Van gift en flitspuiter Musicale leden voor! Engeland en de Joden Open brief aan den Aartsbisschop van Canterbury Weer zakdoeken ..Sorry". Uitspraken van Hitier l-|r Vfcw-- De Zeeuwsche vrouwen schenken een groot bedrag aan de W*A*- ambulance in Rusland* Nederlanders vluchten uit Engeland* Even geduld nog. •Het Is cd eenige weken ge\eden, dat een overigens verstandig arbeider hier ter plaatse (Veere) mij geheimzinnig toevoegde„maqr meneer, vertelt U mij eens, waar Goering gebleven is". Ik begreep hem absoluut niet. Ik kon niet weten, dat deze arme drommel geloofde in de Engelsche fabel, dat deze Goring door Hitler was opgeslo tenSo sorry 1 Eenigen tijd daarna begreep ik het pas. Er was door Engeland bericht eerstens dat Göring in het concentratie kamp zattoen er daarna een foto verscheen van dezen grooten veldheer aan het front, berichtte njen tweedens, dat, zijn beide beenen er af waren ge schoten. Toen er foto's uit het leger kamp verschenen, door/Amerikaansche journalisten gemaakt, die den gift menger der Engelschen niet kenden, waarop Göring springlevend was en wandelde verzon men derdens iets anders. Hitler was gevangen genomen door zijn eigen staf. Men bofte niet, toen men enkele dagen daarna Hitier hoorde spreken te Berlijn voor een be geesterde bevolking. (Door kanonnen hesohermd, nota benei). Niet erg leuk voor de Sorry's. Het is niet erg leuk om steeds weer met landingen, leugenberichten over de goede vorderingen der bolsjewie ken, den hongersnood etc., zoo jammer lijk bij den neus te worden genomen. De Duitschers liegen niet, zij berichten precies welke vorderingen zij maakten en maken en Engeland moet steeds weer toegeven, dat deze berichten „helaas waar" zijn. Odessa zou nooit vallen. Het viel. Leningrad valt niet en Moskou ook niet. Men zal zien, dat 'zij vallen. Kortom, het is sneu, zulke inspuitin gen uit Engeland te ontvangen, die een korte opwekking veroorzaken, zooals een cafome-spuitje, maar later een ka ter veroorzaken. Constateeren wij slechts: alles wat Duitschland berichtte werd door de praktijk als waarheid bevestigd en alles wat Engeland hier zijn domkop pen voorhield, werd door diezelfde praktijk als leugen gebrandmerkt. Dit moet voor een verstandig mensch vol doende zijn. Doch er zijn ezels en die moeten - er zeker zijn. Ook als de Sovjet-Unie ineenstort, en zij heeft den doodklap reeds te pakken, blèren en balken deze ezeltjes verder en geloo- ven nog in Engeland's zoge. Ach I het is alleen droevig voor hen later, over korten tijd zelfs, als zij zulke lange ge zichten moeten maken en voelen dat zij al dien tijd schandalig bedrogen zijn. Hoezeer Engeland's belang en dat van de Joden met elkander verbonden zijn, daarvan getuigde een rede van niemcmd minder dan den leider der Zionistische beweging, Chaim Weiz mann, in de joodsche club in New- York. Weizmann klaagde er bij die gelegenheid over, dat men de joodsche emigratie in Palestina nog steeds zekere beperkingen schijnt op te leg gen, aangezien men blijkbaar den Ara bieren niet al te zeer dèn indruk wil gevèh, dat het land eenvoudig aan de Joden is uitgeleverd. Weizmann veroorloofde zich in verband daarmede de opmerking te maken, dat staten, die de joodsche emigratie moeilijkheden in den weg legden, daarmede de totali taire staten in de hand werkten. Het joodsche en het Britsche interesse ech ter waren onafscheidelijk verbonden, zoodat een overwinning van Engeland ook een o\ vinning van Juda zou zijn. In verbana aaarmede wees hij nog op het belang van Palestina als joodsohe staat, die dcm een garant voor de Brit sche zeeheerschappij zou zijn Vijandschap zaaien als strijdmiddel. Eem ander bericht wijst er op, dot Engeland, al doet het, volgens de jo den, dan altijd nog niet genoeg voor hen, toch alle» doet, om 'de joodsche zaak in Palestina en zelfs ook nog bui ten Palestina te bevorderen. In verband