T De installatie onzer Kameraden tot burgemeester. De ambtsaanvaarding van Kam, Lenshoek tot burgemeester van Goes Bewogenheid in de raadszaal. Zoo heeft dan de installatie onzer beide kameraden Lenshoek en Stnalle- eange als burgemeester respectievelijk te Goes en Axel, onder groote vreugde in ons kamp plaats gehad. In óns kamp, want buiten het onze heerschte een diep stilzwijgen. Maar het is waar, wat de Duitsche Gevol machtigde voor Zeeland in de raads kamer in zijn voortreffelijke toespraak zeide: „Wij Nationaal Socialisten strij den voor de toekomst van allen en de vreugde en de triomf die gij leden der N.S.B. heden viert, moet er één zijn van de triomf van het geweten en de triomf van het bewustzijn, zijn plicht te heb ben vervuld voor heel het volk." In Goes wapperden de vlaggen van het stadhuis dien morgen en van de gevels van enkele kameraden, maar voorts was geen enkel vertoon van vreugde van de zijde der burgerij te bekennen. Wij hadden dit ook niet verwachtwij weten hoe de angst voor de sabotage vele burgers weer hield, hun blijdschap te uiten, dat nu een burgervader het stadhuis zou bin nentreden, die vader zal zijn voor alle- burgers. Wij weten ook, dat men later zich dit möment 'zal herinneren en dat velen zich dan zullen schamen over hun klein en armzalig gedrag. De burgemeester wordt afgehaald. Om 1 uur stelde de W.A. zich op bij het woonhuis van kam. Lenshoek en onder commando van den ban-com- mandant Dekker werd naar 't stadhuis- opgemarcheerd. Daar stond de Jeugd storm opgesteld en klonken comman do's. Dé roffels der dieptrommen ratel den tegen den gevel van het al-oud stadhuis en over de Markt, waar het publiek op afstand stond opgesteld. hield, werd met enthousiasme ontvan gen en meermalen door krachtig ap plaus onderbroken. Het moet voor de zen nieuwen burgemeester een zeer bewogen moment zijn geweest, na een dergelijk „welkomswoord", dat in 's lands geschiedenis wel nimmer zal durven zijn uitgesproken en dat eer der als een persoonlijk excuus klonk, dan als een hartelijk „komt u binnen", het woord.te voeren. Misschien mogen deze opmerkingen hierover de Goesenaren eenigszins te vreden stellen, indien zij de gedadhte soms mochten koesteren, dat hier een z.g.n. verrader aan het woord was. De heer De Roo is zelfs met anonieme brieven bewerkt en hij zelve kan nu even hebben bemerkt, hoe noodig het is, dat voor het geestelijk belang des volks wat anders zal worden gedaan, dan vroeger. Immers, hij heeft nu be merkt op welk een intens laag niveau zich het volk nog bevindt en hoe wei nig edel en fier, en hoe goed Zeeuwsch goed rond het geworden is, door een democratisch wanbeheer van jaren. Maar dit moge hier gezegd zijn: wij hebben respect voor iemand, wie het ook is en wat hij over ons denkt, die de ploertige meening der plat-geesten trotseerend, toch zijn plicht vervullen durft, zooals De Roo dit deed bij de installatie. Dit ook onderstreepte de Gevolmach tigde van dén Rijkscommissaris nog eens terecht. DE BEDE VAN KAMERAAD LENSHOEK. Kam. Lenshoek sprak de volgende rede uit: Herr Beauftragter des Reichskommissars für die Provipz Zeeland, Gemachtigde van den Leider, Mijnheer Wncj. Commissaris van de Provincie, Heeren Wethouders, Secretaris, Hoofden van- Dienst, Gasten en Kameraden De Gevolmachtigde van den Rijkscommissaris feliciteert Kam. Lenshoek. Nadat de Gemachtigde van den Lei der, kam. Dekker, den troep te voren had geïnspecteerd, begaf de nieuwe burgemeester zich onder geleide van den Kringleisbï voor Z. en N.