Waarom trokken de Duitschers hier binnen? UITGAVE VAN DE NATIONAAL-SOCIALISTISCHE BEWEGING. DISTRICT 2I ZEELAND a le Jaargang, No» 6 Belangwekkende onthullingen De echte verraders. Woensdag 21 Bloeimaand 1941 Idoover Ichijn eder. zijn alle sden een- taan, lende fstrijd '/aar- en Verschijnt tweemaal per maand van huis tot huis door geheel Zeeland REDACTIE POSTBUS 58, MIDDELBURG. Abonnement buiten Zeeland Hoofdopsteller Martien Beversluis, Veere f 1.50 per jaar. Hei vlammende protest. In verschillends Nederlandsche dag bladen van Vrijdag 10 Mei 1940 lazen wt) o.m. het volgende „vlammende protest" van H.M. de Koningin „Nadat ons land met angstvallende nauwgezetheid al deze maanden een stipte neutraliteit had in acht genomen en terwijl het geen ander voornemen had dan deze houding streng en con sequent vol te houden, is in den ai- geloopen nacht door de Duitsche weer macht zonder de minste waarschuwing een plotselingen aanval op ons gebied gedaan. Dit niettegenstaande de plech tige toezegging, dat de neutraliteit zou worden ontzien zoolang wij haar zelf handhaafden. Ik richt hierbij een .vlammend protest tegen deze voorbeeldelooze schending van de goede trouw en aantasting van wat tusschen beschaafde staten be hoorlijk is. Ik en Mijn regeering zullen ook thans onzen plicht doen. Doet gij den uwen, overal en in alle omstandigheden, ieder op de plaats, waarop hij is gesteld, met de uiterste waakzaamheid en met die Innerlijke rust en overgave, waartoe een rein geweten in staat stelt." Wanneer men nu bovenstaande re gelen zonder meer leest, moet men wel tot de conclusie komen, dat de Duit schers ons iets heel ergs hebben aan gedaan. Zóó maar ons land binnen vallen en met bruut geweld onder den voet loopen, dat spot toch wel met alle goede opvattingen over eer en fatsoen I Eenigszins anders wordt de zaak echter als men eens verder kijkt dan zijn neus lang is en een en ander aan een kritisch onderzoek onderwerpt. Wat betreft den eersten regel van de laatste alinea van boven vermeld „vlammend protest", kunnen wij kort zijn Het geheele Nederlandsche volk weet, dat H.M. en onze regeering de meening waren toegedaan zich het beste van hun plicht te kunnen kwijten door overhaast naar Engeland te vluch ten en ons met de gebakken peren te laten zitten. Indien er nu menschen zijn, die deze opvatting van plicht met het predicaat „verheven" willen be stempelen, is dat hun zaakonze meening hieromtrent is echter eenigs zins anders. Slipte neutraliteit? Dit onderwerp laten wij hiermede rusten, mede omdat het ook niet de eigenlijke reden is, wat tot het schrij ven van dit artikel aanleiding gaf. Deze aanleiding dan is hoofdzakelijk te vinden in de eerste regel van meer genoemd „vlammend protest" en laten wij dus eens onderzoeken, hoe of het met „de angstvallige nauwgezetheid waarmede al die maanden een stipte neutraliteit werd in acht genomen ter wijl het geen ander voornemen had dan deze houding streng en consequent vol te houden" gesteld was. De uitslag van dit onderzoek zal dan tevens een voor eens en al afdoend antwoord zijn op de vraag, die ons N.S.B.-ers dikwijls naar het hoofd wordt geslingerd wanneer wij de menschen ervan willen overtuigen dat, in tegen stelling met bijv. de bezetting door ge kleurde troepen vcm het Rijnland na den vorigen oorlog, wij toch wel ge weldig bevoorrecht zijn en het onder de Duitsche bezetting waarachtig nog niet zoo kwaad hebben. Deze vraag dan heeft meestal de volgende strek king „Waarom hebben ze ons land eigenlijk bezet, wat doen ze hier eigen lijk, we hebben ze toch niet geroe pen Het antwoord hierop kan een leder, die niet ziende blind en hoorende doof is, distilleeren uit het volgende, het welk hoofdzakelijk ontleend is aan het boek van Majoor Dr. E. Murawski „Durchbruch im Westen", Gerhard Stalling Verlag, welk boek eigenlijk een samenvatting is van alle Duitsche weermachtsberichten betreffende den strijd in Nederland, België en Frankrijk, en de daarop, in opdracht van het Opperkommando der Duitsche weer macht, door