Opzienbarend schandaal te Rilland N De burgemeester bevoordeelt 'jjtckxett ten koste der gemeente. Dierbare gediende dames en de dienstbare stand» Dc toetreding tot de N.S.B. na 19 Juli stopgezet Nederlanders, Foto-verkoop De raad helpt daarbij ten handje. De N.S.B. eischt ontslag en ongeldigheid van koop. De gemeente alhier is in groote op- jphuddlng gebracht door het feit, dat de burgemeester zich ten koste van de gemeente, en derhalve der gemeente- Haren, land heeft toegeëigend op een Onwaardige wijze, daarbij ernstig mis bruik makende van zijn positie. Wat Is n.l. het geval? De burgervader is sinds eenigen tijd bezig een woning te zoeken en daar hij tot heden geen geschikt perceel kon vinden, heeft hD zijn oog laten vallen op een stuk bouwgrond, om daarop eventueel een huis te zetten. De bouwgrond in kwestie is 5 Jaar geleden op een publieke verkooping Verkocht, waarbij officieel is bekend gemaakt, dat de onkosten voor het dempen van de voor dit perceel gele gen sloot voor rekening van koopek kwamen. Alvorens men hierop mocht gaan bouwen, moest bedoelde sloot ge dempt zijn. De secretaris ter plaatse woont in de ambtswoning en daar de burgemees ter reeds eenigen tijd trouwplannen heeft, maar géén geschikte woning kon krijgen, heeft laatstgenoemde in over leg met de raadsleden een poging aan- gewend, den secretaris uit de woning te krijgen, hetgeen hem echter niet ge lukt is. Daarop heeft de burgemeester door een tusschenpersoon de helft van bo venbedoelden grond op 21 Febrauii voor rekening van de gemeente ge- ocht voor den prijs van f 1300.plus )3.50 onkosten, waarop een aanvang gemaakt met het dempen der sloot, etgeen een bedrag vorderde van M100. Door den eigenaar van de andere helft is in de kosten f250.begedr» gen. Gezien de mededeeling op de Openbare verkooping, nu 5 jaar gele iden, is ook deze niet weinig bevoor deeld. Het aanbod van de gemeente in aanmerking nemende, is hem dit echter niet kwalijk te nemen. Het perceel bouwgrond komt de ge meente alzoo op £1100.minus bij drage In de kosten, zijnde f250.is 1850.plus f 1333.50 (koopsom en on kosten), is in totaal f2183.50. In een openbare raadsvergadering dd. 23 Mei J.L, welke nadien in een geheime zitting overging, heeft de bur gemeester persoonlijk bovenbedoelden bouwgrond van de gemeente gekocht voor den prijs van f 1000.Hiervan werd na afloop in de nadien weer openbaar verklaarde raadsvergadering mededeeling gedaan, nadat de verslag gevers vertrokken waren, zoodat hier van niets in de couranten is opgeno men. Wij willen hier nog bi) vermelden, dat dit besluit met algemeene stemmen is genomen. Ook de burgemeester zelf la lid van den Raad en heeft zitting Voorde Christelijk Historische Unlet Het spreekt vanzelf, eerstens, dat dergelijke burgemeesters ongeschikt zijn hun functie langer waar te nemen, jweedens, dat een raad, die met dezen bewindsman overstag zeilt, ook moet verdwijnen en ten derde dat de Natio naal Socialistische Beweging, district Zeeland, net zoo lang zal ijveren tot deze koop, die voor de gemeente Ril land schadelijk en schandelijk is, on gedaan Is gemaakt. Deze elschen blijven wij stellen in het belang der Inwoners en den goeden naam va* Rilland. Weg met de enveloppe met inhoud Dezer dagen, zoo melden de Zeeuw- sche dagbladen, had in hotel „De Burg" een bijeenkomst plaats van de leden van het bestuur en het dames- comité van de Vereeniglng tot bevor dering van belangen van de dienstbare stand met 11 dienstboden die een bepaald aantal jaren in denzelfden dienst hebben doorgebracht. De meesten waren vergezeld door haar of hem bij wie, (wien) zij dien tijd hun arbeid hebben verricht. De „dienstbare" stand is toegespro ken en haar werd diploma's uitgereikt De diploma's waren vergezeld van de gebruikelijke „enveloppe met inhoud". In dit bericht werd medegedeeld, dat het doel der vereeniglng washet verleenen van steun aan haar die in dienstbetrekking zijnde, later hulp mocht noodlg hebben. Daarna werd de eerelij st