PLEIDOOI VOOR ZOMERHULP. LUCHT-ALARM! Zeeuwen I Steunt uw Provinciale Bibliotheek Een eere-zaak. Katholieken in de Groepen 1 Voor! GOES. De Leider komt spreken! W.A. marcheert. Kameraadschapsavond. TERNEUZEN. SAS VAN GENT. Ambte-naarlijk MIDDELBURG. YERSEKE. AXEL Toestanden die moeten en zullen veranderen I CORRESPONDENTIE Aan de Lezers. Leest: "HET NATIONALE DAGBLAD" Zelfs bij da meest volmaakte door voering eener lijsten-collecte zijn er nog eteeds personen, die niet om een gift gevraagd zijn, doordat zij óf niet thuis Varen, óf door allerlei omstandigheden kUn overgeslagen. Ook zijn er, die lie- "trer anoniem geven. Al dezen wordt er op gewezen, dat er immer nog gelegenheid is, hun gave te storten bij den Burgemeester, of bij het Provinciaal Bureau der Win terhulp, Singelstraat 15, Middelburg, gironummer 399200. Wij zullen van tijd tot tijd in ons blad de noodige aandacht besteden aan het zoo prachtige en voor het Zeeuwsche volk zoo belangrijke werk van de Winterhulp. Het is misschien leerzaam om hier eens één der vele brieven te publicee- ren, die onlangs op het bureau van W.H.N. binnenkwam. De briefschrijver dan merkt het vol gende op Winterhulp is een mooi werk. Een heel mooi werk. Nederland ontwaakt Nederlanders zijn bezig de helpende hand toe te steken aan volksgenooten, die hulpbehoevend zijn. Nederland is aan het wakker worden. Nu is één ding jammer. Dat in den loop van de maand Mei dat werk Stop wordt gezet. Dat werk zou moeten doorgaan, den geheelen zomer, maar dan natuurlijk niet meer onder den naam Winterhulp, maar zomerhulp, of nog beterhulp aan behoeftige volks genooten. Want in dezen zomer moet de lamp wel niet branden, en we be hoeven geen vuur om on3 te warmen, maar er blijven nog zooveel andere dingen over. Huishuur en levensmid delen, kleeding, enz. enz. Op het oogenblik trek ik 10.29 steun en in de maand April gaat er kolen- toeslag, 1.40, af, dan blijft er nog 8.89 over. We hebben wel geen kin deren, maar dan kunnen we er nog niet komen. En wij niet alleen, maar niemand kan er komen met zoo'n beetje steungeld. Daar zijn menschen, die er nog slech ter aan toe zijn dan ik. Bijv. de werk- looze landarbeiders. Mijn oom bijv., die heeft één kind en die trekt momen teel 9.75 met kolentoeslag en duurte- toeslag erbij. Als straks die toeslag er af gaat, wat houden die menschen dan nog over Werklooze fabrieksarbei ders ontvangen steun. Zij die in de werkloozenvereeniging zijn ontvangen minder, en de menschen van den land- arbeidersbond weer minder. Is dat niet het toppunt. Dat moest gelijk zijn. We moeten toch allemaal eten. Van zoo'n beetje steungeld kan niemand leven, ook de fabrieksarbeiders niet, die ƒ11.— en minder trekken. De anderen zeker niet. Als in Mei de winterhulp stop gezet wordt en we hebben geen werk, staat er ons niets anders te wachten dan bittere armoede, nu alles zoo duur geworden is. Als U dan nog weet, dat ik al zeven maanden ziek ben, en veel versterkend voedsel noodig heb, dan vraag ik U, waar moet dat heen? Daarom, laten de Nederlanders die het missen kunnen, ook dezen zomer ln de gelegenheid gesteld worden hun gaven te geven, ten behoeve van hun Nederlandsche volksgenooten. Dat werk kan voortgang hebben. Als er maar maatregelen genomen worden. Nu ontvangen de werkloozen eens in den maand 40 procent meer op hun steunbedrag en met April 20 procent Ook dat is in Mei afgeloopen. Daarom voort met het Winterhulp- werk, maar