Veut hd 2eeuwselie> TJudsfmni Het Technisch Gilde Vormingstehuis van het N*A.F* geopend te Domburg uit den booze Zangleiders ONS BOEKENSTALLETJE ZOO IS HET 1 ZIERIKZEE Goedgeslaagde propaganda-avond. In de afgeloopen week werd in de Concertzaal te Zierikzee een filmavond gegeven voor de N.S.B. Voor den avond klonken vroolijke en pittige strijdliederen door de zaal, zoodat weldra de juiste sfeer ontstond. Als voorfilms werden allereerst ver toond twee „Spiegels der Beweging". Deze zijn voor de eilandbewoners van veel belang, aangezien zij tengevolge van de geïsoleerde ligging niet in staüt zijn, vele politieke actualiteiten in aan- schouwelijken vorm te beleven. Als laatste film voor de pauze werd vertoond „Die Bauten des Führers". t)eze film geeft een schitterend beeld van de gigantische bouwwerken in het Derde Rijk, die voor eeuwen getuigenis afleggen van de scheppingsdrang van den Germaanschen mensch. In schril contrast hiermede toonde de film verschillende „scheppingen" uit het democratisch verleden, die getui gen van de kunstverwording onder in vloed van volksvreemde elementen. Na de pauze werd vertoond de film „Het onsterfelijke hart". Deze prachtige film is van hoo'ge opvoedkundige waarde en boeide het publiek tot het allerlaatste. Na een tijd, waarin wij door jood- schen invloed tot op het dieptepunt van ons bestaan zijn gebracht, doet het goed aan, een film te aanschouwen, ■welke gedragen wordt door deze groote idee zich, met volledige terzijdestel ling van eigen belangen, geheel in te zetten en zoonoodig op te offeren voor volk en vaderland, opdat het nage slacht kan leven en wij ons vaderland aan de volgende generatie beter over kunnen dragen, dan Wij het gevonden hebben. Het was «en genotvollen avond, die om zijn propagandistische waarde en door de opvoedende kracht die er van uitgaat, pns verlangend naar een vol genden avond doet uitzien. H. J. B. Middelburg. „Vova"verkoop in stijgende lijn. Betreffende de activiteit der Groep Middelburg hadden wij een onder houd met den propagcmda-leider, on der wiens leiding een groote verbete ring is verkregen. Het aantal vaste colporteurs is be langrijk grooter geworden, terwijl ook de huis-aan-huis colportage nu regel matig wordt gehouden. Dat een groote belangstelling voor het Nationaal-Socialisme ontstaat, blijkt uit den verkoop van één enkele kame raad, n.l. 51 „VoVa" in één week. De groep Middelburg heeft in het af geloopen halfjaar duizenden „VoVa's" bij colportage verkocht, terwijl het laat ste kwartaal weder een belangrijke verhooging bracht. De propaganda-leider is echter niet spoedig tevreden, zoodat hij er naar zal blijven streven het aantal colpor teurs nog te verhoogen. Een functionaris kan en mag bij col portage natuurlijk niet ontbreken. Ook het plakken wordt energiek ter hand genomen, men ziet de bekende platen op zuilen en schuttingen en bij steeds meer leden op de huizen ver schijnen. Met taaie wilskracht en volharding staan de werkers in Middelburg op ^ïun post. De straat-terreur is gebroken, 't Nat.- Socialisme marcheert, ook in Middel burg 1 C. D. Benoeming van nationaal-socia- listische wethouders in Zeeland. In de afgeloopen weken vond de be noeming plaats van verschillende wet houders uit Zeeuwsch-Vlöanderen, die allen lid zijn van de N.S.B. Te Zuidzande werd benoemd kam. I. Luteijn Leenhouts, te Axel de kcSn. G. J. A. de Jonge en M. van Fraayen- hove, te St. Jansteen de kam. J. B- Vel- dink en P. C. Helsink. Groepsleiders en Correspon denten worden dringend verzocht artikelen voor deze rubriek tijdig en regelmatig in te zenden aan C. DEKKER, Redactie „Zeeuwsche Stroom", Postbus 58, Middelburg. Het eerste vormingsoord van het Ne- derlandsche Arbeidsfront in Zeeland is te Domburg in gebruik genomen, in te- genwoordgiheid van den gevolmach tigde van den Rijkscommissaris in de provincie Zeeland, kam. W. Münzer, en den referent voor sociale zaken, kam. H. Korte. De leider van het Nederland- sche Arbeidsfront in Zeeland, kam. H. C. de Jonge Baas, heette de aanwe