De Oostfrontvergaderingen te Hulst en Goes Een zeldzaam geluid van den kansel. UITGAVE VAIM DE NATIONAAL-SOCIALISTISCHE BEWEGING, DISTRICT 21-ZEELAND Joodsche haatprediking latie 4 >epsl eider singen ïdedeeling 2e Jaargang, No. 9 Donderdag 30 Hooimaand 1942 Studentenfront Een vurig betoog tot de Zeeuwen om hun verleden waardig te zijn De Nederlandsche Oostfrontstrijder de groote kracht van onze beweging* uis te Vlissingen Vritdag-avond 12 |heid te nemen van Groepsleider, ter- Ipsleider, Kam. A. J. |danig zou worden osier, moest tot zijn de Gemachtigde a. Dekker te Goes, [zaamheden verhin- Ij te zijn, waarna hij |hjze eerst een woord voor hij tot de in- Groepsleider over- ^n ging vooraf een tig der gevallenen, nannen, welke ons sent zijn ontnomen, hit Goes, welke aan j leven voor Volk en l/egeven. Ivees in verband met 1 de plicht welke op |ocialist aan het thuis- trijden met zijn volle ons Volk te wjn- Volk nu nog de let ziende door"ons |t kunnen .bieden, en volle plaats in het ïoen innemen. Idat wij, in verhouding I? klein zijn in getal, |:al-Socialisme beperkt niet tot een maand ;iere Nationaal-Socia- geheele inzet steeds Ions Volk tegen de lapitalisme en Joden- Jiets, dat wij hier bij- laai welke vroeger ge- hrgcrderingen van vrij- Inachten zullen tot den |n vernietigd, want ons tidergaan. plisten, prijzen ons ge- |ar geleden reeds onze heeft ingéSen, dat J)k in Nederland tot de Ions land zouden voe- ictionarissen der N.S.B. |eed van trouwaan den trouw tot in den dood, li geen plichtsverzaking I volle honderd procent, lraarom het gaat, ons |arm, zonder koloniën, vechten voor de toe- Ioik,' pok hier aan hef ons gebracht zijn niet Jijking tot de offers van laar aan het verre Oost- 1 hun leven geven voor J. De leden uit Vlissin- lieri te begrijpen, en zui- Jwaarom het gaat. De der de omstandigheden |ingen, zijn zwaar, maar van een ieder zullen wij len gestrekt zijn, de jon- Oostfront terugkomen, [>onen wat wij aan het Iben gedaan, zullen zij |ook onze plicht hebben Ir laatste opwekking tot pde de Kringleider hier- Groepsleider, met een' n Kam. v. d. Ven voor Ij jarenlang in Vlissingen luwe Groepsleider hield Fidooi voor den strijd, en 1 volle medewerking der Iroord van- S.S.-man dp 1 zingen van eenige strijd- Kameraad van Rijk en v. Rijk de aanwezigen |s en voordracht doen ge- aikelijke wijze is daarna [bezochte en geslaagde en. Issingen gaat de strijd ver aan den Leider, naar de liing. IC. Dekker, I Kring-Organisator, Kr. 86. i met het ingezonden stuk, [„De Opvoedkundige taak voorkomende in het num- Juni j,l. is gebleken, dat Ije onjuistheden voorkomen |Merechaussee geen blaam doet het genoegen, dat zijn genomen, dat aan het visch door 'Blok, onbezol- [Idwachter, op een tijdstip der dit ook niet mag doen gemaakt. der N.S.B. 942. Onderteekening Verschijnt tweemaal per maand' van huis lot huis door geheel Zeeland Hoofdopsteller Drs. G. Schuerman, Middelburg REDACTIE POSTBUS 58, MIDDELBURG. Abonnement builen Zeeland f 1,50 per jaar K 945 Sint Jan, aldus Volk en Vaderland, placht de geheela, leer van Christus, althans het meest wezenlijke daarvan samen te vatten in de aansporing „Kinderkens, bemint elkander!" Wie tegenwoordig in een katholieke of pro- testantsche kerk een preek hoort, moei wel tot het inzicht komen, dat het waar achtige christendom van Sint Jan daar in ver is -te zoeken. Priester en dominee gaan zich te buiten aan politieke op hitsing, al of niet gecamoufleerd, doch waarbij men achter ieder woord en achter iederen tekst het smeulend vuur van den haat bespeurt. Men kijkt er dan ook verrast van op, - wanneer men eens een ander geluid van den preekstoel verneemt. Dit nu overkwam mij Zondag 12 Juli in de kerk van O.L. Vrouw Hemelvaart te Voor burg, waar Pastoor Hut de huidige al- gemeene „trouw aan de bisschoppen' eens aan een nader onderzoek onder wierp. In mijn eigen priestertijd aldus deze pastoor heb ik de z.g. gezags crisis meegemaakt. De meening, dat de bisschoppen zich niet overal mee moesten