I Een waarschuwing ARBEIDSDIENST IN NEDERLAND J\ D m DISTRICT 21-ZEELAND Ondanks de leugens Duitschland blijft winnen UITGAVE VAN DE NATIONAAL-SOCSALISTISCHE BEWEGING. lc Jaargang, No. 19 Donderdag 27 Slachtmaand 1941 Een verward man uit Axel K 945 Verschijnt tweemaal per maand ven huift tol huU door geheel Zeeland REDACTIE POSTBUS 58, MIDDELBURG Abonnement buiten Zeeland Hoofdopsteller Martien Beversluis, Veere f 1.30 per jaar. Vlak voor de Kaukasus. De Duitsche en Roemeensche legers ■taan vlak voor de Kaukasus. Kertsch, dat reeds door de Engelsche zenders cis onneembaar genoemd yras, even als Odessa, Minsk, Charkof, Perekop, enz., Is veroverd. De Krim Is nagenoeg veroverd en de rost volgt met de zeker heid van een onfeilbaar uurwerk. De Engelschen hebben gedurende den geheelen oorlog met een erbarme lijke hardnekkigheid alle verliezen tot winst weten om te liegen, ln de hoop dat ons volk dit gelooft, daar het geen voorstelling van de kaart, de afstan den, de kracht van Dultschlands wa- Cnen heeft en niet begrijpen kan, dat t Nationaal Socialisme, als Jonge leer, moét winnen en het stok-oude democratlsch-kapitalistische stelsel val len gaat Arme lieden I die nóg altijd blijven gelooven ln de Flltflufters en andere flut-berichten. ZIJ moeten steeds weer ervaren, dat Engeland het al weer mis fictd en Duitschland toch wint, ondanks hun geschetter. Vlak voor de Kaukasus staan de Duiiechers I Dit beteekent de verove ring ln het vooruitzicht van de groote petroleum-voorraden van Bakoedit beteekent straks een afsnijden van de rest der bolsjewistische horden van Stalin i dit beteekent de veilig-stelllng voor goed voor mogelijke Engelsche of Amerlkaansche hulp. Maar wat zeggen de flit- f lutters De Engelsche zender en couranten hebben de val van Kertsch moeten toe geven, het ging zwaar, maar het ging. Sorry I Maar wat logen zij als troost daarbij Dat de Duitschers enkele dorpen (geen namen I) bij Leningrad hadden moeten prijsgeven en nota bene dat de Nederlanders, alle Neder landers, gewapend zouden worden om Duitschland te helpen. Arme, arme stumperds I De Neder landers nog wel I Begrijpt men nu nóg niet, dat Duitschland het best stellen kan zonder hulp van grootendeels to taal ongeoefende Nederlanders En weet men niet, dat zelfs de soldaten der Waffen S.S. en W.A. eerst nog een geduchte opleiding noodlg hebben, voor zij ln het vuur gaan? En meent men werkelijk, dat dit alles gewicht in de schaal legt? Onze jongens strijden daar om onze eer, om de Nederlcmd- sche eer en als kameraden van de Duitschers, en niet omdat Duitschland geen soldaten meer heeft. De leugens der zenders gingen zoo stompzinnig ver ln hun angst door de Sowjet-verliezen, dat zij nota bene eens berichtten, dat bij Odessa vier millioen soldaten gesneuveld waren. Als we al die gesneuvelden, welke dit leugenland Engeland al verteld heeft, eens optel den, zou het 2 maal de sterkte van alle Duitsche legers te samen zijn I En zoo weinig denken de menschen rfa, (en daar rekent men op), dat zij niet eens het fabelachtig bedrog begrijpen en doorzien. Feiten, en alleen leiten. Feiten zijn, dat de Duitsche legers nog nergens geslagen zijn, over onge looflijke bronnen beschikken van ert sen, olie, metalen, hout, en straks voed sel, daar de Russische graanvelden met hun onmetelijke tarwe-voorraden vast in Duitsch bezit zijn. Alleen met de verovering van de Krim en Kertsch heeft men evenveel ijzer-erts bemach tigd, als geheel -Engeland levert. En dan praten we nog niet eens over het Donetz-bekken en de duizenden fabrie ken en fabrieksvoorraden. En de groote broer Amerika dan Amerika, dat ten eerste door Japan gebonden is en wel heilig zal oppassen met een zoo slecht gestemd achterland den oorlog in te gaan; Amerika, dat £000 zeemijlen verwijderd ligt en dan. indien het een goed leger wilde laten landenr duizenden schepen moet uit rusten I En dat tusschen torpedojagers, mijnen en vliegtuigen, en dat dcm nog (als het landen wilde) tegenover een Duitsch kustleger, dat geen Ameri- kaansch soldaat ooit zal toelaten één voet aan wal te