Het Zeevaartfront Heemkunde-? Let gezin in het Nieuwe Duitschland Wie heeft den oorlog gewild? A.V.L.O.N. Waar leert men Landelijke Sportdag te Deventer Wat steeds maar op zich wachten laat. Herlevend Nederland Van een pastoor, die buiten zijn boekje gaat in. ui. Ook de U.S.A. hadden een groot belang bij de oneenigheid in Europa. Voor de Vereenigde Staten beteekende de wereldoorlog het einde van een eerste imperialistisch tijdperk, waarin talrijke Middel-Amerikaansche streken of gebieder). in den Grooten Oceaan. Seels geannexeerd, deels afhankelijk gemaakt werdenen Zuid-Amerika tevens volkomen geknecht werd op fi nancieel gebied. Door de oorlogsleve-' ranties aan de geallieerden steeg de Noord-Aperik. goudvoorraad tot onge hoorde proporties, terwijl de industrie zich uitbreidde tot verre boven de be hoeften van het eigen land. Daar goud slechts voordeel.oplevert, indien het „belegd", m.a.w. uitgeleend kan worden, en daar bovendien Noord- Amerika op stukken, na niet zooveel goud kon opnemen als het bezat, zoo moest het, wel zi n toevlucht nemen tot beleggingen in het buitenland. Doch het buitenland kon alleen rente betalen in den vorm van goederen, daar het zelf niet genoeg goud ter be schikking had. Zoodoende waren de Vereenigde Sta ten genoodzaakt tot een aanzienlijke invoer van grondstoffen en industrieele producten over te gaan indien het ka pitaal in het buitenland moest worden ondergebracht. Een dergelijke invoer moest dan tevens de eigen over voerde industrie doodelijk beïnvloe den, omdat deze gedwongen was te exporteeren om zelf te kunnen bestaan. De kapitalisten en industrieelen ver tegenwoordigden aldus tegenoverge stelde interessen die ook door Roose velt's New Deal plan niet bij elkaar gebracht konden worden. Resultaat 10 millioen werkloozen, die in 1939 waren ingeschreven. Ex-Presi dent Hoover voorspelde steeds weer 'n .komende revolutie en de toestand werd zóó dreigend, dat onmiddellijk een of andere uitweg gevonden moest wor den. Deze - uitweg was de oorlog, een Europeesche oorlog van groote afme tingen, die evenals de wereldoorlog voor de Vereenigde Staten kapitaals- beleggingsmogelijkheden en tevens oorlogsleveranties moest brengen. Om deze en om geen andere reden heeft Roosevelt stelselmatig het uitbre ken van de vijandelijkheden in Europa ondersteund en tevens veroorzaakt en, door zijn. garanties aan Polen, Engeland en Frankrijk een oorlog* ontketend die heel Europa in dood en tranen zou stc een. Doch dit was juist zijn bedoe ling want slechts de vernietiging vqn de Europeesche concurrentie zou in" staaf zijn de Noord-Amerikaansche crisis uiteindelijk op te lossen en de revolutie te verhinderen. Indien de Europeesche industrie en de verzorging, met grondstoffen ervan slechts gedeel telijk intact bleven, dan zouden de Vereenigde Staten namelijk na dezen In den laatsten tijd verschijnen tal van werken, verscheidene artikelen, in tijdschriften en wordt veel gepradt over Heemkunde, Sibbekunde en Volks kunde, drie onderwerpen, die in den tegenwoordigen lijd in het middelpunt der belangstelling staan en waarover wij successievelijk het een en ander zullen mededeelen, wetende, dat daar door de belangstelling zal gewekt kunnen worden van velen onzer lezers, die daarvan zoo goed als niets weien, doch er gaarne meer van willen weten. Deze onderwerpen zijn evenwel ,zoo nauw aan elkaar verwant, dat men Bij de bestudeering van het eene onge merkt het terrein van het andere be treedt. Volgens Van Dale's woordenboek is heem een huis, hoeve of boerderij, zoo dat Heemkunde beteekent de kennis van ons huis, van onze hoeijp, van onze