bemoeien, speelde toen een groote rol. En aan alle bisschoppelijke vermaningen over de naleving van de vastenwet, het lezen van katholieks bladen en dergelijke, lieten vele van hen, die thans zoo veel bewondering hebben voor de bisschoppen, zich niet veel gelegen liggen. De vraag xijst dan ook, of de huidige aanhankelijk heid aan de bisschoppen we! volko men zpiver op de graat is. Dit was, kort samengevat, de tem denz van de eene gedachte, die 'in deze preek tot uiting kwam. Het sterkst trof ons echter de volgende gedachten- gang, waaraan pastoor Hut op de hem éigen krasse .wijze uitdrukking gaf Hoe dikwijls kom ik niet in ge zinnen, of spreek ik met katholieke menschen, die met het woord.„biil- tjesdag" schermen. Als ik zeg, dat 't koesteren van dergelijke wraak zuchtige begeerten alleen al zondig is, dan zeggen zij „U hebt ge makkelijk praten, meneer pastoor, maar ik verzeker U, dat ik er wel een stuk of drie, vief voor mijn re kening neem als het zoover is Dat alles is een zonde tegen het voornaamste gebod van het Chris tendom, de liefde. Ja, ja nu staat men als één man achter de bisschoppen Is het niet in-treurig, dat een derge lijk kansel-woord als een bijzonderheid vermeld moet worden. Terwijl de geest, waarvan dit woord getuigenis aflegt, iedere preek, ook in dezen tijd zou moeten vervullen Erger nog is het, dat de liederlijke mentaliteit die deze pastoor bij katho lieke menschen heeft ontmoet, in den regel niet uit die menschen zelf is voort gekomen, doch hardnekkig in hun har> ten neergedruppeld isvan den kansel I Nationaal-Socialistisch De Secretaris-Generaal aran het De partement van Opvoedingrletenschap en Kuituurbescherming brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat de Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche Gebied een bedrag van ƒ20.000.beschikbaar heeft gesteld voor beurzen ten behoeve van studee renden in de Duitsche taal. Zij, die, hetzij voor een academischen graad, heizij voor een <ikte M.O. of L.O. in die taal studeeren of willen gaan studeeren en meenen, voor zoo danige beurs in aanmerking te komen, gelieven zich schriftelijk aan te melden bij genoemd Departement, Afdeeling V.H.M.O. Nadere inlichtingen verschait de Dienst Studie-Belangen van het N. S. Studentenfront, Rapenburg 26, Leiden. Nu reeds wéken lang trekken onze kam. zangleider Melchert Schuur maan, propagandaleider Ernst Voor hoeve en de gemachtigde van den Leider, H. J. Leeuwenberg, door stad en land, om op te wekken tot deel name aan den strijd in het Oosten. Ook In Zeeland vonden een twee tal propaganda-vergaderingen plaats te Goes en Hulst. In de plaats van kam. Voorhoeve sprak te Goes kam. yan den Hout, die aan het Oostfront het ijzeren kruis verwierf en te Hulst den Boxtelschen burgemeester, kam. Thomtzes. Vooral te Hulst was diet ruime bioscoopgebouw tot de laatste plaats bezet Ook in het Schuttershof te Goes was zeer veel belangstelling. De in Zeeland welbekende zanglei der, Melchert Schuurman wist ook thans weer ware geestdrift te wekken \fOor het volksche lied en in het bijzon der was het de Oostfrontstrijder, kam. Yan den Hout, die tot ons van man tot man gesproken heeft. Hij herinner de er ons aan, hoe vroegere leiders van ons volk den indruk trachtten te y/ekken, d«t de Nederlanders geen goede soldaten zouden zijn. Men haal de den Nederlandschen soldaat in alle dpzichien naar beneden. Deze vroe gere leiders brachten het inderdaad itoover, dat we een leger kregen, dat alle gebreken vertoonde dat een leger maar vertoonen kan. Maar in wezen waren de nakomelingen van een De Ruyter en een Coen toch dezelfden ge bleven. Alleen, wij konden dit niet bewijzen. Ook nog toen wij frontstrij ders toonden, dat wij voor ons volk, voor Europa met zijn eeuwenoude be schaving, die dreigcfe ten onder te gaan",* wilden vechten, zegde dat nog weinig. Thans echter staat er ongeveer tien procent van onze Beweging dbar, waar de groote strijd voor Europa uit gevochten wordt en daar toonen wij, Nederlanders, geen mindere soldaten te zijn dan andere. Kam. Van den Hout weerlegde de vuige laster dat deze Nederlandsche vrijwilligers voor het Oostfront uittrok ken uit zucht naar avontuur. Op tref fende wijze toonde hij aan, dat zelfs de eenvoudigste onder deze soldaten bfeseft, dat hij zijn leven heeft ingezet voor zijn land in een nieuw Europa. Spr. zeide, dat het vooral deze Ne derlandsche soldaten "zijn, die ons volk het bewiis leveren, dat de Nat.