-Beveland, kam. Rosier, naar de raadszaal. Al daar was geen stoel onbezet gebleven. Wij zagen de belangrijkste functionaris sen daar, alsmede het gemeente-perso neel en andere Goesenaren. Naast het spreekgestoelte vormde de Jeugdstorm een eerewacht. Om half twee betrad burgemeester kam. Lenshoek de zaal, in gezelschap van den Gemachtigde van den Rijks commissaris de heer Münzer, den Ge machtigde van den Leider, den waarn. commissaris voor Zeeland Mr. P. Diele- man, wethouder De Roo en den refe rent Kretschmar. De keten wordt omge hangen. De wethouder, de heer De Roo, las eerst de officieele acte van het Depar tment van Binnenlandsche Zaken voor, waarna hij kam. Lenshoek toesprak. De heer De Roo merkfe op, dat dit gebeuren voor velen moeilijk te be grijpen en te aanvaarden is. Hij zelve meende echter zijn plicht boven zijn persoonlijke gevoelens te moeten stel len en hij motiveerde dit in zorgvuldig gewogen woorden. Ook wees hij er op, dat kam. Lens hoek het wel heel zwaar en eenzaam zou hebben, doch niet als hij als bur gemeester zich volkomen bewust was, de leiding over alle gezindten te voe ren. De heer De Roo wees er op, dat hij vertrouwen had in kam. Lenshoek, daar hij reeds 5 maanden met hem en het personeel op prettige wijze had samengewerkt. Spr. wenschte hem het allerbeste toe, wenschte hem geluk en hing kam. Lenshoek vervolgens den keten om den hals. Een paar opmerkingen. De rede die kam. Lenshoek daarna Voor velen Uwer zal het vreemd zijn, dat aan een nationaal-socialistische burgemeester het bewind van deze stad is opgedragen en ik begrijp dan ook, dat het bericht van mijn be noeming met zeer gemengde gevoelens is ont vangen. Ik weet dat het meerendeel van de inwoners dezer gemeente afwijzend staat tegen over het nationaal-socialisme, ik ben er echter van overtuigd, dat dit hoofdzakelijk zijn oor zaak vindt in het feit, dat zij van de beginselen van de nationaal-socialistische levensbeschou wing nooit kennis hebben willen nemen. Het zal onder meer mijn taak zijn als nat. soc. bur gemeester de bevolking van deze stad en mijn medewerkers van het goede van onze idee te overtuigen. Dat deze opgave geen gemakkelijke zal zijn, daarvan ben ik mij volkomen bewust. Na de verordening rust de volle verantwoor ding van het bestuur der gemeente op den bur gemeester, maar ik zou geen goed nationaal socialist zijn, als ik niet bereid was de volle verantwoording van dit ambt, waarom ik niet gevraagd heb, maar dat mij is opgelegd, te dragen. Zoojuist ben ik geïnstalleerd door U, wet houder de Roo. Dat U zich daartoe bereid verklaarde waardeer ik zéér, daar ik weet hoe moeilijk dit voor ,U onder de gegeven om standigheden -moest zijn. D« fundamenten waarop de nationaal-soc. levensopvatting gebaseerd ls, zijn in hoofdzaak drie: Godsvertrouwen, Liefde voor Volk en Va derland, Eerbied voor den Arbeid. Wanneer il$ zeer In het kort over deze drie punten iets wil zeggen, dan wil ik allereerst dit vaststellen Ten onrechte is vaak gezegd en deze "mee ning wordt meermalen verkondigd, als zou het nationaal-socialisme heidensch zijn en derhalve gekeerd tegen lederen vorm van godsdienst. Reeds hét feit dat vele godsdienstige en ook kerkelijke personen lid van onze Beweging zijn en niet het minst in deze plaats, bewijst reeds dat het nationaal-socialisme geen enkele hin dernis in derf'weg legt voor de uitoefening van godsdienstige plichten, noch de menschen in botsing brengt met hun geloof. Het nat. soc., hier zoowel als elders, keert zich alleen tegen het misbruik dat de Kerk in den loop der tijden van haar roeping heeft gemaakt. Het nationaal-socialisme heeft als zoodanig niets te maken met de Kerk, deze heeft haar eigen terrein en dit zal worden geëerbiedigd- Wanneer echter de Kerk dit terrein verlaat en zich met de politiek bemoeit, staat het nat. soc. afkeerig en zal hét ingrijpen. Voor deze gemeente geldt dus ook deze richt lijn. Het tweede fundament is de liefde voor Volk en Vaderland. Hierover kan ik kort zijn, daar ieder zal kunnen bagrijpen, wat wij hieronder verstaan. Liefde voor het volk, voor deze gemeenschap van Nederlandsche volksgenooten, allen zon der onderscheid. Dit houdt in het voorbij zien van stand of klasse, het geven van recht aan lederen volks genoot, het beschermen van diens rechten, maar ook de eisch van het uitoefenen van zijn plichten jegens de gemeenschap. De liefde voor het volk beteekent dus liefde voor de gansche gemeenschap en niet, zooals vroeger, voor ~een bepaald bevoorrecht deel ervan. Onder vaderlandsliefde verstaat het nat.