dan natuurlijk onder een anderen naam. Ook in den zomer moet men gekleed gaan. Ook dan schreien de kinderen om eten. Ook dan is de nood groot in vele gezinnen. Nederland is aan het ontwaken. Laat men weer niet indommelen. Maar voor waarts in de richting van bloei en wel vaart. Door het volk, voor het volk, ook dezen zomer. Ook dan is het noo dig. Ook dan zullen de bonnen wel kom zijn. Wij hebben recht op een menschwaardig bestaan in den zomer, zoowel als in den winter. WIJ wachten op den dood, die aan komt Buizen Uit hoogs heemlen, waar toch troont een God. WIJ hullen huiv'rend ons in duist're huizen En leeren bidden om een lichter lot. Wij bukken bevend weg ln onze kille kelder, WH hooren wachtend naar het dol geschut. Het zoemen boven ons is nu al helder, D# bommen vallen op palels en hub Hoe zullen wij, klelnmoedlgen, nog vragen Om redding, waar wij weten t eigen schuld. Die wij aan eiken oorlog samen dragen Hoe lang heeft God met ons nu al geduld 1 Sirene komt genade-teeken geven, Over ons schuldig hoofd ging weer de Dood. Weer liet ons God voor deze keer het leven, Want wij zijn klein in angst en Hl] in liefde groot MARIA MARE, Het Comité tot Herstel der Provinciale Bibliotheek van Zeeland heeft zich met de navolgende oproep tot vele inwo ners gericht: Nu de bovengenoemde bibliotheek de beschikking gekregen heeft over het huis op den Dam no. 71, hetwelk door het Provinciaal Bestuur voor dit doel is aangekocht, is zij in staat hare werk zaamheden weer op ruimer schaal uit te oefenen dan na den ramp van 17 Mei 1940 tot heden toe mogelijk was. Voor de berging der geredde en door schenkingen ontvangen boeken is er thans ruimte in overvloed en veilige bergplaats voor de meer zeldzame en kostbare werken. Ons comité voor noemd heeft vele en belangrijke giften aan geld en boekwerken ontvangen en uit allerlei kringen bereikten ons betui gingen van sympathie met ons streven en beloften van schenkingen, of van legaten voor de toekomst In één op zicht werden wij wel eenigszins teleur gesteld de hulp van Zeeuwsche en in het bijzonder van Middelburgsche in- tellectueelen is ver ten achter gebleven bij die uit andere provinciën. Mogelijk hebt u daarvan reeds kennis genomen door het praatje op de „Klapbank" in de Prov. Zeeuwsche Courant van 7 Maart j.L Wij geven u echter de ver zekering, dat die couranten-beschou wing zonder ons toedoen en buiten on zen wil is tot stand gekomen; ons comité zou zich zeker niet op die plaats en in dien vorm tot u hebben willen wenden Wel nemen wij de vrijheid langs de zen weg ons nogmaals tot u te richten, met beleefd verzoek alsnog gevolg te willen geven aan den oproep om steun, gedaan in de circulaire, die wij in De cember van het vorige Jaar u hebben doen toekomen. Uit eigen ervaring we ten wij hoe licht de omstandigheden aanleiding kunnen geven, dat een aan vankelijk voornemen niet wordt uitge voerd. Mocht dit bij u het geval ge weest zijn, dan duide u ons deze twee de circulaire niet ten kwade, want daar u vroeger van de bibliotheek geprofi teerd hebt of overtuigd zult zijn van hare onmisbaarheid voor het intellec tueels leven, mogen wij veronderstel len, dat ook u niet ongenegen zult zijn uw steentje tot den wederopbouw van haar boeken-inventaris bij te dragen. Niet alleen werken over Zeeland, maar boeken op ieder gebied van weten schap, proefschriften van alle facultei ten, Jaargangen van tijdschriften en