zigen welkom en sprak zijn blijdschap er over uit, dat het mogelijk is geweest in Zeeland een tehuis voor de vorming in te richten. Mede als voorzitter der N.S.D.A.P. wenschte kam. Korte het N.A.F. geluk. Kam. Münzer zette de eischen, die het socialisme» stelt, uitvoerig uiteen en uitte zijn voldoening over het tot stand komen van het vormingstehuis, dat een stuk geschiedenis zal worden in het sociale opbouwwerk in de provincie. Spr. gaf als zijn opvatting te kennen, dat 't Zeeuwsche volk over waardevolle eigenschappen beschikt en dat het ten volle verdient, dat er in sociaal opzicht op de beste wijze voor wordt gezorgd. Na het betoog van den gevolmach tigde, dat met groote geestdrift door alle aanwezigen werd gevolgd, ver klaarde kam. De Jonge Baas het tehuis voor geopend. Aan alle Technische Werkers in Zeeland. Als één der beroepsgemeenschappen die voorbestemd zijn als orgaan der nieuwe volksgemeenschap een belang rijke taak te vervullen, neeft het „Tech nisch Gilde in Nederland" haar plaats in ons volk gevraagd en gekregen. Het T.G. wil omvatten alle technische werkers, die als zoodanig een leidende positie innemen, dusde ingenieurs, technici, bouwkundigen, de werk- en ambachtsmeestérs. In 1940 opgericht door Dr. Ing. W. A. Herweijer, leider van het Technisch Gilde en Directeur van den Nederlandschen Omroep, wil het op technisch gebied zelf opbou wend en ordenend optreden, werkende volgens de algemeene richtlijnen, die door de hoogere overheid zullen ge geven worden. Het is hiertoe territo riaal in districten verdeeld en omvat bovendien de volgende vak-richtingen Architectengilde, Gilde voor automo biel-technici en verkeersdeskundigen, Algemeene Techniek en Werktuig bouw, Energievoorziening, Mijnbouw, Metaalbereiding en Chemie en Bouw kunde fa. Weg- en Waterbouwkunde, b. Woning- en Stedebouw). Voor de uitvoering van de geweldigé opdrachten, die in de toekomst aan de techniek zullen worden gesteld, is een op moderne leest' geschoeide organi satie van alle technische werkers een hoofd-vereischte. De opbouw dezer organisatie is in vollen gang. Ook Zeeland mag hierin niet ten achter blijven. Wanneer ook onze provincie als geheel een weinig industrieel karakter draagt, ook hier leven en werken een groot aantal volksgenJToten, die met technischen ho<Sïd-arbeid hun levenstaak vervullen. Ook zij mogen het hoofd niet in den schoot leggen en blijven staren naar de schimmen van een reeds- ver ver wijderd verleden, maar zullen met vooruitzienden blik hun lot in eigen hand nemen en medebouwen aan de toekomst van hun volk. Juist voor den technicus, die in zijn beroepsleven onophoudelijk voor nieu we problemen staat, en gewoon is zich hiernaar steeds te oriënteeren, kan het niet moeilijk zijn, oude vormen en ge dachten, ook op maatschappelijk ter- tein, te verlaten, en zich te bezinnen op hetgeen de toekomst van hem ver langt. Voor degenen, die van de doelstel lingen van het Technisch Gilde nader willen kennis pemen, ben ik gaarne tot nadere inlichtingen bereid. Het waarnemend districtshoofd van het Technisch Gilde: P. I. VAN AARTSEN, 's H. Abtskerke - A 11a. Buiten verantwoordejijkheid der redactie Is kinderpret De burgemeester van Westdoipe meent van wel I ■Mochten er in bijna alle buiten-ge meenten dit jaar met de kermis wel enkele vermakelijkheden voor de kin- I deren plaats vinden, in Westdorpe ech ter niet. De jeugd had er op gehoopt, dat ook hier toch minstens een draaimolen zou staan, doch men had buiten den burge meester gerekend. Alle verzoeken, welke hierover tot den burgemeester werden gericht, had den geen succes. Wat dachten de ingezetenen wel? Een draaimolen, zoo'n gevaarlijk ding Men m'oest eens uit den band sprin gen J „Geen vreugde, geen kinder pret", besliste de burgemeester. Om alle gedachten aan kermis vreugde uit te roeien, had er blijkbaar achter de schermen een bespreking plaats gevonden, met het gevolg, dat op kermis-Maandag en -Dinsdag het secretarie-personeel moest werken en dat op die dagen ook de gemeente werkman met