De Leider in Zeeland Prijsvraag De Leider bezoekt ons Kringhuis te Middelburg. Er heerschte In den middag van den S9en Mei spanning In en om het kring huls te Middelburg. Alles werd nog eens goed geïnspecteerd, de wacht Btond buiten, ln de straat voor ons ge bouw kwamen nieuwsgierigen kijken, ©n een fotograaf liep rond te drentelen, gereed om „af te schieten". De Leider was onderweg, de Leider sou ons de eer aandoen, bij zijn be- soek aan Goes, waar hij dien avond sou spreken, ons gebouw te inspeo- teeren. Ongeveer kwart voor vijf reed zijn wagen voor. De Leider was begeleid door den gevolmachtigde voor Zeeland kam. J. Dekker. Na inspectie van de wacht, werd allereerst de Leider verwelkomt door den Kringleider-Walcheren, kam. van der Vlugt en door de in de boekenver koopruimte aanwezige kameraden. Daarna werd een rondwandeling door het gebouw gemaakt en "met elk der daar werkende kameraden onder hield de Leider zich eenigen tijd op hartelijke en hem zoo eigen recht-ka- meraadschappelijke wijze. Na de rondgang werd ongeveer half ses weer afgereden naar Goes. Uit het publiek klonk een hartelijk hou zee en even daarna was het weer stil in de Kromme Weele, waarin al leen de beide groote vlaggen luid op den sterken wind klapperden. Ons kringhuis was nu eerst voor goed Kringhuis. De Leider zelf had het bezocht en ingewijd. Goes. De Leider spreekt. Op 29 April was het een feestdag voor de N.S.B. in Goes. Den geheelen dag was dit te merken. Reeds vroeg zag men in onze stad de Zwarte Sol daten van Anton Mussert aankomen. Onze Leider zou n.m. hier in het Schut tershof voor de leden der N.S.B., ge- noodtgden en belangstellenden komen spreken. De zaal bleek te klein om al deze volksgenoten naar behooren een plaats te geven. Zaal, tooneel en bal kon waren overvol. Verscheidene moesten zich met een plaatsje in de gang tevreden stellen. Wat deed ons dit goed, te zien dat onze Beweging zoo groeit en in belangstelling wint. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door de heeren Dr. Münzer, gevol machtigde van den Rijkscommissaris in Zeeland, Referent Dieckmann en den Ortscommandant van Goes. Bij het binnentreden van eerstgenoemde Duit- sche functionarissen, werd door onze kameraden opgestaan en de groet ge bracht De W.A. marcheert. Vóór de bijeenkomst had de W.A., plm. 100 man, en de Jeugdstorm een marsch gemaakt 'door de stad. Fier klonken de liederen en sloegen de trommen. Na de marsch stelde de ge lederen zich op, op de Kreukelmarkt, waar onze Leider met zijn gemachtigde in Zeeland, kam. J. Dekker, de formatie inspecteerden. Wat een trots schitterde in de oogen van onze Kameraden bij het zien van onzen Leider. Na de inspectie begaf onze Leider zich, met de functionarissen naar een jVoor hun gereserveerde kamer. De volksgenooten vulden de zaal. De Kringleider, Kam. Dagevos, ven welkomde onze Duitsche gasten, Kame raden en genoodigden. Om plm. 20.50 kwam de Leider de zaal binnen waar hij werd begroet met „Hou Zee' en het zingen van ons lied „De Zwarte Soldaat". Deze zang werd onder leiding van Kam. Schuurman, die met Banleider Kam. Meulenberg Ook aanwezig was, uitgevoerd. De rede. Onze Leider begon zijn rede, die ver scheidene malen door bijvalsbetuigin gen onderbroken werd, met in herinne ring te brengen welke strijd gevoerd 13, bi de eerste periode van het bestaan der N.S.B., die afgesloten werd op de beruchte 10 Mei. Thans staan we in de