- soc. niet alleen het gehecht zijn aan eigen grond, aan eigen cultuurwaarden, doch ook het daad werkelijke beschermen van deze waarden. Het derde fundament is Eerbied voor den Arbeid. In tegenstelling met de vroegere ka- pitalisitsche staat, zal in de nat.-soc. staat be staan het recht voor ieder tot ontplooiing van zijn volle capaciteiten. Daarbij moet voorop gezet worden, dat iedereen de plicht heeft tot arbeid, doch dat deze arbeid, hetzij groot of klein, hetzij die van verstrekkende beteekenis is of schijnbaar gering, op dezelfde wijze zal worden gewaardeerd. Wij, nat. socialisten, kennen geen verschil len als die iii een vroegere staat, waarbij de werkman minder in aanzien stond als de geld man, waarin de nietsdoende bezitter meer rech ten en privileges ontving dan een hardwerkend en eenvoudig arbeider. Wij erkennen de adeldom van elke prestatie die in het belang van heel de gemeenschap wordt uitgeoefend. Voor mij als burgemeester, zal deze eerbied dus ook geldend zijn, indien het er op aankomt de rechten en sociale toestanden van de be volking te beschermen en te verbeteren. Als Goesenaar van geboorte, gaat mij het belang van de stad vanzelfsprekend zeer ter- harte en verheug ik mij in de uitbreiding van de gemeente. Deze uitbreiding is echter aan zekere gren zen gebonden. Goes toch is een landbouwcen trum en industrie ontbreekt bijna geheelhet is ook niet te verwachten, dat deze hier in de toekomst zal komen. Verschillende problemen vragen om^oplos- sing. ^Ik moge U slechts de volgende noemen le. Uitbreidingsplan der gemeente, waarbij gerekend is op eeribevolkingstoename tot on geveer 18000 inwoners, en- dat vrijwel gereed is. In hoofdzaak zal uitbreiding plaats hebben ten Oosten van de tegenwoordige stad, op het gebied van de gemeente Kloetinge afkomstig. Het is algemeen bekend, dat in een vroegere samenleving weinig aandacht werd besteed aan het feit, dat juist de 'werkende stand in het bijzonder behoefte heeft aan licht en lucht. Het spreekt vanzelf, adt bij deze uitbreiding hier ter plaatse dit punt mijn volle aandacht zal hebben. Derhalve zal bovenal attentie worden geschonken aan de ligging van de ar beiderswoningen en aan speelplaatsen voor de jeugd. 2e. Op hygiënisch gebied het aanbrengen van een behoorlijk rioleeringsstelsel. Plannen hiervoor zijn gereed, maar kunnen door de tijdsomstandigheden niet worden uitgevoerd. 3e. Meerdere zorg aan de lichamelijke op voeding van de jeugd, zal het noodzakelijk maken dat over voldoende ruimte beschikt woi;dt om het beoefenen van sport en lichaams beweging in de open lucht voor de Jeugd te bevorderen. Daartoe zal het waarschijnlijk noodzakelijk zijn de bestaande sportvelden uit te breiden, terwijl het vraagstuk van een behoorlijke zwem inrichting een spoedige oplossing eischt. De gemeente Goes is nog niet zóó groot, dat het persoonlijk contact tusschen burgemeester en gemeentenaren verloren gaat. Dit biedt het groote voordeel dat ik mij hier door persoonlijk op de hoogte kan stellen van de wenschen en nooden der bevolking. Een van de mooiste en dankbaarste opgaven van de veelzijdige taak van een burgemeester is het werk op sociaal gebied. Door de instelling van Winterhulp Neder land en N.V.D. zijn de bemoeienissen van den burgemeester, op'dit gebied, waarop onnoeme lijk veel te doen is, zeer uitgebreid. Tegenover W.H.N. en N.V.D. heerscht nog veel misverstand en wantrouwen en toëh is er nog zooveel te helpen aan hen die leven aan de grens van een minimum bestaan. Om cijfers te noemen voor deze stad: Voor de uitdeeling Winterhulp in November Kam. Lenshoek inspecteert de Jeugdstorm. hebben zich gemeld 291 gezinshoofden en al leenstaande personen, die voor ondersteuning in aanmerking wenschten te komen, totaal om vattend deze gezinnen rond 1000 personen, wat hier op neerkomt, dat bijna 10 van de bevolking op, vaak onder de minimum be staansgrens leeft. Oprbracht is in de eerste 4 collectes een bedrag van ƒ1128.—terwijl is uitgedeeld een som van ƒ2128.—' voor de maand November.. 'Voor de December uitkeering is weer een bedrag van 2800.