Zeeuwen bezoeken het Osnabrücker Land De Ballade van het dagelijksche brood 1 Het Dagblad ycai Noor&Brabant en Zeeland (RX) wdtufjn Bi naar nummer - van Vrijdag 80 kei 1841 Studiereis om de instellingen der N.S.D.A.P. en die van den Duitschen Staat uit eigen aan schouwing te leeren kennen. Op ultnoodiging van den vroegeren Kreisleiter der stad Osnabrück, den heer Münzer, gevolmachtigde voor de Provincie Zeeland van den Rijkscom missaris in Nederland, maakte vorige week een gezelschap van 26 Zeeuwen een studiereis naar het Osnabrücker Land. Onder de deelnemers bevonden zich o.m. verschillende burgemeesters, enkele leden van de N.S.B., leeraren, arbeiders, handelslieden, boeren en journalisten, die een week lang ge legenheid vonden allerlei indrukken op te doen, terwijl zij in dit Nederduitsch gebied overal waar zij zulks wenschten op ongedwongen wijze van gedachten konden wisselen met de bewoners. Dank zij de goede zorgen der beide referenten van gevolmachtigde Münzer de heeren A. W. Dieckmann en E. Kretschmo:;, die beiden eveneens af komstig zijn uit Osnabrück, kon een program opgesteld worden, dat de Nederlcmdsche gasten een volledig in zicht bood van het volksche, het staat kundige en het economische leven in het Osnabrücker Land. Ten stadhuize werden zij voorgesteld aan den Kreis leiter Gauinspektor Wehmeier en den Oberbürgemeister dr. Gaertner. Deze ontvangst vond plaats in de beroemde Friedenszaal, waarin vijf jaar lang de Westfaalsche vrede van 1648 werd voorbereid en waarin de herinnering terug ging naar de historische betrek kingen tusschen het Nederlcmdsche en het Duiische volk tijdens den dertig- jarigen oorlog. De strijd van het Ne derlcmdsche volk greep n.l. ook sterk in het Osnabrücker Land, waar vele bewoners toetraden tot het hulpleger, dat Willem van Oranjes broer Lode- wijk vormde in Westfalen. Dr. Gaertner wees er o.m. op, dat tijdens de onderhandelingen voor den vrede van 1648 de Nederlcmdsche ge zanten dikwijls in Osnabrück verble ven, vporal wanneer het den strijd van den grooten Keurvorst tegen Zweden gold. De greote Keurvorst was zooals men weet gehuwd met een Oranjetelg. Aan die dagen herinnert ook een koper gravure van den Hollander Anselm vcm Hulle, betreffende de gezanten bij de vredesonderhandelingen, wier por tretten in deze zaal hangen. Meerdere exemplaren van deze gravure zijn nog in Osnabrück aanwezig, terwijl zich in het museum der stad een verzameling Nederlcmdsche schilderijen bevindt. De Osnabrücksche dichter Ludwig Bate, die o.m. ook een werkje over Nederland schreef, hield tijdens deze ontvangst een voordracht over de be trekkingen tusschen Osnabrück en de Nederlanden. Na een rondgang door de oude stad met haar vele historische beziens waardigheden, vond op den eersten dag van deze studiereis een gasten- avond plaats in het paleis van Osna brück, waaraan talrijke vertegenwoor digers deelnamen van de partij, den Staat, de stad, de weermacht, het eco nomisch leven, de kunsten en weten schappen. Tocht naar het land. De volgende dag stond in het teeken van de bodembewerking. Het gezelschap maakte een tocht door het Osnabrücker Land, dat de bekoorlijkheid heeft vcm ons Zuid- Limburg. Onder leiding van Kreis- bauernführer Meyer zu Holte maakten de Zeeuwen hier kennis met de prac- tijk van het Duitsche erfhofrecht en de verwezenlijking vcm de richtlijnen van een Walter Dorre, Herbert Backe e.a. om den Duitschen productieslag te winnen. Uit het bloeiende koolzaad, het groenvoer, de rogge en de overige gewassen te velde, de silo's voor het veevoer op de boerderijen, enzoovoorts, konden de Zeeuwen uit eigen aan schouwing constateeren, hoe de richt- lijnen om in Duitschland een zoo hoog mogelijke bodemproductie te bereiken voor mensch en dier op leder bedrijf volledig toepassing vonden. Ook za gen zij veestallen en de inrichting van boerenw oningen. Verbaasd waren de Zeeuwen vooral over