De nieuwe burgemeesters l:ËÈ Noem namen! de benoeming van Kameraad I. A. de Moor tot burgemeester van» Breskens Izaak Antonic de Moor Hoek De opvoedkundige taak der politie Een volksch werk bij uitnemendheid De Nederlandsche Volksdienst in de praktijk koperen cent!' Dat waren de verraders Hoewel wij reeds eenigen tijd wisten, dat-kam. I. A. de Moor op de nominatie Etond benoemd te worden tot burge meester vap Breskens, kwam het be richt van zijn benoeming ons toch nog onverwacht. Het spreekt vanzelf, dat wij ons van harte verheugen over deze benoeming. Ten eerste omdat wij ervan overtuigd zijn, dat Breskens in deze kameraad een uitnemend burgemeester zal vin den, maar ten tweede, omdat het onze positie en die van het Nationaal-Soc. in het algemeen, wederom in Zeeland versterkt. "Wij weten dat kam. de Moor een zeer krachtige persoonlijkheid is, die vasthoudend en energiek, volgens de door den Leider uitgestippelde richt lijnen het bewind zal voeren. Wij weten uit persoonlijk contact, dat hij er niet dë man naar is die bij het uit voeren, van zijn plannen zich zal laten éJWarsboomen, integendeel, dat hij ëmctnd is, die zich gaarne aan den .veerstand slijpt. Maarook zijn wij sr van overtuigd, dat bij al zijn fana- isme hij hart heeft voor zijn menschen en dat hij dit herhaaldelijk hgeft be wezen. De Moor is een kloek strijder, die, staande voor zijn overtuiging, weet door te zetten wat hij goed acht voor zijn gemeente en die zeker geen halt ihoudt voor een kromming in den weg ien een opgeworpen hindernis. Waarom, een Nat.-Socialist Laatst zat ik in een treincoupé met lieden, die zich er luidkeels over be klaagden dat de leden der N.S.B. „de baantjes kregen". De heeren kakelden over dit heerlijk onderwerp een poosje voort en wisten allerlei voorbeelden aan te halen van ergerlijke benoemin gen. Toen ik mij in het gesprek mengde ontstond er nog wat verwarring, temeer daar men meende dat ik hetgeen ge zegd was, zou uitbuiten tot een kwaad aardigheid of zooiets. O 1 Miserabele belachelijkheid, alsof wij geen critiek dulden kunnen. Alsof wij bij het min ste naar onzen grooten broer loopen met „pa 1 hij zegt zoo maar dat. Wij zijn geen platgeesten of kauw- gummi-zielen, wij hofiüen van ruiter lijkheid en rede. Zijn echter onze tegenstanders ook ruiterlijk eh redelijk? Uit zulk een -treingeroddel zou men het tegendeel denken. Wie hadden vroeger de baantjes Mijne Heeren 1 bracht ik in 't mid den, ten eerste wilde ik U de vraag voorleggen „werden juist vóór Mei 1940 niet de baantjes verdeeld aan de diverse partij instanties „Wie werden in den raad, ja het par lement benoemd? Schaamteloos wer den alleen partij-lieden gerecomman deerd en alleen partij-lieden. Er werd niet gelei of zij bekwaam Waren voor. hun werk. Dacht U soms, dat een ka-" tholiek een gereformeerd man zou aan bevelen of benoemen en omgekeerd? Leefden Wij niet juist in een bezeten heid van baantjes-jagerij gedoe en be- voordeeling van Rieden naar partij en godsdienst Algemeen stilzwijgen. „En voorts, mijne heeren, is het niet zeer logisch, dat wij, Nat.-Socialisten, «op de vertrouwde posten lieden zetten, die de beginselen dragen van de nieuwe orde? Zopdt gij denken, dat het beter was een lauwe zoo-zoo man, een Januskop of een stille hetzer te zet ten op zulk een post Ik weet het, er zijn lieden te veel over, die samsam doen, die bijna vlieg bewegingen met hun armen maken om de Duitschers te behagen, menschen, die in het gelaat der. bezetters glimla chend. zijn, die geheime rapporten over N.S.B.