vns:i X en G roe Noe zeie ze Brief uit Rusland ONS BOEKENSTALLETJE Zeeuwsche Babbelaar IHdo-tiz Wat de Leider reeds jaren te voren zag rtfl s N.S.V.O. Samenspraak tusschen Leune Seute en Pier de Wieze. Laune: Ptori Laune: Pteri Leune: Piert Leune: ft* Li Leune Piert Leunet Pier: Leune: Piert Leune: Piert Leune' Pier: Leune Pier Leune: Pier: Noe zeie ze toch, buurman, dat de Duischers vastzitte in Rusland. D'r moete d'r al mil- Joene omgekomme zien. Zo, Leune, ei jie weer wat g'oore. Van wien weet je dat noe weer? Jaevan wien?dat kan 'k zo ineens nie zeie. Ze zegge 't algemeen. Ze zeie.wien bin die ze. Je moet is een naeme noeme, is redelikke praat slaenie altied zeen zeBe- dienk je 't soms zelf? Joe likkike ventl Ik verzinne niks, kai je begriepeen dan zukke diengen. Vind je 't dan zo erg, die dien gen? Je schaem je gloof ik. Glad nie, maer ik verzinne niks. 't Moe wezelik waer zien en de Engelsche- zitte in ulder rik bie de Turken. Je bin toch een uul oor, Leu ne. As je op de kaarte kiekt, dan zie je dat de Engelsche nog glad nie in Turkije bin en dan moete ze mieters opschiete om de Duischers in de rik te kommen. Je wauwel maer achteran wat den eesten den besten je wies wil maeke. Van kaarten eb ik gin ver stand, ik ebbe al moeite ge noegt mee die bonnen en die kaarten mee vienger-afdruk- ken't is glad vreed. 't Is Jammer dat jie nie is op de kaarte kiekt en je eige ver stand is laet werkedan zou je zie dat de Engelsche en die andere schreeuwers van over d' Oceaan niks meer kunne klaer bakke bie ons. Dus jie dienkt toch nog dat Duischland wint, buurman? - Maer oe is dat noe meugelik "t Is toch glad goddeloos om een oorlog te beginnen. Ze bin nie begonne, mensch. Die brave Engelsche woue eêl dat Duische volk uut-oengere en van den aerdboóm verdelge en as ik van plan was dat mee joe te doen, wat dee jie dan? Je zou de kanse nie kriege wat dienk jeik vocht m'n eige liever dood. Goed gesprake, Leuntje. Dat ebbe de Duischers ook gezeid. En ebbe ze dan gliek of nie, dat ze noe alle kanten uur d'r flienk optimmere? Ruumte en schoonmaek in Europa en dan beginne we opnieuw de boel is flienk op pooten te zetten. Dat is al mooie praat, maer ik moet 't eêst zie. Je ziet et at. De belastienge is beter verdeeld, de menschen meuge nie zo maer uut ulder werk gezet oore, je mag me- kaare nie meer afzette en de stadsche lui meuge 't land nie meer van de boeren inpikke en nog al zo 't een en 't aare. Noe pas die Volksdienst, dat Is ook een goed ies. £en goed iesman, je bin nie wiesder. Noe komme strek allerande snaken zo maer in je uus kieke naer je boeltje. Niks anders as om over eeni- gen tied weer wat in te pak ken, net as mee dat koper, je moet tegenwoordig eele dae- gen mee je beste spullen weg- gestoke zitte't is gin doen meer. Bedaer toch, Leune. Maer uust isas dat waer is, dan loop je kopere ketel ge- vaer Dat zou jie wel willemaer niks. Ik ebbe d'r een ouwe jas overeen g'ange en in de pruu- meboom as wouterwat dienk je, ik bin nie gek. Kaerel, Leune, ik ebbe mee je te doen. Je bin zelf een wou ter. Dienk je noe toch wezelik, dat al die flauwe kul die 't volk vertelt, waer is? Jae maerze zegge 't toch liege ze dan al? Liegejae deels en den an deren 'elt die rammel maer wat. Die weet van niks en die wille toch ook een duit in 't zakje doe. 