tweede periode. Deze eindigt wan neer de N.S.B. de macht zal overnemen. Dan zullen wii moeten bewijzen, dat wij het recht hebben deze leiding op ons te nemen. We leven thans in een moeilijken tijd, maar waarin groote dingen gebeuren. In 1914 wist niemand waarvoor de oorlog, die toen uitbrak, noodig was. Vier jaar heeft deze ge woed Thans kunnen wij dit begrijpen, riet was om deze revolutie voor te be reiden. Deze revolutie begon ln Rus land. Daarna kwam Italië en vervol gens Duitschland. En nu is Nederland •n andere xmden aan de beurt. Europa gaat een grootsche tijd tege moet Zeker, zegt spreker, zijn er, die mans in moeilijkheden zitten. Wij heb ben ze allemaal, de eene meer dan de andere. Wij gelooven echter aan oen betere toekomst, die deze wereld evolutie ons zal brengen. Nationaal en SociaaL Vérvolgens besprak spreker het Na tionaal en Sociaal zijn. - Nationaal zijn is niet om eens per jaar de vlag uit te hangen, of met uit gezaagde dubbeltjes te loopen, doch te leven in verbondenheid en eenheid. Ouderen van ons weten, dat ik jaar op jaar gezegd hebVolk van Ne derland er waait een revolutie door Europa en ook Nederland zal daarin betrokken worden. Nu is die revolutie daar en thans zal moeten worden be wezen, of door onzen strijd, het volk van Nederland daarbij een plaats zal weten in te nemen. Vijfhonderd jaar geleden telde ons land 1V2 millioen zielen en beheèrschte de wereldzeeën, Toen versloeg De Ruijter de Frcmsche en Engelsche vloot. Nadien gebeurde dit niet meer. Enge land kreeg toen de kans om onze ko loniën afhandig te maken. Het eene stuk na het andere verdween en nie mand kon dit beletten. Thans is er in Europa een man opgestaan, die nu Engeland op zijn baatje geeft, zoowel te water, als te land en ln de lucht. Op de wip. Door de vele oorlogen die wij te voeren hadden, verzwakten wij en kwamen wij op een wip terecht Wij zaten er middenop. We schommelden maar heel weinig. Op de uiteinden, zat aan de eene kant Duitschland en op de andere Engeland, maar we wip ten mee. Nu eens kregen we een duw van Oost en vlogen naar West, dan gaf West een duw en vlogen we naar Oost, maar we bleven wippen. Ook in 19141918 bleven we wippen, tot we in Mei 1940 van de wip afvielen. Komen we nu weer op de wip Neen nooit meer. Het is afgeloopen met oorlogmaken. De heeren diplomaten krijgen daar geen kans meer voor. In 1935 hebben wij de beslissing ge nomen. Wij hebben ons achter de Zwarthemden van Mussolini en de Bruinhemden van Hitier geplaatst. Toen stelden wij ons bulten het volk, volgens onze tegenstanders. We wer den in een hoekje gedrukt en het volk werd in slaap gesust. Onze regeering liet ons volk slapen met de wijsheid, dat wij een sterke verdediging hadden en wees op de Grebbeberg en onze waterlinie. Daarbij hadden we groote vrienden in Londen en Parijs. Wij wis ten, aldus spreker, dat we bedrogen werden. Het volk echter geloofde en sliep. Nog zijn er honderdduizend die geloovem dat wij het volk- verraden hebben, terwijl wij het beste er mee voor hebben. De dagen van Mei. Vervolgens werden de gebeurtenis sen van Mei 1940 nagegaan. In 4V4 dag was alles afgeloopen en was alles weg. Regeering en Weer macht. De Engelschen zouden zoo hier zijn, om hulp te bieden. Neen volksgenoo ten, aldus spreker, het volhouden van onze soldaten was, om onze regeering de gelegenheid te geven him koffers te pakken en er tusschenuit te knijpen. En wat liet deze regeering ons achter 1 Een volk wat diep ln de put zat. De N.S.B.