Opening van het nieuwe Bankwartier Kameraadschapsavond Schuttershof tusscfyen £>une S-mte en- pier be van kam. Smallegange, demonstratief den rug toe te keeren. Bléekneuzig en Ietwat bezweet oprijzende, Hep hij tus- ■chen de gasten door, keerde zich nog even om, als wilde hij zeggen „ik, van Bendegem, bij de gratie Gods en 'der oranjeristen ben er nog" (hetgeen ove rigens niet op prijs werd gesteldj en verdween uit de zaal met stappen, die een maraboe maakt, als hij den kooi- wachter met voer ziet komen. Een opmerking terzijde. Men zal zich kunnen afvragen, wat bezielde dit heerschap, toen hij be- driegelijk dagen te voren had mede gedeeld, dat hij bereid was de in stallatie te verrichten Wij gelooven in het kort dit. Deze soort van pro-Engelscne com munisten half-magistraten verkeeren in den waan dat Engeland, zij het dan zegevierend terugtrekkend, nog eens ons land komt verlossen van het Na- tionaal-Socialisme. Alsdan staan zij door hun. „dappere ongehoorzaamheid" natuurlijk bovenaan op het lijstje. De hulpbode wordt bode, de beleedigén- de 'wethouder wordt burgemeester en- zoovoorts, en de N.S.B.-ers worden op gehangen. Wij kennen dit verhaal en weten ook, dat fij voortkomen uit het luisteren naar de leugenberiohten uit Engeland over vermeende successen der Engelschen. Immers, nu de Duit- schers hun winterstellingen betrokken hebben en niet verder oprukken, wordt geleuterd dat de bolsjewiten succes hebben. Hoe het ook zij, deze heeren houden er den moed maar in en be ginnen op hoog bevel te sabotteeren in elk onderdeel. Wij willen even dui delijk zijn. Indien wij zulks nog één maal ervaren, waar en hoe dan ook, en al waren het heel wat belangrijker heeren dan dezen man (die boos was, omdat hij zelf geen burgemeester was geworden) zullen wij ook hard-handig optreden. Is dit nu duidelijk of niet? Wij hebben in de Meidagen door deze ploertige schijnvroomen al genoeg geduld, wij hebben dooden onder onze kameraden, wij zijn niet voornemens nog langer geduldig allerlei beledi gingen van opgewonden kleinsteed- ■che potentaatjes te slikken. Wij laten onzen-Leider en onze Beweging niet kwetsen. Kam. Smallegange is door onzen Leider te Axel verlangd en wie onzen Leider tracht te kleineeren door hulp bode-spandiensten, zal nu oi later onder den voet geraken. Rede van den Gemachtigde van dén Leider kam. Jan Dekker Daarna hield kam. Dekker een korte maar krachtige rede, die herhaaldelijk door applaus werd onderstreept. Als Gemachtigde van den Leider wilde spr. het eerst kam. Smallegange gelukwenschen. „Gij zljt", aldus spr, „hier burgemeester geworden, omdat gij het vertrouwen hebt van den Lei der. Gij zijt uit een groot en oud Zeeuwsch geslacht, dat in zijn wapen de volgende spreuk voert langs moei lijke wegen en smalle gangen tot ver heven daden". Welke spreuk kan er schooner zijn dan deze, en meer toe passelijk nu gij heden dit moeilijke, maar vérheven ambt hebt aanvaard? De zorgen zullen er zijn, maar als goed Natiopaal-Socialist zult gij die te boven komen en omzetten in krachtige da den voor ons volk en ons vaderland. Wij weten dat er meeloopers zijn op de breede wegen, maar gij verkiest het zware smalle pad. Gij behoort onder de pioniers, de vechters voor den nieuwen tijd. Gij komt in Axel niet als N.S.B.-er voor N.S.B.