Toekomst Mondragon onzeker exclusief dealer GroenLinks tegen tweedeling in zorg Er staan weer kranen op dijken in Zeeland Nieuwe bouwplaten pijlerdam in de maak Zomerzon geen trouwlocatie Dodenherdenking op Schouwen-Duiveland Geen subsidie eeuwling Oosterlands Fanfare Van Dam chef PZC Zeeland-Noord Geen overleg kraamaf deling i 1 S DONDERDAG 30 APRIL 1998 NR 26374 3 ■C'orrie Hermann tijdens werkbezoek: ZIERIKZEE - GroenLinks vreest een nieuwe tweede ling in de zorg; die tussen stad en platteland. De par tij vindt dat zorg voor iedereen makkelijk toeganke lijk en beschikbaar moet- zijn. Zo verklaarde kamerkandidaat Corrie Hermann gisteren tijdens haar werkbezoek aan zorginstanties in Zeeuws- Vlaanderen. Dit. zei zij naar aanleiding <van de recente sluiting van de Zierikzeese kraamkliniek. ,,Of die zorg kostendekkend is, mag geen criterium zijn. Marktwerking wijzen wij hiér af," schrijft de partij in ,:haa'r persbericht. Hermann, '•arts en voormalig directeur 'GGD, is nummer acht op de skandidatenlijst van Groen Links. In Zeeuws-Vlaanderen j nam zij onder meer deel aan .,een forumdiscussie opgezet doör het Zeeuwsvlaams Zorg- "overleg. Hermann gaf aan ''haar discussiegenoten aan dat gezondheidszorg - evenals Openbaar vervoer en rechts bescherming - voor iedereen -moet gelden. De belastingen weten ook iedereen te vin den," stelde zij. GroenLinks vindt dat de kosten van de ge zondheidszorg uit belastin gen betaald moet worden, dan betaalt iedereen evenre dig naar inkomen. Een goede toegankelijkheid eist een an dere financiering; in het ver kiezingsprogramma lanceert GroenLinks al voorstellen in die richting. De door Groen Links in de raadsvergadering van april gelanceerde motie ter afkeuring van het besluit de kraamafdeling in Zierik- zee te sluiten, is unaniem door raad en B&W overgeno men en afgelopen dinsdag verzonden naar de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen, de Inspectie Volksgezondheid en andere betrokkenen. In Renesse, Zierikzee en Bminisse -RENESSE - Evenals in voorgaande jaren staat 4 mei op Schouw.en-Duiveland in het teken van de Nationale dodenherdenking. Ér is een plechtigheid bij het verzetsmonument aan de Oude Moolweg in Renes se. Basisschool 't Staepel'of -uit Renesse heeft dit monu ment geadopteerd. Leerlin gen van de school leggen om 19.55 uur bloemen bij het .monument. -Burgemeester J. Asselbergs .en oud-verzetstrijders leg gen kransen. Leden van Luctor et Emergo zorgen "met koraalmuziek voor de -muzikale omlijsting. Om '20.00 uur worden twee mi nuten stilte in acht genomen Waarna een stille rondgang langs de graven volgt. Voor afgaand aan de herdenking geeft de burgemeester een korte overweging in het dorpshuis en lezen leerlin gen van 't Staepel'of gedich ten voor. Verder wordt het woord gevoerd door P. Stal, directeur van de Renesser basisschool. In Zierikzee is er traditiegetrouw een een voudige herdenking bij het Joods Monument aan de Grachtweg. Dit monument is geadopteerd door de J. L. de Jongeschool. Leerlingen van deze basisschool ver trekken om 18.30 uur vanaf deze basisschool naar het monument voor de krans- legging. Ook wethouder G. van de Velde-De wilde legt een krans om de slacht offers te gedenken. Leden van Kunst en Eer verzorgen de muziek. In het dorpshuis in Bruinisse komen leerlin gen van basisscholen De Meerpaal, Op Dreef en de Pieter van Dijkeschookhij- een om 19.30 uur. Vandaar gaat het naar de begraaf plaats voor de kransleg- ging. Er worden kransen ge legd door de basisschool leerlingen en door wethou der Van cler Velde-De Wilde. A. van den Berg blaast de last post en ook hier