— beschikbaar gestel Het bedrag voer November was evenwel niet toe reikend om allen te helpen, en moesten nog 86 aanvragen worden afgewezen. Het is ae plicht van iederen volksgenoot om in de nooden van deze gezinnen te voor zien en niemand r-ag zich hieraan onttrekken. In dit licht m~°' dan ook gezien worden een onlangs"door mij genomen naatregel om in het vervolg bij de leveranties aan de gemeente aan hén de voorkeur te geven, die behcorhik bijdragen aan de Win erhulp. Tijdens mijn waarneming als burgemeester heb ik de gelegenheid gehad te con tc-erc-.:, dat deze gemeente over een behoorlijk corps ambtenaren beschikt, aict wie ik tot nu tce goed heb kunnen samenwerken en wier arbeid ik wrrrdcer." Ik verwacht dat oo'c «iri dé toe komst U met nauwgezetheid de U o - dragen taak zult vervullen. Ik vraag echter nog iets meer van U, dat U zult deelnemen aan de positieve arbeid in den géést van den nieuwen tijd en is het mijn hoop, dat U in dezen niet uitsluitend zult doen wat U wordt opgedragen, maar dat LI ook eigen initiatief zult toonrn. Bij beoordeeling en promotie zal door mij vooral daaraan aandacht worden geschonken. Vanzelfsprekend stel ik er prijs op, met U allen op de beste wijze te blijven samenwerken. Bedenk echter dat dit nimmer kan gaan ten keste van het prijsgeven mijnerzijds van mijn nat.-soc. beginselen. Mocht mij onverhoopt blijken, dat ik bij het doorvoeren van nat.- sociaüstische maatregelen tegenwerking van li zou ondervinden, dan zal ik niet aarzelen hier- •tegen met de grootste strengheid op te treden, zonder aanzien des persoons. Hel Neorical Socialisme is velen vree Men is er tegen, doch niet omdat men tegen de leer is, ''die meri grootendeels niet kent, doch uit aan hankelijkheid aan oude gewoonte, tra ditie en overleveringen. Maar wat willen wij Nationaal Socia listen doen? Wij willen alleen recht vaardigheid voor allen. Wij willen de Almacht dienen eri volgen, waar hij ons heeft opgeroepen onzen plicht ie vervullen jegens onze rriedemensenèn, allen, zonder onderscheid. Wij in Duitschland en cok de N.S.B. hier, mag vervuld zijn van vreugde en triomf, nu zij een gewichtige stap ziet gedaan in hèar ontwikkeling, doch de -Naiionaal Socialisten kennen hun zor gen nGast hun vreugde. Hun offers 'ig- gen onder de aaide en op deze obers zijn zij ook troisch, daar zij de ver heven sie offers zijn, die men voer een idee brengen kan. Door deze c ers, door deze zorgen hebben wij if- gevoelens. Triomf mqet bestaan in den triomf des gewetens en der plicht. Wij hebben in Duitschland deze tri omfen beleefd en beleven deze eiken dag.- Deze tijd is een grootsche tijd, waarvoor wij dankbaar zijn en waar wij God voor danken. ïn deze wereld voltrekt zich het geweldige en het is het Nationaal Socialisme, aai dit ge weldige in het leven riep. Daarna deed Dr. Münzer, wiens rede herhaaldelijk spontaan door applaus werd onderbroken, een beroep op de medewerking van allen. Spr. was den De nieuwe Burgemeester bij het nieuwe Bankwartier. Uit bet feit dat ik nat. soc. ben, moet aiet de gevo.'p'irekking"gemaakt worden, dat ik bur gemeester zal zqn alleen voor N.S.B.-ers. Dit is geenszins het geval. Ik ben burgemeester voor iederen volksgenoot in deze sted. Alleen zal ik niet dulden, dat tegenover mijn kamera den nog terreur en broodroof-methoden zullen worden toegepast. Dit moet eens en voorgoed uit zijn én hij, die zich daaraan op welke wijze ook, zou schuldig maMn, zal hiervan de ge volgen ondervinden. Ook de opvoeding van de jeugd, die de toekom:st is van ons volk, zal steeds mijn volle aandacht hebben. In vergelijking met andere steden qeeft over het a'qemeen het gedrag van de Goessche jeugd op straat, behöudens enkele •gevallen, geen bijzondere reden tot klagen. Mochten echter gevallen van bandeloosheid en tuchteloosheid zich voordoen, dan zal ik dat in geen geval dulden en zal ik hiertegen met de grootste strengheid doen optreden. Om het euvel van bandeloosheid op straat tegen te gaan, moet aan de jeugd meer ge legenheid gegeven worden om te spelen buiten de straat. In het nieuwe uitbreidingsplan is hiermede rekening gehouden en zijn een tweetal speelweiden geprojecteerd. Ook op het gebied van hygiëne en gezond heidszorg is vooral op de scholen -nog veel te doen. In Zeeland is de N.V.D. onlangs begonnen met de schooltandverzorging en "er zijn ge gronde redenen om aan te nemen, dat binnen niet al te langen tijd ook de kinderen geregeld door een schoolarts zullen worden gecontro leerd. N> Ik richt mij in het bijzonder tot de ouders met het verzoek om hieraan hun volle mede-/ werking te willen verleenen. 