Öostfront-nieuws Onze Familienamen Het WiflteMperk in Zeeland Waan' OBI staat de Duitsche arbeider wel achter Hitier Öe da Aan onze aan het Oostfront strijdende Kameraden Het afscheid van Kringleider Stoetzer. Onderwijzers Wie behooren tot het Rechtsfront? Gouden Kalf Ditmaal richten wij ons niet alleen tot allen van het thuisfront, maar wen den wij ons in de eerste plaats tot U, die als dappere soldaten van den Führer en trouwe volgelingen van on zen Leider in het verre Rusland uwen harden soldatenplicht vervult. Onze gedachten waren bij U, toen gij in den afgeloopen winter de wacht betrok bij de stellingen aan het Ilmen- meer, rondom Leningrad, bij Rostof, of waar gij U ook mocht, bevinden zij zijn weer bij U nu gij zegevierend den Kaukasus intrekt eri steeds verder in Rusland doordringt. Wij willen ook denken aan hen, die fn de rijen van het N.S.K.K. of bij de Nachrichtentroepen medehelpen den gemeenschappelijken vijand te ver slaan. Evenzeer aan )de mannen, die huis en haard, vrouw en kinderen ver lieten, om de vruchtbare Russische aarde te. bebouwen en zoodoende voor de voedselvoorziening van het nieuwe Europa zorg te dragen. Zij zijn even goed pioniers en frontsoldaten. Wij hebben gehoord van uwe dap perheid en voorbeeldigen moed, wij hebben gelezen hoe gij, 'mannen van de SS en het Legioen in de Dritsche legerberichten met eer© genoemd werd, en wij zijn trotsch op U geweést. Een volk dat dergelijke .soldaten kan voort brengen heeft zijn bestaansrecht be wezen en wij weten, ^at, als straks de vredesklokken over Europa znllep lui den, uw houding de beslissende maat staf zal zijn, Waarnaar ons land beoor deeld-zal worden. Zeker, velen van ons volk begrijpen dit nog niet of willen het niet begrijpen, maar ait'doet aan het feit niets af. Alle verblinden die zich thans nog aan de keuzeGermaansch Naf.-Soc. of Aziatisch Bolsjewisme willen ont trekken, of denken dat er nog een an dere weg bestaat voor ons land, zullen eens kleur moeten bekennen en hun houding dienen te herzien. Dan zullen zij ook begrijpen waarvoor gij hen ge spaard hebt, door, tezamen met de Germaansche strijders uit do andere landen van Europa, het duivelsche monster, dat Bolsjewisme heet, vernie tigend te verslaan. Wij van het thuisfront zijn er ons van bewust, dat al datgene, waaraan wijthafis mogen bouwen, slechts mo gelijk was en is door uw inzet. Het is ons duidelijk, dpt gij en gij alleen de- waarborg zijt, dat onze revolutie tot in haar uiterste consequentie doorgevoerd zal worden. Gij zult niet dulden, dat sommige zich als Nat.-Socialisten voordoende individuën, die op den, keper be schouwd slechts burgerlijke reactionai ren blijken te zijn en slechts Nat.-Socia- lisme voorwenden om zich hooger op té trekken aan het politieke koord, ons volk nog langer bedriegen en ons in wezen goede volk op een dwaalweg brengen. Onze Leider staat er borg voor, dat onze gemeenschappelijke idealen ver werkelijkt zullen worden, al of niet met goedviijden dezer heeren. Het spreekt vanzelf, dat er tus- schen U en het thuisfront een hechte en onverbreekbare band dient te be staan. Daarom heeft de Opstelraad van ons blad gemeend om regelma tig een rubriek „Oostfront-Nieuws" te plaatsen, opdat wij gezamenlijk con tact met elkaar zullen houden. Wij vertrouwen dan ook, dat gij ons regelmatig van uw belevenissen in kennis zult stéllen, zoodat wij deze eventueel kunnen publiceeren. En gij zult veel te schrijven hebben, om dat het soldatenleven vol afwisseling is. Gij zult wellicht momenten heb ben dat er behoefte bestaat om uw hart voor uw kameraden uit te stor ten. Enkelen uwer kameraden hebben ons reeds geschreven, maar wij weten' dat er nog meerdere Zeeuwen zijn aan het Oostfront, hetzij als soldaat, hetzij als boer, wien de „Zeeuwsche Stroom" na aan het hart' ligt. Voor ons kan en zal dit alles een aansporing zijn om vol te houden, om hier onze plicht te doen. Dus, kamera den, wij hebben elkaar begrepen, wij zullen ons volk laten zien, dat er tus- schen Oostfront en Thuisfront een ""hechte band bestaat, die nimmer ver broken kan worden. Trots vervult onze harten om IT, die vrijwillig de grootste offers gebracht hebt. Wij hopen spoedig iets van U te ver nemen. Het Thuisfront groet U met ten krach tig „Hou Zee" V. Van alle richtingen uit Oost Z.