Bewindslieden in de clinch over extra mestmaatregelen Gemor over verbeterplan Prinses Juliana viert haar verjaardag in ziekenhuis Mannen in witte pakken in de Bijlmer waren Tijd consument rijp voor grote aankopen Rijkswaterstaat ruimt wrakken in Schelde op Canadees programma wint de Gouden Roos 'Maak een ander blij met bloemen' Betrekkingen hersteld sinds bloedige studentenopstand 1989 De Boer volgens Van Aartsen te laat met beleidsplan Werk begint in juli Papa Razzia buiten de prijzen Programma van ParkPop rond Duizend paar schoenen weg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 C. Legemaate vond dat Van der Wekken vooral ook de hand in eigen boezem diende te steken. E. O verbosch-De Reijer (PvdA) was het met de wethouder eens, dat de aan dacht van Soza in de eerste plaats gericht is op het uitbe talen van de uitkeringen en dus op de mensen, die daar belang bij hebben. De admi nistratieve afwerking is daardoor danig \in het ge drang gekomen. Onverwacht J. van den Berge (RPF) had moeite met de term 'onver wacht' omdat volgens hem toch wel bekend was, dat er sprake was van tekortkomin gen. Van der Wekken weer legde dat. De nieuwe wet op de Algemene Bijstand sinds 1 januari 1996 heeft nogal wat haken en ogen en welke en hoe groot de tekortkomingen waren, bleek pas na de zeer scherpe controle. Veel van de problemen zijn, volgens de wethouder, een gevolg van de herindeling. Door het schui ven van functies verdwenen drie vitale krachten tegelijk bij Soza. ,,U had moeten blij ven roepen, dat de formatie onvoldoende was om het werk goed te doen," hield D66-fractievoorzitter J. van der Veer de wethouder voor. „Het sociaal plan verbood ons vacant geworden functies in te vullen. Bovendien heb ik ook geroepen, dat de formatie te krap was," reageerde Van der Wekken. Het verbeterplan moet erin voorzien, dat uiterlijk 1 juli 1999 alles weer goed op de rails staat bij Soza. Uiteinde lijk toonden alle commissie leden begrip voor de nood zaak van dit plan en deed wethouder Van der Wekken de toezegging dat hij voor taan eerder dit soort proble men in de commissie kenbaar zal maken, ook als er dan nog geen plan ter aanpak of ver betering gereed is. DEN HAAG (ANP) - Prinses Juliana moet haar 89e verjaardag donderdag in het ziekenhuis doorbren gen, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). De prinses brak op 16 april haar heup bij een vriendin in Wassenaar. Ze werd nog de zelfde avond in het Haagse ziekenhuis Bronovo geope reerd. „De toestand van de prinses geeft elke dag een verbete ring te zien. Toch is het niet te verwachten dat de prinses vóór of op koninginnedag het ziekenhuis zal verlaten. Het is nog niet te zeggen wanneer dit wel zal gebeuren", aldus de RVD dinsdag. Het is niet de bedoeling dat er nu massaal kaarten naar het ziekenhuis worden gestuurd, bloemenhuldes of zelfs zang- huldes worden gebracht. An deren kunnen die aandacht misschien beter gebruiken, lijkt de prinses te denken. 'Wens' „Evenals vorige jaren is het de uitdrukkelijke wens van de prinses haar verjaardag in kleine kring te vieren. Zij zou het op prijs stellen wanneer degenen die van plan zijn haar een gelukwens, bloemen of een geschenk te sturen, zouden willen overwegen hiermee een ander blij te ma ken." AprTrr "rrj "T-i SOEST (ANP) - Binnen tien minuten na het neerstor ten van de El Al Boeing in de Bijlmermeer zijn er mannen in ruimtevaartpakken op het rampterrein geweest. Zo te zien waren het buitenlandse bergings- ploegen. De mannen hebben ook voorwerpen van het terrein meegenomen. Dit staat in verklaringen van twaalf getuigen, die advocaat mr. B. van der Goen uit Soest heeft overhandigd aan de rijksrecherche. De jurist be hartigt de belangen van de slachtoffers van de ramp. De rijksrecherche onderzoekt de aanwezigheid van geheimzin nige figuren in de Bijlmer na het neerstorten van de Boeing. De verklaringen, die ook bij een notaris zijn gedeponeerd, zijn afkomstig van omwonen den, brandweerlieden, een ambulancemedewerker en een journalist. Volgens som migen is de bergingsploeg die