Wij groeien in Zeeland r hUótdeHaati I/a» ut ëemwsdtz De Jeugdstorm paraat Zierikzee Tholen of Christen? Reeds begint het Nationaal-Socialisme zijn eerste goede vruchten af te werpen. Grootc Propaganda-actie in Zccuwsch Vlaanderen Oost Onder de leiding van kameraad L. C. fiamelink, onderkringleider voor Z.-Vl. Öost, zijn er gedurende September een reeks openluchtvergaderingen gehou den, die een groot succes zijn gewor den. ÏEfctmeraad Piet van de Roer uit Apeldoorn, die op 9 van de 11 verga deringen gesproken heeft, had zijn fiets •meegebracht, om eventueele verkeers moeilijkheden te voorkomen. Zoo trokken we er dan op een Maan dag al vroeg op uit om tijdig op de markt te Hulst aanwezig tb kunnen zijn. De geluidsinstallatie hadden we in een fiets-aanhangwagen geladen, die door een paar kameraden voort getrokken werd. Toen we te Hulst aan kwamen, was er al een gezellige drukte te bespeuren.- Direct zijn we de geluids installatie op gaan bouwen en eenige oogenblikken later klonk er al pittige marschmuziek over het-prachtige markt plein en zagen we de kinderen tus- schen de boomen door op de luidspre ker afstormen. Achter de boomen op het bordes van het statige stadhuis was de microfoon opgesteld en de vlag van de Beweging versierde de trappen- gèvel, met de prachtige wapens er in aangebracht. Omstreeks half drie begon kameraad Van de Roer zijn boeiende toespraak „Onze strijd voor vrij Nederland". Het was duidelijk zichtbaar, dat steeds meer menschen door de woorden van kam. Van de Roer gepakt werden en 't duurde niet lang of bijna alle markt- bezoekers stonden aandachtig naar den spreker te luisteren. Zplfs de brood bezorger, die-in één der zijstraten zijn klant bediend had, vergat met zijn kar verder te rijden en bleef aandachtig "'aan luisteren totdat de vergadering afgeloopen was. Tijdens een Vlaamsche kermis. Deze eerste vergadering was een .as geworden en zoo trokken we blijgemoed naar Koewacht, waar des avonds zouden vergaderen, .".■'hadden vernomen, dat er in Koe- "ht kermis was, zoodat we daar 1 wat toehoorders verwachtten. En udaad, ook in Koewacht hebben h el veel menschen de stem van de '.3.B. gehoord en vooral de jeugd was present. Ook hier werd de micro- ko.i op de stoep van het raadhuis op gesteld en het oranje-wit-blauw en het z\ /art-rood van de Beweging wapper den van de gevel van het stadhuis. stém van kam. Van de Roer klonk hier tot in de huiskamers en in de café's waar de bezoekers aandachtig achter de vensters zaten te luisteren. Het was al donker geworden toen we de geluidsinstallatie weer in den aan hangwagen geladen hadden, zoodat we haastig naar Axel reden, waar overnacht werd, om den anderen dag van daaruit naar Sas van Gent en Westdorpe te vertrekken, Ook te Sas van Gent en te Westdorpe werd er, vanuit het stadhuis tot de ge meente gesproken en het geluid van de luidspreker was ver in het rond te verstaan. Het is bij een openlucht-vergadering niet vast te stellen hoeveel er mee luis teren, maar het was aardig te zien, dat sommigen een stoel uit hun huis haal den en op de stoep naar kameraad Van de Roer gingen zitten luisteren. Te Westdorpe maakten we mee, dat een man, die achter zijn kruiwagen kwam aangesjokt, bij de luidspreker gekomen halt maakte, op zijn kruiwa gen ging zitten en met gespannen aan dacht naar dat toestel ging zitten kij ken, totdat het laatste woord geklonken he-1 N.S.B.