boerderij, derhalve van den grond waarop onze vaderen geleefd hebben, het erf van onze vaderen. De kennis van de heemkunde is veel ruimer en veel' meer omvattend dan men oppervlakkig zou vermoeden. Het bestudeeren der kennis van de eigen hoeve, van het eigen erf, van den eigen grond is niet alleen interes sant, doch zelfs leerzaam en zeer boeiend. Voortdurend wordt men ge sterkt in den wil tot het opzoeken en nagaan van meerdere gegevens en het opdoen van meerdere kennis over het eigen erf, over den eigen grond, over den grond, waarop onze wieg heeft gestaan en waarop die van onze na zaten zal staan. - In uw eigen dorp. Heeft de lezer er wel eens over na gedacht dat men op de lagere school u<3 aardrijkskundeles in de lagere klas-1- sen is begonnen met heemkunde?, immers meester begintmet een kaart -van het dorp, waarop de verschillende Siraten der gemeente met eenvoudige en sobere lijnen zijn aangegevenhij vertelt de kinderen welke htndere ge meenten ten noorden, zuiden, westen en oosten aan de eigen gemeente gren zen en gaat met de kinderen het dorp in om de richting der windstreken aan te duiden en om ter plaatse een en ander van het dorp te vertellen, waar cue grenzen -zijn, hoe ze aangeduid worden en waarom die grenzen er zijn. Het allereerste uitgangspunt is de omgeving van de school en telkens Wordt een andere omgeving opgezocht de plaatsen waar de mooiste vogels te oorlog weer voor dezelfde moeilijkhe den s'.aan als na den wereldoorlog, echter met dit verschil, dat de opeen1 hooping van het goud en d® overpro- auctie in de industrie de crisisfacto ren zich nog aanzienlijk vergroot zouden hebben. Slechts indien Europa en zoo moge lijk ook alle andere door de U.S.A. niet gecontroleerde gebieden, hun grond- stoffenproductie en ook hun industrie totaal verloren, indien ze dus tot den rang van koloniale gebieden afdaal den, slechts dan kon Roosevelt erop rekenen dat hij op langen termij# zijn eigen industrie zou kunnen aan den gang houden, en dat hu tevens zijn goudvoorraad winstgevend zou kunnen beleggen. De politiek van de „verbran de aarde", welke zoowel door de. UdSSR alsook door de Regeering van Nederlandsch Oost-Indië wordt toege past, ligt derhalve volkomen in de lijn van de Amerikaansche doelstelling. Vandaar dan ook, dat elk .op zichzelf staand.geval in de pprs der V.S. leven dig begroet wordt. En ofschoon Roose velt om reeds te voren verklaarde redenen in Duitschland zijn voornaam- sten vijand ziet, zoo verheugt hij zich daarom evenzeer over elke Duitsche bom "die op een Engelsch industrie centrum nederdaalt. Hij heeft duidelijk ingezien zulks in tegenstelling met vele Europeanen dat deze oorlog thans een oorlog van continenten, is om die redenen dringt hij op syste matische wijze tegen Europa, bezet Engelsche steunpunten, legt een basis in Liberia aan, en heeft zich op Groen land,^ IJsland en ook Noord-Ierland vastgezet. Duidelijk is dat deze politiek tevens tegen Engeland is gericht als Britsch wereldrijk dat onder den druk van de vorming der „groote ruimten" zien- derwijze uiteenvalt en zijn. suprematie reeds lang heeft verloren zelfs indien de geallieerden den oorlog mochten Winnen, zou Engeland zijn oude macht nooit meer kunnen terugkrijgen onder de verblinde leiding van Churchill, strijdt het heden uitsluitend voor Noord- Amerikaansche belangen, en wel pre cies als. de Europeesche emigranten- regeeringen in Londen, met de Neder- landsche aan het hoofd. Zooals de tweede intusschen waardeloos ge worden reden voor den o&rlog, de wil van Engeland was, om het Europee sche continent in bedwang te houden, ten einde zijn suprematie te bunnen