiten, vervolgde spr. en weten dus wie hij is. Ook de arbeid in Kloetinge is belangrijk, hoewel Kloetinge maar een klein schakeltje is in het groote ge heel. Dit Nederlandsche Volk is het waard om voor te strijden, ook al hebben ze dan een andere meening. Werkt U zoo, dat' men ook zal zeggen, evenals men op Westkapelle over U sprak„het is wel een N.S.B.-er, doch een goed man". Rede van kam. Dekker. De Gemachtigde van den Leider, kam. Dekker begon met er op te wijzen, dat het gedrang om een „baantje" als burgemeester, tot het verleden gaat behooren. De N.S.B. heeft een moeilijken weg gekozen, omdat wij niet strijden om de macht, doch om de ziel van ons Volk. Ieder volksgenoot heeft het recht zich tot den burgemeester te wenden, hij staat daar om ieder te helpen. Indien het echter gaat om een verschil tusschen zwakkeren en sterkeren, dan hebt gij echter de zijde van den zwakkeren te kiezen, daar de sterkeren meestal wel voor zichzelf kunnen zorgen. Spr. had van wethou der Straub gehoord, dat Kloetinge een vreed zame gemeente was, doch wees in dit verband er op, dat men destijds in Mei 1940 in dezelfde' gemeente een kameraad van 60 jaar uit zijn huis heeft gesleept om in een kerke in Elle- woutsdijk op te bergen. Spr. sprak de hoop uit, dat dergelijke excessen dan nu tot het ver leden zouden Deiiuuicu, en dat de „vreedzame bevolking dus niet meer bang zou behoeven te zijn. De tijd van afwachten is nu voorbij, nu gaat het om voor of tegen. Spr. kon wijzen op de 15000 kameraden van ons die aan het Oostfront staan, die daadwerkelijk zich inzet ten voor ons land, tegen het bolsjewisme. Spreker vroeg waarop de „dapperen", die zeggen wij zullen „straks" dit of dat eens doen, zich in Mei 1940 dan niet vrijwillig voor hun land hebben gemeld. D%t wij geen meerder heid van ons volk nu uitmaken, doet niets ter zake, het heil is steeds gebracht door hen, die offers ♦'eten te brengen. Daprna gaf de Ge machtigde van den Leider kam. Tuiten opdracht te werken met hen die oprecht willen samen werken, die willen offeren en strijden. Portret van den Leider aangeboden. Hierna werd door den Groepsleider van Goes kam. Noom, aan den burgemeester een portret van den Leider aangeboden, terwijl kameraad Tuiten de verzekering gaf, dat dit een eere plaats in zijn werkkamer zou innemen. Na afloop hiervan had een receptie plaats, waar van een dankbaar gebruik is gémaakt. N. Installatie van kan. Boot al3 burgemeester van Haamstede. 7 Januari j.l. was voor Haamstede een be langrijke dag. Reeds vroeg klonken pittige W.A.- en vroolijke Jeugdstormliederen door de straten. Om 10 uur betrad kam. J. P. C. Boot het gemeentehuis, nadat hij door een af deeling van de W.A. van zijn woning was afgehaald. y Wethouder De Boer opende de installatie plechtigheid. In zijn rede zegde- wethouder De Boer, die het-loco-burgemeesterschap had waar genomen, ^denr nieuwen burgemeester zijn op rechte en volle medewerking toe bij het bestuur der gemeente Haamstede, waarna hij kameraad Boot den ambtsketen omhing. - Installatie-rede Burgemeester van Haamstede. Districtsorganisator als vertegenwoordiger van den Gemachtigde van den Leider, Kamera den, Kameraadskes, Volksgenooten. Allereerst wil ik de autoriteiten van Staat en Beweging en verder al diegenen, die mede werkten aan zijn voordraging en benoeming tot burgemeester van Haamstede, hartelijk danken voor het in mij gestelde vertrouwen. Dan dank ik den wnd. burgemeester, den heer De Boer, voor de oprechte woorden, 'waarmede hij mij zooeven in het burgemeesters ambt heeft ingeleid. Inwoners van Haamstede 1 Zelf geboren in deze gemeente en als het ware in Uw midden opgegroeid, ken ik haast iedere dorpsgenoot en omgekeerd. Ik acht mij gelukkig Haamstedenaar te zijn. Er is hier onder de bevolking altijd iets geweest, dat hen in gunstigen zin deed opvallen. Ik zou haast zeggen, iets vooruitstrevends. Echter zullen er velen onder U geweest zijn, die bij het hooren van mijnXienoeming tot burgmeester gevraagd zullen hebben „Waarom moet er nu ook hier een N.S.B.