-ers, maar voor het geheele volkdat zal uw daden Leiden en niets anders. Gij zult de belangen van uw gemeentenaren' bij de overheid, die spoedig door ons zal worden gevormd, bepleiten en er voor te zorgen hebben, dat zij be hartigd worden. Gij hebt te zorgen boven alles voor de rechten en de be tere omstandigheden van den kleinen man, en ik weet, 'dat gij dit zult doen. De armoede, die een vroegere samen leving liet bestaan, moet uit zijn." Spr. wilde de heer van Bendegem, die gezegd had dat kam. Smallegange het het eerst van het personeel moest hebben, antwoorden, dat men het eerst verwachten moet van God en Diens zegen (applaus). Goede ambtenaren, nidus spr.,voelen zich aangetrokken tot de N.S.B., omdat zij voelen, dat hun belangen veilig zijn bij ons (applaus). Niet een Joodsch-marxisme zal het volk redden noch heeft het kunnen redden. Men gqat dat allerwege beseffen. Verder sprekende zeide kam. Dek ker nog, dat wij niet heerscheri willen, doch dienen in den wezelijken practi- schen zin. Ons geheele beginsel is dienen en niets anders dan dienen en recht zoeken voor het volk, en ons niet laten leiden als vroeger door lieden van zekere invloeden en presti ges. Spreker citeerde nogmaals de drie grondbeginselen onzer beweging en eindigde met zijn volle vertrouwen uit te spréken in een goed en recht vaardig bewind onder .den nieuwen burgemeester. Met een hou-zee, dat uit de zaal da verend beantwoord werd, verliet kam. Dekker het podium. Wij waren allen diep onder den indruk. Portret van den Leider aangeboden. De groepsleider van Axel, kam. Pie- ters, overhandigde daarna aan den nieuwen burgemeester namerts de groep Axel een groot portret van den leider van het Nederlandsche Volk, met de hoop uit te spreken, dat dit een goede plaats mocht ontvangen. Kam. Smallegange beloofde het in zijn werk kamer een eereplaats te zullen geven. Inspectie en Receptie. Hiermede was het officieele gedeelte in de zaal afgeloopen, doch buiten werd daarna nog de inspectie van de W.A. en jeugdstorm verricht, welke in carré' stond opgesteld. Samen met den Gemachtigde en den bancommandant, kam. Dekker werd de inspectie onder volkomen stilte opgenomen. Onder roffels waren de vier vlag gen aan de masten geheeschen, onder groote belangstelling van het publiek, dat dit alles door geen enkele wan klank verstoorde. Nadat in een der schoolgebouwen samen den maaltijd was gebruikt, had de receptie plaats te 2 uur in restau rant, het Centrum. Velen maakten van de gelegenheid gebruik onzen kame raad-burgemeester geluk te wenschen. De eerewijn werd gedronken en een strijkje, gevormd door kameraden, bracht er spoedig de stemming goed "in. Daar de tram plm. 3 uren vertrok uit Axel werd spoedig afgemarcheerd, terwijl de Axelsche vrienden nog ge- ruimen fijd bij hun burgemeester ge zellig bijeen bleven. Zingend trokken wij huiswaarts en thuiskomende hoorden wij nog lang de echo van ons lied „en wij zijn de zwarte soldaten". Een ding moet ons nog van het hart. De bevolking van Axel heeft zich jegens ons alleszins correct en wel willend gedragen. De marsch der W.A. en Jeugdstorm werd door geen enkele opmerking of anderszins ge stoord. Integendeel, meri toonde be langstelling. Zooals altijd, was de jeugd ook hier niet van den Jeugdstorm af te slaan. Wij vernamen nog, dat men te. Goes een aantal daar uitgedeelde Storm- meeuwen aan de kinderen, den vol genden dag verscheurd op de markt geworpen had. Dit is 't