Salomon Abraham Losowski, Moskou's propagandajood 'OÏIS BOEKENSTALLETJE f WJMmm i g De fne*tschett l/oo&UckUp met houtkappen Uitspraken van Hitier Stumper, ik heb met je te doen! 2Ioe jeie 3e! REDACTEUR 2e Jaarga De De gr li. De groote hitser! voor stakingen. Na de nationaal-socialistische machts overneming in Duitschland in 1933, ver plaatste Losowski het terrein zijner werkzaamheid naar andere Europee- sche landen. Het .was dadelijk tot hem doorgedrongen, dat het nationaal so cialistisch Duitschland geen voedings- bodem meer was voor zijn in wezen vreemde, revolutionnaire denkbeelden. Reeds in 1921 was Losowski door Moskou naar Frankrijk gezonden als specialist voor het organiseeren van werkstakingen. In 1923 richtte hij te Parijs op het Algemeen Verbond van Vakvereenigingen. Hij bleef daarvan de eigenlijke leider, ook toen hij zich intusschen wederom in de Sovjet-Unie bevond. Vaak reisde hij op een val- schqn pas naar Parijs om zijn nieuwe schepping te inspecteeren en aan haar functionarissen nieuwe, op het ver wekken van onlusten en op revolutie gerichte instructies te verstrekken. Zijn werkzaamheid breidde zich ook over Engeland uit, waar hij aan de organi satie der werkstakingen in 1921 en 1926 een overwegend aandeel nam Ook in Polen werden de veelvuldige 'stakings woelingen in de industrie-centra, bijv. te Lodz, het huidige Litzmannstadt, te voorschijn geroepen onder medewer king van Losowski. Zoö wekte deze enkele jood de eene onlust na de an dere op, in alle landen in en buiten Europa. Deze enkele jood heeft langen lifd kans gezien, gesteund op de macht van de Sovjet-Unie, van dezen joodsch- bolsjewistischen staat van misdadigers, het Europeesch, Aziatisch en Ameri- kaansch vasteland door revolutionnaire stakingsbewegingen en bewegingen, welke ten doel hadden de orde te ver- storén, aanhoudend in spanning te houden. De oorlog in Spanje. Zijn invloed. Zooals reeds opgemerkt, gaf hij in 1933 het terrein zijner «werkzaamheid in Duitschland prijs en zette, hij opnieuw revolutionnaire bewegingen en werk stakingen met communistische en anar chistische strekking op touw. in Frank rijk, Engeland, Polen en Tsjecho-Slowa- kije. Ook deze werkstakingen heeft hij alle persoonlijk geleid. In 1936 organi seerde de jood Losowski tezamen met zijn rasgenooten Bela Kun, Marcel Ro senberg. Leo Jacobson Haikiss, Ilja Ehrenburg, Kolzow Ginzburg Friedlan- der, Lazar Fekete Schwartz (generaal Kleber) en Heinz Neumann de bloedige omwenteling in Spanje. Vanaf 1937 hield de jood Losowski zicfj ook bezig met het bolsjewistisch maken der Ver- eenigde Staten. Het te Parijs verschij nend blad „L'Action Frangaise" van 17 Mei 1937 bericht, dat de jood Losowski, die van de Mexicaansche grens uit, zijn werkzaamheid in de Vereenigde Staten uitvoerde, aandeel heeft geno men aan de besprekingen van het Europeesch bureau der Prof intern te Parijs en in het Amsterddmsche filiaal daarvan. Hij heeft studie gemaakt van de tactiek en de methoden, welke van de zijde der communisten 2ijn toege past bij hun pogingen iot verstoring der orde in de Europeesche landen af zonderlijk. Op den grondslag dezer in Europa opgedane ervaringen, wil de jood Losowski energiek ter hand nemen het bolsjewistisch makefï der Vereenig de Staten. Zijn boevenwerk, hier en in Amerika. Losowski vestigde in Mei 1937 te Am sterdam een 'blijvend bureau der