.Sibbekunde? X Salomon Abraham Losowski, Moskou s propagandajood Wat is eigenlijk toch Het bedrijfsleven in het nieuwe Europa. Eén jaar Rijksarbeidsbureau Strijd- en Vierduitenfonds Broederliefde hi. v Zijn rol in Rusland. Losowski is de karakteristieke verte genwoordiger van het jodendom der wereldrevolutie. Zijn doel is, langs den omweg der bolsjewistische wereldom- wenteling de joodsche wereldheer- schapij duur2aam te vestigen. Nog in Juli 1939 schreef Losowslg; zooals het Engelsche blad „Action" van 22 Juli \039 meldt, in een artikel „De organisatie van een een heidsfront der arbeidende klas sen) met het oogmerk het kapi talisme ten val te brengen en de dictatuur van het proletariaat te vestigen, blijft het bolsjewistisch doel. Dit doei werdt door de< ge schiedenis bepaald en is door haar volkomen gerechtvaar digd.'* De bedrijvige en veelzijdige jood Lo- sowski neemt ook sedert 1939 het ambt waar van een plaatsvervangend com missaris voor buitenlandsche zaken der UdSSR. Hij heeft op Molotow, den eigenlijken leider der buitenlandsche politiek van de Sovjets, een zóó groo- ten invloed, dat men hem in de Sovjet- Unie algemeen beschouwt als de feite lijke commissaris voor buitenlandsche zaken. Wel is waar Werd de joodsche commissaris voor buitenlandsche zaken Litwinoff Finkelstein om redenen van tactischen aard vervangen door den niet-jood Molotow, doch achter dezen staat als eigenlijk commissaris voor buitenlandsche zaken en degene, die aan de touwtjes trekt van de buiten landsche politiek der Sovjets, de jood Losowski als borg, dat deze politiek, evenals^vroêger, wordt gevoerd in den geest der buitenlandsche politiek van het wereld-jodendom. De ploert bleef over. Losowski is één ^fer weinige over levende oudere bolsjewisten. Hij stond zeer dicht bij de inmiddels „geliqui deerde" joden Rywok, Kamenew en Sinowïew Apfelbaum. Zijn politieke machtspositie in d&' Sovjet-Unie was echter zóó groot, dat, deze vriendschap hem niet ,kon schaden. Integendeel I Terwijl zijn vrienden ten offer vielen aan de bloedige, moorddadige terreur van Sialin, werd de jood Losowski be noemd tot algemeen secretaris van de Profintern en tot lid'van het uitvoerend comité der Comintern. partijgenooten wordt genoemd „Solo- montschik Drisik", werd in Juli 1939 ook verkozen tot eersten plaatsvervan ger van den commissaris*voor birtnen- lcmdsche aangelegenheden. Deze Pool- sché jood is eveneens chef der WZSPS (Wsesojüsnij Zentralnij Sowiet profes- sionalnich Sojüsow) en chef der roode arbeiders-yereenigingen, welker organisaties zich uitstrekken over ge heel de democratische wereld. Hij is de organisator van ontelbare bloedige onlusten in alle landen der wereld. Hij is het voorbeeld van den jcodschen revolutiormair van beroep en verstoorder der orde, die als fana tiek jood enkel en alleen op het oog heeft het welzijg zijner rasgenooten en het grondvesten van een joodsch we reldrijk. Nog. kort vóór het uitbreken van den Duitsch-Poolschen strijd in September 1939, gaf de jood Losowski in zijn hoedanigheid van plaatsvervan gend commissaris voor buitenlandsche zaken der Sovjets, aan de Poolsche jo den den raad, Polen zoo vlug mogelijk te verlaten en nar Roemenië uit te wij ken.' Zooals ook in het door pater Coughlin uitgegeven Amerikaansche tijdschrift „Social Justice" van 13 No vember 1939 wordt 'vermeld, hebben destijds talrijke Poolsche joden dezen raad opgevolgd. Vergeefsch gemodder. De jood Losowski staat ten allen tijde klaar om de volkeren der Sovjet-Unie onverbiddelijk aan het belang van de joodsche wereldpolitiek ie offeren. He den fen dage is deze Losowski de pro pagandas ood der Sovjet-Unie, die tot taak heeft, door zijn radio-redevóerin- gen in de wereld .den