Oude vormen en gedachten sterven Hoe De deftigen Maar nieuwe breken baan! Ons Leidend Beginsel De hardvochtige Zierikzee Engelsche geheime dienst De sterkste mensch is wel hij, die op een gegeven oogenblik in zijn leven, gericht houdende over zichzelf, met zijn verkeerde oude opvattingen kan breken en een nieuw leven kan be ginnen. Daarvoor behoeft men niet te oud te zijn. Ik heb menschen gekend, die reeds op ver gevorderden leeftijd in zagen, dat zij op een bepaald punt gedwaald hadden en met taaie dap perheid die vergissing trachtten te her stellen. Zulk een mensch is één van diegenen, waarvan Napoleon eens zeide, dat hij sterker was dan hij, die een stad inneemt. En nu leven wij in een tijd dat oude vormen langzaam maar zeker sterven, dat waarheid wordt, wat eens de Marxisten zongen„redelijk willen stroome over de aarde". Maar hoevelen zien datgene, wat wij, Nationaal-Socialisten als redelijk zien, juist in als het onredelijke, als het verkeerde en valsche. Men kan met zoo iemand lang rede neeren, men kan argumenten aanvoe ren, men kan hem bewijzen voorleg gen van onzen goeden wil en onze goede ideeën, toch blijft hij vasthaken aan zijn oude gewone leventje. Van vade.' op zoon. Immers, het leven ging zoo vlottend ©n kalm voorbij voor velen. Nu ja, er waren honderdduizenden werkloozen, er werd voedsel vernietigd, de levens standaard ging achteruit, maar och, na een korte rede van Colijn en een bemoedigend woord van den predi kant, die de klachten overbracht naar het onzienlijke, was men weer zoo'n beetje tevreden. En wanneer een geest van verzet tegen die slechte omstan digheden. zich openbaarde in demon stratie, in artikelen,- och 1 dan was daar tcch een politie, een persverbod, een serie maatregelen, die dat alles kon versmooren. Ons volk heeft jarenlang ongeschokt voortgeleefd. Het leefde wel in ver scheurde volksdeelen, maar hét dacht dat het groote verschil van stand en vermogen iets was wat God zoo "be doelde. Men mocht vooral niet „anders denken dan anderen", direct werd men uitgemaakt voor communist of rad draaier of rood, of iets dergelijks. Verzet tegen onrecht was een soort schande. Van vader op zoon-was dit zoo den volke ingepompt en wat van vader op zoon overgaat, dat is zooge naamd heilig. Wij allen hebben in dien sleur ge leefd en wij allen hebben geprofiteerd van het vele goede dat ons land voort bracht, naast het slechte en zondige. Welnu, het ging zoo best, waarom moest dit dan veranderen En nu opeens verandering." Wij kenden geen nood, wij waren egoïsten. Wij dachten alleen aan ons zelve. En als wij het maar goed hadden, wat lette ons de nood van anderen? Daar waren de liefdadig heids vereenigingen voor, het busje, waarin we een dubbeltje wierpen 1 Klaar I En daar opeens kwam de oorlog Ook over ons land. Daar lagen de voorname rijen villa's met gazons in De Bilt en Den Haag en overal waar de rijk geworden Indiërs en Indonesi sche pensioensnoepers wonen, te glan zen 'in de Mei-zon. Daar lagen achter boulevards en lanen de kleine morsige armoe-buurtjes in angstige afwachting. Maar over beiden voltrok zich het oordeel. En een oordeel dat voor beiden van groote beteekenis zou worden. Het Nationaal-Socialisme kwam we zenlijk over Nederland. De pers; de dominee, de film had verteld dat dit de leer des duivels was en angst was daar in de harten. Maar weldra maakte die angst plaats voor wrevel. Wat Wij zouden een anders leer aanvaar den Nimmer I Wat vader ons had voorgehouden was goed en wat vader ons nooit leerde, noch de dominee of de pastoor, dat moest verkeerd zijn 1 Ozoo 1 Innerlijke strijd. En zoo ving daar een zware inner lijke strijd aan voor ons volk. Bout op