Nieuwjaarsrede van den Leider Nieuwe Bürteaeesters 1943 Wie zijn onze Men weiiseht eikaai geluk! De Winterhulp overbodig in Goes Dit moet uit zijn! De N.S.B. is de polideke wilsdraagster van ons volk. Een minderheid, maar een doelbewuste en een vast beraden minderheid, die stoer haar weg gaat, banend een toekomst voor gansch ons volk. De Leider heeft op Nieuwjaarsdag over beide zenders onderstaande toe spraak tot het Nederlandsche Volk ge houden Mijne Volksgenooten, Enkele uren geleden hebben wij af scheid genomen vpn Het oudé jaar. Er was geen uitbundigheid, er was weinig vreugde op den Oudejaars avond van 1942. volgens oud-Neder- landsoh gebruik zien Wij speciaal op dezén avond om naar het leven dat achter ons ligt en gedenken wij die genen, die wij missrn in eigen kring. Meer, veel meer dan in tijden van voorspoed, gevoelden wij nu onze saamhoorigheid als volk. Onze ge dachten gingen naar diegenen van ons volk in andere werelddeelen, die door den oorlog van ons' afgesneden, nu reeds jaren gescheiden zijn van gezin, van volk, van vaderland. Vandaar naar Duitschland, waar wij onze vele tienduizenden arbeiders weten, die werken op de plaatsen, welke leeg kwamenj doordat honderdduizenden Duitsche arbeiders gèroepen werden naar de fronten, nog verder van hun huis vandaan, in nog moeilijker om standigheden, om daar hun plicht te doen. En wij Nederlandsche nationaal-so- cialisten waren tevens - met onze ge- "dacht^'bij onze soldaten, de vrijwilli gers bij Wallen SS, bij 't Nederlandsch Legioen, bij de Duitsche weermacht, bij de Nachrichtentruppen, bij het N.S. K.K., bij de ambulance. Ik heb hen ge roepen om te gaan. Zij gingen om hun leven in te zetten voor ons volk en va derland, onbegrepen door zoovele van hun eigen volksgenooten die eerst later tot het inzicht zullen komen, dat hun daad ook voor hen van de grootste- waarde is. Dat wij daarbij de honder den niet vergeten, die reeds gevallen zijn, dat is vanzelf sprekend. In ons volksleven zal ook 1942 met een zwarte kool zijn aangeteekend. Indië werd bezet als gevolg van de onwettige oorlogsverklaring aan Japan door de Londensche emigranten, wier namen wij niet eens meer kennen, noch ons 1 rinneren willen. De bombarde menten door Engelschen en Amerika nen brachten dood en verderf in hon derden gezinnen, die met den oorlog niets van doen hadden. De verarming schreed verder, ook in ons land, dat ingeschakeld is in de oorlogsproduc tie. De voedselmoeilijkheden zijn groot, maar geenszins ondragelijk. Gelukkig fa»cfezTSe''voor treffelijke werking van ons distributie apparaat. De groente-positie in het ko mende seizoen 1942—'43 kan belangrijk gunstiger worden genoemd dan die van.jret vorig jaar. Wij hebben erger verdiendlaten wij niet vergeten, dat nog slechts en kele jaren geleden het voedsel hier te .lande met millioenen kilogrammen werd vernietigd, op bevel van de toen maals regeerende overheid. Een zonde *oo groot, dat ik door 't land reisde, om daartegen te waarschuwen, zeg gende dat men eens nog gebrek zou krijgen aan datgene wat naar de mest vaalt werd gebracht, een klein deel der natie luisterde, de anderen konden niet hooren door het oorverdoovende la waai, dat gemaakt werd bij den dans om het gouden kalf. Het jaar 1942 is ook het jaar, waarin het Westen van ons Vaderland deel ging uitmaken van den verdedigings gordel van Europa. Onze kuststrook wordt zoo sterk in verdediging gebracht dat elke invasie-poging van de d~cr de Joden uitgezonden Amerikanen in de klem zal worden gesmoord. Tie idui- zenden hebben huis en hof moeten ver- lrten, moeten evacueerén met alle moeilijkheden en ontberingen van dien en hebben op oudejaarsavond terug gedacht aan hun tehuis, dat zij moes ten achterlaten en waarin zij hopen terug te keeren. Dat Duitschers moesten komen, om hter de wacht aan de kust te betrekken, dat wij zelve niet in staat zijn om de verzekering te geven, dat over ons ge bied geen Amerikaan en geen En- gelschman zal trekken naar het hart van Europa, dat danken wij aan het verkeerde beleid van hen, die ons ver heten in de Meidagen van 1940. Zonder deze Duitsche wacht zouden de Ameri kanen niet in Algiers geland zijn, maar aan den Hoek van Holland en zou de oorlog nu woeden in ons vaderland. Wij erkennen dat, wij willen daarvoor ook erkentelijk zijn, maar voor ons koppige Nederlanders is het niet zoo gemakkelijk ongelijk te moeten be kennen. Zoo ging het jaar 1942 aan ons voor- Itrbf ®wee SOm£?