RAJJE/1VRAAGSTU KL Oproep aan Transportarbeiders ROEPSTEMMEN Via den Oranjezender Stem uit het Oosten-: De Ballade van het dagelijksche brood „Christelijk" Nederland samen met de heidensehe Sovjet Democratisch Arbeiders Nu Engeland wankelt I zal er worden beteeke- :en, ver- Duilsche d van de voor nauw overige willen beter op te waarde- moe- der- dan de letterlijk verteren op het dan radio in hun als zij Engel houding in zoo luiheid bepalen ieder jne te ren te ichting onder tegelij- gehalte ededee- ken zoo r 1 -Afrika. krei, die ty'j Unie gaat. gebod. Transvaal by God I die nood, groot 1 da os Ir. f Als de Bolsjewiki winnen I Hitier, de beschermer van ons Germaansche Bloed Gesteld eens, dat de Duitsche legers verslagen zouden worden door de bolsjewieken. Dan zouden deze laat- sten het Duitsche Rijk binnenrukken en daar alles, mensch en dier en goed, vernielen. Is er nu één Nederlander zoo gek om te denken, dat deze woeste horden aan onze.Oostgrens zouden halt houden? Omdat hier een bondgenoot van Enge land, zou wonen? Omdat de meeste menschen hier zoo trouw naar de En- gelsche zender luisteren en wat erger is eraan gelooven en zich er naar gedragen? Wat zullen zij doen? Ieder onzer heeft dezer dagen in de kranten afbeeldingen kunnen zien van Russische krijgsgevangenen. Ieder on zer heeft dus opnieuw kunnen vaststel len, dat het roode leger bestaat uit een mengelmoes van allerlei rassen. Het meerendeel bestaat echter uit Aziati sche rasbestanddeelen. En deze cien- schen-hutspot wordt opgehitst en aan gevoerd door Joden Laat ons nu eens kalm nadenken over datgene, wat zou plaats vinden, als deze horden ons land kwamen bezetten. Lezer, gelooft U nu werkelijk, dat alles dan even correct en netjes zou verloopen als thans onder de Duit sche bezetting? Want niemand zal toch met fatsoen kunnen beweren, dat de Duitschers zich tegenover ons Volk, tegenover onze vrouwen en meisjes niet uiterst behoorlijk gedragen, in acht genomen, dat het alle jonge en krachtige kerels zijn, ver van huis en haard En stelt U daar nu eens tegenover wat er op dit gebied zou geschieden, wanneer die benden met hun Ooster- sche wellust als overwinnaars hier zouden binnenvallen Verkrachtingen Onbeschrijfelijke tooneelen van ver krachting, lustmoord en kinderschen dingen zouden aan de orde van den clag zijn. Niemand zou dit kunnen ver hinderen. De mannen zouden mogen toezien boe hun vrouwen en dochters en moeders zouden worden aange rand Geloof niet, dat dit overdreven is 1 •In de Russische letterkunde vindt men voldoende voorlichting omtrent hun opvattingen in deze. En alles wat zich op zedelijk gebied in dat land heeft afgespeeld sinds het jodendom aldaar het bolsjewisme heeft ingevoerd, tart alle beschrijving. Vraag uw dominee's eens. Vraagt U dit eens aan Uw dominee of pastoor, voordat Rusland hun „bond genoot" was, hebben zij daar vaak genoeg een boekje over open gedaan Deze is ebhter zoo door en door ver politiekt, dat hij op dit moment daar liever maar niet meer over praat I Zou de Bolsjewiek hier komen, dan werd een groot gedeelte van ons Volk direct afgeslacht als beesten. Verder zou ons Germaansche bloed door die onver'aten worden bevuild 1 En de joden lachen. De joden zouden hierover glimla chen, want zij wenscheri niets liever dan een zoodanige verzwakking van alle niet-joodsche Volkeren, dat zij ovc-r hen kunnen heerschen. Vandaar col/ cat joden aan het bolsjewieken- dor.?, c'e leiding geven. Dat is heusch geen toeval, maar opzet Pit is tevens ook de reden, waarom een Waarachtig nationaal-socialist niet zal rusten, voor de laatste rest van jóodsche invloed in zijn Volk zal zijn opgeruimd. Eerst dan kan het gevaar van die zijde voor het Germaansche bloed geacht worden voorbij te zijn Wie zich aan de zijde van de bolsje wieken stelt, is daardoor de vijand van ons Nederlandsche Volk. Een tusschen- weg bestaat er niet, want er kan er slechts" één