gezweept tot haat en verzet, gingen de verstandigen en beteren zich bezinnen. Zij begonnen te begrijpen, dat niet Nederland alleen, doch heel de wereld voor een geweldige historische om wenteling was komen te staan. Zij zagen over alle kleine partijstrijd heen en gingen onderzoeken wat die leer was en wat er goeds in school, ook vdor de toekomst van ons land en volk. En zij negen hun oor aan de betere in spraken .van hun hart en banden de domme haat en de oude gedachten uit zich. En onmiddellijk werden ook zij gehoond door de halsstarrige, conser vatieve menigte. En schuchter trokken reien zich terug, trachten nog te doen en te denken als vroeger, maar het lukte, hen niet meer. En de dappersten sloten zich bij ons aan en de nog be- vreesden hielden hun meening voor zióh, en hoopten in stilte op onze over winning, ja, ja, onze overwinning, die van het Nationaal-èocialisme Wat was er gebeurd en 0 wat zal er gebeuren? Gebeurd was er in feite niet zooveel. De voorspelde rooverijen, plunderin gen en moorden bleven uit. De bezet tende macht gedroeg zich voorbeeldig en velen raakten bevriend met haar. En toch, er. was zooveel gebeurd en er gebéurt eiken dag zooveel. Onder onze handen sterven onze oude vormen en gedachten langzaam maar zeker. De geldmacht is uitge speeld, de tijd van den arbeidenden mensch komt. De villa's zijn niet meer ongenaakbaar en de kleine krotwonin gen zullen gesloopt worden. Een nieuw onderwijs zal komen, breeder, ruimer, grootschereen reiner kunt wordt ge boren, de zedeloosheid zal aan banden gelegd worden, de moed en de eer wordt weer aangekweekt, het bloed wordt gezuiverd en de Kerk bevrijd van politieke overheersehingde lectuur wordt gevrijwaard voor verderfelijke joodsche en kapitalistische leugens en volks bederf en er wordt gericht ge houden over staatslieden, die ons volk en ons vaderland hadden gekneveld en uiigezogen. Nu wordt het langzaam licht, de nevel der verblinding trekt op en vaag zien wij de omtrekken van de nieuwe wereld verrijzeh. Het is voor velen moeilijk dit te gaan zien. Ons is de toskomst S De verouderde verstokten onder ons zullen mopperend zich opsluiten en kniesooren om hun verloren voorrech ten. Derijken zullen blijven sabottee- ren, tot zij uit de samenleving, worden weggedrongen, de fanatieken en dom ooren, de eeuwig dooven en blinden zullen tot hun dood toe blijven hopen op verandering, maar de jeugd zal, op gevoed in betere sfeeren, geen aan dacht meer schenken aan hen, daar zij levensvreugde, 'toekomst én geluk zoekt en dit straks in ruime mate zal vinden. Womt de stem van het bloed is te sterk, dan dat de schoone redenatie van vroeger nog vat zal hebben op haar. Onze jeugd, onze jongeren van hart, al zijn zij niet jong van jaren meer, zij, die zich eeuwig frisch en sterk voe- len en die hun geluk zoeken niet alleen in eigén benepen wèl-zijn, maar meest in het geluk om zich heen van een herboren volk, deze jeugd is de toe komst van ons lief en schoon vader land. En zij zal het oude terzijde schui ven en het nieuwe zal baanbraken, zoo waarachtig als Engeland het zal verliezen. Veere, 7 Oct. De Hoofdopsteller. Ze kijken je mistroostig aan, de def tigen. Ze voelen zich niet op hun ge mak. Geen wonder, ze zien hun we reldje ineenstorien, hun eigen wereldje. De deftigen. Ze voelen niet veel voor de „Neue Ordnung". Stel je voor zeg, hun kin deren zouden te samen met arbeiders kinderen, tijdens den arbeidsdienst, met een spade en een houweel rond sjouwen? Een niet te tolereeren dege neratie,, zegDat God -dit verhoede. Of liever gezegd, dat Engeland dit verhoede De deftigen. Ze zijn zéér voorzichtig, de deftigen. Ze geven zich niet gauw bloot. Engel- sche zender? Beluister ik nooit. Het mag niet, dus doe ik het niet. En denk je eens in, als ik het eens wél deed en dan gesnapt werd, wat een opschud ding Toch zijn ze zeer goed '„ingelicht", de deftigen. Uit zéér betrouwbare bron zelfs. Uit Engelsche bron namelijk. Achter de hand. Goedgeloevige arbeiders, die tegen hen, de „autoriteiten", hoog opzien, zullen zij, nadat ze vier maal in de rondte hebben gekeken; van achter hun hand eens precies zeggen, hoever het Duitsche leger in Rusland al terug geslagen is, dat deze of gene N.S.B.