Kloetingsche Oranj e-bols j e wisten Rondgang door'Zeeland Lezing Brutaal Vlegeltjes De bezem er door en snel Nu de desbetreffende Secretarissen- Generaal zich in een proclamatie tot het Nederlandsche Volk gericht heb ben met het dringend beroep zich te onthouden van sabotage in eiken vorm, mogen we hopen dat de beteekenis hunner woorden tot een ieder is door gedrongen. Het kan, volgens de Haagsche Post, niet zonder zéér ernstige reden zijn, dat onze hooggeplaatste Nederlandsche overheden tot ons volk deze aanma ning richten die het karakter heeft van een laatste dringend appèl. Iedere Ne derlander heeft ook in dit opzicht zijn verantwoordelijkheid, tegenpver zich zelf en de zijnen, maar tevens tegen over de geheele gemeenschap. Het is een kwestie van leven en dood waar het in deze dagen voor Europa, en d^ ook voor Nederland, om gaat. Voor het beste deel van ons Volk is het dan ook geen vraag aan wélke zijde zijn plaats is. Aan de zijde van de Communistische horden en hun plutocratische bondgenooten, of aan de zijde van de jonge Europeesche volkeren die leven, orde en welvaart scheppen. Wij, Nederlandsche Nationaal-Socia- listen, wij prijzen ons gelukkig aan de goede 'zijde te strijden en we zijn be reid daartoe het beste te geven wat we hebben. Twe§ mogelijkheden. Er zijn slechts twee mogelijkheden óf voor christendom, beschaving, le vensvreugde en een gelukkige toe komst, óf voor godloosheid, humaniteit, ellende en ondergang. Ook aan ons volk is thans de keus, maar in deze kwestie van leven en dood kunnen en moeten wij het woord „wie niet vóór ons is, is tegen ons", in volle scherpte stellen. En het is bedroevend te constateeren dat zij, die ons volk leiding geven en njoeten voorgaan in het goede, zich niet alleen afzijdig houden, maar ej zich zelfs vijandig tegenover stellen. De in ons land genomen sociale- en andere maatregelen staan óók in het teeken van het nieuwe Europa en ook in dit opzicht wordt aan de verheffing van ons volk gewerkt, niet als een op zichzelfstaand feit, doch als een ge beurtenis in het heden van het alles omvattend herboren geheel. Beschaving, levensvreugde en ge lukkige toekomst voor onze kinderen I Leven of dood 1 Elke maatregel ter bereiking van dat alles is een maatregel die ge troffen werd omdat in de kwestie van leven en dood de Nederlandsche over heden ons volk niet aan den dood wil overleveren, doch in het leven wil houden. Hier kan dus zonder meer worden vastgesteld, dat ook de kwestie van leven en dood van toepassing is op de voor ons volk genomen sociale maat regelen, zooals bijv. Winterhulp en als uiteindelijk gevolg dient hier goed voor oogen te worden gehouden dat sabo tage ook hier kan plaats hebben en helaas plaats heeft. „Wie niet vóór ons is, is tegen ons" geldt ook hier. Zooals reeds opgemerkt werd is het bedroevend, doch tevens ergerlijk dat personen, die anderen in het goede dienen voor te gaan hun uiterste best doen om alles te saboteeren wat in het tèeken van de nieuwe orde staat. Enkele dorpspotentaten.' Hier in Kloetinge, het door enkele dorpspotentaten geregeerde kleine Zuid Bevelandsche dorpje, het in kerkelijk en wereldsch opzicht van enkele Churchill en Moskou-aanbidders afhan kelijke plaatsje, hier viert de vijandig heid tegen alles wat niet van Colijn- De Geer afkomstig is, hoogtij. En hoe kan het anders wanneer zij die geroepen zijn om hun beste krach ten te geven aan de verheffing van het volk, zelf voorgaan in het