Zij zijn ons tot voorbeeld UITGAVE VAM DE NATIOM AAL-SOCIALISTISCHE BEWEGING. DISTRICT 21 ZEELAND Dankbaar zijn en trouw Bedenk dit eens Allen op 't appèl 1 ik le jaargang, No. 22 Donderdag 22 Louwmaand 1942 Cfnze jongens aan het front De beteekenis van ons insigne Weet gij wel waarvoor gij bidt? Jeugdstorm '11 vreemd eele kooien sneeuw en vee brulle. dienk je |d'r nie meer. uw genoegt er weer een an de lucht I echte Neder- lier kieke en ze d'r bin. Ind Pier 1 Ik lie dat jie d'r Be bin altied geweest, zeie Leune. lat den vuuf- N.S.B. weer dan is Pier spotten mee toch je ver- l'k dan toch tenk trek ik kepit an. Ze vat 't er om- brave endrik- beuter in de Jen alf verke bn thee, dan 't gaet om moete lache Izoo'n ernstige lit wauwel jie l=ran. Inoe toch naer Ige vor je, ze loodmaeké. lrlanders soms Jziïte wachten, beslogerf^ore. |er zeit, dat de en revelutie an je boven gat 't zoo verre toer is op. D'r ]ren sprake ge- velutie, maer ere, wien d'r tie bovenmees- i zegge 't toch aer is bin die ze bit ietewat ver- Jtiek g'ad ebbe, roenke en in om ulder eige eid dienke. van al die krut- epen, die Japan 1 eit 'ster zeit dat Ja- llerlijk land is, Igln christelikke |l daerom winne kerken ebbe de baekt. Richtienk- :je datnee bn gedachte. usd Pier. Oe is |at jie zoo vast as je zeker weet an gaet. je kinderach- ne. Jie begriep I oorlog nie gaet |getje van d'een joden en schar- om wereldbe- fen" staduus-taele. log I nie eender ree te lank moete dat uut te leien jie mee je boven- log niks van. toch in die N.S.B. entig. De Führer tt 't er maer één Nederland is van il Socialisten en k daer weze en iders. hete je dood evendig ville daer zal Pier dan eze. Watte praat ke. Gae jie noe naer uus en 'kiek ie koffie bruun is, trek om een bakje, kan d'r wel over it jie zo dom bin. nie sebiet zwiegt, izelik kwaed l Ik vat ik. doe. m je Pierze je. oe, as ze daer ple- e. Dan bewieze ze vee verstand ebbe. >in stakkers, erme ers kai ie ze nie standvastig Pier. daervor bin ik ook Socialist. Alia Leune ian kom ik om da K 945 Verschijnt tweemaal per maand van huis tot huis door geheel Zeeland REDACTIE POSTBUS 58, MIDDELBURG Abonnement buiten Zeeland Hoofdopsteller Martien Beversluis, Veere f 1.50 per jaar. Den blik naer 't Oosten. In ons £lad pubjiceeren wij heden enkele fragmenten uit brieven, die van het Oostfront zijn gezonden door enke len onzer kameraden, gericht aan hun familieleden. Waarom nemen wij enkele deelen uit deze 'brieven op"? In de eerste plaats, omdat zij ons tot voorbeeld kunnen strekken, en in de tweede plaats, omdat wij zeker welen dat velei^nzer hunkeren naar bericht. Tot voorbeeld? Ja zeker! Want nu de eerste winterdagen over ons eigen land zijn gekomen, nu de sneeuw iot heuvels rond onze huizen ligt aange waaid, nu w^ stampvoetend en met de handen aan onze ooren de vinnige kou probeeren.te warerr, gaan onwille keurig onze gedachten naar hen, die. In een veel vinniger kou en te midden van de grootste inspanning en geba ren, hun gansche jonge tfcacht, hun leven gevenvoor ons volk, voor ons land, in naam van onzen Leider. Nu wij zelf nog maar een klein voor proefje hebben van wat de winter be- teekent, begrijpen wij des te beter wat zij daar aan het front doorstaan moe ten, teneinde ons allen te bewaken voor den bolsjewistischen ondergang, ons en onze kinderen. En een gevoel van warme dankbaarheid doorstroomt ons en wij verleeren het te klagen, als we maar weinig kolen hebben en het vet-rantsoen maar klein is. Wij verleeren het ook, nog aandacht te schenkeh aan het klein gegrom en geleuter van buren en vroegere ken nissen, die hun blikken Westwaarts werpen, d.w.z. naar hun vermeende redding, maar in wezen naar hun eigen ondergang. Dappere moeders en -ferme jongens. Vooral de vrouwen, de moeders van Jonge zonen, de alleen-achtergebleve nen, zijn wij tot in hei diepst onzer ziel erkentelijk. Respect voor hen, die dit groote en zware offer hebben gebracht. Zij brengen dit, wij