*?' doch niet zonder licht. Want op 10 December mocht ik van den Fiihrer vernemen, dat hij ons volk niét als vijandig zou behandelen, dat hij de hooge waarde van ons volk erkend en dat er niet met ons gehan deld zal worden als eens geschied de bij ons, over ons, zonder ons, doch dat een Nederlandsche stem gehoord zou worden bij de uitbakening van de toekomst van Europa. Van hoe groote wparde deze toezegging is, zal later blijken. Bil deze jaarwisseling van 1942 op 1943 zijn meer dan ooit te voren van toepassing de woorden van onzen onvergetelijken Zuid-Nederland:-',ien dichter Guido Gezelle Het jaar is uit en t'enden geleefd van al zijn oude ellenden en heeft den last het ons oru het- nieuwjaar heeft, van heden af aan, voor elk ende een, een schrede gedaan wie zal 't tot tenden 1 n Een jaar boordevol onzekerheden gaan wij tegemoet. Gij hebt er recht op, mijn volksge nooten, te weten, welke koers ik wil zeilen in dezen onstuimigen tijd. Geen enkele onzekerheid zal ik daarbij laten. Ik zie het groote wereldgebeuren, de worsteling van dezen tijd als den strijd van Europa tegen het monster-verbond van het Russische communisme met het Amerikaansche .groot-kapitalisme, sa men geleid door het jodendom, dat in beiden achter de schermen heerscht. Achter het communisme stond als werktuig gereed 200 millioen men- schen met het geweldigste oorlogsap paraat dat ooit is opgebouwd, bedoeld om als een wals over Europa te gaan en daar slechts puinhoopen over te laten van wat dan eens geweest zou den zijn de Europeesche cultuur, be schaving en godsdienstzin. Achter het Amerikaansche groot-ka pitalisme staat een continent/eveneens bewoond door een paar honderd mil lioen menschen met al zijn hulpbron nen. Zijn doel is het, om aan ons werelddeel ar zijn bezittingen te ont nemen en ten eigen bate aan te wen den. In dezen strijd op leven en dood is Europa gewikkeld. Engeland met zijn 46 millioen inwoners spéélt daarbij reeds nu een ondergeschikte' rol. Het is niet veel meer dan een springplank van Amerika naar Europa. - Er is geen sprake meer van een oorlog tusschen Engeland en Etiitschland. Het gaat om leven en dood voor gansch Europa. De overwinning van Sovjet-Rusland is de vernietiging van Europa. De over winning van het Amerikaansche groot kapitaal beteekent de slavernij voor Europa. e Daarom, omdat ons vaderla ad een deel van Europa is en een welvarend Nederland in een verwoest Europa on bestaanbaar is, is er voor ons maar één weg, n.l. die van de solidariteit der ■^•«ytoMtermaansch Eührer die met den Duce van Italië en met de anders verbonden Europeesche na ties, Europa voor den ondergang zal behoec'en. God heeft hen nog bijtijds gezonden om dezen ondergang te ver hoeden. Een vast geloof, heb ik in het voort bestaan van Europa. Aan het einde van dezen oorlog van wereldhistori sche beteekenis, herrijst een nieuw Eu ropa. Een Europa niet meer vertèerd door onaerlinge oorlogen. Een Europa vair elkander waardeerende en respec- teerende volkeren, die zich. van hun lotsverbondenheid bewust 'zijn, een Europa waarin gerechtigheid zal heer- schen, gewaarborgd .door, Hitier en Vele' kameraden hebben bij -den aanvang van het' nieuwe jaar mij hun gelukwenschen doen toekomen e,i daaraan de belofte toegevoegd voor 1943 hun plicht te doen in de Beweging en zoo mogelijk nog harder dan voor heen te strijden voor de toekomst van oris Va^k en