daarmede is Engeland er direct na de bezeiting van Syrië toe overgegaan, vijandschap tusschen Syrië en den, Li banon le zaaien. Te dien einde zoTgde Engeland er voor, dat in Syrië een staatsgraanmonopolie werd opgericht, waarbij tegelijkertijd de uitvoer van graan naar den Libanon verboden werd. Waar nu tot dusverre 60 pCt. van de Libaneesche graanbehoeften in Syrië werden gedekt, ontstonden direct ernstige moeilijkheden. Daarop werd van Engelsche zijde den Libaneezen wijs gemaakt, dat het uitvoerverbod van de Syrische regeering was uitge gaan. Het gevolg was, dat in den Li banon een heftige anti-Syrische bewe ging inzette, die alle banden met Syrië wilde verbreken. Waar de Engelschen naar toe wilden, bleek eenige dagen later, toen- in cten-Libanon een joodsche delegatie uit Palestina aankwam, die de dekking der Jibaneesche behoeften uit Palestijnsche voorraden aanbbod. Waar in de' laatste weken zich reeds 3000 Palesiina-joden* fn den Libanon hebben gevestigd, wil men nu den Li banon van Syrië losmaken en, in een tol-vefbond voorloopig, met Palestina vereenigen Finsche predikant over de geloofsvervolging in de Sovjet-Unie. 't Blad „Suomen Sosialdemokraatti", het orgaan van de sociaal-democrati sche partij in Finland, heeft een open brief gericht tot den aartsbisschop van Canterbury, welke is geschreven door den aan het Finsche oostelijk front ver- toevenden predikant der Evangelische kerk ds. A. Rantamaa. In dezen brief wordt het volgende gezegd „Met het oog op een door de bolsje wieken geschonden kerk schrijf ik de zen brief en richt hem juist aan u, als hoofd van de Anglicaansche kerk, om dat u zich in een zaak hebt gemengd, die ook mij als jeugdig. Finsch predi kant diep heeft geschokt. Ik heb een kerk gezien, waarin Christps' kruis was- afgerukt. Waar om? Omdat hier twee jaren lang de bolsjewieken hebben geheerscht. Wij Finnen, als nabureij, 'kennen dat. Van uit de verte zou het er wellicht anders kunnen uitzien. Maar in de twintig ja ren dat de' Sovjet-Unie bestaat, moet de mare van haar houding tegenover de kerk ook elders ter wereld wel be kend zijn geworden." De Finsche predikant beschrijft dan het geschonden Godshuis aldus*: „Van het altaar werd een tooneel gemaakt, waarop een piano stond en rode beschilderde lappen waren aan gebracht. Op de plaats van de muur schilderingen kwamen leuzen van den bond van godlozen; waar de banken hadden gestaan, verrees een dansvloer en aan den zijkant werd een bar ingê- richt. Voor het orgel werd ruimte ge maakt voor balalaika èn harmönica's. De sacristie, waar de geestelijken, zoo als u, mijnheer de aartsbisschop, wel weet, in stilte medi'.ee^en, werd door de bolsjewieken als w.c. gebruikt. s Foto's bewijzen. Ik heb foto's gemaakt, opdat ik het bewijzen kan. Ook de parterre van den klokken toren diende voor deze doeleinden ook dit heb ik gefotografeerd, opaat de waarheid niet wordt vergeten. Maar dit is nog niet alles Op eerjJ zijdeur waren, afbeeldingen geschilderd, die slechts afkomstig kun nen zijn uit een bordeel. Daar stond een tekst bij geschreven, welke een scherp licht werpt op het beschavings peil en de denkwijze van het bolsje wistische leger. Ook daar heb ik foto's van gemaakt. Ik geloof wel niet, dat, zij ergens zullen worden gepubliceerd, maar met duizenden andere bewijsstuk ken, die het Finsche leger heeft ver zameld, zullen zij een licht werpen op het moreel van het Sovjet-leger. Ook het kerkhof is een beeld van verwoes ting en van de ergste grafschending. Maar er was" nog iets' anders, dcrt mij nog heviger griefde. Dat is uw op roep, mijnheer de aartsbisschop, aan millioenen leden, van de Engelsche kerk om in de Godshuizen en thuis te bid den voor de overwinning en het succes van het „dappere Russische leger". U hebt onwetende menschen verzocht te bidden voor de wapens, die zoo juist onschuldigde burgers in de Baltische