-Vlaanderen waren de werkende leden der Beweging naar Terneuzen gekomen om afscheid te nemen van hun Kringleider, kameraad Stoetzer. De afscheidsbijeenkomst werd gehouden in de zaal van het Kringhuls. Voor deze gelegen heid was de zaal op eenvoudige maar stijlvolle wijze versierd. Nadat allen hadden plaatsgenomen, betraden precies 8 uur de Gemachtigde van den Leider, kameraad Dekker, die voor deze gelegenheid naar Terneuzen was gekomen, vergezeld van den Kringleider, de zaal. Na het zingen van „De Zwarte Soldaten" opende kameraad Hamelirik, de onder-kringlei der, de bijeenkomst met. een korte toespraak. Hij wees er op, dat nu kam. Stoetzer Z. Vlaanderen gaat verlaten, de krjrig voortaan de 'steun en de krachten vhn hem zal moeten missen. Wij, zoo vervolgde kam. Hamelink, wij zien onzen Kringleider niet graag vertrek ken, wij missen niet graag een goeden kame raad, maar de Leider heeft bepaald da{ kam. Stoetzer op een belangrijker post de Beweging zal moeten dienen. Vervolgens spoorde hij de kameraden aan om allen hun uiterste best te doen en eendrachtig samen te werken en nog harder voor de Beweging të strijden dan tot nu xtoe gedaan*werd. Dat is onze plicht, zei hij, de kameraden aan de fronten rekenen op ons. Vervolgens richtte hij het woord tot ka meraad Stoetzer; wenschte hem veel succes in zijn nieuwe werkkring en sprak de hoöp uit, dat kam. Stoetzer, daar waar mogelijk,altijd de belangen* van de Zeeuwsch-Vlamingen zal blijven behartigen. Namens alle kameraden en kameraadskes van den Kring bood h.'j daarna kam. Stoetzer als aandenken aan zijn strijd^ makkers v*n beneden de Schelde een mooie vulpen nan. Met een driewerf Hou Zee voor de- r -heldenden Kringleider, besloot kam. Ha-' me';nk z^jn'toespraak. Hierna nam kam. Stoet zer het woord. Aercerst sprak hij zijn dank uit voor het rx ;ïe en practische geschenk. Sprekende over c'::i t--;d, welke hij in Zeeuwsch-Vlaanderen cewerkt heeft, gaf hij te kennen, dat hij hier graag was. Hij had *de Zeeuwsch-Vlamingen Leren kennen als eerlijke menschen, prettig in een omnang en rondborstig. Nooit, 'zoo zeide h'j, zal ik den tijd, dien ik in Zeeuwsch-Vlaan- r :?n heb doorgebracht, vergeten. Hij beloofde 1. r neg eens een bezoek aan dezen Kring te zimen brengen. Den Gemachtigde van den Leider bracht hij dank voor-de verleende hulp en samenwerking en voor het in hem gestelde vretrouwen. Daarna sprak de Gemachtigde van den Leider. Ook kameraad Dekker zag kam. Stoetzer niet graag uit Zeeland vertrekken en had getracht hém voor het district Zeeland te kunnen be houden. Maar de Leider had een andere taak voor hem. Vervolgens gaf kam. Dekker een uiteenzetting van de reorganisatie van het Dis trict en legde, er den nadruk op, dat deze tijde lijk zou zijn. Hij wees er verder op, dat het de plicht7 is van alle kameraden en kameraads- kes om hun uiterste best te doen voor hun Volk en Vaderland. Als.we zien met welk een moed en wilskracht onze kameraden aan het Oostfront strijden voor de toekomst van Neder land en welke offers door die kameraden ge bracht moeten worden, dan mag voor ons hier aan het thuisfront geen enkel offer te groot geacht worden. Hij twijfelde er niet aan, dat in de toekomst de Kring Zeeuwsch-Vlaanderen 'nog meer zal uitbreiden. Verder wees kam. Dekker er op, dat het noodzakelijk is ook de jeugd in Nationaal- Socialistischen geest op te voeden. Daarom is