-lieden inleveren, in de veronder stelling dat zij de Duitsche bezetting ooit kunnen opzetten tegen ons, hun kameraden I Ik ken deze spelers naar tweë kanten, zij zijn verachtelijker dan een royaal tegenstander. Wilt gij dat wij deze vriendelijke saboteurs be- voordeelen, ten koste van onze leden En tenslotte, mijne heeren, weet gij dan soms niet dat 90 onzer leden ln hun brood en kostwinning, hun par ticulier en geestelijk -leven uitermate geschaad zijn en worden Dat er geep1 fair-play bestaat uwerzijds tegen ons, leden der N.S.B.,integendeel, dat gij ons, waar gij kunt, benadeelt op ge niepige wijze Daarom gaat een Nat.-Soc. vóór. Ziet, om vele^ redenen gaat thans een Nat.-Soc. vóór en zal hij in de toekomst blijven voorgaan. Gij moet goed begrijpen, dat het gaat om een nieuwe maatschappij, en dat wij bij den opbouw geen rotte paaltjes kiezen en geen oude verweerde steenen. Juist op de belangrijkste pos-, ten zullen nu en in het vervolg alleen" de bruikbare, d.w.z. Nat.-Secialistische krachten worden .geplaatst, in het be lang van ons volk en land. En ziet gij nü niet in, waarom dit noodig is, dan zult gij het over jaren wel bemerken. En ook zult gij moeten aqhtslaan op het feit, dat de oude bestuurders, als zij tegen ons gekant blijven, of zelfs neutraal willen staan, zullen moeten vervangen worden. Want alle Zeeuw- sche gemeenten zullen' eens en óver 'niét langen -tijd, Nat.-Soc. burgemees ters moeten hebben, omdat dit onont beerlijk is, en omdat het ondenkbaar zal zijn, dat wij een gemeente regeeren met menschen van het oude regiem. Mijne heeren, ik zeg U dit ronduit en voor zeker. Gij kunt daar de con sequenties uit trekken en denkt er om, de tijd is piet zoo ver meer en bij dit laatste offensief om zijnof niet zijn, dulden wij geen onbetrouwbare ele-* menten meer. Hef moet U derhalve niet verwonderen, indien op zekeren dag groote wijzigingen ontstaan, want gij hebt dit vooruit geweten, daar ik het U mondeling en schriftelijk heb gezegd, meermalen. Bekwaam en opgewassen voor zijn taak. Dit gesprek liep niet over1 kam. de Moor. Niemand trouwens zou er aan twijfelen, zelfs geen tegenstander, dat hier een bekwaam ambtenaar en ge schoold vakman benoemd werd. De Moor heeft bewezen, ook onder het oude regiem, waarin hij om zijn ijver ook geroemd werd en beloond, dat hij zijn taak meester is. Wij twijfelen er geen moment aan, of deze belangrijke post, deze stelling tegenover Vlissin- gen, heeft een verstandig commandant .gekregen, die door zal weten te tasten en niet wijken zal, voor wat ook. Wij zullen dan ook met vreugde ons op- maken om kam-, de Moor ip Breskens te installeeren. Hij kan, evenals onze andere -kameraden-burgemeesters, er op rekenen, dat de Leider richter hem staafden dus met heup wij leden en zeker wij leden van hetzelfde district. Over kam. de Moor nog het volgende levensbericht Levensbeschrijving I t - i Izaak Antonie de Moor werd geboren te Goedereede op 31 Mei 1905. Na enkele jaren in Rotterdam en Hillegersberg te hebben gewoond, kwam hij op 10 .jarigen leeftijd in Zeeland, te Biggekerke op Walcheren, waar zijn vacler Rijksveldwachter was. Reeds tijdens den vorigen oorlog was hij behulpzaam bij Het distributie bedrijf en na beëindiging hiervan werd hij geplaatst als