%v UITGAVE VAM DE NATIOMAAL-SOflALISTISCUE BEWEGING. DISTRICT UZEELAMD 2e Jaargang» No» 1 Donderdag 12 Lentemaand 1942 Wat de Leider voorspelde/ werd bewaarheid. Om vele bochten. Toenemende belangstelling De barrières. Aan de inzenders. Aan de bezorgers. Aan de lezers. K 945 Verschijnt tweemaal per maand van huis t^t huis door geheel Zeeland REDACTIE POSTBUS 58, MIDDELBURG Abonnement buiten Zeeland Hoofdopsteller Martien Beversluis, Veere f 1.50 per jaar. BIJ EEN JAAR REDACTIE! Toen de Leider een goed jaar geleden met den Districtsleider te Veere was en wij in de hooge gelagkamer van de Campveersche Toren de uitgave van de Zeeuwsche Stroom bespraken, heeft Hij o.a. het volgende gezegd: „U moet er op rekenen, kam. Beversluis, dat de eerste nummers van het blad worden door gescheurd, bespuwd en weggeworpen. Daarna zullen erk minder stukken op de straat liggen, tot dat U er op 't laatst navraag naar krijgt." „Hoeveel tijd zal er overheen gaan, voor het zoover is?" waagde ik te vragen. De Leider antwoordde toen wijselijk: „Dat hangt van uw pen af." Ik heb me toen voorgenomen om met tact en voorzichtigheid,maar ook met onverstoorbaren moed mij aön deze taak te wijden en nu het eerste jaar voorbij is, ben ik gelukkig, te weten dat de navrage reeds veelvuldig is en dat zelfs in de plaats mijner inwoning, waar eens het"blad tegen een boom werd gebonden en bespuwd, en waar het menigvuldig verscheurd lag, het thans wordt'gehaald aan mijn woning, indien men ver geten heeft het te bezorgen. Ook ben ik gelukkig te weten, dat, waar ik geheel alleen in mijn plaats begon, nu zeker tien kameraden en vele sympathiseerenden ons werk hier steunen, hétzij door bezorgingr-hetzij door reclcftne. En zoo is het overal in Zeeland gegaan. De Zeeuwsche Stroom is door de barrière gebroken en door de modderdammen, en ze heeft stroom versnellingen beleefd en tijdelijke verstoppingen. Er waren immers lieden, die ons moeilijkheden in den weg legden bij de verzending naar ver schillende plaatsen en er waren lieden, die onze colporteurs trachtten te verjagen. Dit waren dan de verstoppingen. Ik, ben mij er van bewust, dat ik nog in veel te kort ben geschoten. Het was eerst een zoeken en tasten, en pas de reactie der lezers, anoniem en openlijk, deed mij terugkomen op bepaalde wijze van schrijven en andere wegen inslaan. Ik ben scherp geweest; ik ben het nog! Veel te scherp, zoo heeft men gezegd. Goed, ik ben mij daarvan bewust. Ik ben wel eens. persoonlijk geweest. Ook dat erken ik graag. Is het geen tijd om persoonlijk te zijn, waar de gansche reactie niet onze Beweging, maar steeds personen bestreed? Maar goed ik heb fouten gemaakt en ik weet dit beter dan wie ook. In mijn arbeid kreeg ik zelden hulp en de ingezonden stukken waren 'meestal in een toon geschreven, die opname onmogelijk maakte. Op enkele getrouwen kon ik rekenen en voor de rest was de strategische en economische wisseling hier en daar mijn bron van inspiratie. Ik kende de richting. Men zal niet kunnen beweren, dat ik geen talrijke artikelen heb geplaatst ©ver de beginselen van het Nationaal Socialisme. Ik publiceerde er over het onderwijs, de sport, de jeugd, de kunst, de arbeidsverhoudingen, over het rassenvraag stuk en het jodendom. De richting' was dezelfde, zij was naar het Nationaal Socialisme, haevele bochten de Stroom ook passeeren moest en hoe veel kronkelingen en wentelingen zich dan ook aan de oppervlakte vertoonden. De hoofdopsteller Een stroom begint pas te schuimen, als zij hinderpalen ontmoet, als zij in haar vaarwater geremdavordt. Dan ontstaat er beroering en daar het Nat. Soc. vaarwater menigmaal werd belem merd door „lieden aan den wal", gebeurde het, dat er schuim ontstond en de spatten rondvlogen. In het begin was er zelfs een rubriek „Van het Terreurfront". Gelukkig moest deze spoedig ver vallen, daar de terreur tegen de Beweging in onbenulligheden verliep, die de moeite van het vermelden niet waard