Een Zeeuwsche kweeker aan hef woord Groote Öjseatoe Vergadering Wie wil iets over China weten Bedenk eens hoe het-vroeger was en ziet eens naar heden en de toekomst." Wij hebben dezer dagen een bezoek gebracht aan een Züid-Bevelandschen groentenkweeker. Wij wilden eens we ten hoe het thans wel met hun bedrijf staat en hoe de verhoudhtg is van vroeger tot heden. Wij stellen voorop, dat deze persoon, vroeger aangesloten bij den C.B.T.B., allesbehalve nog als Nationaal Socia list bekend staat. Daarom verwonderde en verblijdde het ons des te meer om, na ons bezoek, het volgende schrijven-' te mogen ontvangen, dat wij, met zijn toestemnjjng, heden in ons blad willen opnemen, zonder wijziging. Deze een voudige bekentenis spreekt meer dan gewichtige studies en wij vinden het belangrijker om den man in zijn eigen taal aan het woord te laten, dan om een interview met hem te publiceeren. Een ernstig Woord, dat nadenken, verdient. Mijnheer de Redacteur I Na uw bezoek richt ik mij tot U met de navolgende bemerkingen. U moogt het opnemen in uw blad, want het is de waarheid en elke kweeker zal toe geven wat ik hier zeg. Waar 1941 weer in het verleden ligt, dan rijst de vraag wel eens, wat zal '42 ons brengen aangaande den landbouw en tuinbouw. Als men eens terug ziet naar het verleden, hoe er de tuinbouw in Zeeland voor stond enkele jaren te rug, dan denken wij eerst aan de ver nietiging van de groenten, zooals b.v. sla, bloejnkool, enz. enz., en bij de fruit teelt was het ook niet rooskleurig. Ik noem b.v. de aardbeien, zwarte bessen en roode bessen 1 Ik heb wel gezien in Zuid-Eeveland, dat de roode bessen niet eens geplukt werden, daar het niet loonend was. Ik zelf heb dit meege maakt met de zwarte bessen. Zij brach ten op de veiling op 8 cent per kilo gram. Het loon voor het plukken was 5 cent, dus dan hield je 3 cfent over. Daarvoor moesten zij nog vervoerd worden naar de veiling en dan op de veiling had je ook nog, onkosten, 3 Zoo bleef er van zoo'n product niets over. Hetzelfde gold pok bij de vroege soorten appelen en peren, die soms maar 2-5 ct. per kg. opbrachten. In zoo'n vreeselijken toestand verteerden vele bedrijven. Het was ploeteren van Januari tot December, zélf hard werken en steeds zienderoogen armer worden, met bedreiging later uit je bedrijf ge zet te worden. Zoo zaten wij al die Jaren gebukt en geknecht onder de dulvels-beheersching van het kapitaal. En dan probeerde men langs alle we gen, om toch hefgeld voor rente of pacht bij elkander "ie krijgen. Was dat broederlijk? Wie in zijn hart e'n nieren boer of tuinder is, die heeft in zulke tijden de menschen wel leeren kennen. Zoo is het gebeurd met iemand die lid was van een christelijke organisatie en die in zeer moeilijke omstandigheden ver keerde. Hij probeerde om zijn bedrijf staande te houden. Op een vergade ring, waar ook één onzer 2e kamer leden aanwezig was, vroeg hij, na af loop der vergadering, om hulp. Hij werd afgewezen met de woorden „daar bemoeien wij ons niet mede". U be» grijpt, dan gaat er iets door je ziel, als broeders van hetzelfde huis, om zoo weggestuurd te worden. Bij velen on zer zijn d9 oPgen open gegaan voor zoo'n wantoestand. En zoo zijn er hon« derden bedrijven in ons vaderland ge weest. Bij tooverslag anders. Tol Mei 1940 kwam en in één toover slag alles omkeerde en een greote uit voer is gekomen naar de oostzijde van ons vaderland. Iedere tuinder kan nu wederom gelukkig adem halen en heeft loon voor zijn werk. Wat beteekent het voor een tuinder, als hij zijn pro- duet, dat hij probeert zoo mooi en goed mogelijk van kwaliteit af te leveren en het komt op de veiling om er trotsch op te zijn enhet wordt met olie vernietigd. Daarom mag hij nu blijde zijn, dat er nu een export is ontstaan naar het oosten van ons land en een ieder zijn bedrijf weer in orde kan bréngen. Het is goed geweest. dit