het noodig, dat alle jongens en meisjes lid worden van den Jeugdstorm., Niet alleen de kinderen van de leden, die zijn vanzelf sprekend lid van den Jeugdstorm, maar de jeugd in het algemeen moet opgewakkerd worden, en vooral de ouders moeten er toe gebracht worden om hun kinderen inplaats van langs de straten te laten slenteren, te laten genieten van het mooie werk dat de Jeugdstorm voor onze jeugd doet. Ook*de N.S.V.O. had de aandacht van kam. Dekker. Hij wekte alle kameraadskes op, lid te worden en hun krachten te geven voor het mooie en verdienstelijke werk, dat door de N.S.V.O. verricht wordt. De Gemachtigde besloot zijn toespraak met kameraad Stoetzer het beste voor zijn verdere leven te wenschen. Met het zingen van het 6de couplet van het Wilhelmus werd het officieele^ gedeelte van deze bijeenkomst gesloten. Daarna werd de vergadering voortgezet in kameraadschappelijk samen zijn. Het orkestje speelde onze strijdlie deren, die door* de aanwezigen allen uit volle borst wérden meegezongen. H. Oproep aan Onderwijzers en Onderwijzeres sen, welles lid zijn der N.S.B. of sympathiseeren met de Nationaal- Socialistische gedachte, worden verzocht, aan mij hun personalia in te zenden, voor zoo ver zij er prijs op stellen een andere stand plaats, al dan niet in Zeeland, te v krijgen. De Gemachtigde van den Leider in Zeeland, JAN DEKKER, Brieven adresseeren Koningstr. 4, Goes. Aanvragen voor uitkeering Reeds zijn de buurtschappen der Winterhulp Nederland in Zeeland wederom hun jaatlijksche werkzaam heden begonnendezen keer voor de uitkeeringen in het kader van het seizoen 19421943. De buurtschapshoofden moesten voor de tweede helft van de maand Sept. bij het Provinciaal Bureau .te Middel burg een opgave indienen van het aantal volksgenooten, dat naar de meening van de buurtschapshoofden voor een Winteihulpuitkeering in aanmerking komt. Aan de hand van het opgegeven aantal personen, zal men de grootte der uitkeeringen in de onderscheidene Zeeuwsche gemeenten althans bij be nadering kannen vaststellen. De Winterhulp in onze provincie zal evenals het vorige jaar wederom in een groot aantal gezinnen of bij alleen staande volksgenooten den stoffelijken nood leenigen, niet door middel van een schriele bedeeling, doch door te zorgen dat inderdaad een ruime ver lichting gebracht wordt. De Winterhulp zal daar om zoo te zeggen in het aanstaande jaargetijde niet alleen de kaas op de boterham brengen, maar ook de suiker in de koffie en al bestaan de giften uit waardebonnen voor levensmiddelen, verwarming en kleeding, op deze wijze komt in de gezinnen ook wat geld vrij voor de genoegens die iederen volksgenoot toe komen. Immers komt op deze wijze ook de mogelijkheid, als het er af kan, voor een kaartje in de bioscoop en eén glaasje bier op den Zondag. Als dit alles op gepaste wijze gebeurt misgunnen we de volksgenoote die de hulpverleening van de W. H. N. ondervindt zelfs niet een mooie permanent in heur haar, Zooveel is wel zeker, dat Zeeland met zijn rijken bodem doch voor een goed deel vrij arme bevolking, dit jaar het werk van de Winterhulp eens te meer zal ervaren als een zegenrijken arbeid voor het Volk door het Volk, omdat geleerd .door de ervaring een nog betere regeling der uitkeeringen verkregen is als in vooraf gaande jaren. Wij willen er ook nog op wijzen, dat thans reeds ge legenheid bestaat om bij de blokhoofden en de buurtschaps hoofden aanvragen om uitkee ring in te dienen. Deze aanvragen 'worden dan zoo snel mogelijk door de plaatselijke medewerkers onder zocht. Komt men in aanmerking voor een uitkeering dan wordt men op een lijst geplaatst. De termijn voor het indienen der aanvragen sluit voor de eerste uitkeering op 23 September. Zoo bleef van den schooner droom uit het jaar 1918 niets over. Ook de parlementaire démocratie had den ar beider geen voordeel opgebracht. De leiders, vooral die der vakvereenigin- gen,' waren zich de leemte, welke ont staan was, wel bewust. Men besloot zich een nieuw doel te stellen, een nieuw ideaal op te bouwen, een nieuw geloof in het leven fe roepen. 