- Socïalistische Beweging in Neder land het hoogste offer wil brengen. Deze soldaten zijn de groote kracht der Beweging. Niet hier, maar aan het front wordt de groote strijd voor Nederland ge streden. Hier in Nederland is nie mand onmisbaar, maar aan het front elke man. Laat de gevajlen kame raden U steeds [ïerinneren aan uw plichtde daad, die thans gesteld moet worden. Wij kunnen de vrij heid van Nederland niet krijgen, maar wij moeten deze verdienen aan het front Ook de kameraden Leeuwenberg en Schuurman, die weten, dat zij aan het front nog moeten toonen wat zij waard zijn, alsmede kam. Thomaes, betoog den dat zij hier'het land niet rondtrek ken bij wijze van reclame-truc. Voor hoeve deelde reeds op een door hon derden kameraden bezochte bijeen komst in Januari j.l. te Hulst mede, dat hij den Leider toen reeds tweemaal verzocht had naar het front te mogen vertrekken. Schuurman een half jaar geleden en Leeuwenberg drie maan den geleden. En nu spreken zij in alle centra van het land, omdat de- Leider zou willen zien, dat elke weerbare man tot dit offer bereid was. 9 Als Nederland zich weer 'n plaats tusschen de volken wil veroveren, zal dit door de weerbare mannen moeten gebeuren. Een groot voorge slacht gaf Nederland met het zwaard in de hand een toekomst. Toen waren wij de heerschers in Europa. Thans is deze erfenis op. Willen wij een waardig nageslacht zijn van dit voorgeslacht, dan moeten wij thans opnieuw beginnen. Weet wel, zoo zeide kameraad Leeuwenberg, dat het soldaten-vak niet verruwt, maar den mensch veredelt. In Italië was het' de frontsoldaat Mussolini, die opstond en aan Italië weer een toekomst gaf. In Duitsch- land was het Hitier, en de grootste stuwende kracht van hun Beweging waren de soldaten, die met hen aan het front gestaan hadden. Ook in Nederland was het een maal zoo. In den tachtigjarigen oor log zijn de grootste Nederlanders op gestaan. De politieke strijders krij gen niet thuis, maar aan het front hun eindvorming. De aanstaande frontstrijders richtten zich met een warm betoog tot de Zeeuwen hun verleden waardig ie zijn, door zich mee in te zetten voor een nieuw Ne derland in een nieuw Europa. 't Krachtige propagandistische woord van voormannen zooals Van den Hout en Leeuwenberg, is ook ln Zeeland niet zonder uitwerking gebleven. De eersten, die aan dezen wekroep gevolg Jiebben gegeven, zijn reeds ge keurd en aangetreden in de gelederen voor hei Oostfront. ZaJerdag j.l. drukten we een van deze kameraden de hand ten afscheid. Welk een storm kan dan in U woe den tegen al de roddelaars en half- slachtigen, die met slijk gesmeurd hebben over het doen en laten van zulke kameraden. Hoe lcleln voelt ge U zelf dan ook. Beken het eens eerlijk. Zoo goed als ieder ander weet ge, welk een onnoemelijk leed over ons gekomfen zou zijn, cds niet de legers van de as-mogendheden weerstand geboden hadden aan de bolsjewisti sche horden, die Europa bedreigden. Zoo goed als ieder ander ook weet ge, dat het moed vraagt te teekenen voor het Oostfront. Hoe menige kameraad wenscht thans al niet van harte en in alle oprechtheid, dat ook in Nederland de dienstplicht voor het Oostfront wordt, ingevoerd, opdat ook hij zou kunnen vertrekken, nu zooveel onverstand en wanbegrip onder verwanten en dik wijls zeer naaste familieleden, die hem dierbaar zijn, hem maar steeds blijven weerhouden. Zooveel is wel zeker, kameraden, die nu naar het Oostfront vertrekken, dat wij in Zeeland, na een jaar Oostfront, _eens ie meer begrijpen, dat ge in vol len omvang beseft hoezeer een offer van