MIDDELBURG S HERBOUW W.A. Vraaggesprek met den Gevolmachtigde van den Leider, Kameraad Jan Dekker, over de schadevergoeding. Betere regeling in het vooruitzicht. Een woord aan en over de Hebt goede hoop! Na onze laatste publicatie over de •chadevergoeding aan de door den oorlog geteisterden, hebben ons vele vragen bereikt in den vorm. van brie ven of persoonlijke bezoeken. Het bleek ons dat velen, nu zij zich in hun geloof in de democratische oude liberalisti sche bewindslieden zoo jammerlijk be drogen' zagen, hun oogen hadden ge wend naar ons. Zou dan toch het Nat. Socialisme, deze jonge frissche garde van een nieuwe en betere samenleving en een betere opvatting van recht, den getroffenen kunnen helpen? Zou dan toch die zoo veel gesmaadde minder heid het recht en de naastenliefde beter verstaan Ja zeker 1 Zij hebben zich in deze hoop niet vergist en zij zullen langza merhand ook bemerken, door onze da den, dat wij het goed vóór hebben met ons volk en ons vaderland. Wij hebben een goed en gerecht vaardigd vertrouwen, dat de hulp voor Middelburg en andere Zeeuwsche plaatsen er komen zal. Wantwij Nat. Soc. zeggen: het.moet 1 Het was ons bekend, dat onzen dis trictsleider, den gemachtigde van den Leider, reeds maanden lang deze kwes tie zeer ter harte ging en nog meer dat hij in voortdurende ergernis en zorg was over de .tot nu toe getroffen rege lingen. Toen nu in de verschillende bladen het billijk verzet tegen zooveel hards en kouds in de getroffen maatregelen tegen de gedupeerden, tot openbaar heid kwam, wilde hij niet langer wach ten en gaf opdracht niet alleen over deze materie onze meening in de Zeeuwsche Stroom te publiceeren, doch hij richtte zich persoonlijk tot de hoog ste instanties des lands, teneinde op heldering te vragen en de belangen onzer volksgenooten in Zeeland te be pleiten. Wij hebben hem na zijn reis dan ook om een onderhoud verzocht, waarvan wij hier één en ander willen publi ceeren. Waar lag de schuld? „Wel, kameraad Dekker," was onze eerste vraag, toen wij hem Maandag J.L in het Diensthuis bezochten, „goede resultaten bereikt?" „Directe nög nietl" was zijn ant woord, „maar ik heb goed vertrouwen, dat die spoedig komen." Wat is in het kort de kwestie? U weet het: Middelburg verwoest, de ramp was na Rotterdam de grootste in ons vaderland. Wij voelden allen, er moest wat gedaan worden en wel direct „En er is wat gedaan 1 Wij zaten geen uur nadien meer stilU weet toch wel „Alle respect voor al degenen die onmiddellijk hebben getracht den eer sten nood te lenigen," viel hij ons in de rede, „alle respect voor het comité dat dag en nacht aan den slag was, aan particulieren te Middelburg en el ders, die met milde hand gaven en van overal gaven bijeen bracht I Maar Laten wij 't even in 't kort zeggen: „Er moest meer gebeuren I „Ja, want met giften kwamen wij er niet. De democratische regeering wilde opbouwen en publiceerde dat de stad Middelburg herrijzen zou, schooner dan te voren. Men deed beloften en ?af verklaringen af, die goed klonken. It heeft nu zoowat een Jaar geduurd •n wat is er van terecht gekomen Overigens heeft de burgemeester van Middelburg al het mogelijke gedaan, om iets te bereiken. Maar ook zijn goed bedoelde pogingen hadden na tuurlijk weinig resultaat. „Wie acht U daar verantwoordelijk voor?" „Niet één of bepaalde personen, maar het oude democratische, liberale, afgedane systeem, dat kapitalistisch denkt en handelt. Die oude molen kraakt en loopt langzaam. Nu blijkt het, dat het zoo niet langer gaat." „13 het geen tijd, dat wij het dan tadicaal aanpakken?" „Wij hebben al méér vastgeloopen taakjes