't Bin net kleine guusze kwaeke mee z'n allen deur mekaare en ielk wil 't beste wete. LeuneWou jie soms zeie, dat jie 't weet? Pier: Noe moe jie nie zo netig oore. As ik ieversten over praate, dan wil ik d'r eest is wat van wete. Dan gae ik 's aevens en 's Zondags is wat leezenie alleenig diengen waer je 't al mee eens bin, maer ook is wat of een ander te zeien eit en wil. Maar zo as jie, maer stomweg achteran roenke wat of Jan, Piet of Klais zeit, die d'r ook niks van wetenee, dat is mien eere te nae. LeuneEel de buurte weet dan ook, dat jie bie die N.S.B. bin. Pier: Dat is gin waer. Ik bin ner- genst bie ongeslote. Maer om dat ik van 't een en ander op d' oogte wil weze, beginne julder te schelden en op een, oop te vliegen, in plekke van je verstand te gebruuken. LeuneHm't zou wat 1 D'r is ge; noegt voorlichtienge van den dominie en den bovenmeester, dat ons soort menschen nie in boeken moete snuffele, niks as nieuwermoosigheidIk gaen weg, wan ik vertrouwe joe nie. Pier: Alia dan't goeie Leune en tot kommende weeke. J. B.-V. Kameraad Pieter Schieman, vroeger te Axel, thans in dienst als soldaat bij de Waffen S.S. Standarte -Westland, schrijft ons Alles wat wij in Axel van Polen hoorden vertellen is te weinig en te mooi geweest. Polen is het achterlijkste land ter wereld. Hier kan men de Joden leeren kennen, zooals ze zijn. De Hollandsche Joden zijn er nog engelen bij. Een dorp is van veraf gelijk aan een negerkraal uit Afrika. Ieder bouwt hier zijn eigen huis. Het is een smerig krot, waar vee en menschen samen wonen en waar de mesthoop vlak bij de voor deur ligt. Alles loopt barrevoets en in lompen gehuld. De bevolking, meest Joden, die in Ghetto's wonen, slentert maar wat rond door de smerige dorpen en steden, waar het overal stinkt. Tach tig procent der vrouwen is geslachts- krank. Overal treft men Jodinnen aan met geverfde, ongewasschen gezich ten. Vertrouwen kan men hier geen mensch. Dit volk nu wilde naar Berlijn oprukken om den Duitschers cultuur te brengen. Op dit oogenblik bevind ik mij in vijandelijk land. Ik zit achter in een 12 cylinder Alaybach Zeppelin, op dit oogenblik in gebruik bij onzen kapitein. Ik ben namelijk zijn verzorger en chauf feur, dus heer en meester over den wagen. Meestal slapen wij samen in de auto en eten we samen van één brood en uit hetzelfde pannetje. De officieren werken zoo goed als wij, dag en nacht, en gunnen zich geen rust. Wij zijn hier bij den technischen dienst en met de modernste machines uitge rust. Alles wat kapot is, wordt bij ons gerepareerd. Toen ik Rusland binnenreed en de eerste Duitsche graven zag, kwam mij een brok in de keel. Denzelfden dag nog zag ik lijken van Russen, sommige met de borst weggeschoten, andere met één arm of beide beenen af. Door de radio en uit de kranten zult U wel al gehoord hebben van de stad Lemberg, waar gedurende de laatste weken duizenden burgers door de Gepeoe zijn doodgemarteld. Zoo za gen wij in een gebouw 400 geheel opengesneden lijken van zwangere vrouwen of van levend genagelde kinderen. Gedurende de laatste maan den zijn hier zoo'n 14000 menschen vermoord, allen Oekraïners, die vroe ger lbij Duitschland behoorden. Dat is het communisme. Dat men hier zeer voorzichtig moet zijn, spreekt vanzelf. Vooral meet men oppassen voor burgers en groepen van hun legers, afgesneden. Russische sol daten, die in de bosschen zich schuil houden. Meestal komen ze 's nachts te voorschijn en plunderen dan de dorpen. Ik heb maar één wensch, n.l. dat ieder Polen en Rusland kon leeren kennen en zien. Dan zou men weten, wat Joden zijn en wat het communisme is. Vooral de Protestanten en Katho lieken in Nederland zouden dan het Nationaal-Socialisme beter kunnen be grijpen. Nog even wil ik U melden, dat wij hier alles in overvloed hebben en het tot heden goed maken. Tot zoover de brief van kameraad Schieman. Het origineel van dezen brief is te zien ten huize zijner ouders, Julianastraat 66 te AxeL ,,'k Heb U lief, Rotterdam 1" „Een nieuw boek