Noe zeie ze Onze Afstandsmarsch I Is dat bedrijfssport De sport en het bezettingsleger Ongezonde gymnastiekruimte. Geen beunhazerij in de kunst De vrouwindeRS.B. Practisch Christendom, s.v.p.! Samenspraak tusschen Leune Seute en Pier de Wieze. Leune. Wat oort 't er overal toch een out gekapt, ei je dat gezie Pier Pier. Jaedat is vor de sto- kerie, mensch I Leune. Vanzelft. Maer noe zeie ze toch, dat et voor de kisten is. Pier. Kisten Watvor kisten Leune. Doodkisten I De Duisers moete mekaare volgens, zeien bie 'onderden omverre gescho ten ebbe an de kusten, van de weeke. Pier. Dat is nogal de moeite Leune. Maer gloof iie dat Leune. Gloove gloove Ze zeie et en jie ei dat schieten toch ook wè g'oore. De kouwe loopt 't er van over je rik. Pier. Dus jie dienkt as dat zou gebeurt zien, wat al praat vor de vaek is, dat ze dat mee zwaer geschut doe. Dan zouwe ze gin kisten meer noodig ebbe. Dat bin oefeniengen, Leune, gebruuk je kennisse. Leune. Jaemaer ik ebbe ook g' oore dat de marchesees naer de grenzen bin om de Duische vrouwen tegen te ouwen, die komme daer ulder man aele. Pier. Leune 'oud op, ik verslikke van 't lachen. Waer is dat ieversten te doen Leune. Jae.dat weet ik ook nie an de grenzen. Pier. Oin buutenlande dan Leune. Neeneein Duisch- land.... glad nie in buuten lande, zo verre nie. Pier. Zozo.... jae jae.... jie ei zeker je blommetjes ook al weggedae Leune. M'n blommetjeswaer- om Pier. Wel jie ad toch zoovee vet- Elontjes. En noe zeie ze, dat de 'uiser die moet ebbe om vet te maeken. Leune. Jaemaer d'r is ook ge brek an. Pier. Eh daerom.strek maaie ze 't gos af vor de beuterblom- men. Leune. Pier, noe stae jie me vor de gek te ouwenje leugent. Pier, Glad nie Leune.maer 't. duurt nie lange meerzukke diengen I Leune. Nee zeker nie. Den Turk spriengt 'ter op en den Ameri kaan en de Fransche zulle ook wé trug komme, wat dienk je Pier. De Fransche, maer mensch, die bin al lank overwonne. Leune. Jie gloof noe alles. Een buurman van m'n broer weunt in Vlissienge en die ad een neefje of een kennisse daer- van.... ik weet 't zo net nie meer.maer 't is zeker dat die op den toren van Vlissien ge gestaen ad en gezien ad dat ze nog vochtedaeriever- sten achter de Schelde. En d'Engelsche kunne ielken dag ulder beenen an land zette. Pier. Dat moe jie nie wensche Leune. As dat gebeurt bluuf 't er van je uus en je verkenskot geen planke meer op den an deren.... dan oort alles ka chelhout. Of mêen je dat de Duisers op den loop gae as de roodnek komt Leune. Bel zeker. Ze ebbe de weg- wiesders al klaer gezet om goed de pad te weten, dat kai je toch mee 06* eige oogen zie, Pier? Pier. Zozo.gloof jie dat Leune. Alia.over een paer maen- den gloof je misschien weer wat anders. Ik gae m'n padje is korte. Wan we kun nie bluuve redeneerenden goeien middag. Leune. Jie glooft dat zeker ook nie, je lacht zo. ^ier. ïk docht dat jie nog zoovee verstand ad, dat jie nie alles anneemt wat 't er geneuzeld oort. Leune. Jae.... jaeik ebbe 't wé gedocht. Jie oort ook bie die N.S.B. J. B.-V. Op Zaterdag 28 Juni (Zomermaand) te 3 uur wordt door de W.A., als onder deel van een aantal prestaties om het W.A. Sportinsigne te krijgen, een af- standmarsoh van 30 km. gehouden. Banleider Hoofd Afd. IV der W.A. heeft de gelegenheid om deze marsch mee te maken ook open gesteld voor alle leden der N.S.B.ook als zij niet tot de W.A. behooren. Daarom roep ik de kameraden op, om zooveel hun dit mogelijk is, aan deze marsch mee te doen en hievran direct aan hun Groeps-, resp. Kring leider opgaaf te doen. Gaat U thans reeds trainen om dezen mooien tocht mee te maken. Daar men thans inziet, dat de sport door het geheele Nederlandsche Volk beoefend dient te worden, ziet men thans overal de z.g.n. bedrijfssport zich