Journalisten citeren vooral elkaar Expo over Nieuwsbode in documentatiecentrum 5 dc Op weg naar de toekomst Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode zelf enige weken slachtoffervan de pers Hommage aan verdwijnende krant N '9 AUGUSTUS. c" vW°gdZng Nieu">stijdingen. 110'-du w'ic,cn yan DONDERDAG 30 APRIL 1998 NR 26374 19 Het komt niet zo vaak voor dat een medium, in dit geval de Zierikzeesche Nieuwsbode, zelf in het nieuws is. Dan doet het verschijnsel zich voor dat journalisten journalisten interviewen. Maar de waarheid wordt pas echt geweld aangedaan als ande re journalisten weer citeren uit interviews van jour nalisten die journalisten hebben geïnterviewd. Het startschot was geregis seerd. Uit coulance mocht de overgenomen partij als eerste het nieuws van haar overna me wereldkundig maken. Zo hadden de directies van de PZC en de Zierikzeesche Nieuwsbode afgesproken. Op donderdag 26 februari om tien uur zou het personeel van LnO drukkerij/uitgeverij worden ingelicht en die mid dag maakte de Zierikzeesche Nieuwsbode melding van haar eigen ondergang. De PZC zou dat vrijdag op haar eigen manier doen. De verha len lagen al persklaar liet hoofdredacteur A. Oosthoek niet zonder trots weten. Toch was de PZC niet de tweede die het nieuws van de overname bracht. Want 'Big Mama' Wegener/Arcade zond vanuit Apeldoorn een kort en zakelijk bericht naar het ANP. Om 11.20 uur die don derdag stond het op het net. Daardoor was Omroep Zee land Radio het regionale dag blad te snel af. Op de voorpagina maakte de PZC de dag erna - volgens af spraak - melding van de over name. In een paginagroot ach tergrondverhaal schetste chef nieuwsdienst Rinus Antonis- se ontstaan en teloorgang van de Nieuwsbode. Als be langrijke bronnen gebruikte hij de door de Nieuwsbodere dactie samengestelde bijlage '200 jaar pers in Zierikzee' en zijn eigen herinneringen aan 'eilandman' Tinus Bij de Vaate. Omroep Zeeland deed 's avonds met enkele minuten televisie opnieuw een duit in het zakje. Evenals Radio Schouwen-Duiveland, waar van de verslaggever vooral worstelde met de vraag waar de overlijdensadvertenties nu voortaan te lezen zouden zijn. Vakblad De Journalist liet opnieuw blijken niet veel op te hebben met de nieuwsblad pers in Nederland. Het huis orgaan van de Nederlandse Vereniging van Journalisten plaatste welgeteld dertien re gels: het letterlijke ANP-be- richt. Op de redactieburelen in Amsterdam wordt - zo is vaker gebleken - met dédain gekeken naar nieuwsbladen en huis-aan-huisbladen. Een ontmoeting met de Zeeuwse radiomaker Cees Slager leidde tot tien minu ten over de Zierikzeesche Nieuwsbode in het VPRO-ra- dioprogramma Onvoltooid Verleden Tijd op zondagoch tend. Dit was de inleiding tot de tweede golf publiciteit, verzorgd door collega-journa listen die wat verder van de bron af staan. Mediaverslaggever Hans van Reijssen van het Algemeen Dagblad staat 's zondags ken nelijk vroeg op en luistert dan naar de VPRO. Van Reijs sen trok enkele uren uit voor een interview, deed research en kwam met een inhoudeljk juist, maar wat zwaar getoon zet verhaal. Dat belandde weer op het bu reau van de Rotterdamse re dactie van RTL's 'Vijf in het Land'. Of ze welkom waren, vroeg de redactrice voorzich tig. Want je weet het natuur lijk maar nooit als 'commer ciële' in het zwarte Zeeland. Een hele middag opnames maken, leverde vooral