wordt om 20.00 uur twee minuten stilte in acht genomen. Waterschappen: werk in uitvoering 1.: ZIERIKZEE - Rijkswaterstaat en de Zeeuwse Water schappen zetten in 1998 het hoge tempo van de dijk versterking voort. In totaal gaat het projectbu reau Zeeweringen in 1998 vijftien kilometer dijk langs de Borssele-, Hoofdplaat-, Nieuw Othene-, Margaretha-, Eendragt en 's Heer-Arends polder voorzien van een ster kere steenbekleding. Dat staat in de brochure zeewe ringen van de directie Zee land van Rijkswaterstaat. Er staan weer kranen op de dijken in Zeeland. De stenen in de glooiingen worden ver vangen door nieuwe en zwaardere betonblokken. De werkzaamheden zijn nodig om de dijken opnieuw in top conditie te brengen. Op basis van nieuwe inzichten is na melijk gebleken dat de eerder gebruikte stenen te licht zijn. Een begin met het versterken van de dijken is gemaakt langs de Westerschelde. In de toekomst worden ook dijk vakken langs de Oosterschel- de aangepakt. Na de Watersnoodramp van 1953 zijn in het kader van de Deltawerken alle dijken in Zeeland verhoogd en werd het Deltaplan ontworpen. Ie dereen ging ervan uit dat na afrondfhg van dat Deltaplan alles in orde zou zijn met de dijken. De werkelijkheid blijkt anders. Ontworpen doorJ. Troost. NEELTJE JANS - Ontwerper J. Troost uit Middel burg heeft een full-colour bouwplatenset van de Oos- terscheldepijlerdam ontwikkeld, die binnenkort verkrijgbaar is bij de VVV, in boekhandels en op Neeltje Jans. De bouwplatenset is een uit gave van de Ramshoorn uit Goes. De grote belangstelling voor de bouwplaten die zij al in het assortiment hebben, was aanleiding een nieuwe bouwplatenset te ontwerpen. Troost heeft al meerdere een voudige kopieerbare bouw platen voor kinderen ontwor pen. Het pakket is opgebouwd uit acht A-4tjes en bevat twee pijlers, be weegbare schuiven en een stuk wegdek. Het pakket kost 14 gulden 95. Bijna alle Zeeuwse boekhan dels nemen het bouwpakket op in het assortiment. Het kleurrijke resultaat is nu al te zien op Neeltje Jans. Door de eenvoud kunnen, behalve hobbyisten, ook kinderen vanaf groep 6 van de basis school er mee aan de slag. Troost heeft er zo'n honderd ontwerpuren aan besteed. Donderdag 30 april Oosterland Oranjeconcert van Ooster- lands Fanfare en de Chr. Gem. Zangvereniging VZOS in de sporthal aan de Dr. Schutterstraat. 19.30 uur. Vrijdag 1 mei Zierikzee Openbare fractievergadering PvdA. Vergaderkamer 78, ge meentehuis. 19.30 uur. Dreischor Voorjaarsschikking maken bij Liesbeth Giltay. Molenweg 15.19.30-21.30 uur. Zaterdag 2 mei Zierikzee Politieke markt onder de Beuze in Zierikzee. 10.00 tot- 12.30 uur. Kinderdisco van het CJV in. de Driehoek. 19.30 uur. Burghsluis Nationale Reddingbootdag. Haventje 10.00 tot 16.00 uur; Burgh-Haamstede Optreden Ozileka in het Asielzoekerscentrum in het kader van Festival Cultureel Gekleurd. 14.00 uur. Brouwershaven Vlooien en trötlermarkt. Tonnenmagazijn. 10.00-16.00 uur. Ellemeet Grote rommelmarkt van OBS 't Mêêtje op het school plein, van 9.00 tot 14.00 uur. Nieuwerkerk Open dag ACE. Hoek Burge-1 meester Van Veenstraat en Deltastraat. 10.00 tot 17.00 uur. Zondag 3 mei Brouwershaven Wildekind door Rijn en Trijn. Tonnenmagazijn. 15.00 uur. Bruinisse Jeugddienst met koor Vi- vace. Gereformeerde kerk. 10.00 uur. Dinsdag 5 mei Westenschouwen Avontuurlijke boswande ling. Boswachterij. Vanaf Ex- cursieschuur. 10.00 uur. Vrijdag 8 mei Zierikzee Installatie Seniorenraad in het gemeentehuis door wet houder P. Berrevoets-Ringel- berg. 13.30 uur. Scharendijke Klaver jas wedstrijd in dorp4- huis De Putmeet. 