Toenemende brutaliteiten Tïoe 3<2te 30 - Men spot met een al te groote goedheid Maar ook die heeft grenzen Santenspraaf tusscfym fame Seute en pier öe lOte^e. I Wij hebben ln vorige nummers er op gewezen, dat verschillende Zeeuw- eche burgemeesters geregeld en hei melijk bij elkaar komen om de politiek der e.k. weken te bespreken. Zij gin gen daarbij zóóver, dat zij over el- kaars gemeentebelangen gezamenlijk beraadslaagden en adviseerden. Zij bepaalden of men zekere lieden sub sidie zou geven, wat men moest doen inzake Winterhulp en Volksdienst en dit alles ging door onder „een parti culier bezoek" aan elkander. Waar vroeger deze heeren, wegéns hun verschillende politieke instelling, elkaar vermeden, daar zitten zij thans onder een gehamsterde sigaar broe derlijk één lijn te trekken tegen de Duitsche bezettingsmaatregelen. Maar bij deze brutaliteiten laat meh het niet 1 Dr. Frumau te Middel burg weigert een kind te keuren. Eén der meest vergiftige lieden in de stad Middelburg is wel de arts op gereformeerden grondslag, de 'heer Frumau. Wif hebben eens een brutalen Brief gelezen van dezen arts jegens Win terhulp. Daar wij meenden, dat dit maar een opwelling was van woede; •vanwege de zeer Christelijke instelling van dezen man, hebben wij den brief in het archief gelegd tot later, wanneer wij eens gericht zullen hou den over alle beleedigende geschrif ten, die ons in handen zijn gevallen en wanneer wij eens zullen overgaan ribt ter verantwoording roepen van al de anonieme briefschrijvers, waarvan ons een goed deel bekend is, dank zij onze nasporingen. De heer Frumau nu moest 'dezer dagen een kind keuren, dat naar Duitschland zou gaan om daar eenige Wij hebben dit jaar lijdelijk allerlei van deze tegenwerkingen, meer of minder openbaar, aangezien. ^Wij heb ben bemerkt dat zich een meening heeft postgevat „acht de Duitschers doen toch niets". Let op! als ze wèl wat doen! De heer Münzer, de Beauftragter van den Rijkscommissaris, bekend om zijn grootmoedigheid en zijn breed ver trouwen in den aard der Zeeuwen, heeft d;t jaar m'ènigmaal, tot zijn diep verdriet moeten ontdekken, dat men van deze goede gezindheid* ergerlijk misbruik maakte. Hij heeft altijd weer geloofd, dat he: volk met liefde te win nen viel voor de groote en mensc .le lijke gedachten var. de Nationaal-S'*- cialistische wereldbeschouwing 1 Hij heeft vertrouwd op het Germaansche bloed, hoewel wetende dat dit door joodsche invloeden tijdejijk verward Nwas. In elke rede die hij houdt, ge tuigt deze voortreffelijke mensch Mün zer (en men mag zeer blij zijn dat hij hier het gezag vertegenwoordigt) van zijn brandend idialisme, zijn groote liefde voor zijn Führer, van zijn on wankelbaar geloof van de overwinning van het Nationaal-Socialisme, ook in Zeeland, maar vooral voor de men- schen, wie zij ook zijn. Er gaat geen gelegenheid voorbij, als hij in het openbaar spreekt, of hij doet een sterk en vurig beroep op het geweten van den mensch, of hij 'plei- dooit voor onderlinge kameraadschap. Hij heeft de leden der N.S.B. steeds voorgehouden goed en groot te zijn en hij speculeerde altijd op de triomf des gewetens. Wij allen zijn vandezen eerlijken strijder gcfcin houden. Wij kennen herrt in zijn goedheid, fnaar wij kennen hem ook in zijn onverbiddelijke gestreng- De Bolsjewistische-Engelsche-Oranjezender geeft den Nederlander enkel strcoha'men tot tróóst. weken met vacantie door te brengen,. Niet alleen weigerde deze onzinnige saboteur het kind te keuren, dóch