Bevolkingsvraagstuk Werk in Duitschland Recht voer den Zeeiiwscfp landarbeider enaar dat? UITGAVE VAN DE NATIONAAL-SOCIALISTISCHE BEWEGING. DISTRICT 24 ZEELAND in het bijzonder in Zeeland kernprobleem van onzen tijd c. r 2e Jaargang» No* 12 Donderdag 24 Herfstmaand 1942 Cijfers uit Zeeuwsch Vlaanderen die op wel zeer ernstige sociale ontreddering wijzen* Het nationaaksocialisme de groote stuwkracht tot verbetering* - ■'.i' Er kwam thans een arbeidsovereenkomst tot stand» welke men vóór Mei 1940 niet mogelijk achtte. KARS. CLARBSSE uit Schoondijke gaf zijn leven voor VoSk en Vaderland 1x Nationaal- ;r 10 aan iB organisatie sland een be- Ben. en de vele iet het goud I zien, dat in iet Nat.-Socia- and? i onze rijen en |tal daarbuiten, strijden, doch stap nog niet de strijd gaat geboden hand mate aan- sden, die ge- llang geleerde iken, dat alles sn, omdat een |en zou zijn. Zij groote gebeu- |ij vergeten dat om nooit meer lieden in hun de werkelijk- oogen openen. |naal-socialisten volk en land, euwsche land, I liefhebben. 'ien en vrouwen, )or de werkelijk- oorlogstijd ver- iranderingSn die weet dat dit nu Jrbeteringen blij- ig weer, dat dit de werkelijkheid, ij toeven bij dat Engelsche zender lelaars U voor •yweten, dat droo- gij hebt giet den bekennen. familielid, een |dat buurman niet eken dat een motief, leven gevea Tropa, ook Neder- larbij jongens van 5 volk. ten, zij geven hun en volk, ook uw clism'e komt! Gij zen, aan den kant n en roddelen, het leren moeilijk ma- Jjk moeten beken- strijden in onze omstandigheden dragen, omdat gij lid in U zult weten, 'tere toekomst ons n Zeeuw kan de :ijn, hij breekt met it blijmoedig het en in de toekomst 1 pl-Socialisme is de Europa. Het is )r het individualis- a sinds 400 jaar nd leidt. Het is dit dat 't Vlaamsche en heeft gebroken olk heeft maar één J)at individualisme erwonnen worden lonaal-Socialisme I rialsme is volksch. h is, is ook on- Jezuïtenpater Strac- .sche zaal van het igge, op Zondag 31 :h Handelsblad van ■J.S.B. Onderteekening K 945 Verschijnt tweemaal per maand van huis tot huis door geheel Zeeland Hoofdopsteller Drs. G. Schuerman, Middelburg REDACTIE POSTBUS 58, MIDDELBURG. Abonnement buiten Zeeland f 1,50 per jaar I - -■ V "v -- De Zeeuwsch-Vlaming, die de ge schiedenis van zijn streek kent, weet hoezeer zijn landstreek door de eeu wen heen steeds een jachtgebied is geweest voor lieden buiten, het ge west, die zich aan dezen rijken bodem te goed deden, ten koste van het eigen volk. Zie eens naar Hulst, het oude vestingstadje, waar de wallen en grachten nog steeds intact gebleven zijn. Alle straten en straatjes monden uit op het marktplein met zijn middel- eeuwsche Vlaamsche trapgeveltjes, zijn monumentale 15e eeuwsche basiliek jen zijn stadhuis, op welks toren nog de vergulde dubbele adelaar met keizerlijke kroon 'prijkt uit de dagen van Karei V. Hoezeer getuigt deze laat gotische basiliek van de scheppings kracht en dén arbeidszin onzer voor vaderen. Deze scheppingsdaad van onze kunstzinnige voorvaderen was al reeds een vreugde voor vele tientallen geslachten. Zweren op een ziek lichaam. Maar wat stond er in den loop der eeuwen rondom dit kerkgebouw Wa ren de houten krotten der middeleen- wen en de uitgesleten één- en twe. kamer-woningen van thans rondom deze basiliek al dien tijd niet als zwe ren op een ziek lichaam Wat er in de middeleeuwen reeds te vinden was aan