r De Jengosiorm roept I/<w» hel BemwscUe- JMuitfcont De vorming Groep Haamstede Uk - Adressen van Oostfrontstrijders Het oude voorbij de weg is vrij in Zeeuwsch Vlaanderen Nu de winter zijn intrede gedaan Jieeft en het 's avonds vroeg donker ijegint te worden, is er een geschikte tlid aangebroken om de vorming in alle groepen eens flink aan te pakken. Zoo hebben we dan in Zeeuwsch- Vlaanderen al verschillende vormings bijeenkomsten gehad. Te Terneuzen heeft op Dinsdag 3 Slachtmaand j.l. de District-vormings leider, kameraad Drs. Schuermcm, voor de groep behandeld ,,De Natio- naal-Socialistische levenshouding", ter wijl de eerste vormingsles in de groe pen Sas van Gent, Axel en Hulst werd gegeven. De vorming is van het grootste be lang, vooral voor het voeren van de propaganda. Daarom moeten alle kameraden en kameraadskes trouw deze bijeenkom sten bijwonen om zich de noodige kennis te verschaffen die noodzakelijk ig om een gerichte propaganda te kunnen voeren en zichzelf te sterken in de beginselen van het Nationaal- Socialisme. L.C.H. Openbare vergadering te Terneuzen Op Dinsdag 27 Zaaimaand J.l. was er ook te Terneuzen een openbare vergadering belegd in de zaal van café 's Lands Welvaren. Als spreker voor deze vergadering was aangekondigd kam. Jan Hettema, die echter door omstandigheden ver hinderd was de reis naar Zeeuwsch- Vlaanderen te ondernemen. In zijn plaats heeft kameraad Piet v. d. Roer, voor de bevolking hier beneden de Schelde geen onbekende, gesproken. Helder en klaar heeft kameraad Van de Roer uiteengezet, waarom iedere Nederlander zich achter Mussert moet scharen. Het was dan ook jammer, dat niet meer Temeuzenaren den moed gehad hébben om naar deze interessante ver gadering te komen. Juist nu in dezen tijd, die beslissend zal zijn voor de toekomst, moet het ge- heele Nederlandsche volk eendrachtig achter Mudfeert staan. Ja, achter Mus sert, achter den man, die gezegd heeft „ik ben Nederlander met hart en ziel, eri ieder die dit volk kapot wil maken, zal in mij zijn grootsten vijand vinden". Alle volksgenooten, die het werkelijk goed meerien met hun volk en waar achtige Nederlanders zijn, zullen te- samen met ons, onder leiding van Mussert, zich in moeten zetten om voor het Nederlandsche Volk diè plaats in het nieuwe Europa te veroveren, die het werkelijk toekomt. Zoo zal men ook in Terneuzen moe ten gaan beseffen, dat men door een laksche, laffe en lamlendige houding aan te nemen een vijand is van zijn eigen Volk en dat waarachtige flinke kerels zich in onze rijen zullen moeten scharen. Wij reiken allen de hand, die op een gezonde basis met ons samen willen werken. L.C.H. Installatie Werkerskern In Hotel De Koster te Burgh vond de in stallatie in de werkerskern plaats van een vijftal leden van de Groep Haamstede. Nadat de Groepsleider, kam. Boot, de bijeen komst had geopend, sprak de Kringleider, kam. Rosier. Spreker begon met de herdenking van den Leider van het Vlaamsch Nationaal Verbond, Staf de Clercq. De laatste woorden van dezen grooten zoon van Vlaanderen „ik heb mijn plicht gedaan voor mijn volk" moeten door iederen Nationaal-Socialist gezegd kunnen wor den, wanneer zijn laatste uur zal slaan, wat hij ook is of doet in de Beweging. Vooral nu, nu de groote strijd gaande is tusschen Nationaal- Socialisme en Bolsjewisme. Een overwinning van het eerste beteekent een goede toekomst voor ons Volk, wint het tweede, dan zal alles wat ons lief en dierbaar is vernietigd worden. Meer dan ooit geldt thans, wat de N.S.B. jaren geleden reeds zeide„Mussert of Moskou". Toen werd om deze woorden gelachen. Nu staan wij inderdaad voor dezen tweesprong. Ieder dient er dan ook van