demonstree- ren van vijandigheid. Ik zal hier enkele voorbeelden geven het aan de lezers overlatend hun vernietigend oordeel te vellen. Over Winterhulp- sabotage. We zullen beginnen met Winterhulp. Plaatselijk Directeur van Winterhulp is Mr. Baron Schimmelpennink van der Oye, burgemeester van Kloetinge. Alom in den lande werd op 17 en 18 October een straatverkoop van de bekende speldjes met provinciewapens gehouden. Behalve in Kloetinge, waar Baron, Schimmelpennink van der Oye plaatselijk directeur ls. Waarom niet? Hoogstwaarschijnlijk omdat geen col lectanten beschikbaar waren. En dan te weten dat hier in dit vrome dorpje het meisje dat vorigen winter in weer en wind collecteerde, genoodzaakt was hiermede op te houden, omdat ze dreigbrieven ontving 1 Maar, wanneer geen collectanten disponibel zijn, kan dan de „Burger vader" en zijn staf van personeel niet persoonlijk voor het goede doel werk zaam zijn Of is de ambtenaar ter Secretarie nog van dezelfde gedachten vervuld als dit voorjaar, toen hij bij de aanbieding van de collectebus zei Ilc zal eens kijken of ik nog een cent heb? Beschuldiging. Droevig, indroevig. Maar wanneer in deze gemeente de voorgeschreven collecte niet plaats vindt, beschuldig ik de desbetreffende instanties van sa botage. Wanneer de collectant bij Mr. Baron Schimmelpennink van der Oye aan de deur komt en de lijst, ter teeke- ning voorlegt en hij krijgt dan te hoo- ren„Daar doen wij niet aan" wat is dat dan anders, dan sabotage En kan het dan anders of de gemeentena ren die tegen hun, naar het Westen kijkende Burgemeester, Baron, opzien, varen in hetzelfde schuitje Wat bijv. er van te zeggen wanneer een dokter, die binnen enkele jaren voor 100.000 land kocht op de lijst teekent v oor 35 cent Wat zegt- ge er van wanneer een-' bakker, die tevens fruitpachter en Zondagsschoolonderwijzer is, 1 cent geeft. Wat zegt ge er van wanneer een zekere mijnheer, die boekhoudingen verzorgt en leider der Chr. Jongelings- vereeniging is, nog dit voorjaar waar debonnen van Winterhulp aannam, die uit valsche schaamte in Leiden be steedde en thans, nu hij deze waarde bonnen niet meer noodigs. heeft, de deur gesloten houdt als de collectante voor de deur staat, terwijl zijn kinderen voor het raam zitten te lachen Zijn dat alles geen droevige en be schamende voorvallen, maar is het niet tevens hoog tijd dat de bezem er door gaat Pleite sabotage. Toen eenigen tijd geleden door de plaatselijke directeuren een lijstje van personen moest worden opgemaakt, die voor een extra gift in aanmerking kwamen, een lijstje van welgestelde personen dus, toen zei Burgemeester Mr. Baron Schimmelpennink van der Oye op de ten gemeentehuize gehou den vergadering, dat hij dat lijstje maar niet maken zou. -A Is dat sabotage De „burgervader" motiveerde dit be sluit met te zeggen, dat het niet noodig was, want de hiervoor in aanmerking komende welgestelden gaven bij de collecte tóch 1 En als die menschen dan toch geven, waarom wordt dan om te beginnen bij de op de democratische kruiwagen naar Kloetinge gebrachte Baron de collectante doorgestuurd met de opmerking„Daar deen we niet aan", en waarom durft dan eeroandere kapitalist 35 cent geven en waarom werd de collecte van 17 en 18 October heelemaal niet gehouden Ploerterigheden- Er mos ten straffen vallen. We kunnen zoo doorgaan. We kun nen neerschrijven dat de predikant nog sté'edsvoor de gevluchien bidt, wat verboden is we kunnen mededeeling doen dat de vrouw van een N.S.B.