-ers zouden ons volk verraden heooen en onze soldaten in de rug beschoten hebben. Welk een leugen. Het aanzien van Europa zal geheel veranderen. Nog zijn er die meenen, dat Engeland winnen zal. Waarom dan Wel omdat het altijd won en omdat het goud en schepen heeft en omdat Amerika er achter staat Wij hebben oorlog gehad met de Spanjaardendat vergeef ik hen, maar één ding vergeef ik hen niet, nl. dat een Spanjaard Amerika ontdekt heeft (gelach). De toekomst. Wij weten, dat Hitier wint Wat zal er met ons volk gebeuren en welke plaats zullen wij in het nieuwe Europa Innemen Er zijn nog altijd volksge nooten die slecht over Hitier denken, en als hij zoo over ons dacht, zou het er met ons beroerd uitzien. Hitler staat hier echter boven. Na mijn bezoek aan Berlijn, kan ik met een gerust hart verklaren, dat hij het met ons best voor heeft als wij het hem mogelijk maken. Maar dan moe ten wij niet met de ruggen tegen elkaar blijven staan, doch naast elkaar en onze Germaansche Broeders de hand reiken. Er mag geen 10 Mei meer komen, zoodat Germaansche Broedervolken el kaar bevechten. Wij hebben vijf oor logen met Engeland gehad. Ook met Frankrijk en Spanje is door ons oorlóg gevoerd. Met Duitschland nooit Aan onze Oostgrens was het steeds rustig. ,Wij moeten met onze Oosterburen goede vrienden en broeders zijn, dan krijgen we de kans, om in het nieuwe Europa een plaats in te nemen, die ons waardig is. Daarom pleit ik voor één Germanenbond. Waarom kan dat wel in Amerika en niet hier Dan komt er een tijdperk van vrede en rust. Dan «uilen de staten niet meer elkander be oorlogen. Er is een tijd geweest, dat de Graven van Brabant en Gelderland elkander de oorlog verklaarden. In dien wij nu deze mogelijkheid zou op peren, zou men ons voor gek verklaren. Ik geloof, dat ons Volk sterk genoeg is, om een groote plaats ln het nieuwe Europa in te kunnen nemen. In het tweede deel zijner rede sprak de Leider over De sociale positie. Hij schetste de toestand in ons land van vóór Mei 1940. Eenige jaren na den wereldoorlog brak er een crisis uit, omdat een bank in Amerika effecten en waardepapieren zoogenaamd liet kelderen. Er was toen ineens van alles te veel. Er waren te veel boeren, koeien, varkens en groenten, zelfs kin deren. Van alles moest minder zijn. Het vee werd afgeslacht. Wij denken hierbij aan het afslachten van drach tige koeien. Millioenen kilogrammen groenten moesten worden vernietigd en kwamen op de mestvaalt terecht. Zoo zou het goed gaan. Als van een kleine oppervlakte van ons land negen millioen volksgenooten moeten worden gevoed, moet het toch'trachten zooveel mogelijk uit den bodem te halen. De werkeloosheid nam schrikbarend toe en ons volk kon zich de weelde permi- teeren om er 450.000 werkeloozen op na te houden. Deze werden door de gemeenschap gesteund, niet te veel om te sterven en te weinig om te leven. Er werd niet gevraagd of deze men- schen moreel naar de maan gingen. Er werd voor duizend millioen gulden naar Amerika gezonden. Dit moest dienen voor aankoop van graan en andere voedingsmiddelen, indien een "oorlog zou uitbreken. Of Engeland onze schepen dan zou door laten. Thans is de oorlog daar en het goud kan thans dienen voor het uitbetalen van salarissen aan onze gevluchte re geering. Bevoorrecht hier. Wij zijn zeer verarmd. Er is voor duizend millioen gulden schade