de reusachtige hoeveelheden kunstmest die hier op den akker kwamen. Des middags vertoefden de gasten in Bad Rothenfelde en het idylische kuur oord Iburg. Daar bezochten zij een oud kasteel ook de Landjahrlager. Jonge meisjes waren hier sedert een paar weken samen gekomen uit Keulen Berlijn en andere steden, om er te leeren de gemeenschap in allen een- voud en met oprechte levensvreugde te dienen Treffend wès het te zien, hoe hier de strijd tegen den verderfe- lijken klassen- en standenwaan tot in de kern aangepakt werd. Hoe eenvou dig en ordelijk leefden deze Landjahr meisjes hier I Hoe dankbaar zullen zij in latere jaren erkennen, dat zij zich in dit Landjahr geheel geschonken heb ben aan de gemeenschap. Tweede zang. Het bezoek der Zeeuwen was vooral daar een bezinnen op de ware levens vreugde. Ook deze dag werd weder om besloten met een kameraadschap- pelijken avond, waarop verscheidene boeren ui,t de streek waren uitgenoo- digd. De volkswelvaart. Den derden dag bezichtigde het ge zelschap de inrichtingen van dé Natio naal Socialistische Volkswelvaart, o.m. een bloeiende stedelijke varkensmes- terij, waar vele honderden varkens per jaar zonder eenige kosten afgeleverd kunnen worden aan de inrichting der N.S.V., dank zij den ijver waarmede de Duitsche huismoeders het afval verza melen. Bijzonder getroffen waren de Zeeuwen ook door hetgeen zij zagen ■van het hulpwerk „Moeder en Kind", de kinderdagverblijven en -tuinen, waar de kleinen uitstekend verzorgd worden tijdens de afwezigheid vcm arbeidende huisvrouwen, de groote centrale keuken der N.S.V. te Osna brück e.d. Ook bezochten zij 't Muttererholungs- heim Schledehausen, waar o.m. Neder lcmdsche moeders kosteloos gelegen heid vonden om in de mooiste omge ving en bij de beste verpleging, die men zich denken kan, .op krachten te komen. Voor deze moeders blijkt, in Duitschland het beste niet genoeg te zijn. Al drukte op al hetgeen wij hier zagen de eenvoud zijn stempel, het was toch het mooiste dat men deze moeders bieden kon door den waren zin voor schoonheid en natuurlijke levensblijheid, welke hier heerschte. Onder de vrouwen waren er met zeer vele kinderen, die hun tevredenheid niet genoeg onder woorden konden brengen. In den namiddag bezocht het gezel schap een viertal nog bijna splinter nieuwe Hitlerjugendgebouwen, waarin Duitsche degelijkheid, eenvoud en goede smaak eveneens de hoofdken merken waren. Ze woonden zoowel de orde-oefeningen, het spel, als de lessen bij. Ook hoorden ze verschillende H.J.- fcmfares spelen. Stadsschoolraad dr. Oberbeckmann gaf een uiteenzetting vcm het Osnabrücker schoolwezen, waarbij de Zeeuwen vooral belang stelling hadden voor de wijze, waarop de begaafsten en karaktervolsten onder de jeugd, zonder aanzien van rang of stand daar gebracht worden waar zij behooren te komen. Des avonds musiceerde de Hitlerju- gend in de stedelijke muziekschool, waar de jeugd ook getracteerd werd op een smakelijke poppenkastvertoo- ning. Op eigen gelegenheid. Den volgenden dag hadden de excur- sisten vrijaf en konden gaan waar zij wilden. Menigeen trok op eigen ge legenheid op onderzoek uit en zelfs waren er deelnemers, die 'n reis naar Bremen maakten. Met de rondborstig heid, den Zeeuwen eigen, ging de een na wat de winkels te koop boden, an deren bezochten priesters of een colle ga journalist, leeraar of handwerks man. Lachend hoorden we de opmer- klng„ze zijn tot in de muizengaatjes gekropen. Men heeft den Zeeuwen ook werkelijk niets willen verbergen. Het Arbeidsfront. Dan volgde een dag van het Duit sche arbeidsfront en de economie. In de Industrie- en Handelskamer hoorden we een tweetal voordrachten van pre sident Hagen en secretaris dr. Mcmns over de economische betrekkingen tus schen Nederland en Duitschland en over het knechtschap van het goud, waarvan de spilmogendheden zich los gemaakt hebben. Uit eigen aanschou wing leerden de gasten ook