aqrarisch m NIEUWS De Ruitersport s De Ballade van het dagelijksche brood Anti-duitsche hetze, in postzegels! i Bereden Weer-afdeeling De Joden in Nederland Vaststelling Contributie voor 1942 EEN DOCUMENTAIRE. FILM i OVER HET WERELDJODENDOM Her- o.m. Elk dorp zijn rijvereeniging Instituut van groote waarde. De landelijke ruitersport, eerst meer een aardigheidje van enkele paarden- en sportliefhebbers ten plattelande, is uitgegroeid tot een doel-op-zichzelf," tot een instituut met groote waarde voor het bedrijf en de paardenfokkerij en tot een" beweging met ongekende cul- cultureele waarden. De landelijke ruitersport behoort on verbrekelijk bij het platteland en aan de plattelandsbevolking. Zij is de hoed ster van volksche waarden, die juist thans van zulk een onschatbare betee- kenis kunnen zijn. Het leidersbeginsel is den landelij- ken ruiter als het ware meegegeven, want zonder een krachtige éénhoofdige leiding is geen enkele rijvereeniging in staat ook maar iets te bereiken. Helaas is in 't verleden ook door de overheid maar al te weinig in gezien welk een rol de landëlijke ruiter sport eigenlijk in ons volksleven kan en behoorde te spelen. Men heeft de splitsing in confessioneele (R.K.) lande lijke ruitersport en „neutrale" gehand haafd endus erkend. Ook heeft men financieel steeds slecht geholpen. Hetzelfde kan gezegd worden van de landbouworganisaties, die zich over het algemeen nooit tot de groote lijn heb ben kunnen opwerken. Groot is ook het openlijk e'en lijdelijke verzet ge weest uit kringen van onze vroegere weermacht. Het was vooral de cava lerie, die in de jonge boeren op hun inlandsche kleppers een „concurrent" zag voor haar huzaren op hun Iersche paarden. Moeilijkheden van tijde- lijken aard. Ia, men heeft zeer veel moeilijkhe den te overwinnen gëhad, doch men heeft ze overwonnen. Thans is hot voor onze landelijke rui ters echter nog een zeer moeilijke tijd. Zij hebben twee paardenvorderingen achter den rug en de transportmoeilijk heden zijn vele, zoodat er van wed strijdrijden niet veel kan komen. Er wordt echter dapper volgehouden, ook onder minder gunstige omstandighe den, omdat de landelijke ruitersport nu eenmaal een onmisbaar onderdeel van het goed-geleide boerenbedrijf is ge worden. Niettegenstaande allerlei moeilijkhe den kan er doorgewerkt worden. De grondslagen voor verderen op- en uit bouw kunnen gelegd worden, door xr behulp van de bestaande boeren-orga- nisaties en van de burgelijke overheid in elk dorp een rijvereeniging te stich ten. Naast het paardrijden, kan onmid dellijk reeds de theoretische opleiding worden aangepakt en juist op dit ge bied is nog zooveel te doen. Is de prac- tische kennis, opgedaan in het bedrijf, belangrijk, daarnaast komt ter aanvul ling de theorie, de verklaring van het „hoe en waarom". We denken verder aan het men- enderricht, dat van minstens evenveel waarde is als de paardenkennis en de kunde van de paardenverzorging. Wil men beslist spoedig tot het rijden van de paarden „onder den man" over gaan, dan behoeft het ontbreken van een zadel nog geen onoverkomelijk be zwaar te zijn, want op den deken is, als in de dagen van onze grootvaders, toch ook nog te rijden! Daarom thans de handen aan den ploeg geslagen en U opgemaakt om elk dorp zijn rijvereeniging te geven. Dit zou het fraaiste geschenk zijn, dat de landelijke ruitersport ter gelegen heid van haar 3e lustrum