zijn vuilniskar langs de straten reed. De R.K. school zette, tegen alle ge woonten in, haar deuren open, om ge woon school te houden. De ouders dachten er echter anders over en het aantal kinderen, dat naar school ging, was erg klein. Het eenige gevolg van het verbod van den burgemeester was, dat men de kinderen, die anders in den draai-, molen zaten, nu in de café's kon aan treffen. Of dit wel zoo veel minder ge vaarlijk is Wat konden de kinderen ook anders doen? Het snoep is op den bon en zoo bleef hun niets anders over, dan het genot van een fleschje limonade. Onze meening is deze Dat onder de tegenwoordige omstan digheden het genot beperkt moet blij ven, is vanzelfsprekend. Terwijl duizenden hun leven op het spel zetten'voor 't behoud van Europa, mogen anderen niet gaan fuiven en slempen. Deze duizenden vechten echter niet op de laatste plaats voor het behoud van de kinder-vreugde èn zij nemen het allerminst kwalijk, indien men in de tegenwoordige omstandigheden de kinderen gelegenheid geeft om nog eens pret te maken. Wij kennen den burgemeester van Westdorpe overigens voldoende, om te weten, .dat geen gedachte aan den zworen strijd tegen het Bolsjewisme hem er toe bracht de kermis te ver bieden. Booze tongen beweren, dat er in Westdorpe gestreefd wordt naar een afschaffing van de kermis. Doch scnen, zal ondervinden, dat de goedmoedige arbeiders-bevolking zich niet zoo maar voetstoots haar traditioneel en onschul dig vermaak laat ontnemen. Westdorpe, Juli 1942. Een vader van een kinderrijk gezin. Als dat Evangelie-verkondiging is Goes, 16 Juli 1942. Geachte -Heeren, Hoe lang kan het nog bestaan, dat een „Leger-des-Heils-majoor" in de uni form van die organisatie in een van zijn redevoeringen zegt: „Als wij de radio aanzetten, dan hooren wij soms een extra-bericht. De menschen kun nen dan niet wachten om het nieuws op den gewonen tijd te vermelden. Wij Ondergeteekende adreste verzoekt hem (haar) te willen inschrijven als lid der r5.S.B. Op te zenden naar het Kringhuis van de N.S.B. Koningstraat 4 Goes. 1942. hooren dan berichten van overwinnin gen en nederlagen. Maar als wij dan zien het doeldanzijn wij dankbaar, dat wij mogen strijden tegen de machten der duisternis". Net of de Nat.-Soc. legers niet tegen de machten der duisternis strijden. De man spreekt op een toon, of hij de wijshêid in pacht heeft en het heil niet van Christus of Hitier, maar van dien „majoor" af komt. En hoelang moet het nog duren, dat onder het gehoor van dienzelfden „ma joor" een „broeder" door zijn redevoe ring de zaal aan het lacher^ maakt, door te zeggen„Wij luistereïr naar de radio, of laat ik liever zeggen, wij luisterden naar de radio, want tegen woordig mag dat niet meer, dus doen wij dat als goede vaderlanders „na tuurlijk" niet meer." Als dat Evangelie-verkondiging is, hoor ik nog liever iemand, die een jroote vloek geeft. Die is tenminste ronduit tegenover zichzelf, zijn mede- menschen en zijn God, al handelt hij afkeurenswaardig. Een Lezer. Schandalige Vleeschvernietiging te Goes Naar wij vernemen, is omstreeks 6 Juli in het abattoir te Goes een partij van ongeveer 100.pond lever vernie tigd, die te lang was bewaard. In dezen tijd, waarin zoo velen ver langen naar een stukje vleesch en zoo veel minder bedeelden gaarne een stukje leverworst zouden koopen, kan zoo'n misdadige manier der vleesch- verzorging niet worden toegestaan. Wij eischen zonder aanzien des per- soons bestraffing van den volksvijan dige die er voor verantwoordelijk is, dat op een dergelijke manier het nood zakelijke voedsel aan de bevolking wordt onthouden. tIn Ommen is een uitgebreid kamp ingericht voor zwarthandelaren en der gelijke personen. Daarin behooren ook mannen, die levensmiddelen door wanbeheer ont trekken aan de consumptie. Zomercursus voor Nogmaals wordt de aandacht geves tigd op den Zomercursus voor Zang- leiders, welke gehouden wordt van 19 September tot 3 October in het Vor mingsgebouw „de Scheeleberg" te Lun- terem Men kan deelnemen voor 8, dan wel voor 14 