indruk te wek ken, alsof er in de Sovjet-Unie geen vuiltje aan 'de lucht is én het roode leger overal den toestand de baas is. Weliswaar maken z'n talmudische rede voeringen weinig indruk in de wereld, aangezien de overweldigende zegepra len der Duitsche Weermacht en haar bondgenooten een veel krachtiger taal spreken dan de leugenachtige joodsche brabbeltaal van Losowski. Alleen in Engeland en voor een gering deel opk in de Vereenigde Staten, schenkt men geloof aan de talmudische woordver draaiingen van dezen Poolschen jood, omdat men dacJr een struisvogel-poli tiek voert, uit vrees, de naakte waar heid onder het oog te moeten zien. Het is niet vrij van een zekere ironie, dat de jood Losowski ziclj» juist in Engeland en bij de bende van oorlogsophitsers in d© Vereenigde Staten, verheugt in - een bijzondere populariteit en ver eering, aangezien Losowski een beslist Vijand van Engeland en de Vereenigde Staten is en geen ander doel nastreeft dan het totaal bolsjewistisch maken de zer beide landen. Dit feit alleen b# wijst, welk 'n gevaarlijk spel Engeland en de kliek van oorlogs-ophiiseTS der Vereenigde Staten spelen. Hoe ziet nu deze door de joodsch- angglsaksische wereldpers zoo zeer ge vierde en hoogelijkgeprezen „held" Losowski er uit? Hij lijkt op een spin. De joodsch revolutionnair van be roep, en verstoorder der orde Loscwaki hëeft veel gelijkenis met een spin. nu is klein, bultig en zijn handen hangen af tot op de knieën. Hij spreekt het hin derlijk -jargon der Poolsche joden" en Jcwijlt bij het spreken) om er onpasse lijk van te wordmi. •Dat is het beeld van Moskous pro- paganda-jood 1 Bij nadere beschou wing ontpopt deze in Engeland en in zekere Amerikaansche kringen zoozeer1 als held vereerde Losowski, zich als een ellendig misdadig wezen, als een fanatieken jood, wien de vernielzucht van het joodsche ras in zeer bijzonder sterke mate in het bloed zit en wiens eenige levensdoel daarin beslaat, eeu wige onvrede te wekken en onrust in de volkeren te brengen. Het is een treurig teeken voor de oorlogsdrijvers in Engeland en Amerika, dat zij juist dezen beroeps-revolutionnair, die ten slotte alleen vecht voor de vestiging van een joodsch wereldrijk, hun volste vertrouwen en hun onbegrensde ge negenheid schenken en het kinderlijk geloof aanhangen, dat deze veel pra tende en nog meer leugens verkoo- pende, poovere talmud-jood Losowski, eên zekere waarborg is voor de over winning der democratie over het natio naal socialisme. (Wereld-Dienst) Holding-organisatie in de UdS$R voor alle beroepsbonden. Een extra nummer over Zeeland J oversiriösittffiaëwordt, evenals over heemkunde, thans veel gesproken en geschreven. De beoefening der laatste, die een meer naar streek en huis gerichte ken nis is, leidt onvermijdelijk tot de sibbe- kunde. De geslacht- of sibbekunde is zoo oud als de menschheid, „en zonder haar zou ons over de geschiedenis der oud heid nog slechts weinig bekend zijn. Wat wisten wij van de oude historie der Ëgyptenaren zonder de lijsten der dynastieënen bevat de Bijbel niet geheèle hoofdstukken, gewijd aan stamreeksen Spreekt zelfs niet het Boek Job, in hoofdstuk VII, vers 8-9, als volgt„Vraagt dus de vorige ge slachten en 'teekent op, wat hunne Vaderen verzameld hebben, want zelf zijn wij eerst van gisteren en weten niets". En wie uwer, die vcm boerenafkomst is, heeft niet wel eens mei ontzag ge lezen jn een of andere familiebijbel, waar een van zijn voorvaderen, vaak met bevende hand, zoowel treur- als. hóogtij-dagen van zijn naaste verwan ten had neergeschreven Vroeger en nu. Over nut en doel der sibbekunde, werden de laatste jaren_vele artikelen geschreven, zonder dat het grootste deel van ons volk hier aandacht aan