winnen, Hitler of Stalin 1 Germanen of Joden 1 Zeeuwen, wie kiest gij C. J. M. Boogerd, arts, Zierikzee. Aan de werknemers in alle vervoer bedrijven, t.w.: Spoor- en Tramwegen, Personen- en Goederenvervoer per auto, vervoer te water, Hulp- en Be- middelingsbedrijven (cargadoors, be vrachters, agenten, reisbureaux, enz.) Aan allen die in leidende posities als werknemer in het vervoerwezen werkzaam en lid van de N.S.B. zijn, dan wel met haar economische begin selen sympathiseeren, wordt hierbij verzocht, mede in hun eigen belang, zich omgaande schriftelijk, met opgave aangaande hun persoon en werkkring te wenden tot hetVervoersfront, Nassauplein 8, Den Haag. Stalin zegt en hier dames en heeren, de Proletarische Radio Omroep, de „pro- Sovlieg". Zooals U weet staan wij op de bres voor de kuituur van het avond land, hetgeen wij in Lemberg reeds bewezen hebben. Gij kent ons reeds als vrome kerkenbouwers en bescher mers van het Christendom, al is daar vroeger wel eens een klein ongelukje bij gebeurd. Maar als voorvechters van de democratie, als bestrijders van terreur en dictatuur wekken wij U op onze edele doeleinden door sabotage daden of - indien dat niet gaat - door een afzijdige, neutrale houding te steunen. Wij vestigen de aandacht van de Nederlandsche luisteraars op de Nederlandsche Unie, die hier voorbeel dig de juiste houding aangeeft Stem uit het Westen Churchill zegt en hier, kameraden van het vasteland, is de Plutocratische Radio Omroep, de „Kapita-Juda". Zooals U weet, vechten wij voor de arbeiders belangen en het ware Britsche Socia lisme. In Wales, White Chapel en Manchester leveren wij daar dagelijks het bewijs van. Gouddorst is ons vreemd, zooals ook Transvaal bewees. Wij zijn tegen het kapitalisme en het imperialisme. Als voorvechters van democratie en cultuur, als beschermers van de vrijheid en de menschenrech- ten, zijn wij tegen terreur en dictatuur. Daarom zullen wij Moskou alle moge lijke hulp verleenen en wekken U op, heizelfde te doen. Scherpt uw christelijke naastenliefde en uw bijlen. Straks doen wij en de G.P.Oe wellicht een beroep op uw vaardigheid om de Nazi's af te maken. Let op den nieuwen datum voor den Bijltjesdag en de terugkeer van Oranje Let ook op het Driemanschap, dat de juiste koers aangeeft. Heil Moskou!" Stem uit Amerika Roosevelt zegt „Dames en heer. U weet, wij zijn voor beschavnig, recht en orde. Daar om hebben we vast, zonder dat wij in oorlog zijn, het ontwapend Denemar ken, IJsland afgepakt. Maar dat zijn slechts tactische kleinigheden, terwille van de vrede en de Monroeleer. Het is hier nog wel geen keek en ei, want de stakingen zijn niet van de lucht, maar als we de joden maar wat laten betijen, zullen wij de raddraaiers wel klein krijgen, naar Lemberg's voor beeld De schreeuwer Lindberg, U weet wel, die wij vroeger hoog ver eerden, is een landverrader geworden, want hij wil, dat we neutraal blijven. Wij zijn anti-Duitsch, dies zijn wij al neutraal, net als vroeger jelui in Ne derland. Wij loeren op de Azoren en de Kaapverdische eilanden, die zijn wel van Portugal, maar in oorlogstijd moet je niet zoo nauw kijken, zegt de geestelijkheid hier. De negers zijn ook officieren, samen met de Joden, dus hou moed, het gaat de goeie kant uit Misschien landen we in Zoutelande, maar eerst moet de Sowjet gewonnen hebben, hoor 1 En de kansen stijgen-met het uur!" De Réaciie: Stem van den Unieman „Ik heb lekker stiekum toch geluis terd. 