gepubliceerd. Er was er éen bij van 35 Jaar, éen van 30, Óen van 25 jaren diensttijd. Maar ook werden de namen der dames genoemd ml» bediend waren. Alsof ook deze 9*n diploma hadden verdiend, wegens het onderhouden der „dienstbare stand". Wij hebben altijd weerzin gehad tegen woorden als „werkman, mindere stand, betere klasse, dienstmeid, enz., en in een nationaal socialistische staat zal deze vereeniglng „tot bevordering van de belangen van de dienstbare stand", volmaakt overbodig zijn en zullen de annalen dezer dierbare damesclubs als curiosum worden bij gezet in een museum, dat de herinne ring zal bewaren van een vergane ka pitalistische samenleving. Verdienste naar arbeid. In een Natioriaal-So.cialistische Staat, zooals die in Duitschland ls opgebouwd en zooals die ook hier komt, is natuur lijk zulk een vereeniglng onmogelijk en lachwekkend. In een behoorlijke Staat immers moet een man of vrouw, die haar of zijn leven lang plichtsgetrouw heeft gear beid, vanzelfsprekend door de Staat zelve onderhouden worden. Daar wordt de dienstbare stand (heel het volk van hoog tot laag is daar dienstbare stand) naar haar verdienste beloond met een onbezorgden levensavond, waarin geen sprake kan zijn van „hulp noodig hebben", waarin men de beste zonen en dochters niet afscheept met een di ploma plus „enveloppe met Inhoud". Deze walgelijke afscheperij van de „bediende" stand tegenover de „dienst bare" is onbestaanbaar in een maat schappij waarin de arbeid, welke dan ook, boven geld en aanzien, vereerd wordt. Liefdadigheidsclubjes met neerbui gende vriendelijkheden worden dan fossielen en begeleidende weldoende dames, die de dienstbare stand op brengen om gediplomeerd te worden, zullen geen eereplaats verkrijgen in het stadsnieuws. Dat zij zoo, lieve dier bare dames. Leve I de dienstbare stand I Waar van de wereld het hebben moet, tot in alle eeuwigheden. Hoogst ernstige beslissing. De Leider heeft bepaald i 1. Met ingang van Zaterdag, 19 Juli, a.s. wordt de N.S.B. gesloten voor de toetreding van nieuwe leden. Deze sluiting geldt tot nader order. 2. Met Ingang van Zaterdag 19 Juli a.s. wordt de gelegenheid open gesteld om ingeschreven te wor den als sympathiseerende. De sympathiseerenden hebben slechts eenvoudige geldelijke verplichtin gen. Voorwaarde is, dat zij begrip hebben voor den nieuwen tijd. 8. Uit de rijen der sympathiseeren den zullen te zijner tijd diegenen toegelaten worden als lid van de Beweging, die daarom vragen en daartoe geschikt worden geoor deeld. luist nu toetreden 1 Waarom doen wij juist nu een be roep op de bevolking van Nederland en in het bijzonder van Zeeland, lid te worden van onze Nationaal Socialisti sche Beweging? Schijnbaar lijkt het front van die te gen ons zün versterkt en vergroot In wezen echter ls het Nationaal Socia lisme versterkt daar het thans het ka rakter heeft aangenomen niet alleen van een vrijheidsoorlog, doch ook van een worsteling tegen een godloos, cLw.z. bolsjewistisch regiem. De strijd der Nationaal Socialisten wordt thans een heilige oorlog, die door mlllioenen Christenen zal worden gesteund en gestreden tot het zege vierende einde. In dezen kruistocht te gen kapitalisme, jodendom en helden dom, is de keuze van eiken geloovige, hetzij hij protestant of katholiek is, zeer ernstig geworden. Wint het Jodendom en het bolsjewis me, dan ls de ellende, vooral voor het kerkelijk en geloovig deel van Neder land onbeschrijfelijk. Wint Duitschland, en daarmee alle Europeesche Protestanten en Katholie ken, dan ls eindelijk aan de satanische machten van het onbetrouwbare bols jewisme een einde gemaakt Er zijn er wellicht nog onder liberalen, ongeloo- vlgen, kapitalisten etc., die hoopen op een Russisch-Engelsche overwinning. Zij zullen wederom bedrogen uitkomen. Duitschland's legers zijn onoverwinne lijk, Juist nu, nu zij door een heilig vuur bezield, met de veile horden van een ontkerstend regiem in worstelnig ko men. Daarom is het voor eiken Nederlan der tot 19 Juli