schonk. "Men beschouwde het in hoofd zaak als een zaak voor defii-e lieden, en de meeste geslachtslijsten brachten dan ook in hoofdzaak, een opsomming van namen en titels,om den binten- staander vooral duidelijk te maken, hoe gewichtig een dergelijk geslacht toch wel was. Ons volk, dat niet van nuchterheid ontbloot is, begreep instinctmatig, dat dit niets voor hen was. Nu echter onder de nieuwe verhou dingen, begrippen als ras en afkomst meer op den voorgrond trèden, en het zeer waarschijnliik is, dat in de toe komst van overheidswege bepaalde eischen op dit gebied worden gesteld voor het vervullen van betrekkingen, het aangaan van een huwelijk, enz., lijkt het niet ongewemscht, eens na te gaan, wat de sibbekunde voor ons volk in zijn geheel te beteekenen heeft. De sibbekunde wil ons weer leeren beseffen', dat ons volk niet een toeval lige verzameling is van eenige milli- oenen enkelingen, die niets met elkaar te maken" hebben, maar onderling dodr velerlei bloedsbanden aan elkaar ver bonden zijn, dus een werkelijke volks gemeenschap vormen. De sibbe" was voor onze voorouders de gemeenschap van alle bloedver wanten, was dus een veel ruimer be grip, dan wat wij onder „familie" ver staan. Juist dit sibbe-begrip wil de ^sibbekunde weer in ons volk wakker roepen. Te 11... ./orden bloedverwan ten door bepaa' qe ideologieën van el kaar verwijderd gehouden, die zich tot taak gesteld hebben ons volk van zich zelf te vervreemden. Het oude „ver- deeLen heersch" heeti in deze zijn taak in het verleden wel vervuld. Het begrip „zich geborgen weten in zijn eigen volk" is geen zaük van weten meer. De innerlijke krafcht, die hiervan uitgaat, wordt niet meer ge kend. De brug die ons verbindt En juist hier ligt een grootsche taak vg'or de sibbekunde, om ons volk tot die gebondenheid terug te voeren. De sibbekunde overbrugt kloven en brengt menschen tot elkaar, die tot dusverre gescheiden warenwerkt mede aan bevordering van werkelijke gemeen schapszin, de gemeenschap van allen, die van eëne bloede zijn. Juist de bewustmaking van deze „bloedgemeenschap" en "het wekken van gevoèl van verwantschap met 'cft'^n om ons heen, vormen het hooge doel ticunde. Het Nederlandsen Verbond voor Sibbekunde v'ereenigt a Jen, die hier voor belangstelling heb. of .daad werkelijk sibbeku" v nen. Reeds hebben zich ÜStlü volksgenoo- ten aanges!..ten. De wekelijksche radio voordrachten van het verbond, vinden bij duizenden weerklank. Maandelijks worden in hei mooie, geïllustreerde orgaan „Sibbe" de <jn- vermoede aspecten van de sibbekunde in een keur van artikelen, den lezers voorgezet, welke tevcss een bijdrage vormen tot levensverdieping en levens verrijking. Lees dit vooral. Zoo is deze maand een speciaal „Zeeland-nummer" van „Sibbe" uitge komen, met een beschrijving van de kwartierstaat van den ronden Zeeuw, Admiraal Michiel Adriaansz. de Ruyter. Verder artikelen over „Het volkskarak ter der Zeeuwen", „Sibbekundig onder zoek in Zeeland", de békende kroniek- schrüvér Mattheus Smallegange, enz. i Kameraden, Volksgenooten 1 Zoudt ook gij niet willen weten, welke banden U verbinden met het verleden en heden van uw volk Alle man van Neerlands Stam Voelen zich der vad'ren zonen. Sibbekunde, het is do kennis van het leven van onze voorvaderen, de ge schiedenis van onze familie, het leeren kennen van de bloedstroomen, die ons leven bepalen, het is de kennis van onze kracht I Meldt U als lid van het Nederlandsch verbonc! voor Sibbekunde, Willemstr. 47, 's-Gravenhage (Postrek. 