Volontair ter secretarie van Biggekerke. Na zich theoretisch en praatisch te hebben bekwaamd in de gemeente administratie op de secretarieën van Biggekerke en Zoutelande, werd hij op 1 Julf. 1928 - dus pas 23 jaar oud benoemd tot secretaris, ontvanger en ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Biggekerke en tevens tot secretöris-óntvanger van het burger lijk armbestuur aldaar. Gedurende dien tijd heeft hij ver schillende functies vervuld op vereeni- ginggebied," was 8 jaar secretaris-ont vanger en later president-kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst en secre taris van verschillende gemeentelijke commissies. Met ingang van 17 Januari 1939 werd hij benoemd tot burgemeester én se cretaris van' 's-Heer-Abtskerke, welke functie hij dus ruim drie jaar heeft vervuld. Gedurende zijn ambtelijken loop baan heeft hij zich steeds tot taak ge steld ieder te helpen, 'die zijn steun kwam vragen en mocht hij de voldoe ning smaken, dat zijn werk op prijs werd gesteld. Bij zijn afscheid te Biggekerke mocht hij van .verschillende zijden waar- deerende woorden hooren over de wijze, waarop hij zijn taak had ver richt. In dien tijd heeft hij echter ook .van zeer nabij de groote zorgen leeren -kennen waarmede de boerenstand te kampen had en vooral den nood van de kleine boeren en landarbeiders, wier toestand de laatste jaren door crisis en werkloosheid onhoudbaar werd, deed hem beseffen, dat hierin verandering moest komen, wilde deze nijvere bevolkingsgroep niet geheel ten onder gaan. In het voorjaar van 1941 trad hij toe als lid der N.S.B., omdat hij steeds meer tot de overtuiging kwam, dat alleen onze Leidér in staat is om ons Volk en Vaderland in het nieuwe Europa een plaats te geven die het toekomt Tot burgemeester van werd benoemd kam. Van der Pijl. Zijn levensloop is als volgt t Geboren te Temeuzen, 28 Augustus 1911. Van 19171923 lager opderwijs. Van 19231928 werd de H.B.S. met goed gevolg doorloopen. Op J6-jarigen leeftijd geslaagd voor het eindexamen H.B.S. 5-jarige cursus B. In verband met de beperkte finantieele middelen der ouders was het niet mogelijk om hoogere studie te volgen. Gezien de groote moeilijkheden om in Nederland aan den slag te geraken, was hij gedwongen in België werk te. zoeken. In Bepiember 11)28 verkreeg nij een aanstelling als facturist bij de N.V. „Chaulux", schoenenfabriek te Halle (bij Brussel). Hier werkte hij tot April 1929, waarop hij werd aangenomen door de Firma Ruys Co., expeditiebedrijf te Brussel, in de functie van Nederlandsche han delscorrespondent. Daar de vooruitzichten hem hier niet voldoende gunstig voorkwamen, solli citeerde hij" naar de betrekking van^ kantoorbediende bij de N.V. Bataaf- sche Import Mij., bijkantoor te Temeu zen en werd als zoodanig aangesteld in Juni 1930. Intusschen was hij geslaagd voor het examen analyst en dacht meer te kun nen bereiken in het vak der Chemie. Hij solliciteerde naar de betrekking van analyst bij de N.V. Comp. Neer- landaise de l'Azóte te Sluiskil en werd hier in Juni 1931 als zoodanig aange steld. De omstandigheden waaronder hier moest worden gewerkt waren niet be paald gunstig, daar het „laboratorium" -van deze fabriek niet op wetenschap pelijke basis was ingericht. De resultaten van hef laboratorium waren dan ook zeer bedroevend. Door. deze omstandigheden zag hij zich ge dwongen naar een andere betrekking om te zien en