doordrongen te zijn, welke plichten er in dezen tijd op hem rusten. In hèt gebied van de groep Haamstede zullen er ook nog wel jiijn die bidden voor een over winning van Moskou. Kameraden, vergeef het hun, aldus spreker, want zij zijn in een zoo- danigen toestand gebracht, dat zij niet meer weten wat zij bidden en wenschen. Zij denken misschien nog, dat, wanneer de Sovjets zouden winnen, deze niet over onze grenzen zouden komen. Wanneer we echter de oorlogsmachine zien die Moskou voortbrengt, dan weten wij, dat deze nooit zou stoppen voor haar invloeds sfeer ook de Noordzee zou hebben bereikt. Wanneer dit gebeurde, dan kunt U er verze kerd van zijn, dat zij, die thans bidden voor Moskou, naast ons zouden hangen aan de boomen van Haamstede. Vervolgens wees spr. er op, dat wij, bij het Uitvoeren van onzen plicht het Volk door overtuiging tot 't Nationaal-Socialisme te bren gen moeten beginnen met zelf Nationaal- oocialist te zijn. Want nog steeds zijn velen dit met. Nog altijd zijn wij veel te materialis- tlsch- Ons eigen ik sfaat nog steeds boven aan. Wij dienen te beginnen met ons zelf totaal uit te schakelen en ons geheel te geven voor het volksbelang, ook al kan het gebeuren, dat w.j zelf daarbij zullen ondergaan. Op deze wijze hebben onze voorouders ons land groot gemaakt. Er was een tijd, dat ons volk op allerlei gebied aan de spits stond. De laatste tientallen jaren zagen wij echter, dat het met dat volk steeds meer bergafwaarts ging. Het is nu zoo ver gekomen, da( ons land geheel Verantwoordelijk voor den inhoud De HoofdopstellerDrs. G. Schuerman, Mid-, delburg UitgeverDistrict 14, Zeeland van de Nat.-Soc. Beweging. Drukker: PV 1894/23. bezet is en onze koloniën verloren zijn gegaan. Is het dan niet onzen plicht, het lot van ons volk, nu alles ter neder ligt, te verbeteren. Het werk in de N.S.B. is niet gemakkelijk, wij weten het. Wanneer ik dan ook vanavond de gelofte afneem van eenige kameraden, be teekent dit, dat van hen alles voor de Beweging zal worden gevergd. De N.S.B. wordt niet gediend door rustig thuis te zitten wachten. Gij hebt allen te doen wat Mussert beveelt. De weg dien hij voor ons volk heeft uitge stippeld, is de eenige juiste. Mussert moet op U kunnen rekenen in den strijd voor ons vollj, waarvan toch niemand minder dan het genie aller tijden, Adolf Hitler, zeide„dit volk noem ik een parel in de rij der Germaafische volken", strijdt er dan ook voor I Rust geen dag op uw lauwerenNeemt een voorbeeld aan diegenen van ons, die reeds het offer van hun bloed brachten in dezen strijd. Zorgt, dat uw kin deren zullen beleven, dat dit volk weer zijn oude deugden van vroeger terug vindtDan zullen in den Germaanschen Statenbond-zonen van ons volk zitten op richtinggevende plaatsen en dan zal ieder beseffenwaarom Nationaal- Socialisme Dan moeten onze kinderen kunnen zeggen „aan dit mooie land, waarin sociale rechtvaardigheid heerscht en waarin wij allen behooren tot één groote werkgemeenschap heb ben Vader en Moeder mee helpen bouwen." Kameraden, wij voelen ons gelukkig voor dit ideaal te mogen strijden, Draagt dit geluk over aan onze -volksgenooten. Hiermede eindigde kam. Rosier zijn bezie lende woorden. Vervolgens werd een vijftal kameraden ge ïnstalleerd in de werkerskern, welk vijftal door kam. Rosier tot uiterste activiteit voor de Be weging werd aangespoord. Mocht het U eens zwaar vallen, aldus spr., kijk dan naar den Leider. Hij offerde zijn ingenieursloopbaan, waarin voor hem toch ook een' veelbelovende toekomst verborgen lag, op voor zijn ideaal ons volk te redden van den ondergang. In moeilijkheden, waarvan wij ons geen voorstel ling kunnen maken, blijft ook hij op