-vlaggen wapperden van de gemeentehuizen. Den volgenden dag waren Philippine en Hoek aan de beurt. Ook in deze gemeenten prijkten de oranje-wit-blauw én de kleuren van de Beweging aan de gemeentehuizen en wist kam. Van de Roer ook hier zijn tóehoorders op ,de hem bekende wijze "te boeien. Te Clinge was er veel belangstelling voor onze openlucht-vergadering. Toen de onderkringleider kameraad Van de Roer inleidde, waren er heel wat ka meraden en belangstellenden naar het stadhuis gekomen, van waar zij vanaf het bordes -toegesproken werden. Er werd met spanning naar den spreker geluisterd en de bevolking hier aan den grenskant heeft getoond een open oor te hebben voor het Nationaal-So- cialisme. Ook te Zaamslag hebben de strijd liederen geklonken en heeft kameraad Van de Roer de bevolking opgewekt te nemen aan den grooten strijd en niet stug aan den kant te blijven staan. Alhoewel zelfs de man- die iederen avond op den hoek bij den smid staan, niet verschenen waren, hebben we toch later vernomen, dat ook in Zaamslag aandachtig naar kameraad Van de Roer geluisterd is. Alleen zijn er onder de bevolking van Zaamslag weinigen, die voor hun mee ring uit durven komen. 's Zaterdagsmiddags op de markt te Axel had kameraad Van de Roer zijn laatste spreekbeurt in deze serie. Ook hier weer wist kameraad Van de Roer tot de harten van zijn toehoorders Verantwoordelijk voor den inhoud De HoofdopstellerDrs. G, Schuerman, Mid delburg, UitgeverDistrict 14, Zeeland van de Nat.-Soc. Beweging, Drukker: PV 1894/23 door te dringen. De belangstelling werd steeds grooter en allen stonden in gespannen aandacht den spreker te volgen. Te Terneuzen. Met deze openlucht-vergadering was het voor kam. Van de Roer nu afge- loopen. We fietsten naar Terneuzen, waar kam. Van de Roer de boot nam om Zeeuwsch-Vlaanderen weer te ver laten en in de Nieuwstraat bouwden wij daarop de geluidsinstallatie op voor de openlucht-vergadering, die des avonds 8 uur gehouden werd met als spreker kameraad Dr. M. H. Werthèr uit Zwolle. Kam. Werther sprak over het onder werp „Ook Terneuzen wordt Nationaal- Socialistisch". De rede van kameraad Werther werd in de Noordstraat en de Nieuwstraat, waar luidsprekers aan gebracht waren, met aandacht gevolgd en later, bij de colportage, bleek, dat men zelfs in de zijstraatjes had staan luisteren. Ook de openlucht-vergadering te Terneuzen was een succes geworden. En 's Maandags trokken we weer naar de markt te Hulst. Kameraad Werther tijdens de propaganda-actie op het bordes voor het stadhuis te Hulst. Vóór dat de openlucht-vergadering begon werden er eerst weer gramofoon- platen gedraaid en kwam er al spoedig stemming onder het publiek. Toen ka meraad Werther met zijn rede „Aan welken kant staat ge in Hulst begon, slaagde hij er al vlug in de aandacht van het publiek te boeien. De colpor tage, na afloop van de rede van kam. Werther, liep heel goed, want in een minimum tijd waren de Vova's uitver kocht. Wij hebben nog geruimen tijd op de markt met verschillende volks- genooten staan praten en zijn tot de conclusie gekomen, dat er veel sym pathie voor onze Beweging onder de bevolking leeft. Met deze vergadering werd dan de propaganda-actie, die ook in Hulst be gonnen was, besloten. Wij kunnen met genoegen terugzien op het werk dat bij deze actie gepres teerd is en zijn er van overtuigd, dat vele Zeeuwsch-Vlamingen, die de woorden van onze sprekers gehoord hebben, tot inkeer zullen komen en den weg tot de N.S.B. zullen vinden. H. Openluchtbijeenkomst te Woensdagavond 16 September 1942 vond in ons