gegeven kan worden. De Persdienst van de N.S.B. meldt Nu de Leider alle leden der N.S.B. van 18 tot 40 jaar, die in de P.O. ge mist kunnen worden, de dienstplicht in de W.A. heeft opgelegd, zullen ook velen, die het paardrijden hebben ge leerd, hetzij bij een landelijke rijver eeniging, hetzij in het legen of elders, zich voor de W.A. aanmelden. Hen wordt geraden zich bij hun aan melden voor de Bereden W.A. op te geven, opdat zij, na hun weer-opleiding (W.O.) te hebben genoten, overge plaatst kunnen worden naar de Bere den W.A. Naast deze aangifte bij hun vendel commandant wordt door het Hoofd van dienst X, Banleider Slob te Hoofd dorp bovendien ook nog gaarne een aanmeldingsbericht ingewacht. Laat de aanvulling van onze W.A. binnenkort even goed zijn als dat ge deelte, dat binnenkort de eer van ons Land envan de W.A. in het Oosten zal verdedigen. Kameraden van het thuisfront, dat is uw dure plichtI door Hans Graf von Monts Wat Goethe zegt over de Joden Dezer dagen werd op ruimen schaal een boekje over de joden in Nederland verspreid, dat door Hans Graf von Monts is samengesteld en door .ieder, juist in dezen tijd, nu de strijd tegen het joodsche bolsjewisme gevoerd wordt, met groote belangstelling gele zen zal worden. Vóór of tegen de joden is het uit gangspunt van den schrijver, die aan vangt met de uitspraken van Luther, Goethe en anderen. Bij deze uitspraken trof ons die van Napoleon in het bijzonder, waar deze zeide „De joden zijn gelijk aan de ver schrikking van rupsen en sprinkhanen, die aan de velden knagen". De geschiedenis van de joden in Ne derland, in enkele trekken weergege ven, bewijst,, dat de jood in onze Germaansche volksgemeenschap niet thuishoort. Met tal van foto's wordt aangetoond dat joden joden blijven, onverschillig of ze nu op een markt in Galicië staan of wel hun waar in Amsterdam aan den man willen brengen. De familiegeschiedenis van de Roth schilds wordt als voorbeeld gesteld voor geldjoden als Bernard Baruch, Morgenthau en dergelijke grootheden uit het paradijs van de democratie Amerika. Mannheimer, Barmat en Sta- visky, het zijn allemaal namen, die het Nederlandsche volk zich nog maar al te goed kan herinneren. Bedriegers, waarover veel te schrij ven zou zijn. Lieden, die zonder hart, een geheel volk laten verarmen en zich niet ontzien volken tegen elkaar op te zetten. In het boekje „De joden in Nederland" wordt van de wanda den van deze joodsche grootzwende laars een kleine bloemlezing gegeven. Tenslotte geeft schrijver een kort overzicht van de wijze, waarop de Zuld-Afrikaansche Boeren door het joodsch-Anglo-Saksisch kapitalisme ge voerd werden naar den afgrond. Het is natuurlijk niet doenlijk, om in een brochure van ruim zestig bladzij den de geschiedenis van de joden zoodanig te bespreken, dat de lezer daarover alles zou kunnen weten. De schrijver heeft alleen maar willen opwekken tot verdere zelfstandige studie en onderzoek naar de opge somde feiten, welke door hem genoemd zijn. Zij, die dit boekje lezen, zullen dan ook zeer zeker tot die zelfstandige studie^ en zulk een onderzoek komen, omdaf het feiten vermeldt, die voor menigeen een openbaring zullen zijn. r Door den Leider werd bepaald, dat ten spoedigste alle leden hun contributie voor het jaar 1942 zullen hebben te bepalen aan de hand der geldende contributieschaal, welke luidt: No. van de Geldend voor een schaal jaarinkomen van Contributie-heffing 1. t.m. f 1.200— f 0.50 per maand 2. f 1.201.