voornamere woonhuizen rondom die basiliek in de Steenstraat, bleek meestal bezit van buiten het gewest' levende eigenaren. En buiten de wo ningen van 't stadje lagen de polders. Met zwoegen en werken waren Zij ver overd op de zee. Gped en wel inge dijkt, werden zij dikwijls weer door het water verzwolgen. En om tot nieu we inpolderingen te kunnen komen, moesten de leeken en monniken in de vToege middeleeuwen reeds geld lee- nen van de Parijsche bankiershuizen. Het pachtsysteem is daar al zoo oud® als de zware' dijken en polders van Zeeuwsch Vlaanderen, die reeds in Dante's tijd zoo wereldberoemd waren, dat ge de kracht van deze dijken vindt beschreven in de Devina Comoedia. Hoeveel initiatief en energie moet hier niet opgebracht zijn door die oude Vlamingen. Desondanks konden ve len onder hen het echter nimmer iot eiges geërfde boeren brengen. Welke groote mogelijkheden lagen er ook door de ligging aan de Schelde, bijv. in een haven als Terneuzen, aan den Ingang van een der best uitgeruste kanalen van Europa en een verbin ding met de open zee, die belangrijk gunstiger is dan Antwerpen. Men weet hoe de have^.van Terneuzen vooral sedert den wereld-oorlog kunstmatig klein gehouden is door zijn spoorweg tarieven, die veel ongunstiger waren dan die van Antwerpen en Gent. Er is dan ook geen haven in Nederland te vinden, waar de na-oorlogsche werkloosheid zoo lang en hevig heeft •gewoed, als in deze stad. Absenteïsme op allerlei gebied is oorzaak geweest, dat Zeeuwsch Vlaan deren nimmer de 'ontwikkeling heeft gehad van overig Nederland. In Pa rijs, Gent, Brussel en Den-Haag woon den de verpaóhters van den rijken poldergrond, naar wie hef grootste deel van de geldelijke opbrengsten van de bodemproducten vloeiden. Het absenteïsme. Hoe werd over dit absenteïsme in Holland gedacht De man, die zich in onze voor-oorlogsche Hofstadpers het meest met dit vraagstuk bezig hield, was indertijd Jonkheer Johan Goeree d'Overflaquee, de schrijver van het Geheim Dagboek in de Haag- «sche Post, 'die bij tijd en wijle flauwi teiten verkocht over zijn pachter, die schelm De Bont uit Zeeuwsch Vlaan deren, die een geslepen kerel heette te zijn,' omdat hij wel met hazen naar zijn pachtheer reisde, maar njet ifïeens met dé pacht kwam aandragen. En de jonkheer wilde vóór alles centen zien. De Zeemsch-Vlqming werd in het Haagsche weekblad voortdurend voor gesteld als sluw en min of meer on eerlijk, als onbetrouwbaar van aard, maar nimmer kreeg de lezer van de Haagsche Post te hooren, hoe deze pachter er toe gekomen was, tegen- I i Bij mij komen talrijke verzoeken in om mijn bemiddeling te willen verkenen, dat daartoe aangewezen personen niet in Duitschlpnd behoeden te gaan werken. ïk wijs er op, dat deze aanwijzing geheel geschiedt buiten de N.S.B, om en dat, wanneer ik in een bijzonder geval een beroep zou doen op de desbetreffende autoriteiten om' iemand van werkplicht in Duitschland vrij te stellen, er dan toch een ander in diens plaats wordt aangewezen, aangezien het aantal arbeiders dat gaan moet, is vastgesteld. Ik heb bij de autoriteiten zeer dringend bepleit geen vaders van gróote gezinnen te zenden en de voorkeur te geven aan ongetrouwde jonge menschen en daarbij niet alleen arbeiders uit te zenden uit wat men noemt „de arbeidersklasse"maar even goed jongens uit andere klassen. Deze uitzendingen, die een, gevolg zijn van den oorlog, moeten zoo