bewuste zondagavond laat en de volgende ochtend terugge komen. Volgens de advocaat zijn de getuigen bereid om hun verklaring onder ede te herhalen. Meerderheid Van der Goen is warm voor stander van een parlementai re enquête naar de ramp, waarvoor zich nu een meer derheid in de Tweede Kamer aftekent. „Onder mijn getui gen zitten mensen die meer vertrouwen hebben in een parlementaire enquêtecom missie dan in de rijksrecher che. Aan zo'n commissie zou den ze graag hun verhaal vertellen." VOORBURG (ANP) - Consumenten vinden de tijd rijp voor grote aankopen. Hoewel de koopbereidheid in april iets lager uitkwam dan in de maand daar voor, heeft de consument vertrouwen in zijn finan ciële positie. Uit het Consumenten Con- junctuuronderzoek over de maand april van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat het vertrouwen van consumenten in de economie nog steeds groot is, maar wel iets lager uitkomt dan in maart. Toen bereikte de graadmeter voor het consu mentenvertrouwen een re cord. Dat consumenten in april iets minder optimistisch zijn dan in de maand daarvoor is vol gens het CBS gebruikelijk. Maar de daling van het ver trouwen is wel iets groter dan op grond van seizoensinvloe den mag worden verwacht. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwafcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 1 mei 07.55 168 01.40 -155 20.20 143 14.05 -146 ROOMPOT BUITEN J mei 06.05 179 00.00 -158 18.40 147 12.30 -147 BRUINISSE I mei 08.25 177 01.30 -164 20.45 152 14.00 -155 WEMELDINGE 1 mei 07.55 192 01.35 -170 20.20 166 14.05 -161 Doodtij: 5 mei Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 Hotline China en VS PEKING (AFP/RTR/DPA) - China en de Verenigde Staten hebben woensdag een zogenaamde „hotline" in gebruik genomen. De rode telefoon zorgt voor een immer geopende verbinding tussen de regeringscen tra in Peking en Washington. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Al bright, die woensdag voor een kort bezoek in Peking is gearriveerd, en haar Chinese collega Tang Jiaxuan hebben een overeenkomst getekend over de directe telefoonver binding tussen beide groot machten. Het besluit om de lijn te installeren is al in ok tober vorig jaar genomen, tij dens de rondreis van presi dent Jiang Zemin door de VS. Albright bereidt een topont moeting voor tussen presi dent Clinton en zijn Chinese ambtgenoot in juni. Het wordt het eerste bezoek van een Amerikaanse president aan China sinds het bloedige neerslaan van de studenten opstand in Peking in 1989. Die heeft de relaties tussen beide mogendheden bekoeld. Een van de leiders van de op stand, Wang Youcai, zou op 27 april in Peking zijn aange houden, zo heeft een mensen rechtenorganisatie in Hong kong woensdag gemeld. Albright wil niet in wrok om zien naar de slachting op het Tiananmenplein in 1989. „We concentreren ons op de 21e eeuw. We moeten proberen vooruit te kijken", aldus de bewindsvrouw. Ze heeft woensdag een ontmoeting met vice-premier Qian Qi- chen. Donderdag praat ze met president Jiang en de onlangs benoemde premier Zhu Rong ji- Niet tevreden Tang Jiaxuan toonde zich woensdag nog niet tevreden over de vooruitgang in de re laties met Washington. Hij wees op „onzekere factoren" zoals de kwestie Taiwan. Het Chinese eiland is feitelijk on afhankelijk en wordt niet door Washington als staat er kend. De Amerikanen hebben evenwel innige „officieuze" banden met het anticommu nistische Taiwan en ze verko pen wapens aan het eiland, tot woede van de Volksrepu bliek. Mensenrechten Andere hete hangijzers in de Chinees-Amerikaanse be sprekingen zijn de mensen rechten, vrijheid van gods dienst, de repressie in het door China ingelijfde Tibet en de Chinese export van mi litaire technologie naar met name Iran. Mestinjecteurs zijn al langer verplicht. Over aanvullende maatregelen zijn de ministers De Boer en van Aartsen het niet eens. (Archieffoto) DEN HAAG (ANP) - De ministers Van Aartsen (Landbouw) en De Boer (Milieu) verschillen yan mening over het tijdstip van invoering van extra mestmaatregelen. De