werk van dutsterlingen, doch niet vcm de Goessche kinderen. Als men hun zin deed, marcheerde tien duizenden Zeeuwsche meisjes en, jon gens met ons mee. En dat komt toch eenmaal I Plechtig moment. Na de receptie ter gelegenheid van de installatie van kam. Lenshoek, had de plechtige opening plaats van hét nieuwe Bankwartier der W.A. In de schaduw der kathedraal ge legen, tusschen twee kerken en ziende op het breede plein, daartusschen, ligt dit nieuwe gebouw (het voormalige Weeshuis) in het centrum der stad en biedt een prachtige gelegenheid met zijn ruimte er voor, de troepen te laten opstellen en te inspecteeren Voor de eerste maal dan ook ston den de troepen, correct gericht en in carré opgesteld, ongeveer te 4 uur voor hun nieuw toekomstig huis. Redevoeringen. Nadat de Gevolmachtigde van den Rijkscommissaris, de Gevolmachtigde van den Leider, de Bancommandant kam. Dekker, de Heerbancommandant kam. Hoffman en de Referent Kretsch- man zich voor de troepen bevonden, werd qllereerst het woord gevoerd door den Bancommandant Dekker. Deze wees er op, dat uit het kleine groepje leden der W.A. langzamerhand een groote formatie was gegroeid; hij schetste in het kort de verschillende wisselingen en uitbreidingen die in dén loop van het jaar in het corps hadden plaats gehad. Kam. "Dekker zèide o.m., dat de af- deelingen uit de verschillende vendels van de Zeeuwsche Ban hier waren verzameld, om van dit belangrijk feit getuige te zijn. De eerste afdeeling wferd opgericht in Walcheren, spoedig gevolgd door Zuid-Beveland, Schouwen Duiveland en Zeeuwsch Vlaanderen. Eerst waren wij als Zeeuwsch vendel bij de Heerban Brabant-Limburg inge deeld. Door krachtige groei ontstonden echter spoedig 4 afzonderlijke, hoewel, nog kleine vendels. Als Ban samenge voegd met de Ban Brabant-West, ston den wij onder commando van Banlei der Lcmgeveld. Na diens vertrek onder den Banleider Hoffmann, thans onze Heerbancommandant, en nu sinds kort als zelfstandige Bön onder eigen com mando. Het Bankwartier, dat thans ge opend wordt, zal zijn de plaats waaruit de bevelen zullen worden gegeven, doch vanwaar uit ook voor de belan gen der mannen zal worden gezorgd. De uitspraken van den Reichskommis- sar en Leider maken duidelijk, wat in de naaste toekomst te wachten staa.t, doch maken tevens onze plichten zwaarder. Wij zullen echter in volle trouw achter den Leider, ons voor deze taak inzetten. Kam. Dekker sprak de verwachting uit, dat de W.A. in haar nieuw tehuis een groote bloei en vooruitgang mocht beleven. Hij wees op het groote voor deel dat dit nieuwe en ruime centrum voor de geheele W.A. in Zeeland had en eindigde me' te wijzen op de ver plichtingen,. die elk lid voor den Leider en de Beweging had te vervullen. Na melding aan den Heerbancom- mandant kam. Hoffman, wees deze, het woord nemende, er op,dat het bijna als eeri symbool was te beschouwen, dat de W.A. thans het vroegere Wees huis betrok. Vroeger een verblijf voor hen die in zorgen zijn en ouderloos, trekt nu een sterke drom soldaten bin nen, die de zorgen van ons volk zullen helpen verlichten en mede dragen en wiens Leider er borg voor staat, dat ons land niet vaderloos is. Hij wekte de kameraden op tot plichtsgetrouw heid aan hun roeping, hun Leider, hun volk en hun land, hij wees op de ver plichtingen die elk man nauwgezet had te vervullen en hoopte dat de W.A. z:ch