Nieuwsbodes vinden bijzonder einde in Alkmaarse bronsgieterij De laatste hoofdredacteur: Ton van den Nouweland OVERDENKING Niet het eeuwige leven, wel een lange levensduur t I 18 zierik'.eesche nieuwsbode. 'Ik wilde een krant met tandj es' Een krant met tandjes maken. Aldus luidde de mis sie van Ton van den Nouweland (43) toen hij op 1 fe bruari 1994 hoofdredacteur werd van de Zierikzee- sche Nieuwsbode. Hij zou de laatste worden in een rij van bezielde journalisten, van wie sommigen hun ziel en zaligheid voor 'De Bode' hebben gegeven. Vier a vijf jaar gaf Van den Nouweland zichzelf bij deze krant en daarna liefst wat verder en een stapje ho ger. De termijn van vertrek klopt, alleen de manier waarop had hij graag anders gezien. „Nee, die krant had geen tandjes toen ik hier kwam," zegt Van den Nouweland. Hij had het nieuws hier al een paar maanden gevolgd en ook een oriënterend gesprek met redacteuren van de PZC deed hem ^eseffen, dat er hier een taak voor hem lag. Boven dien gaf toenmalig directeur D. van 't Leven van Drukke rij/Uitgeverij L&O hem de opdracht met 'goed nieuws' te komen. Dat zou groervan het aantal abonnees tot gevolg hebben, zo meende Van 't Le ven. Is Van den Nouweland een carrièreplanner? Een kuchje en een lichte blos omlijsten zijn ferme 'ja'. Voor hij de overstap naar het Zeeuwse maakte, werkte hij acht jaar bij het Nieuwsblad van het Zuiden, een dagblad met Midden-Brabant als ver- schijningsgebied. Net toen hij het voor zichzelf tijd vond worden wat meer manage menttaken te gaan verrich ten, viel 'De Journalist' op de mat met daarin de adverten tie voor een hoofdredacteur van de Zierikzeesche Nieuws bode. Dat hij ook net terug kwam van een watersportva kantie op de Grevelingen was alleen merkwaardig toeval. Acht jaar journalistiek hand werk en bomvol ambities. De fusie tussen het Nieuwsblad van het Zuiden en het Bra bants Dagblad was in volle gang. Zijn werkplek was ver zekerd, maar zijn ambities zag hij geblokkeerd door veertig boventallige verslag gevers, die het samengaan van twee kranten tot gevolg had. „Wegwezen," dacht Van den Nouweland en hij ging, met missie en carrièreplanning. Netwerk Het zou hem niet meevallen daar op dat Schouwen-Duive- land, hielden zijn Brabantse collega's hem voor. De men sen waren er zo stug. Het op bouwen van een netwerk is hem echter veel gemakkelij ker afgegaan dan verwacht. „Komt natuurlijk ook wel omdat de mensen je nodig hebben. Bovendien concen treerde ik me in het begin vooral op Westerschouwen, waar de mensen toch wat li beraler zijn. Volgens de direc tie moest de hoofdredacteur zich richten op de gemeente raad in Zierikzee, maar dat vond ik onzin. Dat werd goed gedaan door de toenmalige redacteuren. Er waren natuurlijk wel ver schillen met Brabant. De mensen zijn hier geslotener. Soms zit je al een kwartier met iemand te praten, die dan ineens zegt, dat hij zijn naam niet in de krant wil hebben. Er komen hier ook soms inge zonden stukken zonder naam of adres. Ingezonden stukken over zaken, waar je volgens mij, best je naam onder kunt zetten." Welke journalistieke hoogte punten in die vier jaar Nieuwsbode komen er spon taan bij hem op? „De affaire Veerhoek met die voorgeno men vestiging van een Ierse pub annex Beiers eethuisje. Dat had ik nog niet meege maakt, dat een gemeenteraad op het punt stond een wethou der af te zagen. En de kwestie 'Borrendamme', aangedra gen door Ad Hagesteijn en de eerste graancirkels, naar aan leiding waarvan zelfs CNN naar hier is gekomen. En elk jaar de Oudejaarsbijlage; een van de bijzondere dagen van het jaar als dat pak er weer lag. Nou is Oud en Nieuw so wieso een leuk feest, in tegen stelling tot Kerstmis." Spijt? Zijn er dingen waar Van den Nouweland spijt van heeft in Geen afscheid!! „De HEERE regeert.Psalm 