-er er een dag „uit" is geweest, omdat hij naar Rusland moest.en toen niet wilde en meer van die soort smoesjes, die ze intusschen zelf niet gelooven. Neen, wij beluisteren den Engelschen zender nooit. Maar intusschen luistert het geheele gezin ijverig mee. Let eerts op, wat de zoontjes en dochtertjes van Pa op straat fluiten. „That's 'my darling daughter" en „When, when, when, little hen, hen, hen", het eerste een schreeu werige Joodsche melodie, terwijl het tweede slechts demonstreert dat ook in Engeland de eieren zeer schaarsch zijn, doch beiden de nieuwste Engelsche Jazz-songs Gun het hun De deftigen. Wat 'n plezier hebben ze gehad, ter gelegenheid van de destijds in Goes. geboren Bernard en Juliana. Reuze mop zeg. Héél leuk I Laten we die lui toch gauw wat geven. Maar zelf zou den ze hun kinderen zoo in geen geval noemen. Daar zijn ze nog juist te laf voor. Moet je niet doen Want gesteld dat Duitschland don oorlog nu toch eens wint. Als we hier nu toch eens een nationaal socialistische regeering krijgen. Dan zit je' toch maar met die namen opgescheept, niet Je kinderen zouden dan óók achterna geroepen en uitgescholden worden, gelijk nu de N.S.B.-er kinderen ondervinden. Tusschen haakjes, met dit laatste zijn ze zwaar abuis, de deftigen. In den komenden nationaal socialistischen staat zal de jeugd wel zóóveel orde, tucht en discipline bijgebracht worden, dat dit in geen geval zou kunnen ge beuren. Niet zoo kwaad vroeger De deftigen. Eén ervqn zei eens tegen onzen Groepsleider, dat Nederland onder het liberale systeem het nog niet zoo kwaad had. Inderdaad, ze hadden het ook niet kwaad, de deftigen. Maar weet ge wat een pauper is Nu, onder uw liberale systeem hadden we een half millioen paupers. De steuntrek kers, de stempelaars, de werkeloozen, de stumpers. Nooit gehoord van „min- derwacndigheidsgevoel", van „verlie zen van zelfrespect", van „vergeten generatie" enz. Wel eens van ge hoord, hè, doch nooit en te nimmer zijt ge'van uw hooggeplaatste fauteuil afgedaald naar den van sinaasappe- lenkistenhout gemaakten stoel des pau pers I .Daarom hebt ge er inwezen nooit iets van gesnapt. Dit snapt het lijdende voorwerp meestal beter, waar de -deftige 1 De deftigen en allen die zich, hoewel ze er heelemaal niet bij hooren en dien tengevolge door de eersten slechts ge duld worden, er uit eigener beweging bij rekenen. Hun idealisme. Ze fluisteren graag dat hetgeen we nu beleven slechts van voorbijgaanden aard en een zwarte bladzijde in onze geschiedenis ip, terwijl ze niet beseffen dat juist één van de zwgfigte bladzijden in onze geschiedenis omgeslagen is. Wat verlangen ze weer terug naar den goeden ouden tijd van „Vrijheid, gelijkheid en broederschap" Vrijheid, om een N.S.B.-er dood te slaan. Want in den Bijbel staat „Eert uw vader en uw moeder", doch van een N.S.B.-er staat er niets in. Gelijkheid, om van klassenwaan(zin) meer naast, dan in de schoenen te loopen. En dan de broederschap. Wij hebben de kennis sen in de „hoogere regionen". 