ontwikkelen. Zoo werd op Hemelvaartsdag te Vlissingen een voetbaltournooi geor ganiseerd, waaraan een aantal be drijf s elftallen deelnamen. Een buitenstaander krijgt den indruk, dat hierdoor de sport thans in ruimeren kring beoefend wordt. De practijk wijst dit echter anders uit. Een aantal leden van het personeel van een bedrijf, dat toch reeds aan sport deed, vormt een voetbalelftal, wat men dan met den naam van bedrijfs sport betitelt. Hoeveel van de honderden leden, die zoo'n b'edrijf telt, zijn hierdoor tot de sport gebracht Alleen zij, die reeds aan sport deden in de particuliere sportvereenigingen, vormen in hoofdzaak deze elftallen. Het gaat dus alles ten koste van deze vereenigingen. We zien dus een verschuiving, ech ter geen grootere toename van het aantal sportbeoefenaars. Hoe is de bedrijfssport dan in Duitschland georganiseerd In Duitschland belast een bedrijf een deskundig persoon met de leiding, het bedrijf zorgt voor oefengelegenheid en stelt vaak een middag beschikbaar daarvoor. Het geheele personeel neemt hier aan deel. En daarnaast organiseert men wedstrijden voor de besten onder hen. Slechts dan kan men werkelijk van bedrijfssport spreken. En ingrijpen van staatwege is hier beslist noodzakelijk. Walcheren heeft door zijn strategi sche ligging de grootste militaire be zetting. In verband hiermede heeft de weer macht voor ontspanning van de sol daten op alle sportterreinen in Vlissin gen beslag gelegd. U denkt, daar zal de sport wel zeer veel hinder van ondervinden, doch niets is minder waar. De Duitschers hebben het zoo gere geld, dat alle sportvereenigingen toch nog de beschikking over één of meer oefenavonden hebben, zoodat de sport er geen stagnatie van ondervindt. Voor sommige vereenigingen is dit nog een financieel voordeeltje ook. Want waren zij vroeger eert groot be drag aan terreinhuur kwijt, thans be hoeven ze er geen cent voor te betalen. De sport in Nederland gaat met de neiuwe Europeesche ordening een goeden tijd tegemoet. Eenigen tijd geleden vervoegde een leeraar M.O. Lich. Oef. zich bij den wethouder van onderwijs te Vlissingen. Deze leeraar geeft wekelijks les in de pas gerestaureerde gymnastiekzaal van de school van de Groote Markt. Hij meende het Gemeentebestuur van dienst te kunnen zijn met zijn advies en wees op een constructiefout, welke bij de restauratie van het lokaal had plaatsgevonden. Men is thans nog bezig aan de restauratie van de school het euvel ware dus met betrekkelijk geringe kosten te verhelpen. Welk antwoord gaf men echter op zijn deskundig advies „De zaal was onder leiding van den directeur van de Gemeentewer ken (n.b. een oud-genie officier) geres taureerd. De directeur was „alleszins" voor zijn taak berekend. Het advies van den gymnastiekleeraar (in wiens studie speciaal de inrichting van turn zalen is opgenomen) werd in het ge heel niet gewenscht. Het zou een blaam werpen op den deskundigen di recteur." Grove constructiefouten. Welke grove fouten door den „des kundigen" directeur van Gemeente werken en door den wethouder van onderwijs van Vlissingen gemaakt zijn, blljke uit het volgende 1. In het tumlokaal zijn hangende on beschermde lampen aangebracht, welke bij elk balspel stuk kunnen gaan. Over de gevaren van de rondspattende scherven zullen wij maar niet spreken 2. in plaats van klein gevatte ruitjes heeft men groote oppervlakten ven sterglas in de ramen geplaatst. Een spel met den grooten bal is in de zaal practisch niet te spelen 3. tegen de «ïuren zijn platen „bord- carton" bevestigd, die op latten ge spijkerd zijn, waardoor een ruimte tusschen de platen en de muur ont staat. Drukt men in het vuur van het spel tegen de muur, dan ontstaat meteen een gat 4. thans, in den winter, heeft men een permanente