Gelooven - troi blijven - doorzetten Nederlandsch Arbeidsfront? lieldenherdeeking te Vlissingen Wat wil het Esq tweetal Belangrijke Benoemingen BEKENDMAKING POSTZEGELS NEDERLANDSCH LEGIOEN Wordf dié ooliog dooï hei r ïionaal- socialisme en het fascisme, scanen ie vatten als „Jjpt Europeanisme", niet gewonnen, dan wordt Europa de prooi van het Bolsjewisme, of de kolonie van het Amerikaansche Jodendomdan blijft er van de Europeesche cultuur en beschaving niets over. leder volk van Europa heeft tot plicht met alle kracht mede te helpen aan het winnen van dezen oorlog. Alle volkeren van Euro pa moeten schouder aan schouder staan voor de verdediging van oris Continent. Het is diep tragisch voor Europa, dat dit nog niet het geval Is. Maar het met zoover komen. Het is de plicht vaniederen natio- nacd-socialist, in Nederland dus van iederen N.S.B.-er, om dit volkomen klaar en duidelijk in te zien en daar naar te handelen. Laten wij ons er rekenschap van geven, dat de oorlog in Polen in acht tien dagen afgeloopen was, in Ne derland in vier dagen; in Frankrijk in zes weken, dat daarbij inderdaad tienduizenden gevallen zijn, maar dat eigenlijk eerst nadien de echte oorlog is begonnen, n.l. de oorlog tegen het Bolsjewisme en de oorlog tegen het Amerikanisme. Dit is geen kwestie van dagen of wekon en geen offers van tienduizenden, maar een jarenlange strijd op leven en dood, met offers van honderdduizenden en met als inzet het zijn of niet zijn van Europa. Er is verschil tusschen een buren ruzie die afloopt met een blauw oog en een straatgevecht met ééh doode en drie gewonden. Zoo is het verschil tusschen de oerlogen binnen Europa, die er waren van 19391940 en den strijd op leven en dood, dien Europa nu voert tegen het Bolsjewisme en het Amerikanisme. Aan dien oorlog zou ieder volk van Europa zijn rechtmatig aandeel moeten hebben, omdat het gaat om ons» allen. Het Nederiandsche volk zou dit aan deel op zich genomen hebben, als er in Mei 1940 een naiionaal-socialï tlscke Regeering geweest v/as in Nederland. Sindsdien is er geen Neder1'dsche Regeering, dus kan dit volk dien weg niet gaan. Een nationaal-socialistisch geleide Beweging was er wel en die gaat dan ook dien weg. En van dien weg mogen wij ons niet laten afdringen door te luisteren naaf onsympathieke geluiden cf te zien naar onaangename hande lingen, die ons nationaal-socialisme of ons socialisme kwetsen. Er zijn vele Nederlanders, die mesnen dat een overwinnend Duitschland een Duitschland zal zijn dat andere volke ren en speciaal die welke tot de Ger- maansche volkerenfamilie behooren, wil knechten, ja die zelfs gelooven dat een nieuwe 86-jarige oorlog om de gewetensvrijheid dan volgen zaL Dat gelooven zij, omdat zij, naar mijne meening te veel luisteren naar onver antwoordelijke stemmen, die een eigen politiek voorstaan. Maar mijn geloof is dat nietware dit wel zoo, dan zou ik niet staan blijven als Leider der Be weging. Ik geloof, wat de Führer mij ge schreven heeft n.L dal het zijn wensch is, dat de geest van mij en mijne kameraden zou vaardig wor den over het geheele volk en de geest van mij en mijne kameraden ligt-duidelijk en klaar in onze Bron nen en in de brochure, die zoo juist verschenen is. Ik geloof, dat de Führer en de Duce na het Bolsjewis me en het Amerikanisme ie hebben overwonnen, hier een rechtvaardig Europa zullen maken, waarin ieder volk in vrijheid zal kunnen leven tot 'i t Werkloosheidszorg in de socia listische orde. Werkloosheid kan slechts tijdelijk en korsiondig