redelijk mogelijk worden uitgevoerd. Ik wijs er verder op, dat 15.000 van mijn kameraden geheel vrijwillig zonder morren hun leven inzetten voor de toekomst van Nederland, door hun dienstneming in den strijd tegen het Bolsjewisme. Ieder zal begrijpen, dat in dit licht gezien, klachten van diegenen, die naar Duitschland moeten gaan wecken, door mij^licht geacht worden. Het moest voor hen een eereplicht zijn ook een steentje bij te dragen in den strijd tegen het Bolsjewisme, door in de Duitsche industrieën te gaan werken. Of zoo het jongelui zijn ik raad hen, trek de groene wapenrok van het Nederlandsche Legioen aan en meldt U als Vrijwilliger voor de toekomst van uw familie, van uw volk en uw vaderland. HOU ZEE. Gemachtigde van den Leider, JAN DEKKER. over zijn veipachter comedie te spelen, door hem op slaafsche manier te v paaien, in de hoop wat minder te moe ten betalen. In. Hulst kennen wij een oud man van onkreukbare eerlijkheid, die op lateren leeftijd, wellicht ook tengevolge van den smaad, dien men hem aan deed, een piekeraar werd en sedert dien als een zonderling beschouwd wordt, maar niettemin tot op den dag van heden de werkelijke vriend van de kleine boeren en overige kleine luyden in deze streek bleef. Van jongs-af heeft hij niet opgehouden te verkondigen, hoe noodzakelijk het was, de pachttoestanden te verbeteren. Wie zijn in het begin van deze eeuw geschreven richtliinen voor een nieu we pachtwetgeving leest, moet erken nen, dat hij in zijn verlangen naar rechtvaardigheid wel zeer goed gezien heeft. Eerst na den- lOen Met 1940 zijn die verbeteringen gekomen, welke hij toen reeds wenschte. En al waren het misschien niet zoo zeer de groote pachters, die leden on der het absenteïsme, zeer zeker waren hei aëOandarhefaërs in deze polders, die wel het zwaarst getroffen zijn. Rijke bodem, maar geen emplooi. Ge moet de bevolkingscijfers van Zeeuwsch Vlaanderen maar eensKrer- gelijken met overig Nederland, om tot het inzicht te komen hoe moeilijk het hier voor het grootste deel van het volk vrijwel steeds geweest is, .om op dezen rijken bodem emplooi té vinden. De overmacht van het geld buiten de streek, die hier reeds in de middel eeuwen te constateeren viel en later bijvoorbeeld ook in de dagen van den rijken vaderlandschen dichter Jacob Cats, die zijn bezittingen ook grootën- deels hier vergaard heeft, nam vooral in deze streken in de laatste halve eeuw hand over hand toe. Verschrik kelijke herinneringen weten de ouden van dagen in. deze streek nog te ver tellen uit den tijd van vóór tachtig. Voor den landarbeider beteekende het leven niet veel meer dan dat van een slaaf. Als in de romans van Honoré de Bal zac, kende ook deze streek zijn woeke raars, die de ongeletterden uitzogen. Een oud man in het land van Hulst vertelde mij eens, hoe Jiij tot de ont dekking kwam, dat hij bij de allossing van zijrf schuld om een kwitantie kon vragen, ter voorkoming dat de betaalde schuld later nog eens zou worden ge vorderd, iets dat veel voorkwam. Toen hij zijn schuldeisóher om een kwitantie vroeg, schreeuwde deze- zijn klerk woedend foe „Pak 'ne keer 'nen bol krijt en schrijf 't hem pp zijn frak 1" De trek naar elders. Is het te verwonderen, dat men bij dergelijke toestanden een voortduren.