Heemkunde 't Vierdtóenfoods \fcm hei Zuuwsike.JAuhiwnl Commandant der W*A* Zondervan, te Zierikzee en Goes De plechtige belofte-aflegging der W.A.-vendels. Si* I$ico!aasmiddag Nieuwe Wethouders in Zeeland Zeeuwsch-Viaaistieren Een voorbeeld ter navolging Nationale Jeugdstorm Luther's woord tot de predikanten Over de Joden De Kwartierstaat ^!J" UJ-|, f. - I'll - nl, L.r1 II. 1 i V r:1..,-1 n, 'm In het kader van zijn bezoek aan ?eeland bezocht de Commandant der W.A., Mr. A. I. Zondervan dezer dagen Zierikzee, waarbij hij vergezeld was yan den Vormingsleider, der W.A., Ban leider J. I. v. d. Hout, den waarnemend tfeerbancommandant, Hopman Ploeg en den Bancommandant van Zeeland, Hopman Dekker. Dadelijk na aankomst werden be zoeken gebracht aan de familie der weermannen v. Beveren en v.. d. Vale, die aan het Oostfront en in dienst vcm de Organisatie Todt zijn gevallen. Daarna werd een bezoek gebracht aan de oefening der wacht Zierikzee. Bij die gelegenheid voerden achter eenvolgens Banleider Van der Hout en de Commandant der W.A. het woord. Banleider Vari der Hout wees er voor al op, dat de W.A. in alles het voor beeld heeft te geven en ons Volk door daden steeds opnieuw zal hebben te bewijzen, dat zij het welzijn van Volk en Vaderland met den inzet van alles wil dienen. „Niet, wat wij thans rondom ons heen zien is Nat.-Socialisme, maar de gedachte, de wereldbeschouwing, die wij sinds meer dan tien jaar in ons hart dragen." Wij zijn den strijd begonnen om de grootheid van het Vaderland om .so ciale gerechtigheid, om een weerbaar volk, wij hebben het kapitalisme en het bolsjewisme als onze doodsvijan den herkend en wij zijn geen oogën- blik van plan het in nieuwe vormen te aanvaarden, al dragen de nieuwe kapitalisten en bolsjewisten duizend maal een zwart hemd of een N.S.B.- insigne. De W.A. moet en zal de waarborg zijn, dat de strijd, die Mussert meer dan tien jaar geleden in Nederland begon, tot een goed einde wordt gebracht en dat uit dezen oorlogstijd een nieuw Nederlandsch Vaderland zal tevoor schijn komen, waarin het leven voor eenleder weer te leven waard zal zijn en dat zijn plaats in het nieuwe Europa volwaardig en trouw zal bezetten. Commandant Zondervan wees erop, dat het juist de uithoekjn van ons Va derland zijn, die hij thans bezoekt, omdat hij beseft, hoeveel grooter daar de moeilijkheden zijn dan in de steden In het centrum van het land. ,,Geen moeilijkheden kunnen echter den echten W.A.-man beletten zijn plicht te vervullen, steeds weer de straat op te gaan, te colporteeren, te propageeren en alles te doen, wat noo dig is om dit volk wakker te maken en te winnen." Tien jaar geleden werden in ons program de grondslagen van onzen strijd vastgelegd en nog altijd is en blijft het onze eerste taak onze volks- genooten dat program te leeren kennen en ze voor onzen strijd te winnen. Des Zaterdags werd de terugreis naar Goes aanvaard, waar een ban- appèl voor de Ban Zeeland werd ge houden in aanwezigheid van den Gemachtigde van den Leider, voor de Provincie Zeeland. Kam. I. Dek ker, den Beauftragte van den Rijks commissaris, W. Münzer, den Kringleider Kam. P. I. Rosster, den Beauftragte van de N.S.D.A.P., Refe rent H. Korte en andere Nederland- sche en Duitsche gasten. Na een inspectie der aangetreden Vendels op de Groote Markt te Goes, werd een carré opgesteld voor het stadhuis. De stormvlaggen traden uit en één oude strijder uit ieder Vendel trad naar voren om met de hand aan de vlag voor ]|et geheel© Vendel de de belofte te bezegelen, die zin voor zin door den Commandant werd voorgezegd en door alle weerman nen werd herhaald „Ik beloof mijn Volk en mijn Vader land trouw te dienen. Ik beloof trouw en gehoorzaamheid aan den Leider. Ik beloof mij steeds te zullen gedra gen, zooals een W.A.