werken van letterkundige waarde, zijn alle welkom. De toezending kan ge schieden aan de administratie der bi bliotheek, die voorloopig nog gevestigd blijft in de Spanlaardstraat no. 74. Voor geldelijke gitten wijzen wij u op het gironummer van onzen penningmeester. Deze oproep is onderteekend door Mr. P. Dieleman, voorzitter, C. D. A Zimmerman, Becretaris, Mr. P. C. de Jonge, penningmeester. Giro no. 45327. Het spreekt vanzelf, dat wij ln het belang van den cultureelen opbouw van onze provincie dezen oproep van harte steunen. De katholieke leden maken wij er attent op, dat verschenen ls de bro chure „Mag een katholiek lid zijn der N.S.B. Zij zullen goed doen zich deze brochure aan te schaffen en er propaganda mee te maken onder hun geloofsgenooten. Immers deze uitste kende brochure geeft een duidelijk Inzicht in de verhouding van Kerk en Beweging en toont vooral aan, hoe on-logisch, on-kathollek, en onhoud baar het verbod der Ned. Katholieke geestelijken is. Wat de Leider belooft, volbrengt hij. Na zijn uitgesteld bezoek aan Goes, eenige maanden geleden, zal hij nu voor de Beweging een rede houden op Dinsdag 29 April a.s. De vergade ring, die openbaar is, zal worden ge houden in de groote zaal van het Schuttershof. Op 21 Maart J.L klonken de W.A.- strijdliederen wederom door de straten van ons stadje Goes. Helder en frisch van klank galmde het lied. Volksge nooten, hoort gij het: „WIJ melden U den nieuwen tijd." Verstaat gij dezen roep Staat toch niet te weifelen I Komt en bouwt mee aan ons Hef en mooi Nederland. Blijft niet afzijdig, dit zou u later kunnen berouwen. Onze W.A. had ruimte genoeg dezen keer. Het groote marktplein was zoo goed als ledig. Ook in de straten wa ren maar enkele volksgenooten. De oorzaak hiervan zal wel gezocht moe ten worden in de gehouden beruchte bijeenkomst ten stadhuize, die eenige weken geleden door den Burgemeester was uitgeschreven. Neen, Burgemees ter, zoo hoort het niet 1 Zoo moeten uw gemeentenarén in 't algemeen en de jeugd in het bijzonder niet opgevoed worden. Zij moeten zich vrij mogen bewegen, zoowel op het marktplein als in de straten en toch moet onze W.A. ongehinderd hun marschen kunnen uit voeren. Er moet discipline zijn. U ziet wel, dat U wat bereiken kunt, als er de goede wil maar is. De revolutie, die zich thans voltrekt, kunt U en uwe ambtenaren op het stadhuis toch niet tegenhouden. Geen Dominé, Pastoor of Hoofd der Schoolook de Secretaris niet Allen hebben zich moeten buigen voor den wil van het Nat. Socialisme. Op 28 Maart was het veel drukker in de stad, toen onze W.A. uitrukte. Op beide avonden vielen er geen on regelmatigheden voor. Zoo hoort het H. P. T. Op 17 dezer hield de W.A. te Goes een kameraadschapsavond. Hierbij wa ren tegenwoordig verschillende functio narissen der W.A., o.a. Heerbanleider Kam. Meulenberg, Banleider Kam. Lan- geveld, de Opperhopmannen Kam. Hei- se, v. d. Hout en van Hees en de dich ter W.A.