hij weigerde ook de keuringsbrief in te vullen. Een tweede arts, wiens naam wij ditmaal nog zullen verzwijgen, volgde het illustere voorbeeld, tot tenslotte een derde arts aan het verzoek voldeed. Deze brutale manier van doen vindt .zijn oorzaak in het feit, dat de heer Frumau (gedachtig het woord uit de Schrift, dat men de over hem gestelde overheid moet dienen) tot die soort van Christenen behoort en met dat gefire Iiefdeyerkondigers omgaat, dat hem zijn geestvermogens nu en dan in "den steek laten. De heer Frumau luistert wellicht, zooals dat in vele zgn. Chris telijke gezinnen gebruikelijk schijnt, naar den opgewonden hysterischen jood Maupie Blankenstein van de Oranje-radio en is dusdanig van de kook gebracht door* de gefingeerde overwinningsberichten, dat hij de En- gelsc'nen al op devkust ziet. De heer Frumau zal dit nimmer zien, maar daar over niet. Wij vinden deze daad van sabotage en brutaliteit tegenover de Duitschers zóó verregaand, dat wij straffen eischen. Waar moet het heen, indien iedere willekeurige meneer maar probeert te weigeren wat hem in zijn vergiftigd brein goeddunkt? heid, als wij eens verkeerd handelden. Zie En nu heeft men wel te ver staan, dat aan dit geduld tegenover lieden, die nimmer iets is in den weg gelegd, maar die desniettemin vijandig en hatelijk reageeren als antwoord op een zoo hartelijke houding, eenmaal een eind komt. Verboden luisteren. Hoeveel menschen in Zeeland luiste ren niet openlijk naar de verbóden zenders Zij maken er zelfs geen ge heim'van. Men kan over de Duitsche politie niet zeggen,.^iat zij tot heden meedoo- genloos is opgetreden. Niet uit zwak te, maar uit diezelfde bron van geloof in de bezinning der menschen, is tot heden mild geregeerd. Wij kennen hui zen waar geregeld, in gezelschap van anderen wordt geluisterd naar Oranje- preekesn, joodsche leuterpraatjes, hoe- ra-geroep over zgn. overwinningen en liederlijke joodsche flitspuiterijen. Deze menschen luisteren zelfs alleen naar deze spijze. Al worden zij er steeds door bedrogen en bedorven, toch verlangen zij weer te hooren naar het verbodene. Het is jammer voor hen dat geen der voorspellingen ooit door de waarheid bevestigd werd. Steeds zou „het nu gebeuren", men moest „nog even geduld hebben" en „nu gingen de Duitschers er aan Ien helaas, steeds volgde daarop een for midabele ontgoocheling. So sony, in derdaad. Erbarmelijke slagen. De erbarmelijke slagen, die de Ja- pansaihe legers Amerika en Engeland in enkele weken toebrachten, waar door de vloten in de Pacific zijn uit geschakeld en de beste steunpunten voor goed verloren gingen wegen meer dan voldoende op tegen een weinige terreinwinst in Afrika, waar met- uiter ste inspanning van een vijfvoudige overmacht aan mannen en materiaal (waarvoor een jaar lang gespaard is) enkele kuststrooken zijn heroverd. Men vergeet daarbij ten eerste, "dat dit strategisch van hoegenaamd geen belang is, tweedens, dat zij deze stroo- ken vroêgeri reeds hadden en dat het 'toen ook vgm geen belang bleek te zijn. Deze zgn. overwinningen zullen blijken, ten koste te zijn gegaan van ontzaglijke offers, terwijl daardoor de krachten in Oost Azië benoodigd. wer den opgehouden. Maar goed, lieden als Frumau en consorten, die maar niet wennen kun nen aan het feit, dat. Engeland's rol uitgespeeld is en het Nat. Soc. hier voor gqed gevestigd wordt, lieden, die nóg sfeeds aan deze berichten het oor leenen, verpesten met hun kakelarij de volksopinie. Het meerendeelvan de