Ten geleide UITGAVE VAIM DE NATIONAALSOCIAUSTISCHE BEWEGING. DISTRICT 21-ZEELAND Bij het verschijnen Ons Leidend Beginsel le Jaargang, No» 1 Dinsdag 11 Maart 1941 De gevolmachtigde voor Zeeland spreekt voor de N.S.B. te Goes Over een harden en stuggen grond zal de Zeeuwsche Stroom haar bedding moeten zoeken en vinden. Over een terrein vol tegenstand, bedijkingen van conservatisme en arglistische versper ring, zal het frisch water, dat uit de nog zoovelen onbekende bronnen van het Nationaal Socialisme opwelt, zijn weg moeten banen. Maar wij zouden deze Stroom geen doortocht hebben ge laten, indien wij niet te voren wisten, dat zij allen weerstand zal weerstaan. De Zeeuwsche Stroom zal een voor lichting zijn voor het Nationaal So cialisme in deze gewesten. En in alle steden en dorpen, in alle woningen van armen en rijken zal het regelmatig terugkeeren. Het zal een strijd voeren tegen al wat onrecht is, tegen al wat onwaar en liefdeloos is. Want het Nat Socia- lisma vecht voor een rechtvaardige samenleving, een betere wereld, waar in uitbuiting en armoede tot het ver leden zullen behooren en waarin de vriendschap van mensch tot mensch zal opbloeien. Onze wereld, ons land vóór 10 Mei V- 1940, dien fatdien datum, die voor het lot van zoovelen beslissend was, lag ln de schemering van onverstand, ver twijfeling en goddeloosheid. Wij staren over de ruinen vcm een voorbij leven, maar ook over die in onze eigen harten. En vaag worden hier en daar al de kentekenen gemaakt voor een nieu wen weg, een nieuw plan, een ruimen en grooten opzet Is het ook zoo-tnet ons zelve gesteld? Vernuftige bouwsels, onvaste stel lingen donderden in enkele uren red deloos inéén, de leeszalen vol leerrijke documenten en schatten des geestes, kluizen met gewichtige acten en con tracten, kerken, wier beelden voorover zonken, tot gruis en mortel, al wat oris vertrouwd en lief was, stortte te samen. En verblind door het stof na dezen val, en verbijsterd om de ledigheid die rond ons openging, hebben wij een oogwenk gemeend dat dit het einde was. Maar niet alleen eiken spanten knal den neder, niet alleen kromde zich staal en ijzer in dezen catastrofalen vuurstorm, maar ook onze denkstelsels, onze ideeën van eeuwen, onze begrip pen, vast als muren, moesten in deze ineenstorting ondergaan. Het oude is voorbijgegaan, ziet, het is alles nieuw geworden. En zelfs de meest behoudende par tijen en personen moesten bekennen, dat dit geweldig verlies ons moést be- sc horen zijn. Éénheid in drieën. Laatst viel ons een zendbrief in han den, verzonden aan de leden der A. R en Chr. Hist. Kiesvereenigingen te Mid delburg. En wij lezen daarin: „Nu hebben de nooden en de moei lijkheden van dezen tijd ook ons wak ker geschud. Wij zijn er ons helder van bewust geworden, hoe zeer wij in onze onderlinge verhoudingen te kort zijn geschoten. Wij, die broeders zijn van hetzelfde huis, wij, die in ons staat kundig zijn willen leven uit hetzelfde beginsel en die de Macht en de Souve- reinlteit van God willen erkennen, op elk terrein des levens, wij hebben ge leefd in een scheiding, die on-christelijk was." En zelfs spreekt deze brief van „schaamte voor onze fouten en tekort komingen". Maar dan beveelt dit geschrift een éénheid aan, die wij als Ned Nat Soc. verwerpen moeten. Het zegt, dat er drie groote stromingen zijn, een Chris- telijk-Protestantsche, een Katholieke en een humanistische, en dat deze alle drie, voor zich maar een éénheid moe ten vormen. Dus, weer een éénheid uit drie. Wij rijn dus al reeds vooruitgegaan, daar .Wij vóór Mei 1940 een éénheid uit 26 yormden. De briefschrijvers gelooven niet in •en éénheid van het Nederlandsche volk: zij willen drie stroomen, drie bronnen, drie havens en drie uitmon dingen. Doch wij Nat Soc. zien en weten uit ervaring, dat, waar drie wateren dit land bevloeien, waar drie zegslieden het roer in handen willen nemen, de aloude verdeeldheid weer terugkeert en in haar onontkoombare vertakkin gen weer eilanden zal vormen en isole- menten zal doen ontstaan. Het Nat Socialisme is een