-man v. Kersbergen. Tevens was uitgenoodigd de P.O. Deze was goed vertegenwoordigd. Kam. Heise zorgde voor het muzikale en vocale ge deelte, door verscheidene Nat Soc. lie deren te begeleiden en een nieuw lied ln te studeeren. Banleider Kam. Langeveld opende de bijeenkomst, waarna de Opperhopman Kam. v. d. Hout de W.A. en P.O. toe sprak. Het is niet de bedoeling, de ver schillende toespraken hier uitvoerig te vermelden. Alleen dit moet naar voren gebracht worden; de bedoeling van dezen avond was, om aan de Kame- raadskes te laten zien, wat hun man nen, resp. verloofden en zonen, op zoo'n kameraadschapsavond doen, op dat zij weten, waarom zij hen zoo dik wijls des avonds moeten missen. Na een gemoedelijke rede, waarin het mooie Brabants zoo echt gezellig door kwam, leidde Kam. v. Hees, Kam. v. Kersbergen in. Weer een van onze Nat Soc. dichters. Prachtig declameer de hij zijn oude (voor 10 Mei '40) en nieuwe verzen. Na de pauze nam de Kringleider, Kam. Dagevos, het woord en dankte de P.O. voor hun opkomst. Opperhopman v. Hees declameerde vervolgens verschillende mooie verzen van v. Kersbergen, waarna Kam. v. d. Hout de bijeenkomst sloot voor de P.O. met een rede, speciaal gericht tot de W.A. De P.O. verliet daarna de zaal. De W.A. zette de bijeenkomst onder hun Leiders voort Wij hebben thans gezien, dat de W.A. nog meer kan, dan klappen ult- deelen. Op 19 Lentemaand J.L sprak in Ter- neuzen, „Hotel Neutraal", kameraad B. Etman voor kameraden en volksge nooten. Spreker behandelde het onderwerp: „De nieuwe mensch in den Nat Soc. staat". Op zeer duidelijke wijze wer den de fouten van het oude systeem uitgelegd en alle toehoorders duidelijk gemaakt, wat noodig ls voor de om vorming van ons volk. Het is een bekend feit, dat sedert ge- ruimen tijd op groote schaal levens middelen, tabak enz. naar België ge smokkeld worden. Dit ergerlijke bedrijf, uitgeoefend door onvaderlandslievende schobbers, om een uitdrukking van Colijn te gebruiken, wordt natuurlijk zooveel mogelijk tegengegaan. Hier past dan ook een saluut aan de grens beambten, die nacht in, nacht uit, weer of geen weer, op post staan, om het den smokkelaars zoo moeilijk mogelijk te maken. Het lukt hen dan ook tallooze malen, een smokkelaar met zijn smok kelwaar ln te rekenen. Wat denkt gij nu, dat er met de in beslag genomen levensmiddelen, zoo als kaas, boter, rijst, vet, havermout, enz. gebeurt? Ik zal het u zeggen. Deze worden In de plaatsen waar zich geen Officier van Justitie bevindt, overhandigd aan den Burgemeester, in zijn functie van Hulp-Officier van Justitie. Zijn de goe deren aan direct bederf onderhevig, (visch, paling), dan vindt een openbare verkooping plaats. Is dit echter niet het geval, dan wordt een en ander ten stadhuize opgeslagen tot V. V. O. (Voedselvoorziening in Oorlogstijd) den tijd gekomen acht, om aanwijzingen te geven, wat er gebeuren moet. Deze aanwijzingen komen in 't geheel niet of eerst dan, wanneer de kwaliteit van de levensmiddelen zoodanig is gewor den, dat ze voor de menschelijke con sumptie ongeschikt zijn. Een eenvoudige oplossing zou toch zijn, een en ander aan de plaatselijk» winkeliers toe te wijzen, en niet te wachten tot alles bedorven ls. V.V.O. denkt er blijkbaar ander» ever en werkt er aan mede, dat kos telijk voedsel aan de vernietiging wordt prijsgegeven, 't Is een schade en aan deze schande behoort onmiddellUk een einde gemaakt te worden I E. De W.A. marcheert door M'burg. Rede van den Districtsleider. Op 29 Maart J.l. heefi de W.A., ten getale van ongeveer 100 man, onder leiding van banleider Langeveld een marsch door de Zeeuwsche hoofdstad gemaakt. De storm vlag van Vendel I werd meegevoerd. De belangstelling in de stad was groot, en de houding van publiek, be houdens een enkel incident bij de rede van kam. Dekker, den districtslelder, correct. Er werd flink gemarcheerd en frisch gezongen. Een geluidswagen bracht verder