dit nieuwe verblijf waardig zou toonen, als goede en kranige soldaten van Mussert. De Gevolmachtigde van den Rijks commissaris, daarna het woord voe rende, wees vooral op de zedelijke plichten, die ae weerman heeft tegen over zijn volk. Hij onderstreepte in krachtige bewoordingen, dat het de taak en roeping der W.A. was, zich niet alleen te verdedigen, wanneer de rechten van het Nationaal Socialisme worden aangetast, maar bovenal steeds vervuld te zijn, man voor man, van het beset, de waardigheid en de eer, die het Nationaal Socialisme heeft uit te dragen. Uw volk moet gij winnen I riep hij uit, dat is uw allermoeilijkste, maar ook uw allergrootste taak. Dit was ook de taak der weermannen in Duitschland. Grenzelooze liefde voor uw medemenschen moet u vervullen en leiden bij uw arbeid, in het belang des vaderlands. Daarna voerde kam. Jan Dekker het woord en bracht een groet aan den Leider. Na deze" krachtige redevoeringen werden onder roffelslag en bij het brengen van den groet de vlaggen uit de beide groote ramen neergelaten. Bezichtiging van het gebouw. Daarna werd een rondgang gemaakt door het gebouw. Een oude, fraaie bin nenplaats geeft toegang tot de smake lijk en practisch ingerichte vertrekken. Op de bovenverdieping ls een prach tige, ruime en stofvrije ruimte voor oefening, terwijl ook ruimschoots gele genheid bestaat tot legering. Het eer tijds vervelooze gebouw was thans in frissche kleuren opgeverfd, versierd door de groote portretten van den Führ.er, den Leider en den Comman dant der W.A., kam. Zondervan. Na de omwandeling door de vertrek ken, werd nog even een gezellig samen zijn gevormd, aarna de maaltijd, de één-pots-maaltijd gebruikt werd. Des avonds kwam men weer bijeen in een gezellige kameraadschaps-bij- eenkomst. Als slot van dezen dag, hield de W.A. een kameraadschapsavond in de zalen van „het Schuttershof". Hopman Dekker opende dezen avond, als commanadnt der W.A. Hij wees er op, dat, hoewel de tijd nu niet geschikt was om feest te vieren, deze bijzopdere dag niet geheel in stille .voorbij kom gaan. Niet alleen was een onzer kameraden heden ge ïnstalleerd als burgemeester, doch de W.A. had een Vendelkwartier gekre gen, wat heden officieel was geopend. Dit was voor de W.A.. en ook voor de P.O. een bijzondere gebeurtenis. Hop man Dekker verzocht ons datgene wat door verschillende debutanten gege ven zou.worden, niet té critisch te be- oordeëlen, daar de meeste medewer- kerkenden voor het eerst voor het voet licht kwamen. Dit laatste verzoek had gerust achterwege kunnen blijven, daar alle medewerkenden zich zeer goed van hun taak kweten. Zonder anderen te kort te doen en zonder als criticus op te treden, moet ik toch onze gasten uit Zeeuwsch-Vlaanderen ver melden. Het quintet bracht er wel de stemming in. De twee conferanciers waren zeer aardig. Met leuke kwink slagen op rijm, werden verschillende nummers aangekondigd. Gedurende de pauze, die in een an dere zaal gehouden werd, en plm. 1 uur duurde, kon men zich met verschil lende vermakelijkheden bezighouden, o.a. rad van avontuur, grabbelton en schieten. Onze kam. Siereveld had zich weer uitgesloofd, want een kern collectie van lectuur was uitgestald. Prachtige mooie boeken, zoowei wat inhoud als verzorging betreft, waren verkrijgbaar. Foto's van vooraanstaan de figuren lagen verspreid over de tafeL Onze gasten uit Zeeuwsch-Vlaande ren verzorgden een gezellig stukje muziek, waarbij een onzer Dultsche kameraden zich ook niet onbetuigd liet. Na de pauze werd het tweede ge deelte van het program afgewerkt In dit gedeelte kregen we iets echt volksch te zien, n.m. een Zeeuwsche klompen dans. Acht Zeeuwsche paren voerden deze dans alleraardigst uit. Om kort te zijn, de W.A. heeft er eer van.