'Wij hebben de kruiwagens, wij pikken de baantjes en de rest kan krepeeren Ieder voor zich en God Voor ons allen. Hoerah, leve de koningin, leve ons vaderland. Horren-helden. De deftigen, de saboteurs achter de horren Zouden ze nu nog steeds den fris- schen wind niet voelen, die, ondanks den geweldigen krijg, nu al over Europa waait? Of willen ze hem niei voelen misschien? In dit geval mogen wij hen waarschuwen. Want het zou kunnen gebeuren, dat bij dezelfde een- voudigen van geest, die nu nog door het lafhartig gehits en gestook zelfs tot moord worden aangezet, straks de oogen zullen open gaan en hen als de ware volksverraders zullen herkennen. Dan zou het kunnen -gebeuren, dat er genadeloos wordt afgerekend met de deftigen en hun deftige kennissen I J. M. de Coninck, Kringadministrateur Kring 48, Beveland Voor het zedelijk en lichamelijk welzijn van een volk is noodig een krachtig Staatsbestuur, zelf respect van de natie, tucht, orde. solidariteit van alle bevolkings klassen en het voorgaan van het algemeen (nationaal) belang bo ven het groepsbelang en van het groepsbelang boven het persoonlijk belang. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Kortgene, 5 Öclcbsr 1941. Eerwaarde Heer Beversluis. Naar aanleiding van mijn lezen van de Zeeuwsche Stroom, bemerk ik wel, dat er gestreden wordt voor een beter doel en een betere toekomst. Wij zou den dat allen wel w'illen, en in het bijzonder voor de arbeidersklasse, want er is nog veel minachting, mis gunning en verbetenheid van de meer dere tegen de mindere. We weten allen wel, dat we hier op aarde nooit meer een paradijs zullen stichten, dat is geweest, en dat komt niet meet in deze wereld. Door de zondeval is dat afgedaan. Maar gelukkig dat God ook nog regeerders over ons heeft gesteld waar we ons op mogen beroepen bij de bescherming van ons voedsel. Dit is noodig en vooral in deze dagen, nu de nood omtrent de voedselvoorziening zoo hoog gestegen is. Over het alge meen mogen we hier over de b"0""1 j m®i Klagen, daar zij wel genegen zijn I om de menschen di« geen aardappel» j land hebben, het aardappelland ta laten nalezen door behoeftigeo.. Maar *oi: boer, genaamd aan Jen P;insendijk, die is zoo min, dat 0'' niet één, (zelfs van zijn eigen peisanee.l of invaliden, die hem hebben gediend en groot helpen maken) één aardappeltje mag zoeken-op 7 gene- ten aardappelland dat gerooid was. Zonder er verder naar om te zien, liet hij het onderploegen. Nu vraag ik me afIs zulks toelaat baar Nu er zoo een behoefte aan vcedsel is, kan en wil ieder meehelpen om den nood te verzachten. Ik wensch ieder het beste toe, en wil zooveel mogelijk meewerken om elkaar te helpen. Maar is het een wonder, dat we zoo iemand toewenschen,, dat hij bezorgd werd in een concentratiekamp Hoogachtend, Namens velen, Een inwoner van Kortgene. Heeft de bedoelde boer lusi hierop te antwoorden Onze kolommen staan open. Wij juichen het toe, dat er op deze schanddaden gelet wordt: Weg met dit soort hardvochtige egoïsv-, Red. De Arbeid en de Deftigen en de De inwoners van hét scnoone stadje Zierikzee hebben vanaf 20 September tot en met 3 October 's avonds na 8 uur huis-arrest gekregen van de bezettende overheid. Omdat bij herhcling de be kende gekleurde weg'wijzerborden van de Duitsche Weermacht met andere kleuren waren overgeschilderd, het geen bij de duistere avonden zeer ge makkelijk gaat. Waar niet alleen in Zierikzee geklad werd, is het duidelijk, dat we hier te doen hebben met één van de vele po gingen tot sabotage, waartoe de En- gelsche Radio ên de Sovjet-Oranje zender trouwens openlijk de Nederland- sche bevolking ophitsen. Helaas laten telkens weer jonge lie den in haat tegen Duitschland op gevoed door onze verjoodschte pers, film en kerk, zich in verkeerd gerichte jeugdige