-lid betaamt. Dat beloof ik." Daarna verklaarde Commandant Zondervan in het kort de zin van deze belofte. Banleider Van der Hout hield tenslotte nog een korte toespraak, die door het verzamelde publiek met groote aandacht werd' aangehoord, ïn het „Schuttershof" werden de weermannen vervolgens opnieuw verzameld, waar weer Banleider Van der Hout en Commandant Zondervan achtereenvolgens spraken. De laatste behandelde o.a. uitvoe rig de geschiedenis der W.A. en wees er op, dat de W.A. thans in ons Volk reeds een geheel andere plaats inneemt dan tien jaar geleden. „Wij hebben de straat voor ons* vrij gemaakt, wij hebben ons recht van spreken verworven en overal, waar onrecht wordt gedaan, waar armoede wordt geleden, waar hulp noodig is, blijkt reeds, dat volksgenooten den weg tot- de W.A. weten te vinden en ons terecht erkennen als een formatie, die Verantwoordelijk voor den inhoud: De Hoofdopsteller: Drs. G, Schuerman, Mid delburg. Uitgever: District 14, Zeeland van de Nat.-Soc. Beweging. DrukkerPV 1894/23. den diens! aan het Vaderland niet al leen in haar Vaandel heeft geschreven, maar ook belééft. Onze vijftienduizend mannen aan het front zijn daarvan wel het beste bewijs, maar uit denzelfden geest leven ook de tienduizend weer mannen in het Vaderland. Zij zijn samen de waarborg, dat een nieuw Nederland uit dezen revolutietijd wordt geboren." Met een éénpansmaaltijd werd dit appèl besloten, dat niet- alleen voor het interne leven dpr W.A., maar on getwijfeld ook voor de plaats van de W.A. in ons volk van groot belang was. te Middelburg Aangeboden door N.S.V.O. en Nat. Jeugdstorm. Eenige honderden kinderen in „Mercurius" zaal bijeen I De in de Mercuriuszaal te Middel burg op 5 December j.l. gehouden St. Nicolaasmiddag, was voor ons aan, leiding eens een kijkje te gaan nemen. Deze middag was door de Nat.-Soc. Vrouwenorganisatie groep Middelburg in samenwerking met de Nat. Jeugd storm georganiseerd. Dank zij de medewerking van den -Ned. Volksdienst waren adressen ver kregen van die kinderen, waarvoor 'n dergelijke middag zeer zeker eens ge- wenscht was. •Boor de tijdsomstandigheden kon men niet datgene geven, wat men zoo gaarne voor hen had willen doen, doch wij zijn ervan overtuigd, dat de kinderen hebben genoten en zich deze middag nog lang zullen herinneren. Het was een lust de glunderende ge zichtjes te zien, de laGhende oogen, de toejuichingen te hooren toen St. Nico- laas met zijn knecht in de zaal kwa men. St. Nicolaas- en andere liedjes wer den gezonden, waarbij ons bleek hoe goed de kinderen reeds verschillende Jeugdstorm liederen kennen 1 Het kost wat moeite over een derge lijk aantal kinderen orde te houden, doch de kameraadskes der N.S.V.O. hebben zich goed van hun taak ge kweten. Het optreden van den goochelaar was voor de kinderen een welkome verrassing, ook het sprookje opgevoerd door de Meeuwen der Nat. Jeugd storm viel in hun smaak. Kamer-aadske Lantermans heeft een mooi verhaal voorgelezen.' De aangeboden versnaperingen lie ten de kinderen zich goed smaken. Toen kompaan Grool aan het einde van deze feestmiddag de kinderen vroeg of zij hadden genoten en of zij nog eens meer gast bij de Jeugdstorm wilden zijn, was het antwoord het be wijs dat en N.S.V.O. en Jeugdstorm op een geslaagde middag kunnen terug zien. Met een stuk koek en een aangebo den nummer van de „Stormmeeuw" gingen de kinderen dankbaar gestemd naar huis. Het was ons een blijde voldoening te mogen constateeren, dat de ouders hun kinderen niet hebben weerhouden om deze middag te bezoeken. Dit vertrouwen zal de Nat. Jeugd storm zich waar Jig toonen en blijven streven naar het vereenigen van onze Jeugd, ongeacht geloof en afko^st. C. D. In Goes is benoemd tot wethouder Kam. A. A. Kleinjan, Veearts, stam- boelcno. 