Boer (PvdA) zegt binnen enkele dagen een brief met nieuw beleid aan de Tweede Kamer te zullen sturen. Haar WD-collega vindt het daar nu echter te laat voor omdat het kabinet bijna de missionair is. De woordvoerders van de ministers willen niet zeggen of het meningsverschil ook gaat over de inhoud van de extra maatregelen of dat het met de verkiezingen te ma ken heeft. Beide bewindslieden hebben de Tweede Kamer enkele maanden geleden beloofd nog voor de verkiezingen met aanvullend beleid voor de droge zandgronden te ko men. Dat is nodig om aan de eisen van de Brusselse Ni traatrichtlijn te voldoen. De ze richtlijn geeft aan hoeveel nitraat er maximaal in het grondwater mag zitten. De maatregelen die Neder land al genomen heeft, zoals de inkrimping van de var kensstapel en de verplichte mestboekhouding, zijn nog onvoldoende om aan deze norm te voldoen. De droge zandgronden in het oosten en zuiden van Nederland zijn wat dat betreft probleemre gio's. Mogelijke maatregelen zijn aanscherping van de maxi male hoeveelheid mest per hectare of het stellen van een maximum aan het aantal dieren dat boeren per hecta re mogen houden. 'Lastig:' De boerenorganisatie LTO- Nederland noemt het „las tig" dat De Boer en Van Aartsen het ook oneens zijn over de inhoud van de extra maatregelen. „Het is de be kende strijd tussen LNV en VROM. Boeren hebben be hoefte aan duidelijkheid. En het is ontzettend belangrijk dat Brussel het Nederlandse plan om aan de Nitraatricht lijn te voldoen goedkeurt. Anders lopen we het risico dat we extra zware maatre gelen opgelegd krijgen." LTO is zelf met een plan ge komen om via stimulerings maatregelen de gewenste vermindering van de ni traatuitspoeling te bereiken. Pikant Het meningsverschil tussen De Boer en Van Aartsen is pikant. Maandag zei De Boer nog dat ze graag wil dat Van Aartsen terugkomt op Land bouw omdat hij zoveel goeds heeft gedaan voor het mi lieu. Als voorbeeld noemde zij de sanering van de var kensstapel. MIDDELBURG (ANP) - Rijkswaterstaat begint in juli met het opruimen van wrakken van in de Westerschelde gezonken vaartuigen. Dat is nodig om de verdieping van de vaargeul mogelijk te ma ken. Acht kleine wrakken en ob stakels komen het eerst aan de beurt. Daaronder zijn circa 35 me ter lange vaartuigen en een ponton van vijftig bij 25 me ter. Het oudste wrak da teert van 1885, het jongste van 1974. Er wordt op maxi maal drie plaatsen tegelijk gewerkt. Rijkswaterstaat plaatst de acht wrakken met ingang van 1 mei onder de Wrak- kenwet. Dat geeft de dienst de bevoegdheid om wrak ken of resten daarvan op te ruimen en af te laten voe- Bescherming Bovendien dient de wet ter bescherming van het wrak en zijn eventuele inhoud. Zonder toestemming is het dan verboden zich op of in de buurt van het wrak te be vinden. MONTREUX (DPA/ANP) - De Canadese inzending Yo-Yo Ma Inspired by Bach heeft dit jaar de Gouden Roos voor het beste televisieprogramma gewonnen op het jaarlijkse festival van Montreux. De Zilveren en Bronzen Roos gingen naar Groot-Brittannië voor de programma's „Ope ration Good Guys: Frisk'em" en „Father Ted-are you right there?". De Britse inzending Harry Enfield Chums vie len zelfs twee prijzen ten deel: de Zilveren Roos in de catego rie comedy en de prijs van de stad Montreux. Papa Razzia Nederland had Papa Razzia, het oude jaarsprogramma van Freek de Jonge, ingestuurd. Het programma is uitgezon den door de VPRO. Producer Job Pannekoek had de al te Nederlandse verwijzingen eruit gehaald. Het program ma dong mee in de categorie comedy. Japan won de Zilveren Roos in de categorie spelletjespro gramma's met een show over de plaats van de vader in het traditionele Japanse gezin. In de categorie variété won Spanje een Zilveren Roos met het programma Cronicas Marcianas, een „late night talk show" van de Spaanse Endemol-dochter Gestmusic. In de categorie kunstpro gramma's won Groot-Brit tannië met een programma over de choreograaf Maurice Béjart. Records Het festival van Montreux brak dit jaar met meer dan 200 inzendingen uit ruim veertig