aan gericht. Maar als we eens rondzien, zijn wij nog bij de bevoorrechten. Duitschland en Italië brengen groo- tere offers. Zij brengen hunne beste zonen ten offer. Daarom wilden wij niet achterblijven. Reeds staan 4000 a 5000 van onze jongens aan de zijde van hunne Duitsche broeders. Hier mede zal Duitschland het niet winnen, doch wij doen dit, om straks geen para sieten te willen zijn. Wij brengen thans het Socialisme zonder klassenstrijd. Spreker wees ver volgens op de reeds genomen sociale maatergelen. Bijv. Winterhulp, Boeren-' land en boerenhand, maatregelen voor de Onderwijzers en loonbelasting. De afschaffing van het rijwielplaatje was onze zaak. Dit werd reeds eerder door ons in de kamer voorgesteld. Doch het kon toen niet Nu kan het wel en geen onzer volksgenooten zal dit verdwijnen betreuren. De arbeid moet vreugde worden. De zorg voor den ouden dag moet ver dwijnen. Men moet zekerheid hebben, dat men in zijn eigen volk geborgen is. Dit is Nationaal Socialisme. De slechtste dag van mijn leven was, toen ik op Zondagmorgen ln de dag bladen las, dat de aardappelen op de bon waren gesteld. De houding der arbeiders. Vervolgens sprak de Leider over de houding van nog vele onzer volksge nooten tegenover ons. Zij kijken ons aan, alsof wij het slechte met ons volk voor hebben. Behandelt hun niet overeenkomstig, riep spreker uit, want vele handelen zoo, gedreven door de liefde voor ons volk. Tracht hen tot één onzer te ma ken, maar alleen zij, die dit waard zijn. Egoïsten kunnen wij niet hebben. Zij •■denken alleen aan zichzelf en kunnen nooit Nationaal Socialist worden. Gij Kameraden, die het Nat. Socialis me gehoord en begrepen hebt, kunt U gelukkig gevoelen. Wij zijn de dragers van de toekomst van ons volk. Armen, die geen toekomst hebben. Tot slot wees de Leider op de plicht van den Nat.-Socialist, het dienen en strijden to de laatste ademtocht. Na deze rede verliet onze Leider de zaal. Allen brachten hem de groet onder het zingen van „De Zwarte Sol daat". Alle Kameraadskes en Kame raden werd de gelegenheid geboden den Leider de hand te drukken. Na de pauze was er nog een gezellig samenzijn, met het zingen van strijd liederen. Een groot aantal nieuwe leden tracf tot onze Beweging toe. Volksgenooten, wij doen nogmaals een beroep op U. Doet uw ooren en oogen open. Kijkt eens rond en legt uw ooren te luisteren. Laat uw gezond verstand werken. Laat den Jood Blan- kenstein in de Oranje-radio toch klet sen. Is het bij U nog niet doorgedron gen, dat U van den overkant van de Noordzee bedrogen wordt Hoeveel onschuldige slachtoffers zijn door dit gebrabbel al niet gevallen Toont dat ge iets liefde gevoelt voor uw Volk en uw Nederland. Versterkt de N.S.B. Spreekt met een N.S.B.-er. Hou Zee I Correspondent Tr. Goes. Kinderen Hartelijk gefeliciteerd 1 Wij wenschen de ouders van do tweeling te Goes, die dezer dagen ge boren is, het allerbeste toe en hopen dat de beide vorstelijk genaamde kin deren, te weten Bernard en Juliana, voorspoedig mogen opgroeien tot trots en tot eer van ons vaderland. De N.S.B. heeft geen kinderwagen tweede- handsch ter beschikking voor de twee burgertjes, zooals anderen te Goes, maar wij meenen het even goed. Indien wij dezen wagen hadden, zouden wij dien echter afzenden aan de ouders, opdat dit opgroeiende twee tal hun kinderachtige ouders daarin kunnen plaatsen bij hun eerste kroon jaar, als dierbare herinnering. Proost! En