Ten geleide Algemeen toezicht Volksgenooten. Jeugdstorm „De Zeeuwsche Stroom" in Zeeuwsch-Vlaanderen («NS €- „De Zeeuwsche Stroom." in Schouwen en Tholen Onze teekenaar ïcohs MicTd Oproep Correspondentie bij het tweede jaar. "Bij het verschijnen van het eerste nummer van de Zeeuwsche Stroom heb ik een „ten geleide" geschreven, en daarin vastgelegd, dat de bedoeling van dit blad moest zijn, aan ons Zeeuwsche Volk de zuivere" nationaal- socialistische beginselen duidelijk voor oogen te stellen? Het Zeeuwsche volk is niet tegen het nationaal socialisme; men wist alleen niet, wat cLi nationaal socialisme wilde. De „voorlichting" hierover was veelal zoo dwaas, dat iedere Nederlander iets verschillends, dacht van de N.S.B. maar zelden het goede. Kam. Beversluis heeft in het voorbije jaar vele artikelen geschreven, welke gesproken hebben tot het hart van de Zeeuwen. Enkele malen hallen wij zelfs een hoofdartikel van den Leider, welke dan in de groote lijn de toekomst van ons Volk uitstippelde. En onze colporteurs hebben ons blad door weer on wind, door §neeuw en regen, bezorgd tot in de'verste uithoe ken van onze provincie; deze kanfe- raden verdienen daarvoor bijzonder te worden genoemd. Ieder nummer van de Zeeuwsche Stroom is in een oplaag van or.jevèer S0.000 exemplaren van huis tot deur verspreid en het blad is gelezen. Laat men niet komen met 't praatje Ik lees dat.blad riet. Zeer. typeerend zei me laatst een Gereformeerd kapper in een plaatsje in deze provincie „Mijn klanten lezen de Zeeuwsche Stroom niet, maarze reten pre- xrxcrtvxcrt. Ik wil openhartig zijnvorig jaar •had ik niet plurven denken, dat in 12 maanden tijds de stemming zoo sterk zou omslaan ten gunste van de N.S.B. Ik weet weler wordt nog veel gehitst 1— ook door. sommige predikanten en priesters (God vergeve het hun) en door „kapitalisten", die niet sociaal ge noeg voelen om ook anderen een be tere toekomst te helpen bevechten. Maar dit percentage is gelukkig klein, en wordt steeds kleiner. Bij het begin van den 2den jaargang der Zeeuwsche Stroom staat dit vast Binnenkort zal Mussert aan 'wien Nedérland zijn gelijk-berechtigdheid en vrijheid in het nieuwe Europa te dan ken heeft de Leider van den NedeT- lcmdschen Staat zijn. Dan zal het wer kend Nederland, van hoog tot laag, een goede toekomst tegemoet gaan. Daarvoor te strijden is het do,el der N.S.B. en van ieder die zijn land lief heeft. In dienst van dit streven zal de Zeeuwsche Stroom verder arbeiden. Wij haten niemandwij stellen onze gelederen open voor ieder oprecht Ne derlander, die wil meewerkenvoor het groote doel. Maar halfheid kennen we niet en zullen wij ook niet kennen, wanneer wij straks de dragers der Staatsmacht zijn. Zij die beweren bij- ons te behooren, moeten zich bij ons aansluiten en den strijd strijden, dien wij dagelijks beleven. Maar jn het be reiken van het groote doel: werk en winst op ieder gebied voor ons Volk, zal dan ook iedere nationaal socialist zijn belooning vinden. Kameraden, aantreden voor den lgat- sten slag. Met Mussert, voor Volk en Vader land Hou Zee! JAN DEKKER, Gemachtigde voor Zeeland. Benoemingen. Tot Districtshoofd voor Zeeland van het Algemeen Toezicht op de Ledéii werd benoemdkam. C. Th. Wolders, Langevielesingel 52, Middelburg. Tot Kringrapporteur van: Kring 48, kam. C. Ruster, L. P. v. d. Spiegelstraat 31, Goes; Kring 62, kam. G. J. A. de Jonge, Oranjestraat 2, Axel; Kring 82, kam. R. de Waal, D 571, Zierikzee; Kring 86, kam. H. A. Frie, Lageweg E 217, Middleburg. Aan het verzoek van den Hoofd opsteller der Zeeuwsche Stroom, om een bijdrage te leveren voor het jubi leum-nummer, voldoe ik gaarne, daar juisi dit blad zoo'n groot aandeel heeft in den strijd vcm het Nationaal Socia lisme in ons Zeeuwsche land. Sinds het