moeten opknappen en doen dat dagelijks," hernam hij, „en ook dit •al door ons met kracht moeten wor den afgehandeld. „In Middelburg zit het nu zoo „U spreekt over Middelburg, U be doelt toch ook de andere getroffen plaatsen in ons district, als Yerseke, tapelle, etc." „Natuurlijk I Maar gemakshalve en «n duidelijk te zijn, wil ik even uiteen- letten wat hier in die ééne stad ge leurd is. Het is werkelijk leerzaam, too nu moet het net niet 1" Wat is er gedaan? „Kijk eens 1en hier zocht hij even in den stapel papieren en brieven, die over deze kwestie een lijvig dossier hadden gevormd, „om te herbouwen is, behalve toestemming, geld noodig, en veel geld. Wij komen er niet met beloften en schoone woorden. De Staat nu zou de schade betalen. Nu'is deze schadevergoedingskwes tie voor Middelburg in het bijzonder heel ingewikkeld?" „Ingewikkeld, in welk opzicht „Omdat de schade naar de vér- koopswaarde getaxeerd werd en die veel lager was dan de herbouwwaar de. Dat was fout één I „Niet de belegger is gefnuikt, maar de man die in een perceel woont en er zijn bedrijf in uitoefent." „De overheid moet niet in geld den ken, maar in arbeidswaarde. De fout bij de regeering was, dat zij kapitalis- tisch-democratisch dacht. De departe menten waren door deze soort oude bewindslieden bezet en U weet De leiding berustte bij Mr. Trip, oud president der Ned. Bank, wiens kapita listisch intellect niet met den nood van 't volk rekening hield." „Een oogenblik I U sprak daar over arbeidswaarde. Hoe bedoelt U dat „Ditdat het niet aangaat om een waarde van een perceel te bepalen naar de Vermeende verkoopswaarde. Men, kan 'n zaak drijven in een groot en ruim gebouw, dat een lage ver koopswaarde heeft. Dit is nu speciaal in Middelburg, met zijn oude gebou wen, het geval I" „Noem U eens een concreet voor beeld?" „De consequentie van wat ik zooeven zei, was deze Dat deskundig werd vastgesteld dat, als de herbouwwaarde 10.000 was, ik noem maar wat men slechts aan schade uitbetaald kreeg een derde deel ƒ3330." „Hoe zoo „De verkoopswaarde stond immers 1 3.12. En zoo was de toestand dan nog, als men op 9 Mei 1940 had kun nen aanbesteden." „Is de prijs dan sindsdien gestegen „Aanmerkelijk I Wij kunnen gerust zeggen, dat de prijzen met 2/3 zijn om- hooggegaan, door houtschaarste, beton etc. Wat dus 10.000 zou kosten, kost nu 17.000, zoodat de menschen niet kunnen bouwen. Zij bouwen zich een voudig failliet." „Men zag dan toch, dat dat niet ging." v „Natuurlijk zag men dat, maar ik zei U immers, dat Mr. Trip de leiding had 1 De commissaris van de weder opbouw, Ir. Ringers heeft toen getracht binnen het kader der kapitalistisch-de- mocratische mogelijkheden de zaak aan elkaar te „te lappen." „Juist, want meer dan een lapmiddel was het niet I De malste toestanden ontstonden, zoodat maar voor elkele panden een overeenkomst kon worden bereikt." „Mag ik iets van dit lapmiddel weten „Men deed nu zoo Volgens taxatie waren de herbouwkosten van een per ceel op 9 Mei 1940 10.000, laten we zeggen. De geraamde prijsstijging tot 1 Juli 1941 is ƒ7000.De kostprijs is dus 17000.—. Nu financierde men als volgt Schadevergoeding volgens verkoop waarde 3330, extra-toeslag a fond perdu, plus bouwpremie (mits vóór 1 Jan. 1942 klaargebouwd was)" „Wat natuurlijk onmogelijk was." „Ja, want men heeft nog niet eens aanbesteed, maximaal 40 hier van of 1320.