een zeer beslissende tijd. Schaart men zich bij ons, naast ons, of tegen ons? Wij zijn ervan overtuigd dat de be slissing voor duizenden moeilijk zal zijn, maar toch thans is het uur ge slagen, rechts of links, voor of tegen, wit of zwart, godsvertrouwend of bols jewiek. Er ls geen andere keuze. Wij wach ten met rust en geduld af, zeker van ds overwinning. Te veel of te weinig? Het is merkwaardig hoe allerlei lie den, van wie men zulks voorheen nim mer bemerkte, zich den laatsten tijd uitsloven om den Nederlandschen boer te „huldigen". Niet slechts van poli tieke zijde gebeurt dat zelfs de aan het wezen van den boer totaal vreemd zijnde Ned. Unie en Nat. Front stelden gezamenlijk een landbouwprogram op, (dat wil zeggen, zij schreven het over van de Nat Soc. Beweging) ook alle mogelijke bladen „doen" aan agrarisch nieuws tegenwoordig en er is nog nauwelijks een schrijver, die niet over boeren- en plattelandsleven meent te moeten fantaseeren. Wij, die vanaf het oogenblik, dat Mussert ons de oogen opende voor de waarde van het Nationaal-Socialisme, bewust en principieel een boerenbewe- ging hebben gevormd en ons volk den weg terug naar het land hebben ge predikt, zullen de eersten zijn, om deze herleefde belangstelling voor den boer en zijn bedrijf, toe te juichen, mits wij slechts de overtuiging hebben, dat dit verschijnsel zijn oorzaak vindt in op recht verlangen en eerlijken wil het hoerendom, dat is de ruggegraat van ons volk, en zijn ruige kracht te leeren kennen. Kijkspel Helaas, nu is zulks niet het geval. Natuurlijkde geest van het Natio naal-Socialisme, de volksche wereld beschouwing, drijft eiken dag weer andere volksgenooten naar het besel, dat de werkelijke waarden van elk volksleven slechts op het land zijn te vinden. Maar deze geest werpt gansch andere vruchten dan die, welker schoone glans voor ons geoefende oog het giftige vleesch niet kan verbergen. Om het duidelijk te zeggener is maar cd te veel zich noemende „liefde" voor den boer en het land, terug te brengen tot een zielige zucht om een merkwaardigheid, de bekoring van een nieuw ontdekt kijkspel te scheppen. Al dezulken wij zullen op dit oogenblik nog geen namen noemen zij nog- eens duidelijk gezegdde Nederland- sche boerenstand en ztjn bodem leenen zich niet voor de genadlglljke bezichti ging of de liefhebberij van jagers naar lnteressantigheden 1 Het moeizaam beroep. Ieder, die weet, hoe op 't oogenblik tienduizenden kleine boeren en tuin ders moeten zwoegen om hun bedrijf jes gaande te houden, ieder, die weet hoe op tienduizenden sobere hoeven voor het handhaven der zelfstandigheid moet worden gevochten, leder die weet van het leed, dat daar in stilte wordt gedragen, vervult het met ziedende verontwaardiging, cds hij bemerkt, hoe oppervlakkig en harteloos daarover wordt gedacht door lieden, die als steunpilaren der democratie den klei nen boer zonder meer ln den afgrond laten zinken. Ontstellend groot is 't aantal der kleine zelfstandigen, die in de voorbije jaren naar de werkverschaffingen zijn gedreven door een misdadig sociaal stelsel, het ontbreken van elke bevol kingspolitiek, een volksvreemd erfrecht een Joodsche grondspeculatle. Nog op dezen dag bestaat de zgn. „kleine-boeren steun", welke voor deze menschen een maximum inkomen van ongeveer f 9.—, 10.75 voorschrijft. Nog steeds geldt de teeltbeperking voor den kleinen tuinder. Nog steeds is de kleine boer uitge sloten van vrijwel de geheele sociale wetgeving. Nog steeds moeten duizenden kinder rijke gezinnen, ondanks den arbeid van allen, leven van minder dan tien gulden per week. Het Nat. Soc. reddend. Het gaat hier om een vraagstuk, dat sinds den oorlog nog moeilijker ls ge worden en dat tijdens den oorlog zeker niet definitief zal kunnen worden ge regeld. Maar vast staat, dat ten spoe digste moet worden Ingegrepen, wil men de kracht der natie ongebroken houden. Dat kan in geen geval worden ge daan in den vorm van boerenhulp door apenliefde. Dat kan slechts worden