redden, zoo ligt dus de derde reden in de onbekwaamheid van Noord-Ameri- ka om zijn eigen economische crisis meester te worden en in de poging om deze door een Europeesche oorlog op te lor sen. Het doel is hierbij de totale niet-I' .oord-Amerikaansche concurren tie te vernietigen. (Wordt vervolgd) vinden zijn, waar de mooiste en 'dikste boomen staan, waar de salamanders en de boomkikkers leven, waar de zwa nebloem en andere mooie planten groeien, waar een oud en interessant of historisch gebouw staat, ejn aardig wegje wordt gevonden, enz. Op deze manier maakt de meegter de kinderen vertrouwd metshet heem, een deel der natuur. Wat is kennis der natuur anders dan de kennis van den bodem mefSzijne bewoners, met zijne plantengroei en dierenrijk Heemkun de is dan ook niets anders dan kennis van bloed en van bodem. Wat onze moois schorren u leeren. Beginnen wij met den bodem. De belangstelling gaat dan uit naar het ontstaan van den bodem, naar den strijd tegen de zee, naar het ontstaan van de polders, voor onze 'provincie een zeer belangwekkende geschiede nis. Breng eens .een bezoek aan één onzer mooie Zeeuwsche schorren en bestu» deer daar eens de plantenwereldU. zult tot de ontdekking komen dat ge daar tal van planten vindt, die ge nim mer te voren hebt gezien. Heeft U wel eens gehoord van de Obione en van het Zeeraket? Tracht te weten te komen, wanneer op het schor lamsoor, zeekraal en En gelsch gras verschijnt, of in welke periode van den aanwas van een schor de eene plant de andere verdringt. In het Sloe, in den Braakman en in het verdronken land van Zuid-Beveland en in dat van Saeftinghe zult gij inte ressante ontdekkingen doen. Weer an dere ontdekkingen doet ge op in het Zwin, dat onmiddellijk achter dè duinen ligt en daardoor een andere bodem gesteldheid heeft dan het verdronken land van Saeftinghe of de Braakman. Zoo vindt ge o.a. in het Zwin bijzon dere en prachtige schelpen, die ge nergens anders in Zeeland vindt, het zijn vóórhistorische schelpen. In deze schorren treft ge verder in teressante vogels aan, als wulpen, ture luurs, kluten, strandpte-viers, enz. Men moet deze vogels beschouwpn op een rustig plekje, nagaan welke bewegin gen ze maken en welke geluiden ze geven: Let bijvöorbeeld op het maaien van een kluut iri zoo'n kil midden in het schor. Al spoedig komt men tot <^e ontdek king welke planten en dieren hier in- heemsch zijn, m.a.w. tot ons heem be- hooren. Naast de bodemgesteldheid zijn dus plant- en dierkunde onderdee- len der heemkunde. Dankbare objec ten daartoe heeft men in onze provin cie te over. M. Zeemansstand in Zeemanshand Het jongste front dei- N.S.B. geniet nog niet die bekendheid onder kameraden en buiten staanders, die het verdient. Daarom lijkt het nuttig, doel en streven nader uiteen te zetten. Doel is in de eerste plaats alle personen, die belang hebben bij de zeevaart, samen te bun delen in de tweede plaats', die belangen te stimuleeren en te behartigenden zeemans stand en zeevaart weder die plaats in ons Volk te heroveren, waarop zij krachtens ver-, leden, kunnen en algemeen nut recht hebben. Steeds nog ging de zeevaart vooraf aan den handel, bezit van koloniën en welvaart van ons volk; zoodat zij als een der fundamenten van ons maatschappelijk bestaan beschouwd moet worden. Steeds weer waren Nederlandsche zeelieden pioniers, of het ginq om de Oostzee-» gebieden of om de Indische. Ook in de toekomst zal er voor de zeevaart die plaats ingeruimd moeten worden, waarop zij aanspraak kan makephier zal het zee vaartfront voorop gaan en de spits vormen' van het geheele bedrijf. Over het belang van de zeevaart met al haar nevenbedrijven voor ons volk kunnen we kort zjjn. Noemen we slechts de scheepsbouw, dan is het iedereen duidelijk, dat ons komende staatsbestel alles in zal moeten zetten, om onze plaats onder de andere volken te-behouden. Het zeevaartfront wil dus samenbundelen en in Nationaal-Socialistischen geest die maat regelen voorbereiden, waardoor aan de«e be langrijke greep in onze volksgemeenschap haaf plaats in de komende Nat.