landen hebben gedood, welke landen na den eersten wereldoorlog vooral door" de Engelsche politiek in het leven werden geroepen. De groote verantwoording. Wij, Finnen, kunnen ons niet onaer- werpen aan_.het bolsjewisme, dat het gezinsverband heeft uiteengerukt, de kinderen van hun ouders wegneemt en de vrouwen laat vernederen en schand vlekken, zooals dit in de Sovjet-Unie ge- i bruikelijk is, dingen, waarvan de En gelsche diplomaten wel afweten. Ik als.predikant vrees de ontzettende' verantwoording, welke u als Protes- tantsch bisschop op u genomen hebt, toen gij uw verzoek hebt gericht tot millioenen menschen, die het %are ka rakter van het bolsjewisme niet kun nen weten. Er bestaat een God en die zal een maal van ons allen rekenschap vra gen. Dan zullen wij elkaar ontmoeten eïi ook de duizenden geestelijken en christenen, die'sinds het jaar 1917 door de bolsjewisten zijn vermoord en wier bloed om wraak roept. Wij zullen ook den geestelijke ontmoeten, wiens kerk hier geschonden staat en die in dezen oorlog voor vrijheid en Christendom zijn leven heeft" gelaten. Ter verant woording zullen ook die machtige hee- ren worden geroepen, die duizenden menschen in het ongeluk hebben ge stort. Dan zal ook de vraag worden betwist of men de zaak van het bolsjewisme in Christus' naam mag zegenen." Leiders gedocht. Er bestaat groote behoefte in ons district aan eigen zangvereenigingen en muziekclubs. Verschillende leden zijn uit eigen beweging reëds begonnen met het vormen - van kleine muziek- ensembles, die bij feestelijke bijeen- -komsten zich laten hooren. Maar wij kunnen er niet genoeg nadruk op leg gen/ dat dit alles tenslotte onder des kundige leiding zal moeten komen te staan. - In Middelburg, Vlissingen, Tholen en naar üf'hoor ook elders, is men bezig de musicale leden te verzamelen. In bepaalHe plaatsen contribueert men voor muziek-instrumenten en zelfs voor een pianoUitstekend Districtsleider steunt ons. De gevolmachtigde van den Leider, kam. Jan Dekker, heeft in de laatste vergadering van het kader, te Goes, deze actie onder de leden niet alleen toegejuicht, doch hij heeft verklaard dat de cultureele arbeid tot heden door ander werk veel te veeL verwaarloosd was en verlangd dat men meer aan dacht aan dit punt zou besteden. Wij gaan dus aan den gang en De Zeeuwsche Stroom zal mede al deze pogingen van harte'steunen. Een eigen muziek gezelschap. Het moet niet meer noodig worden, dat wij uit andere provincies muziek corpsen onzer beweging moeten - uit- noodigen. Dat kunnen wij in Zeeland zelf ook. Zij, die een blaas- of ander Instrument bespelen, melden zich ten spoedigste aan, mondeling of schrifte lijk, aan het Kringhuis, Koningstraat te Goes. Maar ook zij, die gaarne een instrument willen leeren bespelen. De Zeeuwsche Bazuin, als we dit corps alvast eens een naam willen ge ven, moet zoo spoedig mogelijk tot stand komen. Er zijn bovendien wel bekwame leiders te vinden. - Maar voor dit alles is geld nobdig en daarom moeten we fondsen gaan vormen. - De zang. Voor de zang is natuurlijk niet zoo veel geld noodig als voor de muziek. Er zijn goede stemmen onder de leden, vooral onder de vrouwen. Wij kennen te Goes een knap, vaardig en enthou siast lid onzer beweging, die zeker be reid zal zijn de leiding van zulk een vrouwenkoor of gemengd koor op,zich te nemen. Met goede origineele mu ziek en texien is iets zeer goeds en aparts te bereiken. De winter begint, de tijd van arbeid voor zang en muziek vangt aafi. Wij beginnen. Voor de goede orde is het noodig, dat cok de zangliefhebbers zich schrif telijk, met duidelijke vermelding van naam en adres, aan bovengenoemd Kringhuis opgeven. Dans en tooneel. Er bestaan ook al besprekingen oVer het beoefenen van rij- en volksdansen. Daar deze nog in het begin-stadium verkseren, komen wij daargp later te rug, mét mededeeling, wat wij hier mede