't Wordt anders lastig met die rooien erbij. Ik ga duimelen ja, nee.... ja, nee.... ja, nee.... pro, contraprocon...... In het Unieblad moet je alles tusschen de regels doorlezen, weet je. En dat is effe lastigMaar jawij weten wei- Waar Abraham zijn mosterd haalde en nog steeds haalt. De oude leeuw briescht in ons, óók op het lapje aan onze fiets (20 cent en zonder punten). En wat de Sowjet be treft, wij denken aan vader Colijn's woorden zaliger„ga maar rustig slapen kindertjes IOzo I Verkade Hoera Hoera is wat nieuws, dat beteekent „Heilig Old Engeland redt alles!" Leuk he Luistert U mee naar Maup Blankenstein, wat een engelachtig op timisme he Die kan alles zoo lekker omdraaien, ach, dat is een tong- omdraai voor een jood. Ik zeg maar Liever Sowjet dan Duitsch 1 Ik weet wel niet zoo veel van politiek en van wat er eigenlijk gebeurt, maar je blèrt maar mee, dat staat beter, als heele- maal niks zeggen. Je gooit zoo nu en dan eens een ruit in, want we zijn niet bang en je vertelt lustig verder, dat Mussert dood is, en dat er revolutie komt en zoo, als de een het niet weet dan den ander wel. Nou daag P.S. Dat zou ik haast vergeten, zag Ozo hoor CORRESPONDENTIE Zelandicus. Gij weet toch, dat wij niet op ano nieme of met schuilnamen voorziene ingezonden brieven ingaan, tenzij gij bij uw pseudoniem uw eigen naam vermeldt <K»oooöooooöoöooooooooooo«500<x>o<:-oc><x)ooo«K>ocotx?oööooooöooooooooooooooeooeooot»' VII. Merk nóg in verf en Lctntstaal, in reyen en refrein, den zwierigen vcm Ruysdael, den gloeienden van Rhijn. Merk nóg onz' eeuw'ge waarden bij droom, en bij verweer, in Pieneman te zwaarde en den heiligen Vermeer. De kunst, 't verstand, de rede, 't was-.Neerlants en 't was kloek. Wij schouwden 't recht en ree in de lens van Leeuwenhoek. Bevestigd fel bij Naarden, bij Duins of Solebay, hadden Vij onze aard in de vesten en lep zee. Nog kaatsen langs de kaden, in 't stofgoud van den tijd, de grijzende fassaden, de glorie van dien tijd. In mijm'rende stadhuizen treurt de verschoten vaan. BeschuifTend de plavuizen, zien wij 't niet éénmaal aan. Ach al wat schoon en groot is, sta stil, zie nu alom. -» Al wat ons geest'lijk brood is, wie vecht, wie vraagt er om? Tweede zang.-- VIII. De groote wereld, vol van licht en duizend breede paden. De meesten, met verweend gezicht, naast d' enk'len der genade. Een wereld wijs! een wereld'dol I Een wereld om te werken. J Een wereld van beloften, vol fabrieken en vol kerken. I Een aarde, in de zon gestoofd, A vol liefde en vol vruchten. - Een aarde, die het al belooft, waarop millioenen zuchten. Een wereid van de angst doortrild f vol netels en vol rozen. '0? En vol gebeden> zwak en wild Verlos ons van den bóoze Een werexd vol met bloemen en de weelde in haar schoot. Waar kinderstemmen zoemen en het lied sniert van het lood. Een rijk, zoo vruchtoaar en zoo bar, een wank'lend Babylon. En een verschrikte Belsazar op zijn verweerd balcon. Een wereld met een grootsch' verschiet O maar „vliegend naar den dood. 'A En daarin de ballade van n het dagelijksche brood. O Wordt vervolgd B.s Q &5OO0KO»&:K>«>öCO!ÜC<«'O<M{X»O<>SC^«>O0O0CO»CÖO{X>ÖOO!^>SC^HïeOOOOOöOOOOOOOOOOO<}OOOOOeOCXK:O=:5O Buiten verantwoordelijkheid der redactie Dezer dagen gaf een ingezetene van Krabbendijke uiting aan zijn gevoelens ten opzichte van den oorlog Duitsch- lcmd—USSR. Wij zijn het er allen ongetwijfeld'over eens, dat deze oorlog beslissend zal zijn, voor de toekomst van Europa. Het'is een vaststaand feit, dat de verklaring van dezen oorlog aan het Joodsch Communistische Rusland door alle beschaafde volkeren met gewel dig geestdriftige sympathie begroet werd. Met bovengenoemd persoon was dit eveneens het geval. Zijn sympathieën gingen echter uit naar de verraderlijke. Sowjet-Unie. Hij hoopte, dat wanneer een der partijen den oorlog zou winnen dit aan het atheïstische Rusland te beurt mocht vallen. En dan te bedenken, dat deze per soon in kwestie wel voor een. zeer christelijk iemand door gaat. Sterker nog, dat hij het ambt van diaken ver vult en zitting heeft in den Kerkeraad der Gereformeerde Gemeente, alhier. Misschien vergeet hij, dat bij „de in voering van dé gemeenschap der goe deren", hef antbt van diaken komt te vervallen. Natuurlijk bestaat de mo gelijkheid, dat hij als lijder aan de Engelsche ziekte (in den ergsten graad) geheel instemt met het doen