Die goede oude tijd Om hun politiek 1 Vandalisme te Veere Opvoedersgilde Ten. geleide I Daar staan die paar woorden„de •euwlge dingen", en dat zoo maar in „De Zeeuwsche Stroom". Zal er belangstelling voor zi)n Ik zie er den lezerskring eens op rond. Ruim ls deze zeer zeker, en dus wat dat betreft, hoeft het niet tegen te val len. Maar de kring van lezers, vooral ook op óns gebied, is sterk onderschelden, en dat nu kon wel eens teleurstelling geven. Intusschenons blad draagt een naam, die mi) alle hoop geeft. Want, als „Zeeuwsche" Stroom komt het in de eerste plaats onder de Zeeuwen en het wordt door hen gelezen. Er zijn er wel die zeggen van niet, dat ze er geen oog inslaan, maar achteraf blijkt dat telkens weer wat menschelijke grootspraak te zijn, daar ook de zgn. niet-lezers den Inhoud van ons blad weten na-te-vertellen. Maar waar het mij nu op aan komt, ls dit, dat Zèèuwen het lezen. Zeeuwen krijgen onder het oog„de eeuwige dingen". Dat waarborgt schrijver dezes oplettendheid, belangstelling. Want Zeeuwen hebben een bijzondere inte resse voor het godsdienstige zij zijn over het algemeen gesproken en naar den buitenkant beoordeeld gewend om zich met de eeuwige dingen bezig te houden. Niet, dat zulks leidde tot een heid van denken hierover en tot samenbundeling van geestelijke krach ten, welke één van wil en richting de èèuwige dingen groot en sterk gehou den hebben temidden van tijdelijke en vergankelijke dingen. Verre van dat 1 De versplintering nam toe. Kijkt er het predikbeurtenblad maar op na 1 Dan ziet U, dat men zich langs kerke- lhken weg op niet minder dan twaalf manieren met de „eeuwige dingen" kan bezig houden. En stond er dan nog maar een punt, maar met dat dozijn is de grens der mogelijkheden nog op langen na niet overschreden. Van dit illustre twaalftal weggetjes Uit, dat er o, dwaas-menschelijke tegenstelling I is, ja, let wel I om den Eénen en Almachtigen God te aanbidden I gaan er nog talloos vele listige kronkelpaadjes, welke alle heeten uit te loopen op het Eeuwige, op het Licht, op God. Deze alle werden in den loop der Jaren, der laatste jaren vooral, uitge dacht door de zgn. „Christelijke" Staat kunde en min of meer geduld, in niet weinige gevallen zelfs gepropageerd door één of andere kerkelijke Instelling. De zgn. Christelijke politiek en een door en door verpolitiekte kerk, hebben er toe bijgedragen, dat de vertakkingen van het zich richten op de eeuwige dingen in sterke mate zijn toegenomen. Zoodat het een boom werd, welks groeiwijze nog wel altijd naar omhoog wees, symboliseerend den innerlijken wensch wég te groeien van de aarde, en het te zoeken in het boven-aardsche, in het Eeuwige, in God. Intusschende vertakkingen namen toe, het werd een boom met een ge weldigen kruin, maar: ten tijde van groei en bloei bleek het bladerendek te zwaar en te dichthet licht en de warmte konden niet tot het inwendige doordringen, raakten den buitenkant slechts, met als gevolg een middelma tige bloei en de vrucht zoo hier en daar, verspreid over de uiterste takken, maar o zoo teleurstellend. Doch daar had men geen zorg over, als de boom maar welvarend leek en men kon coquetteeren met de vele en wijdsche takken. De vrucht deed er minder toe I Alsof de eeuwige God aan den pralenden boom al wat heeft en zijn takken en bladerendek al ver kondigen de deugden Desgenen, Die hem geplant heeft 1 Alsof God van Zijn planting niet verwacht, dat het Hem vrucht opleveren zal. Alsof het -> God niet te doen is, hieromdat het tfeuwige tot zijn recht komt, dat het Eeuwige in het tijdelijke zijn absolute plaats krijgt, dat Hij een kerk wil, vrij van politiek, met alleen maar Evan gelie, geen menschelijke paadjes, lan delijk en dierbacir maar God, maar de Groote Weg, de -4éuwige, Christus Jezus, oordeel en gen^e tegelijk. Zoodra de kerk zich ^ierop alleen weer bezinnen gaat, zal ze Kerk zijn en haar hooge waarde van Kerk des Heeren bewijzen, ook en vo "ral in dezen tijd, welke zich kennelijk door revolutionnaire daden, in welk omwen telingsproces de kerk-van-nu mede be trokken zal moeten worden, wil ze Kerk worden en zijn in den zin van Gods bedoeling met haarwegwijzer naar omhoog, naar het Eeuwigeeen boom, en een met een machtigen kruin, zeer stellig, maar deskundig besnoeid. Alle rank, zonder belofte op vrucht, er uit weg. Want de overbodige loten groei en straks maar de uiteindelijke vrucht in den weg en sabotteeren de opbrengst, wat den eigenaar schade berokkent en God mag geen schade lijden door menschelijken moedwil, bestaande ln eigengereidheid, in lieverdjes zus of Wat praten wij georgpmlseerden toch nog graag op bijeenkomsten over den goeden ouden tijd, U weet wel zoo van ongeveer 1 a 2 jaar geleden, toen wij nog zoo'n 400.000 werkloozen in ons lieve land hadden. Wat hadden wij het toen toch goed hè, zoowel de werk loozen als de werkenden. Duizenden klachten over werkver- schaffingsloonen en alles wat daarbij komt, losten wij zoomaar op, nietwaar. Deze menschen gaven maar even op, dat zij ƒ11.of 12.voor hun ge zin verdiend hadden in den modder en wij zegden toe, dat het wel beter zou worden. Wij ploeterden er wat aan en schreven groote brieven naar offi- cleele instanties, mei het resultaat, dat zij later nog ƒ11.of 12.ontvin gen. Ja, ja, dat was een goeden tijd, ten minste voor wie een goed maandgeld had. Wat konden die er heerlijk over praten, en nog, maar vraagt U de arme lieden eens hoe goed of dien tijd was. Die zullen U anders antwoorden. Deze macht, waarin men zich zoo graag in verlustigde, was niets anders als schijn, zij was geen macht omdat zij economisch niets te zeggen had. Zij kon alleen maar onderdanig verzoe ken, of men a.u.b. dit of dat voor hen wou doen, want dat z-^'n gezin anders heelemaal verpauperde. Willen deze g-e. Sociaal-Demo craten thans eens verder kijken en dan zonder haat, wat in één simpel jaar bereikt is op dit gebied, of kunnen zij dit nog niet Het kan toch vreemd gaan in Neder land. Reeds sedert een halve eeuw werd door een groot deel der bevolking „Het Feest van den Arbeid" gevierd. Groote groepen onzer bevolking hebben deze dag als een symbool in opgewektheid gevierd, terwijl in de loop der jaren honderdtallen hun werk zijn kwijtgeraakt doordat zij dien dag vrijaf namen. Het mocht dus zeker wel verwacht worden, dat dit jaar, waarin de arbeid zoo op den voorgrond is geplaatst, het 1 Meifeest met luister zou worden ge vierd. Dit was echter niet het geval. Op zoek naar de oorzaak hiervan komen eigenaardige dingen aan het licht, o.a. dat Coöperatieve Bedrijven, die immers nooit aan „politiek" doen en voorheen hun personeel op 1 Mei vrijaf gaven, dezen dag dit jaar door lieten werken, niet omdat zij niet meer aan politiek deden, maar omdat het hun 1 Meidag niet meer was, terwijl juist hun arbeiders een bescherming genieten als nooit tevoren. Zou hier niet wat haat achter zitten, en dat juist bij de Coöperatieve Foei, dat is toch in het geheel niet mooi, Juist zij willen toch een betere wereld, of bestaat die alleen hierin wanneer hun „politiek" wordt toegepast Dat zou niet mooi zijn van een on politieke beweging. Het stadhuis bedorven. Voor de tweede maal ls de fraaie gevel van het Veersche stadhuis be- kladderd. Moest de eerste maal de gevelsteen aan de stoep het ontgelden, thans heeft een ploerterig individu zich niet ont zien met zware menie-letters van drie- kwart meter hoogte het zandsteenen front voorgoed te bederven. De dader, hoewel overbekend, daar de verfsporen naar zijn huis leidden, ligt op het kerkhof. Er is 25.uitge loofd voor wie hem aanbrengt. Jawel I Wij weten dat zoolang de burgemeester en de wethouder Van Beveren, plus zijn handlangers nog het onderzoek leiden, de zaak nog lang in onderzoek blijft. Het is echter zeer pikant, dat dit ge- klodder zich onder het oog van den wacht, viervuldig, moet hebben vol trokken. Wie hadden dien