- de trek van de arbeidersbevolking naar elders gekend heeft, al zoo lang als het liberalisme in deze streken hoogtij heeft gevierd Vervolg op 3e pagina. Onder Nationaal-Socialistische Leiding? Belangrijke loonsveriiooging 5 een vacantie- en arbeidsduurregelinggeen vermindering van inkomsten wanneer bij slecht weer niet gewerkt kan worden? ook uitkeering bij ziekte boven de wettelijke uitkeering en zekerheid van naleving van het contract- Thans' is irf de Staatscourant een regeling opgenomen van loon- en ar beidsvoorwaarden, welke inmiddels op 2 September j.l. in werking is getreden. In de eerste plaats heeft deze rege ling betrekking op de land-, tuinbouw en veeteelt bedrijven. Het in werking treden van deze nieuwe regeling beteekent niet alleen het roemloos einde van een ongeveer "M00 in deze bedrijven bestaande con tracten en het beteekent ook niet alleen een streep door een groot aantal rege lingen met soms niet meer dan plaat selijke beteekenis, weike sinds jaar en dag verouderd zijn en waaraan iedere rechtsgrond ontbreekt. De nieuwe regeling, beteekent vbor alles recht voor den landarbeider, den stoeren zwoeger, die juist in dezen tijd een belangrijke en tevens zware taak vervult in het belang van de geheele volksgemeenschap, het beteekent, dat ook zijn arbeid thans de belangstelling zal krijgen, die deze arbeid-waard is, het beteekent, dat ook voor hem voortaan arbeids voorwaarden zullen gelden, die hem en de zijnen een menschwaardig bestaan verzekeren. Vijftien nieuwe regelingen zijn er voor de honderden oude in de plaats* \gekomen, waarbij de sociale bepalin gen, de uitbetaling van feestdagen, regenverlet en dergelijke, in iedere re geling dezelfde zijn. Vele tot nu toe bestaande onbillijkheden en punten van strijd zijn weggenomen, scherpe tegenstellingen in beloonmg bij volko men gelijken arbeid in de verschillen de pfovincies zijn thans verdwenen. Met name voor de werkers in het vee- houdersbedrijf komt een einde aan veel willekeur. Regeling van vacantie en arbeidsduur. Ontbreekt het in velg bedrijven aan een maximalen arbeidsduur en dus ook aan een overwerkregeling, aan de2e misstanden is thans een einde gekomen. Hadden de land arbeiders iot nu toe geen of zeer weinig vacantie, terwijl dit recht op vacantie zelfs in hei laatste jaar door vele werkgevers nog werd bétwiifeld, ofschoon niemand er aan twijfelt dat juist hem die vacantie ten volle toe komt, thans heeft hij zes dagen va cantie. Moest hij bij slecht weer maar zien hoe hij die week zijn kostje opschar relde en hoe hij aan het einde dier week zijn gezin van het noodige geld kon voorzien om te kunnen bestaan, thans is ook dit vraagstuk opgelost door de slechte weersregeling die in' dit contract is opgenomen. Doorbetaling bij slecht weer. Deze nieuwe regeling voorziet in deze bij uitstek sociale gevallen, wat in bijna alle contracten voorkwam, maar juist niet bij de landarbeiders, die hieraan door hun werkzaamheden juist de meeste behoefte hadden. Ook zuHen de vaste, de los-vaste en de seizoenarbeiders hun recht op loon behouden, wanneer zij door dergelijke, weersgesteldheden hun werkzaamhe den moeten onderbreken. Bij ziekte keert ook het bedrijf uit. Bij ziekte.zal het bedrijf, waaraan zij hun krachten geven hen niet zonder meer los kunnen laten. Boven de wet telijke uitkeering zullen n.l. aanspra ken op 20 van het loon gemaakt kunnen worden. Naar gelang 't dienst verband een min of meer vast karakter draagt, zullen deze aanspraken zich over 2 tot 6 weken kunnen uitstrekken. Ook voor sterfgevallen, huwelijk