en laten van „onze" raddraaiers te Londen, die, vroeger niet van het Communisme willende weten, thans als echte fari- zeërs samen met Judas hand in hand gaan. Maar, hoe staat het dan met zijn christelijke principes Heeft hij die dan nog niet over boord gesmeten Christus en Belial kunnen toch niet samengaan I Is het voor het welzijn van Europa, vooral voor de godsdienstig georiën- teerden niet een eerste vereischte, schouder aan schouder te staan, ten einde de vloedgolf van dit Aziatisch ongedierte te weerstaan Als Christen is het toch onze plicht, den Almachtige te bidden, om Zijn Zegen, of Hij het Groot-Duitsche Rijk van Adolf Hitler de overwinning schen- ke in den strijd tegen de roode horden. En, waar blijft Gij nu, Geestelijken, die het vorig jaar ten tijde der Finsch- Russische oorlog bidstonden hield voor hèt verdrukte Finland Of hebt Gij» U toen mogelijkvergist Het Finsche Volk strijd tocli weer tegen denzelfden vijand I Gij weet toch, wat de Bijbel zegt van een dubbelhartig man? (Jac. 1:8). Handelt volgens Jeremia 29 7. Eerst dan vervult Gij Uw plicht en slechts Uw plicht alleen, omdat U dit als Christen past en betaamt. M. Weststrate Mzn. Het gebeurde in Middelburg, dat een in die plaats werkzame arbeider een uitnoodiging ontving, een studiereis ■naar Duitschland mede te maken. Na ernstig beraad nam hij deze uitnoodi ging aan, omdat ook hij het laatste jaar wel eens over de toestanden en de voorlichting die hij altijd over Duitschland had ontvangen, was gaan nadenken. Eerlijk en objectief bekeek hij de zaken'en sprak ook bij zijn terug komst eerlijk over wat hij gezien had. Nu wil het dat deze arbeider ook lid van den raad dier Gemeente is. Dit bracht hem vooral bij zijn socialistische medeleden in discrediet, omdat men als Democraat toch niet naar Duitschland gaat, nietwaar? Een ander, die ook was uitgenoodigd, simuleerde ziekte en hier werd met lof over gesproken, hoewel zijn manier van doen gewoon laf is. Eenigen tijd geleden moest in de be treffende Gemeente een Wethouder ge kozen worden en meende het voorma lige bestuur dier partij, haar fractie voor deze gewichtige zaak bij elkaar te moeten roepen. Alzoo gebeurde en hier zal wel zwaar zijn gedebatteerd door een bestuur, dat geen bestuur was en geen bevoegdheid had. Echter onze vriend,-de arbeider die 20 jaren van zijn leven ten bate zijner mede-arbeiders behangeloos had ge geven, werd op deze bijeenkomst niet uitgenoodigd, het bestuur wilde met hem niet aan een tafel zitten, dus werd hij van overleg uitgesloten, omdat hij... naar Duitschland was geweest En dan spreekt men nog van Democratie"S. Hoe denkt GIJ hierover? Het schijnt dat na de 'rede, gehouden door den Heer Rijkscommissaris, wij thans in Nederland een andere politiek gaan voeren, als tot nu toe geweest is. Te verwachten is, dat ingrijpende maatregelen kunnen worden doorge voerd op politiek gebied. Velen zullen daar in het begin vreemd tegenoverstaan en de draag wijdte daar niet van begrijpen. Toch zal men bij eenig nadenken, kunnen verstaan, dat de maatregelen, die thans zijn genomen de eenige juiste oplossing brengen. Wij hadden tot nu toe diverse Socia listische partijen in Nederland, die vooral vroeger, zeer veel goed werk hebben gedaan. Toch zijn zij nooit tot machtsontplooiing kunnen komen, om dat ook de verdeeldheid op dat punt te groot was, terwijl zij de laatste jaren in twee zaken maar zeer positief waren, n.l. de bestrijding met niets ontziende middelen der N.S.B. en het Commu nisme. De eerste bestrijding is hun ontval len, niet doordat zij niet meer als So cialisten konden strijden, maar alleen daarom, omdat zij na 10 Mei 1940 ver geten hebben tijdig de bakens te ver zetten en in plaats van als socialisten verder te strijden waarvoor alle ruimte was, zich in het passieve hebben terug getrokken, waardoor geen socialistisch werk meer kon worden verricht, maar alleen nog maar kon