110089 en in Koudekerlce Kam. P. Tanis, fruitkweeker, stamboekno. 109686. De propaganda in Openbare vergaderingen. Te Hulst, Clinge en Zuiddorpe werden op respectievelijk 9, 10 en 11 November j.l. openbare vergaderingen gehouden,, waarop kameraad Hendriks als spre ker het woord voerde. Kameraad Hendriks heeft op klare en duidelijke wijze te kennen gegeven, dat de tijd, waarin wij thans leven, van het allergrootste belang is voor de toekomst van onq volk. Hij wekte alle waarachtige Nederlanders op, om trouw achter Mussert te staan en hem te helpen en te steunen zooveel als in ieders vermogen ligt, omdat Mussert de sterke man is, die in staat zal zijn ons volk uit zijn. groote ellende, waarin het door zijn vroegere regeerders ge raakt is, Je verheffen en het te voeren naar de plaats waar het behoort, n;l. als vrij en gelijkberechtigd volk naast het Duitsche volk in de Germaansche Statenbond. Te Hoek, Temeuzen en Axel werden op resp. 23, 24 en 25 November j.l. eveneens openbare vergaderingen ge houden. Kameraad Werther was de spreker voor deze vergaderingen. Hij wees er op, dat in de geschiedenis steeds, wanneer ons land in de grootste nood verkeerde, er een sterke man, een groot leider, opstond, die dan ons land en volk van den ondergang redde. Ook nu zit ons volk in de put. Ons land is bezet en onze koloniën zijn we voorloopig kwijt. Evenals destijds Willem van Oranje Nederland weer een toekomst gaf, zal nu Mussert ons volk redden. Hij is de geboren Leider en heeft zijn volk lief, ook in de tijden waarin hij werd gehoond. Hem alleen kan de leiding van het Nederlandsche volk worden toevertrouwd. Adolf Hitler de leider van alle Germanen, heeft hem zijn verrtouwen geschonken. Wil Ne derland leven, dan zal het achter Mus sert moeten staan en hem moeten hel pen en steunen bij de opbouw van ons vaderland. Zonder Mussert heeft Ne derland geen toekomst meer. De groote strijd tusschen LJationaal- Socialisme en Communisme zal ge wonnen worden door het Nationaal- Socialistische Duitschland, bijgestaan door strijders uit bijna alle landen van Europa. Ja, de strijd is reeds gewon nen. Europa is door den vijand niet meer aan te tasten; dei kust is bevei ligd en in %et Oosten wordt een wal gebouwd, waarop de communist zijn kop te pletter zal loopen. Eufopa zal weer leven en Nederland zal onder de leiding van Mussert de plaats innemen, die het toekomt. Alle volksgenooten, die het werkelijk goed met/hun volk en vaderland mee- nèn, zullen dus niet langer aan den kant blijven staan, maar Mussert steu nen in zijn moeilijken en zwaren strijd voor de verheffing van ons volk. Het is werkelijk te betreuren, dat niet meer volksgenooten naar onze sprekers zijn komen luisteren. Het schijnt, dat er waarachtig nog moed voor noodig is om een vergadering van de N.S.B. bij te wonen. Stel je voor, dat je buurvrouw of. een verwaten familielid van je tegen je zou zeggen, dat je een „vuile, leelijke N.S.B.