—." „Dan kon men een rentelooze hypo theek krijgen met 2 aflossing per jaar, tot een bedrag van ongeveer maximaal 5000. „Maar dan was de bouwer er nog niét. Resteert plm. ƒ7380. „Neen, maar daarvoor kon men rentedragende hypotheek ad 4 krij gen, plus 2 aflossing. Is dat een prutserlg gedoe of niet 't Is gewoon weg Hierbij wees kam. Dekker naar zijn voorhoofd. „Jal gecompliceerd 13 het well" „Gecompliceerd Hét 13 zoo inge wikkeld gemaakt, dat niemand er meer iets van snapt. Maar één ding is zoo klaar als kristal, n.l. ditdat iemand die vroeger een huis had met een her bouwwaarde van 10.000 en door den oorlog zijn bezit zag verloren gaan, nu om een gelijksoortig huis te krijgen, zich in een schuld moest steken van 12000. „En dan nog de kwestie der inven taris. Hoe denkt U daarover JAN DEKKER Gevolmachtigde van den Leider „Die is heelemaal ten hemelschrei end I Maar even nog dit." Geen wonder, dat van de plm. 500 schadegevallen, er maar 60 tot heden geregeld zijn." „Zouden er niet meer zijn „Misschien zijn er nog enkelen, door den nood gedreven, die hun hoofd ook in den strop staken, dat weet ik niet. Maar over de inventaris-regeling dan het volgen-^ De Inventarisatie- schade. „Wat de schadebepaling van den inventaris betreft, werd een schatting gedaan naar de huurwaarde „Maar dat is, wat Middelburg be treft, al een heel wonderlijke kwestie." „Zeg maar gerust, onrechtvaardige I Want U moet eens even nagaan, wat dit voor een gevolgen had. De huren zijn in Middelburg, met zijn groote, ouderwetsche huizen, betrekkelijk laag. Veel lager dan elders in 't land. Bo vendien, dergelijke groote huizen heb ben eèn groote en dus kostbare stof feering noodig'. De bezitters van der gelijke panden dus, zijn extra zwaar gedupeerd." „En hoe is de taxatie der stoffage, is die naar oude of nieuwe normen „Dat is het nu juist, die is getaxeerd naar. den prijs, die vóór 9 Mei 1940 gold. En U weet, die zijn ook enorm gestegen." „En bovendien, vrat verstaat men onder inventaris „Ja, juist I wat Iemand die antiek had, of een kostbare bibliotheek, ik noem bijv. een leerqar, een predikant, een boekenliefhebber, een verzame laar etc. I „Dus dat wordt niet vergoed?" „Neen I Ik geef toe, dat wat ver brand is natuurlijk moeilijk herschat kan worden, maar deze regeling is be lachelijk en hoogst onrechtvaardig." „Ja I dat wordt nu eens met recht een kwestie van „onschatbare waar de." „Ik ken iemand, die een groot huis gehuurd had. Hij ontving 1400. voor inventaris. Nu moet U weten, dat deze man alleen thans aan gordijnen 1000.— moet spendeeren. Dus dan moet hij nog vloerkleeden, bedden, loopers, etc. aanschaffen „Maar hef ergste vinden de meesten hier nog wel het beslagleggen op de gelden, die uit de liefdadigheid zijn opgebracht I Kort gezegd, hier is Ne- derlandsche liefdadigheid misbruikt ten bate van een kapitalistisch-liberaal stelsel. Men heeft geappelleerd aan het hart van Jiet Nederlandsche Volk om den eersten nood te lenigen. Men stichtte comité's, hield lezingen, schreef enfin, U weet dat zelf wel." „En wij dachten er geen moment over, dat dit „ingepikt" zou worden." „Ja I en nadat dit geld in goederen was uitgekeerd, kwam het Departement van Financiën er achter en wist bij de treurige maatregelen, die we zooeven besproken, het ook nog met zijn opvat tingen te vereenigen om dit geld op te vorderen." „Maar het Departement wist toch niet, wat er bijeengebracht was „Neen, maar dit moesten de comité's netjes vertellen." „Ik had het .niet gedaan, wat had het Departement daarmee te maken „Precies 1 Ik had het ook niet ge zegd, maar tja. De democartie heeft ambtenaren gekweekt, en geen man nen voortgebracht. Vriendelijke heeren, die alles hebberig, d.w.z. kapitalistisch opknappen." „U bedoelt afbreken." „Inderdaad I En U begrijpt, als men dit wanbeheer met geld van ons volk ziet voltrekken, zonder er wat