Zes druppels uit lintjesregen Vaartochten en demonstraties op Nationale Reddingbootdag VBC viert 25-jarig jubileum Rugzaktocht en expo bij Staatsbosbeheer Zeelandbrug opnieuw twee nachten gestremd P. J. van der Horst, M. Jansen-Glas, L. Veltman-Hack, T. Braat-Voorhuis, H. Verheij en C. Rosier-Elliot Israëlische ambassadeur op bezoek Molenroute Reimerswaal gepresenteerd In Burghsluis, Ouddorp en Stellendam Vanwege aanbrengen proeflijnen Crosshead en Horns on tour INGEZONDEN STUKKEN Sportploeg 1998 STREEKNIEUWS MUZIEKAGENDA ONZE PUZZELRUBRIEK f DONDERDAG 30 APFlL 1998 NR 26374 5 SCHOUWEN-DUIVELAND - De lintjesregen ter ge- tegenheid van Koninginnedag is - zij het niet uitbun dig - ook op Schouwen-Duiveland neergedaald. Zes inwoners vai deze gemeente ontvingen gisteren een koninklijke onderscheiding voor hun inzet of ver diensten. Vier van hen zijn benoemd tot lid in de Or de van Oranje-Nassau. Twee kregen het predikaat Ridder opgespeld. Asselbergs. Dat deed hij ook bij drie andere gehuldigden, zoals bijvoorbeeld bij P. van der Horst uit Scharendijke. Deze in Amby geboren Scha- rendijkenaar heeft wezenlijk bijgedragen aan de leefbaar heid en sportiviteit, door zich voluit in te zetten voor het (sport-)verenigingsleven in zijn dorp. Vooral voor de plaatselijke voetbalvereni ging ZSC'62, waar hij vele functies bekleedde, is hij van onschatbare waarde. Sinds 1994 geldt hij nog als voorzit ter van deze club. In de tachti ger jaren was hij lid van het bestuur van de plaatselijke ijsvereniging. Sinds 1988 is hij bovendien werkzaam als secretaris van de Scharen- dijkse tennisvereniging. Af gelopen zaterdag werd Van der Horst nog toebedeeld met de sportpenning van de ge meente Schouwen-Duive land. Even bijzonder maar dan op cultureel vlak is mevrouw M. Jansen-Glas uit Brouwersha ven. De van oorsprong Kap- pelse is voor het culturele le ven in haar woonplaats van onschatbare waarde. Zo was zij begin jaren tachtig betrok ken bij de oprichting van het Streek- en Landbouwmuse um Goemanszorg in Drei- schor. De culturele stichting de Roode Lelie in brouwers haven ontsprong eveneens uit - onder andere - de koker van Jansen. Betrokkenheid had zij verder met het museum de Vergulde Garnaal en de Ver eniging Stad en Lande. Jan sen nam het initiatief tot P. J. van der Horst uit Scha rendijke, mevrouw M. Jan sen-Glas uit Brouwershaven, mevrouw L. Veltman-Hack uit Ouwerkerk en H. Verheij uit Zierik:ee werden be noemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Mevrouw T. Braat-Voorhuis uit Zierikzee en mevrouw C. Rosier-Elliot - beter bekend als Nelli Coom- an - uit Nieuwerkerk kregen de riddertitel toebedeeld. Op verschillende tijden en loca ties werden de onderscheidin- i gen uitgereikt. In het stadhuis van Zierikzee vond in de ochtenduren een ontmoeting plaats tussen twee bekendheden. Staatsse cretaris sportzaken E. Terp stra was naar het Schouwen- Duivelandse afgereisd om de in Paramaribo geboren atlete Cooman te ridderen. Met na me op het gebied van indoor- atletiek wist de Nieuwer- kerkse vele successen te behalen. Zo was zij in de pe riode 1986 tot 1993 houdster van het wereldrecord indoor b op 60 meter. Recent heeft Cooman haar loopbaan als topatlete beëindigd. De riddertitel valt ook kun stenares T. Braat-Voorhuis uit Zierikzee te beurt. Vanaf 1957 vervaardigt zij uniek- ogend aardewerk met een grote verscheidenheid aan kleuren. Onder de naam Tes sa, naar haar voornaam Trees en het materiaal terra, ver vaardigt en verkoopt Braat haar werk. In het Burger Weeshuis in Zierikzee kreeg zij de onderscheiding opge speld door burgemeester J. Uit handen van