-er" was, of dat de pastoor of dominee met -vermanende stemde tot de orde zoudt roepen en je op plechtige toon zoudt toespreken „mijnheer Pieterse, ik heb vernomen, dat ook jij daar geweest zijt. Je weet, dat ik dat niet kan toe staan. Denk om je ziele heil jongen, denk om de verdoemenis, enz. enz." Volksgenooten, ge zult U vrij moeten maken van de kluisters van deze dwin gelandij. Het Nationaal-Socialisme vecht op leven en dood tegen het bolsjewisme. Wint het bolsjewisme 'dan is het uit, óók met den pastoor en den dominee. Laat uw buurvrouw de aardappelen koken en de pastoor en dominee hun werk doen in de kerk. Maar doet gij uw plicht, want be denkt, indien het verkeerd zal afloopen, mooie woorden en beloften niet zullen baten. Gooit uw laksheid over boord en versterkt de rijen van Mussert tot heil van uw Volk eri Vaderland. L. C. H. De wind rukt door de natte straat 't is warm en goed daarbinnen Zij trekt haar muts wat vast en gaat op weg om geld te innen. De regen sniert 1 het weer is hondsch I Wat zou het?' Het vierduitenfonds moet voortgaan, hoe 'i mag loopen. Klop, klop 1 de deur moet open 1 De één is thuis, de ander niet. Die zal hij straks wel vinden. De scheemring druilt al in 't verschiet Men sluit al luik en blinden. Haar sjaal is doornat als een spons Wat zou het? Het vierduitenfonds moet voortgaan, hoe 't mag loopen. Klop, klop I de beurs moet open 1 Haar speld zegt dat z' een echte is. Wie zou haar ook niet kennen Men kijkt haar aan met ergernis zij denkt, dat zal wel wennen. Haar voet stapt in de plassen, plons I Wat zou het I Het vierduitenfonds moet voortgaan, hoe 't mag loopen. Klop, klop 1 het hart moet open 1 Zij keert in 't dbnker, moe en koud, haar kousen doorniet zeuren I Men heeft haar 't eenmaal toevertrouwd dan zal het ook gebeuren 1 't Is voor de Leider, 't is voor ons voor jou, voor mij, 't vierduitenfonds Wie gaat er nu voor loopen Klop, klop i Jouw beurt staat open 1 Bob Altena. Politieke scholing gemeente personeel Op initiatief van den ondefkringlei- 4.er kameraad Hamellng, werd er te Hoek en Axel-op resp. 24 en 25 Nov. j.l. een politieke vorming gegeven aan het personeel van de gemeenten. In de middaguren hadden de burge meesters van Hoek en Axel, de kame raden Van derPeijl en Smallegqnge, het personeel in "de raadzaal verzameld. De burgemeesters openden de ver gaderingen en na eenige huishoude lijke aangelegenheden besproken te hebben, gaven zij een korte uiteenzet ting van het doel dezer bijeenkomsten. Daarna werd het woord verleend acm den onderkringleider. Hij wees er op, dat het voor de eerste maal was, dat er door de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland in deze ge meenteneen politieke scholing voor het gemeente personeel gegeven zou wor den. Deze vorming was mogelijk door volle medewerking van de Duitsche en Nederlandsche autoriteiten. Zoowel de Beauftragte van den Rijks commissaris als de waarnemend Com missaris der Provincie hadden zich bereid verklaard hun steun aan deze schgling te verleenen. De Commissaris ziet m^f ons de nood zaak in van de politieke scholing van het gemeente personeel. Hij loetreurt het evenals wij, dat juist in de kringen van de ambtenaren een halstarrig ver zet aangetroffen wordt'tegen alles wat betrekking heeft op de nieuwe orde. Daarom is 'f de plicht van de N.S.B. als draagster van de politieke wil van ons volk, U in te lichten over de Idee van het Nationaal-Socialisme. De N.S.B. is belast met de politieke vorming van het Nederlandsche volk in Nat.-Soc. geest en als zoodanig ge niet zij de volledige medewerking en steun van de Overheid. Verder wees hij er op, dat het in de toekomst zoo zal zijn, dat alle personen in overheidsdienst bijgrip zullen moe ten toonen voor het Nationaal-Socialis me. Indien deze volksgenooten zich zullen blijven verzetten tegen het Nat.