Prof- intern, waarin in het bijzonder werden uitgewerkt de plannen voor het bolsje wistisch maken der Vereenigde Staten. Te New York zelf werd door Losowski in het leven geroepen een „Bureau der- Syndicalistische Actie". Dit bureau, dat zich bevindt te Brooklyn N 4, Ave nue Washington 36, maakt in verkap ten vorm propaganda voor de Ille Inter nationale. De in Europa opgedane en te Amsterdam uitgewerkte ervaringen, werden door het nieuwe opperbevel hebberschap te New York in de prac- tijk beproefd. Het is wel vóór alles toe te schrijven aan de werkzaamheid van den jood Losowski, dat juist vanaf 1937 het communisme in de Ver. Staten be denkelijk in omvang is toegenomen en thans een rechtstreeksch gevaar voor Amerika beteekent. In Japan en China gehetst. In het voorjaar van 1939 werd aan den jood Losowski opgedragen de lei ding der bolsjewistische propaganda ih het geheèle Verre Oosten, in het bij zonder in Japan en China. Losowski heeft het vooral als zijn taak be schouwd, de roode Chineesche legers grondig te organiseeren en te bewape nen. Hij heeft zoodoende mede er het zijne toe bijgedragen op het bolsjewis tisch maken van China eenige stappen verder te brengen en den weerstand van Tschicmg-Kai-Schek tegen Japan helpen versterken., -■ (Wordt vervolgd). Fkofintern Beroeps-Internationale. KRUISTOCHT OM HET EILAND Door Age Scheffer, Uitgave N.V. Arbeiderspers, Amsterdam, prijs 2.40 ingen., 3.00 geb. Een sterk boek over de zee. Kruistocht om het eiland is een ro man van de Waddeneilanden. Een zuiver werk. Het is geen groote litera tuur, hier en daar is het wel wat lang dradig, maar dat wordt goed gemaakt door de groote liefde waarmee dit boek geschreven^is. De liefde voor de zee en voor het eigen volk is dominee- rend. Sterk en groot is dit volk van de wadden. Het vecht en werkt zwij gend en moedig. De zonen gaan de wereld in, de zee roept hen. Age Schef fer geeft ons het leven van Foppe Gabes en zijn broer Gerben. Foppe hangt aan de zee, hij wil varen, maar omdat zijn broer Gerben al vaart moet hij schoolmeester worden, dat is een veiliger bestaan en Foppe gehoor zaamt, maar zijn leven blijft een kor- steling met de stad en de omgeving waarin hij niet past. En Gerben, de droomerigg jongen, zwerft over de zee tusSchen de mijnen, want het is in oorlogstijd. Het sterkste gedeelte van dit boek is o.i. het begin. Ontroerend is de grootheid en de kracht van den vader. En wij begrijpen de angst van de moe der om haar kinderen, die liever de gevaarlijke zee kiezen dan de veilig heid van het thuis. Een boek dat verdient veel gelezen te worden, omdat het ons de bevol king van de Waddeneilanden leert kennen, het beste deel van ons volk, deze eenvoudige menschen, die leven onder het zingen van de golven en het laaien van den storm. Als ons ge- heele volk weer kan zijn als deze men schen, zuiver en sterk, eenvoudig en .geloovertd, dan zal het weer groot> worden en zijn plaats met eere inne men. D.R. •Er zijn van' die menschen,die kijken on§ aan, al spottend, en lachen of schelden. Er zijn van die menschen, die laten ons staan, omdat wij'het nieuwe hier melden. Er zijn van die menschen, veel wijzer dan wij, ons noemt men maar ^öm en kortzichtig. Er zijn van die menschen, die gaan ons voorbij, ze zijn zoo geweldig voorzichtig. Er zijn van die menschen, die praten maar na, dan behoeven ze zelf niet te denken. De