stadje op het Havenplein een openlucht-bijeenkomst plaats met als spreker kameraad Werther. Ter gelegenheid van deze bijeen komst marcheerden al zingend, de Jeugdstorm en daarna de W.A. door verschillende straten der stad, wat vele nieuwsgierigen uit hun huizen lokte. Precies 8 uur opende de groepsleider, kameraad Stouten, de bijeenkomst en gaf daarna het woord aan kam. Wer ther, welke in een vurig betoog uiteen zette hoe de Vader des Vaderlands, destijds Nederland, toen het evenals nu, aan den grond zat, met taaie wils kracht en energie er weer bovenop ge- holpen'heeft. Nederland zit thans weer in de put, het moederland bezet, even als de overzeesche bezittingen, niets hebben we meer over. Wilt ge in de put blijven zitten of wilt ge eruit. Wilt ge zonder toekomst blijven of weer fiere Nederlanders worden als in de dagen van De Ruyter, De Zwijger en Tromp. Ook nu is er echter in Neder land weer een man, die ons zal be vrijden, en dat is Mussert. Nog vele menschen denken dat En geland den oorlog zal winnen, als En geland den oorlog wint, dan wint het Bolsjewisme hem. Denkt ge, dat indien Rusland Duitschlcmd zou overwinnen, het aan onze Oostgrens zou blijven staan. Wie zal hem dan kunnen tegen houden. Iedereen zou slaaf van deze bende worden. Engeland verliest echter dezen oorlog, ja, heeft hem al verloren, want Engeland verliest alle slagen. Duitschland wint hem en daarmede het Nationaal-Socialisme. Lafaards zijn de Nederlanders nooit geweest, na den oorlog zullen zij in de N.S.B. willen komen, fhaar zoudt ge niet wat eerder komen, vroeg spr. Kameraad Werther hekelde daarna fel de politiek van Churchill en Roose velt. Amerika zal alles leveren, als Engeland maar betaalt. Geweldig zal de schuldenlast van Engeland zijn, ter wijl Duitschland geen schulden zal hebben, omdat het zelf alle materiaal maakt. Nadat spr. nog het een en ander had verteld over de liberalistische politiek in ons' land van vóór Mei 1940, op het tijdstip waarop Mussert gelijk kreeg, eindigde hij zijn bezielende rede en wekte alle toehoorders op tot mede werking met de N.S.B. onder leiding van haar Leider, Mussert. Na afloop dezer bijeenkomst volgde nog een kameraadschapsavond ln de zaal van hotel de Korenbeurs, waar vele kameraden en ketmeraadskes ge bruik van maakten. Ook hier voerde kameraad Werther het woord. Op zeèr geestige wijze vertelde hij verschillende aardige staaltjes van te genwerking van de meest verwoede tegenstanders, die hij zelf heeft mee gemaakt. Met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus werddaarna het officieele gedeelte van dezen avond besloten. Vervolgens werden nog en kele strijdliederen door de W.A. en de jeugdstorm ten gehoore gebracht, wat zeer in den smaak viel bij alle aan wezigen. Al met al mag dit een zeer geslaag de avond genoemd worden "en we hopen gaarne kam. Werther nog vele malen in ons 'midden te mogen be groeten. Vermeld zij tenslotte nog, dat de openluchtrede door een geluidsinstalla tie over het geheele Havenplein werd gehóórd. Het bezoek mag bevredigend genoemd worden. Velen hadden een boodschap te doen en bleven terloops even staan om toch maar iets te hooren. A. M. H. Openluchtvergadering te In Tholen is er op de markt voor het eerst een openlucht-vergadering gehou den. Nadat onze strijdliederen door de stad hadden geklonken, sprak Kam. Werther vanaf de muziektent. Hij vond een aandachtig gehoor. Hij geeselde het kapitalisme, waardoor de arbeider altijd is uitgeperst en