opgewekte muziek ten gehoore. Bij het standpunt van koningin Emma werd halt gehouden en werd de troep, in rijen opgesteld, door den gevolmach tigde van den Leider voor Zeeland krachtig toegesproken. Kam. Dekker herdacht den dood van weerman Peltzer en knoopte daaraan een be schouwing vast omtrent de houding der katholieke geestelijkheid tegenover de N.S.B., terwijl hij zich zeer scherp uitUet over den illoyale houding der Unie tegenover volk en land. Hij hekelde de toestand onder een liberaal en de- mocratlsch-kapltallstisch bewind, om te eindigen in een peroratie over den nieuwen zeker komenden nat socia- tischen tijd. Met de woordenHet verleden leeft in ons, het heden hoopt op ons, de toekomst straalt voor ons. God zij met ons, besloot hU met een driemaal hau- zee voor den Leider. In de Kromme Weele ontstond een Incident, toen enkele vijandige elemen ten eenige kameraadskes, die naar het station wilden gaan, tegenhielden. Eenige leden der W.A. ruimden toen de straten, waarna de orde hersteld was. De eerste marsch door Middelburg was een succes. De tweede volge spoedig. Toen de kameraden E. Vermast en W. Bom Jzn. uit Yerseke bezig waren met de verspreiding van „De Zeeuw sche Stroom" op Wemeldinge, hebben de helden der duisternis hun fiets banden doorgesneden. Zij hebben nog geen nieuwe kunnen koopen, hoewel zij hun fietsen niet missen kunnen. Van ieder werd één binnen- en een buitenband vernield. Het geval van kam. Poelman, dat „op 28 Maart" vermeld werd, heeft niet plaats gehad op Krulningen, doch op Yerseke. De bewuste burgemeester is dan ook burgemeester Gunning van Yerseke. Op 20 Lentemaand sprak te Axel in een openbare vergadering kameraad Drs. Ettman. De vergadering was slechts matig bezocht. Buiten de zaal was belangstelling genoeg. Een paar honderd volksgenooten stonden op straat, fluitende en kuchen de. De opbouw-marechaussee die wel aanwezig was, deed niet de minste moeite de menigte te verspreiden of op een afstand te houden. Door de houding van Jan Publiek zijn verschil lende belangstellenden er van terug gehouden de vergadering te bezoeken. In zijn openingwoord wees de groepsleider kam. Pieterse op het ge ringe bezoek. Hij kon dat wel verkla ren gezien de geestesgesteldheid der Axelsche volksgenooten, die vooral naar het westen staren, alsof daar de zon zou opgaan, terwijl zij toch wel beter weten, n.1. dat de zon ln het Oosten opgaat, zoodat 'wij ons naar het Oosten moeten wenden. Kameraad Ettman hekelde eerst op geestige wijze de houding van de po litie. Vervolgens weerlegde hij, dat de N.S.B.-ers landverraders zouden zijn. HU wees op de satanische macht van het kapitaal en op het goddelijke recht van lederen volksgenoot op ar beid om in de behoeften van zich en zijn gezin te voorzien. Hij sprak over de blijdschap, die ook in deze donkere tijden heerschen kan in de harten van nationaal-soclalisten en over de duis ternis bU hen, die van het nationaal- socialisme niets willen weten. WU be loven geen heilstaat, zoo eindigde hij, maar wel een maatschappij, waarin ieder, die werken kan een mensch waardig bestaan zal hebben. Met het zingen van „Alle man van Neerlands stam" en een driewerf Hou Zee werd de vergadering gesloten. Het was een mooie avond, die ons allen nieuwen moed en nieuwe strijd lust gaf. Wij zullen niet versagen, maar met kracht de strijd voor een nationaal - socialistische maatschappij voortzetten, al ls die strijd hier