burgemeester J. Asselbergs ontving de Brouwse M. Jansen-Glas de koninklijke onderscheiding gistermorgen in het stadhuis (Foto: Marijke Folkertsma). meerdere spraakmakende tentoonstellingen en heeft vier publicaties over de smal- stad op haar naam staan. Mevrouw L. Veltman-Hack uit Ouwerkerk, geboren in Nieuw-Lekkerland, werd be noemd als lid in de Orde van Oranje-Nassau heeft een for se bijdrage geleverd aan de dorpsgemeenschap op met na me cultureel-historisch ge bied. Zij zette zich met name in voor het behoud van het Zeeuws dialect in het alge meen en de streektaal van Schouwen-Duiveland in het bijzonder. Medewerking ver leende Veltman onder meer aan het regioboek Schouwen- Duiveland en aan het supple ment op het Zeeuws woorden boek. Zij was initiatief neemster tot oprichting van de werkgroep Oud Ouwer kerk en droeg bij aan de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Dui- veland. Zierikzeeënaar H. Verheij tenslotte werd gehuldigd in het gebouw van het ministe rie van Verkeer en Water staat. Tussen 1959 en 1997 was hij werkzaam bij Rijkswater staat, vanaf 1984 in de functie van hoofd van de dienstkring Deltakust. Met enthousiasme en kundigheid wist Verheij leiding te geven en liet hij zien te beschikken over groot technisch inzicht en represen tatieve kwaliteiten. Ook zet te hij zich in als redacteur van het maandblad voor wegen en waterbouw Otar. Buiten de werksfeer was de - van oor sprong - Vlissinger in vroeger jaren betrokken bij handbal vereniging Delta Sport en was hij tijdens twee perioden voorzitter van de afdeling Zeeland van het Nederlands Handbalverbond. MIDDELBURG - In het kader van het 50-jarig be staan van de staat Israël bezoekt de Israëlische ambassadeur in Neder land Yossi Gal de provin cie Zeeland en wel op maandag 18 mei. Tijdens een zangavond in de Nieuwe Kerk in Mid delburg wordt als sluit stuk het eindbedrag be kend gemaakt van de aktie 'Breng de Joden thuis', een initiatief van de Zeeuwse Stichting 'Steun aan Israël'. De eindopbrengst wordt symbolisch overhandigd aan Yossi Gal. De zangavond in de Nieu we Kerk begint om 19.30 uur en is gratis toeganke lijk. REIMERSWAAL - Op initia tief van de gemeente Rei merswaal en het Toeristisch Bureau Zuid-Beveland en Tholen wordt zaterdag 9 mei de Molenroute gemeente Rei merswaal gepresenteerd. De route voert fietsers langs vier fraaie, goed onderhou den - nog steeds functioneren de - molens die de gemeente rijk is. Elke molen, waarvan de oudste van voor 1550 da teert, zal vanaf de opening op 9 mei voorzien zijn van een in formatiepaneel met relevan te gegevens. Burgemeester Verbree opent de route op de fiets. De sportieve burge meester wil op die manier al le boeren, burgers en buiten lui oproepen zijn voorbeeld te volgen. De tocht is in totaal 37 kilometer lang. Gestart wordt om 10.00 uur bij de Ou de Molen in Kruiningen, daarna worden molen de Ro- zenboom, de Witte Molen en molen de Hoed aangedaan. De fietstocht is ontwikkeld in het kader van Ontdek de an dere kant van Zeeland. ZAADVISPLAN BRUINISSE/ZIERIKZEE De PO-Mossel heeft voor vijf achtereenvolgende weken in mei en juni vergunning aan gevraagd om de voorjaarsvis serij op mosselzaad en half- wasmosselen te mogen J» uitoefenen. Het beoogde op te vissen quotum bedraagt 650.000 ton en bestaat hoofd zakelijk uit halfwasjes en maatse mosselen.De zaadvis- campagne start 5 mei. BURGHSLUIS/STELLENDAM - Vaartochten met redding-sboten, bezichtiging: van materiaal, demon straties, videopresentaties en een reddingswinkel. Het is maar een greep uit de activiteiten die zaterdag 2 mei worden gehouden in het kader van de Nationa