-Soc. Staat wordt verzekerd. Zij heeft afdeelingen voQr alle ge ledingen van het bedrijfsleven, aan liet hoofd waarvan Nat.-Socialisten staan uit die organen zelf. -Hier vinden allen dus een plaatsen de~ verhouding tot de andere fronten is waar borg, dat waar interessen van andere categoriën worden geraakt, deze eveneens zullen zijn ge- De sportwedstrijden, die te Deventer werden gehouden, zijn werkelijk in alle opzichten een groot succes geworden. Alle gewesten van den Jeugdstorm waren vertegenwoordigd, ook Gewest Zeeland was natuurlijk present, hoewel onze hoop niet groot was om iets geweldigs te presteerem De voornaamste oorzaak was wel hierin ge legen, dat de Zomeractie het Jeugdstormwerk had stilgelegd. Maar onze vaste wl is, dat wij volgend jaar beter voor den dag zullen komen, dan zullen wij laten zien, dat Zeeland heusch wel wat kan en zullen we dan ook wel .een -andere plaats bereiken, dan de laatste op twee na. Prachtig was het om dit sportfeest te zien t vroolijk wapperden de vlaggen in Deventer. Het weer was mooi, zoodat alles medewerkte om dit feest te doen slagen. Na aankomst van de treinen marcheerden de Vendels Stormsters en Stormers naar het sportterrein. Met hoornblazers en tamboers voorop onder dreunend tromgeroffel en schal lende trompetten marcheerden we door Deven- ters straten. De wedstrijden verliepen vlot, zoodat 't einde er was voordat we het wisten. Toen kwam het hoogtepunt van den dagde opmarsch van den Jeugdstorm op het veld, waar de Leider de prijzenuitdeelde aan de winnaars. Ook 'Zeeland was er gelukkig bij vertegen woordigd, en wel Wachter Driessen uit Vlis- singen, die de derde prijs won met kogelstooten. Zoo is dit sportfeest niet alleen een mooie herinnering, maar tevens een aansporing om het volgend jaar met zoo'n ploeg uit te komen, die zich meten kan met de besteii van het land. J. QUIST, Streekleider Zuid-Beveland. „De Ver. S'aten zullen 'den dapperen bondgenooten alle beschikbare hu'p doen toekomen." Cordell Hull in zijn Radiorede. waarbogrd en niet worden geschaad- Zoo komt een organische opbouw tot stand het front wil stimuleerend, corrigeerend en op voedend werken, dit laatste in Nat.-Soc. zin. Hierdoor zal de kameraadschap van alle wer kers worden bevorderdniet meer zullen de werkers in diverse verschillende groepjes zijn verdeeld, doch in één machtige organisatie. De slagzin van ons front„Zeevaart is noodzaak", afgeleid van het door de oude Romeinen uitge sproken en begrepen woord „Navigare ne- cesse est, vivere non" (Varen is noodzakelijk, leven niet) zal door het Zeevaartfront weder voor ons volk duidelijk, gemaakt worden.' Helpt dus allen mede ons front grcot en sterk te maken, tot heil van ons volk. Hou Zee I Zeevaartfront, Nassauplein 7, Den Haag. De tentoonstelling „Herlevend Ne •Ier land", ~die gehouden wordt te Utrecht in gebouw Zuilenstraat 8, van 29 Oogst maand. tot 27 Herfstmaand a.s. ver-' dient alleszins de belangstelling. De tentoonstelling geeft een overzicht van het ontstaan, de ontwikkeling en den strijd van. het Nationaal-Socialisme (Fascisme) in het algemeen en van de N.S.B. in het bijzdnder en van datgene, wat door het Nationaal-Socialisme in de laatste