waren. Ik heb echter nooit geaarzeld om, indien hier of daar een anti-Nat. Soc. tegenstroom .merkbaar was, daar zeer sterk tegen in te gaan. Zonder aanzien des persoons heb ik feiten en namen genoemd en in de meeste gevallen moest de recht vaardigheid van onzen aanval erkend worden. Gemakkelijk voortglijdend is de Zeeuwsche Stroom dus niet door de Zeeuwsche landen ge gaan. In de Unie-dagen was de tegenstroom, ondergrondsch, vaak fel en in die dagèn is mijn portefeuille met dreigbrieven lijvig geworden. Daaruit constateeren wij dus, dat de Unie een beweging was van anti-Nat. Soc. strekking en ook anti-volksch en niet, zooals zij voorgaf te zijn, een vereeniging van alle echte vaderlandsche lieden. Ik heb veel copie terzijde moeten leggen. In den beginne negeerde ik alles wat anoniem was, ook datgene wat normaal en vriendelijk, ja zelfs hartelijk gestemd was. Ik ben van dien regel afgeweken en nam menigmaaleen artikel op, dat men uit vrees voor terreur of broodroof een voudig niet durfde onderteekenen. -Hoewel nog steeds met tegenzin. Iemand, die het met ons eens is en die voelen moet hoe zwaar onze strijd is, moet kleur durven bekennen en meegaan.- Elk lid is voor ons van belang en elke man en vjouw, die durft te staan voor een opvatting, is ons meer waard dan hon derden zwijgende en stil sympathiseerende lieden. Ik hoop dan ook, dat in het komende jaar deze stille instemmers. en inzenders hun kaarten open leggen zullen, opdat de Beweging groeie en de Zeeuwsche Stroom sterker worde. In welk een groot contrast met deze angstigen, zijn de dapper^ bezorgers, en bezorgsters van ons htad, onze ijverige, onvermoeide colporteurs, die door hitte, regen, storm en vorst altijd op pad waPen om ons blad uit te dragen. Dank, hartelijk dank aan hen! Ik weet dat het plicht wasmaar er waren er, die hun plicht tot heden verzaakten en er waren er, die niet éénmaal op het appèl ontbraken. Wij zuilen hen nooit vergeten, als de Bewe ging straks uitgegroeid is tot een machtig Staats- zijn het geweest, die enkele getrouwen, die voor Leider, Volk en Vaderland alles gaven en offerden en hun particuliere liefhebberijen en genoegens steeds weer achterstelden bij hun arbeid voor het Nationaal Socialisme. De Zeeuwsche Stroom zou zonder hen nooit zoovelen bereikt hebben. Vergeet nimmer, kame raden, dat ons blad de allerbeste reclame is voor het Nationaal Socialisme. Onze stem klinkt in alle huiskamers in Zeeland, ons woord wordt gelezen in Tholen, Schouwen en Walcheren, in Zeeuwsch Vlaanderen en de Bevelanden. Ons woord en gij weet niet wat dat woord wel doet moet steeds meer gehoord worden. Helpt gij alleen mee daaraan en blijft niet thuis, als uw kameraad op het pad is. Dit nu is hetgeen ik vooral bij den ingang van dezen tweeden jaar gang onder uw aandacht wilde brengen,. .9 De tweede jaargang begint. Ik houd niet van voorspellingen, maar ik geloof dat de derde jaar- gang onder heel wat andere verhoudingen en omstandigheden zal beginnen, zooals nu reeds de tweede. Toen wij de eerste Zeeuwsche Stroom uit gaven, was Engeland nog op het vasteland bezig te wroeten, was Rusland nog ongeknakt. Thans, na één jaar, is dit alles anders geworden. Zoowel in ons eigen land als ook in geheel Europa en Azië, heeft zich een ontzaglijke verandering vol trokken. Engeland gaat met Rusland een oorlogs jaar tegemoet, dat hen nog meer heugen zal dan het vorige. Dit jaar is beslissend, heeft de Führer gezegd. Het voorbijgegane bracht ons de onafhanke lijkheid van ons land, dank zij den onvermoeiden arbeid van den Leider en de grootheid van den Führer aller Germanenhet volgende zal ons nog vaster smedén aan Leider, Volk en Vaderland. Laten wij pal achter Mussert staan, kameraden, en hem trouw zijn, zooals onze jongens aan hets front trouw zijn tot den dood. Zoo staande, zullen wij ook de- Zeeuwsche Stroom krachtiger maken. Hou zeel Veere, Maart 1942. MARTIEN BEVERSLUIS.

Zeeuwsche Stroom | 1942 | | pagina 1