verricht door den boerengeest van het Nationaal- Socialisme, dat ook in oorlogstijd de kracht weet te vinden voar lederen werker geborgenheid in eigen volk te scheppen. Het is dit vraagstuk der kleine boe ren en tuinders, door de democratie zoo totaal verwaarloosd, aan welks oplos sing het Nationaal-Socialisme al zijn krachten zal moeten wijden. Daarbij zullen andere middelen noo dig zijn dan die welke de gevluchte regenten toepasten en die neerkwamen oparbeldsstraf, afslachting, verpau pering, ondergang. Het gaat hier om de kem van ons volk. AI wat haar kracht aantast, be- teekent aantasting van het geheele volksbestaan. GIJ hebt-wraak gezworen 1 toen duizenden mannen van ons bloed sneuvelden in een ongelijken strijd t toen de honger, toen de brandstichting, toen de ziekte en de verkwijningsdood als wapens werden gebruikt ln den schandelijksten oorlog aller tilden toen tienduizenden vrouwen en kleine kinderen omgebracht zijn door gevoel- looze beulen in concentratiekampen j toen een dappere grijsaard, trouw aan on3 Volk tot den dood, vergeefs aan de paleizen aanklopte om steun toen wij machteloos moesten toezien hoe door bruut geweld ons recht als wereldmogendheid met voeten werd getreden. WEET GD DAT NOG? En weet gij ook dat velen thans dien eed ontrouw zijn geworden Weet gij dat tienduizenden Nederlan ders thans den doodsvijand van ons volk te voet vallen en hem vereeren als den bevrijder? Zijn zij vergeten dat het ENGELAND was, dat onze zeevaart vanaf de zeventiend* eeuw heeft trachten te vernielen, onze koloniën in Amerika roofde, ons de Kaapkolonie ontstal, Ceylon van Nederland ontvreemdde, de Boerenrepubliek in Zuid-Afrika uit moordde, de Belgische Kongo steeds naar het leven stond, en steeds weer, eeuwen lang erin slaagde, andere volkeren voor zijn be lang te laten slachtofferen, onze neutraliteit schond, door onze schepen op te leggen ln de Downs en de vrachten te stelen Nog geen halve eeuw geleden smeekte ons Volk ln zijn kerken God's wraak af over de Engelsche schenders van Christendom en volkerenrecht Nu ons gebed verhoord wordt, en het Godsgericht aan de geweldenaars wordt voltrokken, nu zijn de erbarmelijke tiraden van één jood voor de Engelsche radio vol doende om een groot gedeelte van dit volk ervan te overtuigen, dat Engeland, als steeds I' strijdt voor het Christen dom en beschaving. Zijn wij dan eerloos geworden, dat wij onzen eed vergeten zijn, en de straf fende hand Gods zouden willen weer houden Nederlanders, er wordt eindelijk recht gedaan aan ons Volk, onze doodsvij and wordt verpletterd, er is reden om ons te verheugen, want mét Europa zal ons Volk tn Zuid-Afrika bevrijd worden! Echte Nederlanders zullen hun bloed niet verloochenen ook nu nietl Het is nu de dag, waarvan de Engel sche dichter George Byron sprak in het volgende gedicht Och, of een» ten volle kondet weten Wat afschuw thans uw schoone naam ons baart, Hoe lulde Euroop de dag zou welkom heeten. Die U de borst ontbloot zag voor het zwaard. Hoe, die nog steeds de schutspatroon wil heeten Der vrijheid, door de volkeren van heel de aard Nu voor haar snoodsten vijand wordt versleten. Door dorst naar goud en oppermacht ontaard. vert. Nicolaas Beets. Nederlanders, voor ons ligt de bestrij ding van de Engelsche tyrannle in d» vernietiging van de goudmacht door de Arbeids-orde van het nat.-socialisme Schaart U daarom bi] de N.S.B. De propagandaleider, Kam. Ernst Voorhoeve bericht: „Op verzoek van den Leider bepaal ik, dat alle voor verspreiding, ver koop of publicatie bestemde foto's door mij daarvoor moeten worden goedge keurd. Ik verzoek U daarom mij voortaan van alle voor een dezer doeleinden ts bestemmen foto's ln tweevoud ter keu ring toe te zenden. Eén exemplaar wordt U p.o. teruggestuurd. Alleen ds door een stempel van mijn afd. voor ziene foto's mogen worden verspreid, verkocht of gepubliceerd. Behalve technische onvolmaakt heid kunnen er politieke of andere re denen zijn, waarom foto's niet aan de