le Reddingsbootdag. Op Schouwen-Duiveland kunnen belangstellenden te recht in het haventje van Burghsluis en op Goeree- Overflakkee is van alles te doen in de havens van Oud dorp en Stellendam. De Red dingsbootdag is van 10.00 tot 16.00 uur. In Burghsluis kunnen de red dingsboten Graaf van By- landt en Harder bezichtigd worden. Om 11.00, 13.00 en 14.30 uur worden in het ha ventje demonstraties gehou den van het redden van dren kelingen en brandbestrijding op het water. Bij het kantoor tje van de havenmeester staat een reddingswinkel en wor den video's vertoond. Ook kan reddingsmateriaal wor den bezichtigd. In het haven clubhuis kunnen bezoekers terecht voor koek en zopie. In Ouddorp staat de truck bij de haven, waarmee de red dingsboot Griend wordt ver voerd. Daar zijn ook vrijwil ligers van de Koninklijke Nederlandse Reddings Maat schappij aanwezig, die het publiek informeren over hun werk. Bij voldoende belang stelling worden in de haven reddingsdemonstraties gege ven. In de buitenhaven van Stel lendam worden 's middags oefeningen gehouden waar aan de reddingsboten Zee manspot en John Stegers mee doen, maar ook kanovaar ders, het Rode Kruis en de viskotter SL 42. 's Morgens kan het publiek reeds deelne men aan vaartochten. De Reddingsbootdag werd enkele jaren geleden inge steld om donateurs van de Koninklijke Redding Maat schappij in de gelegenheid te stellen die organisatie beter te leren kennen. Maar ook an dere belangstellenden zijn welkom. Tijdens de editie 1997 was er veel belangstelling voor de demonstraties met de Graaf van By- landt. (Foto: Marijke Folkertsma) MIDDELBURG De vakan tieboekingscentrale Zeeland (VBC) bestaat in 1998 vijfen twintig jaar. Een intensieve re regionale en landelijke sa menwerking en een actievere bewerking van de Duitse en Belgische markt zijn enkele plannen voor de toekomst. Wat ooit begon als een voor zichtig opgezette service aan de toerist en het Zeeuwse be drijfsleven groeide, volgens het Bureau voor Toerisme, uit tot een professionele en kwalitatieve bedrijfsactivi teit van dit bureau. De orga nisatie is marktgerichter ge worden en is als 'meld- en regelkamer' steeds beter op de hoogte van voorzieningen en trendmatige ontwikkelin gen in Zeeland.Via campag nes in de landelijke media vestigt de VBC aandacht op de provincie, in de toekomst wil de centrale dit steeds ge richter in het buitenland gaan doen. Door samenwerking op landelijk niveau presenteren de negen in Nederland geves tigde VBC's zich sinds begin dit jaar onder de gezamenlij ke noemer WV Vakan ties.Het doel is een hoog kwa litatief A-merk op de markt te brengen. Door een intensie vere samenwerking met on dernemers wordt het ver- huuraanbod van accommoda ties gebundeld en uitgebreid. WESTERSCHOUWEN - In de excursieschuur van Staatsbosbeheer in Westerschouwen is van zater dag1 2 mei tot 2 juni een tentoonstelling- te zien over duinen. Dit is op initiatief van de Stichting Duinbehoud die, samen met de milieu-educa tieve centra in Zeeland en de Werkgroep Schoolbiolo- gie uit Zierikzee, aan deze tentoonstelling een actieve rugzaktocht hebben gekop peld. Deze tocht is bedoeld voor kinderen onder bege leiding van volwassenen. Staatsbosbeheer stippelde samen met de werkgroep een route uit die voert door boswachterij, duinen en over strand. De opdrachten variëren van het zoeken naar konijnensporen, het bekijken van een mier in een lopen, het luisteren naar duingeluiden tot het werken met een kompas. De rugzakken worden uitge leend vanaf 13.00 uur. In verband met de lengte van de tocht moet uiterlijk 14.30 uur met de wandeling wor den gestart. In de