- Allen die hebben medegewerkt een groote pluim. Vermeld dient nog te worden, dat alles wat gegeven werd, zelf was ge maakt en in elkaar was gezet. Een bijzonder woord van hulde aan den regiseur, kam. Jongepier. Zoo eindigde dus een grote dag voor onze Beweging. Vele stadsgenoten hebben niet begrepen, wat in hun on middellijke omgeving afgespeeld is. Het bestuur van hun stad staat in den geest van den nieuwen iijd. Zullen zij tijdig hun oogen naar een andere kant gaan richten - Wij hopen hér voor hen. Komt, stadsgenoten, komt onze ge lederen versterken. 5 Januari kunnen wederom nieuwe leden aangenomen worden. Gij sympathiseerende, treed toe. 'Laat U niet weerhouden door angst. Laat die Jood' Maup Blanken- stein in Londen maar opsnijden over de overwinningen van den Rus en de Australiërs in Noord-Afrika. Hebt U nu nog geen leergeld genoeg betaald Hebt U nu nog niet de ondervinding opgedaan, dat alles, maar dan ook alles wat daar uitgespuwd wordt, leu gen en bedrog is Hoe vaak hebben ze daar van overwinningen geroepen en hoe vaak" hebben ze daar niet de Dultsche overwinningen ontkent, die later groote nederlagen bleken te zijn voor hen. Denkt na en besluit. Met Mussert, Hou-Zee I H. P. T. St. Annaland Vrijdagavond, 2e Kerstdag hield de groep St. Annaland der N.S.B. haar kerstbijeenkomst in het groepshuis. Om 8 uur was de zaal reeds geheel ge vuld met meer dan 90 personen. Na opening door den groepsleider werden verschillende Kerstliederen en liederen" der Beweging gezongen. Te vens werden versnaperingen, die in groote hoeveelheden door de leden waren bijeengebracht, rondgedeeld. De N.S.V.O. had gezorgd voor ver slering van de zaal en de kerstboom. De geheelen avond heerschte een echte kameraadschappelijken geest en allen gingen voldaan huiswaarts. Adres» en Telefoonwijziging van het Bankwartier der W.A. te Goes Het nieuwe adre3 isSingelstraat 1!L Goes. 'Het nieuwe telef.nummer is 2659. De Bancommandant, o.I. de Vaandrig-Adjudant. (J. M. Tolhoek.) Samenspraaf LeyneZoo Piertje, noe el jie nle meer te lachen ee, de Duisers kriege d'r van langst vatidé Sovjets. Je mag wel naer onze kant gekomme, anders ang Je over eenigte maenden an de oog- ste boom van je of. PierMachtig Leune, wat schiet jie uut je kot. Maer ik bin nog niks bange. - Leune Dat zei tiie maer om flienk te Hekenen. Ze schlete nle meer op mannetje, al die overwin- ningsberichten bin over. PierVor zoverie ik weet, ebbe ze de wintel stolliengen betrokke, dat is maenden gelee al gezeid dat ze dat zouwe cfoe en mee 't voorjaer verder. LeuneAl praatjes, Pier. En ze zltte zo in d'r stienkerd, dat ze onze schaepen moeten ebbe, om de vellen an te doen, mee de koppen over ulder ood, dan loope ze zo nle in de gaten, as ze vluchte. Piert Leune zwiegt tochik lache me slap. Wat 'n vreemd zicht zal dat weze, eele kooien schaepen in de sneeuw en weet je ook oi ze vee brulle. LeuneEele kooien Dat dienk je maer. Zoovee bin d'r nie meer. Je zal d'r ier gauw genoegt van oore. PierIk docht