W,A. I Herbouw van Middelburg Noe zeie ze De arts over de afstandsmarsch Tweeërlei recht 1 Een woord aan en over de m. Godsvertrouwen Opvoedersgilde Samenspraak tusschen Leune Seute en Pier de Wieze. •ten Leune Piert Leune piert I» Pfert Leune Piert Leune Piert Leune Pier Leune Piert Leune Pier t Leune Piert Leune Kaerel Leune, je ziet 't er zo opgewekt uut. Ei jie een buu- tenkansje Jae en nee buurmanIk ebbe een goed plekje gevonde om m'n kopere ketel weg te steken, want je begriept, die geef ik nie. Zo zo Leune, dus jie gaet buu- ten de verordeniengen, dat 'ad ik nie van je gedocht. Ik zou dienke as 't tegen de bols jewieken gaet, dat jie dan je steentje toch '*'wel bie zou draege. Bolsjewieken? Wat ebbe die mee mien kopere ketel te mae- ken Die Duischers palme alles in. En tegen die bolsje wieken eb ik altied een dub beltje in 't busje gedae as ze van 't comité kwaeme. Begriep Je me nieje kiek zo? Ik begriepe je best. Maer ik vinde, dat 't onze plicht is de Duischers mee alle middels te elpen. Ze vechte ook voor ons Leune, vor joe en je guus en alles wat ons lief is. Wat zou et I Ze ebbe ier niks noodig. M'm kopere ketel geef lk nie, net zoo min as de sloten van de biebel, die bin d'r al af en m'n kopere krullen 'zitte onder de vloer van 't verkens kot. Dat is noe weer wat.Zuk soort diengen moete ze glad nie ebbe. Maer d'r is ies dat ik nie begriepe. De leste keer dat ik je gezien ebbe, was je d'r voor dat de Duischers 't zoue wlnne. En as je dan is rekent, dat de Duische vrou wen ulder man en d'r zeuns geve, dan kan Jie toch wel wat ouwe rommel afstae. Ouwe rommel.wil jie wel is zwiege. En wlnnedat mochte ze wille, gin sprake van. De Russen bezette van- daege of morge Dulschland en dan is 't uut mee dat ge schreeuw van winne. En dienk jie dan dat ze daer bluuve Je zal ln zoo'n geval nog wel wat anders as Je kopere ketel moete geve. Wat lk nog zegge wou buur manel jie een paer dae- gen gelee al die soldaten 's nachts oore marcheere Daer kal je wel an merke dat ze trug moete.ze komme mee eele drommen Ier vorbie. Dat spreekt, ze raeke 't enden. Zeker raeke die rooie 't enden, gliek as je zeit. Je bin toch een lompen erpel oor Leune om al die praat te glooven die ze Ier ln 't duip uutkraeme. Noe kan jie toch wel begriepe, dat die soldaten die ier loope nie uut Rusland komme. Dienk-je dat dat naest de deure is Jie kan roenke wat je wil. Maer naer dat ze zeie is de kone- ginne naer Moskou om de bid stonden mee te maeken. En as den oorlog over ls, kom ze trug ln den Aag: Dat weet je zeker van den dominee van z'n radio. Jae, jae, die man is ook voor ver- anderienge vatbaer. Een paer jaer gelee, preekte 'tun nog over 't beest uut Moskou en noe zwiegt 'tun. Nee, nee, ie bidt voor de Fin nen, dat ze 't meuge winne. Alleenig de Finnen toch En de.Duischers en de Roemeenen en de vriewilligers, moete die 't dan verlieze soms Dat weet ik ook nieik dienke maer zo, den dominee ei meer verstand as ik. Dat kan waer weze, as éen 't dan maer gebruukt ook. Ie moch alles wat 't un zelf oopt nie cm julder wies maeke, dat is gin erderlik optreën. Je kan praate wat je wil buur man, ik gaen m'n ketel weg- steke. Maer Leune, noe gae jie ielken Zondag naer kerke. En daer oor je toch geleerd, dat jie gin schatten mag vergaere en dat Jie de over-eld die over ons ge steld is, gehoorzaem zal zien. Vcmdaege is 't Maendag Pier, en ik zegge maer zo, jie bin een lillik© N.S.B.-er 1 J. B.