-er burgemeester worden Ter beantwoording van deze vraag zullen wij een stukje geschiedenis der laatste jaren behandelen. De bewoners van Haamstede vonden vroeger hun hoofdbestaan in den Landbouw. Later ont wikkelde zich hier op de zandgronden de bloem bollenteelt. Nog later ontwikkelde zich ook de tuinbouw met als hoofdonderdeel de fruitteelt. De arbeider, de ambachtsman, de midden stand, kortom, bijna allen waren er bij gebaat, dat de land- en tuinbouw een loonendbestaan gaf. Om echter loonend te zijn is jioodig, dat alle producten, die een bedrijf voortbrengt, kunnen jvorden verkocht voor een prijs, die in ieder geval de gemaakte onkosten dekt. Alles wat hier werd verbouwd, konden wij natuurlijk hier niet verkoopen. We hadden een afzetgebied noodig. Nederland met zijn 9 millioen inwoners was toch een prachtig afzetgebied, zult U zeggen. Ja, maar die inwoners waren voor het over- gropte deel ingesteld op producten van vreem- Cde Bodem. Ik zou veel voorbeelden kunnen noemen, doch alle komen hierop neer, dat ons eigen, Nederlandsche product, inde oogen van de groote massa als minderwaardig werd be schouwd. Ieder zal zich herinneren hoe onze granen en aardappels ongeschikt werden ge maakt vooV menschelijk 'gebruik. We hadden dus producten te -veel, of afzet gebied te weinig. Overproductie later noem de men 't crisis werkloosheid in steeds toe»» nemende mate En zoo ontstond het volgende beeld. Aan deze zijde van de Nederlandsch-Duitsche grens groote hoeveelheden groenten, die lagen te verrotten en graan, dat ongeschikt werd ge maakt voor menschelijk gebruik en aan de andere zijde groote behoefte aan diezelfde pro ducten, maar geen goud om het te betalen. Mijne Kameradén, mijne Volksgenooten, hier klopte iets niet. Ieder kon zien, dat we steeds meer met ons volk aan den rand van den af grond kwamen en men kon alleen nog vragen „hoe lang zal het duren, eer de zaak vast loopt Er moest iets gebeuren. Er gebeurde iets. In Duitsehland was reeds, ondanks allerlei tegenwerking de Nat.-Socialistische wereldbe schouwing ontstaan, gegrondvest door den grootsten- man, die Europa ooit gekend heeft, Adolf Hitler. Door deze wereldbeschouwing was het Duitsche Volk weer één geworden. Welnu, dit Nationaal-Socialisme had ook in ons land reeds vasten voet gekregen en het pleit 'voor het juiste inzicht van onzen Leider, Anton Mussert, dat hij voor alles wat thans is geschied, reeds jarenlang heeft gewaarschuwd, Dat hij daarbij slechts een klein deel van ons volk achter zich kreeg en door dé rest veelal met hoongelach werd bejegend, kon hem niet terugschrikken voort te gaan op den door hem uitgestippelden weg. Zoo streed Mussert jaren voor ons volk. Mijne volksgenooten, mijne kameraden, na den 'lOen Mei 1940 is er veel veranderd. Stap voor stap ontwikkelt het Nationaal-Socialisme zich ook in ons land en uiteindelijk zal het uit groeien tot een volledig staatsbestel. Als een heel klein onderdeeltje van deze uitgroeiïng kunt U thans mijn benoeming tot burgemeeste# van Haamstede zien. Wat mijn toekomstig beleid in deze gemeente betreft, hierover kan ik kort zijn. Natuurlijk zal dit zijn in overeenstemming met de drie bronnen van het Nationaal-SocialismeGodsvertrou wen, Liefde voor Volk en Vaderlapd, Eerbied voor den Arbeid. Natuurlijk zal ik eenigen tijd noodig hebben om mij in mijn nieuwe taak in te werken, zoodat ik mij niet ineens met alles tegelijk zal kunnen betnoeien. Ik wil echter thans reeds diegenen onder U waarschuwen, die de huidige moeilijk heden trachten te benutten om er zelf rijk van te worden.) Tot slot nog een woord-tot mijii kameraden. Kameraden, ik -"verwacht van U, als goede Nationaal-Socialisten, dat U mij zult steunen met al ÜW kracht om ons ideaal steeds meer onder onze volksgenooten ingang te doen vin den. Ik reken ook op Uw medewerking bij het collecteeren voor de Winterhulp en bij het verder uitbouwen van den Nederlandschen Volksdienst. Volksgenooten, kameraden, laat ons allen el kaar de hand reiken, niet datgene wat verdeelt maar datgene wat bindt kan ons uiteindelijk gelukkig maken. Moge God inij helpen bij het volbrengen van mijn taakHiermede aanvaard ik h£t ambt van burgemeester dezer gemeente. Hou-Zee 1 Hierna verkreeg de Districtsorganisator, ka meraad Lenshoek, burgemeester der gemeente Goes, het woord en sprak den nieuwen burge meester als volgt toe Rede van kam. Lenshoek. De Gemachtigde van den Leider, kam. Dek ker, die door bijzondere omscandigheden heden hier tot zijn spijt niet "aanwezig kan zijn, heeft rrtij opgedragen vanaf deze plaats U èijn geluk wenschen aan te bieden met Uwe benoeming tot burgemeester vaft Haamstede. Gij-zijt benoemd als Nationaal-Socialist. In tegenstelling met het vroegere democratische systeem, hebt gij U zelf niet aangeboden voor dit ambt, maar zijt gij benoemd op Nat.