verschijnen van het eerste nummer ligt weer een jaar-achter ons en ik denk terug aan het verspreiden der eerste nummers. Brievenbussen werden dicht gehouden, de krant werd op straat gegooid of verscheurd. Reeds lang hedft de Zeeuwsche' Stroom thans haar weg gevonden in de gezinnen der arbeiders, middenstanders, boeren en intelleclueelen, kortom bij alle volksge- nooten, welke begrip gaan toonen voor den zin van dezen tijd en den zin van dezen strijd. Ook de Zeeuw gaat begrijpen, dat de revolutie van het Nationaal Socia lisme zal zegevieren over alles wat corrupt en vermolmd bleek te zijn. Vol komen logisch is dan ook de gestadige groei van diegenen, die niet langer abn den kant willen blijven staan, doch toe treden tot de gelederen der N.S.B. en haar Leider Anton Mussert, de man die reeds 10 jaar strijdt" uit liefde voor zijn volk en zijn vaderland en die ons land zal leiden naar een eervolle plaats in de rij der Germaansche volkeren. Gij, die dit leest en nog niet tot de leden der N.S.B. behoort, gij, aie. be grijpt waarvoor ook duizenden Neder- landsche jonge mannen hun leven wil len offeren, opdat ons Vaderland een,' gelukkige toekomst tegemoet zal gaan, moogt gij dan nog langer wachten? Wanneer de wapens gestrekt zullen zijn en onze Zeeuwsche jonge mannen komen- van djs slagvelden naar hup dorp terug;' zij zullen U vragenwat deed gij, terwijl ik mijn plicht deed in den strijd tegen bolsjewisme, plutocra tie en jodendom jfcun. JjLl. gaster Kringic.- r v'dn ae £>t.elanden en Walcheren Gij zult U dan diep beschaamd ge- voe.en en gij zult moeiten stamelen, den moed niet gehad te hebben? uit te komen voor datgene wat in U leefde, gij zult U dan niet los kunnen maken van de gedachte, dat gij in een tijdperk als dit, waarin de strijd is aangebonden tegen die machlen, welke niet wen- schen dat ook wij Nederlanders strij den voor het waarachtig socialisme van den arbeid, werkeloos hebt toe- gèz_£ii. Grijpt de dcor ons toegestoken hand, helpt,bouwen aan het nieutye, nu,het oudé langzaam maar zeker inéén stort, gij moogt niet langer wachten, tiendui zenden gingen U voor en marcheëren achter de vaandels yan de N.S.B. Hebt gij vragen, stel ze ons, koopt, nationaal socialistische lectuur en ver diept U in den strijd der Europeesche 'volkeren, waarin het gaat'om het1 zijn of niet-zijn van onze beschaving, onze cultuur en onzen godsdienst. ^/loge de Zeeuwsche Stroom in ruime mate bijdragen aan de toenadering tus- schen ons, leden der N.S.B., en de Zeeuwsche volksgenooten en het niet begrijpen piaais maken voor den eens- gezinden wil van iedereri Zeeuw, om mede te werken aan hei gemeenschap pelijk doel, een vaderland op te bou wen, waarin het een genot zal zijn te werken en te leven, waarin een ieder belooning zal krijgen voor zijn werk in dienst van de gemeenschap verricht, niet alleen voor ons zelf, maar in hoofd zaak voor hen die na ons komen. Zoo willen wij het tijdperk zien, waarin wij thccns leven en dan zal door ieder begrepen worden onze roepMet Mussert voor Volk en Vaderland, Hou Zee P. I. ROSIER, Kringleider van Kring 48 (de Bevelanden) en Kring 86 (Walcheren) Het Gewestelijk Kwartier van den Jeugdstorm is gevestigd Turlkade 17, Goes, telefonisch aangesloteg onder nummer (2036 Goes, netnummer K 1100. KRINGHUIS TÈRNEUZEN De meeste Zeeuwsch-Vlamingen zou den' ons veertiendaagschblad zeker niet graag meer missen. Wanneer het soms gebeurt, dat in een bepaalde groep de bladen wat "te lang blijven liggen, hoort men werkelijk van alle kanten protesten, soms zelfs van men- schen, die beleend staan als felle tegen standers van het nationaal socialisme. De bevolking Tvan dit gewest meent dus werkelijk een bepaald recht te hebben op ons blad. En dat recht heb ben zij ookHet, volk heeft immers recht op