Dr. Murawski voor de Duit sche omroep geleverde commentaren. Nu zullen er natuurlijk weer men schen zijn, die zeggen, dat dit alles toch gelogen is, die, ondanks het feit, dat alle Duitsche weermachtsberichten eiken dag opnieuw blijken op waar heid te berusten, nog maar steeds de voorkeur aan Maupie Blankenstein geven, welke deze menschen straks een geweldige desillusie bezorgt, wan neer blijkt, dat van al zijn beloofde landingen van Engelschen in ons land, niets terecht is gekomen. Men behoeft nu waarachtig toch niet in Intelligentie uit te blinken om nu eindelijk eens in te zien, dat in dezen de waarheid niet uit het westen, doch uit het oosten komt Spionnage in Nederland. Om dan tot de kem van de zaak terug te komen, heeft de Duitsche re geering de onweerlegbare bewijzen in handen van een innige samenwer- king van de Duitsch-vijandige spion nage met het „neutrale" Nederland, in dier voege, dat uit het hierover verza melde feitenmateriaal overduidelijk is gebleken dat hooggeplaatste Holland- sche ambtenaren, officieren enz. met de politieke en militaire leiding van Engeland en Frankrijk nauw samen werkten, met het doel in Duitschland een revolutie te bewerkstelligen en aan de zijde van de Geallieerden daadwer kelijk aan den oorlog deel te nemen. In November 1939 was het namelijk aan ambtenaren van den Duitschen veiligheidsdienst, die zich als vertegen woordigers van een zoogenaamde op positiegroep hadden voorgedaan, na DE LEIDER BEZOEKT GOES. Naast den Leider komeraadske Lenshoek. Daarachter de Gevolmachtigde voor Zeeland, Dr. Münzer en de Districtsleider, J. Dekker. verschillende bezoeken ln Nederland gelukt, de hoofdmannen van den En- gelsch-Hollandschen geheimen dienst op Duitsch grondgebied te lokken en gevangen te nemen. Of zijn de lezers misschien het incident, dat aan de Duitsche grens bij Venlo plaats vond en waarover de regeering ondanks vragen in de Kamers o.a. van Mr. van Vessem, maar wijselijk heeft gezwe gen, reeds vergeten? Hun werkmethoden. Dit betrof dan de officieren van den Engelschen geheimen dienst, Majoor Stevens en Mr. Best, benevens den of ficier van den Hollandschen Generalen Staf, genaamd Klop, die zich onder den schuilnaam van Captain Copper als Engelschman voordeed. Stevens en Best vertegenwoordigden den beruch- ten „Secret-Intelligence-Service", den. geheimen Engelschen spionnage- en sabotagedienst, die alh in een spinne- web alle landen der wereld omvat en door middel van omkooperij, bedrei ging en sabotage, ja zelfs met lafhar tige moorden zijn duistere politieke as piraties tracht te verwezenlijken. De P. C. O. (Passport-Control-Office), aan het hoofd waarvan ervaren officieren op dit gebied staan, welke, om den waren aard van hun werkzaamheden niet te doen uitkomen, diplomatieke ambtenaren zijn, vormt het organisato rische geraamte. Majoor Stevens be kleedde dan ook prompt den post van eersten secretaris bij het Engelsche ge zantschap te Den Haag. Een en ander nu wordt nog belangrijk vervolmaakt door een onmiddellijk vanuit Londen geleide bijzondere organisatie en wel de S.J.S., ook wel Z-organisatie ge noemd, die vóór alles politieke op drachten van groote belangrijkheid te vervullen heeft. Vertegenwoordiger voor Holland van deze Z-organisatie was Mr. Best, die als dekmantel voor zijn ware bedoelingen het beroep van zakenman had gekozen, door middel van het tesamen met twee Hollanders oprichten van de „Holding Maatschap pij". Hun opgave bestond hoofdzake lijk in actieve spionnage tegen Duitsch land. De werkmethoden van Best zijn typisch die van den Britschen gehei men dienstde belangrijkste inlichtin gen door middel van handelsbetrek kingen en hierdoor ontstane particu liere referenties, in te winnen. Zijn betrekkingen met Hollandsche regeeringskringen, officieel en onoffi cieel waren dan ook uiterst goed en werden nog verstevigd door de parti culiere referenties die zijn vrouw (doch ter van den bekenden Hollandschen Generaal van Rees) hem als portret- schilderes (ze schilderde wijlen Prins Hendrik en in opdracht van den koning van Engeland, Prinses Juliana) hem verschafte ingeval de handelsbetrek kingen alleen niet toereikend waren. Kort voor het uitbreken van den oor log werd door Londen, ter technische vereenvoudiging van hun arbeid, Capt. Best en Majoor Stevens bevolen om samen te werken. Vanaf dit tijdstip benutte Best de ter beschikking van den P.C.O.