wei dat 't er weer een sterretje van oope an de lucht was. Wan al die echte Neder landers durve weer kieke en laete merke dat ze d'r bin. LeuneNoe goed -gemeend Pier Ik zou nie graag wille dat jie d'r an gieng strek. Je bin alfied een goeie buurman geweest PierIk zal joe is wat zeie Leune. Ik ebbe g'oore dat den vuuf- den Januari de N.S.B. weer leden anneemt en dan is Pier den eesten. Leune l Kaerel Pier, 't is spotten mee je leven. Gebruuk toch je ver stand I PierEn noe dat doen 'k dan toch Vor al dat geroenk trek ik m'n eigen gin sikkepit an. Ze snappe glad nie wat 't er om- gaet. As ie die brave endrik- ken, twee pond beuter in de weeks geeft en een alt verke en eenigte ponden thee, dan 'bin ze stil oor. LeuneNee, nee. Pier.'t gaet om 't vaderland. Piert Ik zou weer moe te lache Leune, as 't nie zoo'n ernstige zaeke wgs. Wat wauwel jie alles pront achteran. LeunePierluuster noe toch naer me. Ik bin bange vor je, ze zulle joe ook doodmaeké. Piert Dienke die vaderlanders soms dat ons bluuve zifte wachten, totdat we doodgesiogëif^ore. LeuneDen bovenmeester zeit, dat de Duisers 't beu bin en revelufie ge maeke. Pier t De complémenten cm je boven meester en zeit dat 't zoo verre nie komt. Let maer is op. D'r is al zoovee keeren sprake ge weest van revelutie, maer den tied zal lèere, wien d'r gllek eit, ik of de bovenmees ter. LeuneJae maer Pier, ze zegge 'i toch ól, dat 't noe waer is i Pier t Zo.en wien bin die ze. lui die nog nooit ietewat ver stand vcm polletiek g'ad ebbe, die maer raak roenke en in d'eerste plekke om ulder eige pookes gezond-eid dienke. Vertelle ze ook van al die krui sers en slagschepen, die Japan laete kelderen eit Leune Den bovenmeester zeit dat Ja pan een achterlijk land is, en ze ebbe gin christelikke kerken. PierNet nieen daerom winne zeal die kerken ebbe de zaak kapot gemaekt. Richtienk- je dit en kerkje datnee één volk en één gedachte Leune Ik staen beduusd Pier. Oe is 't meugelik dat jie zoo vast bluuft ouwen, as je zeker weet dat je d'r strek an gaet. PierOu toch op mee je kinderach tig geleuier Leune. Jie begriep nie dat dezen oorlog nie -gaet om een belangetje van d'een of andere troep joden en schar- relaers, maer. om wereldbe- schouwiengen. LeuneDat is vor mien staduus-taele. Oorlog is oorlog 1 PierNee, dat is nie eender maer ik zou vee te lank moete praate om je dat uut te leien on dan snap jie mee je boven meester d'r nog niks van. Leune Je gaet dus toch in die N.S.B. Pier? PierWis en werentig. De Führer el gezeid dat 't er maer één beweging in Nederland is van de Nationaal Socialisten en dan moet lk daer weze en nieversten anders. Leune: Maer ze schiete je dood ze zulle je levendig ville Pier Jae zekerdaer zal Pier dan toch bieweze. Watte praat vor de vaeke. Gae jie noe maer kalm naer uus en 'kiek maer is of de koffie bruun is, dan kom ik strek om een bakjè. LeunePier.ik kan d'r wel over Juule.... dat jie zo dom bin. PierAs je -noe nie sebiet zwiegi, oore ik wezelik kwaed I Ik weet goed wat ik. doe. Leune: Ze lache om je Pierze spotte mee je. PierStil laete doe, as ze daer ple zier in ebbe. Dan bewieze ze dat ze niö vee verstand ebbe. Maer 't bin stakkers, erme guus, anders kcd Je ze nie noeme. LeuneJe bin wel standvastig Pier. Pier t Jaedaervor bin lk ook Nationaal Socialist. Alia Leune tot strék, dan kom ik om de

Zeeuwsche Stroom | 1942 | | pagina 4