-V. Enkele wenken. Ondergeteekende was in de gele genheid om als geneeskundige een groot deel van deze marsch bij te wonen. Behalve enkele blaar-behón- delingen was gelukkig mijn taak vrijwel geheel overbodig. Het ideale zomerweer was daarvan mede de oorzaak. Ik acht het nuttig, enkele van mijn opgedane indrukken weer te geven 1. Ofschoon de geoefendheid van de meeste vendels behoorlijk was en van enkelen zelfë buitengewoon goed genoemd mocht worden toch waren er ook deelnemers, welke van tevoren niet voldoende hadden ge oefend. Men denke over een marsch van 30 km. niet te licht. Om deze zon der voorafgaande oefening te willen afleggen is dwaasheid I Degenen, die zulks ditmaal deden, hebben vooral geluk gehad met het weer. Zou het een snikheete en wind stille dag geweest zijn, dan was de tocht voor verschillenden geheel anders afgeloopen I En men vergete in dit opzicht vooral niet, dat het hier propagandatochten betreft, dus dat het er in het bijzonder op aankomt hoe men het eindpunt be reikt en hoe men er langs den weg bij heeft geloopen 1 Naar mijn meening moet een deel nemer minstens twee maanden van te voren beginnen met kleine, steeds langer wordende oefentochten Speciaal geldt dit voor iets ouderen, bijv. boven de 35 jaar, die vrijwel nooit in hun leven verder hebben geloopen dan wanneer zij een brief op den post brachten 2. De leeftijd. Het is natuurlijk moeilijk een scherpe grens te trekken. Veel hangt hierbij natuurlijk af van voorafgaande lichamelijke oefeningen, bijv. of iemand veel aan sport deed, enz. In het algemeen meen ik het ver standig te achten, dat iemand boven de 50 jaar zich van dergelijke kracht metingen onthoudt. Tenzij zoo iemand zich langdurig en voorzichtig heeft voorbereid I Anders wordt zoo'n marsch gevaar lijk voor het hart en kan deelname noodlottig worden. 3. Voetverzorging. Dit is vrijwel het allerbelangrijkste punt. Men zorge reeds dagen van te voren 's avonds voor een koude afwassching, daarna voetzolen en teenen inwrijven met kamfer-spiritus of een formaline- oplossing. Geen warme voetbaden vóór den marsch. De huid mag vooral niet week worden. Op dit punt waren dpor verschillende deelnemers fouten gemaakt. 4. Schoeisel. Een niet meer tot de allerjeugdigsten behoorend deelneem ster maakte op dit punt een groote fout, door met een soort avondschoenén te starten. Voor zoover men niet aan uniform schoeisel gebonden is, neme men niet al te nieuwe, dus goed ingeloopen en gemakkelijk zittende schoenen. Dikke sokken, goed talkpoeder erin bij het begin van de marsch I Tot zoover énkele van mijn indruk ken. Wat het geheel betreft was het een opbeurende gewaarwording te kunnen vaststellen, dat in één jaar tijds ook in onze provincie reeds een paar honderdtallen Volksgenooten uit alle lagen der samenleving geheel vrij willig bereid zijn zich dergelijke licha melijke inspanningen te getroosten om het Nationaal-Socialistische ideaal te dienen De geest was onovertreffelijk Hulde aan W.A., Jeugdstorm en Politieke Or ganisatie en Leiding Ook in Zeeland is het Nationaal- Socialisme niet meer tegen te houden Zierikzee, 6 Hooimaand, 1941. C. J. M. Boogaard. Het is te Goes wel eens gebeurd, dat een trein komende uit Vlissingen, niet ver genoeg voor het perron stopte, zoodat eenige rijtuigen, waarin werk lieden werden vervoerd, niet voor het perron kwamen. Deze menschen moes ten dan buiten het perron uitstappen en verlieten langs het losplaats-hek het station en passeerden dus niet de con trole, zooals dit is voorgeschreven. De boosdoeners werden dan nageloopen en met de intrekking van hun week kaart bedreigd. Deze laatste handeling is juist. Men mag nu eenmaal geen overtreding ongestraft doen. Maar waarom mag een bank-direc- teur dit wel doen? Of iemand nu pro ductieven arbeid verricht voor de ge meenschap, of dat hij couponnetjes knipt en de beursberichten naziet, ze zijn beiden aan de Spoorweg-reglemen ten gebonden. Dus ook de bank-direc- teur langs de controle en de trap op. Allen gelijk I Bij het Spoor hapert het ook nog. Daar kijken ze ook nog veel naar het Westen. H. P. Tr. Kameraden, de Rijkscommissaris heeft in zijn groote rede tot ons volk gezegd„Wie niet voor ons is, is tegen ons", d.w.z. wie voortaan niet vaïi de Nat.