heeren in Londen begrepen weldra, Wat hun weer vertrouwen zou schenken. *Soms heeft onze hand tot een vuist zich gebald, want de menschen, ze saboteeren. En als er dan. één voor zijn Vaderland valt, dan zeggen ze„laat ze crepeeren 1" Toch zullen wij steeds voor ons volk blijven staan want ons Volk is misleid en bedrogen. Met- de h^tzers en joden is 't eenmaal gedaan, die hebben te veel al gelogen. In vrijheid en welvaart zal Neerland straks staan, door het offer van talrijke helden. Dan vatten ze pas, wat wij hebben gedaan, dan danken zij hen, waar z' op schelden. Middelburg, 28, Sprokkelmaand '42. C. DEKKER. Klein voordeel en groote schade. Men schrijft ons De oude Germanen waren groote liefhebbers van boomen en vereerden in hen een geheimzinnig leven. De boom geeft het beeld van forschen groei; diep wortelt hij in den bodem en hoog strekt hij zijn kroon naar den hemel. De Germanen hadden eerbied voor de boomen. Zij vereerden heilige wouden en eiken. Is niet #de boom het mooiste voorbeeld van de schoonhei^, den rijkdom en de verscheidenheid der natuur Van deze oorspronkelijke boomen- vereering is helaas niet veel meer overgebleven. Ook in Zeeland niet. Was speciaal Walcheren voorheen een boomrijk eiland, deze houtrijkdom ver mindert steeds, tot schade van het na tuurschoon. Niet alleen de opgaande boomen zijn de dragers van de schoonheid van het landschap, Ook het kreupelhout en de hagen spelen daarin een voorname rol. Zij hebben niet alleen artistieke waarde, doch ook practisch nut, het welk jammer genoeg steeds wordt on derschat. Noemen wij om te beginnen het voor deel, dat kreupelhout langs de wegen- biedt als windschut. Wélk een genot, als men een fietstocht langs een~win- derigen open, wëg heeft gemaakt, en dan in de luwte van wat kreupelhout belandtEen verademing En' dan geeft kreupelhout nest gelegenheid aan de voor de»»land- en tuinbouw zoo nuttige vogels, welke de insecten, die onzecgewassen belagen, verslinden. Voorts hebben de hagen, en kreupel hout een buitengewoon gunstigen in vloed op den groei der landbouwge wassen, doordat zij als windscherm fungeeren. Genomen proeven hebben uitgewezen, dat voor gerst de meer opbrengst 18 pet. bedraagt, en voor aardappelen 34 pet., wanneer deze worden geteeld in door houtgewas be schutte akkers. Zelfs gras is voor be schutting tegen den wind zeer gevoelig en geeft een meer-opbrpngst van 27 pet. In Rusland genomen proeven ga ven voor aardappèlen zelfs een meer opbrengst van 70 pet. en voor lucerne meer dan 100 pet. Verwoestingen op komst En toch gaat men hier te lande maar door met het radicaal opruimen van de zoo nuttige windschutten, in den waan zichzelf te bevoordelen In tegenstelling met de gangbare meening, is houtgewas ook in de wei landen zeer gewenscht, omdat het vee daardoor in voor- en najaar tegen de koude winden wordt beschut, terwijl in den zomer de koeien zich dgm tegen de brandende zonnestralen kunnen be schermen. Helaas wordt dat alles weggecijferd. Nu werden van gyerheidswege weer 18 perceelen zwaar kreupelhout langs den provincialen weg Middelburg- Veere gekapt Dat hout omzoomde den weg op idyllische wijze en ver aangenaamde den tocht Middelburg- Veere, en speelde zijn nuttigheids-rol, hierboven in het kort beschreven. Langs groote, uitgestrektheden, waar voorheen koelte heerschte, zal dan d? brandende zonnehitte zijn en zal dan