Vaderland. Het is mij niet mogelijk ieder afzonderlijk te danken voor deze bewijzen van kameraadschap, maar ik wil gaarne de verzeke ring geven, dat ook ik zal trach ten in trouwe kameraadschap.de belangen der N.S.B. en daarmee de belangen van het Nederland sche Volk te dienen. Laten wij in 1943 schouder aan schouder om Mussert staan, die ons in dit beslissende jaar naar de nieuwe toekomst voert. Den Leider trouw Gemachtigde van den Leider, Hou Zee JAN DEKKER. Mussolini. In dit nieuwe Europa zal groote welvaart zijn en socialisme van de daad of, zooals dit is uitgedrukt ln onze bronnen/ Godsvertrouwen, liefde voer volk en vaderland, eerbied voor den arbeid. Aan deze overwinning van Europa moet Nederland deelachtig zijn, terwille van zijn toekomst, zooals Fin land en zooals Hongarije dit reeds zijn. Dit ts de eenige mogelijkheid om te komen tot een herrijzenis van ons va derland. Het is daarom mijn plicht die koers met vaste hand te zeilen, zooals dit reeds door mij gedaan 1b sinds 1935, toen ik voor de eerste maal sprak over de Europeesche solidariteit. En nu staan wij dan te midden van de verschrikkingen van den oorlog. Het is onbillijk en onwaardig om te doen als zoovele ormadenkenden, om aan het nationaal-socialisme ln het al gemeen en aan de N.S.B. in het bij zonder, de moeilijkheden van dezen tijd te wijten. Bezetting is oorlogsnood- zaak, schaarschte, evacuatie, enz., zijn de gevolgen van den oorlog, waaron der wij allen te lijden hebben. Daar aan kan de N.S.B. niets veranderen, daaraan kan lk ook "filets veranderen. Evenmin als het mij mogelijk is om die genen te redden van de gevolgen van hun daden, die sabotage plegen tegen de bezettende macht, in de kinderlijke gedachte daarmede iets vaderlandslie vends te hebben gedaan. Zoover gaat mijn bevoegdheid, ook nu niet, al blijkt mij de laatste dagen, dat velen dit denken. - - De N.S.B. Is de politieke wilsdraagster vanons volk. Een minderheid, maar een doelbewuste en een vastberaden minderheid, die stoer haar weg gaat, banend een toekomst voor gansch ons volk. Zij heeft zich ingezet voor alle man vcm Neerland's stam. Zij wil de eenheid van ons volk bereiken, de lots verbondenheid van alle Germaansche volkeren en de samenwerking van alle Europeesche volkeren bevorderen. Een beroep doe lk op het goedwil lend deel der natie om nieHanger met de handen ln den schoot afwachtend te blijven toezien. Er'is binnen en bui ten de N.S.B. zoo veel te doen. Wij moeten er ons doorheen worstelen. Bedenk dat ons volk wel meer voor heete vuren heeft- gestaan in de vele honderden jaren van zijn bestaan. De zorg voor de geestelijke en licha melijke gezondheid van de Jeugd is het moeilijkste en het belangrijkste. Met innige ...ring zie ik hoe de ouders hun :si d :en om hun kinderen te behoeden, hoe zij trachten de voed selmoeilijkheden op te lossen, hoe keu rig des Zondags zij voor den dag ko men, Reinheid en netheid zijn neg al tijd onafhankelijk van geld. Het zelfrespect der natie hoog hou den, mijn volksgenooten, is van het allerhoogste belang. Dit ligt voor het belangrijkste gedeelte in de handen der vrouw. De liefde tot het vaderland tot uiting te brengen op de trenige juiste manier, door mede te werken aan de nieuwe orde, die gevórmd moet worden is ons aller taak. Maar boven dit alles staat het ge loof in de verrijzenis van ons volk als uitvloeisel van ons Godsvertrouwen. Wanneer het een stormachtige duistere nacht is, dan lijkt het dwaasheid om te gelooven in de opkomst van 1 de zon en de komst van een stralenaen dag. Toch is dit duizenden malen ge schied. Ons volk staat nu in een diep tepunt van zijn bestaan, wellicht treffen ons in 1943 nieuwe rampen. Niettemin behouden wij het geloof, niet bij wijze van zwemvest om oris drijvende te hou den, maar als een vaste burcht, van waaruit de weg naar omhoog voert, als wij als vólk in eendracht te samen staan en moedig en vastberaden dien