-Socialistische gedachte doordrongen is en niet bereid is in dien geest met de leden van het Groot Duitsche Rijk samen te werken, zal niet meer in tel zijn. Er zal op een Nederlandsche houding en gedragingen gelet worden. Als de Duitsche bezettende macht hier te lande eens weg is, indien dc/n het Staatsbestuur geleid wordt door men schen vervuld van de Nationaal-Socia listische gedachte en strevende naar een broederlijk samengaan met het Duitsche Rijk, dan pas zal ons land weer zijn volle vrijheid verkrijgen. Een dergelijke goede houding tegen over Duitschland is zeker te vinden bij ons N.S.B.-ers. Vandaar de leus „Nederland vrij, alleen dank zij de N.S.B.". Dezelfde woorden, welke de Rijks commissaris tot het Nederlandsche Volk richtte, kunnen wij zeggen tegen onze politieke tegenstanders. Een com promis is voor ons uitgesloten. Men moet zich ook in onze rijen kunnen scharen willen we bereiken wat we allen wenschen, een vrij en onafhan kelijk Nederland. Want dat de N.S.B. niet zoo maar een klein nieuw partijtje was, doch de kiem vormde van een nieuwe orde nende wereldbeschouwing, dat zagen onze tegenstanders van allerlei kleur wel in, dat moet gezegd worden. Zij vereenigden zich tot een blok om ons er onder te krijgen, doch het heeft hun niets gebaat. De Unie, de vergaarbak van alles wat naar 't oude hunkert, was ook van plah een soort weerkorps op te richten, misschien om de oude burger wacht van generaal Duyns weer te doen herleven. Door haar achterbak- sche houding is haar dit verboden en nu zou 't weerkorps van de N.S.B. in eens niet deugen en niet strooken met de Nederlandsche aard Vandaar dat de heeren der Unie hun blaadje hoofd zakelijk vullen met van nijd overloo- pende stukjes tegen de W.A., want die is heelemaal niet noodig voor het deel zeggen zij. Wat echter ons doel is, be palen wij en niet die Unie met haar Joden. Van de zijde der Unie wordt beweerd dat alle W.A. mannen ook bladen van de Unie en vele andere moeten lezen, teneinde objectief te kunnen zijn en te oordeelen. Dit is niet noodig. Jaren lang leest de W.A.-man als lid der N.S.B. zijn courant. Hij ziet veel van de daarin gepropageerde. Nationaal- Socialistische doelstellingen in vervul ling gaan. Zijn vertrouwen in de leiding der N.S.B. groeit des te meer, en hij weet zich in goede banen geleid. Het gebazel van een nieuwbakken Nationaal-Socialistische Partij, zooals de Unie zich uitgeeft te zijn, laat hem dan ook koud. De W.A. gaat uit van het Nationalisme en de Unie niet. P. K. Kohier, Opperwachtmeester der W.A. Sluiskil. Voor opneming in de W.A. melde men zich aan op Zater dagen van 7-8 uur, Krïnghuis Middelburg. Kromme Weele 19. De Commandant. HET EERSTE RESULTAAT DOOR ONS BEREIKT. H| Als eerste gevolg van de bespreking, die de Gemachtigde van den Leider in Zeeland, kameraad Jan Dekker, heeft gehad met den Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën, Mr. Rost van Tonningen en zijn mede- Hl weiker kqmeraad Rambonnet, kan worden medegedeeld, dat van kameraad Rost van Tonningen de volgende toezegging definitief is verkregen: H| a. Aan alle inwoners, van wier uitkeering een bedrag zou worden afge- Hl houden, gelijk aan de som die hun was uitbetaald door het Nationaal H| Fonds voor Bijzondere Nooden, wordt medegedeeld, dat