Bij het afscheid van dit jaar N ieu wjs arsgroet UITGAVE VAIM DE NATIOMAAL-SOCIALISTISCHE BEWEGING. DISTRICT 2I ZEELAMD Het lied der handen Men kan weder toetreden tot de N.S.B. aan mijn Volksgenooten le Jaargang, No» 21 Donderdag 8 Louwmaand 1942 Wat deden anderen en wat hebt gij gedaan De Smid Gelukwensch van den Districtsleider Verschijnt tweemaal per maand van huis tot huls door geheel Zeeland REDACTIE POSTBUS 58, MIDDELBURG Abonnement buiten Zeelend Hoofdopsteller Martien Beversluis, Veere f 1.50 per jaar. i Zóó ging de tijd voorbij Zóó zal zij worden Na tijdelijk alle aanname van nieuwe leden te hebben stopgezet, wegens nieuwe ordening en organisa tie-maatregelen in de beweging, is vanctf heden het weer mogelijk ge worden zich als lid op te geven. Wij weten dat velen in Zeeland van deze gelegenheid dankbaar ge bruik zullen maken en het tot een eer zullen rekenen, tot onze rijen te behoo- ren, nog voor het groote moment der algeheels overwinning gekomen is. Wij weten ook dat zeer velen in weifeling zijn en, gaarne dezen stap zouden doen, doch angst hebben voor wat hun omgeving, kennissen etc. wel zullen zeggen. Tot hen willen wij zeggen komt 1 gij moet eens tot een besluit komen, nu of later, indien gij onze ideëen reeds zijt toegedaan. Wat deeren U de woorden en blikken van hen, die nog weinig of niets van uw idealen ver- Staan Bij groote besluiten moet men niet denken aan wat anderen „wel zullen zeggen". Dan moet gij zelf beslissen en de rest rustig overlaten. En dan, daartegenover staat de hartelijke ka meraadschap van ons allen, die U met vriendschap en liefde zullen opnemen in onzen kring, ook dan wanneer gij eens onze heftige bestrijders waart. Zorgt er voor dat ook gij eens be- hooren zult tot de eeregarde van ons volk, die recht stond voor ons vader land in de dagen toen het door allerlei machten bedreigd, verkocht en ver raden werd. En dan zijn er velen, die óf verkeerde ideëen over ons hadden, óf het prin cipieel nog niet met ons eens zijn. Nóg niet, want ook zij zullen door de practijk later ons gelijk moeten geven. Wij hopen en verwachten dat zij tenminste zich voortdurend op de hoogte zullen stellen van hetgeen wij voorstaan en volbrengen. Wij twijfe len er niet aan dat dan uit hun rijen dit jaar leden zullen toetreden. Laat het in Zeeland gaan zooals el ders in het land, laat langzaam maar zeker het volk, en vooral het arbeiden de volk, zijn wrevel of tegenzin laten varen. Duizenden zijn na de intrede van het nieuwe jaar gereed toe te tredenwaarom zult gij daartoe ook niet behooren Dat de persoonlijke vijandelijkheden verdwijnen mogen heeft laatst de bur gemeester van Middelburg in de Oude- jaarstoespraak aan zijn gemeente ge vraagd. Indien dit geschieden zou, als werkelijk het persoonlijke element uit de bestrijding van onze idealen zou wegvallen, dan stroomde de N.S.B. nog deze maand vol. Welnu, volk van Zeeland 1 De kans is er weer, gij kunt vanaf heden tot de onzen behooren. Versterkt onze ge lederen, niet alleen door uw sympathie verzwegen of openlijk, maar door toe.... te.... treden.... heden. 1942 is aangebroken en het is thans voor ieder duidelijk, dat de nieuwe wereldorde wordt gegrondvest. De één heeft dit reeds Jaren zien aankomen, de ander zag het eerst in 1941, velen zien hei eerst thans. Maar bij alle categorieën neem ik aan, dat de liefde voor hun Volk en hun Land-hun richting bepaalt. Dat deze richting in vele gevallen niet de juiste was, is dikwijls niet hun eigen schuld. Verkeerde voorlichting door pers, radio enz. hadden bepaalde denkbeel den ingaijg doen vinden over de N.S.B., welke niets, maar dan ook heelemaal niets met het Nationaal So- cialisme te maken hadden. Veel is reeds door de feiten weerlegd. Ook hoeven wij niet meer te praten over wat in vroeger tijden al dan niet mogelijk zou zijn geweest. De N.SrB. is thans de officieele Neder- landsche Staatspartij en de eenige po litieke wilsuiting van het Nederland- sche Volk voor nu en de toekomst. De N.S.B. zou haar doelstellingen verloochenen, wanneer zij dit verkre gen recht nu ging gebruiken ten eigen bate of uitsluitend ten profijte van haar leden. Zij doet dit niet. Daarom doe ik op dit beslissende oogenblik in het