dagen. Vereischten zijn: mu zikale kennis, zuiver zingen, vermogen' om leiding te tfeven, liefde en ijver voor het ideaal. Spoedigejaanmelding gewenscht aan het adres van den „Dienst Muziek", Johan de Wittlaan 20, te Den Haag, waarna uitvoerig programma en aan meldingsformulier wordt toegezonden. De N.S.B. heeft goede koor- en zang leiders nöodig; zingen is hoogst be langrijk als eenheid bevorderende fac tor in den volkschen staat. Alle krach ten moeten op onbaatzuchtige wijze worden ingespannen, om dit groote doel ten bate van ons volk te bereiken. Gij, die muzikaal ontwikkeld zijt, stelt U in dienst van dit ideaal en geeft U op voor dezen cursus. Houdt bij het indeelen van uw vacantie rekening met deelname aan dezen zangcursus. Reiskosten voor rekening der deel nemers. Verblijfkosten voor rekening van den Dienst Muziek der Hoofd-afd. Vorming. Een uitstekend boek. Bij de N.V. Wereldbibliotheek te Am sterdam is uitgegeven„De Speelman en zijn Zoon" door Jeanne de Bryun. Een goede, vlot geschreven roman. De speelman Claessen terkt met zijn zoon, Michiel, door het Vlaamsche land en brengt met zijn harmonica weer vreugde en geluk in de harten der Vla mingen, die het zwaar hebben, ook als de oorlog over hét land komt. In deze Claessen leeft de geest van Tijl Uilenspiegel, hij is het zelf. Zijn jongen, Michiel, ziet hem in droom op den toren van Antwerpen "met Lange Wapper en Conscience, en als hij wakker wordt en°nog de woorden her innert die Conscience tot hem heeft gezegd, vergeet hij die nooit meer en het boek .eindigt met de opmarsch naar de vrijheid. De 'kostelijke Vlaamsche humor en levenslust maken dit boek tot een ge not om te lezen. Van twee Sukkelaars. Eveneens bij de Wereldbibliotheek is uitgegeven„Van twee Sukkelaars" door Valere Depauw met illustraties van Victor Quienen. Een knap geschreven novelle, sober en zonder sentimentaliteit gaat het leven van Farildeke en haar broer, Meeas aan ons voorbij. Een rauwe brok werkelijkheid. Levens, die naast en bij ons bestaan zonder dat wij ze kennen. Menschjes die nooit klagen, maar voort sukkelen tot aan hun einde, gevangen in de greep van een maat schappij, die niets deed voor de wer kers, maar ze alleèn uitkneep tot de laatste energie verspeeld was. Een Indische roman. „Asoka" een Indische roman uit de derde eeuw voor Chgistus, door Wytz^ Keuning. Het eerste deel heeft als on dertitel „De wilde Prins", het tweede „De wijze Heerscher". Met belangstelling lazen wij deze beide boeken, die ons een beeld geven vcm deIndiërs en hun gods dienst. Gespannen volgt men den wilden Prjns, als hij met een klein leger ten strijde trekt tegen de opstan dige provincies en later als hij als on derkoning regeert, om tenslotte zelf als Maharadja van "t groote Indische rijk zijn volk te leiden. Asoka wilde zijn volk verlossen van de Brahma priesters, die het in hun macht hadden. Vooral de boeren leef den geblekt onder de meedoogenlooze priesterkaste, die offers eischten en zelve zwelgden in hetgeen geofferd werd aan graan en runderen. FeJ is de strijd geteekend tusschen Brahmanen en Boedhisten. Boven alle figuren uit is de persoon van den wilden Prins, wel het beste volgehou den. Het tweede deel eindigt met de zege vcm het Boedhisme, maar ook dan nog is er strijd. Het is even moeilijk om aan de vele vreemde Indische, namen te wennen en de vele goden uit elkaar te houden. Uitgave Wereldbibliotheek. M. B. Verantwoordelijk voor den inhoud De Hoofdopsteller: Drs. G. Schuerman, Mid delburg. Uitgever: District 21, Zeeland, van de Nat.-Soc. Beweging. Drukker PV 1894123, Politieke kwaadsprekers en roddelaars praten niet in het openbaar. Het luisteren naar verboden zenders wordt binnenshuis gepleegd. Zwarte handel wordt door duisterlingen in stilte bedrevenzware straf dreigt I Deze lieden, echter, staan dag in dag dag uit (vooral in de steden) met hun woeker-negotie Deze openbare kweekschool voor zwarte handel en parasietisme moet, evenals die andere uitwassen, bestreden worden

Zeeuwsche Stroom | 1942 | | pagina 4