93 Met het beëindigen van de uitgave van de ZN verdwijnt ook de vaste rubriek „Overden king" in het vrijdagnummer van ons blad. Jammer!! Na de Tweede Wereldoorlog - ruim vijftig jaar geleden - besloot de toenmalige directie van de ZN om in dit eilandelij k blad een meditatie te plaatsen. Predikanten en enkele ouderlin gen uit bijna alle kerken op Schouwen-Duive- land hebben al die jaren hun bijdrage gele verd voor deze rubriek. Het is niet bekend of dit godsdienstig artikel tje door velen gelezen is en nog minder hoe men het beoordeelde. De een zal het wellicht te 'licht' en de ander te 'zwaar' gevonden heb ben. Dit houdt uiteraard verband met de ker kelijke achtergrond van de diverse schrijvers en van de lezers. Bij alle kerkelijke verschillen mogen we toch wel vaststellen, dat wij geloven en belijden, dat er een God is. Een God, Die regeert. Een God, Die alles geschapen heeft en nog onder houdt. De God, Die de teugels van het wereld gebeuren in Zijn handen heeft, maar ook ons persoonlijk leidt. Niets gebeurt er bij geval! De dichter van Psalm 93 begint zijn lied met deze hoge inzet: „De HEERE regeert,". Ver volgens noemt hij enkele eigenschappen van deze Koning: Hij is met hoogheid bekleed. De hoogheid van aardse vorsten is niet te verge lijken met de Majesteit van God. Deze Koning heeft ook macht; alle macht. In hemel en op aarde. En aan deze macht komt geen einde. Van eeuwigheid tot eeuwigheid regeert de Heere God. Wat op aarde ook verandert, de Heere God blijft Dezelfde. Hij verandert niet! Christe nen, die door bekering met een liefdeband aan hun Heere verbonden zijn, hebben het echte geloof gekregen, dat hun Hemelse Vader voor hen zorgt. Het is wel zo, dat ze niet altijd met hun verstand Gods wegen in hun persoonlijk leven, met hun familie, kerk en maatschappij kunnen narekenen. Neen; maar ook in de Bij bel lezen we dat gelovigen, hun vraagtekens hadden. De waaroms! Ook zij kenden onver hoorde gebeden. Denk aan Asaf in Psalm 73. Maar toch als ze door het geloof achter Va ders hand, Vaders hart hoord'en kloppen, ja, dan zeiden ze amen, de Heere doet het goed, ook in ons leven. Al Gods kinderen zullen hiermee instemmen. Het geloof in God belijdt, dat Hij niet alleen is een almachtig God, maar ook een getrouw Va der. In Zijn handen zijn we veilig! Dit is de laatste meditatie in dit blad. Als me dewerker van de rubriek „Overdenking" neem ik afscheid van de lezers van deze ru briek, maar de Heere God neemt geen af scheid. Tot in eeuwigheid niet!! Het zal wel een groot verschil uitmaken of Hij onze Vader geworden is doordat Jezus onze zonden heeft betaald of dat wij door ongeloof Jezus als onze enige Zaligmaker verworpen hebben, zodat Hij op de oordeelsdag ons ver oordelen zal naar die plaats, waar de Heere God ook de sleutels van heeft, Laat de HEERE regeren in uw leven! Westenschouwen. B. Boot commejtaar. Van den Nou- weiand; mening over de pers in het a'gemeen is daardoor wat veraiderd. „Er wordt be weerd dai de kwaliteit van de, media achteruit holt en ik moet zeggen dat het klopt. Ik heb dingen teruggezien, die" j ik absoluut niet gezegd heb.' Die kwalitet moet echt be ter. Als bijvoorbeeld premier Kok geen interviews meer wil geven uit angst verkeerd gecitèerd te worden, dan moet je je toch afvragen waar. we mee bezig zijn." Aftellen De Zierikzeesche Nieuwsbode heeft - zo blijkt nu - niet het eeuwige leven. Dat het bestaan van het Schouwen-Duivelandse krantje echter op z'n minst nuttig was te noemen, blijkt onder meer uit de vaak lange weg die de geproduceerde edities hadden af te gaan. Zo vonden vele Nieuwsbodes hun einde in Alk maar, waar ze werden gebruikt in een bronsgieterij om mallen af te dekken. In deze Alkmaarse bronsgie terij worden kunstwerken vervaardigd via de zoge naamde 'verloren