bewusten nacht de wacht Hoe staat het met het „onderzoek" De letters staan nog in de gevel, de opzet tot bederf van ons stadsschoon is gelukt. Maar ongestraft zal dit wal gelijk vandalisme niet blijven, laten de gnuivers en gnlffelaars daarvan over tuigd zijn. Wij noteeren en onthouden. zoo, en al wordt dat ook ln de hand gewerkt door zgn. Christelijke politiek, min of meer „kerkelijk" gesanction- neerd. Weg met dat geestvolle ongeestelijke drijven en ruimte gemaakt van de kerk uit tot in alle lagen der samenleving voor het goddelijk princiepGod is een Geest, en die Hem aanbidden, moeten Hem aanbidden in geest en waarheid 1 Zoo alleen krijgt het Eeuwige zijn absolute plaats in den tijd, en worden we bewaard voor tijdelijke uitwassen, die het Eeuwige in den weg groeien. Baarland. B. DAGEVOS, Ned. Herv. Predikant Middelburg. Leden en niet-leden, steunt onsl Er ls in Nederland wel iets veran derdZeer zeker, ook in Middel burg is wat veranderd. Het niet meer te stuiten Nationaal Socialisme doet hiervan ook in Zeelands Hoofdstad blijken. Thans wapperen fier onze vlaggen van het Dienstgebouw in de Kromme Weele 19, een prachtige etalage met Nationaal Socialistische lectuur, lees- kasten met onze bladen aan het ge bouw, dit alles heeft daadwerkelijk blijken „wij melden U de nieuwe tijd", ook in Zeeland. Wanneer wij U mededeelen, dat bui ten de woning voor den huisbewaarder met winkel, in dit pand worden onder gebracht kantoren voor den Kringleider, voor Groep- en Kring-functionarissen, redactie Zeeuwsche Stroom, vrouwen organisatie, W.A., kantoor Jeugdstorm, benevens nog eenige vergader-zaaltjes, dan zal iedere kameraad(ske) het met ons eens zijn, dat nu een belangrijk steunpunt in onzen strijd voor het Na tionaal Socialisme in Zeeland, speciaal in Walcheren, aanwezig is. Zooals een ieder begrijpt, komt voor installatie, onderhoud enz. heel wat kijken, zoodat een en ander voor de Beweging groote kosten zal mede brengen. Ik doe dus een beroep op die kame raden, die finantieel kunnen helpen, hieraan bij te dragen. Wij vragen slechts zooveel als U kunt geven! De bijdragen zijn f0.25, f 0.50, fl.00, f2.50 en hooger per maand, zoodat het voor een ieder mo gelijk is, wat te geven. Er zijn er zoovelen in Middelburg e.o. die wel geen lid zijn der Beweging, maar ons wel sympathiek gezind zijn. Laten ook zij toonen dat zij met ons meeleven. Alle giften zijn ons welkom. De Groepsleider. Binnenkort verschijnt: Hel socialisme van Je N S B. een documentatie van 1931 1940 verzameld door L. LINDEMAN Prijs f 3.50 (vrachtvrij f 3.75) 335 bladzijden en een aantal fraaie foto's. Fraai gebonden in linnen band. Verkrijgbaar bij: Nationaal-Socialistische Boek handel, Koningstraat 4, Goes Telefoon 2374 Terneuzen. Opening Kringhuis. Op 1 Mei werd het kringhuis der N.S.B. te Temeuzen officieel in gebruik genomen. De gevolmachtigde van den Leider, Kam. Dekker, en zijn adjudant. Hopman Kloté, waren daarom uit Goes overgekomen, alsmede Kam. Schuim man voor de zang. Reeds 's morgens was het voor bui tenstaanders merkbaar, dat er iets bij zonders ging gebeuren, daar de beu gels voor de vlaggestokken aan het gebouw werden aangebracht. Laat in den middag waaiden dan ook Musserts Vanen (de N.S.B.-vlag en het oranje- wit-bleu, belden door groep Neuzen aan den kring geschonken) van het kringhuis. 's Avonds tusschen 7 en 8 uur klonk Musserts stem over straat en plein, daar radiotoestel met picup en verster ker aanwezig waren. Kameraad Hamelink, de waarne mend Kringlelder, opende omstreeks 8 uur de bijeenkomst en groette de Duit- sche vrienden der overheids Instanties en politieke organisatie, zoomede onze kameraden, kameraadskes, de W.A., Jeugdstormers en stormsters en heette allen hartelijk welkom. Spreker vertel de verder van de sterke groei der Be weging hier in Zeeuwsch-Vlaanderen na 10 Mei, zoodat de Leider bij zijn komst hier in Januari 1941 ons een kringhuis schonk, waarbij wij van de kring Z.