- Soc., zullen zij blijk geven voor der gelijke functies niet méér bruikbaar te zijn. Wij zijn derhalve hier gekomen, zoo vervolgde hij, om U het een en ander te vertellen over de dingen, die zich in dezen tijd afspelen en U op de hoogte te brengen van den zwaren strijd, die door de N.S.B. onder leiding van Mussert gestreden wordt voor de verheffing van ons volk. Hij besloot met er op te wijzen, dat zij niet gekomen waren om N.S.B.-ers van hen te maken, want dat ging zoo vlug niet, maar hoopte toch, dat zij er in slagen zouden eenig begrip voor den strijd en hef streven de aanwezi gen bij te kunnen brengen. Hierna werd dan het woord verleend aan den spreker, kameraad Dr. H. Wer ther. Hij behandelde de algemeene po litieke toestand en wees er op, dat het ging om Nationaal-Socialisme of Com munisme. Ook als Engeland mocht winnen, komt het Communisme, want dan wint ook Busland. Maar de ver bonden legers van Europa, onder aan voering van Adolf Hitler, zullen over winnen en den bolsjewistischen satan vernietigen. Ook Nederland zal dan weer kunnen leven en onder de leiding van Mussert, die plaats in Europa in nemen, die het toekomt. Kam. Werther besloot met te zeggen Strijdt gij, amb tenaren mede voor een Nat.-Soc, Ne derland, dan zal het vlug gaan en ons volk veel leed bespaard blijven en is de overwinning nabij. Strijdt gij niet mede, dan zal het wat moeilijker gaan, maar het Nationaal-Socialisme komt toch. Hierna was er gelegenheid tot het stellen van vragen. De burgemeesters sloten daarna de vergadering, onder dankzegging voor het aandachtig gehoor. L. C. H. Onder bovenstaand opschrift werd onlangs 'n berichtje opgenomen, waar in werd medegedeeld, dat van de Fa. Fernhout en Co. te Blaricum een bedrag van f 1617.42 was ontvangen als bij drage voor Winterhulp van de arbei ders dezer firma te Vlissingen. Genoemde firma deelt ons thans mede, dat dit bedrag niet afkomstig was van de tewerkgestelden te Vlissin gen, doch van die op één harer andere werken. Aan de Vlissingsche arbeiders dus thans de eer dit mooie voorbeeld harer medearbeiders na te volgen. Streek Walcheren Ouders van kinderen, die in lichtingen wenschen, kunnen zich vervoegen op het Streekkwartier, Molstraat 4, Middelburg. Zater dags van 23 uur. Wij moeten dus vermijden om hen in hun moedwillig liegen, lasteren, vloe ken en schenden te sterken of oriswlf door met ze te eten, ze te herbergen of door eenige andere buunnansclucii to verrichten deelachtig te maken aan hun duivels razen en tierenDe joden zijn toch zulk een schandelijk, door en door slecht, vergiftigd, verduiveld volk, dat sedejt 14 eeuwen onze p*stt>nüo en al ons ongeluk is geweest en nog is. Weimar-uitgave 53, 528. Om hei familieverband goed te kun nen begrijpen moet men zijn kwartier staat kunnen samenstellen, een staat, waarop de gegevens van den samen steller voorkomen tot en met die van zijn 16 bet-overgrootouders. Immers in de genealogie gaat het meestal om den kwartierstaat, di. derhalve om de ge gevens van 16 families of om het ga- slacht ep dat is alleen een familie met denzelfden naam. In de kwartierstaat wordt van eiken persoon zoo nauwkeurig mogelijk op zijn minst vermeld naam, voornamen, plaats en datum van geboorte, plc \ts en datum van huwelijk, «plaats en da tum van overlijden, het beroep en den godsdienst. Deze gegevens kan men naar eigen goedvinden verder aanvul len, o.a. met de plaats van den d'op (bijv. in welke kerk, door welken be dienaar van den godsdienst), doods oorzaak, gezichtsvorm, kleur der oogen enz. Verder kan men er bijv. portretten en familiewapens aan toeveegen. Het is wenschelijk- zich in het begin te houden aan een eenvoudige kwar tierstaat met niet meer dan de 16 bet overgrootvaders, waarvan