jaar. Zoo slecht als het vóór Mei '40 was, zoo kunnen wij zeggen dat 1941 goed is geweest Alles heeft een behoorlij ken prijs opgebracht. Het fruit is er niet ruim geweest, zooals andere jaren, dat gaat men zoo zachtjes-aan merken in den handel. Er is bijna geen appel of peer meer te krijgen en dan loopt de prijs onrustbarend omhoog. Het is te hopen voor de kweekers, dat 1942 iets beter moge zijn, dat er meer fruit mag zijn en dat ieder- er beter mede is. Hoe met de meststoffen, etc. Nu rijst de vraag, hoe zal het met de meststoffen xian Het is te hopen. dat voor den tuinbouw zoo mogelijk stikstof te krijgen ls. Met de kalistoffen zal het wel gaan, fosfaten zal veel moeilijker zijn. Er is in de laatste ja ren veel fosfaat gebruikt, ofschoon dit in één of twee jaren niet zoo dadelijk te merken zal zijn. Er is veel tuinders- j grond, die groot gebrek hééft aan kali en kalÉ. Dus, laat men zoo mogelijk den grond doen onderzoeken naar de kwaliteit van de kalk of kalt en dan zullen er nog betere resultaten te be halen zijn. Voor den fnzitkweeker ziet het er niet zoo mooi uit, wat betreft zijn bespuiting der vruchtboomen met car- bolineum en koper, welke een groote rol spelen in de kwaliteit en de duur zaamheid van het fruit. Wij hopen echter op ondersteuning door onze overheid. Tot mijn collega's dit: En nu een enkel woord tot alle boe ren en tuinders. Daar ons vaderland in zorg verkeert, vooral de stedelingen, is het ons aller dure plicht, zoowel van boer als tuinder, om zooveel als het kan voedsel te halen uit den bo dem en niet te sgboteeren, zooals door sommige zenders afgegeven wordt, vffint dan zullen wij de ellende van den oorlog nog dieper gaan gevoelen. Laat ons denken aan wat er in het Woord geschreven staat en de Over heid, die over ons gesteld isP gehoor zamen. Onder biddend opzien tot onzen Heer en God- en Koning, moeten wij voorttrekken én niet luisteren naar de booze influisteringen. Laat ieder zijn plicht doen, waartoe hij hier geroepen is. Op die manier zie ik een goede en betere toekomst voor onze kweekers en tuinders." Tot zoover de brief 1 Wij behoeven er geen woord aan toe te voegen. Hier is een vakman aan het woord en een man van jarenlange ondervinding. Ge lukkig- is het te bespeuren, dat velen in zijn vak deze regelen volkomen moe ten en zullen onderschrijven, alle gesa- boteer'ien spijt I Zisrikzee. Kameraadschapsavond. Kam. R. L. Theuns bericht ons: Maandagavond 29 Dec. om 8 uur werd door de W.A. afd Zierikzee in de prachtig versierde zaal van Hotel Juliana een kameraadschapsavond ge organiseerd. Het podium was versierd met de nationale driekleur, de haken- kruisvlag, en de zwart-roode vaan der N.S.B., een photo van den Leider en van den Führer. De zaal was vol. hopman Dekker uit Goes opende met een toespraak, in hoofdzaak tot de vrouwen gericht, omdat dit de eerste avond van dit jaar was, dat de vrou wen met hun man eens samen een N.S.B.-avond konden doorbrengen. Nadat de Hopman den avond ge opend had, kwam vaandrig Kort nog een inleiding geven over het program ma en met de vriendelijke noot er bij, dat de kameraden(skes) het niet zoo nauw moesten nemen, want er was er niet één bij, die een beroeps-artist yas. Er volgde toen een samenspraak „Loutje en Pietje", die door politieke snufjes, samenspraak en zang gewel dig in den smaak viel. Afd. Haamstede bracht muziek- en zangnummers ten gehoore. Het klonk aardig en goed en 't viel zeer in den smaak. Zierikzee had een zangkoortje ge maakt, waaraan medewerkten de W.A., de N.S.V.O. en de Nat. Jeugd storm. Er waren er velen bij, die plankenkoorts hadden. Echter, bij het tweede lied dat^ze ten gehoore brach ten, was het al' veel beter. Dez<^zang stond onder leiding van kam. F. Rogge band. Als extra gaf kam. Visser een voor dracht „Varen, Varen", begeleid door zijn vrouw, wat geweldig, insloeg. Nu volgde de