aan te kunnen doen, dan raab eenmaal geduld uitgeput. Een jaar lang zag ik dit aan. Ik heb met verschillende in stanties en kameraden er over gespro ken. Maar U begrijpt, zoolang de de partementen nog bezet eUh met deze soort ambtenaren en de N.S.B. nog weinig invloed heeft, wat bereikt men dan „Maar nu heeft de N.S.B. toch al wat meer invloed." „Gelukkig Ja, en nu wordt het dan ook tijd, dat er snel verbeteringen komen. We hebben anders nog oude erfenissen over, geloof dat I „Ik geloof het niet alleen, ik weet en ondervind het." „Ik heb dus als gevolmachtigde van den Leider en districtsleider dezer pro vincie, de zaak bij de hoogste instanties aanhangig gemaakt. Hoe ver zijn we nu? „Hoe ver zijn we dan nu „Ho, ho I We zijn slechts twee we ken bezig, de zaken grondig te onder zoeken." „Kunt U dan nog niets positiefs noemen t „Ja en neel Wat deze democraten in dertien maanden verprutst hebben, kunnen wij in 13 dagen niet op gang brengen, dat voelt U wel I „Nee, nee, maar kimt U niet iets in het vooruitzicht stellen?" „Ik wil wel meedeelen, dat er vol gens mij hef volgende wordt voorbe reid. Dat is a. dat de volkomen onrechtmatige aftrek van de vroeger uitgekeer de gelden alsnog zal worden her roepen en terug betaald; b. dat een totaal nieuwe regeling voor den herbouw der verwoeste panden zal worden ontworpen." „Zullen die regelingen gunstiger zijn?" „Veel gunstiger dan de huidige, dat kunt U gerust publiceeren." „En verder?" „En verder, dat de inventaris-kwestie in studie is genomen, volgens de door mij verstrekte gegevens." „Een vraag: Kan het publiek zich hieromtrent tot U wenden om inlich tingen te vragen of te verstrekken?" „Ja I maar men moet mij vaststaande fèiten en bewijzen geven, dan kan ik gemakkelijker werken." „Hebt U het geloof, dat de zaken dus in orde komen?" „Positief. En waarom Wij Nat. Soc.' gaan bij de behartiging van de volk- sche belangen immers van een geheel ander systeem uit." „Wilt U dat even in 't kort iormu- leeren'?" „Wij meenen dat elk lid der gemeen schap hef recht heeft (en dat heeft Mus- sert uitdrukkelijk verklaard), het recht heeft, hoort U, zich geborgen te weten in eigen-volk." „Nog iets I Hoe zit het nu met die 60 of 70 lieden, die nu al bouwen gaan onder bezwarende omstandigheden?" „Ik heb daarop ook ter bevoegder plaatse gewezen. Wij leden der N.S.B. hebben altijd groote waardeering voor hen die iets wagen en ondernemen, voor initiatief. Ik ken tegenstanders genoeg, die „Die veel praten, maar niets doen." „De N.S.B. zegt: geen praat, maar daad, en nadat er een jaar gepraat is, zullen wij eens zien of wij tot een daad kunnen, komen. Aan beloften hebben we niets. Wij zullen aan al deze groote bezwaren denken." „Men gelooft het misschien toch niet, dat wij daden zullen brengen. U weet wel, hoe men „Ja, ik weet het. Maar ik ben niet bang, dat die meeningen zullen ver anderen, en spoedig." „Ik wil herinneren aan de reis naar Duitschland met 20 vooraanstaande Zeeuwen. Daar waren vele burge meesters bij, die hebben kunnen zien, wat het Nat. Socialisme gebracht heeft Zoo zal het ook hier gaan. BU één dier samenkomsten zei de ober-bürgemeis- ter van Osnabrück in een lezing het volgende De taak der Nationaal Socialistische Partij (dus hier de N.S.B.) is, om de belangen der volksgenooten te behar tigen vanaf hun geboorte tot aan hun dood." En zoo denkt de N.S.B. er ook over, en in dien gee3t wil zij regeeren en voorgaan." „Finland I Uw heilige strijd is de onze I Onze gedachten, onze gebeden zijn met U." Uit „De Katholieke Illustratie". Naar aanleiding van de gebeurte nissen in de groote steden, waarbij