landen records. Het festival bestaat uit zes cate gorieën waarin de Zilveren Roos de hoofdprijs is. De Gouden Roos wordt toege kend aan de beste van alle in zendingen. DEN HAAG (ANP) - De orga nisatie van het gratis popfes tival ParkPop '98 in Den Haag heeft het programma rond. Met het contracteren van Paul Weller, Matchbox 20, Ezio&Band (met After Eden) en Suburbs komt het aantal acts op twaalf. Het festival is op 28 juni. Eerder al werden onder anderen Anouk, Echo and the Bunnymen en Robbie Williams vastgelegd. De avond voor ParkPop vinden op het podium in het Haagse Zuiderpark optredens plaats in het kader van 750 jaar Den Haag. Onder andere het Resi dentie Orkest, The Scene en new-age-pianist Coen Bais maken dan hun opwachting. WACHTLIJSTEN DEN HAAG (ANP) - Als D66 in een volgend kabinet weer de minister van Volksgezond heid mag leveren, dan zijn binnen vier jaar de wachtlijs ten in de gezondheidszorg weggewerkt. Dat zei minister Borst van Volksgezondheid woensdag in KRO's Ontbijt- tv. Volgens Borst blijkt uit de verkiezingsprogramma's van de grote partijen duidelijk dat iedereen meer geld wil in vesteren in de zorg. Suske en Wiske "de vogels der goden" door Willy Vandersteen Verwachting t/m maandag 4 mei WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 9 graden Mid. temp. 15 graden Windkracht noord 4 - Zondag Zonneschijn 30% I Kans op neerslag 30% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht n.west 5 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht n.west 4' ZON- EN MAANSTANDEN 1 mei Zon op 06.11onder 21.03 Maan op 10.22, onder 01,29 Eerste kwartier: 3 mei HET WEEROVERZICHT DE BILT - Koninginnedag 1998 wordt er een als zovele: wat zon en vrij zacht. Met wat geluk houden we het droog. De aanloop is niet helemaal droog, vanavond kan nog een lokale bui vallen. Maar de buien doven snel uit en de Koninginnenacht verloopt vrijwel zonder nattigheid. Het wordt dan wel fris. Niet voor de tijd van het jaar, maar voor de vele buitenactivi teiten. Morgen, tijdens zonsopkomst, ligt de temperatuur rond 7 graden. Die temperatuur gaat echter flink om hoog. Dit gebeurt langzaam, want er zijn hier en daar hardnekkige wolken velden die de zon afschermen. Maar in de middag komt de Oranjezon aar dig door. Het kwik kan lokaal oplopen tot een graad of 20, in het noorden blijft het wat frisser. Met het oplopen van de temperatuur is het niet denk beeldig dat er een lokale bui ontstaat. Op de meeste plaatsen in Nederland blijft het echter droog. De wind zit morgen in de oosthoek en draaitnaar het noordoosten. Het is wel zaak om in de middag een plekje in de luwte te zoeken, want de matige noordooster maakt het voor het gevoel een. stuk frisser. ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Inbrekers zijn in de nacht van dins dag op woensdag in Al phen aan den Rijn met duizend paar schoenen aan de wandel gegaan. De daders namen de schoenen mee na een in braak bij een schoenen winkel aan de Van Boet- zelaerstraat in Alphen. De schade loopt naar schatting in de tiendui zenden guldens, zo zegt de politie. HEENZENDINGEN DEN HAAG (ANP) - Het aan- tal veroordeelden in Neder land dat door plaatsgebrek vervroegd wordt vrijgelaten, blijft dalen. In het eerste kwartaal van 1998 zijn vol gens het ministerie van Justi tie 223 meerderjarige gevan genen heengezonden. Onder hen waren geen gedetineer den uit de zogenoemde cate gorie A gevangenen voor zware vergrijpen. Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nou weiand Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn Inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne- mentspenode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden, Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur - Vrijdagkrant donderdag lot 11.30 uur Voor fouten ontslaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 78 cent Kontraktlarieven op aanvraag ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7.80 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/j% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 2