't Spreekt vanzelf dat ik bij mijn beroep op het handhaven van tucht en orde en het ver beteren der hygiëne op de scholen ook op de medewerking van het onderwijzend personeel reken. Zooals U allen bekend zal zijn, is bij de tienjarige herdenking der N.S.B. door onzen Leider medegedeeld, dat ons land als deelge noot in het nieuwe Europa, ls toegelaten en in het Germaansch verband zal worden op genomen. Dank zij de onvermoeide arbeid van den Leider Mussert heeft Nederland zijn zelfstan digheid bewaard en zal deze behouden, Ik geloof niet dat velen beseffen wat dit beteekent, doch later pas zullen gaan begrijpen van hoe groote waarde dit besluit is. Maar vooral zullen zij dan pas gaan beseffen, welk een groote en grootsche rol de Leider ,der N.S.B. hierin heeft gespeeld. Niet het minst zijn wij den Führer aller Ger manen, Adolf Hitler, hiervoor dank verschuldigd en die dezen oorlog thans op alle fronten tot overwinning zal leiden. Verder gaan mijn gedachten uit naar onze kameraden en volksgenooten, waaronder ook uit deze stad, die thans hun leven inzetten aan het Oostfront voor de vrijheid van Europa. Met Leider voor Volk en Vaderland. Hou-Zee Na deze rede voerde de Gevolmach tigde van den Rijkscommissaris het woord. Rede van dhr. Miinzer U allen weet-, zoo begon hij zijn sterk uitgesproken rede, dat wij leven in een nieuwen tijd. U kunt dit ook bemerken in wat heden gebeurt bij de installatie van een Nationaal Socialistischen bur gemeester. wethouder erkentelijk voor zijn gebaar van toch Je willen \medewerken, on danks zijn ontkenning van wat ens heilig is. Dit noemde spj. een goed nationaal gevoel. Sprekende over Duitschland en den Führer, riep hij uitWij Nationaal So cialisten hebben Duitschland gered en als de Nationaal Socialisten Nederland ook niet redden, zal het ten gronde gaan. Hij deed een beroep op de leden der N.S.B., voor het volk en het land alles in te zetten. Hij hoopte dat zij deze groote lijn zouden volgen en steeds duidelijker zien. De regeering in Engeland, die gevlucht is, is uwe regeering niet meer; zij heeft het con tact met het volk zelve prijsgegeven. Andexen regeeren nu en zij zijn het, die de richting zullen bepalen. Spr. 'eindigde met de hoop uit te spre ken, dat Burgemeester en Wethouders in het belang van Goes elkaar steeds beter zouden leeren verstaan. H ij wenschte kam. Lenshoek geluk en alle voorspoed aan de gemeente Goes en haar inwoners Deze rede werd met een krachtig applaus beantwoord. Portret van den Leider aangeboden. Daarna bood kam. Noom namens de groep Goes het portret van den Leider aan, met den wensch, dat dit portret een goede plaats in het stadhuis zou krijgen, waarop kam. Lenshoek, hem dankende, beloofde het een eereplaats te zullen geven in zijn burgemeesters kamer. Wanneer ik eens moedeloos ben aldus de burgemeester zal ik naar den Leider zien, die tien harde jaren alles hééft over gehad voor mijn volk en mijn land. Inspectie. Hierna was het officieele gedeelte beëindigd en had de inspectie plaats van de W.A. en den Jeugdstorm op de Markt. De Jeugdstorm had in afwach ting al eenige liederen gezongen. Nu klonken de roffels en commando's weer. Na deze inspectie had een receptie plaats in de Korenbeurs, waar vele in woners van Goes en leden der Bewe ging den burgemeester en zijn vrouw kwamen geluk wenschen. vTot half vier bleef men gezellig bij een, om daarna bij de opening van het nieuwe Bankwartier aanwezig te zijn. Met don Philips-mici trilde, begc dige perso' vertellen, benoeming Dieleman, onderstreep

Zeeuwsche Stroom | 1942 | | pagina 2