zijn post. Tot de kameraden en kameraadskes zeide spr. nog er vooral voor te zorgen, dat, wanneer hij weer in de groep Haamstede komt, er wederom eenige kernleden te installeeren zijn. Tijdens de pauze werd een bijzondere eol- lecte gehouden voor de aanschaffing van een geluidsinstallatie. Na de pauze bracht de Districtspropaganda- leider, kam. Klooté, nog eens duidelijk naar voren, dat de leden van de werkerskern niet iets vóór hebben op anderen. Zij nemen juist iets op^zich wat andere leden wel gedeeltelijk doen, maar toch niet geheel en al nakomen, m.a.w. de leden, van de werkerskern hebben meer plichten. Dit wil ook niet zeggen dat de andere leden nu kunnen zeggen ik draag mijn insigne, be taal mijn contributie, lees Volk en Vaderland en laat nu de werker^iern maar verspreiden en colporteerenook zij moeten werken om in de kern te komen. Het moet niet voorkomen, dat in een groep waar genoeg gezonde kerels zijn, vrouwen en kinderen de Zeeuwsche Stroom verspreiden. Bovendien, van den kant van onze volksgenooten komt steeds meer belangstelling voor hetgeen wij hebben aan te bieden. Een jaar geleden werd de Zeeuwsche Stroom verbrand of ons achterna geslingerd. Thans hoort men reeds dikwijls de vraag „kqfnt de Zeeuwsche Stroom deze week niet?" In verband hiermede wekte spr. op tot riog intensiever colportage met VoVa en bezoeken van koopers van dit blad. Immers hieruit kun nen weer nieuwe sympathiseerenden ontstaan of kun kinderen komen naar den Jeugdstorm. Ook dienen wij onze volle medewerkingte verleenen aan de Winterhulp, door te collec teeren en aan den Nederlandschen Volksdienst, kortom, aldus besloot kam. Klooté, zet U in op allerlei gebied voor de Beweging. Na het zingen van eenige strijdliederen en tot slot het zesde couplet van het Wilhelmus, sloot de Groepsleider de bijeenkomst. J. P. C. B. Voor de installatie van kameraad A. A. Brouwers als burgemeester van Yerseke be stond groote belangstelling. De ruime, rijkelijk met bloemen en vlaggen, alsmede een keurig sprekersgestoelte versierde raadzaal was geheel bezet en onder de aanwezigen bevonden zich tal van functionarissen der N.S.B. De nieuwe burgemeester werd géïnstalleerd door wethouder J. C. Cornelisse, die gedurende de vacature het burgemeesterschap had waar genomen. De wetHbuder dankte allen, die hem de vervulling van deze taak hadden verge makkelijkt en hem in de uitoefening zijner plichten hadden bijgestaan. Zich tot den burgemeester wendend zeide Wethouder Cornelisse, dat in Yerseke vele zaken op afdoening wachten. Deze gemeente drijft op land- en tuinbouw en visscherij, op de oes ter- en mosselcultuur en den handel en daarop zijn de toekomst-plannen gericht, met betrek king tot de haven en met betrekking tot den verbindingsweg naar spor en, veer. De ruil verkaveling, het woningvraagstuk, het uitbrei dingsplan en het stratenplan vragen'zeer veel aandacht en voor den burgemeester ligt hier een uitgebreid werkterrein. Met het uitspreken van den wensch, dat de arbeid van den nieuwen functionaris moge strekken tot heil van Yerseke, verklaarde de wethouder kameraad Brouwers voor geïnstal leerd. Deze ving zijn redevoering aan met het bren gen van dank aan de autoriteiten, die zijn be noeming hebben bevorderd en dankte daarna den wethouder voor de wijze, waarop hij de installatie had geleid. Zich tot de bewoners van Yerseke wendend zeide spr., dat Yerseke voortaan Nationaal- Socialistisch zal worden geregeerd, voor zoover dat althans onder de huidige omstandigheden mogelijk zal zijn. Wij kunnen thans slechts voorbereidingen maken en heel langzaam voorwaarts gaan» Vóór alles gaat het winnen van den oorlog. Hiervoor zal ieder