Wat bereikte het N.V.V. in 1 jaar? UITGAVE VAN DE NATIONAALSOCIALISTISCHE BEWEGING. DISTRICT 2TZEELAND VETKAARTEN Wij gelooven U niet meer! in zag lc Jaargang, No* 13 Arbeiders overtuigt U er van. De gemeenteraden ter ziele. Donderdag 4 Herfstmaand 1941 mm ?r van puw der Europee- op te aan te nocratie vooral om het hun eeni- ftschland Een kolo- |ars door -Neuren- [den om- aan ling van |weg dan en een Kerens- korte en. Isi-.geling tusschen I als zeker pet bolsje- kou doel- 12-10-35. ons ge- r op of er mdergang van opgang de oude [per heeft volk. 5-6-36. geworden, (tal, Stalin ven. Daar lie fabriek Ms aan te Gezin en gebracht men hier Maar de en nacht, 15—5—'36. dolland werd fiten der kerk Is pro-Dultsch de gemeente hoe mooier, der kerk dan Joolt geweten, sacramenten haar taak? werk, dat spe- n ligt Dit heeft st ingezien en stische lisatie der andere Af- paar streven ge- gezinszorg, In de vrouw in peilijkheden, dit I met de andere pm het oud-ver maar dan ge- distischen geest pk zal er in de door de vrouw t. Hiervoor moe- pk vormen van nd en geschoold leiding te Vrouwen van gebied. van de N.S.B. waar zij hoort, bedoeling, dat Jweging er onder van de N.S.V.O. [rormend één der Volk zullen dra st: sndschapsbanden Jn in den strijd. verlangen, zijn bereid. K 945 Verschijnt tweemaal per maand van huis tot huis door geheel Zeeland REDACTIE POSTBUS 58, MIDDELBURG Abonnement buiten Zeeland HoofdopstellerMertipn Beversluis, Veere fl.50 per jaar. In de branding. Het is nu een goed jaar geleden, dat bij besluit van den heer Rijkscommis saris Seys Inquart, het N.V.V. gesteld werd onder Commissariaat van den heer Woudenberg, onzen kameraad. Ook in het verleden heeft het N.V.V. voor de arbeiders in het algemeen veel- en goed werk verricht, niemand zal dit betwisten. Toch was het reeds meer als een jaar merkbaar, dat men was vastgeloopen. Het politieke spel der laatste jaren, waaraan ook het N.V.V. zich niet wou onttrekken, had zulke af metingen agngenomen, dat steeds meer gezocht moest worden naar een compromis, met andere vereenigingen en politieke partijen, waardoor niet meer als een minimum van eischen kon worden ingewilligd. Waar deze en andere daar gelijk mee gaande zaken er zoo voorstonden, waarbij o.a. ook nog kwam, dat de geheele vakbewe ging antl-Duitsch was, waar welbewust in woord en geschrift op aan gestuurd was, kon niet verwacht worden, dat de bezettende autoriteiten de vakbeweging Bn met namen het N.V.V., met dezelfde middelen zou laten voortwerken. Vooral in het begin is hier veel over te doen geweest, al hebben buiten staanders en ook gewone leden niet veel gemerkt van de „reorganisatie" die zich heeft voltrokken. Niettemin is dit een reorganisatie geweest, die het N.V.V. op een geheel andere basis heeft geplaatst, wat voornamelijk wel hierin tot uiting komt, dat iedere func tionaris verantwoordelijk is voor het werk wat hem is opgedragen, terwijl ook het apparaat veel minder „log" is, dus veel sneller kan werken. Bij de aanvaarding van het Commis sariaat van den heer Woudenberg, lagen zeer vele zeer actueele proble men te wachten, problemen, die de voorgaande tijd niet wist op te lossen of in zeer onvoldoende mate. Zonder de pretentie te hebben volledig te zijn, volgt hier een opsomming van resulta ten, welke in één Jaar tijd werden be reikt en welke hoofdzakelijk door het N.V.V. alleen, of waar zij het leeuwen aandeel in had, tot stand zijn gekomen. De resultaten. 