de organi satie van het Duitsche Arbeidsfront kennen, deze grootste organisatie ter wereld, die tegenover den klassenstrijd de volksgemeenschap stelde, de Duit sche arbeiders -opvoedde in Nationaal Socialistischen zin, alsook de beroeps opvoeding en de sociale leniging van de in nood geraakte arbeidskameraden en hun ondersteuning, alsmede de be- drijfsverbetering en de regeling der Werktijden ter hand nam. In verschillende bedrijven zagen ze hoe daar sinds 1933 verbeterde ar beidstoestanden kwamen en welk groot nut de beroepsopvoeding in de fabrie ken heeft. O.m. gebruikten ze te samen met een aanatl spoorwegbeambten een maaltijd in een der gemeenschapslo kalen van de Rijksspoorwegen, zooals er in de laatste jaren overal in Duitsch land werden gebouwd ten gerieve van het reizend spoorwegpersoneel, dat daar warme maaltijden krijgt en niet langer meer met 'n kruikje koude koffie en een trommeltje boterhammen bij zich zijn dagelijksch werk moet ver richten. I. Een groote etad met heel veel licht, met menschen en vertier 1 En daarin, met bedrukt gezicht, de kleine winkelier. Een groote stad, je droomt er van, met standbeeld en fontein. Hoe kan daarin een kleine man dan niet gelukkig zijn. Een groote stad met boulevards, met beurs en bioscoop Met auto's en met wandelaars. Daar is zooveel te koop. De wagens staan aan het trottoir in rijen voor je pand. Wat is er, kleine handelaar, een weelde in dit land Maar alles spiegelt in dien'schijn en zwijgt bedrukt en jacht. Alleen 't vermaak, de stadsfontein, en jou reclamelacht. Er is genoeg, je duizelt er van alles wat welvaart En er was niets voor duizenden dan maar een stempelkaart. Een groote stad, met heel veel goud en banken vol papier. En daarin, hooploos en benauwd de kleine winkelier. 00ö0<X>CXX)CXX>C<X)ö00C<X)C<X5000öööööö<X:O0ö00<:<>öCö00ö0O 8 II. Een schoone stad, een luxe stad, met schouwburg en een bar. Met kerken en een rijke schat museawonderbaar. Een fraaie stad, een wereldstad, het grootste vindt men daar. En daarin, starend van zijn plat, de arme kunstenaar. Muziekstad, centrum van de kunst, der Vaad'ren kostbaarst erf. En daarin, beed'lend om een gunst, de schilder zonder verf. Stad van geleerdheid, roemrijk recht, doktoren, kloek en struisch. En daarin, die de rozen vlecht, een dichter, zonder huis. En daarin, maanden rusteloos, tot eiken kans gerekt, maar dan verlamd en lusteloos, het werkloos intellect. De tram jaagt naar sparing en de ambtenaar van M.S. Door 't Huis heen van Bewaring jÜ!. de pleiter voor 't prco^. Een heerlijke, berot-mco stad, zoo welig, licht en wa.m. Zoo stralend en zoo overzat en toch zoo bitter-ann Wordt vervolgd B.s yOOOC^OiX)OOOCKX>OCX^C<:^OOOOOOOOOOOr^ 8 X x5 Ook bezichtigden de Zeeuwen de plaatselijke Handwerkskamer, 'n fraai ingericht gebouw, waarbij president Lemke de opbloei van het handwerk in het licht steldé. Wat het Arbeidsfront in de afgeloo- pen jaren wist te bereiken, kwam ook tot uiting op een kameraadschappelijke samenkomst in een der groote stads- zalen waar het personeel van verschil lende bedrijven musiceerde, sport be oefende, zangnummers ten gehoore bracht en volksdansen uitvoerde. De Partij. De voorlaatste dag van de studiereis was geheel gewijd aan de partij. Kreisleiter Wehmeier schilderde in de eerehal van het Osnabrücker Hitlerhuis de beteekenis van het Nationaal Socia lisme, terwijl in het voorname gebouw der Ortsgruppe Alstadt - de stad telt reeds vijftien van zulke met giften der partijleden ingerichte gebouwen Kreisambtleiter Nipbaum over de taak en den opbouw der partij sprak. De Zeeuwen zagen voorts de bekende partijfilm Triumph des Willens. Ida Herrossé sprak over de plaats der vrouw in den Nationaal Socialistischen Staat, in het. feestlokaal van het ruime, mooie vereenigingsgebouw der vrou welijke Nationaal Socialisten, in aan wezigheid van een gxoep Führerinnen van den Duitschen Arbeidsdienst, ter wijl S.A.