— f 2.000— f 0.75 3. f 2.001— ,r f 3.000— f 1 4. f 3.001— f 4.000— f 1.25 5. f-4.001— ,-, f 5.000— f 1.50 6. f 5.001— f 6.000— f 1.75 7. f 6.001— f 7.500— f 7.50 p. kwartaal 8. f 7.501— f 9.000— f 10- 9. f 9.001— f 11.000. f 12.50 10. f 11.001— f 13.500. f20. 11. f13.501— f 16.000— f30. 12. f16.001— hooger f2.50 pro mille p. kwartaal Ieder rechtgeaard N.S.B.-er zal het zich .tot een plicht rekenen een contributie te betalen, welke in overeenstemming is met zijn/haar financieele draag kracht. Men bedenke, dat het niet nationaal-socialistisch is, indien een lid met een bescheiden inkomen in verhouding een hoogere contributie betaalt, dan een lid met een rijkere beurs. De districten zijn belast met de verdere uitvoering van dit besluit. Hoofd Afdeeling II (Financiën) 0<X)OOOOöOöOCÖÖÓÖOOO<X>Óö56COOööööO<XWO«OOOOOOOöOO<X>COOOOOOOOO<>OOC<XXX><X»ÖO<»ÖÖeöÖ!9fifl©O^C IX. Gij telt, die mijne verzen kocht, v.?at géld, als vuile vlekken. Ik gpf u wat mijn geest hier zocht t' ontraadselen en t' ontdekken. En geeft gij mij uw arbeid weer, 't juweel van uw twee handen, leg ik mijn groez'le munten neer als vluchtend' offerande. Verdwaasde wereld,^ie 't geluk, haar geest, haar heil en waarde, richt naar een klein verpletterd stuk der diepgezonken aarde. Die 't sleep en woog en hield het voor Gods hoogste goed en gave. God, die dit afgedwaald trezoor verdrukt had en begraven. Maar op de zweepslag van het goud hoe wil de mensch nog draven. Zijn vloed heeft banken opgestouwd voor heerschers en voor slaven. •Maar nu een tiorm hen overstort en rukken doet uitéénen, dat het versleept voor eeuwig word' als schelp' en kiezelsteenen. Derde zang. Dan mag nog 't deel dat daarop stoft 't bestippen en bemonk'len. Eens zal 't veracht zijn en verdoft, opdat de Arbeid fonk'le X. Met kruis en pij van duist're stof en uw verguld brevier, wat dwaalt gij door uw rozenhof en zoekt het licht niet hier, pastoorken, die Gods heerlijkheid in 't overaardsche zint. Zij ligt ten voeten uitgespreid in bloemen op den wind. Het koren schrijft Gods goeden naam met veder aan 't verschiet. En Eden spiegelt zich in 't raam van elke boerenvliet. Het lollig lam danst in het gras vol van Mariazoet. Ons Heerke wuift uit elk gewas Zijn kind'ren weest gegroet. Gij hebt hier eeuwen lang getracht met wierook en ge-zang, vergepfs 1 Nu komt een nieuw geslacht, zij jagen op de slang. De rozenkrans, die staag en trouw - hun vingeren doorglijdt, is daad bij daad van man en vrouw voor aller zaligheid. De wereld ligt in kwaad verdriet, p'astoorken schenk pardoen, haar lézen enkel baat hier niet wij gaan de liefdedoén. Wordt vervolgd Bx oooooQQOOC&ooooccxxx>ocmcooooocttOix>o(X)ocx)OO<>0OOQiX){x>ooooo<ttooooc&oooo£:&oiX)ooooooooooGoc Buiten verantwoordelijkheid der redactie Een klacht. Mijnheer I Ik las uw laatste Zeeuwsche Stroom. Het artikelWat bereikte het N.V.V. in 1 jaar. Arbeiders overtuigt U er van I Dat laat U nu in uw krant afdruk ken. Heeft U uzelf er van overtuigd, wat het heeft bereikt? Het gaat hier over de resultaten I Verbetering der positie der arbeiders in de werkverruiming, welke een be langrijke verhooging van inkomsten medebracht op 28 Juli. Weet U wat die verbetering geweest is, mijnheer? Een verlaging van min stens f3.in de week. Als U uzelf wilt overtuigen, gaat U dan eens naar de Ned. Heide Mü- (een fijne