-dienst van Stevens staande middelen. Voor de vervulling van zijn opdrachten, in en tegen Duitschland, bediende de Britsche geheimen dienst zich van hoofdzakelijk Hollandsche spionnen. Ondersteund door hooge instanties Dit systeem kon slechts hierdoor met goed gevolg werken, omdat het de vol ledige ondersteuning en sympathie had van hooggeplaatste instanties op mili tair en politiek gebied, hetgeen kan blijken uit het feit, dat met toestemming van den opperbevelhebber van Land en Zeemacht, Stevens een inlichtingen- ruil hield met den Chef van den Hol landschen inlichtingendienst van den Generalen Staf, Generaal-majoor van Oorschot. Een en ander werd nog ver gemakkelijkt omdat van Oorschot's vrouw Engelsche en hijzelf voorzitter van de Hollandsch-Engelsche vereenl- ging ln Den Haag was en ieder jaar zijn verlof met Admiraal Sinclair en Capt. Howard in Engeland doorbracht. Door deze bemiddeling kon Steven3 in Nederland werken alsof hij zelf offi cier van den Hollandschen Generalen Staf geweest was. Om nu bij voorbaat alle moeilijkheden, die zouden kunnen ontstaan doordat ondergeschikte Hol landsche gerechtsdienaren, die vanzelf sprekend niet op de hoogte waren met de practijken van hun superieuren en dientengevolge door gevangenneming van agenten en/of officieren van de Z-Organisatie roet in het eten zouden kunnen gooien, te voorkomen, had Ge neraal van Oorschot met de Engelsche officieren afgesproken, dat bij plotse linge gevangenneming, deze agenten enz. zich steeds als zijnde van Holland schen inlichtingendienst zouden voor doen en zich op Generaal van Oor- schot zouden kunnen beroepen. Gewoonten en tradities getrouw pro beerde de Londensche centrale (in dit geval de Minister van Buitenlcmdsche Zaken, Lord Halifax) al sedert langen tijd met alle middelen verbinding te krijgen met Duitsche oppositiegroepen, met het doel om de nationaal-socia'is- tische regeering omver te werpen. Naar de meening van de overwegend door emigranten ingelichte Engelsche regeeringskringen, zou in Duitschland een voldoend sterke oppositie bestaan I Probeeren om onrust te zaaien. Zoo kreeg Best in October 1939 den opdracht om verbinding te zoeken met tusschenpersonen, die tot dusver door middel van den Duitschen emigrant, den vroegeren Centrumman en „Minis- terialdirector" Karl Spiecker, aan de Engelsche Z-organisatie verbonden ge weest waren. Het doel wasversteviging van de verbinding met de Duitsche oppositie, zoo mogelijk onderhandeling met een door dezen gevolmachtigden vertegen woordiger om te komen tot een volle dige politieke ommekeer in Duitsch land, afzetting van den Führer en zijn belangrijkste medewerkers, vrede in overeenstemming met de oorlogsdoel einden van Engeland, d.w.z. het her stellen van de status quo, in het bijzon der voor wat betreft Tsecho-Slowakije, Oostenrijk, Danzig, Polen, enz. De veiligheidsdienst der S.S. en de Gestapo (Geheime Staats Polizei) kre gen op hun beurt door middel van hun inlichtingendienst kennis van deze plannen, schakelden zich in als „tus schenpersonen" en stelden de Rijks- regeering met het verloop van een en ander in kennis. Deze beval hun op hun rol ln de door Engeland nagestreefde revolutie plannen verder te spelen, totdat, ter verkrijging van een documentair be wijs, tot de arrestatie van de officieren van den Britschen geheimen dienst kon worden overgegaan. Nadat Stevens Generaal van Oor schot over alles had Ingelicht en de laatste op zijn beurt weer den Chef van den Staf van den Opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht Carstens, kreeg den officier van den Generalen Staf Klop van Van Oorschot bevel om daadwerkelijk acm de omwentelings plannen