excursieschuur geeft de tentoonstelling een beeld van de dieren en planten die zich thuisvoelen in de dui nen. Bovendien wordt ge toond welke natuurontwik keling plaatsvindt langs de hele Nederlandse kust. De excursieschuur aan de Kraaijensteinweg in Wet- serschouwen is geopend in de meivakantie en in de weekenden van 13.00 tot 16.30 uur. ZIERIKZEE - Ter voorbereiding op de reconstructie van het wegdek van de Zeelandbrug worden over de volle lengte van de brug drie proefvakken met elk een eigen wegbelijning aangebracht. Voor de aanleg van de proef vakken is het nodig dat de brug gedurende twee nachten een aantal uren wordt ge stremd voor het gemotori seerd verkeer. Dit zal gebeu ren in de nacht van maandag 18 op dinsdag 19 mei en van dinsdag 19 op woensdag 20 mei. De werkzaamheden du ren beide nachten van 24.00 uur tot 4.00 uur. Het verkeer wordt op de toe- leidende wegen en bij de Zee landbrug verwezen naar de alternatieve route: de weg over de stormvloedkering. Alleen hulpdiensten zoals ambulances, zullen tijdens de stremming kunnezi passeren. Bij ongunstige weersomstan digheden wordt het werk uit gesteld tot de nachten van maandag 25 op dinsdag 26 mei en van dinsdag 26 op woens dag 27 mei. De tijden blijven gelijk. De daadwerkelijke re constructie van de Zeeland brug is voor volgend jaar voorzien. ZIERIKZEE - De Schouwen- Duivelandse formatie Crosshead and the Southside Horns zijn uitgebreid on tour. Na het optreden gisteren in Burgh-Haamstede is de groep zondag 24 mei te zien en te ho ren op het straatfestival in Ovezande. Op 30 mei staat de band op de Karolingenmarkt in Oost- Souburg. In het Arsenaal- theater in Vlissingen speelt Crosshead op vrijdag 5 juni. Het Beachpopfestival op 13 zaterdag juni bij Renesse wordt uiteraard eveneens aangedaan. Oerolfestival Datzelfde weekend reist de groep af naar Terschelling om te spelen op het Oerolfesti val. Tot slot op 20 juni treedt Crosshead op tijdens het Any- wavefestival bij Brogum in Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. Enkele regels op de voorpagi na van de Zierikzeesche Nieuwsbode van maandag: 'Misschien kan Zierikzee het volgend sportfestijn in aan merking komen voor de uit verkiezing (sportploeg van 1998) als ze donderdag kam pioen worden'. Ik gun het de voetballiefhebbers van Zie rikzee dat hun ploeg kam pioen wordt van de vierde klasse en dus het komend sei zoen derde klasse gaat spe len. Maar er is een dorpje - veel kleiner dan Zierikzee - op datzelfde 'eiland', waar de voetballers mee betalen als ze met de bus een uitwedstrijd moeten spelen, maar wel twee klassen hoger speelt: de op één na hoogste klasse van het amateurvoetbal! Wie ver dient het dan om sportploeg van 1998 te worden? Juist: Bruse Boys. P.S.: Ondergetekende - en ik ben ervan overtuigd vele le zers met mij - vinden het erg jammer dat deze krant op houdt te bestaan. Ik zit dicht bij het vuur en dat een krant wordt overgenomen door een grotere broer (uitgever) is te genwoordig bijna vanzelf sprekend; investeringen in deze branche zijn peperduur. Enkele jaren geleden is de PZC ook overgenomen door een grote uitgever, maar die krant bleef toch verschijnen. Dat diezelfde PZC dan maar gelijk besluit dat de Zierik zeesche Nieuwsbode niet meer mag verschijnen, vind ik beneden elk niveau. Het gaat u goed! HUIB STEVENSE Bruinisse ZIERIKZEE Eten voor Zeecu Restaurant de Zeelandbrug speelt ook in op het thema 750 jaar Stadsrechten Zierikzee. Dkt gebeurt met een speciaal menu. Eters van dit menu krijgen een Zeecu toe. Deze herdenkingsmunt is op Schouwen-Duiveland een wettig betaalmiddel ter waarde van vijf gulden. De