openbaarheid mogen worden prijsge geven. Het oordeel daarover ver trouwde de Leider aan mij toe. Ik be loof U ln dezen zonder het minste voor oordeel en met de grootste soepelheid te zullen optreden en alles te zullen vermijden, wat ook maar op bevoor deeling van den Fotodienst van mijn Afdeeling lijkt. Ik reken daarom dan ook op Uwe volle medewerking." Y erseke. Vendelmarsch van Vendel 2 te Yersekew Vrijdag 0 Juni 1941 hield Vendel II der W.A. te Yerseke een marsch. Reeds dagen tevoren was dit door geheel Zuid-Beveland bekend en waren de bedreigingen welke men tegen de W.A. uitte zoo erg, dat men zou gaan denken, dat er van het ge heele Vendel niet een ongeschonden terug zou komen. De Wachten 1 en 2 vertrokken om 9 uur per fiets uit Goes, onderweg wer den de weermannen regelmatig door de bevolking er op gewezen, dat er lijken kwamen. De eerste plaats waar de ongeregeld, heden tegen de W.A. zou beginnen, Kapelle, werd in de grootst mogelijke rust gevonden, terwijl hier ook belang stelling was voor onze Zwarte Soldo- ten. Toen het Vendel te Yerseke aan kwam, stonden de weermannen eenigs- zins verwonderd te kijken, dat ook hier de bevolking zoo belangstellend was en dat ook hier onder de bevolking zoo'n orde heerschte. Ongeveer 9 uur vertrok de W.A. vanuit de v. Randwijckstraat onder hei zingen van „Wij melden U de nieuws tijd". Toen het geheele dorp doorgemar cheerd was, werd het Vendel bij hotel Nolet door den Gemachtigde van den Leider, Kam. J. Dekker, toegesproken. Na deze toespraak marcheerde het Vendel af naar het verzamelpunt. Onderweg inspecteerde Banleider J. C. A. Langeveld het Vendel. Alles verliep ln volmaakte orde en rust en had de volle aandacht van de Yerseksche bevolking. Ondanks dat de buitenstaanders een dergelijk kabaal gemaakt hadden, dat er op Yerseke iets zou gebeuren, en dat er niet een levende Weerman terug zou komen, was de Burgemeester nlel ln zijn gemeente aanwezig. Axel. Opvoeding? Op Zondag 25 Bloeimaand, had ts Zulddorpe ds processie plaats. Evenals vorige jaren, begaf zich daartoe een groot gedeelte der Roomsch-Katholleke Slulskllsche jeugd per fiets naar Zulddorpe. Zooals gewoonlijk verzamelden ds jongelui zich ln het café van kameraad de Block. Daar werden ook de fietsen gestald. Later kwam ook de pater, als bege leider der jeugd, het café binnen. Toen deze ln het café de alom be kende reclameplaten van de N.S.B. zag hangen, trok hij een lang gezicht Hij riep de jeugd om zich heen en zet t „Dit is geen huis voor ons. Wij gaan hier dadelijk weg". Zonder verder Iets te zeggen, zonder kameraad en kameraadske de Block een groet waardig te keuren, vertrok daarop het geheele gezelschap, de fiet sen met zich mee voerende. Arme Jeugd, die op zulk een manier opgevoed wordt ln haat tegen ds N.S.B. Verdwaasde Ouders, die uw kinderen aan zulke jeugdleiders toe vertrouwt. Het ware te wenschen, dat dezs ouders en deze jeugd eens een kijkje kwam nemen op de bijeenkomsten van ds jeugdstorm Wat een betere gedachten zouden zs dan krijgen over jeugdleiding en op voeding. En gij, pater, waarom gaat U niet eens een kijkje nemen ln Duitschland Dan zoudt ge gewis ook door gesprek ken met uw collega's anders gaan den ken over het Nationaal-Socialisme, dat met de jeugd niets anders dan het al lerbeste voor heeft. Dan zoudt ge blij zijn, als de jeugd de woning van een onzer kameraden binnentrok en dan zoudt ge heusch niet meer spreken, zooals ge toen te Zulddorpe deed. Maar dan zoudt ge met ons de lei ding'der jeugd in handen geven van ds betrouwbare en eerlijke leiders van onzen Jeugdstorm en U alleen bemoeien met het geestelijke leven, want hier en hier alleen ligt de taak der geestelijk heid. WIJ verzekeren U, dat hef ook spoedig ln Nederland zoo zal zijn. De groepsleider der groep Axel Ondergeteekende- adreste wenscht nadere inlichtingen en brochures over de N.S.B. te verkrijgen. Tc adresseeren aan het bureau Onderteekening t van „De Zeeuwsche Stroom".

Zeeuwsche Stroom | 1941 | | pagina 4