mooie plaatjes op die voor de uitzen ding werden voorzien van een dramatisch muziekje. De in houd is van ondergeschikt be lang. De foute Nieuwsbode kreeg na de oorlog een ver schijningsverbod van wel vijf jaar en van de krant zal niet meer resten dan anderhalve pagina in de PZC. Het vragenlijstje bestond uit citaten uit het AD, voor de ge legenheid voorzien van vraagtekens. Maar ja, een krantenbezorger is voor deze televisieploeg een postbode en het gemeentearchief een bibliotheek. Dan is het al heel wat als de functie van een lo kale krant wordt begrepen. De algemeen verslaggevers van De Stem en het Reforma torisch Dagblad trekken wel vaker met elkaar op in het Zeeuwse land en dus maakte de man van De Stem een af spraak voor beiden. Het werd een geanimeerd, collegiaal gesprek van een dik uur. In De Stem leidde dat tot een halve pagina met veel ge schiedenis en sentiment, maar zonder fouten. De RD-reporter schreef een bevlogen verhaal, waarin hij in de eerste kolom al een paar keer struikelde. De Nieuws bode verschijnt drie keer per week als nieuwsblad en één keer als huis-aan-huisblad. Eén exemplaar van de Nieuwsbode gaat wel twaalf huishoudens langs. Ja, nog voordat de vis erin wordt ver pakt zeker. Moraal van het verhaal? Me dia reageren vooral op el kaar. Journalisten citeren daarbij vrijelijk uit eikaars werk en zijn dan soms te lui' om de feiten bij de bron te checken. Daardoor wordt fout op fout gestapeld. Onkunde en gebrek aan gees telijke bagage komen ook voor. Geen exclusief voor recht van Veronica, SBS of RTL, ook de serieuze opinie bladen rammelen van de spel fouten en pertinent onjuiste aannames. Een verhaal, ook al staat het in HP/De Tijd of Vrij Nederland, dat begint met een knoeperd van een spelfout verliest alle overtui gingskracht. Niet onmiddellijk, maar op termijn heeft bovenstaande consequenties voor de geloof waardigheid van het totale journalistieke metier. Als eenvoudig controleerbare za ken al verkeerd in krant of op radio en televisie komen, hoe betrouwbaar is het nieuws uit een ver buitenland dan nog? Als de man/vrouw van Reuters de zaak verkeerd in terpreteert en de collega van het ANP dit overneemt,- die op zijn/haar beurt weer wordt geciteerd door de dienstdoende redacteur van het AD, die weer gelezen wordt door de RTL-redac- tie.... hoe 'waar' kan dit be richt dan nog zijn? ,,Een 44-jarige inwoner uit Noordgouwe", ,,Je ken van avond live in de uitzending bellen" en het verschil tussen de postbode en de krantenbe zorger. Wat leren ze eigenlijk nog op de scholen voor de journalistiek? Of begin ik ge woon oud te worden? Toen ik nog niet zo oud was, deden we op verjaardagspar tijtjes wel eens een spelletje. We zaten in een cirkel en het ene kind moest het andere kind een boodschap influiste ren. Zo verwerd 'De kat viel uit de boom' na twaalf keer doorvertellen tot 'Je zusje is overreden weer auto'. door een brand-, Tekst: Ton van den Nouweland Foto: Marijke Folkertsma KONV Een reportageploeg van RTL Vijf in het Land interviewt redactrice Ali Pankow over de teloorgang van de Zierikzeesche Nieuwsbode. De allereerste Nieuwsbode, foto's van de aan het werk zijnde verslaggevers Marijke Vael en Piet Kleemans en knipsels uit de Nieuwsbode door de ja ren heen. In het Zeeuws Documentatiecentrum in Middelburg gaat maandag 27 april een expositie van start over 154 jaar Zierikzeesche