weten het, naast millioenen anderen, maar elk geval is een grootsch gebeuren op zichzelve. Men moet zelf moeder zijn, om dit goed te begrijpen. Maar wij weten ook dat veler hart gloeit van trots op hun dapper kind, dat, alles trotseerend, zich midden in den strijd heeft gewor pen, niet uit jeugdige roekeloosheid, niet uit dwang, maar vrijwillig, d.w.z. omdat hij voelde dat men hem noodig had. Deze groep kameraden zijn de allerbestert onder ons en wij zullen dit tot onzen dood toe erkennen. Zij en hun familieleden siaan bovenaan. Bij hup offer is het onze klein en onnoozel. Bij hun daden worden de onze onbe- teekenend, bij hun aagelijksche moeite schijnt de onze zoo onnoozel. Wij zijn bijna gewend aah de gedachte„zij zullen den vijand wel weerstaan, of Zij houden het best vol." Maar dat betee- kent dit weerstaan en dit volhouden? Wij moeten eiken dag even een oogen- blik daaraan denken, opdat wij onze eigen positie in en buiten de beweging des te beter leejen beseffen, onze zeer bevoorrechte positie. Wij zongen het zoo gemakkelijk „ferme jongens,stoere knapen". Wij neurieden het werktuigelijk. Nu leven zij niet in een liedje, neen, nu leven zij aan het Oostfront, on?e ferme Nedpr- landsche jongens, onze stoere knapen, en wij zijn rijk en gelukkig met hen. De liefde voor onzen Leider. Er la nog een derde reden, waarom wij deze fragmenten publiceeren. En dat is omdat de liefde voor den Leider hier zoo ontroerend uit spreekt. Neen 1 wie nog meende dat zulk een aanhan kelijkheid maar woorden waren, zon der Inhoud; wie van onze tegenstan ders soms dacht, dat deze Leider alechts een symbool was, hij leze eens deze fragmenten. Wie vlak-voor de grootste daad zijns levens staat, w^ schrijft „overwinnen of-sterven" en in dat moment gesterkt is door-Tiet zien van onzen voorganger, die spreekt het woord hou-zee niet ijdel meer uit. Hoe zal 'onze'Leider zelve ontroerd zijn, indien hij deze woorden leest en hoe zal hij ztch inzetten met gansch zijn persoonlijkheid, om dit vertrouwen In hem te verwezenlijken in het schep pen van een beter, gelukkiger en recht vaardiger Nederland. Hij weet dat zijn volk zich voor hem gaf en geeft, elk uur, en dit besef is hem steeds nabij en zal hem sterken. Hij zag zijn- man nen ginds in de oogen op het grootste moment van hun leven, maar zij zien naar hem en wij met hen. De Leider, als vertrouwde van den Führeri aller Germaansche volkeren, hij zal onze toekomst zijn. en geen ander En nu?.... wij, wat doen wij Hoe eenvoudig staan dezej"woorden daar, „overwinnen of sterven". Denkt er aan, eiken dag, kameraad I Schrijf deze woorden desnoods ovel en hang die in uw kamer en zet er. onder„zoo schreef eën karftergad van het Oost front". En dan bedenkt gij u, wat zal ik vandaag doen voor de beweging Dan zet gij al uw kleinheid en uw wrevel en uw afgunst en al uw prik kelbaarheden opzij. Dan neemt gij uw blad en gaat moedig bezorgen en col- porteeren." Dan denkt gij niet: „doet mijn buurman ook wat?" of ,;ik doe het alleen en een ander zit thuis". Neen, nogmaals neen, dan gaat gij tenminste uit en zijt op uw post als een trouw soldaat aan het thuis-front Dan doet gij, op welke post gij ge steld ^ijt, tweemaal, neen tienmaal zoo veel als anders. Dan knipt gij, die nog niet toetrad, het biljet uit en geeft u op als lid. Want dan brengt gij zelve ook lets mede, dan helpt gij den strijd voor vrede, recht en geluk voor allen te winnen. Dan bewaakt gij ook de linie, die opgeworpen is tegen kapitalisme, bolsjewiseering, leugen en verpaupe ring. Kameraden 1 Wij betrekken opnieuw en sterker dan voorheen onze posten, wij vechten achter het front, onover winlijk' en vreesloos en God helpe ons daarbij. Bs, FRAGMENTEN VAN BRIEVEN VAN 'T OOSTFRONT. O.U., 19-12-'41. Lieve Vader, Ik wil U nog eens een briefje apart schrijven, daar het misschien beter is, dat Moe het volgende nog niet weet, n.l. verleden week is de Reichsführer der S.S., Heinrich Himmler, hier ge weest