zetten. Men moet wel totaal blind en zonder begrip zijn voor verhoudingen, om op Amerika te re kenen. En toch maar hopen. En- toch maar hopen velen, tegen beter weten in, en laten zich graag, eiken dag weer, wijs maken dat de „mof" slaag krijgt en zooveel verliest en zal omkomen en al omgekomen is en doodbloedt en oproer krijgt in eigen land en meer bakerpraatjeshet zou komisch zijn, als het niet zoo diep treu rig was. Maar hebben de Engelschen niet al tijd, in alle oorlogen, gelogen? Wij denken aan de gruwelen in België, de afgehakte kinderhandjes, enz., enz. Deze joden-bedenksels bleken later ook valsch te zijn. Een land, dat niet an ders kan doen dan vluchten en andere volken voor zich laten vechten, moet zijn toevlucht wel nemen tot den leu gen, den laster en de feiten-verdraaiing. Maar God heeft Engeland gestraft voor al de euvelen die het ook tegen ons volk beging. Arm Engelsch volk, dat door zulk tuig in de ellende is gestort. Want het gaat niet tegen het Engelsche volk, maar tegen de geld-kliek, de Joden, de partij-bonzen, de gevluchte hefzers, ook uit Nederland, die nog aan de touwtjes trekken. j - Nog even geduld. Die „nóg" trekken; maar het duurt niet lang meer, of die touwtjes ont glippen hun handen. En dan? Dan vluchten deze sadisten op schepen en vliegtuigen naar Amerika, en laten hun volk erbarmelijk in den steek. Let opl Dat voorbeeld zagen we hier in Holland, we zagen het in Frankrijk', Noorwegen, Joegoslavië, Griekenland! Deze z.g.n. leiders pakten hun koffers en in veiligheid hebben zij hun vroe gere vrienden geblokkeerd, gebombar deerd en trachten te vergiftigen met spuiten. Geduld I Het zal ntet lang meer duren, dan is het uit met deze overzeesche moordenaars. Dan eerst kunnen wij beginnen aan den wezen lijken opbouw voor welvaart, voor ge luk voor allen en voor den bestendigen vrede'1 Weg met de leugenaars en op- stokers en leve ons volk in een ..groot en broederlijk vereend Europa! Het einde van de Engelsche overheersching is in zicht Het kapitalisme gaat ten onder, voor goed. Dat geve God I EEN GESCHILDERD PORTRET VAN DEN LEIDER. In de kameraadschaps-bij eenkomst van 15 dezer in Hotel Brittannia te Vlis- singen heeft de Gemachtigde van den Leider, kaïn. Jan Dekker, een portret van den Leider, geschilderd door kam.ske mevrouw van der Zee-Rivière te Zoutelande, aan het Groepshuis te Vlissingen met enkele toepasselijke woorden overgedragen. Het zeer ver dienstelijk werk van kam.ske v. d. Zee werd door allen zeer op prijs gesteld en bewonderd. Het zal een eere-plaats krijgen in het Groepshuis. Wij zullen in één der volgende num mers de reproductie opnemen. Eunt U dat bewijzen? Dezer dagen bereikte ons een num mer van de Zeeuwsche Stroom, ons toe gezonden uit Axel. Bij het artikel van één onzer correspondenten over het En gelsche bombardement stond geschre ven „Dat het Engelschen waren kunt U dat bewijzen?" Waarschijnlijk is de schrijver een Jood of een joodsch trawanteen rede lijk mensch vraagt zooiets niet, als hij de ravage en doodsmljterij heeft gezien en kennis gemaakt heeft met de Engel sche piraten in den loop der maanden. Kijk eensKunt U bewijzen, gij die dit vraagt, welk -nut en voordeel de Duitsche bezetting heeft bij het vernie tigen van eenige arbeiderswoningen? U zegt: „O, Jawel I de menschen nijdig maken en dan tot opstand brengen." „Tegen wie?" „Tegen de Duitschers!" „Goed! en dan" „Ja, dan zouden zij gaan denken dat het Engelschen zijn I Denk door 1 Maar, waarde vrienddenk door I Dacht U, dat de Duitschers niet precies de stemming hier in dit land kennen?" En meent ge dat zij het risico zouden willen loopen, deze stemming zoo wreedaardig," zinloos en duur te koo- pen? Kunt gij dat bewijzen? Ja, jal Wij kennen dit leuterpraatje I Het ging niet op, om te zeggen dat het Duitschers waren, die op de ijsbaan te Domburg schoten, niet op, om te zeggen dat het Duitschers waren die op badende kin deren op het strand schoten. Hun ma chines warén laag en duidelijk her kenbaar Niet op, om te ontkennen dat zij pas drie visschers voor IJmuiden dood schoten op'hun