-Oberführer Wilke een voor dracht hield over de taak der S.A., Standartenführer Dieckmann over de taakder N.S.K.K. en N.S.F.K.-Sturm- fiikrer Meierrose over de taak der N.S.F.K. Ook op den laatsten dag werd nog een leerzaam program afgewerkt. In het stadhuis woonden de Zeeuwen voordrachten bij over de inrichting van het stadsbestuur, de volksgezondheid en den woningbouw, terwijl zij des middags een tentoonstelling bezochten van oude Nederlandsche grafische kunst, waaropeen tweehonderdtal werken van Nederlandsche kunste naars bijeen was gebracht uit Osna brücksche verzamelingen. Stadradt Stratenwerth gaf bij deze gelegenheid een overzicht van het cultureele leven in Natonaal Socialistisch Duitsclïland, waar ook de eenvoudige arbeider in staat is een goed schilderij te koopen met subsidie van overheidswege. De studiereis werd besloten met een op voering van de beroemde operette De Zigeunerbaron, door het Osnabrück sche theatergezelschap, dat binnenkort ook naar Nederland komt. Aan het slot van den avond dankten de Zeeuwen oprecht hartelijk voor het geen hun in Osnabrück geschonken werd en boden als blijk van erkente lijkheid Zeeuwsche geschenken aan, aan de heeren Münzer, Dieckmann en Kretschmar. Durf de feiten aanl Nood leert bidden. Maar nood leert ook de werkelijk heid zien aan wie zien wil. Bij den twee en vijftigste verjaardag van Adolf Hitler hoorden wij een van de oudste strijdmakkers van den Führer zeggen „Wat Adolf Hitler dien nuchteren wer kelijkheids zin gaf, waardoor hij in staat is om achter den schijn het wezen van de dingen te zien eri als gevolg daarvan het juiste besluit op het juiste oogenblik te nemen, dat is de nood van zijn jonge jaren, toen hij als werklooze door de straten van Weenen zwierf en daar het leven leerde kennen" Deze woorden bevestigen nogeens weer de oude waarheid, dat, wie in het leven leiding té geven heeft, per soonlijk kennis moet hebben, vooral van' de moeilijkheden en de zorgen. Wie nooit zorgen gekend heeft, weet niet, wat het is, feiten onder oogen te moeten zien, die hard zijn en daarbij zichzelf te blijven, wie ze wel kende en overwinnen moest, die kan de nooden van anderen begrijpen en den weg naar de uitkomst wijzen. En zooals het met den enkeling gaat, zoo gaat het met een volk, dat immers de samenbundeling is, waarvan iedere mensch afzonderlijk deel uitmaakt. Nederland begreep 't niet. Het Nederlandsche volk heeft in de jaren van Duiischlands neergang na Versailles daarvoor weinig begrip ge toond. Zelf had het geen oorlog ver loren maar aan dien oorlog goed geld verdiend, nationale idealen had het niet, omdat het met zijn rijk koloniaal bezit, zijn kapitalen van eeuwen, ver zadigd was. Wat nationale ontrechting beteeken- de, voelde het nauwelijks, dat was een academisch vraagstuk, waarover wel iswaar gepraat en geschreven werd door sommige intellectueelen, maar een in het volk levend begrip was het niet. De Sociale nood, welke ondanks Nederland's rijkdom in zoo snel toene mende mate woekerde, was voor de leidende groepen op zijn best even eens een academisch vraagstuk, dat zij niet uit ervaring kenden. Dat menigeen met politieke zeggen schap dezen socialen nood dankbaar aangreep om er eigen gewin uit te halen, laten we nu maar onbesproken. Een man als Adolf Hitler doorleefde én de nationale ontrechting van zijn volk én den socialen nood in hun meest harden vorm persoonlijk. Ge roepen om profeet te zijn van een hoogere orde, waarbinnen noch het onrecht aan het volk, noch dat aan den enkeling als noodzakelijk aan vaard kan worden, dobrleefde hij deze dingen evenzeer boven-middelmatig als zijn gansche persoonlijkheid boven de middelmaat uitrijst. En uit dat doorleven groeide die ontzagwekkende hardheid welke noo- dig zou zijn om de veelsoortige tegen standers van recht en gerechtigheid, die hij op zijn weg moest ontmoeten, te vernietigen. Maar er groeide ook