Nieuwsbode. ,,Wat ons betreft is dit toch een soort hommage aan de krant. Tenslotte is het weer een stukje typisch Zeeland dat verloren gaat," licht afde lingshoofd van het Zeeuws Documentatiecentrum Ar nold Wiggers toe. Het cen trum verzamelt, zoals Wig gers het uitdrukt, alles van Zeeland tussen archief- en museumstuk. „Heel veel ma teriaal ligt achter slot en grendel. Door nu steeds expo sities te organiseren kunnen we toch laten zien wat we in huis hebben. Daarbij probe ren we als het even kan in te haken op de actualiteit of we kiezen bijvoorbeeld voor een bepaald thema." Roemruchtig bestaan Het verdwijnen van de Nieuwsbode na een roem ruchtig bestaan van bijna 154 jaar was genoeg aanleiding de verzameling over het Schouwen-Duivelandse kran tje nog eens uit de kast te trekken. Te zien zijn onder meer het eerste exemplaar - gedateerd 19 augustus 1844 - en originele Nieuwsbodes uit de jaren 1856,1884,1914,1934, 1943 en 1956. Op één van de panelen wordt de krant ge toond, die van donderdag 9 april 1998, waar op de voorpa gina wordt aangekondigd wanneer de laatste uitgave verschijnt. Fotomateriaal Aandacht gaat ook uit naar fotomateriaal. Fotograaf Pie- ter Honhoff maakte in 1991, in opdracht van het Zeeuws Documentatiecentrum, een fotoreeks over het onderwerp Pers in Zeeland. Redacteuren Marijke Vael en Piet Klee mans, beiden nog steeds werkzaam voor de Zierikzee sche Nieuwsbode, zijn enkele van de 'bekende' gezichten die op de foto's zijn terug te zien. Ook bezorger René de Hoed en fotograaf Joop van Houdt zijn tijdens hun werk zaamheden vastgelegd. Wissellijsten In totaal sieren zo'n tien wis sellijsten de wanden van het centrum. „Er zijn ruim twin tig dingen te zien. Heel leuk, maar op zich te weinig om er echt voor naar Middelburg te rijden. Mensen die in de buurt zijn, moeten echter zeker even komen kijken," vindt Door K. van der Geest Slot Samenvatting overige delen feuille ton Zierikzeesche Nieuwsbode „Margie Leacock," mompelde moe ke, verbluft. Wellicht voorvoelde zij intuïtief de sleutelrol, die Margie zou gaan spelen in de verdere toekomst van haar gezin. Die toekomst speelde zich af op de Bunbury Hoeve. Een stuk land met daarop een kolonistenwoning aan de rand.van de Mallee, een afgelegen ge bied'in het Wimmerah District. De baas van Pete Holwerda, Suemas Macmanus, stelde het bedrijf be schikbaar aan het gezin als beloning voor het heldhaftige gedrag van zijn werknemer tijdens een barre tocht met het vee door het wilde westen. Pete kreeg daarbij een ongeluk waar aan hij een stijf been overhield, zodat hij zijn werk als cowboy niet meer kon doen. Hij vond een nieuwe baan in een tuinbouwbedrijf, maar bleef als 'landheer' nauw betrokken bij het leven op de hoeve. De Bunbury Hoeve werd gerund door Haaitze en Maarten Holwerda. Zij gingen geheel op in het boerenwerk, terwijl moeke in het afgelegen gebied vereenzaamde. Tevergeefs zocht ze vaak in het landschap iets wat haar angzamerhand vertrouwd moest worden; altijd bleef het even vreemd. Iedere dag liep ze*de kilometers lange oprit van de hoeve af naar de brieven bus in de hoop op een levensteken van haar lievelingszoon Watse. Maar Watse ging zijn eigen weg en liet zelden iets van zich horen. Hij werkte een tijdje bij een verzekeringsmaat schappij in Sydney, maar verloor zijn baan en maakte schulden. Alles veranderde toen Pete Holwerda de vriendin