begin van dit nieuwe jaar een beroep op allen, die van goeden wille zijn, van hun Land en Volk houden en voor een sociale ge- "meenschap zich' willen inzetten, zich met mij in verbinding te stellen, ten einde nader te worden ingelicht over onze toekomstige Nationaal Socialisti sche Staat. Gij hebt ons noodig en wij hebben U noodig. Wij zullen U niet vragen tot welke politieke partij gij vraeger hebt ge hoord. Wij zullen U ook niet vragen of gij de N.S.B. vroeger hebt bestreden. Wij zullen U alleen vragen of gij als kameraad uw plicht wilt doen in den komenden Staat. Deze komende Staat zal gedragen worden door de drie grondbeginselen Ondergeteekende adres verzoekt hem (haar) te willen inschrijven als lid der N.S.B. Op te zenden naar het Kringhuis van de N.S.B. Koningstraat 4 Goes. Januari 1942. Onderteekening t Den ganschen dag in hamerslag, 't gelaat van driften wit, staat stoer en fel in 't wiss'lend spel van zwan en hel, de smid. Hij Jaagt de asch, die stervend was, tot een rebelsch verzaam. Hij grijpt de .heete ijzers beet en beukt en smeedt ze Een wild gevonk vliegt van 't gebonk der hamers, allerzij 1 met rossen gloor als bliksems door de donkere smederij. En ster bij ster verdooft weer ver en valt tot asch terzij. De droom, die kort ons hart doorstort, gaat als een vonk voorbij De blaasbalg hijgt, de wind doortijgt .den dood en maakt weei licht. Door daad en storm wordt vorm na vorm al dond'rend opgericht I O, zie hem slaan l geweldig staan in weerschijns vuur'gen wlekl De echo spant van wand tot wand haar snaren van muziek. Zoo staat een man, die driftig van den droonv-waarvoor hii al wat hem tart, hoe norsch en hard, zal beuken tot het splijt. Zoo staan ook wij in dit getij en slaan door stof en stoim, het kaf van 't zaad, j 't geloof tot daad. De Nieuwe Slaat tot vorm. Bs. der N.S.B.: Godsvertrouwen Liefde voor Volk en Vaderland Eerbied voor den Arbeid. Ook richt ik mij tot burgemeesters, ambtenaren, politiemannen en onder wijzers en vraag hun mij te doen weten of zij zich open stellen voor het Natio naal Socialisme en daarmede voor de toekomst van ons Volk. Hou Zee. Gemachtigde van den Lelde® Jan Dekker. Een jaar is voorbijgegaan, een Jaar I vol zorgen en voL strijd, een jaar van verdriet en afwisselend vreugd, een jaar van tegenwerking en teleurstel ling, maar ook een jaar.vol nieuwe hoop en verwachting en tenslotte de bekroning aan het slot. Kameraden, de tijd die achter ons ligt was voor velen zeer moeilijk, wij weten het, maar was het niet toch ge lukkig te leven in het besef te werken voor het grootste doel, te streven met al onze krachten naar de verwerkelij king onzer idialen. Week na week hebt gij met uw Vova op de straathoeken gestaan, soms be lasterd, openlijk uitgelachen, bespuwd en nageroepentoen slechts gene- geerd en met minachting beschouwd en thans vaak met nieuwsgierigheid en soms met verholen sympathie be groet Gij colporteurs weet beter dan Wie ook, hoe de -stemming in ons volk wisselde en hoe zij nu is. Uw colpor tage was de graadmeter. In regen en wind, in hitte en guurheid hebt gij onze beginselen uitgedragen. Weest overtuigd dat dit niet. vergeefs is ge weest En gij,, werkers en werkende vrou wen op elk ander terrein onzer Bewe ging, gij hebt onze groepen zien groel- en, gij hebt hoewel langzaam, lid voor lid zien komen en gij hebt U daarover verblijd, terecht. Dit jaar gaan wij in met nieuwen moed en bezieling, dit. Jaar dat nog veel grooter beslissingen lal brengén als het vorige. Het groote gebeuren. Dit Jaar begon de groote worsteling tegen de Sowjet-Unie. In dit jaar werd de titanenstrijd begonnen tegen de heidensche machten van het Marxisme én het Jodendom, dit jaar bracht reeds de zegen over de horden die Europa «ouden knechten. De reactie heeft ge hoopt dat Dultschland daar, als een Napoleon zou sneven. Het tegenover gestelde is geschied. Dultschland ver overde in een bliksemtempo de vrucht bare Oekraïne, verlósite de Baltische etaten, ligt gelegerd om Leningrad en drong door tot de muren van Moscou. Gansch Europa, op enkele landen na, die van geen belang zijn in het con flict erkenden de superioriteit der Duit- sche wapenen en van het Nationaal- Soclalisme als