optreden. De werkloozenkas van het N.A.F. Onder het liberaal-kapitalisme, met zijn op en neergaande productie, naar gelang de winstmogelijkheden dit voor schreven, was massale werkloosheid onvermijdelijk. In een socialistische orde kan het voorkomen, dat de productie in de-in dustrie niet overal even vlot verloopt en tijdelijk kortstondig stoornissen op treden. De volksgemeenschap heeft er in de eerste plaats voor te zorgen, dat die tijdelijke stoornissen zoo min mogelijk Voorkomen, d.w.z. de oorzaken van de (Vervolg van de eerste pagina.) heil van allen, die het belang van het geheel stellen boven het belang der onderdeelen, Laten wij onvoorwaardelijk trouw blijven aan dit geloof, onvoorwaarde lijk trouw aan onze beginselen, dan zijn wij daardoor tevens onvoorwaar delijk trouw aan ons Volk en'ons Va derland, dus dan zijn wij goede Neder iandsche nationaal-socialisten. Deze trouw eischt, dat w^ blijmoedig op ons nemen zorgen, moeiten en ont beringen die noodig zijn om bij te dra gen tot het winnen van den oorlog. Moet er gewerkt worden in Duitsch land in het Ëelang van de oorlogsin dustrie, dan is dit allesbehalve aange naam, maar wij weten waar het om gaat, wij begrijpen de harde oorlogs- noodzaak en aanvaarden blijmoedig. Moet er geëvacueerd worden uit de kuststrook, omdat deze oorlogszone worden kan, vooruit dan, het kan niet adders. Deze mentaliteit is het eerst noodza kelijk en daarnaast moet ons als goede nationaal-socialisten de wil bezielen bm als Nederlanders de lasten gemeen schappelijk te dragen, zoover de om standigheden dit mogelijk maken. Voor een nationaal-socialïstïsche Regeering zou er zOQveel te doen zijn juist op dit terrein. De tienduizenden arbeiders in Duitschland en hun achtergebleven families hier verzorgende zorg voor de geëvacueerdende zorg voor hen, wier woningen vernield zijn door bom bardementen; enz. Laten vrij als nationaal-socialisten niet alleen dankbaar zijn voor wat er op dit gebied reeds nu gedaan wordt maar laten wij altijd bereid zijn cm daaraan mede te werken. Alle leden der Beweging en der formaties moeten zich instellen op hulpverleening en bij stand aan alle volksgenooten die door de hardheid van den oorlog moer ge troffen worden dan zij zeiven. Ik weet, dat dit op vele plaatsen en bij vele gelegenheden reeds geschied is, waar voor ik zeer erbentelijk ben. V/ij .behouden het geloofwij blij ven trouwwij werken door, onver stoorbaar, stoer. Het nationaal-socia lisme is toch de eenige mogelijkheid iot herrijzenis van ons Volk in een nieuw en beter Europa. F' T. In de afgeloopen weken vonden in onze provincie een tweetal belangrijke benoemingen plaats. Nadat de Middelburgsche burge meester, Mr. Dr. J. van Walré de Bordes gemeend had ontslag te moeten vra gen; is in zijn plaats als waarnemend burgemeester benoemd kameraad Mr. A. Meerkamp van Embden. De nieuwe burgemeester werd op 13 November 1882 te Rotterdam geboren, waar hij het gymnasium bezocht. Ver vólgens studeerde hij rechtsweten schappen aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1908 promoveerde tot doctor in de rechtswetenschappen. In zijn studietijd en ook nadien verbleef hij in Italië en Duitschland voor verdere studie. In 1912 werd hij commies aan het rijksarchief te Leiden en een jaar later adjunct-commies aan het rijksar chief voor Utrecht en Zeeland. In 1921 volgde daarop zijn benoeming tot rijks archivaris in Zeeland. Sindsdien was hij van 1922 tgt en met 1941 secretaris van het Zeeuwsch Genootsch. der Wetenschappen, voor zitter