belang en iedereen moeten wijken en daarvoor zal iedereen de kleine da- gelijksche ongeriefelijkheden moeten dragen. Al deze beslommeringen zijn - belachelijk klein in vergelijking tot de ontzaglijke opofferingen van andere volkeren en van onze eigen vrijwilligers. In het vervolg van zijn recfe werkte spr. de gedachte uit, dat het Nationaal-Socialisme nooit de bedoeling .heeft zich in te zetten voor bij zondere belangen en zoo «uilen ook de belan gen van Yerseke moeten worden gezien in het kader van den grooten Germaanschen Staten bond. Willen wij in dezen statenbond vrij zijn, dan is daartoe slechts één middeltrouw te staan achter den leider der N.S.B. Indien wij blijven afwachten, dan maken wij ons zelf tot slaven en knechten van andere volken. Spr. stond vervolgens stil bij den afkeer welken velen nog hebben van het Nationaal- Socialisme. Wie eenmaal met de beginselen heeft kennis gemaakt, diev zal in korten tijd een strijder voor de beginselen worden. Overwint de vooroordeelen tegen het nieuwe, vooroordeelen, die meestal zijn ontstaan door opzettelijk onjuiste voorlichting. In dit verband richtte spr. zich tot allen, die aangewezen zijn om voorlichting te geven. In het bijzonder, aldus de burgemeester, wil ik nog eens de opvoeders van de jeugd op hun plicht wijzen. De jejugd zal mijn bijzondere aandacht hebben, omdat de jeugd de toekomst van de natie is én eens het volk zal zijn. Het is naar mijn meening niet zóó, dat we de jeugd heeft, de toekomst heeft. Neen, wie de toekomst heeft krijgt de jeugd, want de jeugd kijkt en herkent tenslotte het ware en zal dan ook spoedig tot de ontdekking komen, dat de nieuwe tijd haar een toekomst waarborgt. Valsche voorlichting ,en ophitsing van de jeugd acht ik niet meer of minder dan een halsmisdaad. Opvoeders, leeraren en onder wijzers te Yerseke, ik doe een ernstig beroep op li, helpt mij de jeugd den geest van den nieuwen tijd te doen begrijpen, laat ons de jeugd eensgezind verzameld zien in den Nat. Jeugd storm daar wacht haar kameraadschap, op geruimdheid, tucht, orde en discipline. Het oude gezegde„De eeuw van het Kind" heeft af gedaan. Geen papjeugd, geen' bandeloosheid zoodra toezicht ontbreekt, neen, een jeugd, die op zijn beenen staat, soldaatje durft te spelen en liedenen zingt, waar pit in zit. Spr. zeide vervolgens het werk van W.H.N. en N.V.D. met alle kracht te zullen bevorderen. Ook deed'^spr. een beroep op de ambtenaren, van wie hij verwacht, dat zij zich zullen be schouwen als dienaren der gemeente, die be reid zijn, ten allen tijde voor haar belangen op d^bres te staan. Tot zijn kameraden zeide spr.: Meent* niet, dat, nu er een kameraad als burgemeester is gekomen, wij er nu zijn. Neen, nu begint ^et pus. Tracht door uw houding en uw voorbeeld den tegenstanders te overtuigen. Door zoo te handelen voldoet gij aan het bevel van uwen Leider Mussert. Men heeft mij verteld, dat de Yersenaren een lastig volkje zijn. Eerlijke menschen zijn niet 1 'v lastig. Zij zeggen wat zij op hun hart hebben en met zulke menschen kan ik praten. Kom met uw bezwaren tot mij en gezamenlijk zullen wij alle moeilijkheden overwinnen. Na het uitspreken van deze rede, die met hartelijk applaus werd begroet, sprak de ver tegenwoordiger van den Beauftragte, de Sozial- referent H. Korte, een gelukwensch uit. Voor Uzelf en voor Yerseke is dit een zeer belangrijke dag. Het schip heeft een nieuwep. kapitein gekregen. Wanneer men in U alleen maar een ^J.S.B.