verduistering aange bracht, waardoor geen straaltje zon of lucht kan binnendringen. Daarbij komt nog de verregaande vervuilde staat, waarin de zaal zich steeds bevindt. Het stof ligt duimendik op vloer en toestellen. Een echte bac- teriënhaard. Dat is de reinheid van het Nederlandsche volk 1 In zoo'n zaal moet gewerkt worden aan de lichame lijke opvoeding De békwaamheid van den wethou der en van den directeur van Gemeen tewerken staat borg voor de gezond heid van de Vlissingsche jeugd. Sportleeraar. Het Nationqal-Socialisme neemt in Duitschland den kunstenaar in be scherming. Hitier heeft eens gezegd „De kunstenaars zijn de edelste zonen des volks en zij dienen als pilaren der samenleving te worden beschouwd". In Duitschland bestaat, dank zij de grondige regelingen op het gebied der kunst dan ook geen beunhazerij. Daar is het niet meer mogelijk dat dilettanten den beroepskunstenaar uit zijn beroep en broodwinning stooten. Daar is een scherp onderscheid gemaakt tusschen beroepskunstenaars en liefhebbers. Bij ons nog niet, hoewel de pas op gerichte gildes zeer zeker voornemens zijn orde op het gebied der kunst te scheppen. Dit gaat alles nog niet zoo snel, daar ten eerste heel wat geordend moet worden en ten tweede de tegenwerking der bevoorrechten, als op elk gebied, groot is. O. heilige democratie! In den tijd der heilige democratie, die Goddank achter ons ligt en zal blijven liggen, kon elke burger, met of zonder diploma liefhebberen en les geven. Ambtenaren in rijk en gemeen te, lieden die vaste beroepen en ver diensten hadden, gaven in hun vrijen tijd les tegen gereduceerde prijzen. Pianolessen, zang-, vioollessen, ad 1.of 0.75 per uur waren moordend voor de beroepsmusici. Een schanda lige beunhazerij ontstond, die de re geering kalm toeliet. Eens heeft een vroegere minister gezegd in de Kamer: „Kunst is geen regeerings-zaak", waarop Multatuli geestig antwoordde „Dan is regeeren geen kunst". Op elk gebied oneerlijke concurrentie. Waar bijna alle beroepen wettelijk beschermd zijn, een boekhandelaar er kend moet zijn, een arts, predikant, rechter of wie ook, gediplomeerd dient te zijn, daar mag de eerste de beste dilettant, zijn gediplomeerde meester in de kunst verdringen en zich uitgeven voor schrijver, regisseur, dirigent, lee raar in schilderen en teekenen, enz. enz. Belachelijk en treurig I Er is één troostdeze toestand houdt op zoodra de N.S.B. de macht heeft. Daarom zal het de taak der kunste naars zijn, zich bij deze beweging aan te sluiten en te strijden voor hun rcht, hun positie, hun brood, hun kunst tenslotte. Sectie Klei-, Glas- en Aarde werk van het Economisch Front De sectie klei-, glas- en aardewerk van het Economisch Front verzoekt alle kameraden en sympathiseerenden, die geïnteresseerd zijn bij de komende organisatie van het bedrijfsleven op het gebied Van bovengenoemde sectie, zich op te geven- aan het Economisch Front (Nassaupleln 8, Den Haag). Deze oproep geldt dus ondernemers- producenten en zij, die in een leidende functie werkzaam zijn op het gebied van glas-, steen-, cement, beton-, gres-, en pottebakkerswaren, aarde werk, tegels, grint, zand, baggerijen en zuigerijen. Er is geen andere keuze meer dan dapper voorwaarts te gaan. Door alle eeuwen heen heeft de vrouw een groote rol in onze samen leving gespeeld. Ook in onzen tijd speelt de vrouw nog steeds haar groote en kleine rollen. Thans beleven wij een revolutie, zoo als de wereld nimmer tevoren heeft gezien, een omwenteling, waarin oude ideeën als sneeuw voor de zon ver dwijnen en plaats maken voor nieuwe frisschere denkbeelden. Nu staat de vrouw niet meer als ondergeschikte onder, maar als raad geefster en medestrijdster, als kame- raadske naast haar echtgenootdoor haar invloed moet ook nu