der Proif. Zeeuwsche Archeolo gische Commissie en lid van den Zeeuwschen MonumentenraacL In 1924 werd hij voorzitter van de monumenten-commissie der gemeente Middelburg; in 1931 secretaris-curator vcar 't gymnasium en rechier-plaatsver- vanger in de rechtbank te Middelburg in 1936 voorzitter van 't college van re genten van het huis van bewaring verder is hij secretaris van de Teeken academie en lid van den Ned, Kuituur- raad. Kameraad Meerkamp van Embden is indertijd benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Vermelden wij nog, dat van zijn hand verschillende wetenschappelijke werken verschenen. Bekend zijn o.m. de brieven, welke hij verzamelde van den Zeeuwschen dichter Jacob Cats, waardoor deze populóire maar nogal omstreden vaderlandsche figuur wel in een eenigszins ander daglicht kwam te staan dan bijvoorbeeld hetgeen Busken Huet omtrent hem publiceerde. De wetenschap der geschiedenis lag hem steeds na aan het hart. Zoo her inneren we ons bijvoorbeeld een arti kel, dat Mr. Meerkamp van Embden eenige jaren geleden publiceerde in 'n provinciaal dagblad bij gelegenheid van het overlijden van den Cadzand- schen historicus, Dr. de Hullu. Hoe zuiver wist hij daarin dezen ambiti euzen Zeeuwschen geleerde reeds eeni ge uren na diens overjijden te karakte- riseeren. Groot was ooksteeds zijn belang stelling voor de overige terreinen van -het openbare leven in Zeeland. Dat juist hij thans geroepen is tot het burgemeestersambt in de zoo zwaar geteisterde hoofdstad van onze provin cie, moge ons niet alleen de zekerheid geven, dat de wederopbouw in deze oude stad met haar rijk cultuurbezit bij dezen burgervader in goede handen is, daarnaast brengt zijn nationaal-so- ,cialistische levensbeschouwing ons ook de zekerheid, dat zijn rijke inzich ten in de grootsche gebeurtenissen van heden ten dage de Middelburgers in de goede richting zullen stuwen. De nieuwe burgemeester is in Juli 1941 lid geworden van de N.S.B. Zijn stamboeknummer is 162073. Een tweede belangrijke benoeming is ook die van den nieuwen, intusschen reeds geïnstalleerde burgemeester- van Yerseke. Kameraad A. A. Brouwers is geboren te Haarlem. Na in hef bezit van het einddiploma H.B.S. 5-j. cursus te zijn, meldde hij "zich aan voor.de studie van actief officier en doorliep met goed ge volg de K.M.A. te Breda, 'Hij vervulde verschillende officiersrangen in het Ne- derlandsch-Indische leger, laatstelijk die van ritmeester, waarna hij om ge zondheidsredenen naar Nederland te rugkeerde. In Nederland weder geheel hersteld, was hij o.m. financieel inspecteur van het hoofdkwartier der N.S.B. en finan cieel inspecteur van den Nederland- schen Volksdienst' in Zeeland. Hij is gehuwd en heeft één dochter van 15 jaar, die draagster is van het eeretee- ken van den jeugdstorm, terwijl zijn vrouw lid is van de Nat.-Soc. Vrouwen- Organisatie. In 1935 werd hij lid der beweging. Zijn stamboeknummer is 38865. In ons volgend nummer brengen wij het ver slag van de installatie. Aan den vooravond van 9 November kwam een groot aantal vertegenwoordigers der weermacht, der N.S.D.A.P. en der N.S.B. in Zeeland bijeen ter herdenking van de eerste zesti-n bloedoffers der natfonaal-socialistischè revolutie. Zij wisten slechts,, dat het eenmaal anders zal zijn Onder verwijzing naar het des betreffend bevel van den Leider en mijn Voorschrift No. 8, breng ik met nadruk in herinnering, dat de leden der Beweging zonder uitzondering - verplicht zijn, vóór de aanvaarding van een benoe ming tot eenige betrekking