tenslotte één van onze weermannen, wachtmeester Hendrik Evert Koot, op beestachtige wijze werd omgebracht, hadden we verwacht, dat ons volk nu eindelijk eens eerlijk zou trachten na te denkén. Deze gebeurtenissen, veroor zaakt daar gepeupel der onderwereld, met indirecte steun der politie met haar opbouwdienst elementen, stelden onze W.A. ongewapend tegen een gewapen de overmacht. Van officieele zijde werd vastgesteld, dat onze mannen door hun gedisciplineerd optreden, geen blaam trol. Wat ".deed nu de pers Geen één courant, behalve de Waag, toonde een fiere en eerbare geest. Nog steeds keeren de leidende heeren dier bladen zich tegen het Nationaal-Socia- lisme. Wel is waar durven ze nu niet meer. van leer trekken tegen het Nazi- Duitschland, daarom luchten ze hun verkropte woede maar op de N.S.B., omdat daaraan nog geen gevaar ver bonden is. Maar owé, zoo gauw ae N.S.B. eenige invloed op het Staats bestuur zal hebben, zullen deze meenin gen wel veranderen in de pers I Ook de meerderheid van ons volk is door de jarenlange misleiding een scheeve voorstelling der werkelijkheid nog niet uit zijn verdooving gebracht en men hoort nog door den man in de straat vertellen, dat die N.S.B. met de W.A. een terreur uitoefent. Heeft men geen medelijden met onze getroffen kameraden, zonen van het eigen volk, doch gaat hun medelijden nog steeds uit naar die Joden, welke niet tot ons volk behooren. Ondanks deze tegenslagen komen toch langzamerhand duizenden nieuwe leden onze rijen versterken. Zij weten dat ze bij ons moeten strijden, wat het ook voor hen meebrengt aan hoon, laster etc. bij het staan en marcheeren in onze gelederen. Dit geeft echter ons de verzekering, dat zij waarachtig Nationaal-Soclalist zullen worden. Alle strijd en tegenslag hardt ons, en zal ons tenslotte tot de overwinning leiden. „Finland strijdt tegen het goddeloos Rusland. Derhalve strijden wij, hon derdduizenden Christenen met deze heldhaftige natie mede. Finsch volk, de Nederlandsche geloovigen staan naast U en bidden voor U Uit „De Standaard" Maart 1940. Vrijdagavond 20 Juni J.I., omstreeks 7.30 uur arriveerde de geluidsinstallatie „Mussert's Stem" van het District Zee land op het Cornells de Vosplein te Hulst. Reeds spoedig schalden dan ook onze strijdliederen en die der Jeugd storm door het kleine stadje en trok belangstellenden en nieuwsgierigen. Omstreeks 8.15 uur nam Kam. Rottier, Onderkringleider van West Zeeuwsch Vlaanderen het woord en sprak de luisterenden, ook achter de ramen, toe en vroeg hen bij hun beoordeeling der Nationaal-Socialistlsche Beweging een voorbeeld te nemen aan een onpartij dige rechterimmers deze hoort beide partijen voordat hij zijn vonnis velt, en wij wilden dat allen, die zich door drongen voelen van hun liefde voor Volk en Vaderland, dit ook deden. Deze woorden waren voor twee Rijksambtenaren een aanleiding, om zich demonstratief onder de zich op een afstand bevindende Unie-jeugd te scharen. Een dezer kommiezen, met een leeuw op zijn borst, wilde zich ook als zoo danig aanstellen, maar bedacht zeker, dat ook zijn klauwen uitgetrokken waren 's Avonds te 9.45 uur werd als ant woord op de réde van Kam. Rottier door den Unie-Aanhang lafhartig een ruit ingeworpen bij een kameraad. Neen Volksgenooten, dat is geen antwoord een flinke Nederlandsche kerel waardig, dat is niet opbouwen maar afbreken, daar is het Nederland sche volk niet bij gebaat. Hou zee I J. Molema. Ondergeteekende adres wenscht lid te worden van d« N.S.B. Te adresseeren aan het Diensthuis van de N.S.B. Koningstraat 4 Goes. te Onderteekening t

Zeeuwsche Stroom | 1941 | | pagina 4