'En men vond de bedrijfsdemocratie uit, die dan een der wegen zou zijn, welke tot ver wezenlijking van het socialisme zouden voeren. Al was men dan ook niet ln staat het socialisme 'te verwezenlijken, dan zou toch op zijn minst genomen, naast de parlementaire democratie, d.w.z. het rechf van medezeggingsschap in de leiding van den staat, ook de bedrijfs- democratie, het recht van medezeg gingschap in de leiding van het be drijfsleven treden. Langzamerhand zou dan, eventueel tengevolge van het regelmatig doordringen in het bedrijfs leven, i.ch nog datgene bereikt worden, wat men in 1918 niet met één slag had kunnen winnen, n.l. de socialisatie van het bedrijfsleven. Men kon nu, aan de hand van de vroegere, vóór den we reldoorlog geldende theorieën van het Revisionisme, spreken van een „groei end socialisme". Eq was er in werkelijkheid nu niet -veel, dat in dit opzicht positief te waar deeren vief Reels overtuigd van de twijfelach tige waarde derparlementaire demo cratie, werd in 1920 de bedrïjfsraden- wet afgekondigd, welke de bedrijfs- democratie moest verwezenlijken. De arbeider verkreeg door deze wet het recht van medezeggingschap in de leiding van het bedrijf. Hij kon door middel van zijn vertrouwensmannen bij het aannemen en ontslaan van ar beiders zijn meening doen gelden. Hij kon invloed uitoefenen bij het bepalen der loonen, en op de arbeidsregeling in het bedrijf. Hij kon nu de nieuwe arbeidswet, welke^eveneens in den tijd na den oorlog tot stand was gekomen, heipén toepassen. Hij was zich ervan bewust, dat de ondernemer niet meer zooals vroeger heer en meester in eigen huis was en dat deze nu niet meer kon doen en laten, zooals hem dat paste. "En dat wilde'heel wat zeg gen. Want het verhoogde en versterkte het zelfrespect van den arbeider. Men moet namelijk niet uit het oog verlie zen, dat de Duitsche arbeider den strijd Tot het Rechtsfront behooren Afd. A. Réchterlijl Macht (rechters en iedereen, die werkt op de recht bank, zooals griffiebediende, enz.). Afd. B. Politie (iedereen die met de politie te maken heeft, bijv. typistes bij politie-instanties, enz.). Afd. C. Advocaten en personeel. Afd. D. Notarissen en personeel. - Afd. E. Belastingconsulentenen per soneel. Afd. F. Accountants en personeel. Onmiskenbare schakel in de keten der onderzoekingen betreffende verleden, aard en samenstelling^ van ons Zeeuw sche volk» Alhoewel onze familienamen pas in den Fran- schen tijd, bij de invoering van den Burgerlijken Stand, een staatsrechterlijk karakter gekregen hebben, zijn de familienamen als zoodanig reeds veel ouder. Omsrteeks het jaar 1000 komen de eerste sporen hiervan voor. De adel gaf uiteraard hier het voorbeeld en geleidelijk aan volgden de burgers hun voorbeeld, om zich naar den ge meenschappelijken stamvader te noemen. Tot ongeveer .1450 is er in de erfelijkheid van familienamen niet de minste regelmaat te bespeuren. Het kwam zelfs nog veel voor, dat zoons van denzelfden vader zich met verschil lende namen noemden, terwijl anderen volston den met het patronimicum (voornaam van den stamvader) Ook kwam het nog"" veel voor, dat kinderen zich naar de moeder noemden, vooral wanneer deze van voornamer geslacht was of wanneer de vader nog geen familienaam aangenomen had. Eerst in den loop van de 17e eeuw werd de gewoonte om vaste erfelijke familienamen aan te nemen in Holland en Zeeland algemeen gebruikelijk. En bij decreet van Keizer Napoleon, d.d. 18 Augustus 1811, wefden de ingezetenen van Holland, die toen nog geen familienaam voer den, aangezegd om binnen de termijn van één jaar er een aan te nemen. Dat aan