weg willen betreden. Staande op den drempel van hel nieuwe jaar, wensch ik U, mijn volks genooten, sterkte in het dragen van uw moeilijkheden, dank ik ieder, die in 1942 arbeidde en offerde voor ons volk en spreek ik de hoop uit, dat hei jaar 1943 het begin van de herrijzenis van ons Volk zal brengen. Veel heil en zegen in het nieuwe jaar. Burgemeester van de gemeente 's Heer Arendskerke. Adrianus Cornells Hollebrands te Vlissingen, werd geboren 30 September 1907 te Vlissingen, Bezocht na aldaar de Openbare Lagere School doorloo- pen te hebben de R.H.B.S. 5 j. Slaagde ln 1925 voor het eindexamen en kwam op 7 December 1925 ln dienst bij de N.V. Stoomvaart Mij. „Zeeland" als kantoorbediende. Bleef daar tot 8 April 1939, op welken datum hij ln militairen dienst werd geroepen. Bleef als reserve eerste Luitenant der Militaire Administratie gemobiliseerd tot 1 Juli 1940. Werd bij de oprichting van het Pro vinciaal Bureau van de Winterhulp in Zeeland op 15 November 1940 aange steld als Hoofd der afdeellng Organi satie. Was in deze functie zoowel van de Winterhulp als sinds de stichting op 1 Augustus 1941 van den Ned. Volks- dienst tot op heden werkzaam. A. C. Hollebrands 13 lid der N.S.B. en groeps-admlnistrateur van Groep Vlissingen, Burgemeester van de gemeente Haamstede. J. P. C. Boot te Haamstede. Geboren te Haamstede 6 September 1906, be zocht van 1919-1924 de R,H.B.S. te Zie- rikzee, behaalde met goed gevolg het einddiploma. Hierna werd hij werkzaam in 't be drijf van zijn vader, toentertijd land bouw en bloembollenkweekersbedrijf. In 1925 behaalde hij 't diploma van de Landbouwwintercursus te Haam stede. In 1926 werd hij geplaatst op de school voor verlófsofficieren der Infan terie te Breda. Na 11 maanden verliet hij den wer-' kelijken dienst als reserve vaandrig. Na den diensttijd werd hij speciaal belast met de leiding van de inmiddels uitgebreide bloembollenkweekerij. Door de langzamerhand toenemende ongunstige omstandigheden werd dit bedrijf omgezet in een frvjitteeltbedrijf. Na eerst opzichter geweest te zijn bij de graancentrale en controleur bij de sierteeltcentrale, werd hij in 1934 aan gesteld als controleur bij den Centrale Crisis Dienst afd. Algemeene controle met als standplaats Tholen. Hierop volgde weer een periode, dat hij werkzaam was in 't Jand en tuin bouwbedrijf. In 1937 werd hij lid van Landbouw en Maatschappij, waarvan zijn vader reeds afd. voorzitter in Schouwen was. Gedurende de mobilisatie was hl) eenigen 'tijd sectiecommandant om docffii0^ovf>rap"lsj5Ö5laits' öïêHlrSh "fe dienst van den Hoofdintendant. Na een korte opleiding werd hij vor deringsofficier voor Groningen en Drente. Daarna was hij tot Juli nog eenigen tijd werkzaam op 't afwikkelingsbur. van den Hoofdintendant te Den Haag. J. P. C. Boot is lid van de N.S.B. en vervult sedert geruimen tijd de functie van groeps-admlnistrateur in de plaats Haamstede. Burgemeester van de gemeente Kloetinge. M. Tuiten werd geboden te Duiven- dijke, 27 November 1882. Na eerst-en kele jaren practisch meegewerkt te hebben in 't landbouwbedrijf, ging hij, na voorbereidende lessen, voor onder wijzer en predikant studeeren aan de Zendingsschool te Rotterdam. Deze studie duurde van 1900-1905 -en om vatte Theologie, zendingswetenschap pen, talen, land- en volkenkunde van Ned.-Indië, beginselen van ziekenbe- handeling en hygiëne. Na het diploma zendings-leeraar en hulpprediker bij de Protest. Kerk in Ned.