-Vlaanderen de belofte gaven te zorgen voor nog sterker groei der Beweging hier in deze streken. De gevolmachtigde van den Leider, Kam. Dekker, werd vervolgens het woord gegeven. Hij wees nog even terug naar zijn rede op de bijeenkomst van 20 April, ter gelegenheid van den verjaardag van den Führer. Een nieuw Europa zal gebouwd worden, aldus Kam. Dekker, onder leiding van den grootsten zoon die het Germaansche ras ooit heeft voortgebracht, n.l. Adolf Hitler, want ook wij Nederlandsche Nationaal-Soci- alisten erkennen hem als Leider van het nieuwe Europa der toekomst. Zooals wij het nu ook vreemd vinden dat vroeger Graven der verschillende Hollandsche gewesten tegen elkaar vochten, en later deze gewesten toch samen tot macht en roem kwamen onder leiding van den Stadhouder van Holland, zoo zullen we het in de toe komst allerzotst vinden, indien de vol keren van Europa elkaar onderling nog te lijf gaan. Neen in den toekomst zullen allen staan onder leiding van het Duitsche volk, omdat dit het meest gepresteerd heeft, waarbij dan toch ieder volk weer zijn eigen volksche leider zal hebben. Kam. Dekker vertelde nog van de groote propaganda marsch der W.A, te Utrecht op 11 Mei, de verjaardag van onzen Leider. Hij schetste ln het kort het leven van Mussert, haalde nog eenige anecdotes aan uit Musserts schooljaren te Werkendam, waarbij hij den oud schoolmeester van onzen Leider, Kam. van der Peijl, die ook aanwezig was, als getuige er bij riep». Mussert doorliep de H.B.S., vervulde zijn militaire plicht tijdens de mobilisa tie 19141918, haalde daarna zijn In genieurs diploma met lof en werd alom geprezen als kundig waterstaats-Ing. Bijna werd hij minister van waterstaat, totdat hij inzag, dat het verkeerd ging met ons land en hij in het politieke leven zijn intrede deed. Zijn strijd tegen het Belgisch verdrag, die met succes bekroond werd, en de latere oprichting der N.S.B., wat den Leider zijn mooie positie kostte, dank zij het Christelijke en humane regiem van de „bijna vader des Vaderlands" Colijn. Met een oproep aan de kameraden om stuk voor stuk mede te helpen aan het uitdragen der Nationaal-Socialis tische gedachte, eindigde Kam. Dekker zijn lange en gloedvolle rede. Vooraf en tusschen de toespraken werd onder leiding van Kam. Schuur man gezongen dat het een lust was. Na de rede van den gevolmachtigde, vertoonde de jonge jeugdstorm groep Temeuzen zijn zangkunst. Een aardig slot voor de pauze was nog het uitreiken met passende toe spraak van een Führer-bild aan Kam. de Vriend, wachtmeester en Vendel- administrateur der W.A. door een Scharführer der Technische Nothilfe. Kam. de Vriend had n.l. in den afge- loopen winter als hulp-politie één van hun kameraden van den verdrinkings dood gered. Kam. Schuurman kan ook ernstig zijn, zooals bleek uit zijn betoog om overal ons lied van den nieuwen tijd te doen klinken, want zingen schept levenslust. Hij herinnerde nog aan onze in de Mei-dagen op beestachtige wijze omgebrachte Kam. Chris van Dijk uit Dordrecht, waarbij het lied Mussertman nog eens gezongen werd. Het zingen van „Alle man van Neer- lands stam" beteekende het slot van den avond, die zooveel belangstelling getrokken had, dat ons kringhuis nu al te klein leek. De wnd. Vendelcomdt, Tholen. Een mooie Mei-dag. Den eersten Mei is voor de Jeugd storm van het eiland Tholen een on- vergetelijken dag geworden. Bij een Kameraad boer werd op diens weide, midden ln de welhoek het Meifeest door de Jeugd gevierd. Het terrein was versierd met de Oranje Blanje Bleu vlag en de N.S.B.