leer, die niet het volk verdeelt, doch vereenigt en de Zeeuwsche Stroom is niet vrij gegeven, om als onderdeel van de derde humanistische strooming, voor één derde eenheid te waken. Wij willen het geheele volk bereiken en meevoeren en wij weten dat dit volk ons eens voor dezen strijd erkentelijk zal zijn. Bestrijding uit onkunde. De meeste inwoners van Zeeland weten van dit Nationaal Socialisme niet3 of nagenoeg niets af. Het bestrijdt onze leer, zonder dat het die leer kent of wil leeren kennen. Het zegt, dat wij voor dictatuur zijn en het vergeet, dat het jaren lang geleefd heeft onder de onhoudbare dictatuur van bewinds mannen en ambtenaren, die het heb ben uitgemergeld en onderworpen ge maakt Het beweert dat wij Nat. Socia listen tegen den godsdienst en de kerk zijn, terwijl het zeer goed kan weten, dat onze geloofsbelijdenissen ons even dierbaar zijn als elk ander. Het fluistert, dat wij de kerken ver mijden en het weet blijkbaar niet, dat in de bladen der beweging wordt op gewekt tot kerkbezoek. Men speure echter dieper en ga eens na hoe het komt dat een groot deel des volks zich van de kerken afgewend heeft. Omdat de Kerk, bij een wanbeheer in ons land, bij een steeds diepere armoede en rechtsverkrachting, haar stem van protest niet heeft laten hooren en in haar politiek het kapitalisme heeft gesteund. De Kerk heeft jaren, eeuwen lang, zich op politiek en op Staatsterrein kun nen bewegen. Zij heeft derhalve kun nen bewijzen dat haar invloed wezen lijk Christelijk was. Maar na haar jam merlijk tekort schieten, dient zij nu te begrijpen, dat haar rol op dit terrein is uitgespeeld en dat zij zich voortaan heeft te bemoeien met haar ge-etgend gebied: het Evangelie. Zij heeft met het uitdragen daarvan handen vol werk en zegenrijk werk. Wij, Nat Socialisten, zullen de kerk en haar dienaren bij deze haar ver heven en eigenlijke taak eerder helpen dan bestrijden, maar waar haar diena ren, dit Evangelie, deze Kerk en de functioneel© uitoefening misbruikt voor een propaganda voor bepaalde poli tieke stroomingen, die ons funest voor komen voor het volk en zijn éénheid, daar zullen wij hen hardnekkig en met alle kracht die in ons is, bestrijden. Daar zal de Zeeuwsche Stroom brui sen en schuimen. Verbeteringen aangebracht. 1 Het spreekt vanzelf dat wij Nat. Soc., die het opnemen voor het volk in al zijn geledingen, die den arbeid schat ten boven het geld, die de arbeidende klasse uit haar afhankelijken staat, waarin zij geraakt was, willen ophef fen, die den middenstand, de winke liers willen beschermen tegen onzui vere concurrentie, die de kunstenaars zullen beschouwen als de beste zonen des lands, in conflict raken met de lie den, die van het oude regiem profi teerden en die, zelve zonder zorgen, liever het stokoud kapitalisme zouden Willen zien bestendigd. In onze maatregelen zullen wij echter laten zien, dat wij niet met leuzen schermen, zooals de democraten en de politlek-kerkelijken, doch ook uitvoeren wat wij belooven. Reeds in de maanden na Mei 1940 zijn belangrijke resultaten bereikt, doch het is alles nog slechts in een begin stadium, terwijl het gcmsche apparaat nog te lijden heeft van den oorlogs toestand, waarin wij nog steeds ver- keeren. Pas als die beëindigd is, zal het Nat Soc. tot volle ontplooiing ge raken. Maar toch, niemand kan het ontgaan zijn, dat de belastingen reeds in den zin van het Nat. Soc. zijn ver beterd. Vroeger was het zoo, dat bij belastingverhooging, de hoogste sala rissen het minst, de'laagste inkomens het zwaarst belast werden. Dit is nu precies omgekeerd. Ook heeft men gezien, dat het gezin beschermd wordt door deze nieuwe be lasting, hetgeen toch zeker een positief- christelijke daad is en niet alleen een verkiezings-leuze, zooals wij die jaren lang hoorden rondbazuinen. Reeds zijn voor handel en landbouw maatregelen getroffen, die wij in onze uitgave nader onder de loupe zullen nemen. En wat de cultuur betreft, nog pas zijn 2200 werkelooze onderwijzers aan het werk gezet met het overtollige geld dat in de kloosterkassen gestort