wasmetho- de'. Het beeld wordt door kunstenaars in was aangele verd, waarna het basispro duct in een vuurvaste massa - bijvoorbeeld gips - wordt in gepakt. In een uitstookoven wordt het beeld tot een kleine 700 graden verhit, waardoor de was via een uitgespaarde opening wegloopt en het gip sen mal overblijft. „Daar giet je uiteindelijk het gesmolten brons in. Vanuit de oven wor den de beelden eerst in het zand gezet. En om nu te voor komen dat er zand via de ope ning naar binnengaat, dek ken we ze af met Nieuwsbodes. Door de hitte willen die nog weieens gaan verschroeien. Uiteindelijk gaan die Nieuwsbodes dus in rook op," licht werkmeester N. Slager van de bronsgiete rij het proces toe. Niet toevallig De band tussen Slager en de Zierikzeesche Nieuwsbode is niet toevallig. „Ik ben op Haamstede geboren en opge groeid," vertelt de oud- Schouwenaar. Dat was om precies te zijn op 24 januari 1944, maar alsof er inmiddels nauwelijks tijd is verstreken herinnert hij zich zijn kleu ter- en lagere schooltijd in de Westhoek nog zeer goed. Ook zijn latere schoolcarrière - Slager bezocht de ULO in Zie rikzee - zijn hem tot in detail bijgebleven. De Zierikzee sche Nieuwsbode hielp daar een handig handje bij. „Asma bijvoorbeeld zie ik nog regel matig in de krant staan. Ik herinner me hem goed, omdat hij me een keer van school heeft gestuurd," lacht Slager. Door zijn tegenwoordige be trokkenheid bij de regionale ouderenorganisaties haalde Zierikzeeënaar H. Asma in de afgelopen jaren inderdaad re gelmatig de krant. Oud-leerling Slager verliet de regio toen hij ging studeren. Een studie aan de HTS in Vlissingen betekende in de kost aan de overkant en Schouwen-Duiveland werd voortaan alleen nog in de weekenden - via het pontje Katseveer/Zierikzee - aange daan. Dat was voor Slager het begin van een lange reis door Nederland, want sindsdien heeft zijn loopbaan hem door bijna het hele land gevoerd. Zo werkte hij - tot een reorga nisatie volgde - bij Philips in Apeldoorn. Werkgever Phi lips in Hengelo volgde. Na ze ventien jaar hier te hebben gewerkt, werd de voormalig inwoner van Haamstede op nieuw de dupe van een ingrij pende reorganisatie. Zijn nieuwe werkgever werd Fok ker, maar ook daar was hem geen rustig arbeidsleven be schoren. Na anderhalf jaar stond hij opnieuw op straat. „Via vrijwilligerswerk ben ik in de bronsgieterij als werkmeester terecht geko men. Dat doe ik nu ongeveer twee jaar. We gieten hier kunstwerken die uit alle de- Een vertrouwd gezicht. De verschroeide Nieuwsbodes op de foto hebben echter een flinke reis achter de rug. len van het land komen," ver telt Slager over z'n huidige bestaan. Eilandgevoel De betrokkenheid met Schou wen-Duiveland bleêf, on danks de reis die Slager afleg de, groot. „Een beetje dat eilandgevoel. Je blijft betrok ken en nieuwsgierig. Wat staat er in de Nieuwsbode; wat is het plaatselijke nieuws." Dankzij zijn neef Wim Telle uit Zonnemaire werd de nieuwsgierigheid van Slager met zekere regel- maat bevredigd. „Wim en Sjaan bewaren de kranten trouw. Soms krijg ik ze na een half jaar in handen. Dan is het wel een vuilinfczak vol," zegt Slager. De Nieuws bodes die hij ontvangt, ver dwijnen niet direct op de brandstapel. „Ik werk ze eerst op het gemak door. Vaak kom je oude namen te gen, bijvoorbeeld van mensen met wie je op school gezeten hebt. Ook kijk ik altijd even wie er zijn overleden." Regel matig doet Slager de regio nog aan, „al is dat wel minder geworden sinds mijn moeder is overleden". Nadat de kranten doorgeno men zijn, belanden ze in de bronsgieterij. Daaraan komt nu een einde, enigszins tot spijt van de in Alkmaar ge vestigde Haamstedenaar. „Mijn moeder bewaarde de Nieuwsbodes vroeger trouw. Als ik dan thuis kwam in het weekend was dat het eerste waarnaar ik greep. En dat is