een behoorlijke voorlichting. Het volk heeft er recht op, dat de schanddaden van bepaalde volksprofi teurs openlijk aangeklaagd en veroor-" deid worden. Hierin ligt de taak van de „Zeeuw sche Stroom": Op de eerste plaats moet dit blad het Zeeuwsche volk een duidelijk beeld geven van wat Wij, nationaal socialis ten, willen en ir oet het daarbij steeds weer opnieuw het grodte gebeuren van dezen tijd helder belichten. Daarnaast zal het blad echter, meer nog dan tot nu toe, een vlammende aanklacht moeten wbrden tegen al het groote en kleine sociale onrecht in onze provincie en in ons land. Wij hebben werkelijk nog niet het rcrtit het -verixcnï^v'teri -.'en -het "volk te vragen, op grond van wat wij tot op heden presteerden. Nog steeds regeert in geest en in feite het kapitalisme in Nederland. Ook" een militaire bezetting door een nationaal socialistische- mo gendheid kan aan deze geestelijke heerschappij niets veranderen. Alleen een revolutie in den geest van ons volk kan duurzame sociale ge rechtigheid verzekeren. En het volk zal moeien weien, daï wij, nationaal socia listen, de dragers zijn van deze revo lutie. Ons blad mag daarom ook nooit volstaan met zelfgenoegzame artikelen over aPes vrat wij zoogenaamd ,al ge daan zouden hebben voor den natio naal socialistischen ombouw van Ne derland. Niemand kan het beter weten dan wij zelf, dat alles wat wij tot nu toe deden, niet eens waard is genoemd te worden. Wij slaan nog heelemaal aan het begin van het geweldige werk, dat wij voor de vrijheid en het recht van den arbeid willen verzetten. Bij dit werk zal de „Zeeuwsche Stroom" -ook in de toekomst prachtig werk verrichten, door eiken toestand (onverschillig wie er verantwoordelijk voor is), die in strijd is met ons natio naal socialistisch beginsel, onbarmhar tig aan de kaak te stellen. A. STOETZER. Terneuzen, 25-2-1942. ;pmu. j^toeijer Kringleider van Zeeuwsch-Vlaanderen Alzoo is het thans dan een jaar ge leden dat de „Zeeuwsche Stroom" zijn tocht door dit gewest aanvaardde en komt me bij het schrijven van deze' regelen weer voor den geest, hoe we in den aanvang met onzen Redacteur Martien Beversluis lange avonden heb ben geboomd over. datgene wat een propaganda-blad in Zeeland moest brengen. Bij het verschijnen van het eerste nummer, ik kan dat thans wel verklap- ■pen, waren wij allen in de grootste spanning over de ontvangst bij de lezersbehoorende het grootstd deel tot onze tegenstanders. In de gesprekken die ik hieromtrent met Kam. Beversluis-voerde, zijn wij echter steeds uitgegaan van de aan name, dat,-ondanks de jarenlang ge voerde anti-Nat. Soc. propaganda door de kerken, de politieke partijen, de loge'sr welke daarbij geleid werden door het jodendom en het hun ten dien- eSte staande groot-kapitaal, het Neder- landsche volk tenslotte een Ger- maansch volk is en mitsdien toeganke lijk zal blijken te zijn voor een. zuiver Germaansch idee, mits op de juiste wijze voorgedragen. De feiten hebben dezen gedachten- gang recht, laten wedervaren, want al hoewel het in den aanvang nog al eens voorkwam dat het blad geweigerd werd"ja zelfs ons achterna werd geworpen (en, lezer, ge zoudt verbaasd staan, wanneer ik U vertelde door-welk. soort lieden), thans is het zóó, dat in de meeste gemeenten, wanneer we per on geluk eens iemand overslaan, de 'men- schen ons achterop loopen en, om een exemplaar vrager. x (feut, 3Jr. jA. 3JW;eit Kring.eider Tholen enSchouwen Onze Redacteur heeft, in vaak zeer moeizamen arbeid, het blad tot een de gelijk propaganda-wapen uitgesmeed. Laten onze kameraden er in het ko mende jaar wederogi voor zorgen, dat iedere bewoner onzer Zeeuwsche eilan den het weer regelmatig in zijn brieven bus vindt en op deze wijzê de Nat. Soc. idee, in wier dienst wij ons gesteld heb