- vlag, terwijl in het midden een fracd versierde Meiboom was geplant. Er is om den meiboom gedanst en voorts zijn er verschillende wedstrijden gehouden, o.a. hardloopen met hinder nissen, hoogspringen, touwtrekken, de stoelendans en handbal. Tijdens de middaguren werd naar de rede van den Leider geluisterd, ter wijl bij het eten werd getracteerd. Verder was er door verschillende Kameraden voor versnaperingen ge zorgd, die allen, ook de aanwezige grooteren, zich goed deden smaken. Door de groepsleiders van St. Anna- land en Tholen werden korte toespra ken gehouden, terwijl nadien nog en kele kameraden wezen op de beteeke- nis van den dag van den arbeid en de jeugd aanspoorden om eerbied te heb ben voor de altijd in de weer zijnde arbeiders, ook van het platte land, als de eerste verzorgers van de levensbe hoeften voor de volksgenooten uit de groote stad. De gastheer, Kameraad van Dijk% gaf nog zeer aanschouwelijk onderrlchi door een paard, een kaif »n ',i schaaf» met twee lammeren op te stollen voor de jeugd, waarbij hij er op wees, dat het ook een plicht is van den Nationaal Socialist, om begrip te hebben voor het leven der dieren, welke als een schep ping Gods een geschenk aan ons is. Dan dienen wij er echter ook goed voor te zijn en ze niet noodeloos te kwellen. Verschillende liederen welke met groote geestdrift werden gezongen, kondigden het eind aan van dezen mooien dag, die ondanks het guure weer, allen toch warm heeft gestemd. Corr. Goes. Eenige weken, geleden werden aan de kinderen van de Fröbelschool van Juffrouw de Breel hier te Goes, portret ten uitgedeeld van een zekere Ritmees ter van het voormalige Nederlandsche leger, financier van Engelsche bom menwerpers, die hier de Nederland sche burgers komen bombardeeren, en van zijn Echtgenoote. Deze portretten moesten de kinderen thuis in laten lijsten, aldus de juffrouw. De kinderen van onze kameraden kregen er geen. Misschien was de geefster bang, dat zij de portretten per keerende post zou terug ontvangen. Zoo bewerkt men hier nog stiekum de jonge harten. Zulk een broeinest moet uitgeroeid worden. Herdenkingsavond. Op 10 Mei J.l. werd hier een bijeen komst gehouden van onze Kameraden en Kameraadskes Kring Goes, ter her denking aan de dagen 10-15 Mei 1940- Ook Duitsche kameraden en sym pathiseerenden waren aanwezig. Kameraad Dagevos als kringleider opende deze bijeenkomst. De lijdensgeschiedenis van onze Kameraden en Kameraadskes, alsook die der Rijks-Duitschers, die hier tijdens de beruchte dagen geïnterneerd waren, werd nog eens nagegaan. Kam. Noom schetste op humoristi sche wijze het verblijf, de toestand en werkzaamheden in het fort Ellewouts- dijk. Het verdere gedeelte van den avond werd kameraadschappelijk en gezellig doorgebracht. Het sluitingsuur kwam wederom te vlug. H. P. Trimbos. Domburg. De verjaardag van den Leider werd door vele Kameraadskes en Ka meraden ten huize van Kam. Alberts gevierd. Daar de Kringleider bij het défilé voor den Leider te Utrecht aanwezig moest zijn, sprak Kam. Alberts eenige woorden, waarin hij wees op de groote verdiensten en de groote opofferingen, welke onze Leider zich getroostte in den strijd voor ons Volk en een zelf standig Nederland Hij maakte de aan wezigen voorts opmerkzaam op de plichten die daaruit voor hen voort spruiten en die toch zoo klein zijn in vergelijking met het groote offer dat onze kameraden in de S.S. bereid zijn te brengen. Hij wees verder op de groei der Be weging, ook in Domburg, naar aanlei ding waarvan hij kon mededeelen, dat zeer binnenkort Domburg een zelfstan dige groep zal vormen. Met het zingen van „Alle man van Neerlands Stam" werd het officieele gedeelte van deze bijeenkomst beslo ten, waarna men nog geruimen tijd te zamen bleef en kennis werd gemaakt met de nieuwe Kameraadskes en Ka meraden. Corr. De N.S.B.-persdienst meldt Het Hoofd van het Opvoedersgilde, kameraad van Genechten, heeft een kort overzichtje over het doel, de werk wijze, de organisatie, enz. enz. van het Gilde laten samenstellen, dat zich uit stekend leent voor gebruik bij de pro paganda. Belangstellenden kunnen een of meer exemplaren aanvragen bij den Secre taris van het Opvoedersgilde, kame raad F. Breedvelt, Jozef Israëlslaan 46 te 's-Gravenhage. De Jeugdstorm Goes rukt uu

Zeeuwsche Stroom | 1941 | | pagina 4