1. Ontslag-verordening 2. Verbod loonsverlaging; S. Huurbeschermingsbesluit 4. Loonbelasting 5. Verhooging van vele loonen door middel van C.A.O., (Collectieve Arbeids Overeenkomst) na ophef fing van den loonstandaard (er mocht n.L tijdelijk geen loon ver laagd of verhoogd worden); 6. Verbetering in de werkverruiming en opheffing in plaatsing en wachtweken 7. Het instellen over het geheele land van Bureaux voor Rechtsbe scherming 8. Verbetering der positie der arbef j, ders in de werkverruiming, welke een belangrijke verhooging van Inkomsten medebracht op 28 Juli 8. Bevordering oprichting Centrale Keukens werkverruiming; 10. De pas aangekondigde verbete ring in het ziekenfondswezen, wat vooral de minst draagkrachtigen ten goede komt 21. Verbetering in'de uiikeering der Ouderdoms- en Invaliditeitsrente 12. Cultureels- en Sociale zorg voor die arbeiders, d(p in eigen land geen werk konden krijgen en naar het buitenland gingen wer ken. Zoo zou men gerust zonder overdrij ving nog eenigen tijd door kunnen gaan. Het is toch wel opmerkelijk eb opzienbarend, wat In één Jaar tijds ten bate der arbeiders werd bereikt en dan nog wel in oorlogstijd. Wat een verschiet geeft dit, wanneer we weer in normale omstandigheden komen. Nimmer, in geen één periode, Icon zooveel bereikt worden voor arbei- dend Nederland, terwijl momenteel weer andere plannen ten kantore wor den uitgewerkt om nog verdere sociale maatregelen doorgevoerd te krijgen. i Naast deze korte, onvolledige opsom ming van Sociaal Economische zaken, werden ook op ander terrein veel ge presteerd. Succes op ander terrein. Wij denken hier aan „Vreugde en Arbeid", die, hoewel nog maar in een,, beginstadium staande, reeds duizenden wist te trekken met haar werk op ieder terrein, niet alleen met toqneel en ca baret, maar ook met andere kunst, sport en ontwikkeling, concerten, enz. Een'andere af deeling die der Volks gezondheid, schiep de mogelijkheid dat die arbeidersvrouwen, die zwak warén, of door omstandigheden wat uit hun evenwicht, rust konden genieten, evenals honderden kinderen, in daar voor beschikbaar gestelde huizen in Duitschland. (Men leze hierover in dit blad. - Red.). Plaats voor ieder die werken wil. Zoo zou men van iedere afdeeling van het N.V.V. en zijn Bonden, kunnen getuigen van een werkkracht op soci aal en economisch gebied, die niet doet denken, dat wij in oorlogstijd leven. Van de vele sociale maatrege len profiteerde de geheele Nederland- sche Bevolking en de sociaal minst draagkrachtigen wel het allermeeste, wat, gezien de positie van het N.V.V., ook juist is. Reeds te lang is deze categorie der bevolking altijd maar in de hoek ge trapt. Het is een van de grootste ver diensten, dat juist de tegenwoordige tijd hieraan een einde maakt. Dit moet toch vooral de arbeiders en daarmede gelijk gestelden wel wat zeggen. Juist nu is geboden: één krachtige vakbeweging te hebben, Juist nu, nu alle krachten zich samenspannen om een betere Socialistische maatschappij, waarin plaats voor ledereen is, niet al leen om té*1 Vormen, maar ook voor ar beidsvreugde en gezonde ontspanning gewerkt wordt, opdat ook wij in de toekomst krijgen een bewuste Neder- landsche bevolking, sociaal op hoog peil, gedisciplineerd, maar bovenal So cialistisch. Als dit de verdienste is van den heer Woudenberg en zijn medewerkers, dan is het afgeloopen jaar voor wat het N.V.V. betreft, een goed jaar geweest. D. J. B. Een verbetering. Er zijn in de laatste weken in de ge meentelijke raadszalen zware proble men te verwerken geweest. Een insti tuut, dat reeds sedert menschenheuge- nis ^tls een parel aan de kroon van de gemeentelijke samenleving schitterde, is met 1 September 1941 zoo maar in eens verdwenen. Ja, we beleven rare