van Maarten, Margaret Leacock, uitnodigde om haar stage periode door te brengen op de Bunbu ry Hoeve. Hij hoopte dat de aanwe zigheid van een tweede vrouw op de boerderij moeke wat zou opvrolij ken. Dat bleek inderdaad het geval, maar het levendige en zelfverzekerde karakter van Margaret, die inmid dels studeerde aan de Landbouwho geschool, bleek ook een grote aan trekkingskracht te hebben op Watse. Berooid en werkeloos keerde hij van uit Sydney terug naar de Bunbury Hoeve, om daar een deel van het boe renwerk op zich te nemen. Terwijl Maarten, met zijn gesloten karakter. Margaret van zich vervreemde en zich verzette tegen de 'boekenkennis' die zij opdeed op de Landbouwhoge school, maakte Watse de vriendin van zijn broer het hof. Margaret bleef al tijd wat terughoudend tegenover hem. Maar al gauw wist hij haar door zijn innemende aard door allerlei vriendelijkheidjes en voorkomend heden te winnen, zodat ze wat meer ongedwongen met hem om ging. Toen Margaret een tekening had gemaakt van een stuwdam en uitlegde waarom die niet recht, door de kreek moest worden gelegd maar een beetje gebo gen, met de hoge kant naar de boven- stroom begreep Watse dadelijk dat ze gelijk had, terwijl Maarten stug de schouders ophaalde en iets mompelde over geleerdheid uit boeken waaraan ze op Bunbury niets hadden. Hij liet zijn broer zijn gang gaan, maar werd neerslachtig en had geen plezier in zijn werk. De spanning escaleerde toen Maarten zag dat zijn broer Mar garet zoende. Hij achtervolgde Watse met het geweer, dat was aangeschaft om overtollige konijnen te schieten. „Hij legde aan en kwam langzaam naar ons toe. Heel langzaam...." Het schot knalde. Margaret hoorde de ko gel vlak langs zich heen gieren. „En het was mis, moeke!" Ze liet zich voorover vallen met haar gezicht tegen het warme, rulle duin zand en huilde en schreeuwde. Moeke voelde zich machteloos. Ze had er in te berusten dat Watse was, zoals hij was en dat Pete en Maarten waren, zoals zij waren. Er in te berusten, of ze nu in dat Friese dorpje woonde of aan de rand van de eindeloze Mallee in Zuid-Australië. Wiggers. Het Zeeuws Docu mentatiecentrum is gevestigd op de tweede verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De expositie is geopend maandag tussen 17.30 en 21.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur en zatersag van Tekst: Piet Kleemans 10.00 tot 13.00 uur. De Foto: Zeeuws Nieuwsboden hangen er nog Documentatiecentrum tot en met 20 juni. et fELRSTK •Maroanq.J in lint ABONNEMENT is 2*/s Cts. in fje Wèf*. Na AN DAG hnkcle mimmci-g 2 on m' ^Ve S^chiedt |q j. !|rn middags. Oor' I Het eerste exemplaar was een gen bezit. raat van 2°Aa~É■^ƒCr'Ja'"Sc^"•• eo„- lordnm eo« f er Kol. van do Mnns' i'ö/°a x°' f0/'- Zoo motl tc'f tokr&d-. opoaink ,gcc" fnt- Vtoroï 1 u Tafel m Ultraatca, rnt" Hi tf0 ">»'on- Hvrtognabotcb 10 Aan on]':'"; XiJd°n '«lei tiiiW8 'erblijdcaJc aanhoudende naltr neder i., Meycry ran II er la- °P cenr xllttin* i 0 Ktü/j L... m.1 - 9. kleintje. Het Zeeuws Documentatie Centrum in Middelburg heeft het lilliputterexemplaar in ei- jpqut, 10 ch'XOi- hooft faff I7„ f, Jgcn^e,,, doen verplet- n het op vcJ(J wfoht trom af, on wierp xich Kort voor den §toom«Jo. spoorstaven ncdor, zoo- 'amogelijk was der. train yen weet nog uict. .Jntroljng tot deze efgrij- mag bobben aange-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 19