-er wiens man aan het Oostfront Vertoefde, genoodzaakt was hüar kinderen van de Zondagsschool te nemen, omdat al daar met toelating van de betrokken ■onderwijzers de grootste plagerijen plaats vonden en de oranjeliederen niet van de lucht waren. We kunnen vast stellen hoe een brave vrome oom, die als leider der Jongelingsvereeniging de jeugd wil opvoeden,-zijn 12-jarig neefje de deur uitsmeet met de woorden „Ga maar naar Rusland, net als je vader I" Het is een schoone bloemlezing I Al deze leiders en opvoeders zijn stuk voor stuk gekant tegen de nieuwe orde en ze zullen deze, iSder op zijn eigen wijze, tegenwerken waar dit maar mo gelijk is. Ze regeeren een dorp en wan neer er al iemand wezen zou, die zich tot ons aangetrokken zou gevoelen, dan zou hij hiervan niet gaarne iets laten merken, want de uitwerping uit de „gemeenschap" zou alras volgen. En dan te bedenken dari-een strijd op leven en dood gestreden wordt met de machten der duisternis, die het op de ondergang van Europa gemunt hebben. Te bedenken dat daar. aan het Oostfront het bloed van onze ka meraden vloeit, kameraden die hun leven willen offeren voor de toekomst van ons volk. Dit bloed van onze makkers zal niet tevergeefs vloeien Kloetingsche „voor aanstaanden" 1 Gij -kunt volharden in uw saboteerende houding, maar de tijd komt dat rekenschap gevraagd zal worden van uwe daden. Wij vergeten niefs! Ik zeg U„Wie niet vóór ons is, is tegen ons" en wanneer U denkt het nieuwe dat komende is te kunnen tegenhouden, dan bezweer lk U dat ge U niet alleen vergist, maar dat we het zónder U nog beter zullen doen. Wehebben uw factsige hulp niet noodig maar laat het tevens duidelijk voor U zijn, dat alles wat ons groote doel in den weg staat, zal worden vernietigd I Dat groote doel, lk wil het herhalen, isj *mèt de leiders van het nieuwe Europa vóór Christendom, beschaving, levens vreugde en een gelukkige toekomst voor onze kinderen I Onze keus is gemaakt en niets zal ons ervan weerhouden dat groote doel te bereiken. De laffe houding van U en de uwen, terwijl onze kameraden hun leven offeren, maakt ons slechts sterker. De groote schoonmaak zal ook in Kloetinge gehouden worden en zoo als U weet veegt een nieuwe bezem erg schoon 1 Met Duitschland tegen het Bolsje wisme. - Met Mussert naar een betere toekomst I Hou zee 1 Kloctïngc. Joh. Schipper. met kameraden Hendriks en Schuurman in den wintertijd is het uiterst moei lijk om, met de verkeersmoeilijkheden, een rondgang over de Zeeuwsche eilanden te houden. In Breskens. De eerste vergadering werd Maan dag 10 November j.l. gehouden te Bres kens in Zeeuwsch Vlaanderen. Hotel Valk was geheel gevuld, toen Kring- leider Stoetzer de bijeenkomst opende. Dadelijk werd er gezongen onder lei ding van kameraad Schuurman, debu- tantjes traden op en de strijdliederen daverden door de zaal. Kameraad Hen driks hield zijn rede, getiteld„De zin en de inhoud van onzen strijd". Zijn ernstige woorden werden luid toege juicht, waarna dé volkszang het ver dere gedeelte van den avond vulde. In Wolfaac.sdijk. Dinsdag 11 November was Wolfaarïs- dijk aan de beurt. Bijna 100 procent van de leden waren opgekomen. Kring- leider Rosier opende de vergadering en installeerde den Groepsleider, kam. Koert. Ook hier was een vreugdevolle stemming. Kam. Hendriks sprak ook hier en Melchert Schuurman Jr. liet weer daverend-zingen.