instel ling), vraagt daar eens aan de mannen die daar werken wat ze verdienen, blijft eens een uurtje staan kijken wat voor werk ze moeten verzetten om een loontje te halen van f 16.10, of ten hoog ste f 19.waar velen met een groot huisgezin van rond moeten komen, en dat in dezen tijd nu alles schreeuwend duur is. Voorwaar een pracht-prestatie van den heer Woudenberg en zijn hel pers/ Misschien dat de ambtenaren het beter hebben" gekregen, die krijgen toe slag hier en toeslag daar. En dat durft dan nog zooiets in de krant te zetten met een ellen-lang arti kel, om het volk wijs te maken hoe goed ze het nu toch wel hebben ge kregen. Het is vroeger zoo geweest, dat de werkman zichzelf af moest slooven voor een schamel stuk brood, maar het is er heusch nog niets op ver beterd, eerder er slechter op geworden. Dat heeft dan alles tegen-op het kapi taal Maar wat is die Heide Mij. an ders dan een instelling van het kapi taal Als de heer Woudenberg dan zoo'n flinke vent is, die veel voor de arbei ders doen wil, laat hij dan daar eens probeeren verbetering in te brengen, en zet U in uw courant niet meer van die leugens, maar overtuigt U eerst, wat er bereikt is. Een Vrouw. Het speet ons dat deze „vrouw" haar naam niet eerlijk en rond-uit durft neer schrijven. Zulk een houding is klein en onedel. Maar daar ik niet het achter- baksch verwijt op mij wil laden z.g.n. klachten niet te durven publiceeren, zal ik ditmaal een uitzondering maken op den regel, anonieme stukken te wei geren. Ik heb mij derhalve tot het Ned. Ver bond yan Vakvereenigingen gewend, met verzoek om antwoord. Welnu, hier is het(Bs.) Het antwoord. Met belangstelling nam ik kennis van den brief welke U mij te Goes ter hand stelde op Zaterdag 1.1. inzake de loonen in de werkverruiming. Hei kan zijn, dat deze vrouw gelijk heeft. Men verwart steeds twee zaken met elkaar, n.L wat is werkverruiming en de te betalen loonen. Uitsluitend werd bepaald, dat de loonen in, de werkverruiming niet mo gen gaan boven de loonen in het vrije bedrijf. Dit beteekent voor de dorpen de landarbeidersloonen van 32 cent en voor de steden het loon wat een onge schoolde grondwerker of fabrieksarbei der verdient. Ook deze laatste categorieën verdie nen m.i. te weinig, hoewel het daar niet over gaat Praktisch komt het dus hier op neer, dat op het platteland het uurloon in de werkverruiming is 30 cent en in de steden 30 cent plus 50 cent toeslag per "dag, totaal dus f 17.40 minimum loon. Hier komt dan nog bij eventueel ta rief, wat minimaal 10 procent moet be dragen. Voor de dorpen was het loon vroe ger 22-25 cent per uur, voor de steden 30-32 cent per uur. Hoewel, zooals reeds gezegd, ook het tegenwoordige loon te laag is, (pogin gen worden gedaan om Middelburg, Vlissingen, Souburg, Goes en Terneu- zen naar boven te krijgen), zal men toch steeds beneden het loon van de grondwerkers blijven, wat is 39 cent per uur. Echter moeten deze maatregelen in het geheel bekeken worden en niet in een onderdeel. Ik noem b.v. verbetering regen-, vorst- en licht-verlet, verbetering der sociale positie, waardoor zij thans een beteren rechtsgrond hebben gekregen, verbetering uitkeering ziekte,-enz. enz. Het gaat niet aan, om één onderdeel uit het geheel te nemen, zooals uw briefschrijfster doet. Nogmaals, ook thans zijn de loonen voor den tegenwoordigen tijd te laag. Toch kan van een belangrijke verbete ring worden