U gevraagd wordt. Uw daad vereischt ware heldhaftig heid en opofferingszin. Ook -al wil een steeds kleiner wordende groep zich dit nog niet bekennen, toch gevoelt heel ons Zeeuwsche volk alreeds, dat gij, Nederlandsche Oostfrontstrijders dege nen zijt, die voor ons een vrij Neder land bevecht in een nieuw Europa. Gij zijt in waarheid de groote kracht van onze Beweging. Tijdens zijn bezoek aan Zeeland bracht Rijkscommissaris Dr. Seys Inquart te Goes een bezoek aan den Gemachtigde van den Leider in diens wo ning Terwelhoek. Bovenstaande foto toont den Rijkscommissaris bij zijn vertrek. Links achter den Rijkscommissaris de Beauftragte voor de pro vincie Zeeland, W. Miinzer. Rechts achter: de Gemachtigde, Jan Dekker. zelfs in het aangezicht van den dood geen reserve meer kent, kan opnieuw blijken uit een mededeeling, welke dezer dagen door den Brandaris-zender te Londen in den aether werd geslin gerd. „De R.A.F. aldus de Brandaris heeft boven Nederland een bom afge worpen, die op de juiste plaats geval len is. Zes Nederlandsche Quislings, die N.S.B.-ers, die zoo goed voor de Duitschers kunnen kwispelstaarten, zijn bij dezen' R.A.F.-aanval gedood. Zoo volgt het booze loon de booze daad. Een verslag ervan stond in de Tele graaf van 5 Juni. Het blad publiceert een mooi verhaal over de teraardbe- stelling, in tegenwoordigheid van de Duitsch-Nederlandsche-Nazieenheden. De namen werden afgeroepen en een koor antwoordde. Vervolgens werden de stoffelijke overschotten met auto's naar de verschillende woonplaatsen overgebracht. Deze Quislings hebben nog geboft, want later krijgen de anderen geen be bezig houdt met het bedenken van al lerlei wraaknemingen, die men straks bij een eventueele overwinning zal gaan toepassen, gaat de Duitsche weer macht ongestoord verder, te land en ter zee overwinningen te bevechten. Na Tobroek, Mersa Matroe, Sebasto- pol, kwam gisteren weer een extra be richt van het Duitsche opperbevel, mel dende de vernietiging van een zwaenr Amerikaanschen kruiser en 28 koop vaardijschepen, behoorende tot een groot Engelsch-Amerikaansch convooi, dat op weg was naar de Sovjet-Unie, om den zwaar in het nauw gedreven Stalin te helpen aan vliegtuigen, pant serwagens, munitie en levensmiddelen. Dit is wel een der grootste vernie tigde convooien uit den huidigen oor log. Het bericht hieromtrent van het Duitsche opperbevel besluit echter met de mededeeling „Door zeereddings- vliegtuigen werd een vrij groot aantal Amerikaansche zeelieden gered en ge vangengenomen" grafenis meer. Want hen zal het ver gaan, zooals die aangespoelde N.S.B.-er die „Heil-Hitler" riep, nadat men kunst matige ademhaling op hem had toege past. De omstanders riepen „Houzee" én wierpen hem weer in het water. Dat zal het lot zijn van alle andere Neder landsche Quislings". De gedegenereerde mentaliteit, wel ke een uitlating als bovenstaande ver raadt, spreekt voor zichzelf. Hier was een betaalde joodsche propagandist aan het woord, die alle remmen heeft losgelaten en slechts één doel kent, het prediken van machtelooze en perverse haat. Van Duitsche zijde stelt men hierte genover „Wij hoeven niet te wachten om onze tegenstanders in Nederland in de zee te verdrinken, als wij tot der- gelijke immoreele methoden onze toe vlucht zouden willen nemen. Het feit, dat zulks echter niet geschiedde, moge menigeen de oogen openen voor de ware verhoudingen". Terwijl men zich in Londen aldus van den Londenschen zender. Ter gelegenheid der begrafenis van de zes Zeeuwsche W.A.-mannen. Een waardig antwoord. Onze redactie verheugde er zich over in de Prov. Zeeuwsche Courant onderstaand artikeltje aan te treffen van een Haagschen redacteur, die daarin een waardig antwoord gaf op de Joodsche haatprediking van den Londenschen zender, ter gelegenheid van de begrafenis der zes door een Engelschen bomaanval om het leven gekomen Zeeuwsche W.A.-mannen Hoe weinig scrupuleus de „propagan da" van den overkant is, waarbij men MWT MW i lM

Zeeuwsche Stroom | 1942 | | pagina 1