ook zeer moeilijk en zeer zwaar. Wij weten, dat de overwinning aan ons zal zUn. Ondergeteekende was tot den oor log (10 Mei) gedurende 10 jaar werk zaam op de Cokesfabriek te SluiskiL Hierdoor heeft hij vele misstanden (sociale) op deze fabriek leeren ken nen. Hieronder zal hU er eenige weer geven. De arbeiders op deze fabriek zijn per 15 Juni 1940 bijna allen ontslagen. Door dit ontslag en door deze mis standen nog eens te propageeren, zul len misschien (ten minste van enkelen) de oogen beter open gaan, met het gevolg dat zij zich wellicht aan de positieve zijde zullen scharen. Dit denk ik vooral, omdat de leiding dezer fabriek heftig antl-Duitsch en anti-N.S.B. gezind is. Zij meent, dat zU in de N.S.B. een nadeel moet zien. BU- gevolg het voor de arbeiders voor- deelig moet zijn. Eén dezer misstanden betreft een ouden man van bijna 70 jaar, heele- maal krom met een bochel, het boven lichaam haaks ten opzichte van het onderlichaam, van het werken. Deze man wankelde als het ware door de fabriek. Hij kon net als een sportman zonder de knieën te buigen met de handen aan den grond reiken. HU werkte voor ongeveer f20.per week op een afdeelinkje dat werd opge heven. Men stelde hem toen voor de keuze, ontslag, of op het laboratorium wat flesschen spoelen, voor ongeveer f 13.per week. Want hij was inmid dels al voor ouderdomsrente in aan merking gekomen. Op het laboratorium moest hU ook tafels schoonmaken. Met een stoeltje trachtte hij dan op deze tafels te ko men, die maar 1 M. hoog waren. Wan neer men den stoel wegnam, zat hU gevangen als op een eiland. Dezen ouden gebrekkigen man te zien werken, was een erbarmelijk ge zicht Ten slotte was het zoo erg ge worden (er kwamen nogal veel heeren vertegenwoordigers bij ons) dat men hem ontsloeg. Zonder pensioen of toe lage, na 25 jaar gezwoegd te hebben, zette men hem aan den kant. Nu het tegenovergestelde gevaL Dit betreft het mannetje zijn afdee- llngs-chef. Deze was ongeveer den zelfden tijd, ook 25 jaar, werkzaam. Hij genoot een dik salaris, vrij wonen en nog veel meer andere voordeelen, zooals pensioen, gratificatie, e. d. Door bovengenoemd feit kreeg hU van den Directeur een gouden horloge, plus een door de arbeiders betaald radio-toesteL Er werd met een bus rondgegaan, en daar dit een idee van een boven hem staanden chef was (deze wilde eens edelmoedig zijn en zich populair ma ken), durfde geen der arbeiders wei geren te otteren. Onder hun werktijd mochten de employe's (maand-betaal- den) naar het feest, maar de arbeiders (per uur betaalden) na werktijd. Deze twee menschen hebben allebei toch maai gewerkt, meer toch niet, en toch krijgt de eene, die zwak ls en niets dan armoede heeft, een trap, ter wijl de andere, die reeds in een zekere welvaart verkeert, nog een hoop luxe op den koop toe. Dat ls nu kapitalisme. Hopende dat we hier inplaats van voor aambeeld ook nog eens voor ha mer kunnen dienen, verblijf ik met Nat. Soc. groet, PH. HAAK, Persdienst Vendel 4 Verschillende stukken zullen door plaatsgebrek in de eerstvolgende num mers worden opgenomen, w.o. „een antwoord aan de Banier", een artikel van C. J. M. Boogerd, arts te Zierikzee, en een literaire bijdrage van kam. Ilcken. Het blad, waaruit de geest van den nieuwen tijd spreekt. ABONNEERT U NOG HEDEN Abonnementsprijs bij vooruitbetaling! f 3.00 per kwartaal - f 0.25 per week Postbus 2 - Leiden - Giro 289788

Zeeuwsche Stroom | 1941 | | pagina 4