Conflicten die zich toespitsen De o.orzaak is onwetendheid A Luther en het zwijn Raadsleden Technisch Gilde in Nederland Correspondentie i T Het doel der Unie Verraad en spionnage tegen het NatiGnaal-Socialisme. kocht om te gaan kalken en schelden. Totaal politiek-onwetenden. Maar goddank, arbeiders zijn er na genoeg niet in de Unie. Deze hebben toch een. scherpere intuïtie. Roomsch- Katholieke Staatspartij ers, daarvan we melde het, maar het ontbreekt er vol komen aan Christelijken. Het is ons alles, zéér duidelijk, maar het duidelijkst van alles werd het ons, toen wij hoor den wie de grootste contribuanten wa ren. Wij hadden het wel gedacht, de kapitalisten en joden hadden het meest belang bij de Unie. En met hen gingen de politieke balcmceerders en koord dansers. Toenemende spanningen. De dagen die achter ons liggen zijn voor vele nationaal socialisten en hun tegenstanders bewogen geweest. We hebben in ons laatste nummer opge merkt 'dat, naarmate de nederlaag on zer tegenstanders meer nabij kwam, ook de leugen-propaganda sterker zou worden. En inderdaad, deze is dan ook in de week van 13 tot 19 Juli op abnor male wijze gestegen. Dit hield ontegen zeggelijk verband met de inéénstorting van het Sowj et-front. Het werd den En- gelschen en hun spionnen duidelijk, dat Duitschland inderdaad op alle fronten won, ook op het front, dat on- overweldigbaar scheen. En de spion nage werd grooter, de hetze gemeener, de bestrijding brutaler. Door heel ons land was een spanning merkbaar. Max Blokzijl, de bekende radio-repor ter, heeft er in zijn voorlaatste rede op gewezen, toen hij zeideHet is vijf voor twaalf 1 Nog is het mogelijk, dat ge u inkeert, gij halsstarrigen, en an ders moet gij weten, dat ons geduld thans ten einde is 1 De propaganda-leider van de N.S.B., kam. Voorhoeve, schreef een fel artikel tegen de Unie en eindigde met de waarschuwing, die ongeveer hier op neerkomt: indien gij ons blijft sarren en tergen, indien gij blijft provoceeren, dan zullen wij u onder de'n voet loopen. Wat wij wisten van de Unie. Daarbij kVam, dat het ons bekend vas, dat de Unie-afdeelingen broeines ten van spionnage waren. Het was ons bekend, dat er veile lieden waren, die als z.g.n. kameraden in de N.S.B. waren gedrongen en daar niet alleen verraad pleegden, spandiensten voor de Engelschen verrichtten, maar ook provoceerden. Dat wil zeggen, dat zij expres wandaden deden, die tegen het Nat. Soc. in gingen en die ons als be weging tegenover het goed denkend en goed willend publiek in discrediet brachten en blameerden. W is waarheid Waarheid is, dat Wilhelmina gevlucht is En dat de liefde voor haar hier een klucht is. Wij wisten en nu is het dcm uitge komen, dat er lieden waren, die lid waren van de Unie èn van de N.S.B. en wij /Zijn blij, deze minderwaoTdige individuen te hebben ontmaskerd. Het was inderdaad vijf voor twaalf voor ons. Janus-koppen. En dan de heeren buiging-makers en vleiers. Ach ja I Wij hadden hen reeds lang met minachting aanschouwd, die voor de Duitsche autoriteiten zich pro- Duitsch voordeden, die „Heil Hitier" riepen, die om den haverklap hun arm opstaken, alsof zij wilden leeren vlie gen. Achteraf bleken het Unie-heeren te zijn, lieden, die bedragen van 100 gulden en meer als contributie af droegen en er zelfs een aparte orga nisatie bij op na hielden, die tegen het Nat. Soc. gekeerd was I I Maar voor de Duitsche autoriteiten deden zij alsof zij neutraal en zeker pro-Duitsch gezind waren. Verachtelijk gespuis 1 Voor u zijn geen woorden te scherp. De Unie-aanhang is typeerend. Unie-ledepzijn de goed-geförtuneerde burgers, de gesitueerde z.g.n. élite- lieden. Het zijn de couponnen-knippers, de beurs-speculanten, de aarts-egoïsten, de lieden, die vóór Mei 1940 de touw tjes in handen hadden en onder schijn vroomheid en schijn-oranjeliefde, in wezen meehielpen om dewerkloosheid te vergrooten. Zij hadden en hebben t geen greintje vaderlandsliefde, geen