verkreeg in April 1934 een aanstelling als analyst bij de N.V. Bataafsche Petroleum Mij. Je Amster dam. t Tot Juli 1936 was hij hier als zooda nig werkzaam en werd toen ontslagen, wegens z.g.n. reorganisatie. Hij was" door dit „eervol" ontslag zeer getroffen en was één der hon derden -slachtoffers- van een eigenaar dig soort schiftings-systeem. Intusschen was hij geslaagd voor het examen Cand. Technisch Chemicus, en was flink op dreef met de studie voor Technisch Chemicus, doch door dit ont slag werd hem den weg tot verdere chemische ontwikkeling, bot afgesne den. Hij- keerde terug naar Temeuzen en had geluk na vier maanden aan gesteld te worden als agent voor Ter- neuzen bij de levensverzekeringsmij. R.V.S. te Rotterdam. In deze betrekking bleef hij werk zaam tot September 1937, waarna hij werd aangesteld als controleur bij 'dg steunverleening van het districtsar beidsbureau te Temeuzen. Hierbij was de keuze uit 87 sollicitanten op hem gevallen. In deze betrekking was hij werk zaam tot September 1939. Toen werd het districtsarbeidsbureau te Temeuzen opgericht en werd hij tot leider vcm dezen 'dienst benoemd. Teneinde zich te bekwamen in de gemeenteadministratie, begon hij in Augustus 1940 aan den cursus gemeen teadministratie. Hierbij, moge worden ongemerkt, dat de normale studieduur voor dit examen drie jaar bedraagt, terwijl de examen- eischen zoodanig gésfeld worden, dat telken jare ongeveer 80 van het aantal candidaten wordt afgewezen. Tot op heden is hij nog als leider van den distributiedienst werkzaam. Vol gens inlichtingen van het Centraal Dis tributiekantoor te Den Haag functio- neert zijn dienst tot volle tevredenheid. Dhr. v. d. Pijl is lid van de N.S.B. en Streekleider van de Nationale Jeugd storm -in Zeeuw'sch-Vlaanderen. Benoeming kam. J. Tollenaar. Zaterdag 23 Mei werdfde heer J. Tol lenaar, gemeente-ambténaar te Zaam- slag, benoemd tot burgemeester van Benthuizen en Moerkapelle (Z.-Hol.). De nieuw benoemde burgemeester werd 29 October 1912 te Zaamslag ge boren. Zijn vader was landbouwer. De heer Tollenaar jr. was voornemens om eveneens landbouwer te worden en be zocht daartoe de landbouwschool te Axel. Drie broeders genoten echter 'n universitaire opleiding, waarom hij later besloot eveneens verder te gaan studeeren. Hij doorliep met goed ge volg de H.B.S. te Temeuzen en werd in 1934 volontair ter gemeente-secre tarie van zijn geboorteplaats. Vier jaar later verwierf hij de diploma's gemeen te-administratie en bevolkings-boekhoü- ding. In 1939 volgde zijn benoeming tot eprsten" secretarieambtenaaar en waarnerfiënd gemeentesecretaris van Zaamslag. In 1941 volgde hij daarop met goed Succes den burgemeesters- cursus in Den Haag. De heer Tollenaar is lid van de N.S.B. en werd na de Meidagen van 1940 groepsleider. Thans bekleedt hij dé functie van kringvertegenwoordiger voor Sociale Zaken der N.S.B. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Verder heeft hij een plaatselijk bureau voor het N.A.F. te Zaamslag en is weerman bij de W.A. De politie heeft niet tot taak een on dertogen wedstrijd te houden in, het maken van processen-verbaal, doch heeft vegleer 'n opvoedende taak, o.a. ook door het geven van een goed voorbeeld. Of de politie van Ellewoutsdijk daar in vorige week is geslaagd, wordt be twijfeld. Men OQrdeele zelf Algemeen is bekend, dat men na zonsondergang dijken en Stranden niet mag