jaren in Nederland werd voorbereid en is bereikt. Hef organiseeren van reizen naar Utrecht voor een bezoek aan de ten- toonstelling, kunnen wij, allen sterk aanbevelen. Op de tentoonstelling zijn altijd kameraden aemwezig om de be zoekers rond fe leiden, doch om een goed verloop van bezoek in kring- of groepsverband te verzekeren, verzoe ken wij U een week tevoren bericht aan de Hoofdafdeeling Pers en Propa ganda, Maliebaan 31, Utrecht te zen den. De tentoonstelling is dagelijks ge opend van 10— W uur en van 19.30 22 uur. Zondags" van 12 tot 17 uur. Algemeen Vootziemngsfonds voor Leeraren en Onderwijzers in Nederland. Door het hoofd van het Nederlandsche Op- 1 voedersgilde is bovengenoemd fonds gesticht. De Stichting stelt zich ten doel 1. Uitkeering bij ziekte tot 75% van 't salaris 2. Uitkeering van operatiekosten - ,3. Uitkeering bij" bevalling 4. Het verleenen van rechtskundigen bijstand; 5. Mede te werken aan de vorming van de Nederlandsche leeraren en onderwijzers. De Stichting is toegankelijk voor alle Neder landsche leerkrachten, onverschillig of zij werk zaam zijn bij het voorbereidend-, het lager-, het technisch-, het gymnasiaal-, het middelbaar- of het hooger onderwijsonverschillig ook, of zij werkzaam zijn bij het openbaar- dan wel bij het bijzonder onderwijs. Uitdrukkelijk wordt vastgesteld, dat het lid- jaaatschap van geen enkele vereeniging van onderwijzers en/of leeraren vereischt is, dus ook niet van het Opvoedersgilde, om tot het A.V.L.O.N. te kunnen toetreden. De leden van dè twee onderwijzers organisaties, welke nu onder toezicht staan van Prof. Dr. R. van Genechten, kunnen' tot het A.V.L.O.N. toetre den zonder de gebruikelijke wachttijd van één jaar. De kosten bedragen slechts een half procent van het salaris. Meerdere onderwijsmenschen zouden wel graag aan de vernieuwing van óns onderwijs willen meewerken en de band met hun oude organisatie verbreiden, maar zien daar tegen op, omdat zij dan afstand zouden moeten doen van de nan het lidmaatschap dier -organisatie verbonden voordeelen en rechten. Het A.V.L.O.N. vergoedt hun echter deze voordeelen en rechten ruimschoots tegen een minimum bijdrage. Aanmelding voor het lidmaatschap- A.V.L.O.N., Jozef Israëlslaan 46, 's-Graven- hage of bij den districtsvertegenwoordiger voor Zeeland, den heer J. Bongertman, Touwbaan A 270 c, Zierikzee, bij wien men tevens alle gewenschte inlichtingen kan bekomen. Er zijn géestelijke herders die N.S.B., Ned. Arbeidsfront, enz. tegenwerken. Zoo ook de pastoor van Koewacht, het vriendelijke plaatsje in het Zeeuwsch-Vlaamsche land. Op 2 Augustus was de pastoor 25 jaar pries ter, welk feit niet ongemerkt voorbij kon gaan. Dat voor deze gebeurtenis de pastoor iets aan de armen zou willen schenken, wij kunnen dit slechts waardeeren. Echter niet de wijze waarop dit nu is gedaan. Waarom moet bij het bezoeken dan gevraagd worden of de volksgenooten lid van de N.S.B. of het Nederl. Arbeidsfront zijn? Indien zij door een lidmaatschap blijk gaven jden nieuwen tijd \e verstaan, dan was er voor hen* niets. De Pastoor ging zelfs zoover, te adviseeren om eventueel uit den bond te gaan, dan kreeg men nu nog direct, ook den a.s. r winter 1 Er waren enkele leden van het N.A.F., die noodgedwongen een lidmaatschap hebben ont kend, zoodat zij in het bezit kwamen van 15 gulden. Deze menschen ontvingen dan de toe zegging, dat zij straks niet zouden vergeten worden. Maarniet in de bond gaan,0 hoor Een der parochianen is daarop met een beurs gekomen, en heeft mijnheer pastoor zoo veel guldens gegeven als er inwoners op Koe wacht warenomdat mijnheer pastoor zooveel had