werd. Immers 40 korting is ingesteld op kloosterling-salarissen, waardoor het aanzienlijk bedrag van f 1.238.000 vrij kwam. Iedereen, ook een rechtgeaard ka tholiek, zal het toejuichen dat deze gelden, welke als dood kapitaal wer den opgepot, eindelijk vrij komen. Daarmee zijn èn de onderwijzers èn de jeugd èn de ouders ten zeerste ge baat. Niemand zal het "voorts betreuren, (uitgezonderd zij, die er per jaar f5000 van opstreken), dat de Parlementen, deze klets-instituten, zijn opgeruimd. En zoo zijn er reeds heel wat ver beteringen tot stand gekomen en in wording. Dat in zekere bevoorrechte families deze veranderingen als verslechterin gen worden gevoeld, is begrijpelijk. Men brengt niet graag een offer voor de gemeenschap. Wij zullen echter ons volk moeten leeren, dezen zin van offeren en naastenliefde aan te kwee ken. Zoo zal de Zeeuwsche Stroom dus voortaan regelmatig het Zeeuwsche volk bereiken en het op de hoogte blij ven stellen van wat de Beweging ook hier zal en wil tot stand brengen. Men zal ook van tijd tot tijd kunnen lezen hoe onze beweging van dag tot dag groeit en vertrouwen wint onder alle lagen van ons volk. Wij begrijpen, dat men tegenover het nieuwe nog vreemd en aarzelend staat, maar over eenigen tijd, en dat duurt niet zoo lang meer, zal het overgroote deel des volks, omdat het gaat voelen, dat het leven beter en aangenamer wordt onder Nat Soc. bestuur, en dat de onhoudbare verval-toestand van voor 10 Met 1940 plaats maakt voor een algemeenen opbloei, de veelge smade pioniers onzer beweging respeo- teeren en dank verschuldigd zijn. De Zeeuwsche Stroom zal een stroom volks, een stroom overtuigde Nationaal Socialisten gaan beteekenen. DE HOOFDOPSTELLER Bij het weder verschijnen van de „Zeeuwsche Stroom." wil ik U in het kort er nader mee bekend maken hoe het blad zal zijn en wat het zal voor staan. Als hoofdopsteller heb ik kameraad Mariien Beversluis te Veere bereid ge vonden de uitgave te verzorgen. De Zeeuwsche Stroom is geen poli tiek blad in den zin van een strijdblad. Deze tijden zijn voorbij. De inhoud zal gekenmerkt worden door het zuiver bekend maken van de doelstellingen der N.S.B. waar- omtrent de vreemdste gedachten be staan. Wanneer de N.S.B. binnenkort ge roepen zal zijn om de leiding van het Nederlandsche Yolk op rich te nemen, dient leder goedwillend Nederlander te weten, wat er gaat geschieden. De strijd der N.S.B. is nimmer een strijd geweest voor bepaalde personen of volksgroepen, maar een strijd voor Vrijheid, Arbeid en Brood voor ieder die werken wil en kan. Allereerst dus werk voor ieder Ne derlander in eigen land tegen een zoo danig loon, dat hij na volbrachten ar beid zijn gezin niet in kommervolle omstandigheden riet. Ook nadat hij oud geworden is, zal voor hem moeten worden gezorgd. Bescherming van het volksch eigene van eigen aard en eigen levenswijs. Daarom zal op krachtige wijze ge steund moeten worden de Zeeuwsche kunst op velerlei gebied (kantklossen, schilderkunst, enz.). Deze kunst zal niet alleen het erfdeel der rijken zijn, maar in de naaste toekomst onder het ge heele volk worden gebracht. Het zal ook mogelijk blijken een eigen pro vinciaal orkest te maken, dat goede muziek brengt In alle deelen van ons gewest. Te samen werkend met al diegenen die zich de verheffing van den arbeid tot doel stellen (in het bijzonder N.V.V. en Vreugde en Arbeid) zal moeten ult- gewischt het groote verschil in beloo ning tusschen den stands- en landar beider. Bovendien zal nadat het Agrarisch Front de materieel© zijde van boerenbedrijf heeft geregeld de land arbeider niet als een „los ding" bij het bedrijf hangen, maar daaraan vast worden verbonden, en hem zal de ge legenheid worden gegeven zelf een stukje grond in eigen bezit te krijgen. Stijgende tuberculose en andere ziek ten welke zich voor directe bestrijding Ieenen, zullen in de nat. soc. Overheid haar vijand vinden, die haar met alle middelen zal bevechten, ongeacht of de patient al dan niet in staat is de geneeswijze zelf te betalen. Deze en nog vele andere belangrijke zalen