over Rot terdam Idoor D. Hans. - Uitgave A. W. Sijthoff. In ruim 20 hoofdstukken vertelt de schrijver D. Hans over het Rotterdam uit zijn jeugd. Wie houdt er tegenwoordig niet van Rotterdam Iéder Nederlander doet datl De schrijver van dit boek heeft altijd van Rotterdam gehouden, „nooit zoo veel als tegenwoordig," schrijft hij. En, uitgaande van het Rotterdamsche Ste delied: ,,'k Heb U lief, Rotterdam!", waarvan hij ook het ontstaan beschrijft, legt hij in een reeks van schetsen heel wat typisch en karakteristieks uit het Rotterdam van vroeger neer. Tallooze ouderen zullen hierin hun eigen jeugd zien herleven en er met vreugde en weemoed kennis van nemen; tallooze jongeren zullen gaarne hooren van veel, waaraan de oudere generatie ge hecht was. Met dit warm-geschreven, sympa thieke boek zal D. Hans velen in het hart treffen Dank zij de medewerking van de Rotterdamsche amateur-fotografen ver- eeniging „Rotterdam" en anderen, zijn er tal van uitnemende foto's opgeno men. In den tekst geïllustreerd met tee- keningen van Octave de Coninck, is dit boek een blijvende herinnering aan „De Stad aan de Maas". „Fagade", door Dieuke Bois- sevain. - Uitgave A. W. Sijt hoff. Naar het uiterlijk te oordeelen, is Tjerk Vlas, de hoofdpersoon van dezen roman, in alle regionen van het leven „geslaagd". Bij den-aanvang van het verhaal leeren wij hem kennen als iemand, die al zijn illusies heeft weten te verwezenlijkenuit het armoedig milieu van zijn kinderjaren heeft hij zich op eigen krachten omhoog gewor steld tot zijn tegenwoordige positie als directeur van een groot reclame-advies kantoor; een gevestigd, onafhankelijk man, sinds kort gejouwd met een jonge vrouw uit een deftige patriciërsfamilie, die hem bewonaert en liefheeft. Onaf hankelijk - maar onad.' tastbaar? Ge trouwd - maar gelukkig? Het schijnt zoo, en tochTjerk Vlas is gearri veerd, daar, waar hij altijd heeft wil len komen, maar hem ontbreekt ieis steeds blijft hij aarzelen op den drem pel tusschen 't heden en „het verleden, wadrvan hij zich niet kan losmaken. De typische zelfverzekerdheid van den selfmade man maskeert een innerlijke onzekerheid., dis toeneemt, naarmate hij die te angstvalliger verbergt, als een kwetsbare plek. Zoo groeit langzamer hand tusschen hem en Fée, zijn vrouw zonder oneenigheid, zonder ooit één woord, één daad die naar een wanver houding zweemt de verwijdering, die ieder voor zich wel gewaar wordt, maar waar zij machteloos tegenover staan, omdat geen van beiden het waagt, naar de eigenlijke oorzaak te tasten. Tot de onvermijdelijke loop der dingen hen leidt naar de onverwachte ontknooping, en het verrassende leven zelf den muur der verstarde verhouding doorbreekt UitgaveKemink 6 Zoon, Utrecht. ,Groote Pier", door Dirk L. Broeder. Onder den klaren hemel ligt, ruim en wijd, het mooie Friesche land. De weiden de bosschen en de meren hebben allen iets van het stugge ka rakter van het Friesche volk. Maar wie het land en zijn bevolking beter leert kennen, zal achter dit stugge volkska rakter een warm kloppend hart vinden. Warm kloppend voor den mede- menschen voor het mooie land. Het land van Heit en Mem van vader en moeder. Trots is de Fries op zijn land, trots op zijn voorouders. Het is niet te ver wonderen, dat bij dit volk de geschie denis van „Groote Pier" levend is ge bleven. Van zijn heldendaden werd en wordt nog gesproken.. Het is een veel bewogen geschiede nis van dezen reusachtigen boer uit Kimswerd. Nadat zijn hoeve door vijandige benden verwoest is, wordt hij leider van de „Arumer Zwarte hoop". Een troep vastberaden mannen die, evenals Groote Pier, van alles beroofd, wraak willen nemen op de