in overheidsdienst, anders dan op arbeidscontract, de toestemming daartoe te vragen aan het Hoofd der Afdeeling Bestuurszaken, Nas- sauplein 10, 's-Gravenhage. De leden zijn gehouden aan voren genoemd Hoofd alle door hem ter zake Verlangde inlichtingen te geven. Niet nakoming van deze verplichting kan 'tot ontslag ,als lid der Beweging aanleiding zijn. Op de kameraden, die een lid der Beweging tot een overheids ambt'als vorenbedoeld willen be noemen, rust de plicht zich vóór zoodanige benoeming er van te vergewissen of de vereischte toe stemming verkregen is.' De Secretaris-Gerjeraal, C. J. Huygen. Wij hebben al eens gehoord van de eeuwige doodenwacht op het Koninklijk Plein te München voor allen die stier-_ ven voor het nieuwe Germanje, van de helden der Feldhermhalle, zoo ge- "hee'ten omdat zij voor deze Halle op de binnenplaats van het voormalige ministerie van oorlog ie München op den 9en November 1923 hun leven offerden voor de waarachtigheid der Nationaal-Socialistische idealen. De Führer heeft gewild, dat deze eer ste zestién bloedoffers der Nationaal- Socialistische revolutie dén aanhan gers van de Beweging steeds tot lich tend voorbeeld mogen strekken. Telken jare worden nu op dei^oor- avond van 9 November tot in de Klein ste Ortsgruppen der N.S.D.A.P. treffen de herdenkingsbijeenkomsten gehou den, welke door millioenen partij- en volksgenooten worden bijgewoond. Zondagmiddag woonden wij de plechtigheid bij in de groote zaal van Hotel Brittannia te Vlissingen. Uit ge heel Zeeland waren ook naar hier honderden vertegenwoordigers van de N.S.D.A.P., der Weermacht, der N.S.B. en vele andere Rijksduitschers en Ne deriandsche volksgenooten gekomen, om getuige te zijn van deze herden king. Het tooneel der groote zaal was tref fend versierd met groen en talrijke witte chrysanten, waarachter de vlaggen der N.S.D.A.P. en een tweetal Rijksoor- .logsvlaggen prijkten,, rondom het IJze- rën Kruis van 1939, waarvoor een tweetal vlammende toortsen waren op gesteld. Een Wehrmachtskapelle onder lei ding van Musikmeister Goedel opende de herdenkingsplechtigheid met de in drukwekkende ouverture uit de opera Rienzi van Richard Wagner. Een spreker zeide daarop „Ik geloof en beken, dat een volk niets hooger te achten heeft dan de waarde en de vrijheid van zijn be staan dat het bestaan met den laatsien druppel bloed verdedigen moetdat het geen heiliger plicht te vervullen en geen hoogere wet te ge hoorzamen heeft." De herdenkingsrede. Daama-spwlde 't muziekkorps „Volk ans Gewehr", waarna Kreisambtsleiter Korte in een treffende rede in herinner ring bracht hoe in den tijd na den wereldoorlog van 19141918, toen het Duitsche Volk vergeten scheen, dat het een Duitsch Volk was en het-bloed van millioenen schier vc ~eefs scheen ge bracht, de zestien helden der Feldherm halle zich die eeuwige soldaten toon den, die de onderwerping niet verdra gen wilden en niet konden. Hij teeken- de hen als die idealisten, die' misschien niet eens een heldere voorstelling had den van wat het Nationaal-Socialisme eenmaal brengen zou, maar die slechts wisten, dat het in Duitschland eenmaal anders en beter worden moest. Met Adolf Hitler konden zij slechts geloo ven in hun volk. Zij gevoelden, dat zij handelen moesten, ook toen er geen veldheer was om hen te bevelen. Deze zestien bloedgetuigen van het Natio naal-Socialisme kwamen en stierven toen er nog slechts verraad en ver warring rondom ons .Duitschers, heerschte. Deze zestien vrijwilligers begrepen, dat het nog niet