altijd zo gebleven." Maar nuchterheid overheerst: „Tja, als jullie stoppen, dan houdt het gewoon op." Tekst: Esme Soesman Foto: N. Slager Op de redactie werd afgeteld de laatste weken: 'Nog....Nieuwsbodes' hing ej- aan de muur. Lange tijd was er onzekerheid binnen het hechte team van journalisten over hun toekomstige werk plek. Van den Nouweland gaat naar het hoofdkantoor, in Vlissingen en wordt redac teur binnen- en buitenland. Hij heeft uiteraard niet geko-, zen voor de teloorgang van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Hoe voelt het dat zijn naam, daar toch voor eeuwig aan ge kleefd zal zitten? „Het is geen fijn gevoel, dat ik het licht zal moeten uitdoen. Toen ik voor het eerst van de plannen hoor-, de, heb ik een tijdje slecht ge slapen en de laatste1 weken, sinds het aftellen, is dat weer zo. Nee, het is niet fijn." Woensdagmiddag 29 april 1998 rolt Zierikzeesche Nieuwsbode, nummer 26.374 van de pers. De laatste na ruim 153 jaar. Ton van den Nouweland zal erbij staan als de pers voor de laatste keer draait. Kan hij een beetje in schatten hoe hij zich dan zal voelen? Weer dat kuchje en die lichtè' blos. „Ach, ik ben sinds kort een bewonderaar van Jacques Herb: Een man mag niet hui len." Tekst: Ali Pankow Foto: Marijke Folkertsma zijn periode bij de Zierikzee sche Nieuwsbode? „Persoon lijk heb ik nergens spijt van, maar ik vind wel dat we in het uitgeverij-management team hebben gefaald. We had den die grote adverteerders moeten zien vast te houden. Toen de autodealers, de ma kelaars, de Aldi en de ge meente als grote adverteer ders bij ons weggingen, hebben we gefaald. Daar had den we als collectief een ant woord op moeten hebben." En hoe zit het met die tand jes? „Ik denk niet, dat ik mensen echt heb gekwetst. In het begin hield Geert van Breugel (tegenwoordig hoofd Communicatie gemeente Schouwen-Duiveland en toenmalig gemeentevoorlich- ter in Westerschouwen, red.) me voor, dat de samenleving hier geen behoefte heeft aan een krant met tandjes. Ook intern heb ik pittige discus sies gevoerd met Piet Klee- mans. Hij vond dat ik veel tè ver ging, dat ik de samenle ving hier niet mocht bescha digen. Maar volgens mij heb ik de mensen niet echt schade berokkend. Men wil toch echt nieuws lezen en ik denk dat ik in die vier jaar nog geen deuk in een pakje boter heb geschopt." Is er nooit iemand boos ge worden op de krant? „Er is misschien drie of vier keer met een proces gedreigd. Jammer dat het er nooit van is gekomen. Ik had het wei eens willen meemaken om voor de Raad voor de Journa listiek te verschijnen." Zakelijker Van een 'zee van informatie' naar 'een dijk van een krant', van het Nieuwsbode-rood naar het PZC-blauw. Wat ver andert er nog meer per 1 mei? „Ik denk dat de berichtge ving wat zakelijker wordt. De drempel om in de krant te komen zal wat hoger worden. De kwantiteit zal wat afne men, maar niet zoveel. Ze zijn bij de PZC ook goed door drongen van het feit, dat de kracht van een regionaal dag blad in de kleine berichtjes zit." Van den Nouweland verwijst in dit verband ook naar het lezersonderzoek, dat de Zie rikzeesche Nieuwsbode in 1995 liet uitvoeren. Stree- knieuws scoorde het hoogste, direct gevolgd door de weke lijkse column van Marzas. Voor politiek en cultuur blijkt veel minder belangstel ling te bestaan bij de lezers van De Bode. Sinds de overname van de Zierikzeesche Nieuwsbode door de PZC, c.q. Wegener/Arcade op donder dag 26 februari bekend werd gemaakt, is het Schouwen- Duivelandse nieuwsblad zelf onderwerp van de media. Al gemeen Dagblad, Reformato risch Dagblad, De Stem, Om roep Zeeland, RTL 5, ze berichtten allen over het overlijden van de 'oude da me' en vroegen de hoofdre dacteur om toelichting en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1998 | | pagina 18