tijden I Och, 't was toch zoo genoegelijk öm met een aantal personen, meestal voor aanstaanden uit de gemeente, rondom de groene tafel te zitten, om de belan gen der gemeente te behartigen. Daar waren er, die in den dienst vergrijsd waren en konden bogen op enkele tien tallen jaren van trouwen dienst. An deren was weer geen lang leven be schoren. Ze „kwamen plotseling als nieuwe sterren aan 't raads-firmament, omdat men er wel wat in zag, om even plotseling weer te verdwijnen, als ze toch niet aan de verwachtingen beant woord hadden. Ja, het raadslidmaat schap was niet altijd een dankbare taak, vooral niet in de laatste jaren na de invoering van de evenredige ver tegenwoordiging. Dan was het vroeger heel anders. Maar toen kwam je ook niet zoo maar in den Raad. Dat was meestal gereser veerd voor bepaalde groepen uit de gemeente, op het platteland waren het meestal de rijke boeren, die het alleen recht bezaten om de gemeentelijke be langen te dienen. Hadden die Heden dan geheel alleen de wijsheid in pacht? Wel neen, velen konden niet veel meer dan hun naam schrijven. Maar dat was niet zoo erg. Zij hadden de duiten, speelden de eerste viool in vele zaken en hadden zoodoende de meeste rechten. De heerlijke oude tijd. Dat was nog eens een heerlijke tijd. Toen had een raadslid tenminste nog eens wat te zeggen. Je kon toen zoo heerlijk babbelen over de tractementen. van den burgemeester, secretaris, veld wachter of onderwijzer I En als die veldwachter het eens vermocht te pro- beeren een raadslid een bonnetje te geven, tien tegen één of hij kreeg zijn salaris-verhooglng niet. Later hebben anderen zich met die salarissen bemoeid. Toen was er geen aardigheid meer aan. Je kon er tegen ingaan, maar Gedeputeerde Staten be slisten toch. De evenredige vertegenwoordiging bradht een andere geest in de raads zalen. Toen kwamen er kerels uit het volk de idylle storen, 't Was in elk geval een goede verbetering, omdat er nu eens klanken werden gehoord, die voorheen in de deftige omgeving niet werden vernomen. Er werd gepleit voor het werkende volk, voor den ambte naar. Maar het ontaardde in een poli- tieken strijd, die het aanvankelijk mool-aandoende aspect totaal vertroe belde. Personen, van wie men het allerminst had vermoed, bleken plotseling veel animo te hebben voor een bepaalde ■politieke partij, om toch ook eens een kansje te wagen. Bleek echter In de practijk, dat hun daden niet in over eenstemming waren met het „pro gramma", iets, waaraan verschillen den zich niet wilden binden, dam was het einde zeer spoedig nabij. Geen nood men stichtte een eigen groep, met een geleerd woord „dissidender" genoemd, ende zaak werd op denzelfden voet voortgezet. Beschouwing en resultaat. De algemeene beschouwingen bij de begrooting konden zoo'n prachtig beeld van politieke welsprekendheid bieden. „Er werden dan dingen bijge haald, die met de heele begrooting niets uitstaande hadden. Men maakte er een pracht-gelegenheid van, om eens een en- ander te vertellen over „het beleid van B. en W.", dat meestal dan pas goed was, wanneer de partij van den bewusten spreker .er behoor lijk in vertegenwoordigd was. Een raadsvergadering1 kon ook wel eens een attractie voor het kranten lezend publiek zijn. Bepaalde gemeen teraden blonken uit in 't orgcmiseeren van incidentjes, mebstal een gevolg van animositeit tusschen de leden onderling, of tot den voorzitter. Een gewipte wethouder kon 4 jaar lang een tamelijke dwarsdrijver zijn; was hij weer in het gestoelte der wet terug- geduikeld, dan Had je er geen kind aan. Bij-benoemingen in gemeente-betrek kingen