-er ziet en op grond daarvan zijn houding bepaalt, laat den moed niet zak* ken. Gij hebt een opdracht van de gemeen schap. Gij zult hier moeten werken met vis- schers en zeelieden, die bereid zijn iederen dag de gevaren van hun beroep te trotseeren en met strijdvaardige menschen is het een voor recht te werken. Zij zullen het schip en den kapitein nie tin den steek laten en den enkele onwillige kunt gij gerust laten staan. Wanneer df menschen zullen merken, dat gij voor hen optreedt zooals de vader voor zijn gezin, dan zullen de inwoners dezer gemeente U ook gaan zien als de vader dezer Yerseksche familie. Zoo zult gij Llw taak als Nationaal- Socialist vervullenals dienaar der gemeen schap. Men moet het gevoelenhier is een kameraad. De Gemachtigde van den Leider der N.S.B. in Zeeland, kam. Jan Dekker zeide, dat de be noeming van kam. Brouwers op Nationaal-Soc. wijze tot stand is gekomen. Hjj heeft er niet om gevraagd, hij werd er voor gevraagd. Daar voor wil hij geen dank, zijn schoonste lof zal zijn, dat hij als burgemeester zijn plicht mag doen. Spr. wees er op, hoe thans de verant woordelijkheid van den burgemeester veel zwaarder is, maar aan den anderen kant is het ook zooaan den burgemeester zult gij zijn gemeente kennen. Hier is het leidersprincipe ingevoerd. De vraag of hier een Nationaal-Socialist als burgemeester moest kómen, beantwoordt spr. bevestigend. Er zijn hier nog veel_ dingen te dien, niet alleen die dingen, welke de wethou der opsomde, maar ook dingen, waaraan spe ciaal het Nationaal-Socialisme zijn aandacht heeft te wijden. Bovendien, er wordt een Nat.- Socialistische staat gebouwd. Uit het Nat.-Soc, beginsel komt voort dat de kleinen gitijd op U kunnen rekenen en hier zult gij een gemeenschap bouwen, welke ge» grond is op de drie bronnen van het Nationaal- Socialisme, zooals Mussert die heeft omschre ven, Uw taak zal zijn lek dien. Namens de N.S.B. in Yerseke bood kameraad Evertse den nieuwen burgemeester een portret aan van den Leider, Waarvoor kam. Brouwers zijn erkentelijkheid betuigde. Na afloop vond in Hotel Nolet een receptie plaats, terwijl des avonds een kameraadschaps avond plaats had, waeir kam. Brouwers als groepsleider werd geïnstalleerd. Deze avond zal al degenen, die daarop aan wezig waren, nog lang in herinnering blijven. Treffend was allereerst, dat zoovele kinderen uit Yerseke kwamen luisteren naar de zang uitvoering van de Jêugdstorm. En wat hebben die kleinen gezongen, toen er na afloop ge- tracteerd werd. Maar bijzonder geslaagd was ook de open bare bijeenkomst, waarop kameraad Brouwers geïnstalleerd werd als Groepsleider. Er bleef geen plaatje onbezet, toen kameraad Dekker den avond opende met een boeiende rede, waar in spr. de geschiedenis naging van de N.S.B. in Zeeland en de moeilijke jaren van gestadi- gen opbouw, die achter ons liggen. Deze avond te Yerseke schetste hij als een der hoogtepun- Een Zeeuwsche Jeugds*tormer sghrijft ons Ja, de Jeugdstorm roept, en de Neder landsche jeugd verstaat die roep. Ten minste in sommige deelen van ons land. Wij 'kunnen over het algemeen spreken van een kentering die is ge komen in de houding der jongens en meisjes. V/aar ze vroeger ons niet zagen, zien wij hoe langer hoe meer het feit, dat ze naar ons toe komen, om raad te vragen, ons groeten, ja, met 'de Germaansche gr-rt, dat ze hun ■nood komen klagen b'; ons, waarvan ze ondervinden dat wij hen begrijpen. Dan komen ze bij je, en aan klagen ze. Echt vertrouwelijk noemen ze je bij je voornaam en dan is het„Ja, Kees, ik zou ook zoo g.aag bij de Jeugdstorm willen, maar als ik er thuis over durf te beginnen, dan lachen ze me uit en dan mag ik tcch niet." Ja, jongens en meisjes, ik weet dat jullie hier mee zitten. Ik weet dat jullie door je ouders worden tegengehouden. Ouders, waarom houdt gij Uw kin deren tegen Uw Ifinderen willen graag, zij zien hoe en wat de