betreden. Daartegen moet wor den opgetreden, en de politie heeft dat ook inderdaad gedaan toeft eenige in gezetenen probeerden "vifat ondermaat- sche bot machtig te worden bij een botvisscher. Dat was, om verschillfnde (redenen goed bekeken van de politiemannen. Voor onze voedselvoorziening, en ter bescherming van den vischstand is het noodig, dat visch beneden de maat weer in zijn element terugkomt. «De politie dient dat in eerste instantie zelf te hegrijpen. Wat' gebeurde nu echter in Elle woutsdijk Nadat 'enkele ingezetenen verboden waren een vischje te bemachtigen, ving de onbezoldigde rijksvèldwachter D. Blok zijn strooptocht aan, en be machtigde inderdaad een flinke „zoo" visch, waarvan zelfs de marechaussee en nog vele anderen konden mee- deelen. In Ellewoutsdijk wordt deze handel wijze druk besproken en o.i. terecht. Dit gaat te ver, en wij verlangen dat tegen dergelijke politiemannen met kracht wordt opgetreden. Het verheugt ons uitermate, dat de Prov. Zeeuwsche Courant eenige arti kelen wijdt aanden zwarten handel en de euveldaden opsomt die er reeds alleen in onze provincie bedreven worden'. Wij onderschrijven het, wanneer het blad hulde brengt aan het knappe werk van den ambtenaar der prijsbe- heersching en wij zouden gaarne prijzen-zien uitgereikt aan hem of haar die het opsporen der hamsteraars en distributie-ploerten bevordert. Wij betreuren het echter, dat het blad geen naam en toenaamnoemt. Wij tasten in het onzekere als wij hooren over „een caféhouder", „een zaakje", „twee handelaars te Middelburg", ,,'n heer met koffer", die in „een chocolade zaak te Goes" stapte, enz. Wij zijn niet tevreden meer met vage aanduidingen. Wij wenschqn deze falsarissen te kennen met naam en adres. Ook wij zullen voortaan geen blad meer vppr den mond houden. Menschen die- zich misdragen tegen de volksgemeenschap moeten bekend worden 1 En verderaan 't weik en opsporen en aangeven s.v.p. I Succes Tegen den muur er mee Eén van de gelukkigste uitingen van het streven, der laatste jaren, ook in Nederland de jeugd terug te brengen tot de natuur, is het werk van de jesgd- herbergbeweging. Voor het grootste deel van onze stedelijke jeugd openen de jeugdher bergen toch immers pas de mogelijk heid om de natuur van het eigen land goed te leeren kennen. Door de jeugdherbergen kunnen onze jongens en meisjes van plaats tot plaats trekken. Op eenvoudige en ge zonde wijze wordt er voor hen gezorgd. Zij leeren er wtit stijl is en zij krijgen er oog voor de schoonheid van den eenvoud. Zij leeren er bij een goede leiding ook zelftucht, zich ondergeschikt te ■maken aan het geheel. Het werk van de Jeugdherberg Cen trale is een volksch werk bij uitnemend heid. Wij, Nationaal-Socialiste.n, moe ten het op alle mogelijke wijzen be vorderen. Prof. Mr. Dr. R..v. Genechten. De persdienst van den Nederland- schen Volksdienst in Zeeland schrijfl ons Hoewel de Nederlandsche Volks- diénst ook in onze provincie reeds een niet "meer te miskennen functie vervult, zijn er nog talloos velen, die aan zijn beteekenis voor .de samenleving twij felen, of erger riog, die* vrijwel niets van zijn werking afweten. Daarom lijkt het ons gewenscht op gezette tijden de Zeeuwen aan de hand van „'dingen uit de practijk" nader tot den Neder landsche Volksdienst te brengen. Over één onderdeel van den Nederlandschen Volksdienst schreven we reeds eerder, dus daar thans niet van. Behalve .vóór 'de jeugd zorgt «de N.V.D. voor volwassenen, die hulp be- ho'even. Zoo kwam het in het jaar 1941 voor, .dat ip een Zeeuwsch dorp een. huismoeder, in het bezit van drie kin deren, door ziekte en 5oor verzwakking' niet meer in staat, was voor haar gezin te zorgen. Bij onderzoek bleek, dat ver-1 sterkende middelen uitkomst konden bieden, maar dat het geld voor die middelen ontbrak. De provinciale lei der van den N.V.D. stelde het geld voor een en ander beschikbaar, met tot ge volg, dat het plaatselijk buurtschaps- hoofd hem dezer dagen kon mededee- len„De betreffende vrouw is 7 kg. aangekomen, dank zij de extra-voeding die zij heeft kunnen kooienzij geniet een goede gezondheid en zij is weer in staat de zorg'voor haar drie kinderen op zich'te nemen." Dit is één voorbeeld uit. vele. Dank zij het bestaan van den' Nederland schen Volksdienst kon een ernstige be dreiging van een gansch gezin wordSn afgewend. Kon met succes de strijd worden aangebonden tegen een geval van ondermijning van opze volks kracht. Vroeger was dit gezin aangewezen geweest op particuliere liefdadigheid, of, zoo deze het niet had ontdekt, óp misère, leed, wellicht ondergang. Doordat de N.V.D. een goed georga niseerde instelling is, blijven haar niet veel gevallen van hulpbehoevendheid verborgen. De Nederl. Volksdienst werkt systematisch en snel. Iedereen kan aan zijn reeds groote mogelijk heden -echter nog uitbreiding geven, n.l. door als contribueerend lid toe te treden. Door uw steun te geven aan den Nederlandschen Volksdiènst, steunt ge het maatschappelijk zwakste deel van uw- volk. Onthoudt daarom den Nederland schen Volksdienst uw/vaste jaarlijk- sche bijdrage niet Wees gewaarschuwd met de Hoewel van regeeringswege officieel de koperen cent ongeldig is verklaard en ingeleverd moest worden, wordt nog regelmatig in daTwaardeloos muntstuk gekocht en verkocht. Winkeliers accepteeren centen van koper even keurig als die van zink. Maar deze heeren moeten wel weten, dat zij waardeloos geld accepteeren, en dat zulks bovendien strafbaar is. Indien dezer dagen eens de la on verwacht wordt opengetrokken en er 1 vallen straffen, dab zijn die te betalen, niet met koperen, ja zelfs niet met zin ken centen, maar met briefjes. Men zij ernstig en voor het laatst gewaarschuwd niet mee te doen aan deze lachwekkende sabotage. Wil men er voor het plezier invliegen, welnu, men hebbe dan de vrijheid. De Führer en opperste bevelhebber van de overwinnende Duitsche weer macht, gaf bevel tot onmiddellijke in vrijheid stelling van het officieel krijgs gevangen gemaakte Nederlandsch le ger. Beroeps- en reserve-officieren lie pen met een sierdolk te pronken.en trokken een gezicht, alsof zij geen ver loren oorlog achter den rug hadden. Wij zeggen, niets te veel, wanneer we vaststellen, dat vele soldaten zich hier aan hebben geërgerd. Onze eerbied en hulde voor hen, die hun eenvoudigen soldatenplicht vervul den, mag ons niet weerhouden open lijk uit te spreken, dat vele sierdolk- dragers van 16 Mei 1940 op 12 en 43 Mei in een burgerpakje ergens in een schuur het einde van het drama zaten af te wachten", krachtens het aloude beginselliever bloö Jan, dan doo Jan. Ondergeteekende adres-te verzoekt hem (haar) te willen inschrijven als lid der N.S.B. 1942. Onderteekening Op te zenden naar het Kringhuis van de N.S.B. Koningstraat 4 Goes. -

Zeeuwsche Stroom | 1942 | | pagina 4