het beschuttende loover verdwenen zijn, en de wind zal kunnen gieren op plaatsen Waar voorheen weldadige luwte was. DêUdylle is voor geruimen tijd verdwenen. Of kapt men ten deele? Natuurlijk is. nu en dan kappen van het houtgewasover een geringe opper vlakte» gerechtvaardigd, al ware het alleen omdat anders het kreupelhout tenslotte van onder geen loover meer zou vertoonen, doch op groote schaal, zooals nu aan den Veerschen weg staat te geschieden, is dit zeker ongë- wenscht. Wij willen hier de aandacht op ves- Jigen, omdat het ons tevens de gele genheid schonk, te wijzen op de groote waarde welke het houtgewas, niet al leen uit artistiek, doch tevens ook uit nuttigheids-oogpunt bezit. Het Departement v. Volksche Waar den, dat juist dezer dagen bij monde van den heer v. Brucken Fock te Goes heeft gewezen op het nadeel van hout kappen, kan in de toekomst wellicht delend -optreden Nationale trots. Wie zijn volk liefheeft, kan dat alleen bewijzen ..door' de offers, welke hij er voor wil brengen. Nationaal gevoel, dat alleen op eigen voordeel bedacht is, is geen nationaal gevoel. Evenmin bestaat er een nationalisme dat tot enkele' klassèn beperkt blijft. Hoera- schreeuwen heeft niets te beteekenen en geeft niemand het recht zich natio naal te noemen wanneer daarachter niet de groote liefde en bezorgdheid voor het behoud van een algemeene gezonde volkskracht staat. Men heeft pas reden om trotsch op zijn volk te zijn, wanneer men zich voor geen enkelen stand van dat volk be hoeft te schamen. Maar een volk, waarvan de .eene helft ellendig en ver kommerd of zelfs gedegenereerd is, geeft een zoo bitter slecht beeld te zien, dat niemand daarop trotsch kan zijn. Pas, wanneer een volk in al zijn ge ledingen, lichamelijk en geestelijk ge zond is, kan het gevoel van vreugde, dat jnen hiertoe mag behooren met recnm uitgroeien tot dat verheven ge voel, dat wij nationale trots heeten. Deze hoogste trots zal echter weer al leen dien man vervullen, die de grootte van zijn volk kent Buiten verahtwoordelijkheid der redactie M„ Ik ben zoo vrij U enkele regels te schrijven. Zooals U weet, moeten alle werkloo- zen, die niet in eigen onderhoud kun nen voorzien, fich aanmelden aan de arbeidsbureaux. Volgens de dagbladen is het de be doeling deze althans een groot deel uit te zenden naar Duitschland. Maar het heeft mij verwonderd waarom smokkelaars e.d. niet eerst worden uitgezonden, deze toch leven als parasieten op de gemeenschap. Natuurlijk kunnen deze in hun eigen onderhoud voorzien, want dit „werk" levert een goede verdienste op. U zult misschien opmerken, dat het aantal .niet de moeite waard is. Maar over het geheele land, loopt dit in de duizenden. Deze zijn m.i. veel scha delijker voor de gemeenschap, dan de werkloozen, die meestal buiten schuld zonder werk zijn. Ik hoop dat U zoo goed wilt zijn, dit punt aan de bevoegde Duitsche auto riteiten voor te leggen. Indien de recht vaardigheid der nieuwe orde geen ijdele phrase is, dan wordt hier snel en krachtig ingegrepen. Mede tot heil der samenleving. In afwachting, Een Zeeuwsch-Vlaming. Wij zijn het volkomen met U eensr doch indien U smokkelaars kent 'ef ver moedt, ligt het op uw weg die perso nen aan te geven. Met vage opmer kingen bereft men niets. Red. Toen dezer dagen te Veere de col porteur voor Winterhulp, T. B., den heer Kodde passeerde, voegde deze timmer