en heeft het Einsetzbefehl gege ven. Dat wil zeggen, dat wit ingezet worden aan het Russische Front. De laatste voorbereidingen worden gemaakt, alles wordt nagezien, de kleeding, wapens, allerlei benoodigd- heden, munitie wordt aangevoerd en dan gaat het „Ran an den Feind". Nu, ik ben blij ook, want wij heb ben nu 3 maanden opleiding gehad, zoowel theoretisch als practisch, dus het wordt zachtjes aan tijd ook, dat wij aan het front komen. Nu moet U het zelf maar zién, of U het Möe al wilt verteFlen. ,lk hoop niet/ dat jullie zich ongerust over me maken. Zou ik moeten vallen, dan is het'voor het goede doel, waar reeds zooveel andere kameraden voor gevallen'zijn. Nu ga ik eindigen, het is wel Zon dag vandaag, maar we hebber* nog geen vrij, daar we de zaken klaar moetenmaken. Nu, vader, het beste en naar we hopen kom ik weer gezond en wel terug. Uw liefhebbende zoon Met Mussert HOU-ZEE. HENK. Overwinnen of sterven 1 f DE LEIDER Te Velde, Kerstmis 1941. Lieve Kameraden, - 4. Eerst moet ik u enkele voorvallen vertellen uit de laatste week in ons vaderland. Het was geen voorval, maar een gebeurtenis. De tijd naderde, dat wij zouden ver trekken. Op eenmaal werd bekend, dat onze Leider ons zou ko"men. bezoeken. Wat een bedrijvigheid. De Leider komt. Ons aller gezicht straalde, nu wij, voor het laatst misschien, den Leider nog eens zouden zien. Wat blonk ons leer werk en hoe hebben we gemarcheerd, 's Morgens om 10 uur kwam de Leider ln gezelschap van Grupenführer Rauter. Tegelijk begon ook de grooté oefening, die we zouden houden. Na de oefening, welke zeer doed slaagde, heeft de Lei-' der afscheid van ons genomen. Het was een treffend oogenblik, kamera den, toen de Leider, .na een toespraak, langs de rijen ging. Man voor man keek hij ons aan en Stilzwijgend zegden onze oogen: „Leider,eeuwige trouw! Wij hebben een opdracht en die zullen we volbrengen 1" In zijn toespraak meldde de Leider de verkwanseling van Suriname aan Amerika. Wal er in onze harten om ging, kameraden, kan ik met deze pen niet beschrijven. Gister hebben we gezamenlijk Mid winter-Zonnewende gevierd. Het was een prachtig fees;, kameraden. Voor het eerst in 't Veld, en vér van 'huis. Bij deze gelegenheid werclen ook de pakjes van c'e Bewè; .ng uitgere kt. Dfe warén in één woord schitterend. ViTA een zorg is daaraan bedeed. Th;.is: front, hartelijk dank. Js het bij jullie nu ook winter; kame raden? Nu, hier w£l hoer. Voorgiste ren was 't een complete sneeuwstorm en koud. Maar vandaag is het prach tig weer en c'e zon schijnt. We zié'en er lekker in, dus kunr.en we tegen een stootje. Hier ligt veel sneeuw en ep groote hoppen gewaaid. Het is een echte Kerst hcor i Als wij zoo eiken dag moeten strijden tegen verdachtmaking, tegen werking en laster, dan leert dat ons» leden tier N.S.B. veel. Het leert ons allereerst ons te harden en dankbaar te zijn voor het kleinste stjcces. Maar het leert ons ook om onzeft Leider, die tegen zooveel laster en becjlrog 10 jaren lang met slechts enkelen heeft gestre den, met des te grooter liefde aan te hangen en te gehoorzamen(Aan haling uit een ons toegezonden brief van 1 Januari 1942). Het is mogelijk dat er leden onzer 'Beweging zijn, die neg niet precies weten, wat eigenlijk" ons insigne be- to'ekerit, magr vooral zullen 'er vele buitenstaanders zijn, die niet begrijpen, wat ons embleem zeggen wil. Daarom citeeren wij hier, wat er over staat geschreven in het zoo pas ver schenen standaardwerk onzer Bewe ging „Voor Volk en Vaderfand". Op blz. 130 lezen wij „De driehoek-insignes, symbool van de delta, die ons land aan de monding van drie groote rivieren vormt Het zwart vcm den bodem, het rood van 'net bloed, de leeuw van onze volkskracht en de vlag uit onze roem rijke historie. Het is c!