uitgedeeld. Nu kan Z. Eerw. dus straks weer voor Sint Nicolaas gaan spelen en op deze wijze trach ten de nieuwe gedachte tegen te werken. Doch door hef'Nationaal-Socialisme en door het op de bres staan voor de belangen van de arbeiders vanwege het NJV.F., zal het straks niet meer noodig zijn, dat de menschen zich behoeven te laten omkoopen. Eventueele socia le zorg zal dan door den Nederl. Volksdienst- geschieden, ongeacht geloof of politiek inzicht van deze volksgenooten Onze strijd gaat daarom niet tegen het ge loof, maar tegen geestelijke herders, die van hun ambt misbruik maken en zich begeven op een terrein waar zij niet behooren te komen. Maatregelen om het gezin te beveiligen. Erfelijkheïdsrol. Aldus werd bijvoorbeeld in 1937 bij niei minder dan 36 ten honderd van alle in het»Duitsche Rijk gesloten hu welijken den verloofden raad in erfe lijkheid-biologisch opzicht verstrekt. Tn de bewuste afdeelingen van den gezondheidsdienst werden erfelijkheid- biologisch kartottieken ingericht. De bevindingen van alle onderzoekingen en opsporingen worden er op steek kaarten verzameld en gerangschikt om bij dë beoordeelirjg van de toestand van een gezin t.o.v. ras eh erfelijkheid te dienen. Het overleggen van een bewijs vari -cleugdelijkheid voor het huwelijk wordt slechts in twijfelachtige gevallen ge- eischt. Over het algemeen worden de aanstaande echtelingen enkel monde ling naar erfelijke en besmettelijke ziekten ondervraagd, zoodat in normale gevallen, waar niets nadeehgs omtrent )ien bekend is, het meisje én de jonge itian de volle verantwoordelijkheid voor het geluk van het door hen te stichten gezin dragen. De wet is slechts een wegwijzer voor hen en treedt enkel in werking, wanneer het vermoeden bestaat, cfot menschen onverantwoor delijk, willen handelen. In het begin van dit artikel werd er reeds nadrukkelijk op gewezen, dat het medelijden met menschen van minder goeden aarileg een edele eigen schap van onze menschelijke ziel is. De wet op de erfelijke gezondheid sluit zulks m geenen deelè uit. Wordt al e--s onvruchtbaarmaking noodzake- 1' dan beteekent zulk.s hoegenaamd geen minachtend oordeel over den getroffene of zijn magen. Het komt voor, dat zoodanig iemand buitenge woon begaafd is, zoodat hij de ge meenschap uitstekende diensten kan bewifzen. Geen dupe. Wij erkennen het zware offer, dat de erfelijke zieke uit plichtsbesef tegen over een gezond en door hem bemind mensch en voor de toekomst van zijn volk brengt. Als -mensch en burger ge niét hij de hoogste achting, en hij kan er verzekerd van zijn, dat hem iedere hulp wordt geboden, om hem dit af? stand doen minder smartelijk te maken, ja, het leven .wordt voor hem drage lijker, doordat hij zijn taak op-volkomen wijze kan vervullen. Ook tegenover zusters en broers van den erfelijk zieke wordt op even tege moetkomende wijze opgetreden en er ig geen sprake van, dat een huwelijk van deze met een persoon uit een ge zonde familie bepaaldelijk onge- wenscht zou zijn. Omdat het recht tot onvruchtbaar making in de bevoegdheid van den staat ligt, wordt de beteekenis van dezelve voor den enkeling niet onder schatten in ieder geval wordt, zooyel bij den erfelijk zieke als bij een van zijn bloedverwanten, slechts na een nauwgezet erfelijkheid-geneeskundig onderzoek een beslissing genomen. Steeds blijft zulks een ernstig en moei lijk vraagstuk, maar het peil van onzat .wetenschap en het verantwoordelijk heidsbesef der politieke leiding, bieden ons de mogelijkheid, om kalm en met zekerheid een beslag aaji deze zaali te geven. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Stroom | 1942 | | pagina 2