kon het wel eens kraken. Dan kwamen er allerlei zaken aan té pas, die er weinig mee te maken hadden. Verre familieleden, of een samenstel ling van den raad met een rechtsche of linksche meerderheid, konden voor 'den candidaat nog al eens beroerde gevolgen hebben. Dan kwam m^n ook gemeenteraden 'tegen, die zoodanig voor de orde en rust in hun gemeente meenden te moeten waken, dat men zich uitputte in het verzinnen van allerlei verbods bepalingen. Er waren gemeenten, waar men op Zondag alle café'» en onschuldige theeschenkerijen angst vallig dichtsloot. Vanwege de orde en rust? Wel neen, om eigen bekrompen ideeën door te voeren I Van dictatuur gesproken I In hoeveel colleges werden alleen in de rondvraag gewichtige dingen be sproken? Een put in een weg, een slootplank zonder leuning e. d. waren pracht-objecten van de opmerkzaam heid der vroede vaderen. En was een maal het einde der vergadering geko men, dan bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen onder het genot van een sigaar, een kop koffie of wat an ders, en dan eerst kwamen de tongen lös, omdat men het dan over de da- gelijksche dingen hébben kon. Volksvertegenwoordiging en geen partij-vertegen woordiging. Werden er dan geen degelijke za ken besproken? Natuurlijk. Verschil lende besluiten getuigden van wijs beleid en inzicht in de problemen van den tijd en in de mogelijliheden, die geboden werden om een gemeente vooruit te brengen. Was het dan noodig om aan dit alles een einde te maken? Dr. Rabl van het Rijkscommissariaat heeft het duidelijk gezegd, wanneer hij verklaart, dat de vertegenwoordi gers in de diverse lichamen niet meer hun functie van volksvertegenwoordi ger konden uitoefenen, doch meer en meer partijvertegenwoordigers waren geworden. En nu schudden velen hun wijze hoofden, omdat in het vervolg alleen de burgemeester over het wel en wee der gemeente zal hebben te beslissen. Hij wordt dan wel bijgestaan door z.g. raadslieden, maar „die hebben ook niet veel in de pap te brokken". De tijd zal leeren, dat de nieuwe toestand slechts een verbetering zal zijn. Verschillende zaken van B. en W. of Raad, die vroeger zeer langen tijd op een beslissing moesten wachten, kunnen in den kortst mogelijken tijd worden afgewerkt. Tal van burgemeesters zullen de nieuwe verordening toejuichen. Na tuurlijk in stilte, want, zeggen ze het hardop, dan worden ze, om met Leune te spreken, er van verdacht, dat ze ook al „van die lilleke N.S.B.-ers" ge worden zijn. B. R. Een onbillijke en tare eisch Dezer dagen zijn inlichtings-formu- lieren uitgereikt, ter verkrijging van vetkaarten. Het is bekend, dat vele arbeiders en ook intellectueelen zeer ontevreden zijn over de toelichting, die daarin voorkomt. Zij luidt als volgt: „Het jaar-inkomen, als bedoeld in vraag 2 wordt verkregen door het bruto loon hetwelk wordt genoten op 1 Augustus 1941 om te rekenen tot eerjaarloon, door vermenigvuldi ging van weekloonen met '52 en van maandloonen met 12. Hieraan toe voegen de inkbmsten over 1940 uit andere bronnen, welke bestaan op L Augustus 1941." Vergissen wij ons niet, dan is dit weer zoo'n echte ambte-naarlijke be paling, die behalve laehwekkend, ook hoogst onbillijk is. Immers, een arbei der, of wié dan ook, die in Augustus toevallig meer werk heeft, dan in an dere maanden (en hoevelen zijn er dat niet?) worden ingesclireven voor een loon dat vérre en verre boven het jaar inkomen gaat. Een artist, die in Augustus een schil derij verkoopt, eqn. landarbeider in den oogst, een man die een karweitje juist in dlè maand opknapt, een koopman die juist in Augustus een