huurlingen vcm de Bourgondiërs, die het Friesche land en de burgers plunderen en brandschatten. De glorie van onzen held is zijn benoeming tot „Admiraal der Zuiderzee". Met een sterke vloot houdt hij de Zuiderzee vrij van de vijanden van Friesland. Met zijn ge weldige kracht en zijn grooten moed is hij de bezielende aanvoerder van de vloot. Vele zijn zijn avonturen en als hij sterft, weet hij dat zijn ruwe Sas van Gent. Als er één schaap over den dam is. volgen er meer l De Directie van de Beetwortelsuiker- fabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent, blijkt den nieuwen tijd te ver staan. Zij heeft n.l. het goede voorbeeld van een aantal ondernemingen elders in Nederland gevolgd en heeft aan haar vaste personeel, dat een week vacantie per jaar geniet, als vacantie- toeslag een extra-weekloon uitgekeerd. De arbeiders kunnen dus nu werkelijk met hun gezin van hun vacantie ge nieten. Het is te hopen, dat de directies der overige fabrieken te Sas van Gent e.o. er eveneens toe zullen besluiten aan haar personeel een vacantietoeslag te verstrekken. We zullen maar hopen het spreekwoord zegt immers„Wan neer er één schaap over den dam is, volgen er meer St. Annalend. Apen te St. Annaland. In verband met de V-actie was over de Voorstraat een propagandadoek ge spannen tusschen een huis en een electrische leidingpaal. Nu zouden de democraten eens too- nen wat ze durfden. Inplaats van over de straat onder dat vreeselijke doek te loopen, begonnen ze demonstratief zich zelf tusschen de paal en het stoephek te wringen. Toen eenige kameraden deze ruimte versperden door er voor te gaan staan, liep de menschenstroom over de stoep via het stoephek verder. Kinderachtige ouderen. Dit geklauter, dat ons onwillekeurig aan stoepapen deed denken, werd niet alleen beoefend door de jeugd, maar zelfs door dames wier reeds grijzende haren doen vermoeden, dat de 40 ge passeerd is. Het gemeentebestuur heeft nu tus schen paal en stoep een houten hek aan doen brengen, op de wijze zooals men koeien en schapen in de weide sluit. En nog steeds zijn er nu menschen die honderden meters omloopen, in plaats van de gewone weg te nemen. En dit alles „omdat Duitschland spe ciaal aan het Russische front wint voor Europa", maar ook voor de inwoners van St. Annaland, want wanneer Duitschland daar niet won, dan zou binnen korten tijd ook hier ter plaatse de kerken verwoest, de predikanten en voorgangers opgehangen, en alle ge zinsleven verwoest zijn. O zoo I M. C. v. d. W. Op twee September, Op twee September komen de Tommy'* dat kan je nu vast gelooven. Dan zetten we allemaal koffie op en zingen Oranje boven En als ze nu weer verstek laten gaan, helaas, als zoovele keeren Dan moet je maar weer eens van voren af aan iets anders gaan prakkizeeren. Op twee September komen de Tommy's l per stokpaard te Westkapelle. En landen ze niet, dan tegen Nieuwjaar, dat moet je maar verder vertellen. Lieg rustig de Zeeuwen als altijd voor. En noem ze de malste bronnen. Want overal waar Engeland verloren heeft, daar heeft het toch immers gewonnen 7 Op twee September zegt pa tot ma „Ach Anna, zie je niks komme 7" „Ja, als je goed uitkijkt, dan zie je ze al en hoor je, de flak gaat brommen De nuchtere morgen breekt rustig aan, 't Is drie September, geen glorie l Pa spreidt de armen omhoog, ontdaan, in de V-vorm van Verdorie H. W. leven niet voor niets is geweest. Fries land zal vrij worden, hij heeft zijn plicht gedaan. Anderen zullen zijn werk moeten bewaren en voortzetten. Dit merkwaardig legendarisch ge worden leven, heeft den Veerschen auteur Dirk L. Broeder uitstekend be schreven. Het is een levendig beeld van den