zweem respect voor den arbeid en den arbeider, geen snars benul van de we reld die verandert. En zij hadden de z.g.n. intellectueelen ten deele meegetrokken, de intellec tueelen, die „klasse" waarmee ook Hitier een zware strijd heeft gehad in Duitschland, omdat zij in haar waan wijsheid meende het eenig goede, het eenig juiste te weten. Maar iedere in tellectueel van dit genre is, om het eens Duitsch te zeggen, „eine Klasse für sich". Een eenheid vormen zij niet, elk meent zijn uil een valk te zijn en de scherpzinnige valk van hun intellect bleek in de praktijk een uil te zijn. Zij praten en schrijven en doen niets. En dan waren en zijn in de Unie en kele middenstanders, enkele misleiden en gedupeerden, die het gekleed von den, met een bepaald soort stand in één organisatie te zitten. En dan wat schooljeugd, H.B.S.-, Gymnasium- en Kweekschool-grut, dat voer het lawaai zorgde, fietsen optuigde, vingers op- •tak, nzé blèrde en straatjongens om- Ds geniepigen. Vloek over U1 horde van geniepigen, die in den naam van land en volk, ja van God, den Judas speelden en spe len. 01 gij met uw valsche Oranje liefde, o gij, die, als de wereld wor stelt tegen het communisme, gij die, als onze beste zonen strijden en sterven tegen de beulen van Moskou, op Zon dagmiddagen W-tjes knipt uit de cou ranten, stompzinnige, kinderachtige ke rels Verachten doen wij U, gij genie pige onderwijzers, die onze jeugd z.g.n. onschuldige wijsjes leert en Oranje verhaaltjes vertelt, die grinnikt als .ze die straks uitschreeuwt op straat, of op muren kalkt I Die plakplaatjes lijstjes maakt van het koningshuis. En gij, predikanten, gij die U uitput, eiken Zondag, om teksten te visschen uit „Gods Woord", die maar gemeen kunnen worden uitgelegd; gij die met verdraaide oogen en inééngestrengelde vingers van verwrongen vroomheid bidtnota bene bidt voor de Duitsche bezetting èn- „onze geliefde vorstin" te samen. Gij, die wijsheid vraagt .voor de Duitschers (opdat zij U niet kunnen arresteeren), gij die met den bijbel wandelt op het randje van het strafbare, maar uw geloof slim ver handelt en verloedert, en Uw Heere er altijd voor schuift als dekmantel.. Gij, die op catechisaties vergift strooit en u beijvert in uw kerkelijke hitsblaadjes de haat te verdedigen als „van God komende". Door Uw schuld al deze tweedracht. Gij, verjoodschte Judaknechien, wien 't niet te doen is om God of godsdienst, maar om uw politieke invloedje, uw finantieele positie, uw baan, uw bur gerlijke waardigheid, maar die niet een moment hebt gedacht over de woorden van Jezus ChristusHebt uw vijanden liefDoei wel degenen die U hatenGij die den oud-testameniairen joodschen Jawhe en God van wraak te hulp roept, inplaais van den Vrede vorst. Mede door uw schuld, predikanten, priesters en onderwijzers, hebt gij onze kinderen doen sarren en plagen, al thans daar niets tegen gedaan. Gij hebt toegestaan dat wij, ver in de min derheid, werden gescholden voor ver raders, dat wij geen dag en uur gerust konden leven en overal op straat ge hoond, bespuwd en gescholden werden. Niet wij zijn begonnen met ruiten in te werpen! Gij die toeliet, dat vrienden vrienden niet meer groetten, dat broeder en zus ter elkaar gingen haten, gij die onze beste leden de Sacramenten onthield, hun begrafenis weigerdet. O hoe ver acht ik U, hoe is mijn minachting voor U volkomen 1 De lijstenmakers. Er waren er in de Unie, die zwarte lijsien hadden aangelegd. Zij hadden (daar zij in de N.S.B. waren gedrongen) namen en adresen bemachtigd. Later zouden wij worden „verhangen" Maar wij kennen nu deze heeren lijstenma kers en wij zullen hen eens de rekening presenteeren van al het leed, dat zij ons én die ons lief zijn, hebben aan gedaan en wilden aandoen. Het is vijf voor twaalf. W is waarheid Schildert dan Ws tot de steenen het spreken Want in geen plaats mag de waarheid ontbreken. Zijn wij te scherp in onzen strijd? Te scherp in ons verweer? Men