zullen door ons worden tot stand gebrachthoe meer leder daartoe meewerkt, hoe beter het zal gaan. Ik weet wel dat er zijn die niets liever willen dan alles saboteeren 'dit Is niet belangrijk. Wij kennen deze elemen ten. Het zijn zij. die veelal op kosten van anderen geleefd hebben en gaar ne deze aangename levenswijs willen voortzetten. Er zal hen in de naaste toekomst geen gelegenheid meer gege ven worden hun volksvijandig gedoe te demonstreeren. Aan ieder die van goeden wille is onverschillig van welke afkomst of kerkelijke richting zal een kans worden gegeven zich in te schakelen in den nieuwen staat. Nationaal-Socialisme is de bereidheid van het offer voor eigen volk. Steeds weder dienend de belangen van dat geheele volk, zal een gemeenschap worden opgebouwd die onherkenbaar verschilt van de klasse-staat der de mocratie. Ondanks de moeilijke tijden,' de moeilijkheden op velerlei gebied, aar zel ik niet te zeggen dat Nederland als vrij volk in den Germaanschen Staten bond een groote toekomst tegemoet gaat Wij rijn geen volk van slaven, maar een der meest ontwikkelde Germaan- sche volken, die te samen met het Dultsche volk hand in hand willen gaan, opdat nimmer meer een oorlog zal kunnen bestaan tusschen twee bloedverwanteg volken. Daarvoor strijdt ook de N.S.B. sedert negen jaren en rij roept ieder goed willend Nederlander op met haar me* te werken. Alles voor het Vaderland Met Mussert, Hou Zee I JAN DEKKER Gemachtigde van den leider en districtsleider van Zeeland Voor het zedelijk en lichamelijk wel zijn van een volk is noodig een krachtig Staatsbestuur, zelfrespect van de natie, tucht, orde, solidariteit van alle bevolkingsklassen en het voorgaan van het algemeen (natio naal) belang boven het groepsbe lang en vcm het groepsbelang boven het persoonlijk belang. Op een intieme vergadering van het kader der N.S.B., die dezer dagen te Goes werd gehouden, sprak de Gevol machtigde voor de Provincie Zeeland, Dr. Münzer. Het is niet onze bedoeling, om deze gloedvolle rede hier in haar geheel te publiceeren, doch wij willen alleen op enkele voorname punten, daarin voor komende, wijzen. Dr. Münzer, sprekende over den bit teren en zworen strijd die hij zelf in zijn stad en gewest, eerst alleen en toen met zeven kameraden, onder de grootste terreur heeft gestreden, drukte rijn toehoorders op het hart, toch vooral te begrijpen, dat vele tegenstanders onwetend tegenover 't Nat. Socialisme staan en dat zij dus niet verantwoor delijk zijn in gevallen van beleediging. Verdraag die met grootheid en fierheid, neem geen wraak, doch tracht hem of haar door uw voorbeeld van goedheid te winnen, dan hebt gij dezén mensch voor altijd gewonnen voor de goede zaak, riep Dr. Münzer uit. Verder sprekende, wees de Gevol machtigde er op, dat men over het Nat Soc. niet kan redetwisten of redeneeren, daar het vooral een kwestie is van het hart, van het innerlijke, het geweten. Het Nat. Soc. is een gevoelszaak, geen discussie-artikel. De minst ontwikkelde man kan het vaak beter verstaan en begrijpen, dan de meest ontwikkelde, door verstand en dogma verstarden en verwarden. Duidelijk deed Dr. Münzer in dit ver band nog eens uitkomen, dat het Nat Soc. nimmer gestreden heeft tegen Godsdienst en Kerk, doch alleen voor de verzuivering, ook op dit terrein. Ook ls het een verkeerde gedachte, dat alleen leiders en functionarissen de beweging vertegenwoordigen. Neen I leder lid der beweging dient te beseffen, dat hij zelf de verantwoor delijkheid draagt. Alleen moeten, één voor één, verstaan, dat het op hun (desnoods alleen) neerkomt, zoodat In elk onzer het Nat. Soc. riin weerspiege ling moet kunnen vinden. Dr. Münzer heeft met rijn sterke, met ernst en warme overtuiging uitgespro ken rede, een diepen indruk op riin toehoorders achtergelaten en ons ge sterkt in den strijd, die voor ons ligt Maar vooral hebben deze woorden velen een helder inzicht gegeven in de wegen, die rij moeten Inslaan, om het hart van het Zeeuwsche volk te zoeken en te vinden, nu en later.

Zeeuwsche Stroom | 1941 | | pagina 1