opvoering van .Er uit". Het werd uitstekend gespeeld, waarbij Koster en Stouten uitblonken, terwijl het geheel met een stevig ap plaus beloond werd. Daarna pauze. In de pauze werd er aangekondigd, dal wachtm. Theuns een boek ter be schikking stelde voor de Ned. Ambu lance, wat met aplaus werd begroet Er werden ook nog boeken verloot van de Beweging, o.a. Voor Volk en Va derland. De op'oréngst was in 't geheel f 54.25, welk bedrag naar de W.A. am' bulance opgezonden werd. Daarna ^kwamen „Louije en Pietje" weer aan de beurt en Haamstede gaf nog 'n paar nummers, waarop volgde 'de pantomime, die door een 10-tal ka meraden werd gespeeld (een stuk van kam. Beversluis), wat geweldig veel plezier opleverde. Een gejuich steeg op, toen de luidspreker doorgaf „Lon den bezet". Hierop volgde een- na bootsing van A.B.C.D.-quartet, met een politiek liedje op de wijze „Toen onze mop een mopje was". Het koortje gaf nog enkele liedjes, die het einde vorm den van dezen mooien avond. De vaandrig besloot met een woord van dank aan de kameraden(skes) die hier aanwezig waren. Ook huldigde hij alle medespelers, die allen hun tijd op geofferd hadden en hij zou trachten om met het voorjaar nog zoo'n avond te beleggen, wat mei Instemming werd begroet. Intusschen was de kringleider Ir. A. F. Heken op het podium gekomen, en bedankte ook allen voor dezen avond. Hij <was zeer verrast geweest,, want hij had er niet op gerekend, dat tie.kame raden uit Zierikzee en Haamstede zoo'n mooien en -leerzamen avond zouden i geven. Tot slot bood de kringleider een trommel aan den vaandrig aan, daar bij de hoop. uitsprekende, dat spoedig deze trommel door de stralen van Zie rikzee zou klinken. De vaan:'rig be loofde kam. Ilcken, dat de W.A. spoe dig dezen trommel zou laten hooren. Er werd besloten' met hef Wilhelmus (het 6e aouplet), welk lied staande on der het brengen van ti n groet gezon gen werd. Gorr. Ternc-uzen, ïCam&raadschaps-avond. Zaterdag, 10 Louwmaand, hield de W.A. in de zaal van dhr. H. Meeuwsen te Terneuzen, een kameraadschaps avond, waarop ook de leden- der P.O., N.S.V.O. en sympathiseerenden genoo- digd waren. De zaal was flink bezet Na ope ning door den vendel-commandant, kam. Van Driel, werden eerst gezamen lijk een paar liederen gezongendaar na volgden voordrachten en gezang elkaar op en was aan bijval niet het geringste gebrek, hetwelk door het uit bundige handgeklap tot uiting-kwam. Een treffend oogenblik was het, toen de vendel-commandant een bedrag van f 144.45,- hetwelk door een gehou den lijst-collecte was, bijeengebracht, aai» den kring-leider, kam. Stoetzer, overhandigde, ter mede-bestrijding van de kosten voor de op Kerstmis geschon ken albums met foto's van den Führer en den Leider, aan de ouders en vrou wen der bij de Watten SS en het Ne- derlandsch Legioen dienende kamera den, waarvoor de kring-leider dank zegde en er op wees, dat dit gebaar een bewijs is van de verbondenheid en kameraadschpa tusschen W.A. en P.O. Het wa3 een welgeslaagde avond. v I- P- CORRESPONDENTIE. Wil ontvingen het volgend schrijven uit Zierikzee Geachte Volksgenoot 1 Ik wil u beleefd vragen hoe het komt dat met de Kerst- en Nieuwjaarsdagen en niet alleen toen, maar eigenlijk al tijd, geweigerd wordt aan een kind, om zijn ouders in Zeeland te bezoeken en omgekeerd ook aan een ouder om naar zijn kind te komen.Ik heb er onder vinding van, dat dit gebeurt. En waarom wordt er niet aan twee zogenaamde Mormonen geweigerd om in Zierikzee te komen en daar een ver gadering te beleggen Daar deze secte ook nog uit Engeland en Amerika naar hier overgewaaid is, kan ik niet begrij- pen, dat dit zoo maar toegestaan wordt, te meer daar zij ook tegen het Nat. Soc. gekant is. Ik wil mijn naam nog niet noemen. Ik lees echt'er geregeld de Zeeuwsche Stroom en ik hoop daarin over deze kwestie iets te vernemen. Daarna zal ik mijn