406902). De jaarlijksche contributie bedraagt vijf gulden, met gratis toezending van het orgaan „Sibbe". Vraagt (onder bijvoeging van 30 ct. aan postzegels voor oodokosten enz.) eens een proefnummër^v^ ^gikfcg" 0f adres. Grasmaand 1942. H. M. Stoppelenburg. Vele vcm onze tegenstanders hebben nog steeds een geheel foutief idee over het Bedrijfsleven in het nieuwe Europa ten deele inderdaad uit onwetendheid, ten deele doordat zij opzettelijk het nieuwe verwerpen. Voor de eerste groep zou het ge- wenscht zijn, dat ze eens wat meer onze literatuur hierover bestudeerde, "de tweede groep is gedoemd uit de leidende posities in ons' bedrijfsleven te verdwijnen. De Bezwaren, welke de eerste groep meestal haar voren brengt, zijn de volgende 1. Internationale handel valt weg, want de gedachte van autarkie over- heerscht 2. De koopmqn wordt een ambte naar, die slechts de voorschriften van zijn regeering kan volgen 3. Hetbedrijfsleven kan niei tot bloei komen, want het rentabiliteits- streyen is verdwenen, omdat de keuze van de ie produceeren goederen niet meer vrij is. Het loont de moeite in het kort even op deze drie bezwaren in te gaan. De internationale handel. ad 1. Wanneer men dezen oorlogs tijd als werkelijk Nati'onaal-Socialisme zou beschouwen-, is de gedachte juist. Maar deze tijd' wordt toch immers in de eerste plaats overheerscht door de oorlogsbelangen en de verwezenlijking - van het Nationaal-Sccialistische idee, komt noodgedwongen 'pas op de tweede plaats. En inderdaad is men nu gedwongen, door de blokkade van onze vroegere zoogenaamde bondge nooten, zóóveel mogelijk in eigen be: hoefte te voorzien, waarbij men echter onder eigen behoefte, de Europeesche behoefte moet verstaan. En deze eigen behoefte wordt op haar beurt weer be- heerscht door de eischen, welke de oorlogvoering er aan stelt. Het kan daardoor voorkomen, dat in bepaalde streken gebrek heerscht aan een van de typische producten van deze streek, omdat dit product ergens anders nu eenmaal beter voor.oorlogs-f doeleinden gebruikt kan worden.' Het zelfde zien wij immers bij de aanwen ding en* verdeeling van de arbeids-' krachten. Maar, wanneer straks de oorlog voor bij zal zijn, en het Nationaal-Socialisme krijgt eindelijk gelegenheid hactr grond stegen volop in practljk te brengen, dan zal er zeker weer een internatio nale handel opbloeien, niet alleen bin nen Europa, maar. juist ook tusschen de verschillende continenten. Immers, het Nationaal-Socialisme streelt naar een grooter volkswelvaart, en een groo- ter volkswelvaart houdt een gïootere behoeftebevrediging in zich, waardoor du£ voor vele producten, ook voor die,, welke Europa niet kan voortbrengen, een belangrijke vraag zal ontstaan. En zoo kom ik vanzelf op het tweede be- De overheid bepaal?. zwaar. ad 2. Want inderdaad zal niet meer de particuliere ondernemer vaststellen, wat hij zal produceeren, doch de over heid zal de lijnen uitstippelen. Immers, niei meer als vroeger, zal de P°™fk den handel volgen, doch de handel volgt de richtlijnenr welke in verband1 met de te -vceren buitenlandsche poli tiek, hét gunstigste zijn. Maar bi. nen deze, door de overheid vastgestelde richtlijnen, zal de onder nemer Zijn geheele particuliere initia tief kunnen ontwikkelen, want vele malen is immer? reeds van toonaan gevende en bevoegde Nationaal-Soc. instanties naar voren gebracht, dat ae overheid slechts leiding geeft, doch niet zeli aan het bedrijfsleven deelneemt. En juist door hei zelfstandig' georgani seerde bedrijfsleven komen de wen- schen van het bedrijfsleven, via een centraal punt, bij de overhèid, en die van de overheid bij het bedrijfsleven. In verband hiermede kan nog opge merkt worden, dat het liberalistische èn hoog-kapitalistische bedrijfsleven in de eerste plaats die artikelen produ ceerde, die de hoogste opbrengst, de grootste zuivere winst opbrachten, ten dus niet in aanmerking nam de wen kelijk noodzakelijke levensbehoeften' van