ioootje, enz. enz. Welnu, vliegeniers die dergelijke bandietenstreken uithalen en die zoo stompzinnig vechten, lieden die her haaldelijk door de bevolking overal als moordenaars zijn gesignaleerd, zijn dui delijk lafaarden. Zij leverden te veel bewijzen. En ook ln Axe1 leverden zij die. Da bewijzenzoekers. Laatst schoot het afweervuur een En gelschen vlieger neer bij Vrouwenpol-'' der. De machine lag vlak aan den weg. Daar er een dooae in de cabine was, legde men voorloopig een zeil over het geheel. De machine was met de Engelsche teekenen duidelijk voor zien. Het publiek ging kijken en be weerde dat het een Duttscher was. On der het zeil had men n.l. gauw de zij kanten overgeschilderd. Bij ons zeggen ze„Ja I as je noe zoo praet, dan lus je der nog wel een tje". En waarschijnlijk lustte de Axel- naar die dit schreef er méér dan eentje, toen hij tot dergelijke bijschriften raakte. Ik vind overigens zulk een anoniem krantenkladder een ezel en een lafaard. Kunt U bewijzen, dat hij het niet is? Aan Diensten en Hoofden van Diens ten te Goes heeft de Burgemeester, kam. Lenshoek, het volgende schrijven verzonden Uit de Collectes van Winterhulp Ne derland blijkt op ontstellende wijze, dat bij een groot deel van de Goessche burgerij de gemeenschapszin nog ge heel ontbreekt, door het zich volkomen afzijdig houden van deze inzamelin gen. Hoe teleurstellend dit ook moge zijn, ergerlijk wordt het, wanneer ik moet vaststellen dat een aantal firma's en personen die leveringen verrichten of diensten bewijzen aan de gemeente, dus leveringen en diensten aan de ge meenschap, hun beurs gesloten hou den wanneer diezelfde gemeenschap een beroep op hen doet voor het Win- terhulpwerk. Het is daarom mijn wenscR, dat ln het vervolg voor leveringen en te be wijzen diensten aan de gemeente Goes, die firma's en personen de voorkeur genieten, die behoorlijk stetin verlee- nen aan de Winterhulp. Voorzoover uw Dienst betreft ge lieve U met het bovenstaande rekening te houden en de op het Stadhuis aan wezige lijst van firma's en personen, die voor leveranties in aanmerking komen te raadplegen, alvorens tot op dracht over te gaan. Wij ontvingen zooeven het bericht dat de burgemeester van Ellewoutsdfjk, dhr. P. Smallegange dezelfde maatregel heeft genomen. De Nederlandsche bodem is nooit zonder meer een gave van de natuur geweest. Hier op het water veroverd, daar tegen het water beveiligd en overal in noeste vlijt tot ontwikkeling en vruchtbaarheid gebracht, vertegen woordigt de -vaderlandsche grond een monumentaal brok nationalen arbeid, welke de roem is van de voorgeslach ten- In lateren tijd is de diepere betee- kenis van dezen en allen anderen arbeid'verloren gegaan, het besef daar van was njet diep verankerd ln het bewustzijn v'aii ons volk. Onderworpen aan een wet van vraag en aanbod, werd de arbeid noch als plicht erkend, noch als recht gewaardeerd, arbeids- eer en arbeidsvreugde waren begrip pen geworden, die niet meer leefden in de harten. Een bevrijdende zin. En ziehier de Arbeidsdienst, welke den diepen, be vrij denden zin van den arbeid weder tot het bezit zal maken van de Nederlandsche jeugd. Op wel ke wijze Dat drukt de benaming zeer duidelijk uitdoor arbeiden als dienen, door arbeid als dienst, als een offer gave, ja, als eeredienst aan land en volk. De jeugd, die edelmoedig is en gaarne geeft, vindt in den Arbeids dienst de gelegenheid de handen uit de mouwen te steken en metterdaad iets te doen tot heil van het vaderland. Daartoe worden de jongemannen, die geschikt van lijf en leden zijn, samen gebracht in de kampen. Deze kampen liggen afgelegen, zoodat de bewoners zich kunnen bezinnen op zichzelf en op hun taak, ongestoord door de vele oorzaken van verstrooiing en afleiding in het moderne leven. Deze kampen zijn opgebouwd in een fraaie omge ving, waar voor allen een innig contact met de natuur gemakkelijk is. Daar wordt eenvoudig -gelêefd in strenge regelmaat, daar wordt vooral gearbeid, gezamenlijk, onder kundige leiding, aan belangrijk werk van algemeen nut En deze arbeid is voor allen gelijk. On