riep zijn toehoorders toe, zich achter de -\janen van Mussert te scharen voor den strijd voor een waarachtig socialisme. De vergadering had een rustig ver loop. Na afloop werden door eenige kin deren, enkele uitgedeelde kranten op straat versnipperd, terwijl de aan wezige politiemannen rustig toekeken. Bij het naar huis gaan van de kame raden, was er een stel jongelui, welke niet na konden laten eens flink te gaan joelen en fluiten. Een beetje opvoeding in den Arbeids dienst zou hen geen kwaad doen. In tegendeel, zouden zij dan pas zien, wat ze altijd gemist hebben. Tijdens het gejoel en gefluit was er geen enkele politieman meer te be speuren. Misschien onder den indruk van de rede van Kam. Werther Dank zij de medewerking van Kring- leider v. d. Graaf en Kam. Zwaan uit Bergen op Zocjn hadden wij de be schikking over een geluidsinstallatie en een prachtige collectie gramofoon- platen. L. M. Groepsleiders en Correspon denten worden dringend verzocht artikelen voor deze rubriek tijdig en regelmatig in te zenden aan C. DEKKER, Redactie „Zeeuwsche Stroom", Postburg 58, Middelburg. Er zijn menschep die spreken over het vermoorden van N.S.B.-ers of het nieis is. Als de Engelschen hier zijn, dan zul len wij die N.S.B.-ers wel klein krijgen, zeggen ze. En moet U hooren, op wat een manier die N.S.B.-ers zullen ster ven. De tong uitgesneden, ophangen, verdrinken, of op afschuwelijke wijze vermoorden, enz. Zooiets hoorde ik van een net per soon. Een nét persoon Ja, want hij gaat iedere Zondag naar de kerk. Dus het is een Christen. Iedere Zondag hoort hij over liefde jegens zijn naaste en dat hij moet bidden voor zijn vijanden. En zoo is hij niet alleen, zoo zijn er veel, die met moordplannen naar de kerk gaan en zich voor Chris ten uitgeven. Het zijn geen Christenen, doch knech ten van den duivel. En die toekomstige ^moordenaars gaan ook te Communie. Wat een droe vig tafereel is het, om die menschen te Communie te zien gaan, en dat iemand dié Lid is van de N.S.B. zulks wordt geweigerd. Hij is geen goed Christen. Zouden die moordenaars Christenen zijn? Ver is het geloof gezonken. En dan worden er ook nog Missie's uitgezonden ter bekeering van de hei denen. Zijn dat dan geen heidenen, die met moordplannen rondloopen? Het is ten hoogste tijd, dat men in éigen tuin ging wieden. Er zijn nog zooveel Nederlanders die wel Christen in naam zijn, maar met hunne daden ver van God zijn verwijderd. God leert ons dat ieder die zijn broe der haat, een doodslager is, en die dreigt 'n klappaard is. Daarom moeten wij ook zijn Woord aannemen en geen haat bezitten voor onze naaste. Een goed Christen bezit naastenlief de en geen moordplannen ten opzichte van menschen die strijden voor een nieuw Europa. C. J. Urdon, Marechaussee. Jongeren van Zeeland, wanneer gij ziet den gigantischen strijd die'gevoerd wordt om het Avondland te behoeden tegen het Bolsjewistische monster, waar ook jongens staan uit ons Vader land, dus ook uit Zeeland, jongens, waar je vroeger bevriend mee was, die hun leven veil hebben voor denzelfden grond waarop ook jouw wieg stond, dan moet het zoo zijn, dat er in je binnenste gedachten opkomen zooals „hoe kan het zijn, dat deze kerels hun ouders verlaten, alles opgeven, om zich in te kunnen zetten tegen den vijand onzer beschaving I" En dan is hier maar één antwoord op, en dat is, dat deze helden van ons volk begrijpen waarom het gaat, in hén is-de geest wseer ontwaakt van onze voorvaderen, de geest van aan