de groote massa van het volk. Zij was dus geen werkelijke volks huishouding. De Nationaal-Socialisti- sche volkshuishouding echter, produ- ceert met behulp van het kapitaal en met eèn doelbewuste richtlijn, door middel van de bedrijfspolitiek, die ar tikelen, welke dienstbaar zijn aan de •behoeftedekking van de volksgemeen schap als een geheel. Zij is dus wel een waarlijke volkshuishouding, die een harmonie in het bedrijfsleven 'na streeft, doordat zij een evenwicht doet, ontstaan tusschen de behoefte van het Volk en de productie. Uit het feit echter, dat de Nationaal- Socialistische volkshuishouding slechts produceert met behulp van 't kapitaal, manifesteert zich nog een groot ver schil tusschen het hoog-Jrapitalistische en 't Nationaal-Socialistische systeem. In het verleden was 't het kapitaal, dat de toon aangaf en waaraan alles ondergeschikt werd gemaaktthans zal het dé arbeid zijn, welke de bron van welvaart voor een volksgemeen schap vormt. Het kapitaal komt op de tweede plaats een volk zal zoo rijk Rentabiliteit ten bate der volkshuishouding. ad 3. Het rentabiliteits-streven zal in het geheel niet verdwijnen alleen, de keuze van het te produceeren arti kel zal inderdaad niet enkel en alleen bepaald worden door de grootst mo gelijke winstverkrijging, doch de over heid zal zulke maatregelen nemen, dat werkelijk diè producten, welke zij, in verband met haar te volgen politiek, het liefste voortgebracht ziet, inderdaad de grootste rentabiliteit opleveren. Dus geen productie terwille van de rentabiliteit, doch rentabiliteit terwille van een productie, die het gunstigste is voor de geheele volkshuishouding. Ziehier in korte trekken de voornaam ste bezwaren tegen een geleide econo mie weerlegd. Het zal zeker voor vele ondernemers niet gemakkelijk zijn, hun oude libera listische jasje uit te trekken en in de toekomst in de eerste plaats te denken aan het algemeen belang. Ik vlei mij echter met de hoop, dat de meeste Nederlandsche ondernemers toch nog nuchter genoeg zijn, om in te zien, dat," wanneer het getij verloopt, men de bakens moet verzetten, om het schip zee te kunnen doen houden. Mocht dit voor enkele onmogelijk bliiken te zijn, dan schakelen zij zich zelf uit. Bij den wederopbouw van Nederland in de Europeesche samen leving, kunnen wij geen versplinterd bedrijfsleven gebruiken. Een volgende maal hoop ik terug te komen op de taak, welke het Neder-, landsche bedrijfsleven wacht, bij de kolonisatie^van Oost-Europa. 7 Grasmaand, 1942. G. A1 b e r t z, Leider Sectie „Hout" van het Economisch Front. Wij kunnen tegenwoordig bijna da gelijks lezen, dat in de plaats van het goud, als grondslag voor den rijkdom van een volk, de arbeid de voornaam ste bron is voor de volkswelvaart. De arbeid was volgens de liberale econo mie een koopwaar, en stond als zoo danig onder de wetten van vraag en aanbod op de „arbeidsmarkt". De plu tocraat ziet in den arbeider uitsluitend een koopwaar, arbeidskracht, nooit 'n mede-arbeider. Men vergat, dat arbeid is een voor het geluk van den mensch noodzakelijke levensuiting. Door het inzicht alleen, dat arbeid de plaats van het goud dient in te nemen, wordt niet alles bereikt. De or ganische opbouw var. do volkshuis houding moet op den grondslag arbeid worden opgetrokken.Verscheidene or ganen dienen aan de uilvoering mede te werken. Eén dezer organen is 't Rijksarbeids bureau. De taak van het "Rijksarbeidsbureau is, hét in-den arbeid brengen en hou den van den arbeidenden mensch op de voor hem en de volksgemeenschap passende plaats. Per 1 Mei 1941 werden dé gemeen telijke arbeidsbeurzen vervangen door .de Gewestelijke Arbeidsbureaux. Aan vankelijk besiond dit slechts uit den overgang van de laak der