menschen weet niets van politiek, van aardrijkskunde van verhoudingen en schenkt aan dit gezinder gretig geloof. Resultaat, een. sabotage, resultaat straks bittere ontgoocheling en voorbeeldige straffen. Moet het hier ook gaan, zooals el ders, dat eerst eenige raddraaiers tegen den muur gezet worden, als waarschuwing Moet het hier ook gebeuren, dat op zekeren_dag enkele lieden die geregeld luisteren naar En geland, en wier namen bekend zijn, worden gearresteerd enWie zijn dan de schuldigen? Waar zitten deze' kerels dan, die met hun "onver antwoordelijke klets de goegemeente hebben -wijs gemaakt, dat alles wel zal „rech kom" Bedenkt U goed. Wij gaan een nieuw jaar in, maar wij zullen dit jaar, waarin groote din gen gebeuren en waarin de eindzege' zal worden bevochten, dit jaar, waarin het keerpunt reeds is gevallen, niet in gaan voor wij onze bevolking ernstig en voor het laatst vermanen, om te léven volgens de' voorschriften en daar niét van af te wijken, wil men geen ongeluk over eigen gezjn en fa milie brengen. Er zijn grenzen aan het geduld, ook van dé ^^elmoedigsten. Beter ware het dat mén eens bedacht, wat het voor de boeren, kweekers, midden standers en arbeiders beteekenen zou, als Engeland inderdaad won. Een on afzienbaar leed zou dan allen ten deel vallen. Beter ware het te bedenken, wat hét werkelijk beduidde, als het bolsjewisme won. Immers Engeland heeft, nadat het de Balkan als laatsten voorpost moest verlaten, Europa, uit louter wraak tegenover Duitschland aan het bolsjewisme prijs gegeven. Dit" beteekent, dat het zou toelaten, dat het bolsjewisme Europa te vuur en te zwaard vermeesteren zou. Engeland zelve zou dit niet kunnen verhinderen, zelfs als het dit wilde. Dit zou beteekenen uitroeiing van de ker ken, het vermoorden der geestelijk heid, chaos op elk gebied, zedeloos heid, etc. etc. 1 Wie denkt dat dit niet zoo zou zijn, voere eens één redelijk tegenargument aan. Iemand, met eenig redelijk ver stand zal derhalve een bolsjewistische overwinning als catastrofaal moeten voelen. De Russenhouden niet halt voor een stukje Nederland, met eerbie diging vein een gevlucht monarch, werkelijk niet. Die zóó denkt, kent het 'programma der 3e Internationale niet, waarvan punt 1 isverovering van de wereld en vestiging van het wereld proletariaat, met verdelging van alles wat geen „proles" is. De balans opmaken. Het is tijd van balans opmaken. Op 5 Januari is het moment 'geko men, dat de N.SjjS. weer opengegaóm is-voor toetreding van nieuwe leden. Als er één oogenblik is, waarop men balans moet maken, dan is het dit "wel. Honderden zijn er op dien datum toegetreden. De N.S.B. is met duizenden en duizenden gegroeid sinds 5 Janüari. En gij En vooral gij, arbeiders Reeds tienduizenden arbeiders zijn bij ons, het is tijd, dat gij U bij heil voegt en samen meehelpt den Staat, die ook op U rusten zal, op te bouwen. Het is ook tijd dat, zoo mqn dan al niet toetreedt, af te laten zich te verzetten op domme wijze tegen de wetten die nu eenmaal ge stéld zijn. Want nogmaals, de tijd van geduld is voorbij en niemand kan het vreemd vinden, indien dit metterdaad bewezen wordt De dominees en hun rol. Bij de vele min of meer vermakelijke anonieme litteratuur, die ons archief verrijkte de laatste weken en- die ons steeds tot bron voor nieuwe inspiratie frisse' en moed is, lazen vrij één vraag en cu3- was deze: „Wat verstaal U nou toch eigenlijk onder politiek Christendom Het is onze gewoonte niet op al het geleuter en