de man in zijn grooten strijd worden gesterkt, de strijd, die zich in steeds voller omvang over onzen aardbodem verspreidt. Zij dient te begrijpen, dat een man slechts dan zijn volle kracht kan geven aan de tot-stand-brenging van den nieuwen tijd, wanneer in zijn huis een sfeer van volkomen vertrouwen in de overwinning, een stemming van moed en volharding heerscht. Geen angst hazen kunnen het Nationaal-Socialisme de overwinning bezorgen, integendeel, zij helpen den geest demoraliseeren en vernietigen daarmede juist datgene, wat de krachtbron der Beweging moet zijn. -Zoo hangt bijv. bij vele leden nog steeds geen raambiljet en het moet helaas worden vastgesteld, dat het in vele gevallen de kameraakskes zijn, welke hieraan schuld dragen. Het gevolg hiervan is, dat onze tegenstanders, afgaande op deze uiter lijke kenteekenen, steeds in de meening blijven verkeeren, dat de N.S.B. toch maar zoo'n klein groepje vormt. Zoo voegde een buurvrouw eens heel vriendelijk haar wederhelft toe„Je moest eens weten in welk een vuil blaadje dat kleine partijtje van jullie staat!" (met de noodige klemtoon op kleine en tje). Is het een wonder, dat men in Neder- Buiten verantwoordelijkheid der redactie Dit kwam in mijn gedachten, toen ik ter oore kwam, dat vier menschen in de werkverschaffing weigerden de loonlijst te teekenen, voor hun week loon van nog geen 10.in het werk verschaffingsobject in de gemeente Kerkwerve. De Opzichter, Quist, van de Heide Maatschappij, die het loon betaalt, bedreigde daarbij een ouden man, die altijd zijn plicht gedaan heeft, door te zeggen„Als je niet gauw weg gaat. kan je nog op je donder krijgen ook 1" Quist, van huis uit Gereformeerd, een verwoede Unie-propagandist die iederen Zondag trouw twee keer ter kerke gaat, toont in bovenstaand geval ieder menschelijk en Christelijk instinct te missen. Ik vraag mij af„Zou zoo iemand, waarover in de laatste jaren legio klachten bij de bevoegde instanties zijn binnengekomen, nooit eens denken over het lot zijner ondergeschikten Zelf in een behoorlijke positie ver- keerende en dan dagelijksch met men schen in aanraking komende, die nog geen 10.weekloon hebben, moet hij toch wel weinig Christelijk gevoel bezitten, nu het levensonderhoud nog is gestegen. Als dit nu Unie-toekomst is, ziet het er voor den arbeider maar beklagens waardig uit. Journalisten, menschen van positie en gezag, alles schreeuwt van de daken„Steunt toch de W.H.N., tast toch dieper in je zakken, want uw medemenschen lijden zoo veel en heb ben zoo'n nood." Statistieken van huis bezoeken worden gepubliceerd, waarin van zooveel schrijnende armoede ge sproken wordt, dat je hart er van om draait. Ik vraag mij af„Zou dit warm medegevoel nu in eens echt zijn? Uit "bovenstaande blijkt dat weinig. Zou het' leidende Hoofdbestuur van de Nederl. Heide Maatschappij, die wekelijks de loonlijsten onder de oogen krijgt, daar nu mede accoord gaan Het blijkt helaas van wel, anders brachten zij daar een radicale veran dering in. Daarom arbeiders, sluit U aan in de gelederen van den nieuwen tijd en wordt lid van het N.V.V., want onder aanvoering van den Voorzitter van het N.V.V., Woudenberg, zal ook voor U en Uw gezin de zon opgaan. Dankend voor uw verleende plaats ruimte, M. J. de Zwarte, Voorz. Afd. Schouwen en Duive- land van het N.V.V., Zierikzee. land dezen indruk krijgt, als men bil toeval eens een insigne of een raam biljet te zien krijgt Er zijn nog te veel kameraden'en kameraadskes, die met alle mogelijke bezwaren komen aan dragen, U kent ze welEr mocht eens. Openlijk uitkomen. Kameraadskes, gij weet, dat de uit slag van dezen oorlog zal beslissen over het lot van Nederland, van Euro pa, ja zelfs van geheel de wereldgij zélf staat of valt met het Nationaal- Socialisme. Er