dit decreet niet algemeèn gevolg werd gegeven, blijkt uit een Koninklijk Besluit d.d. 8 November 1825, waarin staat, dat het in sommige gedeelten des Rijks nog steeds plaats vindt om geen eigenlijken geslachtsnaam te voeren, maar integendeel ver anderlijke bijnamen tedragen en deze telkens, bij verandering van woonplaats, met andere namen, die ontleend zijn, te verwisselen. -Dit is blijkbaar'voldoende geweest, want van latere besluiten is geen sprake -meer geweest. Wie meer over de geschiedenis van de Ne- derlandsche wetgeving op de namen wil weten, verwijs ik naar het boekje „pe strijd om de geslachtsnamen" van A. Vrieze (Uitgave N.V. Samson, Alphen aan den Rijn). Op een betrekkelijk gering aantal na zijn alle Nederlandschè familienamen terug t£ bren gen tot 4 hoofdgroepen, en wel 1. Patronymica (vadersnamen) 2. Namen ontleend-aan aardrijkskundige plaat sen, huisnamen en namen ontleend aan ge- velsteenen, uithangborden, enz.; 3. Namen ontleend aan ambachten en bedrij ven, enz.; 4. Namen van allerlei oorsprong (lichamelijke en geestelijke eigenschappen, planten, die- ^ren, enz.). 1, Patronymica. Deze zijn de oudste van onze geslachtsnamen. Niets" lag toch meer voor de hand, dan dat de zoon zijn verwantschap met zijn vader in zijn naam deed uitkomen. De eenvoudigste manier om aan te duiden, wiens vader iemand was, bestond in de bijvoeging van „zoon", ach- ^ter_den naam van den vader. Bijvoorbeeld. Klaas Janszoon, hetwelk in het spraakgebruik langzamerhand vervormde tot Klaas Jansen of Janse. De volledige vorm komt nog in enkele fa milienamen voor, zooalsHuissoon, Pierson, Neeteson, enz. Van dubbele namen zijn bijvoorbeeld afge leidKoppejans (van Ja-cop Jan), Coppoolse V(van Cop Pool), Koppenol (van Ja-cop Nol). In Friesland vindt men daarentegen de uit gangen -inga en -ma, hetwelk eveneens betee- kent zoon van. Bijvoorbeeld Jelleraa (zoon van Jelle), Roukema (zoon van Rouke), Aukinga (zoon van Auke), Douwenga - (z. v. Douwe), enzoovoorts. En in de_Saksische streken van ons land (Twente en. .Drenthe) de uitgang -ink. Bijvoor beeld Hesselink (zoon van Hessel), Ebbink (zoon van Ebbe), enz. Talloos zijn echter de vele namen, afkomstig van voornamen, welke vervormd zijn of heden niet meer bestaan. Hieronder enkele voorbeel den uit de vele namen Boele, Bole, Bol(Boelens, Boolen, - Boole- man, Bolle,"Bols* Boon, Bonte(Bctone, Boonsma, Bons, Bontink, Bontkes) Buddo, Butte, Fotte(Budding, Buttinga, Bot- tema) Domis(Domisse, Dommisse) Faas(Faasse) Kolijn, Kool -Meeus Wisse (Kolijn, Colijn, Cool, Ko- le, Kooien) (Meeuwse, Meeuwisse) (Wisse, Wissing, Wis- sink) In de eeuwen na de Hervorming stelden vele intellectueelen er prijs op, hun naam eén ge fleerd aandoende klank te geven, door hun naam 'een'Grieksche of Latijnsche uitgang te geven. De Grieksche uitgang vindt men in namen alsHermanides, Paulides, Mensonides, enz. De Latijnsche uitgang inHajenius (van Hajo)# Jansonius, Koppius (van Kop is-Ja-cop). H. M. STOPPELENBURG, (wordt vervolgd.) nooit uitsluitend om de verbetering van zijn materiëele positie voerde, doch on tegenzeggelijk ook altijd daarom, op dat rpen hem als mensch en persoon lijkheid meer dan tot nog toe het geval was, zou respecteeren en waardeeren» Deze bedrijfsradenwet bracht hem in derdaad een stap verder in deze rich ting. De vakvereenigingen deden daar om ook alles'om de positie van de be drijf sraden te verstevigen. Een op groote schaal opgerichte be drijf scur sus moest de leden van d?n bedrijfsraad vertrouwd maken met a7"e wettelijke bepalingen en hen op dg hoogte stellen van alles, wat zij bij de uitoefening van hun ambt moesten weten. Deze bedrijfsraden hebben dan ook hun positie in den regel niet mis bruikt, vooral waar zij bij langere uit oefening van hun functie meer en meer inzicht kregen in den gang van zaken van het bedrijfsleven