hysterische gedaas, de dreigementen die ons koud laten en de misdadige leugenachtigheid in te get an. Echter, nu en dan is het goed een be paald punt te belichten. Welnu, onder" politiek Christendom verstaan wij o.m. dit. Wanneer iemand als Ds. Keiler te Middelburg een preek houdt en het woord Gods, dat niet Weor tweeerlei uitleg vatbaar is als het betreft het verkondigen der liefde, uitdraag l, dan zal niemand onzer daarop ooit een aan merking maken. Doch wanneer deze man in zijn ge bed niet alleen bidt voor de koningin maar zelfs voor haar terugkomst en bewinds-aanvjtarding, dan bemoeit hij zich met de Staatkundige aangelegen heden en dan is hij zwaar strafbaar zelfs. Dan misbruikt hij- de kerk als parlement. Als Ds. J. Smitt te Veere eveneens gretig biddende voor de koningin, het voorzichtiger doet, maar zelfs ktvezelt én .smeekt ov.er degenen „die in bal lingschap leven" en daarmee dus ter zijde een critiek op de Duitsche over heid poneert (waar Jjij voor de veilig heid ook eventjes voor bidt, o-! lieder lijke schijnvroomheid!) dan gaat hij aan politiek doen en dan is hij straf baar, en zelfs in ernstige mate. Dat mpet eens op houden Dit gebid voor personen die de bols- jewiki steunen, die Nederlandsche eigendommen- verkwanselen laten, al dan niet gedwongen, dit gesteen voor personen die door de radio ons volk opzetten tot sabotage tegen de „wette lijk over ons gestelde overheid" is vol gens ons politiekiChristendqm. Of is het dit soms niet? Wij weten dat in vele kerken 's Zon dags dit gebed, dit valsche gebed, dit hatelijk politiek gebed 'wordt gesta meld. Wij zwijgen en de Duitsche overheid zwijgttot heden. Wij weten echter precies wat deze preëk- heéren 'doen en zeggen en vergeten niets. Zij mogen meenen dat de tijd eens anders' wordt en dat men hen kalm zali laten betijen. Zij zullen in derdaad bemerken dat de tijd anders wordt en dat, evenals in Duitschland, er grenzen zijn aan de brutaliteit dezer kanselhitsers en pseudo-christenen. De leugens van radio-oranje over vermeende Ijolsjewieken-successen die velen vbor de zooveelste maal op een dwaalweg-voeren, zijn komisch en tra gisch. De practijk zal het leeren. De gevolgen van dit alles. Maar erger is, dat deze politieke redenaars het volk, dat nog aan hun gepraatover politiek gehoor schenkt tot heden tijdelijk afhoud^ van medewerking. Ernstig is, dat dit tengevolge heeft, dat personen die van politiek niets be grijpen, zich vergrijpen, hamsteren, brandstichten of iets anders doen tegen de wet. Indien zij tegen de lamp vlie gen, stellen wij deze predikanten ver antwoordelijk, daar zij met hun gerei de onnoozelen begoochelen. In de meeste gevallen denken zulke domme dominees, die geen snars be grip van het Nationaal-Socialisme heb ben en ook niet van wat er werkelijk gaande is, heelemaal niet na over de groote gevaren, waarin zij zich bege ven, Wij lïebben in dit blad telkens gewparschuwd, ernstig en tusschen de regels door, men kan later ons niet verwijten, dat wij hen niet gewaar schuwd hebben. Gaan zij echter toch voort op dit zeer gevaarlijke padlaten zij zich ophit sen door een stelletje betweters en kleinburgers en vroegere invloedrijke personages, die zich verbórgen houden en zich verkneukelen in hun domheid, dan berokkenen zij zichzelve en hun gemeente een nameloos verdriet. Wij wenschten-dat hun dit gespaard bleef, wij hebben geen plezier, zooals zij, in wraak, doch wij zullen lieden, die ons volk en ons land steeds weer in gevaar brengen, tenslotte