uit, dat teere begrip voor de schoonheid van het leven, hetwelk uit elk van zijn sociale opbouwdaden spreekt. Nu hebben zijn vijanden de hardheid van dat in zorg en nood gestaalde karakter breed uitgemeten, zonder het hoe en waarom te verklaren. Zoo kon in Nederland en elders, waar men noch de nationale noch de sociale ontrechting in de bovenlagen des volks kende, die jammerlijke waanvoorstelling omtrent Führer en Volk van Duitschland gevormd worden, welke nu nog zoovelen verhindert om de gebeurtenissen van den tijd in hun ware beteekenis te onderschelden. Ook onder het volk op het platteland leeft die waanvoorstelling, kdhstmatig verwekt en verbreid door hen, die de vijanden zijn van nationale kracht en sociale gerechtigheid. Wilde men de waarheid kennen en erkennen, hoe heel anders zou het er uit zien, hoeveel beter zou Nederland de feiten aan durven en aan kunnen. Het boerenvolk is de kern der volkskracht. De waarheid, deze is onder meer, dat Adolf Hitler, beter dan eenige staatsman voor hem heeft begrepen, dat het boerenvolk de kern van de volkskracht ls, dat dit boerenvolk niet aan armoede en zorg ten prooi mag worden gegeven, dat zijn grond boe- rengrond, zijn recht boerenrecht moet zijn. Dit is uiteindelijk een goed stuk van den oorlog, welke thans woedt en die ons volk weer nationaal bewust heid moet geven, weer begrip voor wezenlijke rechtsverhoudingen. Als Adolf Hitler had aangepast met de machten van het internationale ka pitaal, die speelden met landbouwcri sis en werkloosheid en verstoring van goede zeden en godsdienstzin al baden zij op de hoeken van straten en vermengden zij hun economische roof- plannen met bijbeltekstenals Adolf Hitler in 1933 met Colijn en Eden en Stimson was gaan zitten praten over goudblokken en wat dies meer zij, er ware allicht geen oorlog geko- >bl Maar de boeren van Europa zouden door de concurrentie uit Argen tinië en met de koelies van de Chinee- sche vlakten nog verder kapot ge maakt zijn. Hitler deed dat niet. Hij hergaf den Duitschen boer diens bestaan en diens recht, "en hij legde daarmee den grond slag voor de bevrijding van heel het Europeesche hoerendom. Daarmee maakte hij de speculanten en hun domme volgelingen woedend. Zoo ontstond de oorlog en niet anders. Werd die oorlog door Adolf Hitler verloren dan hervatten de speculanten hun spel en dan zouden zij het nog beter spelen dan den vorigen keer. Er zou geen stukje boerengrond boeren- grond blijven en de slavernij in dienst van het goud werd volkomen 1 De feiten aandurven willen wij dit nog eens duidelijk uitspreken. Want het is noodig 1 Verstrikt in oude leugens. Teveel boeren en landarbeiders zit ten nog verstrikt in de oude leugens en hopen, dat Engeland wint en weten niet, dat zij als het ware bidden om hun eigen ondergang. Zij, die den ouden waan van Engeland's opper macht dienen, roepen schande als een Roskam eerlijk spreekt van Hitler als den grootsten Germaanschen vorst van alle tijden. Zij weten niet eens, dat „een Germaansch vorst" niet andera beteekent dan een Leider. Zij smalen over Hitler's grootheid en bombardee ren, zooals „De Tijd" dezer dagen, liever een ir. S. L. Louwes tot een groot man Zij spotten met „een nieuwen tijd" omdat zij niets begrijpen van de ellende, die „de oude tijd" over mil- lioenen bracht. En zonder eenig inzicht in het wezen van den oorlog,.die geen oorlog van Hitier maar een oorlog tegen Hitler is, weeklagen en schelden zij en houden zij het bij „het oude". Arme boeren in een arme volks gemeenschap Open toch de oogen, durf toch de waarheid aan 1 Deze waarheid, dat Hitler's overwinning zal zijn de over winning van boeren- en volksrecht. Als Churchill en Roosevelt en Van Klef- fens - deze oude-Unie-leversecretaris, die in Londen geschoold werd dat. Uw recht nastreefden, hadden zij den oorlog niet behoeven te beginnen I Dit is toch duidelijk

Zeeuwsche Stroom | 1941 | | pagina 3