Jeugd storm is en gij onthoudt hen hetgeen ze verlangen. Neen, anti-moeder, Uw zoontje gelooft niet m:er wat ge hem allemaal over ons vertelt. Als Uw kinderen naar ons toe willen, weer houdt ze dan niet. Want ook bij jon gens en meisjes van 10 tot 19 jaar leeft er een verlangen om hun volk' te dienen. Ouders, die hun kinderen weerhou den om in onze rijen mee te marchee- ren, loopen gevaar dat ze op een goeden dag een briefje vinden„Va der, moeder, met den eersten trein ben ik van morgen vertrokken naar het Oostfront." Dat is de geest van Tromp en de Ruyter, die ook heden nog in onze jongens leeft. Zij willen zich in zetten voor hun land en volk. Mogen zij dit" niet op de eene manier, dan doen ze het op de andere. Ouders, die roepen om vrijheid, laat Uw kind de vrijheid om zijn natuurlijke roeping te volgen, de roeping namelijk van het werken voor zijn volk. Ja, jongens en meisjes, als we zien dat, als de Jeugdstorm marcheert er meer burgerjongens dan geüniformeer den in den optocht meeloopen, ja, dan wordt het ons -warm om het hart, en dan weten wij „Onze Jeugd is niet verloren". Onze Jeugd wordt zich van zijn groote toekomst bewust. Als wij op colportage gaan naar een van de armste wijken der stad dan komen ze ons tegemoet en dan is het „gauw een Stormmeeuw", dan zien wij weèr eens wat. Jullie moeten veel vaker komen". Dan zien wij, dat de jeugd .ons niet haat, maar dat ze voelf dat wij een ideaal hebben dat waard is ervoor te strijden. Dan ziet de jeugd, dat wij iets hebben dat alleen door deelen vermenigvul digt, dat alleen door uitdragen vreugde verschaft. Jongens en meisjes^ velen van jullie geneerên je al niet meer om met eeri Jeugdstormer te spreken. En als er een langs komt met zoon zwarte broek en van die groote laarzen, dan doen jullie ook zooals de minderen in* de Jeugdstorm, dan groeten jullie him. Ik heb gezien, dat ge in de houding sprong en dat ge dan blij zijt dat ge een goed gemeende groet terugkrijgt. Zoo maar, zoo ineens kwam het er van. Als de Jeugdstorm marcheert zijn ze er als de kippen bij. Als de Jeugdstorm een sportdemonstratie geeft op de markt, dan staat heel de markt toe te zien. En dan he^ft de jeugd het leeuwenaandeel van de menschen, die toeschouwer zijn.' Ouders, nog eens een dringende op roep. Laat Uw kinderen gaan, laat ze meebouwen aan de toekomst van ons volk door te marcheeren in de rijen van de blauwhemden. Jongens en meisjes van Zeeland, ge zijt de toekomst van ons Volk. Schaar je in onze rijen, strijdt mee in eensge zindheid, trouw aan onze vlag. P.S. ten, mede doordat hiervoor niet alleen belang stelling bestond uit N.S.B.-kring, doch uit ge heel de bevolking van Yerseke. Nadat tenslotte ook kam. Rosier en kam. Evertse woorden van warmen gelukwensch ge sproken hadden, terwijl voorts kam. Holthuizen namens den Ned. Volksdienst in de provincie in een afscheidswoord herdacht hoezeer bur gemeester Brouwers trouw dienaar van het Zeeuwsche Volk is geweest als controleur der financiën bij den N.V.D., volgde een voor drachtavond onder leiding van kam. Jongepier, waarvan vooral het slot een indrukwekkend einde beteekende van dezen zoo prachtigen dag voor Nationaal-Socialistisch Zeeland en allen die begrip willen toonen voor den grootschen tijd, waarin wij leven. Herhaalde malen bereiken mij klachten dat kameraden aan het front nooit iets van het thuisfront hooren of geen pakjes ontvangen. Ook.is mij gebleken, dat de op gegeven adressen, die wij tot nu toe aanschreven niet alle juist zijn, bijv. door overplaatsing bij een andere afdeeling, ziekte of dergelijke. Ik richt thans een verzoek tot diegenen wier echtgenoot, zoon, broer of verloofde of andere fa