-Socia listische wijze. Gij zijt een zoon van Schouwen en ik weet, dat gij Haamstede niet ziet als doorgangshuis ofn een betere positie te bereiken. Ik kan mij niet voorstellen, dat gij een andere plaats zoudt begeeren, want zien wij Uw ge meente aan, gelegen in een der allerschoonsche deelen van ons Vaderland. Zeg mij, waar vindt gij schooner duinen en mooier strand en wan neer normale tijden zijn wedergekeerd, zullen nog veel meer volksgenooten dan voorheen hiervan willen genieten. Als burgemeester zult gij ondervinden, dat juist door de zwakkeren vaak een beroep op U wordt gedaan. Laat dan, indien eenigszins mogelijk, dit beroep niet tevergeefs zijn. Moeilijkheden zullen U zelf ook niet ge spaard blijven, want er zal reden tot ergernis zijn. Kritiek zal uitgeoefend worden. Maar wat zijn onze moeilijkheden in vergelijking met di« van onze kameraden aan het Oostfront. Gij zult moeten bedenken, dat gij geen bur gemeester zijt alleen voor de N.S.B.-ers, maar voor de geheele bevolking van Haamstede. Het is Uw taak om te bevorderen, dat alle volks genooten, die het Nationaal-Socialisme niet ver staan kennis nemen van de Nat.-Socialistische beginselen. Bij de installatie ziet gij vandaag veel uni formen en dan \a!t in de eerste plaats wel op het frissche blauw van onze jongens- en meis jes van den Jeugdstorm. In deze jeugd ligt de toekomst van ons volk. De Jeugdstorm omvat thans nog slechts een betrekkelijk gering deel van de Nederlandsche jeugd. Uit de belang stelling die de jongens en meisjes overal in het land aan den dag leggen bij het openbaar op treden van de Jeugdstorm blijkt voldoende, hoe zeer zij zich tot de Jeugdstorm voelen aange trokken. Dan ziet gij ook onze W.A.-mannen, het strijdbare deel onzer Beweging. Reeds tallooze malen zijn zij ingezet om regelend op te treden bij uitdeelingen, levensmiddelen vervoeren, enz. enz. In dit opzicht zal de W.A. den burgemees ter dikwijls tot steun kunnen zijn. Gij hebt thans in Haamstede een Nationaal- Socialistische burgemeester. Velen Uwer staan daar ongetwijfeld ik wil niet zeggen vreemd, omdat kam; Boot geen, vreemde van U is, maar een Uwer dorpsgenooten maar dan toch wel wantrouwend tegenover. Nu zou ik U over een jaar weer wel eens willen spreken en dan ben ik overtuigd, dat U dan zult zeggen, die N.S.B.-er is erg meege vallen. Thans is een nieuw Europa in wording en wij weten, dat dank zij Adolf Hitler, Führer aller Germanen in dat nieuwe Europa Neder land een plaats zal krijgen onder zijn Leider Mussert en dan zal ongetwijfeld onder burge meester Boot de gemeente Haamstede een eer volle plaats innemen ondpr de gemeenten van dat Nederland. Hou-Zee Portret van den Leider aangeboden* Vervolgens overhandigde de Groepsleider van Groep Haamstede den burgemeester een mooie foto yan den Leider, die volgens den burgemeester een eereplaats zal innemen in het gemeentehuis. De geheele plechtigheid werd met behulp van de plaatselijke radiocentrale met luidspre kers, buiten opgesteld, uitgezonden. Na afloop was er gelegenheid kam. Boot en zijn vrouw geluk te wenschen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. W.A. en Jeugdstorm maakten nog een marsch door Haamstede en wij verlieten Haamstede met de vaste overtuiging, dat de Haamstede naren zich geen betere burgemeester konden wenschen, één der hunnen, Iemand die aan zijn geboortegrond gehecht is, iemand die zich geheel zal inzetten voor zijn Volk en Vader land. Hou-Zee I J. S. X een ren zoo het zou de ei en Ui vors schel alge vocL schc leve félca naa naa Ei schi gee ten tr 1 algi blsf bs- scl aa k« ziti drc Bis tai -ya vo en de Ze ds Pi d< ke in rr tt ij u P Ondergeteekende adres te verzoekt hem (haar) te willea inschrijven als lid der N.S.B. Op te zenden naar het Kringhuis van de N.S.B. Koningstraat 4 Goes.

Zeeuwsche Stroom | 1943 | | pagina 4