-Indië te hebben behaald, vertrok hij naar Indië, wadr hij van 1906 tot 1933 heeft gewoond en gewerkt. Eerst als zendings-leeraar en beheer der van een zendings-landbouwonder- neming in West-Java, daarna geduren de 2 jaren als geestelijk verzorger vcm het Protest. Ziekenhuis „Tjikini" te Ba tavia. Van 1916 tot 1933 was kameraad Tuiten in dienst van het Ned. Indische Gouvernement Als ambtenaar aan 't Departement van Binnenlandsch Be stuur twee jaarals Directeur van een drietal Landopvoedingsgestlchten Jf! Toevalligerwijze nam ik kennis van den inhoud van een zeer fraai uitge voerd drukwerk, waarin een volksge- nooie een vroolijk Kerstfeest en een goed nieuwjaar werd toegewenscht. Hiertegen is vanzelfsprekend geen enkel bezwaar en moeten wij de goede bedoeling prijzen, doch het wordji echter geheel anders, als de geachte afzendster zeer aangedaan blijkt te zijn van de thans alhoewel sterk afnemende Engelsche ziekte. De „ware Nederlanders", je weet wel, van dat soort welke plegen voort te komen uit de „gegoéde-" en „wor- teltje-boven" kringen, correspondeeren aan het einde van het jaar als volgt Cheerio 1 A Merry Christmas and Good Times ln the Coming Year. Ongetwijfeld zal de Duitsche Weer macht in het komende jaar voor het „goede nieuws" zorgdragen, daar kun nen de Ladies en Gentlemen van ver- zekerd zijn. W. A. de G. Ja, minderbedeelde volksgenooten uit Goes, ge hebt het niet meer' ncodig bij de Winterhulp aan te kleppen, om een extraatje te krijgen. Wij weten veel betere adressen voor U I Waar, zult ge vragen Op de Oostsingel, beste menschen, de namen en adressen' kunt U- bij on- dergeteekende af komen halen. Ik heb daar namelijk gecollecteerd en behou dens een enkele gunstige uitzondering, gaf niemand een rooie cent, terwijl ik op mijn vraag „waarom niet stee vast overal ten antwoord kreeg„ik" heb mijn eigen armen"," „ik geef zelf". En daaromop naar de OostsingeL Stel U er echter niet te veel van voor Wij staan ml. nogal sceptisch ter--er eventueele resultaten. C. Noom, Groepsleider Groep Goes. De schooltandarts - van den Ned. Volksdienst roept sollicitan ten op om te worden "Opgeleid tot zijn HELPSTER. Eischenmachineschrijven en zelfstandig optreden. Brieven te richten aan Koningstraat 4, Goes onder motto „helpster". Aan de Wethouders. Bij de installatie van' Nationaal-Soc. Burgemeesters is gebleken, dat er som mige wethouders zijn, die zeer gaarne op hun zetel willen blijven zitten, maar anderzijds tegenover hun voormalige kiezers den indruk willen vestigen, vooral niet voor de nieuwe gedachte te voelen. Bij den Installatie van den nieuwen Burgemeester spreken zij dan over „gemengde gevoelens", over „dat zij hun plicht willen doen omdat zij zelf zoo belangrijk zijn in de gemeente", prijzen den ontslagen Burgemeester^ die in vele gevallen ongeschikt was voor zijn ambt en dergelijke nonsens meer. Zij blazen zich op als een kik ker en zien zelf niet ln welk een be spottelijk figuur of zij slaan. Ieder ander noemt hun houding „eten van twee walletjes" of huiche larij. Zijzelf schijnen zich bijzonder dap pere lieden te vinden, terwijl zij in feite verzuurde mannetjes zijn. Nu heeft de overheid eenmaal een wethouder voor zooriets doen gijzelen, een cmder maal zoo'n functionaris direct uit zijn ambt ontslagen, en dan is Leiden in last en wordt er gevraagd, waarom dit nu toch moet geschieden. Het is daarom noodig hier eens duidelijk en voor goed te verklaren, dat dit stille gesaboteer uit moet zijn en dat die wethouders, die meenen op de een of andere onbehoorlijke wijze tegen den nieuwen Wationaal-Socialis- tischen Burgemeester te moeten optre den en daardoor dus verzuimen in ie zien, in welke gezagsverhouding zij tot deze_n functionaris staan, het aan den lijve zullen ondervinden, dat zij de nieuwe orde hebben getracht te beleedigen. jaar en als Inspecteur van het Tucht- Opvoeding- en Armwezen in Ned.-Indië 5 jaren. In 1933 gerepatrieerd, vestigde hij zich te Arnhem, waar hij woonde tot hij in West-Kapelle tot Burgemeester werd benoemd. Kam. Tuiten is lid der N.S.B. Stamb. Nr. 114594. Zoojuist ontvingen wij bericht, dat Kam. Ing. I. P. van Aartsen benoemd is tot burgemeester van Westkapelle. In het vorige nummer van de Zeeuw- sche Stroom verzuimden wij te berich ten, dat kam. Mr. A. Meerkamp van Embden benoemd is tot wnd. burge meester van Middelburg.

Zeeuwsche Stroom | 1943 | | pagina 2