milie, zich heeft ingezet in het Oosten, om mij zoo spoedig mo gelijk het juiste adres van dezen kameraad toe te zenden. Ook van adreswijzigingen ver zoek ik in kennis gesteld te wor den. Dit geldt ook voor kameraden bij de N.S.K.K., Arbeidsdienst, enz., die buiten Nederland mee vechten voor een nieuw Europa. Uw opgave wordt zoo spoedig mogelijk ingewacht op mijn bu reau, Koningstraat 4 te Goes. Het is Uw schuld wanneer zij, die alles willen offeren voor hun Leider, Volk en Vaderland, van het contact met het thuisfront ver stoken blijven. Kameraden, ik reken op Uw medewerking. 0 Hou Zee I Gemachtigde van den Leider, JAN DEKKER. Nu de partijen zijn verdwenen Dienen we eens na te gaan, Heeft de leiding van die kerels Hieraan niet veel kwaad gedaan? 't Is er mee als met veel anders, Vroeger waren ze nietTzoo kwaad, Tot ze topzwaar zijn geworden. Daardoor staan ze nu op straat. Voorheen had men twee partijen, Rechts of links werd toen gestemd En misschien is in die jaren Veel wat verkeerd was, toen geremd. Langzaamaan ging men begrijpen, Dat hij, die had de meerderheid, Alleen het opnam voor zijn menschen, Men noeihde datRegeerbeleid. De mannen van den arbeid zagen Zich machteloos in deze zaak En deden toen ook, noodgedwongen, Ook zoo'n partijtje in den maak. Aan deze groepen, die dat zagen, Begrepen, gezien het resultaat In de Kamer moest men wezen, Anders bleef je op de straat. Zoo zagen in den loop der jaren Zoo 'n vijftig clubs het levenslicht Om elkaar steeds te bestrijden, Vaak nog met een vroom gezicht. 't Ging alleen maar om het welzijn Van de menschen der partij, En het Nederlandsche Volk Was slechts toeschouwer daarbij. Hun politiek werd te doorzichtig. Iedereen die fcreeg het door. Ze vochten voor hun eigen volkje En streden verder nergens voor. Zag men in verkiezingsdagen De heeren dan den^boer op gaan, Dan was 't alles graanbescherminp De Vrijhandel was niets gedaan. In dei steden was het anders, Daar kwamen de heeren ook, Dan was invoerrecht op granen Wel het allerzuurste spook. Vrijhandel, dat kan je redden Voor Rotterdam was dit 't parool. Ze stelden 't voor als in bescherming Het allergrootst gevaar wel school. Al die sprekers waren lieden Van eenzelfde Staatspartij, Maar de een sprak voor de boeren De ander bracht de stad er bij. Zooals d' eene partij het wilde, Deed ook de andere het dra. Het was een kiezers-vangers-kunstje De een deed het den ander na. Natuurlijk moest zoo iets zich wreken. Stad en land begrepen gauw Dat ze flink werden bedrogen, Men spelde ze leugens op de mouw. Ook zonder oorlog was 't gekomen. Zoo'n stelsel had toch afgedaan, Zoo moest langzaam maar zeker 'tPartijgekonkel naar de man. Zoo zijn ze dan voor goed verdwenen. Voorheen was de partij de macht. De leuze van Verdeel en Heersch is Gelukkig thans niet meer van kracht. Laat men begrijpen, dat ons landje Geen baat heeft bij verdeeld te zijn. Laat Nederland eendrachtig worden. Men toone zich toch niet zoo klein. We leven in een tijd van oorlog, Met moeilijkheden, wijd en zijd, Daarom, met wederzij dsch vertrouwen Gebouwd nu aan een and'ren tijd. Wat ook terugkomt van het oude 't Partijgedoe is van de baan. Als dit voor altijd blijve rusten Breekt vast een bet're tijd daar aan. Dan nog een eind aan pró en contra, 't Is voor de Volkskracht niets gedaan enmen- leest toch over twintig jaren dat de Anton's met Beatrix's trouwen gaan 1 W. G. B. Ondergeteekende té-.. adres verzoekt hem (haar) te willen inschrijven als lid der N.S.B. Op te zenden naar het Kringhuis van de N.S.B. Koningstraat 4 Goes. 1942. Onderteekening en piet Li-^ simpe mijn mijn ceëele ik vo ooit t

Zeeuwsche Stroom | 1942 | | pagina 4