actie loopt gedurende twee maanden. Uitwisseling afgelast De uitwisseling tussen de PJZ en JOEK gaat wegens ge brek aan opgave voor deelna me niet door. Alle activitei ten, die de PJZ voor het komend weekend van 1 tot en met 3 mei op het programma had staan, zijn afgelast. Voor vragen kan men contact opne men met Gillis Klompe, tele foon: 402046. BROUWERSHAVEN Plattelandsvrouwen De dames van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen afdeling Brouwershaven kwamen woensdag 22 april bijeen in het Tonnenmaga- zijn. Het echtpaar Brasser uit Koudekerke waren te gast en verzorgden samen een voor lichtingsavond over exoti sche soorten groenten en fruit. „Een lange gezellige avond met veel proeverij, lekkere hapjes en veel prakti sche voorlichting over de wij ze van klaarmaken en schil len." De bijeenkomst in mei is de laatste avond van het seizoen gaat over moderne manieren van betalen en de euro. Commissie MA De commissie Maatschappe lijke Aangelegenheden van de gemeente Schouwen-Dui veland houdt dinsdagavond 7 mei een openbare vergade ring in het stadhuis, aanvang 20.00 uur. De agenda vermeldt onder meer de bespreking van de beleidsnota's verslavings zorg. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 3 mei: Herv. Jacobuskerk, Renesse. Bachcyclus (inloopconcert). Sietse van Wijger- den, orgel en Liesbeth Noordhof, sopraan. (11.00). 5 mei: Grote- of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven. Knapenkoor van de stad Plovdiv (Bulgarije).. 15 mei: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Jubileumconcert Zierikzees koor Cantare. (20.30). 16 mei: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Mannenkoor De Lofzang (Heerde), Klaas Jan Mulder, orgel (ZOA-avond). (19.30). 16 mei: Lutherse kerk, Zierikzee. Kamerkoor Vocalei (Leiden) m.m.v. Kora den Boer, dwarsfluit en Anton den Boer, orgel. 23 mei: Grote- of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven. Zeeuws orkest. 23 mei: Herv. Jacobuskerk, Renesse. Van Bach tot Beatles (triplum) m.m.v. vocaal ensemble A Prima vista. (19.00). 1 juni: Ned. Herv. kerk, Serooskerke. Pinkstersamenzangavond In de Rechte Straal (19.30) 6 juni: Grote- of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven. Fanfare-orkest Luctor et Emergo, Prosper Se- vestre, orgel. 19 juni: Ned. Herv. kerk, Haamstede. Zangavond Int. kerkkoor Haamstede m.n*(.v. Chr. gem. koor Hart en Stem (Ouddorp), Eric en Sjaak Berrevoets en Jikke Troost, orgel. (19.30). 20 juni: Nieuwe Kerk te Zierikzee. Zangavond met mannenkoor Rehoboth (Gelder- malsen) en Duivelands Mannenkoor. (19.30). 20 juni: Grote- of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven. Kamerkoor Musica Sacra, Den Haag, m.m.v. Jan Hage, orgel. 20 juni: Herv. Jacobuskerk, Renesse A Prima vista en een instrumentaal ensemble. (19.00). 26 juni: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Dameskoor Sonore, m.m.v. Annette Kik, viool en Samiel Deurloo, piano. 4 juli: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Jaarlijkse zang- en muziekavond Hervormd kerkkoor m.m.v. Crescendo en enkele solisten. (19.30). 17 juli: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Sander van Marion, orgel en Coen van 't Hof, trombone. Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee. De twee boekenbonnen van 10,- als prijs van de vorige week- puzzel worden gestuurd naar: John Leijdekker, Burgh. v. d. Berghstraat 124, Nijmegen en Monique Snikkers, Willem de Rijkelaan 68, Waddinxveen De oplossing van vorige week, vrijdag 24 april, luidt als volgt. Uit zijn balans raken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 5