worden gewerkt met fluistercampagnes en verdachtma kingen. Thans beleven wij de schoone situa tie, dat de partijen die ook de verdel ging van het Communisme in hun vaandel voerden, nu de oorlog tus schen Rusland en Duitschland is uitge broken, ineens deze bolsjewiken aan hun hart willen drukken, niet omdat zij Russisch gezind zijn, maar omdat men hoopt, dat Duitschland hier militair zijn einde zal vinden. Laten wij gerust vaststellen, dat zij, die zoo denken, het mis zullen hebben. Het is toch wel opmerkelijk, dat thans in groote mate een verheerlijking van de Engelsch-Russische combinatie plaats vindt, ook in arbeiderskringen. Totaal onbegrijpelijk. Wij zeggen totaal onbegrijpelijk, om dat, toen Rusland Finland aanviel, ge heel Nederland Finland wou steunen en thans, nu dit land tracht terug te krijgen wat het is ontnomen, nu is het ineens vervloekt Nu eindelijk de beslissing in Neder land is gevallen door ontbinding der partijen, wat nog wel door verdere maatregelen zal worden gevolgd, is ieder arbeider, hetzij aangesloten bij een partij, hetzij niet, weer geheel vrij geworden, ook van den invloed, die nog steeds van hun richtinglooze leiders uitging. Voor ieder is thans het oogenblik aangebroken om partij in het groote conflict te kiezen. Het is thans de laatste maal, dat deze gelegenheid wordt geboden. Zij, dié nog" steeds fluisteren over Engelsche hulp, zullen bedrogen uitkomen, want wanneer deze hulp ooit mocht komen, zullen er in Nederland geen twee steenen meer op elkaar staan, terwijl dan het grootste deel van Europa zal worden verdelgd. Arbeiders, schut thans, nu het om groote vraagstukken gaat, deze lauw heid van U af en toont metterdaad, dat je nog steeds zijn strijdbare socialisten, daar is nu zeker plaats voor, terwijl het zoogezegde „democratische stelsel" U toch ook niets heeft gebracht als werke loosheid en armoede. Is dit waar of niet Thans is het groote oogenblik aan gebroken, dat gij partij zult moeten kiezen. Doe het nu, doch doe het vlug, want straks hebt gij U buiten de ge meenschap geplaatst door uw goedge- loovigheid of nalatigheid. S. Misdadige geruchten Hoe meer zeker wordt, dat Enge- land's nederlaag onafwendbaar is, hoe talrijker en misdadiger de verhalen worden. Dit is een gewoon verschijnsel, voor al in plaatsen waarin de bevoorrechte standen nog eenige invloed hebben. Zoo werd verteld, dat onze Leider dood, ja zelfs vermoord, ja zelfs ge fusilleerd was.. Gelukkig voor degenen, die zich in den dood van anderen reeds verheug- denihoe merkwaardig dat dit juist bij vele Christenen het geval was is de Leider springlevend en blijmoediger dan ooit. Ook de Hoofdopsteller van ons blad was overleden op meer of minder zachtzinnige wijze. Ook waren troepen geland bij Se- rooskerke of Meliskerke, enzoovoorts, enzoovoorts. Hoewel het Bolsjewistisch heidensch front al aan zoovele deelen ineenzakt, waarvoor wij Hitier dankbaar zijn en de heldhaftige troepen w.o. onze eigen jongens, toch gelooit men nog aan Engeland's overwinning. Hoe beschamend zal de terugtocht deze hitsers zijn, als zij over korten tijd zullen bemerken, dat van al deze hoop, al deze walgelijke berichtgeving, niets waar was. Een der leugenverhalen, dat nog steeds rondgaat, als zou het gezelschap Zeeuwen in Osnabrück zijn gevangen genomen geweest, is o.i. gemakkelijk te ontmaskeren. Men ga eenvoudig eens naar den y\mcL Commissaris van Zeeland, Mr. Dieleman of den Burge meester van Middelburg. Men zal dan vernemen, dat zij zeer tevreden en op gewekt uit het zgn. hongerend Duitsch land terugkwamen, en dat zij veel goeds ondervonden en dat erkennen. Misschien helpt dat,misschien I Wie heeft zijn insigne verloren? Op het Vliegveld te Vlissingen is een vijf-jaren-insigne gevonden. No. 14065. Teruggave kan geschieden na het over leggen van het desbetreffend vijf-jarig boekje, bij de Districtsleiding.

Zeeuwsche Stroom | 1941 | | pagina 3