verschillig afkomst, ontwikkeling en be kwaamheid, leeren allen de handen ge bruiken, de spade hanteeren en op deze wijze tezamen iets waardevols tot stand brengen voor het geheele volk. In deze kleine, gesloten gemeenschap van de kampen, oorden van tucht en orde, wordt het lichaam getraind en gehard door een gezond en sterkend arbeidsleven en door de beoefening van sport en spel. Verrijking van geest en gemoed wordt geboden door goede voorlichting, door ontwikkeling en ont spanning, door zang, muziek en lec tuur. En heel dit aantrekkelijke kamp leven is een leerschool in kameraad schap, zoöals de Arbeidsdienst een leerschool is voor een vlijtig, eensge zind en saamhoorig volk, dat, wat er ook gebeure, de toekomst met vastbe raden blik tegemoet kan zien. Belangrijke bijzonderheden. Legéring, kleeding, voeding en medi sche behandeling geschieden op kos ten v®m den Arbeidsdienst. - Legering. Niet in kazernes, maar ln huiselijk aandoende barakken. Deze barakken zijn verdeeld in kamers. Elke arbeidsman heeft daarin zijn bed, kast, stoel én plaats aan tafel. Dit is de plaats, waar kameraadschap kan groeien I Medische behandeling. Ieder staat onder voortdurend medisch toezicht Bij ziekte gratis verzorging in de zieken- afdeeling. Diensttijd. De yrijwilligers worden aangenomen voor den tijd van V4 Jaar. Voor voldoenden vrijen tijd wordt zorg gedragen. Zakgeld. Elke vrijwilliger ontvangt een zakgeld van f0.25 per dag. Godsdienst Niemands godsdienstige overtuiging zal worden beïnvloed. Bereiken van de hoogste rangen. Ieder, die daartoe roeping gevoelt kan bij gebleken aanleg en geschiktheid van karakter geheel afgezien van schoolopleiding en maatschappelijke afkomst in opleiding worden geno men. Zoodoende staat het bereiken van de hoogste rangen voor een een- voudigen jongen met lagere school opleiding open, mits hij heeft bewezen leiderseigenschappen te hebben. Arbeidsbemiddeling. Acm het einde van den halfjaarlijkschen diensttijd zal door de zorg van den Arbeidsdienst arbeidsbemiddeling worden verleend op zulk een wijze, dat zij, die den an beidsdiensttijd achter den rug hebben, de voorkeur krijgen bij plaatsing ln het Nederlandsche vrije bedrijf, het over heidsbedrijf en het semi-overheldsbe- drijf. Vrijstelling bi] arbeids dienstplicht Degeen, die thans vrijwillig dienst neemt in den Arbeidsdienst, zal bU In voering van arbeidsdienstplicht geacht worden aan dezen plicht te hebben voldaan en dan vrijstelling genieten. Jongemannen van Nederland I Hoe moeilijk "de omstandigheden ook zijn, ons dierbaar Vaderland mëg en kan niet verloren gaan. Indien alle Ne derlanders er naar streven om eens gezind den moeilijkheden het hoofd te bieden. Veel zal ln komende tijden van U gevergd worden, want gij behoort tot de jeugd op wier schouders de toe komst van ons land voor een deel zal rusten. Gij zult daarom niet slechts moeten werken, gij zult moeten samen werken, eensgezind, met vreugd* en trots, indachtig de eervolle plaats ln het nieuwe Europa, voor ons land weg gelegd. Een bijzonder beroep wordt hierbij gedaan op hen, die de middel bare scholen afgeloopen hebben en op studenten. Wilt gij ondervinden, hoe kunstmatig de tegenstellingen en splitsingen rijn, berustend op verschil in afkomst, ont wikkeling, geloof en geestesrichting en hoe^gemakkelljk deze zijn te overbrug gen? Wilt gij gezamenlijk een geestelijk en lichamelijk versterkend kampleven medemaken, waarin gij zult worden gevormd tot een Nederlander, die rijn plaats in de maatschappij waard zal zijn? Welnu Meldt U aanl De aanmelding voor een vrijwillige dienstneming bij den Nederlandschen ♦Arbeidsdienst staat open voor ALLE mannelijke Nederlanders. Deze Nederlanders moeten voldoen acm de volgende voorwaarden: 1. Zij moeten niet jonger zijn dan 17 en niet ouder dan 23 zijn; 2. Zij moeten ongehuwd zijn; 3. Zij moeten gezond zijn Aanmelding bij a. alle Gemeentehuizen b. allé Arbeidsbureaux o. den Staf van den Nederlandschen Arbeidsdienst, Gevers Deynootweg 59, Sch6veningen, Telefoon 'ftGra- venhage 553695. -

Zeeuwsche Stroom | 1941 | | pagina 1