19.45 uur. Zaterdag 9 mei Zierikzee Landelijke Fietsdag met een bezoek aan boerederij De Stelle van W. Kuyper te Ou- werkerk. 10.00 tot 16,00 uur: Open repetitie Kunst en Eer. Kaersemakerstraat 32. 14.00 tot 16.00 uur. Jazzavond met swingkwintet Remake en duo Jazzhamm. Theater Mondragon. 20.00 uur. Dinsdag 12 mei Zierikzee i Fietstocht senioren. Vertrek vanaf sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Burgh-Haamstede Dagreis naar Breda en Waal wijk. Vertrek bushalte. NVvH. AH Burgh om 7.45 uur. Woensdag 13 mei Zierikzee Kreaclub Lichtboei. MFC. 14.00 uur. Donderdag 14 mei Zierikzee Algemene ledenvergadering kinderboerderij de Punt. Dagcentrum Brugzicht, Scheldestraat. 19.30 uur. Vrijdag 15 mei Zierikzee Receptie ter ere van het 50-ja- rig bestaan Beter Wonen in de Vierschaar. 16.00-17.30 uur. Jubileumconcert Cantare. Nieuwe Kerk. 20.30 uur. Zaterdag 16 mei Westenschouwen Wandeltocht Lionsclub vanaf de Rotonde in Westenschou wen. Inschrijven vanaf 9.30 uur. Haamstede Zweef-VliegClubHaamstede neemt kinderen AZC mee de lucht in. 11.00 uur. Maandag 18 mei Zierikzee Openbare fractievergadering PvdA. Vergaderkamer 78, ge meentehuis. 19.30 uur. Ondanks zestig procent meer theaterbezoek Omdraaien het Groot Niet te Vermijden Dansorkest. Maar, het had nog beter gekund, zo geeft Robbeson aan. De accommo datie heeft zo zijn beperkin gen. „Qua programmering en financiën hadden best Lenet- te van Dongen en Waarden- berg ende Jong hier het ko mend seizoen kunnen staan, maar technisch lukt dat hier niet meer. We moeten toch gaan oppassen dat er straks helemaal geen highlights meer in het aanbod zitten." Robbeson zegt niet wat er moet gebeuren wat betreft een theatervoorziening op Schouwen-Duiveland. „Dat is een beslissing, die de ge meente zal moeten nemen. Uiteindelijk zijn wij als Zeeuwse Theater Stichting de ondernemers, die een dien stenpakket aanbieden. Het beleid moet door de gemeente worden bepaald." Twan Robbeson: ,,Een duidelijk beleid wat de gemeente uiteindelijk wil, zou wel welkom zijn. ZIERIKZEE - Heeft Mondragon nog toekomst als theatervoorziening? De vraag is al vaak aan de orde geweest, maar het antwoord laat op zich wachten. Duidelijk standpunt van de gemeenteraad is dat er geen nieuw theater bij het nieuwe gemeentehuis moet komen. De binnenstad verdient de voorkeur, maar of het Mondragon blijft of 'iets' anders, of mis schien helemaal niks zoals in Goes, is onduidelijk. „Straks hebben we inder daad niks meer," vreesde de fractie van D66 met het oog op de drastische bezuinigin gen waar het college van B&W zich voor geplaatst ziet. Een motie van D66 enkele we ken geleden om alsnog een stoperaatje bij het nieuwe ge meentehuis te realiseren, kreeg geen enkele steun bin nen de raad. Fractievoorzit ter J. van der Veer betreurt dat nog steeds. „Volgens ons was nieuwbouw bij het ge meentehuis de enige moge lijkheid geweest om op korte termijn een theatervoorzie ning voor Schouwen-Duive land veilig te stellen. Dan was er tenminste nog geld voor geweest, straks met al die bezuinigingen misschien niet meer." Van der Veers fractie is niet van plan de zaak opnieuw aan te zwengelen. „Er is geen en kel signaal vanuit de raad, dat we nu wel steun zouden krijgen." Peter Hol, medewerker van architectenbureau Rau Partners, de uitverkorene voor het ontwerp van het nieuwe gemeentehuis hield aanvankelijk nog rekening met de integratie van een theatervoorziening. Wethou der C. Veerhoek laat echter desgevraagd weten, dat daar absoluut geen sprake meer van is. „Die weg is afgeslo ten, de gemeenteraad heeft gekozen voor een theater in (Foto: Marijke Folkertsma) de binnenstad." Het