man den ijverigen collectant smalend toe „stumper, ik heb met je te doen". Nu moet men weten, dat deze heer Kodde, op het paard geholpen door de Engelsche, reeds in de Méidagen g^ vluchte jodin Ocks, de z.g.n. elite van de Kade, baron Van Lynden die hem pousseerde bij de Rijksgebouwendienst en nog enkelen meer van dit genre, zélf een bard meedroeg en op de Kade plantte, in opdracht der gemeente, voor deN. S. B. De heer Kodde is er, als meer Veere- naren, niet vies van, geld te verdienen aan instellingen der nieuwe orde 1 Stumper Kodde,ik- heb met je te doen Waarlijk Deze zelfde heer Kodde houdt er bij zijn timmerbedrijf o.m. een schilder op na, voor zichzelf, zonder bedrijfsver- gunning. Hiermee beconcurreert hij, onwettig, zijn collega's. Dit geknoei moet ook ophouden Er zal spoedig een tijd komen, dat de colporteur T. B., die wij Nat.-Socia-1 listen niet vergeten zullen, en wiens arbeid wij hoogelijk waardeeren, om dat hij dit doet voor het welzijn van Veere, den heer Kodde zal kunnen toe voegen, wat deze meende te moeten opmerken. Want zulke karakterlooze, domme gelukzoekers kunnen wij straks niet gebruiken. Saboteurs der nieuwe orde zullen wij uitroeien, kort en goed, .en zij komen niet meer aan bod, ook niet voor de gemeente. Naar het (tasten 1 Leden der N. S. B. of sympathisee renden, welke naar het Oosten (Oekraïne, enz.) vertrekken, worden ge registreerd bij de Centrale ter beharti- ging van Ondernemingen"in het Oos ten (C. O. O-, Velperweg 13, Arnhem, Directeur A. W. J. Borggreven, Gemach tigde van den Leider i. b. Dienst. Deze registratie geldt voor alleHand- bouwers, arbeiders, ambachtslieden, ambtenaren of technici, welke voor ar beidsinzet (dus niet als militair) reeds naar de bezette Oostgtebieden zijn ver trokken of zich hiervoor hebben ge meld bij de Arbeidsbureaux of andere instanties. In hun eigen belang worden de be trokkenen zelf of hunne familieleden verzocht, liefst spoedig, de volgende gegevens Naam en voornamen Stamboeknummer Woonplaats? Straat en huisnummer Beroepsaanduiding Onderdeel waarbij geplaatst te verstrekken, aan de C. O. O., Vel perweg 13, Arnhem. De Groepsleiders der N. S. B. gelie ven zich op de hoogte te stellen of aan dezen oproep wordt voldaan, anders zins gelieven zij zorg te dragen, dat hieraan wordt voldaan. Samenspraaf tusscfym £mne Scute en Pier 6e IDieje. Leune Noe za' 't dan meenes. oore. Pier D'Amerikanen hebben duuzende soldaten naer Aus tralië gebrochtlaët die Jepanners noe maer schiete en doe, ze klaare 't nie en dan - krieg den Engelschman toch gliek, dat ze alles weer trug winne. Weet je iegenlijk wè Leune, 'waer of Australië leit Op de kaarte bie de boven meester eb ik 't gezie. Jae, "goed en wel, maer wat vor ,kqnt is dat uut, dienk je Achter Westlcapelle of ter Veere, of in de gejegente van Duischland 't Is achter 'twaeter, dat eb ik zelft gezie, dus vorbie Den Elder, dat is nog al duudelik. En oe groot dienk je, dat 't is Doe maer nie net of ik niks weet. 