heeft mij eens anoniem (anoniem schrijven be hoort bij onze bestrijders) geschreven, dat ik steeds schimpte en niet op bouwde. Ach I hoeveel artikelen van opbouw hebben wij reeds in tien bla den gepubliceerd Er waren artikelen in ons blad overde joodsche invloed op de^wereldmarkt en de joodsche rol in den oorlog, de geldmarkt, het socia lisme, gedocumenteerd. Er waren arti kelen over het rassen-vraagstuk, het onderwijs, citaten uit Nat. Soc. litera tuur, vormings-artikelen. Genoeg 1 Wanneer men echter niet wil lezen, en ook niet den moed heeft te debattee- ren, te discussieeren, wanneer men zwijgt en hoont alleen, wanneer men alleen maar achter onzen rug critiseert, hoe willen wij dan antwoord geven? Maar dat is alles onzin. Gaat dan naar den burgemeester van Middelburg, die zelve fn Duitschland practische en theo retische ervaring opdeed en die zeide bij het afscheid„dat hij had gezien, dat veel anders was en beter in Duitschland, dan hij zich had voorge steld, dat hij aangenaam verrast was en dat hij, thuis komende, daarvan in zijn omgeving zou sprekenGaat dan naar dien burgemeester toe en vraag hem opheldering al§ ik U die niet geef of U mijn woorden niet wilt acceptee ren. Hij is een ernstig man. Eens zei mij de Fransche schrijver Barbusse in een persoonlijk gesprek „De crisis van dezen tijd is die der on wetendheid". Ik kan dit nu, in anderen zin als hij destijds bedoelde, herhalen. Velen weten niets af van onze begin-, selen en daarom leven zij in crisis. En daarom zijn zij tegen ons. Zij weten niets 1 Wat noodig zou zijn. Wij wenschen het niemand toe en zelve zouden wij allereerst het slacht offer worden, maar als met ons bloed alleen de wereld en dit land gebaat mocht zijn, dan zouden wij bijna wen-' schen dat de Sowjet hier eens 1 maand slechts de macht had. Maar daarover denkt men niet na, liever niet. In zijn hart, diep in zijn hart is iedereen blij dat het Duitsche zwaard de kerken beschut voor uitroeiing, de vrouwen beschermt voor schending, de kinderen voor ontkerstening, den boer voor sla vernij in loondienst, den intellectueel voor den totalen ondergang. En wat is het loon voor deze Duitsche hulp? Ziet, en als het dan zóó is gesteld met U, waarom gaat gij dan voort met deze nuttelooze bestrijding? Wij winnen toch, daaraan valt niet te twijfelen, de wereld wordt goddank anders en beter en rechtvaardiger. Bij onze grenzen houdt deze verandering niet op. Zet het uit uw hoofd, dat Engeland wint. Wat noodig is, is dit: Leg allereerst uw haat af. Begrijpt het dat wij, die in de Mei-dagen en sinds dien eeuwig ge sard zijn, geen eindeloos geduldigen zijn. Eerst, na die Mei-dagen, waart gij poes-lief en vleidet gij ons. Hebben wij niet een jaar lang onze hand ter verzoening U toegereikt? En hebt gij daarop toen niet geslagen en .ge spuwd? Wat verwacht gij dus van ons? Zijn wij heiligen? Neenl Wat noodig is, is dit, dat gij tenminste pro beert uw haat <rf, te leggen, ons weer te groeten, ons niet te sarren. Gij zult bemerken dat wij, onzerzijds, niet haat dragend blijven. Geef den toorn geen plaats l Zie, als we dat woord eens wilden naleven, beiden, als we ons'al len beheerschen, gij en wij, als we eens een streep konden zetten onder alles en eens uit konden praten (tot op het bot), wat ons wederzijds beklemt, gelooft gij dan niet dat wij allen zou den winnen en dat we dan innerlijk weer rust en vrede konden krijgen? Maar, indien voortgegaan wordt op dezen weg, dan zal de strijd scherper worden en zij loopt uit op bloed en tranen. De Hoofdopsteller. Hieronder laten wij nog 'n uitspraak van Luther over de Joden volgen, naar aanleiding van een vraag van een onzer lezers (zie ook de uitspraken in Vova van 27 Juni, 4 en 11 Juli j.L). In zijn geschriften tegen de Joden ge bruikt Luther menigvuldig het beeld van het zwijn en zijn staart. Tot deze idee schijnt hij oorspronkelijk geïnspi reerd te zijn door een beeldhouwwerk. Want hij schreef „Hier in Wittenberg is aan onze parochiekerk een zwijn, uit steen ge houwen onder dat zwijn zijn zui gende biggen _en Joden afgebeeld. Achter het zwijn staat een rabbijn, die met de rechterhand de poot van het zwijn optili" enz We moeten hier weer wat schoons weglaten. Zijn we van onzen schrik over zulk een terminologie bekomen, dan lezen we verder „Want de duivel heeft de Joden bezeten en bevangen, opdat zij mét hem éénswillend zijn, en zij, zooals St. Paulus zegtspotten, liegen, zondigen en God vervloeken en alles wat Godes isHet is met die Joden een door en door vergiftigde en duivelsche kwestie1400 jaar zijn ze onze plaag, onze pestilentie en ons ongeluk geweest en zij zijn het nog. Per slot van rekening zijn zij onzeechte duivels...." (Erl. 32, blz. 177 v.v. 242—244.) Kameraad L- hoek wnd. Burgemeester. Het spreekt vanzelf, dat wij, leden der N.S.B. district Zeeland, ons allen van harte verheugen over hef/feit, dat kameraad Lenshoek benoemd is tot waarnemend burgemeester te Goes. Kam. Lenshoek heeft de onverdeelde achting van alle kameraden in onze beweging, maar wij weten dat hij ook buiten onze rijen om zijn beminlijk karakter gezien is. De keuze van bur gemeester kon waarlijk niet beter zijn. Als er één is, die ook in de beweging herhaaldelijk bewezen heeft in woord en daad, dat hij meeleefde 'in alle zor gen van zijn medeleden, hetzij zij groot of klein waren, dan is hij het wel. Dit groot en oprecht sociaal gevoel, zijn vastberadenheid, zijn trouw en breed heid van denken, zullen hem bij zijn ambt van dienst zijn. Wij twijfelen er geen moment aan, of kam. Lenshoek zal zich spoedig bij de Goesenaren bemind hebben gemaakt. Men zal over niet.langen tijd bemer ken, dat men hier te doen'heeft met een sterke persoonlijkheid, die een hoog plichtbesef heeft en bovenal een groote rechtvaardigheidszin. Het kostte den districtsleider en zijn beste vrienden veel moeite hem te doen besluiten deze post te aanvaarden. W is waarheid 't Sovjetbewind heeft voor óns land geen zin Dit sprak, naar waarheid de koningin. Lenshoek zelve ambieerde dit ambt niet bij zijn drukke en verantwoorde- lenke arbeid, zoowel in de beweging alsook in het maatschappelijk leven. En hei was louter omdat de Bsweging hem noodig had, hèm juist, da! hij be sloot dit offer aan zijn persoonlijke vrijheid te brengen. Dit alles is zoowel ons, alsook den wnd. Commissaris der provincie be kend, en het is goed, dit hier weer vast te stellen. Wij zijn hem dankbaar, uiterst dankbaar, dat hij zijn plicht voor het Nationaal Socialisme steld= boven zijn individueele belangen. Kam. C. E. P. Lenshoek werd gebo ren te Goes- op 10 Maart 1892, en is telg van een zeer oude en bekende Zeeuwsche familie. Hij bezocht de H.B.S. te Goes en studeerde voor zijn eindexamen te Delft, toen deze studie drie jaren lang onderbroken werd door de mobilisatie. Kam. Lenslv-e"- diende ons land. als reserve-officier. Na dien tijd was hij werkzaam op de Nationale'Bank te Middelburg, Utrecht en Amsterdam. Hij nam daarna het beroep van zijn vader, een uitgebreid rentmeesterschap en het ontvanger griffier-ambt van verschillende Polders in Zuid-Beveland over. welk ambt hij tot heden vervuld heeft. In de beweging was kam. Lenshoek iemand die ook door het finantieel be heer leidde en regelde. Wij danken hem menigen goeden raad. Hij is plaatsvervanger van den Districtsleider en had ook van regeeringswege nog pas een hoogst verantwoordelijke op dracht te vervullen. Maar in zijn werk stond naast hem met evengroote toewijding voor de zaak van het Nationaal-Socialisme, zijn vrouw, kameraadske Lenshoekvan Wageningen. Dat zij haar taak als Streekleidster der Jeugdstorm 4 jaren lang uitstekend heeft waargenomen, moge blijken uit het feit, dat zij de eenigste vrouw was, die-in de bewogen Meidagen te Goes werd gearresteerd én gevangen geno men, met haar man. Dit strekt haar altijd nog, met velen onzer, tot eer, te weten dat