arbeids bemiddeling van de geméenten naar het Rijk, waardoor weliswaar al een veel verbeterde organisatie werd ver kregen, doch de bevoegdheden bleven vrijwel dezelfde als die der gemeente lijke arbeidsbeurzen. De veranderde waardeering van den arbeid spreekt duidelijk uit de vervan ging van „beurs" c^oor „bureau". In de plaats van dé „waar" arbeid, komt dë doelmatige organisatie van den ar beid (Door een aantal verordeningen zijit de bevoegdheden geleidelijk uitge breid, waardoor het mogelijk is om desnoods met behulp van dén Sterken Arm de maatregelen uit te vcerrn, die in het belang van een goede organi satie van het arbeidsbestel n ^odig zijn. Op basis van de vrijwilligheid zijn wij in Zeeland met den arbeidsinzet zoover gekomen, dett zich gedurende de Zomermaanden voor verschillende bedrijfstakken e.en tekort aan werk krachten voordeed. Toch bleef er nog een, hoewel-betrekkelijk gering, aantal werkloozen over. Al behaoren deze voor hét meerendeel tot de oudere leef tijdsgroepen, moet het 'toCh mogelijk zijn om ook deze menschen in het be drijfsleven onder te brengen. Hiertoe is een doelmatige verdeeling van de beschikbare arbeidskrachten noodig. Er zijn bedrijtsleiders in ons Gewest, die dit inzien en reeds in over leg met het Gew. Arbeidsbureau ar beiders hebben afgestaan voor. a teere bedrijven en zelf daarvoor anderen hebben te werk gesteld. Zij verdienen alle lof voor hun sociaal inzicht. Ik hoop, dat dit nog door anderen zal worden gevolgd en er geen gebruik zai moeten worden gemaakt van de ver kregen bevoegdheden, waardoo ver plichting mogelijk is. Het steeds groeiende aantal plaat singen van arbeiders door het G. A. B., dat vrijwel onafhankelijk is van het aantal werkloozen, bewijst, dat het G. A. B. een voorname plaats gaat in nemen in het economisch leveri. Wij hopen ook in het komende ar beidsjaar, in het belang van den ar beider en het bedrijfsleven vruchtbaar werkzaam te kunnen zijn ten dienste van ons Volk. Ir. M. W. Welleman. V f '«S Weet gij, kameraad en kameraadske, dat het strijd- en vierduitenfonds den Leider zeer nauw aan het hart liggen Dus dat weet gij Waarom hebt gij er dan niet voort durend aangeofferd Zijt gij dat vergeten Dan moet ge uw geheugen optris- schen. Kent gij de namen niet dergenen, die er geregeld voor werken Wij zullen U helpen. Noteer de volgende adressen I. W. L. van Doorn, LeRestraat 29, Goes, Districtsvertegenwoordiger. Kringvertegenwoordigers zijn Voor Walcheren 86, Mevr. F. S. v. d. Ven-Petiet, Boulevard Bankert 94, Vlis- singen. Voor de Bevelanden 48, Mevr. M. Dagevos-Stefes, J. A. v. d. Goeskad» 47, Goes. Voor Zeeland-Noord 82, Mej. T. C. j. "ter Haaf, Platteweg D 547, Zierikzee. Voor Zeeuwsch-Vlanderen 62, Oost: Mevr. P. Molema-Bootsgezel, Grenu- laan 40, TernéuzenWestMej. W. Hitler, Kade 8, Sluis. x In Biggekerke woonde een zeer be jaard 'man. Hij was behoeftig en hij was lid der Ned. Herv. Gemeente. Doch de diaconie heeft hem nimmer ge steund, ook niet toen hij ziek yJkrd. Maar Winterhulp hielp hem en hij aan vaardde deze hulp dankbaar. Toen kwamen de broeders aangestapt en be loofden hem f3.per maand te zullen geven, als hij nooit-meer van Winter hulp geld gannam. De man weigerde. Eenige weken daarna overleed hij. De diaconie gaat verder met geldbeleggin gen in grond. Het lijkt een kwaad sprookje en wie. het vertelt, zooals wij, die geen blad meer voor den mond houden, zijn „leu genaars, die altijd hakken". Leve het hakmes danende zweep over deze .geldwisselaars en weerzinwek kende farizeeërs Weet iemand nog zoo'n geval? Na tuurlijk, want ze zijn legioHij melde zich gerust. Wij hakken voort, want er is veel te vellen, vóór het licht weer schijnt

Zeeuwsche Stroom | 1942 | | pagina 2