<= verbondenheid der Bewe ging aan het Ne 'er'andsche Volk in verleden, heden en toekomst.? Tot zoover ons citaat. Vooris is er een Verschil tusschen d;t gewone insigne en het insigne van vijfjaren lidmaafechap, het asn. vijfja- renspeldje. De dragers hiervan heb ben het schildje omrand door goud. Tenslotte is juist dezer dagen nog een nieuw 'insigne geschonken als hoogste onderscheiding aan hen, die zich" voor de Be weging het meest ver dienstelijk hebben aemapkf. Dit insigne, eveneens met gouden rand, is omgeven door een cirkel waar- 'in een roV"),=c>"4ft staat gegrift. Engeland heett Eu,-pa, met inbegrip van de nog neutrale landen, verkocht aan het bols ewisme. Dat is hetgeen "Eden'heeft ujtgespookt in Moscou. On verholen schrijven de Engelsche bladen dat zij de Sowjet zullen vrij laten (als ds. bolsjewisten wmnenf „eou strafex peditie te houden tot aan den Rijn". Dit beteekerit dat ook ons land straf krijgt vctri de bolsjewieken I Waarvoor en Hoe Het is voor iedereen duidelijk, dat dit, als het een feit werd, een ramp beteekende voor alle Nederlanders. Gelukkig dat het zoover nooit komt. Wie danken wij daaiyoor Dén Führer Adolf Hitler en ook die dappere Jon gens van ons land, die^hun leven in zetten voor de veiligheid van u en uw kinderen. Goed zoo, c_Giïiïnee Dezer dagen heett zich een Finsch geestelijke wederom in een open brief gericht tot den aartsbisschop van Can terbury, naar aanleiding dat deze ge beden had voor de overwinning van het communisme. D.aarin zegt hij o.m. „Het kan geen opdracht der Voorzie nigheid geweest zijn, mijnheer de aaris- bisschopr juist voor de overwinning van dat bolsjewisme te bidden, dat ons arm volk als beulen heeft behandeld, zijn geloof heeft willen ontnemen, zi.-n kerken verbrand en vrouwen onteerd." En verder „Meneer de aartsbisschop, voor het bolsjewisme hebt gij uw gebed gericht tot den Almachtige. Ik ben er zeker van dat God u spoedig' het uur zal geven in te zien, dat gij uw gebed mis bruikt hebtl" Eiv hier Ongeveer met dezelfde woorden kunnen wij ons richten tot die Neder- landsche geestelijken, die élken Zon dag bidden voor éeij. vorstin, die haar haft en geld heett gegeven aan de overwinning van datzelfde monsterlijk bolsjewisme. Een gereformeerd predikant zeide laatst openlijk van den kansel „Ik heb enkele jaren geleden harts tochtelijk gebeden aan God om het christelijke Finland te helpen in den strijd tegen de goddelooze bolsjewie ken. Gij, tnijne toehoorders, moet het een verachtelijke goddeloosheid ach ten, Indien ik nü dit gebed omdraai en bid voor de overwinning dezer duivel- sche machten. Men meent zeker, dat God zich laat bespotten door politieke machthebberif? Maar ik zeg u, dat ik nimmer één woord over mijn lippen neem, waarin ik Gods zegen vraag voor machten van den Booze en dus ook niet voor hen, Viie zich met dezen hebben verbonden." Goed zoo, dominee I Dat is taal die ons uitjes! hart gegrepen is l Mededeeling. Vanaf f Louwmaand 1942 is het Ge westelijk Kantoor van den Jeugdstorm voor Gewest X (Zeeland) gevestigd te Goes, Turfkade 17. Alle correspondentie vor den Gewest- leider te richten aan dit adres. Telefoon- en=giro-pummer zullen nog nader bekend gemaakt worden. Zeer belangrijke bijeenkomst van N.S.B. en N.S.D.A.P. Earn, van Geelkerken en Oberdienstleï'er Gem.-kom. Schmidt spréken. Op Zaterdag 14 Februari wordt te Middelburg een belangrijke bijeen komst gehouden, waar voor de functio narissen en werkers der N.S.B. en N.S.D.A.P. zal spreken Oberdienstleiter der N.S.D.A.B., de Generalkommissar Schmidt en. de Plaatsvervangend Lei der der N.S.B., C. van Geelkerken. Op deze vergadering worden alia werkende leden uit Zeeland verwacht De vergadering wordt gehouden te Middelburg en vangt aan des middag3 om half vier. Kameraden, welke 's avonds niet meer thuis kunnen komen, kunnen worden ingekwartierd, mits tijdig hier van opgaaf wordt verstrekt. De kameraden uit Goes en omgeving lainnen. met den trein van half tien uit Middelburg nog naar Goes terug, waar dan ook een gedeelte der andere ka meraden zal worden ingekwartierd uit Zierikzee, Tholen of Temeuzen.

Zeeuwsche Stroom | 1942 | | pagina 1