tijd, die aan den tachtigjarigen oorlog voorafging. Boeiend en vol kleur zijn de beschrijvingen van dit optreden van Groote Pier. Met vele prenten en vignetten verluchtte de tee kenaar A. Hahn Jr. den tekst. Het prachtig verzorgde werk moet in het bezit komen van eiken Neder lander, die trots is op zijn dappere voorgeslacht Kort en goed is het parool van Moskougeleidelijke uitbouw der wereldrevolutie, door de Europee- sche staten tegen elkaar op te zetten, met de democraten aan te pappen want via de democratie is hun doel te bereiken en vooral het fascisme ('t ging toen om het conflict Italië-Abessynië hun eeni- gen vijand, te kraken. Zonder Italië en zonder Duitschland was Europa al tien jaren een kolo nie van Moskou. Maar dwars door Europa ligt deze dam Rome-Neuren- berg. Deze dam moet worden om singeld en vernietigd, dan staat aan de uiteindelijke overwinning van Moskou niets meer in den weg dan een vermolmd liberalisme en een aftandsche democratie a la Kerens ki, waarmede zonder bezwaar korte metten gemaakt kan worden. Vernietiging van Italië, omsi -.geling van Duitschland, oorlog tusschen de Europeesche natiën, met als zeker gevolg de zegepraal van het bolsje wisme, ziedaar waar Moskou doel bewust op aanstuurt. Mussert in zijn Landdagrede, 12—10—'35. Het gaat in dezen tijd voor ons ge- heele volk om de vraag er op of er onder. Het gaat om den ondergang in het goddelooze materialisme van het communisme of den opgang naar het herwinnen van de oude waarden, die de Schepper heeft gelegd in de ziel van ons volk. VoVa 5-6-'36. Rusland is één fabriek geworden, met één directeur-generaal, Stalin en met vele millioenen slaven. Daar Wordt enorm gewerkt in die fabriek en men behoeft zich niets aan te trekken van de arbeiders. Gezin en Godsdienst zijn reeds grootendeels vernietigd, de arbeider is gebracht in een slavernij, waarvan men hier geen flauw besef heeft. Maar de fabriek produceert dag en nacht. VoVa 15-5-'36. SACRAMENTEN Pro-Duitsch Op een dorp in Zuid-Holland werd iemand van de sacramenten der kerk afgehouden, omdat hij als pro-Duitsch bekend stond en dit in de gemeente ergernis verwekte. Het wordt hoe langer hoe mooier. Zijn de sacramenten der kerk dan pro-Engelsch Dat hebben wij nog nooit geweten. Wij dachten, dat de sacramenten pro-Christelijk waren. Wat is haar taak? In de N.S.B. is veel werk, dat spe ciaal op vrouwelij kterrein ligt'. Dit heeft de Leider volkomen juist ingezien en daarom heeft hij de Nationaal-Socialistische Vrouwen-Organisatie in het leven geroepen. Zonder op het terrein der andere Af- deelingen te komen, is haar streven ge richt op Sociale Zorg, d.w.z. gezinszorg, omvattende het kind en de vrouw in tijden van ziekte en moeilijkheden, dit alles in samenwerking met de andere Afdeelingen van de Beweging. Het gaat hier dus om het oud-ver trouwd Vrouwen-werk, maar dan ge heel in Nationaal Socialistischen geest Maatschappelijk werk zal er in de toekomst meer dan ooit door de vrouw moeten worden gedaan. Hiervoor moe ten wij een hecht blok vormen van N.S..-Bvrouwen, gevormd en geschoold om in den Nieuwen Staat leiding te kunnen geven aan alle Vrouwen van Nederland op Sociaal gebied. Ieder vrouwelijk lid van de N.S.B. moet de plaats innemen waar zij hoort, n.l. in de N.S.V.O. Het is geenszins de bedoeling, dat haar plichten in de Beweging er onder zullen lijden, maar lid van de N.S.V.O. moet zij zijn, mede vormend één der hechte zuilen, die ons Volk zullen dra gen. Het N.S.V.O.-lied zegt: Hechte sterke vriendschapsbandea Binden ons samen in den strijd. Alles geven, niets verlangen, Zij ons doel, wij zijn bereid.

Zeeuwsche Stroom | 1941 | | pagina 4