smi alle andere hiermede verband hou- Op 22 Juni 1942 viel aan het Oostfront in den strijd tegen het Bolsjewisme onze kameraad: Anthonie Levinus Ctarisse, afkomstig van Schoondijke, waar hij op 31 Augustus 1914 geboren werd. Als een van de eersten uit West Zeeuwsch Vlaanderen gaf hij gehoor aan de oproep van den Leider om zich in te zetten voor het behoud van Europa. Vol ide alen ging hij weg en niets en niemand kon hem weerhouden, omdat hij voelde, dat hij in het Oosten een taak te vervullen had in dienst van zijn Leider en tot behoud van zijn Volk en Vader land. Tijdens den winter 1941-42 kwam hij met verlof thuis en hoe wel hij wist en reeds ondervonden had welke zware opofferingen door de soldaten aan het Oostfront moesten worden gebracht, ver langde hij er sterk naar te worden ingezet. Zijn wensch is vervuld geworden', doch hij heeft dit met zijn jonge leven moeten betalen. Met dankbaarheid gedenken wij zijn trouw aan de Beweging'en met zijn lichtend voorbeeld voor oogen strijden wij verder. Groep Zeeuwsch Vlaanderen W. dende zaken is thans een regeling ge troffen. Deze voorziet in vele tot nu toe bestaande misstanden, terwijl ook een regeling gevonden is voor de uit betaling van alle Christelijke Feestda gen, daar dit nog op zeer weinige be drijven plaats vond. Belangrijke loonsverbetering. Hier is een regeling tot stand ge komen tusschen het Nederlandsche Arbeidsfront en de Landstand, die werkelijk de sociale rechtvaardigheid inhoudt, waar jaren naar is gestreefd. Wij weten dat het- zeer lang heeft geduurd, voordat deze regeling tot stand kwam. Verschillende oorzaken en invloeden hadden hier werking op, doch thans is ook een regeling verkregen, welke de toets der critiek kan doorstaan. Een loonregeling ge durende 9 maanden van 3.50 per dag en gedurende de wintermaan den van 3.25 per dag waarborgt den arbeider een alleszins behoorlijk bestaan. Wanneer wij nog maar enkele jaren téruggrijpen en de loonen van de ar beiders toen ter tijd bekijken, die 12, 13 a 14 gulden bedroegen, waarbij dan kwam dat men nog de geheele week moest werken, terwijl van feestdagen- vergoeding en al dergelijke bepalingen geen sprake was, zal men het thans met ons eens zijn, dat verschillende sociale verbeteringen zijn verkregen, welke voor honderdduizenden van onze beste landgenooten ook meer so ciale en rechtvaardigheidsgevoelens zullen brengen. Contract zal voor 100 procent worden doorgevoerd. Dit nieuwe contract is door het Col lege van Rijksbeiniddelaars afgekon digd, het is echter op bevel van den Rijkscommissaris Dr. Seys Inquart in gevoerd en de vele saboteurs, die wij juist altijd voor dit contract aantroffen in werkgeverskringen zullen zich er van overtuigd meteten houden, dat juist door de wijze en door den persoon op wiens bevel het is ingevoerd, het ook voor 100 zal worden doorge voerd.' Juist het landarbeiderscontract gaf altijd zeer veel strijd, omdat er een groote groep van werkgevers was, die op alierlei minder faire wijze trachtte hev contract te lezen en uit te leggen volkomen ir. strijd met het karakter en de bepalingen vanvdit contract. Zij zul len er: rekening mee moeten houden, da' dit than', niet meer mogelijk is en dat hier tevens zeer scherp op zal worv den toegezien. Wij kunnen dan ook niets anders zeggen, dan datjret contract voor da landarbeiders een goed contract is.

Zeeuwsche Stroom | 1942 | | pagina 1