dat zij bij hun leven bij hun familie en in hun land mogen blijven, ook als het eens moeilijke tij den zijn I Middelburg. Rede van Kam. Reken. In de groote zaal van 't Schuttershof hield op 30 April, 's avonds half acht, kam. Ir. Ilcken uit Zierikzee een rede over 't Rassen- en het Joodsche vraag stuk. Na een welkomstwoord van den kringleider Van der Vlugt en enkele declamaties van Martien Beversluis, begon de spreker eerst een uiteenzet ting te geven ovpr het begrip ras. Na uitvoerig hierbij te hebben stil gestaan, ging hij over tot een beschouwing over- de Joden, hun afstamming, hun werk wijze en hun publicaties. In het bijzon der wijdde hij uit over den Talmud en de Protocollen, waaruit hij eenige tref fende citaten las. Met een nabeschouwing waarin het kernwoord was „Nederland voor de Nederlanders", besloot hij zijn interes sante lezing. Nadat kam. Beversluis zijn nieuw lied „De Motoren" had voorgedragen, werd door kam. Melchert Schuurman, een nieuw lied ingestudeerd. De avond werd met zang onder zijn leiding besloten. Yerseke. Hoogmoedswaanzin De burgemeester van Yerseke heeft het volgende bericht verzonden aan den Districtslelder. 1. Op de reclameborden en reclame gelegenheden mogen alleen door of namens den burgemeester goedge keurde biljetten worden geplakt. 2. Aanplakken mag "alleen van ge meentewege geschieden. 3. Degene, die aanplakbiljetten ter aanplakking aanbiedt, moet verklaren, dat de gemeente nimmer aansprakelijk zal worden gesteld voor. het verwijde ren, scheuren, bevuilen en onbruikbaar maken van de aanplakbiljetten binnen den tijd waarvoor 't aanplakken geldt, doch heeft het recht gedurende den tijd waarvoor hij heeft betaald een nieuw' biljet ter aanplakking aan te bieden. Artikel 1. Voor het aanplakken van biljetten op de gemeente-reclameborden en re clame-gelegenheden i3 verschuldigd voor publicatie gedurende ten hoogste een week voor eiken halven vierkanten meter f 0.10. Gedeelten van een halven vierkanten meter worden voor een ge heelen gerekend. Zijne Edelachtbare schijnt aan blind heid te lijden, of aan hoogmoedswaan zin. De order van den Rijkscommissaris geeft de N.S.B. alle bevoegdheid tot plakken en stelt ons niet onderhevig aan bepaalde plaatselijke verordenin gen, die op kleine pesterijtjes neerko men. Wij plakken, zooals wij willen en dit zal men bemerken, ook in Yer- sek< Hulst. W.A. marcheert. Ook Hulst en St. Jansteen zijn uit hun slaap van voor 10 Mei '40 gewekt, doordat Zaterdag 19 April J.l. een 50-tal W.A.-mannen stram marcheerend en zingend door de straten trok. Ondanks de fluistercampagne, de rolluiken neer te laten, de gordijnen te sluiten en de zaak te „negeeren", was er een flinke toeloop van nieuwsgieri- KEER WEER, O VREDE! Keer weer tot ons, o vrede I Laat uw loover on* weer beschutten, dat wij veilig lijn. Beziel on* weer met krachten l Stort ons over met nieuwe vreugden, na geleden pijn. Breek toch de haat, maak haar flambouwen doove: die branden tusschen volk'ren. Laat Uw schijn op de verminkten en veriatenen en over de tomben gaan van die gevallen zijn. Heel gij de wonden en beziel hen weder die moedeloo» zijn 1 en plaat* gij de lamp van liefde en kameraadschap naast ons neder. Omgordt on* weer met waap'nen van vertrouwen^. Er 1* -nog lichtglans, brandend door den damp dat 1* de arbeid, dat zijn zijdie bouwen. Uit het Cechlsch vertaald dooi Martien Beversluis. gen, vooral toen