ben, uitgedragen wordt tot in de verste hoekjes van Zeeland. Niemand mag vejgeten worden 1 „Mag ik uw foto voor dit jubileum nummer, kameraad?" vroeg ik laatst onzen ijverigen teekenaar, wiens rake en fijne schetsen in deZeeuwsche Stroom onmisbaar zijn geworden. En als antwoord zond hij mij het hier in dit artikel voorkomende zelf-portret. Frans Michel voer mee op de Zeeuw sche Stroom, zijn kwasten en pennen op den rug en ln het wankele bootje van zijn materieel bestaan. Maar zijn vaart is vast en zeker en omslaan doet hij niet, ook niet als hij straks de stroomversnelling moet nemen. Een vol jaar werkte Frans Michel mee. Hij ontwierp ons blad, hif' tee- kende den kop en alle aardige vignet ten, het scheepje, 'de geheven hand, al de ppschriften der artikelen en de vele geestige, satyrieke plaatjes onder de pagina, of in de volle kolombreedte. Frans Michel hielp ons dapper mee. Hij vond altijd een geestig onderwerp en hoe verfijnd en uiterst knap voerde hij dit alles uit. Wij denken hierjri.v. aan' zijn .OZO-knaap van weleer, aan zijn soms ontroerende schetsen bij de Ballade van het Dagelijksche Brood, die ook thans in de pers geroemd worden aan zijrï- prachtige teekening van den plutocraat en het landvolk, 'en zoovele anderen. Michel heelt ons blad stijl gegeven en wij zijn hem daarvoor erkentelijk. Moge hij nog lang aan de Zeeuwsche Stroom meewferken, tot bloei van ons blad en tot bloei van onze Beweging. Hou Zee, MichelOok in de golf slag Onze teekenaar Frans Michel op de bewogen wateren der Zeeuwsche Stroom „Hou zee, Frans I" Departement van Volksche Waarden aan Zeeuwsche zangersfes Het Departement van Volksche "Vv\ den roept hierbij hen, die deel -wiL-n uitmaken van een nieuw op te richien gemengde zangvereenigfng „De Zeeuw sche Stem" op", zich aan te melden bij het onderstaand adres. Het is de bedoeling dat deze vereeni- ging, onder leiding van een bekwaam en beproefd dirigent, zich ernstig zal gaan bekwamerl, om op te treden voor den Nederlandschen Omroep, afdee- ling „Land en Volk". Er zullen nieuwe Nederiandsche lie deren en melodieën worden inggsttr- deerd en nadien.worden gebracht op bepaalde zendtijden. De repetities zullen, wat plaats en uur betreft, nader bekend gemaakt worden. De vereeniging zal, evenals de Om roep zelve, geen politiek karakter dra gen, zoodat alle zangers en zangeres sen welkom zijn. Ook jongeren zijn welkom, doch de uiterste leeftijdsgrens is 15 jaar. Nadere inlichtingen worden verstrekt en opgave van Joetreden kan men op zenden aan het onderstaand adres Martien Beversluis, letterkundige, te Veere, Huize „De Veste", Telefoon 27. Antwoorden op ingekomen brieven.*" Kuros Meridios. Het spreekt vanzelf, dat ik geen brieven van menschen, die zich Kuros Meridios, post restant Gro ningen aanmelden, beantwoorden kan. Hoewel ik zeer gaarne op uw op merkingen zj>u willen ingaan, kan ik daprtoe niet besluiten alvorens gij uw; lafhartige vermomming aflegt en uw insinuaties achterwege laat. Over „misse'^'rivrid" gesproken C. D. te Middelburg. Uw poëtische bijdragen zal ik, n'a eenige wijziging, plaatsen. Oesterkweeker te Yerseke. Uw op merkingen heb ik doorgegeven aan de Landstand. de K. te Middelburg. Voor deze zaak lijkt het mij het beste U te wenden dot het Arbeidsbureau te Middelbrng. G. L. te Vlissingen. Deze zaak heeft mijn belangstelling en zal ik ter be- voegder plaatse aan de orde stellen. Vergeet niet, dat alles nog in wording is, v. d. M. te Sas van Gent. Uw bij- -dragen aan de Zeeuwsche Stroom zijn in de eerste plaats te lang en ln de tweede plaats hebben wij reeds bij dragen in denzelfden geest. Ik heb U dit telefonisch reeds medegedeeld en verzocht U daarom een anderen vorm te vinden voor deze bijdragen. Kort en puntig.

Zeeuwsche Stroom | 1942 | | pagina 2