* In Temsu&en. 12 November werd Terneuzen be kocht. Hotel Neutraal was geheel ge vuld .met geestdriftige kameraden, van heinde en ver gekomen. Een uitstekend orkest luistefde de bijeenkomst op en ook het Terneuzensche N.S.B.-koor liet zich zeer verdienstelijk hooren. Kring- leider Stoetzer opende de bijeenkomst met een kernachtig woord, waarna ei gezongen werd onder leiding van Mel chert Schuurman. Zelden hoorden wij onze strijdliederen zoo spontaan klin ken, als op dezen avond. De hierop volgende rede van kam. Hendriks werd door hem ^oo kernachtig, gloedvol en overtuigend uitgesproken, dat de zaai hem na zijn rede een ovatie bracht. Na de rustpoos had een verloting plaats, die een zeer goed verloop had Het verdere gedeelte van den avond werd doorgebracht met het zingen van onze strijdliederen. Met een machtig gezon gen zesde strophe van het Wilhelmus werd deze prachtige avond gesloten. In Zieriitzee. 13 November was Zierikzee het doel van de propaganda-ïocht der kamera den. Ook hier weer een gevulde zaal. Kringleider Ilcken opende de vergade ring. Kam. Hendriks sprak ook hier weer en kam. Schuurman leidde de zang. In Yerseke. Töt slot van de rondgang werd op 14 November Yerseke bezocht. Eén waardig slot van een succesvolle rond gang. Corr. Terneuzen. I PIJPELINK GESNEUVELD Vaandels neigen! Officieel kwam bij 't Zeeuwsch Vlaamsche vendel het bericht binnen van het sneuvelen van een onzer weermannen, n.l. J. Pij- pelink. Deze 100 pet. Nationaal Socialist heeft voor Leider, Volk en Vadprland zijn leven geofferd. In Januari 1940 was hij na een langdurig verblijf in Duitschland weer thuis. Hij zou reeds lang weer vertrokken zijn, doch toen hij hoorde dat Mussert op 9 Ja nuari 1940 een leden-appèl zou houden, bleef hij. Daarna ver trok hij weer naar zijn werk in Duitschland, om eenigen tijd later met de gebroeders IJe Regt uit Terneuzen dienst te nemen in de S.S. Met zijn S.S.-compagnie moest Pijpelink ergens aan het groote Russische front de spits af bijten. De compagnie werd om singeld toch hield ze stand, tot er hulp kwam. Pijpelink viel hier bij op het veld ,van eer. Vaandels neigen zich. Wij zul len hem nooit vergeten 1 Toeslag op salaris. Verheugend is het te melden uit Sluiskil, dat op de Cokesfctbriek aldaar de nieuwe tijd en gedachte ook begint door te dringen. Dank zij de energieke leiding van de Deutsche Verwaltung worden er sociale maatregelen getrof fen, die de twijfelaars en stijfhoofden nu wel eens tot nadenken zullen bren gen. Het betreft hier een toeslag op het salaris gedurende de wintermaanden. Het is wel niet naar den zin van het kliekje reactionairen dat er nog zit, doch voor deze heeren komt de tijd ook nog wel. Verder zullen de arbeiders eens een menschwaardig schaftlokaal krijgen, want dat was hard noodig. Geen politiek? De Heeren R.K. Geestelijken doen niet aan politiek, begeven zich alleen op geestelijk terrein, zou men zeggen. In Sluiskil stelden ze'nog niet zoo lang geleden het patronaatsgebouw beschik baar voor Unie-vergaderingen. Enkele weken geleden was_het een der broe ders, die huisje aan huisje ging infor- meeren of Jan, Piet of Klaas wel uit zijn bond getreden was. Zoo leiden ze het verzet tegen hetgeen van overheids wege gedaan wordt in het belang van den werkman. r Zou de R'.K. werkman nu ook weer niet in het verplichte.ziekenfonds mo gen, op straffe van verd Met recht had één van de werkers aan zijn vrouw gezegd„Maria, as we van d'n winter zonder v'rdiensten zitten, wie gèft d'r ons dan te vreten. Mieneer ~de pater soms KAMEEAADSCHAPSMIDDAG TE VTÏSSINGEN. Een cjroot succes De kameraadschapsmiddag, die op 15 November j.l. gehouden is in Hotel Britiannia tè Vlissingen, is zeer ge slaagd. Enkele kameraden hadden te voren de zaal aardig versierd en op de diverse tafels stonden bloemen. Aanwezig waren van Duitsche zijde de Gevolmachtigde van den Rijkscom missaris Dr. Münzer, de referent burge meester Lanwer, een vertegenwoordi ger van den Havencommandant en vele andere Duitsche kameraden. Onze Districtsleider en Gevolmachtig de van den Leider, Jan Dekker, vroeg vóór de opening der bijeenkomst eeni- ge oogenblikken stilte voor den Zeeuw- schen kameraad Pijpeling, die aan het Oostfront tegen de bolsjewieken ge vallen is. Tijdens deze herdenking werd zacht het lied „Ik had een wapen broeder" gespeeld. Daarna opende de Kringleider deze -middag-bijeenkomst. Hij begroette de Duitsche autoriteiten en de vele leden der Beweging, die opgekomen waren, waarna hij herinnerde aan den 10-jari- gen strijd, die de N.S.B. achter den rug —heeft, en die men met den Leider en naar diens voorbeeld met volharding had gestreden. Deze bijeenkomst was belegd om de kameraadschap te versterken en het gevoel van saamhoorigheid met onze Duitsche kameraden. Het is het heilig voornemen der N.S.B., samen 'met de Duitschers het lot te deelen in een ge- meénzame worsteling tegen kapitalis me, bolsjewisme en jodendom, onder de geniale leiding van den Führer, Adolf Hitler. Tot trouw aan hem en het Duitsche volk, tot heil van Europa en het Nat. Socialisme, is de N.S.B. vast besloten. Kam. C. Dekker, die elk nummer van het programma met een kort berijmd en geestig woord aankondigde, wees er nog op, dat het niet de gewoonte was en zou zijn, om op Zondagen sa men te komen, doch dat dit nu niet anders kon in verband met vervoer middelen van kameraden, die van ver gekomen waren, en andere oorlogs omstandigheden. V Het programma. Daarna werd hei programma vlot af gehandeld. Er werd te samen het Lied der Zwarte Soldaten gezongen, waarna instrumentale muziek werd gemaakt. Twee kameraden uit Goes zorgden daarvoor verdienstelijk. Veel succes had de samenspraak van PierVle Wieze en Leune Seute, op gevoerd in costuum door kam.ske Hetty van der Zee en kam. Hooftman, met médewerking van een ozo-knaap (kam. Rooze). Er werd door deze ka- meraadskes voortreffelijk gespeeld en de zaal bewees dit, door een herhaald en uitbundig applaus. De Vlissingsche kam. de Koning zong daarna twee liederen, die zeer werden gewaardeerd. Wij hopen op zijn medewerking voortaan meer te mo gen rekenen. Kam. van der Zee-Rivière speelde eenige pianostukken op hoogst verdien stelijke wijze. Zoo heeft ieder in dit programma op zijn wijze meegeholpen, om er een mooien middag van te maken. De pauze brengt geld aan. Dat alles in den smaak gevallen was, bewees kam. Z. (die gezorgd had voor de attracties in de pauze), toen hij tevoren aan de aanwezigen vroegs „Was het programma goed?" De zaal riep vol-uit: „Ja!" „Vindt gij deze bij eenkomst gezellig?" De zaal: „Ja!" Welnu, zei hij, dan willen wij er voor zorgen, dat onze jongens aan het front meedeelen in ons plezier. Wij gaan Verloting houden van onbekende pak ketten en een deel van de opbrengst sturen wij naar hen. We gaan prijs schieten met de windbuks, enz. Daarna begon een pauze van een uur, waarin duchtig geschoten, ge lachen en gekocht werd. Kam. Z. had gezorgd dat vele Middelburgers prijzen hadden gegeven