't Is stikken grooter as Japan, wan dat is maer een broekzak land. Die broeksjes ebbe dan toch nogal aardig van ulder afge- sloge. Maer as Australië ach ter 't waeter leit, oe moete die soldaten uut Amerika daer dan komme? Mee boqjen, joe sukkel. Ze ebbe d'r aichtebie een miljoen. Zoozoo.... net, weet je I- En zouwe die Japansche duukboo- ten dan maer thuus gebluuve en vlak de Duischers ook nie uut. Ai wat, in Amerika bouwe ze d'r ielken dag glad een berg bie. Oe kom je daer an, Leune, dat is verbazend nieuws. Ik ebbe Rienus gesproke, je weet wè, den schilder, die knapte de boel is op bie m'n zwaeger en toen eb is mee z'n gepraat. Die eit t' er dan zeker kennisse van En óf een. Ie ei vee geleze en voral van zuk soort diengen, weet een alles wat een ander zeit en dan leit t' un al uut oe of 't dan gebeure za'. Jae, die Rienus is een licht oor Kiek noe is an. D'r komme zo zachtjes an eel wat lichten in de duusternisse. Zeker, en eer dat de zeurrier vorbie is, is den oorlog Ook over. Je zal 't is zie, de Rus sen raeke in Berlijn, dat wil Stalien zoo graag, en Rienus meent, dat .volgens de berich ten, de kansen goed bin vor z'n, want Roosevelt zal ook een zetje doe. Och eere, wat zun we dan béleve. Mder ik wil mee joe is wedde. Jie kriegt van mien onderd gulden as de Sowjets nog ies te zeien ebbe mee Augustus, maer jie geef- mien d'r tiene, as de Duischers 't laete zitte. Daer kan jie nie tegen ebbe, Leune. Dat doe 'k glad nie. Die Duischers kun best is winne, en dan bin ik m'n tien gulden kwiet, ik ebbe je te verdikkén. Maer wat noe, Rienus wist et toch Goed en wel, maer die ei van vlee jaer af gezeid, dat 't van de winter klaer zou zien, en dat Indië nooit gepakt kon oore. Noe afijn, as jie dan nie wil. Dan gaen 'k weg. Maer doe jie de complementen an Rie nus en zeit, dat 't un z'n eige bie z'n verfkwasten moet ouwe en nie over diengen leutere, waer den gin sikkepitje ver 'stand van èit, dan is beter vo: z'n gezondheid ook. Pier Leune Pier Leune Pier Leune Pier Leune Pier Leune Pier t Leune Pier Leune Pier Leune Pier Leune Pier Leune Pier Voor groot Landbouwblad wordt een alleszins deskundig redacteur gezocht. Aan eerste kracht wordt een overeenkomstig salaris betaald. Brieven met volledige gegevens inzenden bur. v. d. blad, letter L. Ik mocht dezi veelste exodus hopen en aanne brieven en opi Zij waren op _Op één na, zeg ik hier in haar iypeerend is. Vóór alles bi hulde I Hulde, die eindelijk eer overtuiging met clérteékenen. Toen ik deze dan ook verzoet "blad te noemen „Zet U mijn noem geen plac Ik doe dit Bij Jammer -dat de geen b zegt. Immers, wat Voor orïs zeker critiek waardeer* reactie vindt dit de heer S. wat geven. Ik zal op dezer Ingaan en zal d kelen. Ik hoop, misverstand ma men tot het bes* barbaren of vei deel, de besche volk en ras. De „schrik De brief luidde v Mijnheer! De schrikkelijli joden hebben rr U op het volgenc te vragen: Een der voornc N. S. B. is n.l. Gc derhalve wel ee: nemen, hoe U eeherzij ds en he derzijds motivee: wel terdege aan houdt. lk heb' alle re eigen andersde: zich aan zijn gi maar zulks kan x niet worden gez« Ik weet- inderd die gevaar ople meen welzijn var neer men zoo m courant kijkt, zie een moord staan door een niet-Jo: Omdat deze gedragen, zijn d ders, ook U en ij Ongetwijfeld nee Mijnheer, alvor als U het zult nc stuk op de voorp sche Stroom zult U dringend, als mensch, ,en-niet gedreven door u\ doordacht grond over dit zoo h« Godsvertrouwen, tevens te beden! zelf even goed möeten naar on! U afvragen of dit - of wij zelf cds mensch zoo mogi In afwachting hopende niet te weest, teekent j In de allereers gen mijnerzijds. Hoe verklaart niet te loochenei door alle eeuyei volkeren der aarc ben te doorstaan

Zeeuwsche Stroom | 1942 | | pagina 4