dit bedrag niet |H zal worden gekort. H| b. Zij die hun uitkeering reeds ontvingen, verminderd met de bijdrage van H| het Nationaal Fonds, krijgen alsnog het hun gekorte bedrag na-betaald. H| c. De betaling in de boedelschade wordt zoodanig gewijzigd, dat de eerste H| en tweede termijn ineens en in contanten worden uitbetaald. Laat men. dit bedrag dan ook werkelijk voor aanschaffing van meubilair gebruiken H| en het niet „opleven", want dan zou deze maatregel averechts werken. Onder de goede medewerking van kameraad Rost van Tonningen zet de §|J Gemachtigde in Zeeland den strijd voor de gedupeerden voort. H HOU ZEE Domburg. Beestachtig De Sowjet waaruig Engelsche vlieger beschiet het strand te Domburg 1 Vele Domburgers zijn ten zeerste verontwaardigd over de schandelijke manier waarop de Engelsche vliegers hier nu reeds voor de tweede maal zijn opgetreden. Nadat eerst dezen winter een der velen zoo geliefde tommy's zijn moor dende mitrailleur had gericht op een ijsbaan, waarbij het een haar had ge scheeld of er waren groote drama's gebeurd, daar heeft een onverlaat dezer dagen tweemaal een bom laten vallen op het strand. Het was er met de warme dagen vol en ook veel kinderen amuseerden zich bij de frissGhe zee. Vlak na elkaar liet de laagvliegen- de Engelschman op het strand zijn twee bommen neervallen, met de ken nelijke bedoeling een bloedbad onder de ^argeloos spelende 'jeugd aan te richten. Wie kan deze soort Sowj et-wan daden verdedigen Is dat soms oor logvoeren Men sprak veel over het bombarde ment te Rotterdam in de oorlogsdagen en nog steeds voert men dit aan in debatten. Max Blokzijl, de eminente radiocon- verseur zeide laatst terecht „Indien men optelt hoeveel dooden en gewonden de Engelsche vliegers hier in zng. bevriend gebied hebben gemaakt, dan zal dit getal niet veel verschillen met dat der gevallenen tijdens de Meidagen." Maar erger is wel, dat deze helpende theestrooiende engelen uit Churchill- land, zoo hopeloos stom en zoo ploer- terig-gemeen hun last hier uitwierpen. In Domburg gaat de Engelsche liefde verbleeken. Geen wonder. En geluk kig maar. De. liefde is ook niet weder- keerig. De Engelschen hebben lak aan Nederland en aan dood of leven van onze kinderen. Sas van Gent. Openbare Vergadering te Sas van Gent. Op 27 Zomermaand vond hier een Openbare Vergadering plaats in de Gymnastiekzaal van de O. L School. Als spreker trad op Kameraad Stoetzer van Tilburg. Reeds lang voor de vergadering had \\zich een flinke menigte tegenstanders in de omgeving van de Vergaderzaal opgesteld, blijkbaar om na te gaan, wie het nu wel wagen zou om onze vergadering te bezoeken. Dit laffe en misselijke gedoe ten spijt, was de zaal flink bezet. Een aantal leden van het V.N.V., afd. Zelzate en eenige leden der N.S.B., groep Gent waren mede aanwezig. De Groepsleider van Sas van Gent e.o., kameraad Enzlin, opende de ver gadering met een korte, toespraak, waarin hij erop wees, dat het Neder landsche Volk nu te kiezen heeft tus schen Nationaal-Socialisme en Kapita listisch Bolsjewismetusschen Mussert of de bandietenbende van Moskou. Kameraad Stoetzer hield vervolgens een rede, waarin hij het plutocratische Kapitalisme en het Bolsjewisme scherp hekelde. Hij becritiseerde voorts fel het politieke Katholicisme en -Protes tantisme, welke „ismen" hand in hand met het kapitalistische jodendom ge tracht hebben het Nationaal-Socialisme in Nederland te vernietigen. Hiertegenover stelde hij de volksche waarden van het Nationaal-Socialisme. De spreker wekte tenslotte de aanwe zigen op moedig voorwaarts te gaan op den ingeslagen weg en niet te bukken voor terreur en broodroof. Na de