levensovertuiging. Mil- lloenen schaarden zich achter den Führer en uit de bezette gebieden stroomden en stroomen nog de vrijwil ligers. Duitschland won en wint aan alle fronten voor het heil, voor de vrij heid van Europa. Dit is de groote leuze geweest dit Jaar en deze leuze werd réaliteit. Deze leuze heeft gewapperd in alle stralen van Europa en deze leuze leeft in millioenen harten. Op elk-^gebied verandering. Maar ook op sociaal terrein is dit jaar veel gebeurd en vooral Veel ver anderd. Teveel om in dit klein bestek te noemen. Alleen op arbeidsgebied werden tal- looze verbeteringen tot .stand gebracht. Maar ook op landbouwgebied, op het gebied van handel en cultuur brak de nieuwe gedachte baan. Wij denken aan de yele maatregelen die het N.V.V ten bate der arbeiders uitvaardigde, wij denken aan het oprichten van de Landstand en de Cultuurkamer. Dit alles werd door velen in ons land of niet begrepen, of niet gewaardeerd. Desniettemin plukten velen de vruch ten ervan. De Winterhulp, op de meest ergerlijke wijze bestreden,bracht veel geluk en blijdschap in de gezinnen der armen en de Volksdienst, dit jaar opgericht, begon haar eerste zegen rijke arbeid voor hygiëne en gezins zorg. Dank aan allen, die op déze ge bieden hardnekkig zijn voortgegaan en hebben voorgegaan. De Ned.-Duitsche Cultuurkring Zee land breidde zich uit $n kon terugzien op zeer goede middagen'en avonden, en zoo is er op elk gebied hard en ma volle toewijding gewerkt, ondanks de bittere verachting en de hardnekkigste tegenwerking. Dit alles juist heefTrins gehard en gestaald. Door vergissingen hebben wij geleerd, door fouten te ma ken zijn wij wijzer geworden en onze verhouding tot de Duitsche bezetting werd bij dit alles steeds sterker, steeds opener, steeds beter. Voorwaarts en niet versagen. En nu is het parool voor 1942 alleen „voorwaarts en niet verstagen 1" Nog beter moeten wij werken, nog vuriger, nog grooter moet ons offer zijn en nog meer zal men van ons eischen. WIJ moeten de stompzinnige haat, de wre vel en de angst doorbreken. In iedere plaats van Zeeland moet dezen strijd worden ingezet en wij moeten stap voor stap voorwaarts dringen in de ze kerheid dat het gaat om ons volk en ons land: Dit bezielde den Leider in zijn tien jarigen strijd, dit moet ook óns bezielen. Er is destijds door den volkszanger bij uitnemendheid, een dichter, die als hij nu geleefd had, zeker één der on zen zou zijn geworden, Adama van Scheltema, een diep en schoon oude jaarsavondlied géschr rVen. Ik wil met eenigen zijner strofen eindigen.' Hij schrijft het nu nóg voor 'de arbeiders. Hij herdenkt hierin de dooden die vie len. Wij herdenken met eerbied in ons hart onze hélden die in het verre Oos ten Vielen. Maar ook onze kameraden, die in dit land door sluipmoord en ter reur het leven lieten. Wij roepen hen heden bij name en zij zullen in ons verder leven. In Godsvertrouwen zien wij 1942 tegemoet en dit vertrouwen make ons sterker dan ooit in de ko mende tijden. Laten wij denken aan de groote dagen waaraan yij deelen met ons kleine leed. Laten wij denken aan hen die zijn verslagen en aan den strijd die elk. dier dooden streed. En aan wat al die oogen zagen toen 's werelds lot over hen henen schreed. Laten wij denken aan hen die ondergingen voor het geluk van later stervelingen. Kameraden 1 Het is mij onmogelijk, persoonlijk te danken voor de vele goedé wenschën, die ik bij den aanvang van 1942 van U mocht ontvangen. Weest U er echter van verzekerd, dat ik dit zeer heb gewaardeerd en mijn gedachten op dat oogenblik gaarne mijn wederkeerigé wenschen aan de afzenders hadden overgebarcht. Laten wij in 1942 schouder aan schouder om Mussert staan, die ons in dit beslissende jaar naar de nieuwe toekomst voert. Den Leider trouw 1 Hou Zee. Gemachtigde van den Leider Jan Dekker. Laten wij denken aan de groote tijden waaraan wij bouwen met ons klein bestaan. Laten wij denken aan 't doel waarheen zij lelden al kunnen velen niet hun doel verstaan. Laten wij denken aan de uren der getijden dat zij 'niet vruchteloos voorbij ons gaan. Laten wij denken aan wie eens ons zullen vragen „Wat deedt gij toen en wat hebt gij gedaan". Bs. DE LEIDER

Zeeuwsche Stroom | 1942 | | pagina 1