gedaan was met het Duitsche volk en toen zij ge storven waren, keerde Adolf Hitler terug uit de vesting Landsberg met de oude leuze; „Duitschland ontwaak". Hij riep den een na den ander tot zich. Wij wisten niet hoe het nieuwe Duitsch land er uit zou zien, maar ons geloof in hem bracht ons over alle moeilijk heden heen. Spr. schilderde vervolgens hoe de Nationaal-Socialistische geest vaardig werd over het geheele herlevende Duit sche Volk en ho"e thans negentien jaar nadat de helden der Feldhermhalle vielen, overal in Germanje de garan ten staan aangetreden van deze zestien bloedgetuigen. Wij hebben als volk ook -in het afgeloopen jaar wederom onzen plicht gedaan. Als we aan U denken, dan zal ook in de toekomst ons geen offer te zwaar zijn. Na de plechtige belofte trouw te zul len blijven, waarbij spr. in hepnp®dn<® bracht, dat ook eenmaal in Necferlapa de helden van- den 9en November, did ook voor dit Germaansehe Volk geval len zijn, evenals in Duitschland doos geheel het volk zullen herdacht wor» den, besloot Kreisambtsleiter Korte zijn rede. 1 Allen verhieven zich daerbij van hun plaatsen, toen de spreker op indruk wekkende wijze de namen der geval lenen voorlas. Verder herdacht hij de twee millioen gevallenen van den wereldoorlog, alle bloedoffers der Beweging en de doode helden Van den tegenwoordigen strijd voor de vrijheid van het Duitsche volk en de grootheid van het Rijk. Tijdens deze herdenking speelde de Wehrmachtskapelle het lied „Ich hatt' einen Kameraden". Een spreker zeide „Wat onze gevallen helden hoog genoeg was om ervoor te sterven, moet ons op ieder uur bereid vinden tot een zelfdfe daad." Het woord van den Fül-.rsr. Op het podium verscheen een sol 'a- tenkoor, dat het lied „Siehst du im Osten das Morgenrot" zong. Ortsgruppenleiter Höflein herinnerde tenslotte aan het woord van den Führer „Wij mogen juist met nog meer trots voor ,de graven der oude kameraden treden. Ik zie dit jaar als geheel ver lost naar de graven van onze partij- genooten, want ik weet, dat deze par- tijgenopten eens allen hetzelfde doel haddenden strijd tegen 'den marxis- tischen wereldvijand en zijn verbonde nen. Dat wat wij eens voor de Feld hermhalle uitspraken, dat zullen wij eens nog "met een duizendmaal grooter recht voor de graven van onze wereld oorlogsoldaten kunnen verkondigen „Kameraden, gij hebt toch overwon nen!" Met een groet aan den Führer als den eersten strijder voor het Rijk, als den oveiwinnenden veldheer in den strijd tegen de wereldvijanden en het bolsjewisme, alsmede met .het spelen van het Deutschland- en he1 Horst Wessellied werd de heldenherdenking besloten. Als erkenning voor de gioote verdiensten van het Nederiand sche Legioen, worden gedurende de maanden November en De cember aan de postkantoren post zegels verkocht, waarop een Ne derlandsch Legioensoldaat staaf afgebeeld. De meest voorkomende is de 7'/2 cent postzegel, welke voor 10 cent wordt verkocht en waar van iVz cent wordt afgestaan voor de frontsoldaten. Een -zegel, meer voor verzame laars van waarde, is de 12 Vs ct. postzegeL welke voor 1 gulden wordt verkocht Ik verzoek ieder zijn sympathie voor de #ijwiltigers in het Oosten tot uiting te brengen door op zijn brieven thans uitsluitend legioen zegels te gebruiken, gedurende den tijd dat deze beschikbaar zijn. De nog voorradige postzegels kan men altijd na dezen tijd weer gebruiken. Hou-Zee I Gemachtigde van den Leider, JAN DEKKER. werkloosheid zoovpel mogelijk weg te nemen en in de tweede plaats moet zij de gevolgen