gesproken, die de grond slagen gelegd heeft voor verdere ver beteringen. Kam. groetend, Ned. Verbond v. Vakvereenigingen, Provinciaal Vertegenwoordiger voor Zeeland: H. C. de Jonge Baas. Zie hier het bewijs. Er zijn Nederlanders die glashard volhouden, dat 'zij van een anti-Duit- sche stemming in Nederland vóór den lOen Mei 1940 nooit iets hebben ge hoord of bemerkt. En wanneer men hun 'zegt, dat Nederland niet neutraal was, maar een uitgesproken anti-Duit- sche politiek voerde, dan is men in de oogen dezer landgenooten een harte- looze landverrader Laten -wij het gunstigste geval aan nemen, en zeggen, dat zij niet beter weten; dat zij in het verleden blijk baar als slaapwandelaars door het leven zijn gegaan en zich hoogstens alleen maar met sla-plantjes en de loterijlijst hebben bemoeid. Daarom is het niet minder noodig, hun steeds weer opnieuw met onweerlegbare voor beelden en bewijzen aan te toonen, dat zij abuis zijn en dat in Nederland vóór 10 Mei inderdaad van een kunst matig gekweekte anti-Duitsche stem ming met dienovereenkomstig spelde- prikkengewurm tegen de Duitsche re geering sprake was. Zoo herinnerei i ons nog het ge val dr. Kortenhorsi, uie deel uitmaakte van eèn delegatie, die in Berlijn voor Nederland handelsbesprekingen zou voeren. Drie dagen voordat dit heer schap naar Berlijn vertrok, hield hij in de Tweede Kamer een scheldkanon nade tegen ,',Hitler-Duitschland", waar de scherven afvlogen. Zoo erg, dat ter wijl de Nederlandsche Regeêring nog zat te meesmuilen over dezen „meester lijken aanval" van een geheid Staate- partijer op het ook door haar zoo ge hate nationaal-socialisten regime, er uit Berlijn reeds een telefoontje kwam, dat men daar wel goed, maar niet gek was, en -uit dien hoofde dr. Kortenhorst in de Rijkshoofdstad maar liever niet wilde zien. De Jood regeerde hier. Aan een ander voorbeeld werden wij nog weer eens herinnerd, toen vrij dezer dagen in oude paperassen aan h§l snuffelen waren en zoowftar nog -een paar oude postzegels van 12Vi cent vonden. De Davidster-zegel, met zwaard en vredesduifJuda beslist over oorlog of vredeDe postzegels van gelijke waarde met beeltenis van de Koningin er op, werden in die da gen doelbewust achter gehouden. Die kreeg men alleen als men er om vroeg, of beter als men ze eischte, omdat men aan het anti-Duitsche gewurm niet mee wenschte te doenWant dat deze postzegel een waarde had van 12 V2 cent, en niet van 5 of 10 of 20 cent was maar geen stom toevalOp iederen brief naar Duitschland moest 12 Vi cent, zoodat dit nationaal-socia listen daar, die de joden niet als volks- genooten wenschten te beschouwen, bij post uit Nederland steeds zouden zien dat „vrije" Nederlanders daarvan niets moesten hebben, maar integendeel alle eer en macht toekenden waarop het maar aanspraak beliefde te maken. Inderdaadde Joden hebben beslist over oorlog en vrede. Zij hebben den oorlog gekozenen daarmede hun eigen vernietiging. Daarvoor zorgen diezelfde Duitschers, die zij en hun handlangers vroeger reeds met post zegels probeerden te -treiteren. Vo .Va. sa NAAR EEN IDEE VAN Dr. E. TAUBERT. SAMENSTELLING: FRITZ HIPP.LER. MUZIEK: FRANZ R. FRIED.. Een DFG Film van ELKE NEDERLAN- li* DER MOET DEZE 0DE0N m FILM GEZIEN HEBBEN. •f WANNEER HIJ IN UW :?f WOONPLAATS KOMT, LAAT DE KANS DAN NIET VOORBIJGAAN. GAAT ER MET UW KENNISSEN NAAR TOE. :v. v 1»j v...

Zeeuwsche Stroom | 1941 | | pagina 3