pakken, ons lcmd grootmaken, des noods ten koste van het hoogste wat een mensch geven kanzijn leven. Kijk, deze geest moet ook in jullie komen, kerels moet ge worden, niet de jeugd zonder ideaal, zonder liefde voor Volk en Vaderland. Hardhandig moe ten jullie wakker geschud worden,uit je dommel, zoodat je weer ziet hoe het staat met ons Nederland, dat we strij ders moeten hebben, die bouwen voor de plaats die ons Volk toekomt. Bij zichzelf zegt de tegenstander na tuurlijk „Ik wil vechten en dat zal ik ook doen, als Engeland komt". Maar Engeland komt niet. Kijk maar rond in het wereldgebeuren, dan zie je hoe slecht het er voor staat met de gealli eerden. Op alle fronten worden ze verslagen, en als je dan blijft wachten, steeds wachten op iets wat toch niet komt, dan kom je na eenigen tijd tot het pijnlijke besef, dat het te laat is, dat de vruchten die wij geplukt hebben van den strijdgeest van onze voorou ders totaal opgeteerd zijn door den ellendig slappen geest in dé jeugd <39- durende de laatste jaren. Hoe ontzaglijk rijk is de geschiedenis onzer voorouders Nemen wij eens de Guldensporen slag in Vlaanderen, hoe een leger slecht gewapende mannen het opnam tegen de, best uitgeruste ruiterscharen van dien tijd en deze toch versloeg. Dit was enkel mogelijk door den geest, die in die mannen'leefde, door den wil tot overwinnen. Dit was de geest onzer voorouders. Dus zoo moet ook onze geest zijn. Doch hij is verslapt, totaal ingeslapen. Voor het ontwaken zorgt de Jeugd storm. Wij beseffen, dat ons volk ge schraagd moet worden in de .mooie maar zware taak, die het in de toe komst te - vervullen heeft. Een staal harde schaar is noodigeen opoffe rende Jeugdstorm moet op de bres staan. En moet Zeeland dan achter blijven Néén, jeugd van Zeeland en nog eens neen Schaar je in onze' rijen, ontwaakt, strijdt mee voor een nieuw Nederland, opdat het Nederland uit het verleden weer zoo krachtig wordt in het heden en de toekomst. Op, Nederlcmdsche jongeren. Weg met verdeeldheidswaan. Treedt toe tot onze rijen En volgt de Meeuwenvaan. Een Vaderland dat eendracht Als hoogste Volksdeugd eert Dat zullen wij herwinnen Want jong Nederland marcheert I J. Quist, Streekleider Zuid-Beveland. Zaterdag, 26 Herfstmaand. Laten we het ons durven bekennen het is een week geweest, waarin heel wat revolutionnaire stormen gejaagd hebben door de harten van Musserts getrouwen. En niet alleen in Zeeland, ook in de overige provincies. Men behoeft sleqhts te lezen hoe de Zwarte Soldaat reageerde op het laat-* ste nummer van een blaadje, waarin enkele redactie-leden zich buiten de gelederen der N.S.B. stelden en toen op eenmaal meenden te moeten gaan be schimpen wat zij jaren lang onder schreven hadden. De verraders van onze Beweging hebben echter hun ge rechte straf niet kunnen ontloopen. Het was ook wederom een week van revolutionnaire overwinningen. Enkele cijfers reeds kunnen dit doen beseffen. Weet ge, dat in Zeeland in een half jaar tijds de Vova-verkoop steeg met 70 procentdat het aantal leden der Beweging in Zeeland al lang meer dan verviervoudigd is sedert de Meidagen dat het N.A.F. in de afgeloopen week wederom meerdere tienduizenden le den kon inschrijven dat de Winter hulp in onze provincie, waar toch een zeer hoog percentages armere volksge nooten woont, na midden September tot de gelukkige ontdekking kwam, dat dit jaar waarschijnlijk reeds aan 5000 Zeeuwsche volksgenooten geen uit- keering meer zal moeten verstrekt wor den, ondanks