theater seizoen 97/98 op Schouwen- Duiveland werd zaterdag af gesloten met het concert 'The best of 5 years hot music.' T. Robbeson, directeur van Theater Mondragon is tevre den met zestig procent meer theaterbezoekers in vergelij king met vorig seizoen. „Een heel aardige stijging, waaruit blijkt dat de maatregelen om de drempels van Mondragon te slechten, effect hebben ge had." Ook over de programmering voor het nieuwe seizoen toont hij zich enthousiast met we derom ruim twintig geva rieerde voorstellingen, met hoogtepunten als een Tsje- chov-voorstelling door het Noord-Nederlands toneel en Dat beleid kan gebaseerd worden op publieksonder zoek en bezoekersaantallen, maar je kunt de zaak, naar zijn mening, ook omdraaien. Vanuit zijn ervaring in Etten- Leur heeft Robbeson de erva ring, dat het beschikbaar heb ben van een goede accommodatie ook activitei ten kan entameren. Op Schouwen-Duiveland signal eert hij in elk geval ook een stijgende belangstelling van amateuristische kunstbeoefe naars om zich in Mondragon te manifesteren. Uiteindelijk draait het om wat de gemeen te wil met haar cultuurbeleid, vindt Robbeson. Hij betreurt het, dat hij op een enkeling na - wethouder D. van der Wek ken - nauwelijks gemeentebe stuurders in het theater ziet. „Drukke agenda's, ik weet het, maar als die mensen straks de beslissingen moeten nemen, zouden ze toch moe ten ervaren waar het om gaat." Nu nog werkt vrijwel ieder een mee de voorstellingen in Zierikzee tot een succes te ma ken; impresariaten, technici, artiesten, maar beleidsbeslis singen voor de toekomst zou den welkom zijn. Een over bruggingsperiode mag tenslotte niet te lang duren. BROUWERSHAVEN - Ze hebben respect voor het creatief ondernemerschap van J. Kristelijn uit Re- nesse, de leden van de commissie Externe Contacten, maar ze wezen wel unaniem zijn aanvraag af om zijn standpaviljoen Zomerzon als trouwlocatie aan te wijzen. Kristelijns pleidooi vooraf kon daar niks aan verhelpen. Hij wees op de slechte afwik keling van zijn aanvraag in eerste instantie. Ook maakte hij bezwaar tegen de argu menten van B&W waarom zijn strandtent niet geschikt zou zijn als trouwlocatie. Het etablissement is beslist wel voor iedereen toegankelijk, betoogde Kristelijn en vol gens hem is er ook wel dege lijk sprake van specifieke meerwaarde. Zo sprak hij over de kansen van een onein dige relatie als in het aange zicht van een vergaande hori zon eikaars jawoord wordt gegeven. Naar aanleiding van het argument, dat Zomerzon niet permanent beschikbaar zou zijn trok Kristelijn de vergelijking met Slot Moer- mond, waar het aanstaand bruidspaar eerst bij de be heerder moet nagaan wan neer deze locatie beschikbaar is. Dat zijn strandpaviljoen niet het gehele jaar geopend is, geldt volgens Kristelijn ook niet als argument. „Het is geen aanvraag, maar een product dat u als ondernemer aanbiedt," constateerde J. van den Berge (RPF). Voor dat er op ingegaan zou wor den, zou het gemeentebestuur een besluit moeten nemen of men het aantal trouwlocaties wel wil uitbreiden. Dat is op het moment niet aan de orde. E. O verbosch-De Reijger (Pv dA) vindt de huidige verde ling van trouwlocaties prima en signaleerde het gevaar van precedentwerking als op het aanbod van Kristelijn zou worden ingegaan. H. de Vries (GroenLinks) zei wel vrolijk te worden van het plan van Kristelijn en zag 'allerlei, leu ke Amerikaanse toestanden voor zich.' maar ze zei toch 'nee' tegen de aanvraag. J. Bos liet weten, dat ook de WD-fractie niks ziet in uit breiding van het aantal trouwlocaties. G. Houteka mer (SGP/GPV) sprak over een evenwichtige verdeling