hieronder een schema wordt gegeven 1617 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 I I 10 I tl 12 t 13 I 14 15 I. Deze kwartierstaat kan men voort zetten zoover men verkiest en over de vereischte gegevens kan beschikken. Bij 1 worden de gegevens vermeld van generatie I, vaft de(n)gene, wiens/wier kwartierstaat men samenstelt met die van de(n) echtgenoot(e). Generatie II wordt gevormd door de ouders, vermeld onder 2 en 3gene ratie III door de vier grootouders onder 4, 5, 6 en 7 generatie IV door de 8 overgrootouders onder 8 tot en met 15 en generatie V door de 16 bet-overgroot ouders onder 16 tot en met 31. Men dient er wel aandacht aan té besteden,- dat het algemeen gebruike lijk is de mannelijke voorouders steeds aan te duiden met een even cijfer en de vrouwelijke met een oneven, zoo dat een echtpaar steeds gevormd wordt door een even en het onmiddellijk daaropvolgend oneven cijfer. De vader van nummer 4 is derhalve te vinden onder nummer 8 en de moeder onder 9, enz. Aanbevelenswaardige kwartierstaten zijn in den handel verkrijgbaar, o.a. bij de uitgeverij „Liebaert" te 's-Gra- venhage en de uitgeverij A. A. M. Stols te Rijswijk (Z.-Hol.). Het Familieverband. In het midden der vorige eeuw zei men in Holland wel met een misvormd Fransch woord„Hij is van mijn per- metatie" en bedoelde te zeggen paren- tatie, wat ruimer is dan familie. Wan neer iemand de naam Jansen voert, zijn grootmoeder van vaderszijde Pie- tersen, zijn grootvader van moeders zijde Arentsen en zijn grootmoeder van moederszijde Andersen, dan is hij ge-' parenteerd aan de families Pietersen, Arentsen en Andersen. Zoo zijn er menschen, .die denzelfden naam dragen en toch van denzelfden stamvader afstammen, maar het fami lieverband is reeds zoo ver zoek, dat zij meenen een zak erwten noodig te hebben om het uit te zoeken. Al is het dan soms wat ver, vreemd zijn zij toch ook weer niet van elkaar door de balden des bioeds. Het is opmerkelijk, dat in een be paalde streek of in een bepaald dorp de menschen zoowel Iran vaders- als van moederszijde nauw aan elkaar verwant zijn, hetgeen veroorzaakt werd doordat in den voorbijen tijd in den Zeeuwschen archipel de jonge man op het eiland zeer beperkt was In zijn keuze eri buiten dat eiland Zijn keuze niet zocht. Sterk sprekende voorbeel den daarvan heeft men in het Land van Cadzand (Risseeuw, Luteyn, Leen- houts, enz.), in Westkapelle (Minder- houd), in Arnemuiden (van Belzen enz.). De stamboom. De geheele kring van verwanten in' stijgende en in dalende lijn met aan getrouwde geslachten incluis, noemt men de sibbe. Opgave van de sibbe- kunde is nu om onzen stamboom te bestudeeren en zoodoende te kunnen vaststellen, waar ons heem ligt, hoe wij aan onzen naam komen, enz. Sibbe heeft als teeken een boom, symbool van afstervend en zich ver nieuwend, maar steeds grooter wor dend en oprijzend leven, de leven - boom. In de sibbekunde gaat het nu om on7«n stam, d.i. een ruimer begrip dan geslacht en familie, om dien eenen stam, waarvan wij, in de eerste plaai3 in de mcSnelüke lijn, en later verm ce ded) k ook wel eous in do vrouwelijke lijn afstani.n*n. Onze familie is dan i-sr. lok van den het gezin cW knoov. Uieecher. twee fcenilbs er. als n-f.\ g«en far." .lie zim vrouw is, is hst ge?>n ook cb knoop tusschen fvrwe geslacvisn, terwijl ds. sibbe alle ctfcaA'.uieiinaen öw/at van é*n stam vader, ooi: «1 draden zij diens naam niet Zoo leven er om een voor beeld te geven in ons land atetarnrne- itagwi l.i vrouwelijke lijn van M. A. de Suyter ©n van Maarten Luthek, d* z.g. spil'emagen. - K

Zeeuwsche Stroom | 1942 | | pagina 4