pauze werd nog een kort woord gevoerd door één der kamera den van het V.N.V., die ons iets ver telde over den strijd voor het Nationaal Socialisme in Vlaanderen. Na een kort slotwoord van den Groepsleider werd de vergadering be sloten met het zingen van „Alle man van Neêrland's stam". Voor en in de omgeving van het vergaderlokaal was de menigte toe schouwers inmiddels nog aangegroeid. Men scheen nog al veel last van verkoudheid te hebbener werd al thans bij ons verschijnen veel gehoest en gekucht. Een volgende maal zullen wij- een probaat hoestmiddel, merk W.A., medebrengen. Vermeld moet nog worden, dat de leden van het V.N.V. op weg naar huis op een hagel van scheldwoorden ont haald werden. We zullen de woorden en uitdrukkingen hier maar niet her halen, hiervoor waren ze te gemeen, doch we willen nog wel dit zeggen, dat de belhamels gekend zijn en voor hun minne gedoe t.z.t. ter verantwoording zullen geroepen worden. Mijn schilt ende betrouwen syt Ghy, o God. myn Heer I De eerste bron van het Nederlandsche Nationaal-Socialime zegt Mussert, ls het GODSVERTROUWEN. „Wat? Begint Mussert ons nu ook al met God zoet te houden?" vragen de verdrukten. Neen, zeggen wij, want aan dat Gods vertrouwen onverbrekelijk gebonden ziet Mussert den Arbeid, den Arbeid met en voor elkander, den strijd tegen de tyrannie van het Kapitalisme „Hoe durft 'die heiden het woord God in den mond nemen roepen de pharizeeërs. Die heiden vragen wij. IS DAT HEIDENDOM, wanneer men erkent, dat God de natuur en den mensch maakte, en dat volgens de natuur volkeren en rassen ontstonden? IS DAT HEIDENDOM, wanneer men den, mensch, de natuur, volk en ras eerbiedigt en beschermen wilwanneer men zoo handelend, op God vertrouwt DIT GODSVERTROUWEN geeft wijding aan het waarachtige Nationaal-Socialisme van' Mussert en zijn N.S.B. Dat heeft niets te maken met het phari- zeïsme, dat de brandkast zegent - als was zij God's Tabernakel. Dat heeft niets te maken met het hel dendom dier lieden die den Mammon tot hun god hebben gemaakt I Leert daarom, eerlijk en openhartig, 't Nederlandsche Nationaal-Socialisme kennen. Ga eens praten over de N.S.B. De verradervan 1935. „Groote dingen zijn op komst wij gevoelen de grootheid van dezen tijd en onze eigen nietig heid, maar tevens onze verant woordelijkheid en onze vastbera denheid en ons geloof dat ons den weg zal worden gewezen als wij de waarachtigheid -en de liefde tot God en tot onze mede- menschen als richtsnoer voor ons denken en handelen willen ne men." Mussert in zijn Landdagrede op 19 October 1935 Verschenen zijn de eerste twee num mers van het orgaan „Opvoeding in volkschen geest", Maandblad van het Opvoedersgilde. De Leider geeft in het hoofdartikel „Opvoedersgilde, marcheer" den leden van het Gilde een opdrachtvoorts bevat het Maandblad o.m. artikelen van de leiders der verschillende af- deelingen van het Opvoedersgilde, de kameraden Terpstra, van der Lyke, Dr. de Groot, Dr. de Gelder en Dr. Goe- dewaagen en van den eindopsteller, kameraad de Boer, terwijl allerlei we tenswaardigs van de organisatie, werk wijze, enz. van het Gilde wordt mede gedeeld. De namen van de vaste medewer- N kers van het Maandblad toonen aan, dat op alle gebieden van opvoeding en onderwijs zeer deskundigen den lezers zullen voorlichten. Het blad wordt den leden van het Opvoedersgilde kosteloos toegezonden. Niet-leden kunnen zich abonneeren. tegen 2.50 per jaarlosse nummers kosten 0.25. Van het eerste nummer zijn nog kosteloos proefnummers verkrijgbaar bij den Secretaris van het Opvoeders gilde Kameraad F. Breedvelt, Jozei Israëlslaan 46 te 's-Gravenhage.

Zeeuwsche Stroom | 1941 | | pagina 4