is geen andere keuze meer dan dapper voorwaarts gaan en mede te strijden voor de groote overwinning. Daarvoor zijn de krachten van alle Nationaal-Socialisten noodig ook gij kunt niet terzijde blijven staan. Durft openlijk voor Uw meening uit te komenWanneer in uw geest de Nationaal-Socialistische gedachte leeft, dan zal het U op den duur schaden, indien gij haar niet tot uiting kunt brengen. Uw eigen IK laat zich niet verdrin gen. Wanneer gij uw meening steeds moet verbergen, dan zal dit ten lange leste uw zenuwgestel ondermijnen. Daarom, weg met dien angst Onze Beweging groeiteiken dag melden zich nieuwe leden aan. Maar haar groei komt niet voldoende tot uiting. Nieuwe denkbeelden kunnen slechte dan ingang vinden, als er door een sterken wil gedreven krachten aanwe zig zijn om ze overal en steeds weer opnieuw te verkondigen. Een van de eenvoudigste middelen tot het bijdragen van onze beginselen is, het dragen van ons insigne en het toonen van de raambiljetten van onze Beweging. Daarom kameraadskes, blijft gij niet achter en spoort uw echtgenooten aan, dat ook zij medewerken in het gebruik van deze niet te onderschatten propa ganda Ook gij kameraadskes, draagt dus voortaan uw insigne en hangt voor uw menster de leuze„Met Mussert Hou Zee Een artillerieofficier schrijft ons. In de Zeeuwsche Stroom-no. 6 staat een artikel, „waarom trokken de Duit schers hier binnen Het verheldert verschillende dingen die ik nog niet wist. Echter is er één onderdeel dal niet juist is. Op blz. 2 eerste kolom in het midden staat „Begin Januari 1940 werd in de Peel, een nieuw gevormde divisie, de Peel- divisie gemeld. Tevens werden in het verlengde van de Grebbelinie en te midden daarvan twee nieuwe divisies, met het front naar het Oosten ge vormd". De waarheid is zoo Reeds op 31 Augustus 193S waren in het verlengde van de Grebbelinie deze twee divisies (Brigades A en B) opgesteld, Tot op den dag van den oorlog is daar geen wijziging in ge bracht (Een brigade is te verstaan als een incomplete divisie, minder artille rie, geen vliegtuigen, enz.). In de Peel- stelling lag tot Januari het 3e leger corps. Daarna trok dat terug op den Bosch, onder achterlating van een klein deel. Dat achtergebleven deel werd aangevuld met het 20e Regiment artillerie, kanonnen van 1880 Dat was de zgn. Peeldivisie. Het geschrevene in de Zeeuwsche Stroom heeft den indruk, alsof daar in Betuwe en Peel plotseling troepen kwa men. Dat is onjuist. Die waren er al in September 1939, en behoudens de verzwakking van de troepen in de Peel bleef dat ongewijzigd. Iets anders is dit. Toen de Peeldivisie gevormd werd, zijn van de operatie plannen, vertalingen gemaakt in dé Engelsche en Fransche taal. Ik begreep dat indertijd zoo Er is afspraak met Engelschen en Franschen, die in de Peel zullen komen om daar de stellingen te bezetten, en daarom gaat ons 3e legercorps terug op Ves ting Holland. De Peeldivisie met zijn oude rommel van antieke kanonnen is maar een soort scherm, om de Franschen moge lijk te maken er in te komen, U weet de Franschen zijn geweest tot Tilburg. Tijdens mobilisatie en oorlog had ik een artillerie commando bij Kesteren en zat er vrij goed in. Men kan ook daarover interessante dingen lezen in Nieuw Nederland, jaargang 7 no. 4. Wat daarin staat ia op een kleinigheid na, juist. ALMELO, 25 Mei 1941. Hieruit blijkt dus nogmaals, dat in derdaad ons Nederlandsche leger niet neutraal is geweest en dat er verraad in het spel was (red. Z.S.). Leest "HET NATIONALE DAGBLAD" Het blad, waaruit de geest van den nieuwen tijd spreekt ABONNEERT U NOG- HEDEN Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.00 per kwartaal - f 0.25 per week Postbus 2 - Leiden - Giro 289788

Zeeuwsche Stroom | 1941 | | pagina 2