het feit, dat ook bij hoo- gere loonen dan het vorige jaar toch geholpen zal kunnen worden in ons gewest. De nationaal-socialistische revolutie begint thans midden in oorlogstijd in Zeeland reeds haar goede vruchten af te werpen. Waarschijnlijk vijfduizend volksge nooten in ons gewest blijken dit jaar in zooveel beteren doen gekomen te zijn, dat het niet meer noodig is, dat de Winterhulp aan hen nog uitkeert. Noch tans is grondiger dan ooit onderzocht wie voor Winterhulp in aanmerking komt, daarvan kan vrijwel een ieder in eigen omgeving getuigen. Het is een eerste stap in de goede richting. Eenmaal hopen wij de natio naal-socialistische revolutie nog zoover te zien-voortschrijden, dat ook de Win terhulp practisch overbodig zal zijn ge worden in onze provincie, omdat dan niemand van onze volksgenooten de Winterhulp meer behoeft. Dit zijn nog maar eenige van de vele symptomen van opleving van het nationaal-socialisme in onze provincie, welke wij in de afgeloopen week heb ben ontdekt. Gij, tegenstander, kent het geluk niet van den strijder voor de Beweging, wanneer hij dagelijks, ondanks alle antidom toch weer telkens opnieuw ontdekt, dat allang reeds de meeste ar beiders van het Zeeuwsche platteland in hun hart gewonnen zijn. Wat denkt, ge, dat alleen reeds in Zeeland bereikt werd met he^ landar beiders-contract Is het wonder, dat een kameraad mij juist vanmiddag nog kwam vertel len dis blokhoofd van de Winterhulp in een gezin te zijn geweest, waar een jonge vrouw hem spontaan zeide „Vorig jaar heb ik nog ontvangen van de Winterhulp, maar nu is dat beslist niet noodig. We zijn in veel beteren doen geraakt. Ik ben blij, dat ik van 't jaar zelf ook flinke giften zal kunnen geven. En mijn man, die vorig jaar als ontvangende geen blokhoofd wilde zijn, zou dit nu graag willen, omdat hij ondervonden heeft hoe de Winterhulp moet werken." „Ik heb hem meteen aan het buurt- schapshoofd opgegeven", vertelde mij de kameraad vol geestdrift. Men moet midden in de Beweging zitten om te weten hoezeer dit zoo natuurlijke volks organisme als het uitgestrooide zaad op den akker begint wortel te schieten en uit te loopen. Iedere strijder van de Beweging in Zeeland voelt van dag tot dag sterker, dat wij groeien, onweer staanbaar. Wanneer men, zooals dit nieuwe blokhoofd, thans tot ons komt, dan is dat met de volheid des harten. Dezulken vormen de ware strijders voor onze ideeën. Weldra zal dit blok hoofd het met een verbeten maar op- gewekten strijderstrek op zijn gezicht verdragen kunnen, dat zoovele welge- stelden, die hun tijd niet begrijpen, nog steeds weigeren te offeren in de roode bus, terwijl practisch iedere arbeider wel alreeds offert. Maar diep in zijn hart zal hij als wij de sterke overtui ging dragen, dat ook zij eenmaal zul len kunnen offeren. Daarom zal deze arbeider met een opgewekt gezicht beleefd blijven, als mevrouw of het dienstmeisje hem van de deur afpoeiert, wetend, dat zijn pioniersdaad niet vergeefs is. Uiteindelijk zal hij door zijn daad allen winnen, omdat er tegen het Win- terhulpwerk nu eenmaal geen steek houdende argumenten zijn aan te voe ren, integendeelomdat iedere volks genoot van nature moet beseffen, dat hij verantwoording dient te dragen voor zijn medevolksgenoot. O Ondergeteekende adres te verzoekt hem (haar) te willen inschrijven als lid der N.S.B. Op te zenden naar het Kringhuis van de N.S.B. Koningstraat 4 Goes. 1942. Onderteekening t

Zeeuwsche Stroom | 1942 | | pagina 4