adres aan u opgeven. Met groeten. Wij zijn niet gerechtigd hierop ant woord te geven, dar niet wij, doch de Duitsche Overheid hierin beslissingen neemt. Indien gij meent, redelijke klachten te hebben, kunt gij u gerust tot deze autoriteiten wenden en het is ons bekend, dat deze dan ook onder zocht worden en bevredigd, indien daarvoor redenen zijn. Acm mijn zoon René. Mijn zoon meldde zich als vrijwilliger aan Om met al die dapperen ten strijde te gaan. Het afscheid was zwaar Mijn hart was niet licht. Maar toch toonde ik hem een blijmoedig (gezicht Wij, vrouwen van Neerland, zijn dapper (van aard, Als het gaat om de vrijheid van land en (van haard. Als hpt gaat om bescherming van have (en goed Dan offeren wij alles, als het moet ook (ons bloed. Daarom, lieve jongen. God zegen je daad. Al ben je nog jong, je begreep waarom 't gaat. Is het afscheid ook zwaar, Iets maakte het toch licht Neerland Hou-Zee I Nieuwe tijd ls In zicht uit „VOVA". Brbarme c i^uiu Ltn te Veere en Vrouwenpolder Laatst passerden ons de lijsten van Winterhulp van Vrouwenpolder èn Veere. Het is interessant eens na te gaan, wie daarop wei teekenen. Het is algemeen bekend b.v., dat de schar- dijnvis'schers te Veere de laatste weken geld als water verdiend hebben. Naast deze wilde verdiensten, die wij overi gens ieder van harte gunnen, bestaat bittere armoede te Veere. Wij willen niet spreken over de kade- heeren en dames, die nooit getopnd hebben iets voor het arme Veersche volk? te, hebben over gehad. Zij stoken hen nu op, nadat er één over den Oranjezender leutert en de goêge-' meente vergiftigt met gefingeerde be richten van succes. Wij hebben voor deze soort volksbedervers slechts gren- zelooze minachting over. Zoodra de zaak verloren is, hoor je deze heeren niet meer. Zij deden niets, doen niets en zullen nooit iels doen voor Veere, dat beseft ieder hier wel. Maar Ja het ziin deheeren 1 Hoe lang nog Geloof mij, geen jaar mser.t Wij hoorden laatst dat sommigen de colporteurs van Winterhulp 'onbehoor lijk behandelden en wegzonden 1 Dit moet uit zijn. Wij appelleeren aan den burgemeester, er voor te zorgen dat zoo iemand eerstens correct wordt behan deld, tweedens dat er eindelijk iets wordt gedaan voor een betere collecte te Veere. en te Vrouwenpolder. Wij hebben genoeg van afsch^perij met gemeentelieden, die door weer en wind hun best doen wat te verzamelen en ook nog een „grooten mond" krijgen. Hoe staat het hier overigens met den Volksdienst? En tenslottede uitbetaling hier geeft reden tot grobte ontevredenheid. Wie deelt eigenlijk de gelden uit? Daar naar zullen wij eens een degelijk on derzoek instellen. Het zullen natuurlijk weer de oude „vertrouwden" ztjj*T Of zijn ze hier niét vertrouwd? En hoe staat het er mee Gaan deze- tiitdeèlers zelf op stap met de bus Wij hebben er geen éérj, gezien. Op Zaterdag 24 Januari in de Bioscoop, C. ^de Vospl., Hulst Spreker: EjjtNST VOORHOEVE, pro pagandaleider der N.S-.B. Muziek van het Zeeuwsch-Vlaamsche W.A.-orchest. Zang van het Z. 'VI. N.S.B.-kcor. Aanvang: half acht precies. Zaal open7 uur. Zaal wordt gesloten om vijf minuten vóór half ach;. Eniree 15 ct. Kaaften bij de leden en aan de zaal. BEANTWOORDT HET ZIEKENFONDSEN-BESLUIT aan de eischen van de sociale rechtvaardigheid NEEN. niet voor de volle honderd procent! Wnaneer men een verplichte verze kering bij de ziekenfondsen noodzake lijk acht, om het mindre draagkrachtige deel van ons volk bij ziekte een be hoorlijke verpleging en verzorging te waarborgen, moet men ook consekwent zijn en moet aan ieder volksgenoot deze waarborg gegeven worden. Wanneer wij, nationaalsocialisten, spreken over de geborgenheid in eigen volk, sluiten wij geen enkelen volks genoot van deze geborgenheid uit. Wij erkennen slechts één sociale rechtvaardigheid en wel die, welke geldt tegenover eiken volksgenoot Aan de eischen van deze