bedoelen. Het spreekt vanzelf, dat bepaalde acties tot geld-inzamelen slechts mogen geschieden met medeweten van de verschillende Kring- en Groepsleiders. Eenigèn tijd geleden vloog een En gelsche machine over een plaats in Zeeland. Velen kwamen op straat om dit hartroerend tafreel gade te slaan. En zoowaar, er waren er die hun zakdoek te voorschijn haalden en naar boven wuifden. "Welkom, gij, moordenaars van Rot terdam, welkom gij gelukbrengers, die er niet waart in Mei 194D om onze jongens te helpenWelkom gij, die anderen liet strijden voor_uw kapita listisch belang, nu en vroeger. Welkom gij, die eens onze'boeren in Transvagl hebt uitgemoord in uw martelkampen! En ziet, enkele weken geleden vloog weer zulk een Engelsche engel boven deze plaats en donderde van boVen zijn bommen klakkeloos neer. Er vielen dooden. Men heeft weer de zakdoeken te voorschijn- gehaald, thans om de tranen te drogen bij de geopende graven. Sorry Over „Ras". Volken, die zich verbasteren of lateh verbasteren,, zondigen tegen den ^wil van de eeuwige Voorzieningheid, en wanneer ze dan door sterkere machten worden vernietigd, dan is dat niet een onrecht, dat hen overkomt, maar enkel een herstel van Recht De flitspuit en haar drekdoop, -- Typisch joodsch Elke Nederlander van eenige betee- kenis heeft een beurt gekregen of krijgt een beurt door dezen heimelijken zen der. Men is niet erg origineel in het belasteren van personen. Men kan zeker zijn, dat de aangevallene een „ploert", „schoft", „schurk", „bandiet" of iets dergelijks is. Hij is altijd eenige halen hertrouwd; de arme bedrogen vrouw is van hem weggelaopen, de slechte huisvader is bijna altijd „ziek" in bepaald opzicht (te smerig om te noemen), hij heeft gestolen, kortom, de behandelde is een soort onmensch van werkelijk curieux gehalte. Ook de hoofdopsteller van dit blad kreeg deze week, naar men gehoord heeft, zulk een drekdoop. So sorry I Hij is daar mee zeer ingenomen, want het is een eer op zichzelve, door een weggevluch- ten verrader of een jood te worden be lasterd. Typisch joodsch is, dat al deze sme rige verhalen doordrenkt zijn van sexu- eele smerigheden. Het gaat altijd over iets viezigs en niet te noemen pervers. Flitspuiten zijn er, meenen wij, om muggen en vliegen te verjagen. Het is 'wel jammerlijk, dat deze spuit het niet klaar speelt om de Duitsche mug gen boven Engeland, weg te blazen. Neem één ding aan. Het duurt niet zoo lang meer of het spuitje zwijgt en is uitgespogen. Misschien spat hét uit elkaar op zekeren dag, als er daar meer uit elkaar zal spatten. Geduld, even geduld nog; Hitier heeft beloofd „wij komen" en waar hij zegt te ko men, daar komt hij, ondanks flitterijen en spuiterijen en hopelooze kuiperijen. ADVERTENTIE Uit dc hand te koop t 1 electrisch gedreven Aardappelschil- en snijmachine 1 papiersnijder met 2 rollen papier; 1 vleeschsnijmachine, merk Berkels N.V. Patent, Berkel no. 9. Te bevragen bij kam.ske E. Riemens l Verpoorte, Kerkdreef 9, AxeL 1 23 Zaaimaand 1941 werd het volgende telegram verzonden aan den Commandant der W.A. Mr. A. J. Zondervan: „De Zeeuwsche N.S.B.-ers „bieden U bij uw vertrek naar „Rusland 1344,59 gulden aan, „voor de ambulance der W.A. „Met Mussert alles voorjiet „Vaderland. Hou Zee „R. G. Wiechmann, „Districtsleider der „N.S.V.O. voor Zeeland." Vele Nederlcmdsche matrozen die weigerden voor de Engelsche uit te varen, zijn veroordeeld en op het eiland Man gedeporteerd. Daar kwam het tot ongeregeldheden. Voor éenige dagen werd daar een nieuwe groep landge- nooten gebracht. 'Zij namen een vijan dige houding aan en smaalden hun bewaker met scherpe opmerkingen. Meerdere eenheden der Engelsche vloot moesten in dienst worden gesteld om de pogingen vem een aantal Ne derlanders, die per zeilboot gevlucht waren naar huis, te verijdelen. De Engelsche bondgenooten I I

Zeeuwsche Stroom | 1941 | | pagina 2