van de werkloosheid dra gen. Dat wil zeggen de tijdelijk btii- ten het arbeidsproces verkeerende volksgenooten hebben recht 'op werk loosheidszorg of in geld uitgedruktop financieele bijstand. W erkloosheidszorg. De werkloosheidszorg kan staatszorg zijn„ of zelfzorg, of beide. De werk loosheidszorg, waarvan de uitvoering door het N.A.F. geschiedt, sluit aan op hetgeen historisch op het gebied der werkloosheidsvoorzieningen in ons land is gegroeid. De werkloosheidszorg door het N.A.F. .is financieel technisch ge goten in den vorm van een verzekering. De vakbonden kenden hun werkloo- zenkassen met eigen reglementen. Iedere vakbond had zijn eigen werk loozenkas uitkeeringen door de werk loozenkas waren echter verschillend. Er bestond evenzeer een verschil in wachttijd, welke het vakbondslid moest doormaken alvorens een recht op werklooshekLsuitkeering ontstond. Er waren vakbonden, waarbij onder de leden verhoudingsgewijze veel werkloosheid voorkwam, bijv. onder invloed van het seizoen. Men denke aan den wemingbouw. Dit vorderde van de betreffende vakbondsleden ver houdingsgewijze hooge bijdragen om de werkloozenkfes op peil te houden. 'Daarnaast bestenden vakbonden, waarvan de leden weinig niet werk loosheid te kampen hadden en de bij drage der leden derhalve lager kon zijn. De contributie voor dezelfde loongroe- pen waren derhalve niet gelijk. De bijdragen voor de werkloosheidskassen hielden, geen rekening met het draag krachtbeginsel en waren derhalve so ciaal niet verantwoord. Eén groote werkloozenkas. Het N.A.F. heeft hier een principieel andere, en de eenig juiste wijze van heffing der bijdrage gekozen, en een einde gemaakt aan de veelheid van werkloozenkassen. Er zal één groote werkloozenkas ko men, de kas van het N.A.F. en voor de bijdrage is de hoogte van het inkomen en de grootte van het gezin bppalend. Hierin komt weer het gemeenschapö- beginsel tot uitdrukking, welke het N.A.F. schraagt. De bijdragen stijgen progressief met de grootte van het in komen, terwijl, tevens rekening is ge houden, mei de gezinsgrootte. Dit stelsel van bijdragen is sociaal verantwoordeen ieder betaalt naar draagkracht Het volgen van het beginsel „drüagt elkanders lasten" zal voor sommige groepen der vroe gere vakbondsleden een verhoogïng der bijdrage beteekenen. Sociaal ge zien hebben zij echter voorheen te weinig bijgedragen. Voor de meeste vroegere vakbondsleden, die thans leden zijn of worden van het N.A.F. beteekent de biidrage-regeling voor de N.A.F.-werkloozenkas een ver lichting. Zoo wordt uit de "verscheidenheid van vroeger uit de vele werkloozen kassen met een eigen reglement een eenheid geschapen. De zelfwerk zaamheid der werkers in hun ver scheidenheid van vroeger als vak bondsleden wordt samengebun deld. De oude werkloozenkassen ont vingen gelden van den Staat. Dit blijft gehandhaafd voor de werkloo zenkas van het N.A.F. De werkloos heidszorg voor de Nederiandsche werkers, georganiseerd in het N.A.F., is zelfzorg en Staatszorg beide. De uitvoering der werkloosheidszorg zal in vollen omvang door het N.A.F. ge schieden» Hst zal wel duidelijk zijn, dat alleen de '^ien van het N.A.F., de arbeids- gei, ischap der Nederiandsche wer kers, recht zullen hebben op de werk loosheidszorg van het N.A.F. Alleen hij.of zij, die zijn bijdrage afstaat aan de werkloozenkas ontleent hieraan het recht in geval van werkloosheid, *éen beroep te doen op de '-e-kloozenkas, overeenkomstig de wei s bepalim gen. QN or ui vervolgd^

Zeeuwsche Stroom | 1942 | | pagina 3