en den automati- schen samenhang van bepaalde instel lingen erkenden. Aan de eigenlijke leiding van het bedrijf namen zij evenwel geen deel en ook de poging de bedrijfsraden bij de kapitalistische ondernemingen, door 't afvaardigen van een gevolmachtigde, meer tot hun recht te doen komen, was geen succes. Het was den enkelen ar beider, die tenslotte weinig op de hoogte was van-den economischen sa menhang van het groote bedrijfsleven, niet mogelijk om ook maar eenigen in vloed op de te nemen besluiten uit te oefenen. Zoo bleef de bedrijfsraad voor de groote massa toch slechts een onvol komen instelling. Doch men nam het voot hem op, aangezien de lfiders deze instelling als een schrede, op den weg naar het socialisme voorstelde^ en omdat zij ook inderdaad den arbei der in het bedrijf een zekere moreele houvast gaf. Men had b.v. óok de groote arbei dersbond opgericht, die door middel van haar kapitaal in een reeks van bedrijven de macht in handen had, daar was de „Volksfürsorge", de groot ste van allé door de vakvereenigingen opgerichte verzekeringsmaatschappij en en tenslotte had men nog de machtige organisatie der coöperatieve verbruiks- vereenigingen, welke een eigen pro ductie-apparaat hG[d opgericht en die in de vervaardiging van zekere ver- bruiksgoederen zich onafhankelijk van den particulieren, kapitalistischen han del had weten te maken. Weliswaar begreep ook hier de groote massa niet altijd direct de "on middellijke waarde en het directe nut dezer instellingen, want de arbeiders- bank betaalde geen hoogere rente dan de overige banken of de gemeentelijke spaarbanken, en de waren in de coöpe ratieve verbruiksvereenigingen waren niet beter, ook niet goedkooper dan bij de kleinhandelaren. De werktijden en de arbeidsvoorwaarden jn de arbei- dersbedrijven waren in werkelijkheid ook niet gunstiger dan in overeenkom stige particuliere ondernemingen. En de hooge salarissen van de leidende employé's zetten veel kwaad -bloed. Doch men ondersteunde al deze instel lingen, zooveel men kon, omdat men steeds weer te- hooren kreeg, dat zij alle bouwsteenen waren, waaruit het nieuwe socialistische rijk zou worden opgebouwd. (wordt vervolgd.) om het Gelijk weleer, in Mozes' dagen, reeds Meyer aan Cohen' kwam vragen hoe 't met het goud van Aron ging en iedereen z'n allegaartje, (de beugeltasch van tante Saartje en menig ander kostbaar ding) van meer of minder hooge waarde, ill eenen zak bijeen vergaarde en deze op de schouder hing van Sam, die tusschen schafttijd even de spullen aan den man zou geven, die alles bijelkaar- ontving, om van die schitterende zaken *t beruchte Gouden Kalf te maken, waarna men er tpe overging, met heel de uitgelaten schare als gekken, en als halve garen* tes dansen ïn een groote kring, die door die heele_ troep malloten rondom hun Afgod was gesloten Zóó dansen ook in onze. dagen degeen' die vette jassen dragen (van d' uitverkoop bij Oome Jan) met hen, die ^zeggen: Heere-Heere, en ondanks dat, toch nimmer leeren dat ook de tijd verand'ren kan..^. Zoo dansen gladde advocaten, gearmd met hen die steeds vergaten dat -t zwoegeh van de „Kleine Man" niet enkel is voor den Hebreeër, of voor den puffende O-W-er, maar dat de man van „Onderjan" - ook recht heeft op z'n middagprakkie, en -op 'n goed cónfectiepakkie, en dat hij óók iets eischen kan.... Zoo dansen dommen en geleerden, Ozo-ers en geraffineerden, de heele trieste rataplan, de harlekijnen en piassen, ze dragen op hun zwarte jassen het teeken van de Ku-Klux-Klan Ze dansen op hun platte zolen (Baas Roosevelt heeft het bevolen), en Churchill geeft het tempo an Pas op, .gij goudbeluste bende, degene die gij steeds miskende heeft eenmaal reeds de. Tempelzaal gereinigd van de numtbesnoeiers, en andere vaiuta-knoeiens er uit gerammeldallemaal- J. v. d. B.

Zeeuwsche Stroom | 1942 | | pagina 3