uit de ge meenschap moeten verwijderen. Wie niet hooren wil, enfindie moet maar voelen. Aanvallen op Jeugd- stormster. Wij hadden dit artikel pas geschré ven, toen ons het volgende ter oore kwam Het dochtertje van kam. C. Dekker reed dezer dagen met enkele vriendin nen sshaats te K al 1 endijke. Nadat de meisjes reeds eenige malen door een lummel wairen lastig gevallen, reed ten- slotte'de 18-jarige Mallekoote kam-ske Dekker expres omver, np zijn been te hebben uitgestoken. Kam.ske Dekker smakte op het ijs en brak op twee plaatsen haar arm. Zij werd in het Zie kenhuis te Goes opgenomen. Daar er niets aan dit geval gedaan werd, rukte de W.A. 's avonds uit en haalde den misdadiger, uit zijn huis. Zij bracht hem bij den burgemeester, die niet thuis was en daarna naar het ban-kwartier te Goes. Van daar uit werd hij aan de marechaussee aldaar overgeleverd. Er werd proces-verbaal opgemakat. Nar'at pas eenige dagen geleden een kam.ske met haar zoontje bij het ver spreiden der Z. S. te Middelburg was aangevallen waarbij den jongen een bloedneus werd geslagen en de vrouw eveneens werd mishandeld, thans d'i geval weer. Wij raden dergelijk gepéupel aan, niet meer tot herhaling over te gaan, daar wij voornemens zijn, op nog on gekende wijze van ons af te bij te» Wie onze kameraden, inzonderheid kin deren en vrouwen, op lafhórtige wijze aanvalt, zal ondervinden dat wij zelf standig gericht houden en niet malsch Leune Pier Leune Pier: Leune Pier Leune Pier: Leune Pier: Leune Pier: Leune Pier: Leune Pier: Leune Pier: Leune Pier t :-Zo, zom'n venije en noe bin jie dan lid van die N.S.B. 1 Jae...'... dat bin ik, Leune,. bin jie al een bitje van de schrik bekom'me Je moet 't zelf wete, man. Maer 't zal je berouwe. Die Engelsche ebbe anders eel' wat te slikxen van /de Japjes. Van de wat? O.,..'., ooje bedoelt die lui mee die scheeve oogen, daer kom niks van oor, ze kunne nie mikke, ze ziei^ alles scheef. Leuneout opwat eeK kraem. Maer scheef of rechte, raak bin ze. Gloof 'et nie Pier. Bie ons in 't oekje is 't ei\gin mensch, die daer an glooft. Wan je begriep wèzo in den boeren-oek komme ze toch nie en de Oranje zender is duudelik oor. Julder raeke brutaaldat merk ik. Je bin dus overtuugd dat 't noe meenes oort. Van eiges. Je weet nie van de versterkiengen an de dunnen van Domburg en Zoutelande, daer komme strek de Russen en die lande ook. De. Russen? Bin jie zot. Oe motte die daer komme? Jae, ik docht wel dat jie anders zou gezienge. Ik weet et van de nou afijn, dat komt ^t er nie op an, je zou mae ver- raie, daer bin jie N.S.B.-er-voor. Stumpers. As julder goed luus- tere kun je toch oore dat die zender z'n eige tegen spreekt As 't zo gieng as ulder zeie, dan stoenge «e noe dichtebie vor Berlijn. Dat staen ze ook. En ze gaeve een paer daegen gelee af dat ze om eenigte dur- pen an de gank bin, vlak bie Moskou, dat klopt dan toch nie. Dan luuster jie dus ook Jaenaer een Duische zen der die zend Ollandsch uut en die zeie die praat van die weg- geloope Ollanders wel is, a3 we zo is zin ebbe om flienk te lachen. Zodat wist ik nie. Maer den bovenmeester gloof 't ook nie, dat die Japanners 't rooie. 't Is lillik mee-die mottige En gelsche, noe gaet Indie d'r ok Bel neent, dat oor beschermt deur Amerika. Ons oin nog zo miri nie, dat den Engelschen ginneraal in ons Indie gae weune. Erpeldat is 't um noe net Altied een ander den bok laete weze, maer een keer gaen ze d'r finaal an, de schobbers.'

Zeeuwsche Stroom | 1942 | | pagina 2