kam. J. Dekker, Ge volmachtigde van den Leider en Dis trictslelder voor Zeeland, de W.A. zoo wel te Hulst als te St. Jansteen toe sprak. In zijn rede zette kam. Dekker de volksgenooten de drie hoofdkernen Godsvertrouwen, Liefde voor Volk en Vaderland en Eerbied voor den Arbeid, nogmaals kort en duidelijk uiteen en zeide hen, dat de W.A. reeds heden en morgen, wanneer de volksgenooten ontwaken, zij hun de vriendenhand zullen reiken en dan gezamenlijk met steeds meer stuwende kracht zullen strijden voor de verwezenlijking van onze idealen. De burgemeester van Hulst had aan de inwoners der geméente een oproep gericht, waarin hij aanhaalde, dat de uiterste zelfbeheerschlng was geboden en dat diegenen, die deze zelfbeheer schlng misten, zich zelf moesten be schermen en bij gelegenheden als een W.A.-marsch moesten thuis blijven. Te St Jansteen lette de politie niet steeds op het passeerend verkeer. Deze marsch zal ongetwijfeld voor velen een aansporing zijn om zich wat meer van de Nationaal Socialistische Beweging op de hoogte te stellen en daarom, volksgenooten van Hulst en omgeving, allen die willen strijden voor ons dierbaar Vaderland, allen die zich een goed Vaderlander noemen en het ook daadwerkelijk willen zijn, alle mo gelijke inlichtingen omtrent programma punten van de N.S.B. zullen u bereid willig gegeven worden door den groeps leider van Groep Hulst: Tragel C 150. Sluis. Voor een stampvolle zaal spraken op een openbare vergadering der N.S.B. te Sluis de kameraden Beversluis en Rottier. Kam. Beversluis bracht met zijn gloedvol gezegde verzen de dynamiek van den nieuwen tijd en bracht alle aanwezigen in groote geestdrift. In een bezielde toespraak zette kam. Rottier daarna uiteen waarom er „So cialisme van de Daad" komen moet en komen zal. Resultaatvele nieuwe leden. Vele misleide volksgenooten stonden nog op straat te luisteren, maar een maal zullen ook hun oogen opengaan. Want met niets en niemand ontziende felheid gaan wii voort in ónzen strijd voor Vrijheid en voor Recht. De waan heid is op marsch, ook in Sluis, en niets kan haar tegenhouden. CL Wat gebeurde er in de maand April In Zeeland? Het antwoord bestaat uit 62 letters, waaruit de volgende woorden ge vormd kunnen worden De 21, 49, 14, 35, verkoopt men niet, voordat er iets geschoten is. Een 7, 46, 57, 21, 39, 22, 1, 55, 17, heeft iedere leerling noodig. 47, 40, 18, 10, 52, 56, kan alleen hij zijn, die zichzelf in dienst van zijn Volk stelt. 2, 23, 19, 12, 51, 6, 52, 10, 33, 32, 20. 39, 8, 35, is een spreekwoord van vier woorden, dat strijders moed geeft. 4, 54, 15, 13, 16, is het tegendeel van zwak. 42, 43, 41, 36, is een vijand van de scheepvaart. 45, 43, 32, 47, 11, 34, 48, 59, 50, 38 is het stamslot van den Vader des Vaderlands. 9, 58, 30, 62, is een ontkennena woord, evenals 26, 61, 37, 28. 24, 60, 29 zijn gelijke letters. 44, 31, 53, 25, 23, zijn inwoners van een land in Noord Europa. 5, 27, 41, woord voor herhaling, da veel in de muziek gebruikt wordt. Oplossingen in te zenden vóór ID Mei aan „De Zeeuwsche Stroom", postbus 58, Middelburg. Hoofdprijs: een prachtig boekwerk. Verder worden een vijf-tal troost prijzen beschikbaar gesteld voor vei dere goede oplossingen. Ondergeteekende adres te wenscht nadere inlichtingen en brochures over de N.S.B. te verkrijgen. Te adresseeren aan het bureau van „De Zeeuwsche Stroom". Onderi rekening i

Zeeuwsche Stroom | 1941 | | pagina 4