goede zaak doet, die de"rest van het jaar vergoedt, wordt nota bene twaalfvoudig belast met eqn .dergelijke toevallige ver-^ dienste. Dit is een schreiende onrechtvaardig heid, waartegen wij met kracht pro testeeren. Vélen hebben derhalve niet gereageerd, daar zij toch niet in aan merking kwamen. Zij verlangen intrek ken van deze toelichting en een bepa ling die rekening houdt met aller be lang. En wij weten dat ons volk dit verlangen volkomen en in zijn geheel onderschrijft. De religieuze zending van het Bolsjewisme. Op 22 Juni 1941, een datum, dien wij nimmer zullen vergeten, maakte de Duitsche Weermacht op bevel van Adolf Hitler zich op, Europa en da wereld te bevrijden van de, pest van het bolsjewisme. Men mocht terecht benieuwd zijn naar de houding, welke de twee groote confessies hier te lande, te weten de kerk van Rome en het Protestantisme met zijn 1001 sectarische filialen, die allen tezamen elkander uit puren christelijken geloofsnijd het licht in de oögen niet gunnen, tegenover deze ge weldige gebeurtenis zouden aannemen. Wie terugdacht aan den winter van 1939'40, toen de kerken en hun voor gangers als geestelijke dronkaards door Finlands ellende zwijmelden en dit in vereeniging met die andere ver geestelijkte democraten, die zich overi gens nog zeer kort geleden het vuui uit de sloffen hadden geloopen voor Rood-Spanje, mocht op grond daarvan wel eenige illusies koesteren, dat ook nü, nü het dan toch ging om de be schaving van Europa, waarop deze heele kliek patent heeft, en bovendien om het bestaan van het dierbare landje dat zij kort geleden nog zoo vurig en innig aan hun bijbelsche boezems hadden gekoesterd, zij van minstens even groote geestdrift en vreugde blijk zouden geven. In mijn verbeelding hoorde ik reeds „Te Deum's" opdragen, vreugdeklokken luiden, zag ik de pre dikers van liefde hun kansels bestijgen en opwekken tot aansluiting aan den heiligsten kruistocht, die Europa sinds eeuwen en eeuwen beleefde. „Daarom strijdt Finland voor uw land ook, ja, voor de heele bescha ving", zoo verklaarde destijds een lid van het zgn. Hoover-comité, en heel „Christelijk" Nederland, al of niet ge- tonsureerd, met zijn aanhang van al of niet besnedenen, vrat de boterletters, waarmede de „onafhankelijke" pers deze uitspraken bracht, als uit den hemel gevallen manna Jammerlijk. Maar toen ik op 22 Juni 1941, 's ochtends, mijn buurman, den Chris- telijk-Gereformeerden, althans gerefor meerden politieman, toen hij zich aan schikte ter bodehuis te gaan, tegen zijn vrouw hoorde zeggen, ja juichen „Heil Moskou I" toen werd het mij bang te moede. "V En inderdaad, wanneer iets de hui chelachtigheid van de kerken in het juiste licht vermag te stellen, dan i» het wel hun jammerlijke houding, op het oogenblik dat Finland aan de zijde van Duitschland zijn goed en bloed op het altaar der beschaving offert, waarop twee jaar geleden, toen men meende, dat, het eigenlijk tegeii Duitschland ging, de heeren zoo vol gaarne hun krokodillentranen pleng den. Hier heeft „Christelijk" Nederland zich wel heel leelijk in de kaart laten kijkenin de oogen van ieder fatsoen lijk mensch heeft het zlchzelve een slag toegebracht, waarvan het niet gemak kelijk weer zal opstaan. Men heeft ztch openlijk solidair verklaard met hef bolsjewisme, al verzekert men uit den treure en tot vervelens, ja walgens toe, dat men van het Communisme niets moet hebben. Wij gelooven U niet meer. Uw zal vende praatjes, uw geurige gebaren, mogen anderen bedriegen, ons nief meer. Overgenomen uit „Storm" van 22 Augustus 1941.

Zeeuwsche Stroom | 1941 | | pagina 1