dadendrang verleiden tot zulk soort duister werk. Daarbij niet alleen ongeluk stortend over hun eigen hoofd, doch tevens hun ouders ernstige zorgen en verdriet bezorgend, terwijl de door den Engelschen geheimen dienst be taalde schurken in hun luie club-fau teuils dikke hamster-sigaren rooken en door onze argêlooze Volksgenooten op straat nog met den noodigen eerbied gegroet worden. De N.S.B. heeft schuld 1 Deze straf wekt natuurlijk in een plaats als Zierikzee de noodige erger nis. Vermeldenswaard is nu te ver nemen met' welk een duivelsche listig heid de Engelsche agenten en spionnen niet alleen de aandacht van de groote en domme massa van hun eigen daden trachten af te leiden, maar daarenboven de schuld van dit geklad nog weten te geven aande N.S.B. 1 1 Om daardoor de gerechtvaardigde ontevredenheid, die in groote lagen der bevolking tegenover de onbekende daders bestaat, op den koop toe nog te kunnen aanwenden als tegen-propa- gahda tegenover het nationaal socia listisch denkend Volksdeel. Het is in derdaad zeer sluw bedacht. En de groote massa kakelt elkaar maar weer na, dat kameraad Timmer- man en kam. Stouten de bordjes over geschilderd hebben Zierikzeeënaars I Die Nationaal So cialisten zijn nu wel gekke lui. U kunt van dat tuig, van dat zoodje, van dat schorum, van die landverraders welis waar nooit iets te gemeens vertellen. Men zal u gaarne aanhooren en den laster doorgeven. Maar dat zij zoo sta pel krankzinnig zouden zijn, dat zij de Duitsche Weermacht, die in een strijd op leven en dood is gewikkeld tegen alle duivelsche en helsche machten ter aarde, nog moeilijkheden in den weg zouden leggen door haar wegwijzers te verknoeien, ueen, werkelijk, zóó gek zijn ze niet Ook al zouden -zij zooals men zegt een hekel hebben aan enkele medeburgers. Een goed nationaal socialist heeft trouwens aan geen enkel Volksgenoot „een hekel". Ook al scheldt hij van achter zijn blinddoek, die de Joden en andere in het geniep werkende mach ten hem voorbonden, nog zoo heftig. Wij weten, dat wanneer deze blind doek eens gevallen zal zijn doordat de wereldgeschiedenis een geheel an dere wending zal riemen dan'de jood hem in het oor spuugt door genoemde zenders, voor ons zal staan een Ger» maansche Volksgenoot, dit met ons zal werken aan de groote taak, die ons Volk in de wereld van morgen zal wachten 1 Als een onderneming| men wel de men, die een rende de jeul ting ten beho| voor de toek den. De opr werd door de| Rijk in 1937 de uitdrukkel voorbereidend naai scoialist l (Ordensburgei I ding van waal listen voor dsl één der proll vroegtijdig trcl vele pogingen I ting van oplel ling en de vc antwoordelijke partij volgens i .listische princi Deze burchte schen pas op, geworden. Vt gaande, dat d< reserve reeds r, beginnen, onfc op te richten, de door haar 1 in de bewegin< Dat een selecti slechts langs weg kan plaai keuze geschiec welker hoede Alleen de 1 mogen de Ad ken. De een reeds bij het heele Duitsche organisatie mo schifting voor het totaal der die in het beg zijn, worden st€ kozen, tot ten overblijft. Dit a een bijzondere Voor de beslis: de voorbereider leidingsburchten woonlijk een pei den zomer van lente van het loopt Ge De financieels den vader en al dan niet lid v bij deze selectie voor de opnam geestelijke en d den jongen. Oj bevoegden „ven< gen in een zooge keuringskamp. van de jongens in aanmerking v ting in het eig< Wie jongens he een keuringskan mogeen beeld bi het heel moeilijk pen nog verder en de oefeninc steeds meer verfi ven van moed nauwelijks iets salto's en de reu; stok woTden doe eenige moeite uii we sport-oefeninc om het moedige aanpakken van

Zeeuwsche Stroom | 1941 | | pagina 2