en had geen behoefte aan wij ziging daarin. Die mening was C. Legemaate (CDA) en J. van der Veer (D66) ook toege daan. Advertentie MIDDELBURG - Oosterlands Fanfare krijgt van de provincie Zeeland geen subsidie voor festiviteiten die verband houden met de viering van het 100-jarig bestaan van de muziekvereniging. De Jubileumcommissie van Oosterlands Fanfare wil ruim aandacht besteden aan het feit dat het op 18 novem ber 100 jaar geleden was dat Oosterlands Fanfare werd opgericht. „Het is zeker geen alledaags feit dat een vereni ging op zo'n lange staat van dienst kan bogen," schrijft de jubileumcommissie in haar subsidieaanvraag aan de ge meente. De jubileumcommissie wil de festiviteiten rondom het eeuwfeest niet beperken tot één dag. Het idee is om elke maand iets op poten te zetten. De jubileumcommissie bena drukt in de subsidieaanvraag dat de fanfare zelf van alles in het werk gaat stellen om haar jubileumactiviteiten te beko stigen. Aan donateurs en le den wordt een bijdrage ge vraagd en er komen ook fondsenwervingsacties. „Wellicht vindt u het belang rijk om een stukje platte landscultuur voor deze bij zondere gelegenheid met een donatie te ondersteunen," al dus de jubileumcommissie. De moeite is tevergeefs. Een jubileumviering is voor de provincie, zo blijkt uit de brief van de provincie aan Oosterlands Fanfare, geen aanleiding om subsidie te verlenen. De provincie houdt de deur nog wel op een kier: „Wel kan het programma van een dergelijke viering aanlei ding zijn te subsidiëren." OUWERKERK - „Er is geen overleg meer mogelijk met de Raad van Bestuur van de Oos terscheldeziekenhuizen over het behoud van de kraamaf- deling in Zierikzee." Dat con stateert Jenny Feytes van de actiegroep 'Kraamafdeling Open' na een gesprek met J. Broertjes dinsdagavond. Broetjes zocht zelf contact met de actiegroep met het verzoek een toelichting te ko men geven over het besluit van de Raad van Bestuur tot definitieve sluiting van de kraamafdeling. Broetjes me dedeling dat de Inspectie van de Volksgezondheid begrip heeft voor die beslissing, strookt volgens de actiegroep niet met de waarheid. Na vraag bij die inspectie woens dagochtend wees uit, dat er noch schriftelijk noch telefo nisch contact is geweest tus sen inspectie en de Raad van Bestuur," aldus Feytes. Broertjes liet er volgens haar in het gesprek met de actie groep geen twijfel over be staan, dat het streven van de Raad van Bestuur erop ge richt is vooral in Goes een goed geoutilleerd ziekenhuis te waarborgen. Willem van Dam (50) uit Wolphaartsdijk is be noemd tot editiechef van de PZC regioredac tie Zeeland-Noord. In deze Zeeland-Noord edi tie worden na de overname van de Zierikzeesche Nieuwsbode door de PZC, dage lijks twee pagina's ingeruimd voor de bericht geving over Schouwen-Duiveland. Van Dam is oorspronkelijk afkomstig uit Haarlem. Hij is reeds 27 jaar als journalist werkzaam bij de PZC. Hij is gehuwd en vader van vier kinde ren. Eind jaren zeventig/begin jaren tachtig verzorgde Van Dam gedurende circa drie jaar de PZC-bijlage 'Schouwen-Duiveland Extra' op de donderdag. Hij laat desgevraagd weten met plezier aan zijn nieuwe taak in deze regio te beginnen. „Een prachtig gebied met een boeiende samenleving. Een uitdaging om hier te kunnen gaan werken," aldus de nieuwe edi tiechef. De formule voor de berichtgeving betreffen de Schouwen-Duiveland zal vergelijkbaar zijn met die van de Zierikzeesche Nieuwsbo de: breed en laagdrempelig, maar op een wijze die aansluit bij de journalistieke aanpak van de PZC. (Foto: Marijke Folkertsma

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 3