vpor deze bijeen komst. Er waren zeer fraaie cacieaux bij. Elk pakket bracht gemiddeld f4.00 op. Den Beauftragter zagen wij 12 goe de schoten afvuren en ook het Dqm- personeel weerde zich geducht. Die goeje ouwe tijd! Het uur vloog om en daamg volgde het tweede deel. Na een samenzang voerden de kam. Rademakers, Suur- land, Grool, de Graaf, Dekker en Hooftman een klucht op, getiteld„Die goeje ouwe tijd". Het einde van deze persiflage op een geheim oranje- comité was, dat deze ouderwetsche teutebellen onder de rood-zwarte vaan begraven werden en de W.A.-leden legden de bladen der beweging op deze sarcofaag. Terecht oogstten ook deze N.S.V.O.- leden een flink applaus. Goed zoo, N.S.V.O., jelui hebt je kranig geweerd I Het „Lantarentje" is ontstoken. Zorgt er ivoor, dat de vlam weldra hoog op laait. Op Kerstmiddag zullen wij weer op u rekenen. Na nog wat muziek en zang, kwam het einde. Nog lang bleven de leden gezellig bijeen. De consumptie' was weer prachtig geregeld, zooals de vo rige maal. Rijk en arm, iedereen kon op gelijke wijze daaraan deelnemen. De opbrengst van de verloting, prijs schieten etc. v/as goed, zeer goed zelfs, neen, buitengewoon goed. Zierikzee. Kameraadschaps-bïjeenkomst. De groep Zierikzee zal over enkele weken waarschijnlijk een' gezellige middag of avond beleggen. Bij die ge legenheid zullen dq leden enkele voor drachten ten beste geven. Aangevraagd is de copie van de samenspraak van Leune en Pier 'en de pantomime, geschreven door den hoofd opsteller. Succes, kameraden! van kam.ske D. A. Felix voor de N.S.V.O. te Middelburg. Kam.ske D. A. Felix uit Domburg zal op 26 November a.s. 's middags in het Kringhuis te Middelburg voor de N.S.V.O. een lezing houden over het onderwerp „Ras in het algemeen en het Noordras in het bijzonder". De be doeling van kam.ske Felix is, om op populaire wijze en zeer eenvoudige wijze ons duidelijk te maken hoe sterk de factor ras is, welk een'groote waar de die vertegenwoordigt en voorts, wat dit alles practisch voor ons be- teekent. Reeds in Domburg sprak kam.ske Felix over dit onderwerp, wij verheu gen ons echter dat zij ook bereid is gevonden deze stof in Middelburg te behandelen. Daar kam.ske Felix op dit gebied thuis is en deskundige, is het voor de vrouwen een buitenkans haar in hun midden te mogen hebben als voor lichtster. Wij rekenen dat allen dan ook aanwezig zijn. Het is laatst voorgekomen dat iemand die bij een boer te Serooskerke werk verrichtte, 's avonds naar huis keeren- de, v/erd aangesproken door een on bekende, die hem op dringenden toon vroeg, of hij lid der N.S.B. was. In dat geval zou hij met hem afrekenen. De aangesprokene was dit allerminst, zoodat de man, hoewel begeleid door dezen onverlaat, naar huis kon gaan. De argwaan was gewekt omdat zijn opdrachtgever een Duitscher -was. Het is jammer dat de kerel geen werkelijk lid der N.S.B. voor zich ge had heeft. In dat geval zou hij be merkt hebben hoe een N.S.B.-er zich verweert niet alleen, maar in den aan val gaat vóór hij aangevallen wordt Wij eischen politieonderzoek. Vlegeltjes van de christelijke school uit Zandijk hebben het aanplakbiljet voor het scheuren van grond, van re- geeringswege gehangen op de schuur van J. Kasse te Veere met straatvuil besmeten. Gebeurt dit weer, dan worden de ouders gestraft. Wij hebben niet te veel gezegd over de baldadige jeugd. Ziet hier het jeugdig christendom vaa Veere in practljk 11

Zeeuwsche Stroom | 1941 | | pagina 4