deel te nemen, waarbij hij hem de volgende aanwijzingen gaf 1. Alle contrólemoeilijkheden in ver band met de revolutieplannen uit den weg te ruimen 2. voor de persoonlijke bescherming van de officieren van den Britschen geheimen dienst in te staan 3. zijn meerderen doorloopend over den stand inzake het omwentelings plan in te lichten. Holland's aandeel ln het verraad. Om de deelname van het neutrale Holland aan deze handelingen aan de zijde van Engeland, ook tegenover de Duitsche tusschenpersonen te verdoe zelen, kreeg Klop van Van Oorschot den opdracht om als Engelsch officier op te treden en den Engelschen schuil naam Captain Copper aan te nemen. Door bemiddeling van Klop kon het vijfmaal tot een samentreffen van Stevens, Best en hemzelf met de Duit- Kringhuis Kromme Weele 19 Telefoon 539 - Middelburg Spreekuren: Kringleider Dinsdag van 1-3 uur en van 17Vi-19 uur, en volgens af spraak. schers komen. De onderhandelingen waren gebaseerd op de volgende, door de Engelsche regeering draadloos aan Best doorgegeven voorstellenhet uit den weg ruimen van den Führer en alle leidende persoonlijkheden,het omver werpen van het huidige Duitsche re gime en het vervangen daarvan door een Engeland welgezinde regeering. Verder moest Duitschland zijn econo mische politiek prijsgeven en terugkee- ren tot den gouden standaard, terwijl Engeland niet slechts wilde terugkee- ren tot het Versailles-systeem, doch om Duitschland voor eens en al machte loos te maken, het wilde verdeelen in een groot aantal kleine staatjes. De Duitsche tusschenpersonen deden net alsof zij op het plan ingingen doch behielden zich de toestemming van den leider der „oppositie" voor, waarop zij door de Engelschen verzocht werden een hooggeplaatste gevolmachtigde mede te brengen, waarmede men zich dan nogmaals ln Holland zou kunnen verstaan. Het verloop van de onderhandelin gen werd door Stevens in een telefoon gesprek, waarbij één der voorgewende opposanten tegenwoordig was, aan de Britsche regeering in Londen medege deeld. Dé toenmalige Chef van den Engelschen berichtendienst, Admiraal Sinclair, gaf den agenten, ook telefo nisch, te kennen, dat Lord Halifax zeer met dezen gang van zaken was inge nomen. Stevens stelde de Duitsche vertegen woordigers, opdat men zonder direct gevaar toch met elkaar ln verbinding kon blijven, in het bezit van een ont vang- en zendtoestel en een geheime code, door middel waarvan zij verbin ding konden houden met den in Den Haag gestationeerden, onder het Bel gische roepteeken O.N. werkenden ge heimen zender. In de val geloopen I Ter uitvoering van het hun gegeven bevel gelukte het nu aan den veilig heidsdienst der S.S. en de Gestapo, onder het voorwendsel van grensmoei- lijkheden en geschaduwd te worden, om de Engelschen driemaal in een als smokkellokaal bekend staand café ln Venlo, tien meter vcm de grens ver wijderd, te lokken. Hier arresteerden zij tenslote, na een vuurgevecht, Stevens, Best, den zwaar- gewonden officier van den Holland schen Generalen Staf Klop, benevens den Hollander Lemmens, chauffeur van de beide Engelschen. Na dit voorval stond de Duitsche positie, cLw.z. de Gestapo,- nog lanCer dan een week draadloos met de Secret Service in verbinding, totdat zij op 22 November 1939 de inderdaad groot- sche samenwerking met het volgende afbrak „Op den duur is de onderhouding met zichzrM ingenomen en boosaar dige menschen vervelend. U zult wel begrijpen, dat wij ermede ophouden. Hartelijk gegroet door de U wel gezinde „Duitsche oppositie", de Duit sche Gestapo." De getuigenissen der gevangen ge nomen Engelschen en Hollanders gaven een niet te weerleggen bewijs van het gekonkel !n Hollandsche re geeringskringen en van hun afhanke lijkheid van de Geallieerden. Alleen door dit alles al, zou een Duitsche inval ln ons lcmd ruimschoots te rechtvaardigen zijn geweest, doch daar komen nu nog de verschillende oorlogsvoorbereidingen bij, die in Ne derland tegen Duitschland werden ge troffen. Zie verder pag. 2 onderaan.

Zeeuwsche Stroom | 1941 | | pagina 1