rechtvaar digheid voldoethet Ziekenfonasenbe- sluit niet, omdat® het aanzienlijke groe pen van de minst-clraagkrachtigen geen bescherming biedt bij* ziekten. Wij kunnen o.a. noemen al het z.g. los-vaste peïsoneel in overheidsdienst ambtenaren op de dislributie-bureaux, enz., die allerminst een dusdanig inko men genieten, dat de verzorging bil ziekte aan hen zelf overgelaten kan worden. Wij noemen vooral de werkeloozen, die er nog altijd een aanzienlijk aantal in Nederland zijn. Zij vallen- in zekeren zin geheel b-gjten cle baten van het Ziekenfondsenbesluit-, hoewel geen be volkingsgroep het harder noodig heeft dan zij. Men hoeft niet aan komen mei d* bezwaren, die eraan verbonden zoude* zijn, om zulk een besluit ook ten veil* toepasselijk te verklaren voor uwerk». loozen. Deze bezwaren kunnen nooit zoo groot zijn, dat zij de onrechtvaar> dlgheid rechtvaardigen. Men discusseere daarom niet langer meer over deze kwestie (discussies heb ben wij in de democratie genoeg ge kend), maar geve eiken volksgenoot en vooral den werkelooze zijn recht. Wij, nationaal socialisten, eischen de toepasselijkheid van het Ziekenlondsen- besluit op alle bevolkingsgroepen, die geacht kunnen worden dezen socialen maatregel noodig te hebben. WIJ eischen, dat de voordeelen van dit besluit met terugwerkende kracht aan de. werkeloozen ten goede komen. Temeuzen, 14 Louwmaand 1942. A. Stoetzer. Hij leze „Pgking oiyier Bliksemlicht" de Doch ters van Yao, door Lin Yu Tang, ver schenen bij N.V. de Arbeiderspers te Amsterdam.. Prijs ing. - 2.90 en geb. ƒ3.90. Dit hoogst interessante en goede boek brengt ons in het leven van China in de dagen van de Boxer-opstand en! de intocht der geallieerde legers in Peking. Het beschrijft ons de reacties dar Chineesche families, van groot ouders tot kleinkinderen op de hervor mingen, die langzaam worden Inge voerd. Een boek met vele mooie en ontroerende dingen. Van Lin Yu Tang lazen wij al „Mijn land en mijn volk" maaj in deze ro man, die het eerste deel vormt van een trilogie, schildert hij ons het Chineescne leven in al zijn details, zooals alleen een Chinees dat kan doen, alsof het x gepenseeld is. Onder go^de boèken over China hebben wij in deze rubriek al eerder genoemd,(Op eigen grond" van Pearl Buck en „Rijst" van Louise Jor dan Mills. Dai waren boeken die on3 het leven leerdeln kennen der arme Chineezen, in „De Dochters van Yao" ontmoeten wij de rijken, de mandarij nen en hun gezinpen. Wij komen in hun paleizen en maken de feesten en bruiloften mee. Maar door en in al deze uiterlijke en soms heel gewon® dingen, ls een diepe ondertoon, een ernst en wijsheid, die ons telkens weer treft en ontróert. Bs. Willem van Iependaal „Ganfelho- ven's Ereprijs". Eveneens bij de N.V. Arbeiderspers verscheen „Gantelhoven's Ereprijs" van Willem van Iependaal, een roman, waarin het lawaai van den storm en het geweld van water om den hoogen toren, de tijdzorgen overstemmen. Het sluit aan bij ,Adam in ongenade". Door de nieuwe verkeersweg is het be zit van dantelhoven onteigend, maar hij wil het „hooger op" zoeken. Hij on dervindt vele dingen en het leven is dilcwijls rauw en moejlijk voor hem, maar tenslotte behaalt Gantelhoven de overwinning. De lezers, die Iéts van Willem van Iependaal kennen, weten dat hij zoo wel in zijn poëzie als proza realist is, doch waarachtig en vierkant. Er zit veel zuivers in zijn werk, bij het ook wel wat rauwe. Dit boek acht ik een zijner beste. In zijn werk is zoowel vreugde als verdriet te vinden, maar vrij van sentimentaliteit. 1 Zeker een goed werk voor de eenvoudigen onder onM lezers. - Ingenaaid ƒ2.40 en gebonden ƒ3.-^ B. te Ondergeteekende adres verzoekt hem (haar) te willen inschrijven als lid der N.S.B. Januari 1942. Onderteekening t Op te zenden naar het Kringhuis van de N.S.B. Koningstraat 4 Goes.

Zeeuwsche Stroom | 1942 | | pagina 4