zij waardig bevonden werd te lijden voor haar principes. Wij zijn overtuigd, dat kam. Lens hoek voor Goes een uitnemend burger vader zal zijn, en bij het besturen van het schip van Staat te Goes, roepen wij hem bij het uitvaren een krachtig Hou zee toe! De Hoofdopsteller. Gij zit op een windkassen! De partij-pomp is er niet meer. W at nu De Disirictsleidër der N.S.B. heeft in de laatste zitiing der Prov. Staten a; n de diverse vertegenwoordigers der par. tijen gevraagd, waarvoor zij eigenlijk nog zitting- hadden. En terecht. Want bij besluit van den Rijkscommissaris zijn immers de' partijen ontbonden. Wij willen deze vraag thans stellen aan de leden van de gemeenteraden. Waarvoor zit gij daar eigenlijk, mijne heeren Gij zijt gekozen, niet voor het gemeente-belang, doch voor het belang uwer partij. Doch men doet net, alsof men niets weet -en nieis ziet. Even zoo vroolijk worden weer leden gekozen als ver tegenwoordigers van part;i. Het malle is ook, da* er noc meer ver- kiezinge'n zullen plaats vinden. De heeren zitten dus op het denkbeeldig kussen, daar dit hun immrs allang in feite ontnomen is Het lijkt ons versiandig, i dien zij, wanneer zij werkelijk het gemser,f~be- lang- willen dienen en nis'3 ancle s, eens na te gaan wat hei nationaal- socialisme vc-rstaat onder ck be'-™g en hoe men dit moetvertecw or-li- gen en vooral dienen. Zoo zij dit niet doen, dan is elke raadszitting een soort zinloos marionet tenspel. Mussert heeft op 15 Juli 1938 reeds voorzien, dat deze toestand zou komen. Immers toen. heeft hij deze woorden gesproken „Het is treurig dat de politieke par tijen niet op een fatsoenlijke manier weten te sterven. Sterven moeten zij toch, en het .is van minder belang hoe lang zij neg stervend kunnen leven, dan hoe behoorlijk zij nog levend kunnen sterven." Thans vragen wij, op welke beh oor lijke wijze zij nu nog stervend wen schen te leven. Het Technisch Gilde gaat een steeds meer belangrijke plaats innemen in ée harten van de technische kameraden, maar toch zijn er nog velen onder deze, die hun steun en medewerking aan ons Gilde onthouden. Dat is niet juist. Het Technisch Gilde, de eenige Technische Vereeniging wel ker doelstellingen gebaseerd zijn op de zuiver Nationaal-Socialistische gedach te, zooals deze ook beleden wordt in de N.S.B., mag toch wel verwachten, dat iedere technicus, welke in aanmer king komt voor het lidmaatschap, zich bij dat Gilde aansluit, opdat het mach tig worde en een steunpilaar in de Technische wereld. Reeds in vele gevallen heeft het Technisch Gilde steun gegeven aan kameraden en aan sommige afdeelin- gen van dè Beweging. Wij hebben van voorlichting kunnen dienen bij vacatu res en hebben ook kameraden kunnen helpen bij 't vinden van een passende werkkring. W is waarheid Niemand kan iets aan dees waarheid vermind'ren Enqeland werpt bommen op badende kind'ren. Het Technisch Gilde omvat alle tech nische vak-afdeelingen, Scheepsbouw, Mijnbouw, Werktuigbouw, Electrotech- niek, enz. Behalve voor ingenieurs, ge diplomeerden van de M.T.S. en zij, die eén gelijkwaardige positie bekleeden, heeft het Gilde 90k een afdeeling voor Werk- en Bedrijfsmeesters. Er is nu plaats in ons Gilde voor eiken techni cus. De jaarlijksche bijdrage voor het lidmaatschap bedraagt f 7.50 (voor min der draagkrachtigen f5.00), waarvoor men ook ons maandblad „Technisch Nederland" ontvangt. Met den steun van al onze technische kameraden kunnen wij een krachtige vereeniging worden. Sluit U dan ook bij ons aan, vraagt om inlichtingen bij Uw Kringleider of zendt een brief aan onderstaand adres. SecretariaatBloemendaal- scheweg 237, te Overveen. Den anonymus van Roskam. Het adres van een goeden zenuw arts is dokter G. J. Scherphuis, Loskade 21, Middelburg. Misschien kunt U Voor- loopig volstaanmet koude afspoelin gen. Ik meen dat dit het eenigste i» wat ik U kan aanraden. Spoedige be terschap gewenscht J

Zeeuwsche Stroom | 1941 | | pagina 2